Bij kleine Kinderen VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 CHRISTELIJK NAT. VAKVERBOND VAN DE LEESTAFEL HULDIGING MR. P. DROOGLEEVER FORTUYN. UIT VLAARDINGEN UIT MAASSLUIS UIT HILLEGERSBERG SPORT EN SPEL HOCKEY. LUCHTVAART» LAATSTE BERICHTEN OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING jj De dader veroordeeld PUBLIEKE VERKOOP1NGEN AANBESTEDINGEN. ZIJN SOCIAAL POLITIEK PROGRAM We ontvingen het sociaal-politiek program Tan het Christelijk Nationaal Vakverbond, zoo als dit door het algemeen bestuur van het C. N. V. is vastgesteld. Het program dat van een toelichting is voorzien, luidt als volgt: Zondagsrust. Krachtige bevordering der Zondagsrust, waar voor de Zondagswet worde herzien. Alle niet- noodzakelijke arbeid in publieke diensten, fabrieken en werkplaatsen, kanto ren en winkels, worde verboden. De diensten van de openbare middelen van vervoer worden op Zondag vooveel mogelijk beperkt. Onderwijs Uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de levensjaar. Handhaving van de gelijkstelling van open baar- en bijzonder onderwijs met volledige toepassing dezer gelijkstelling ook op het voor- bereikend onderwijs, het lager land- en tuin bon wonderwijs, het nijverheids-onderwijs en het middelbaar- en voorhereidemd-hooger on derwijs. Beschikbaarstelling van beurzen voor kin deren uit den arbeidersstand, waarvan blij - dat zij aanleg voor .hoogere studie bezitten. De ontwikkeling van bet nijverheddsondei wijs worde door een ruimere toepassing van de Nijverheids-onderwijswet bevorderd. Publiekrechtelijke regeling van den arbeid Wijziging van de wet op het arbeidscon tract inzonderheid verplichtend stellen van de naleving der artikelen 1638 c en d. Wettelijke regeling waardoor de mogelijk heid geopend wordt van de bindend-verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst. Wettelijke maatregelen, die de ontwikkeling deir bedrijfs-organisatie verder kunnen be vorderen. Herziening der Arbeidsgeschillen we Wettelijke arbeidersbescherming. Algemeene doorvoering van de bepalingen der Arbeidswet 1919 ook voor arbeiders bui ten fabrieken en werkplaatsen. Wijziging der Arbeidswet, waardoor alle verplegingsinriobtingen onder deze wet vallen. Totstandkoming eener Landbouwarbeidswet, met verbod van loonarbeid voor kinderen be neden 14 jaar. Herziening der Veiligheidswet, waardoor uitbreiding van de werkingssfeer dezer wet worde verkregen en deze o.a. toepassing vinde jp de bouwbedrijven, de binnenvaart, het Vlssohersbedrijf en het land- en tuinbouwbe drijf. Herziening der Stuwadoorswet. Wettelijke regeling van de rechtsverhou ding van den handelsreiziger en handelsagent. Zoover mogelijke beperking van den loon arbeid der gehuwde vrouw. Instelling van loonraden ter vaststelling van minimumloonen voor die bedrijven waar voor dit noodzakelijk mocht blijken, o.a. voot de huisindustrie. Wettelijke regeling en, voorzoover moge lijk, afschaffing der huisindustrie. Sociale verzekering. Invoering der Zlektewet-Talma, zij het op enkele punten gewijzigd, o.a. worde de betaling der premie geheel voor rekening van het be drijf gebracht en de uit keering' bepaald op minstens 80 pCt. van het loon, Herziening van de loonklasse-indeeling der Invaliditeitswet, waarbij de premiën zoodanig worden verhoogd, dat de daarop hij vollen verzekeringsduur berekende renten minstens in gelijke verhouding komen te staan als de thans bepaalde renten in verhouding staan tot den loonstandaard van 1913. Verhooging der rentebedragen gedurende het overgangstijdperk, worde door vergrooting der staatsbijdrage mogelijk gemaakt. De loongrens van 1200 gulden, worde even als de leeftijdsgrens van 35 jaar, verhoogd. Wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering. Wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling. Moederschapsverzekering. Instelling van een Rijksfonds v.oor kinder toeslagen aan groot® gezinnen. Overheid als werkgeefster Handhaving van het publiekrechtelijke ka rakter der dienstverhouding tusschen de Over heid en het in haar dienst zijnde personeel. In speciale gevallen kan daarvan, de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg ge hoord, worden afgeweken. Wettelijke regeling van den rechtstoestand van het personeel in publieken en semi-po- ken dienst. Een verbeterde regeling van de rechtspositie der politie-ambtenaren. Toepassing van een reëel overleg tusschen de Regeering en de vertegenwoordigers van. het Rijkspersoneel terzake van de bezoldiging on de regeling van de rechtspositie der amb tenaren. Herziening der huidige salaris- en pensioen regeling. Regeling van de vertegenwoordiging van het personeel in het beheer der publieke bedrij ven. Bij aanbesteding van werken door de Over heid, worde in de besteksbepalingen de ver plichting opgenomen, dat bij de uitvoering de zer werken, de bij collectieve arbeidsovereen komst in het betreffende bedrijf vastgestelde arbeidsvoorwaarden, moeten worden nageko men. Economische maatregelen. Het voeren eener actieve welvaartspolitiek door bevordering van de ontwikkeling der eco nomische hulpbronnen in eigen land en in de koloniën, o.m. door uitvoering van verschillen de plannen, terzake van ontwatering, kanali satie, aanleggen van wegen, enz. Daar waar het particulier initiatief tekort schiet, of de algemeene volksbelangen door de vrije bedrijfsuitoefening worden geschaad, wor de overgegaan tot exploitatie door de Overheid. Winkelsluiting. Wettelijke regeling der winkelsluiting. Volkshuisvesting Maatregelen waardoor kan worden verkregen .verlaging van de huren der in de laatste jaren met siteun van het Rijk gebouwde woningen. Steun aan wonlngbouw-vereenigingen tot ver betering der volkshuisvesting. Waar het particulier initiatief tekort schiet, Worde door de gemeentelijko Overheid overga- Kaan tot zelfbouw. HET GRAFELIJKE GESLACHT HUIJN VAN AMSTENRADE EN GELEEN. Door P. Elisaeus Mekenna, bij de N.V. „Courant de Limburger" Sittard.1 In zijn inleiding zegt de schrijver van dit boek zelf „Mijn verhaal is geen roman, maar een droge geschiedenis, die slechts aan diege ne voldoening zal geven, welke eenig belang stellen in het verledene van ons gewest". Dit gewest is vanzelfsprekend ons Limburg, Getracht werd een samenhangende geschiede nis der Huyns van Amsterraden en Geleen te maken. Alle „opvindbare" stof werd, geordend naar familiën of geslachten en naar tijd. Men zou den schrijver, die zelf niet durft be weren „immer het rechte getroffen te hebben" een groote dienst zijn „op fouten gewezen te worden: hij zou ze dan kunnen verbeteren". We zouden dus zeggen: Wie zich om de stof zelf interesseert of voor het werkelijk prij zenswaardige pluis- erfflliuffelwerk van den schrijver, hij leze het werkje maar eens kalm en overdacht na; in ieder geval zal men moe ten bevinden, dat de schrijver gestudeerd en gewroet heeft, om een lezenswaardig resultaat af te leveren. Door meerdere vereenigiiigsbesturcii Naar wij vernemen, heeft een aantal leden van onderscheidene 'besturen, waarin M,r P. Droogleever Portuyn te 's-Hage zitting had, zich vereenigd tot éen comité, dat zich voor stelt Mir. Droogleever Portuyn, op Zaterdag 13 October te 15.30 uur, in restaurant „De Twee Steden" een thee aan te bieden. JUBILEUM MEVR. DE BOER—VAN RIJK. De opvoering van „Een Moeder" In „Een Moeder", het tooneelspe.1 van Cor Hermus, waarmede Esther de Boervan Rijk op Donderdag 11 October a.s, in den Stads schouwburg te Amsterdam, haar 55-jarige tconeelloopbaan en 75sten Verjaardag zal vieren, treden behalve de jubilaresse op Jacques de Haas, H. Rijkenvan Rijk, Carel Rijken, Sophie de Vries—de Boer van Rijk, Co Balfoort, Sam de Vries, Hein Harms, Rollen Numan, Jettie Kremer. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 8 October a,s. niet plaats hebben. moet men de ontstoken of smettende deelen mat Purol inwrijven en de huidplooien droog hou den door ze te bepoederen met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Puroi-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Reel. 24616 VM 9 De groote uitbreiding van het aantal losse arbeiders zal oorzalak zijn, dat werkloosheid onder deze categorie meermalen zal voorko men. Met ihet oog hierop worden B. en W. door Uwen Raad uitgenoodigd hun Invloed aan te wenden om hij Havenbedrijven en andere on dernemingen, die met losse krehten werken, te bereiken, dat hun werk worde opgedragen aan Vlaarddngsche arbeiders en niet, zooals nu en dan geschiedt, aan andere uit naburige ge- meenen. Ten slotte willen wij wijzen op de produc tieve werkverschaffing, welke vooral in het kuipersbedrijf zoozeer gewensclit en bij be. hoorlijke organisatie zoo gemakkelijk tot stand te brengen is. Meer en meer wint 't slechte gebruik veld, om bij het eindigen van het haringseizoen de arbeiders te ontslaan en bij tientallen werk loos te maken, terwijl in den zomer door överwerkvergunnlng en d/rie-ploegenstelsel al les moet worden in het werk gesteld om het benoodigde fust te vervaardigen. Dit werkloos maken van zoovele kuipers kan worden voorkomen, als van de zijde -der werkgevers daartoe wordt medegewerkt en als ■algemeen zou mogen worden, hetgeen thans slechts enkele werkgevers doen: hun kuipers ook 's, winters werk verschaffen. Hiertoe moodigt Uw Raad B. en W. uit om met alle kracht te pogen invloed aan te wenden hij de organisatie van werkgevers in het ha ringpakker,sbedrijf om tot dergelijke regeling te geraken. Zulks zou zeer veel werkloosheid wegnemen en voor onze gemeente van het grootste belang zijn. OPHEFFING STEUNREGELING. Door het bestuur van dan R. IC. Volksbond is onderstaand adres met Memorie van Toe lichting aan den Raad gezonden. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden Adr. Vermeulen en J. G. Nientied, resp. voorzitter en secretiaxis van den N. R. K. Volksbond, afd. Vlaard'ingen dat zij met belangstelling hebben kennis ge nomen van voorstel van Burgemeester en Wethouders aan. Uwen Raad in zake het niet wederom invoeren van eene steunregeling voor werkloozen dat zii, hoewel niet instemmende met den geheelen inhoud der toelichting, zich met dit voorstel in groote trekken kunnen vereenigen; dat zij niet ontkennen het bestaan van som mige uitwassen aan ©ene steunregeling schijn baar onvermijdelijk verbonden; dat zij echter overtuigd zijn, diat de steun aan werkloozen niet geheel kan ophouden; dat zij het daarom op prijs stellen, dat voor uitgetrokken" werkloozen die steun kan wor den aangevraagd hij den "Wethouder van. so ciale aangelegenheden; dat zij ter bevordering van een doelmatige steunverleening Uwen Raad verzoeken Bur gemeester en Wethouders uit te noodigen eene Commissie te vormen uit vertegenwoordigers der plaatselijke vakcentralen en eventueel an dere daarvoor geschikte personen, welke com missie genoemden wethouder Van advies kan dienen dat zij mede Uwen Raad vorzoeken Burge meester en Wethouders uit te noodigen met den meesten tot het bevorderen van het ver richten van arbeid van bedrijven ter plaatse door Vlaardingsche ingezetenen en tevens het aanwenden van invloed en productieve werk verschaffing in do bedrijven in te voeren, 't Welk doende, enz. De toelichting luidt; Ofschoon de motiveering van het voorstel van B. en W. tot het niet weder invoeren van een steunregeling voor werkloozen, vooral voorzoover het den aard der werkloosheid en de oorzaken van de toename van het aantal losse arbeiders betreft, afwijkt van de opvat tingen, welke daaromtrent in onze kringen heerschen, achten wij het niet nopdig daarop thans in te gaan. Wij willen erkennen, dat eene steunregeling geen blijvend bestaan moet hebben, mede om dat de onvolkomenheden, welke haiair aankle ven, door minder gunstige elementen allicht worden uitgebuit. IV ij wenschen ons daarom niet te verzetten teg.en 't niet-in-voeren der steunregeling, mits voor de werkloozen, speciaal voor de verzeker de, dus georganiseerde werkloozen, in de toe komst eenigszins behoorlijk gezorgd wordt. Om die zorg zoo goed mogelijk te doen zijn, geven wij U in overweging de vorming te be vorderen van 'n Commissie, waarin afgevaar digden der vakcentralen en eventueel andere personen, die uit den aard van bun beroep of ambt daarvoor in aanmerking komen, zitting hebben en welke den Wethouder voor sociale aangelegenheden van advies kan. dienen ten opzichte van steun of werkverschaffing, zoo wel als van toepassing van voorschriften, con trolemaatregelen, enz. Mede zou daardoor de gelegenheid kunnen worden geopend om de controle van georga- Uiseordeu door de organisaties te doen. houden, evenals ze zulks doen voor rechthebbenden:." NED. BLINDENBOND. Alhier is een comité samengesteld uit voor aanstaande personen, met het doel steun aan den Nederlaudscketi Blindenhand te verleenen. Besloten is een propaganda-avond te beleg gen op 23 Nov. a.s. waar eenige blinden persoon lijk de leiding van zullen hebben. GEMEENTERAADSZITTING. Ingekomen een verzoek van den heer Frison om des Zondags de yerlofs- en vergunning»- zaken weder open te stellen. Na een lange discu- sio werd besloten te stemmen over het voorstel: „den geheelen dag open". Uitslag 8 tegen 7 stemmen. Een tweede voorstel „alleen des mor gens gesloten" had tot resultaat 6 tegen 9 stemmen. Een onderzoek van drie raadsleden om de verordening op de vermakelijkheden zoo te wijzigen, dat in een verlof- of vergunnings lokaal radiomuziek mag worden gegeven te gen een belasting van f 10.per jaar, wordt verwezen naar B. en W. en de commissie voor financiën voor advies. Thans volgde de bespreking over de ambte naren en werklieden, welke ontslag zouden moeten nemen wegens den pensioengerechtig den leeftijd. Een gesloten zitting van ongeveer anderhalf uur was hiermede gemoeid. Bij, de heropening werd met algemeene stemmen beslo ten als overgangsmaatregel voorloopig een jaar dispensatie te verleenen. Thans ging de voorzitter over tot behandeling van de begrooting over het dienstjaar 1929, waarna de algemeene beschouwingen volgden. Da voorzitter maande tot voorzichtigheid aan. Nog dezer dagen beeft spreker tot bemoedi- ging stemmende factoren vernomen. OPHEFFING COMMISSARIAAT VAN POLITIE? Het volgende adres is aan den Raad dezer gemeente gericht door een achttal raadsleden; Ondiergeteekendan, allen leden van uw col lege, van oordeel dat bezuiniging dringende eisch is, ook bij het politiecorps, verzoeken uwen mad aan de Kroon voor te stellen het cainmiazariaat van politie alhier met ingang van 1 Januari 1929 op te heffen „VRIENDSCHAP DOET LEVEN". De M. II. V. „Vriendschap Doet Leven", heeft haar 10-jarig bestaan herdacht, waar aan tevens een onderling concours aan ver bonden was. De prijzen zijn als volgt behaald: le prijs J. Huisman, 2e prijs J. Maren, 3e prijs M. Roodenburg 4e prijs 6. Wietman, 5e prijs S. Hammer, 6e prijs A. v. Loenen, 7e prijis P. v. d. Velde, 8e prijs J- Heerentbals, 9e prijs J. Prins, 10e prijs J. v. Onselen, 11e prijs A. Bak ker, 12e prijs A. v. Zelm, 13e prijs H. v. d. Volde, 14e prijs F. Boogaart, 15e prijs C. Groenendaal, 16e prijs W. Bakker, 17e prijs B. Vreeswijk. Hoofdcontroleursprijs A. Vreeswijk, le prijs G. Vreeswijk 2e contr. B. Huisnaam, 3e conti-Chr. Roodenburg. GEMEENTE BEGROOTING. De commissie, belast met het onderzoek van de begrooting der gemeente voor het dienst jaar 1929 deelt als resultaat van haar arbeid het volgende mede; Met B. en W. is de commissie van oordeel, dat nu het saneeringsplan nog uit blijft, er geen ingrijpende wijzigingen kunnen worden aage- bracht. Inderdaad vertoont deze begrooting veel overeenkomst met die voor het loopenda dienstjaar. Zij is er echter van overtuigd, dat da bestaande toestand niet bestendigd kan blijven. Derhalve wordt het ten zeerste betreurd; dat de regeering zoolang wacht met de inzen ding van een definitief voorstel tot saneer ing onzer gemeentefinanciën. Het verdient alles zins aanbeveling om te trachten spoedig dit de finitieve plan te ontvangen. De commissie meent zich voorts te mogen onthouden van beschouwingen In zake den alge- meenen financieeleu en economischen toestand der gemeente, aangezien bij de behandeling van het saneeringsplan voldoende gelegenheid zal bestaan hierover in den bxeede te bandelen, terwijl bovendien de moeilijke, positie van vol doende bekendheid mag worden geacht. In verband hiermede heeft zij dan ook weinig opmerkingen over de door B. en W. ingediende ontwerp begrooting. Hf;. R. K. KIESVEREENIGING 7, „EENDRACHT MAAKT MACHT" Onder voorzitterschap van den beer C. v. Veen hield de R. K. Kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" gisteravond in het R. K. Vereenigingsgehouw een algemeene vergadering. De voorzitter betreurde ia zijn openings woord de slechte opkomst, en sprak den wenscb uit, dat waar deze vergadering de ■inzet is voor de verkiezingscampagne, het spreekwoord bewaarheid mag worden „een slecht begin is een goed einde." Nadat de notulen en Ingekomen stukken waren behandeld, verkreeg de zeereerw. beer Pastoor G. Kuys het woord, tot het houden van zijn politieke rede. De zeereerw. spreker ving zijn rede aan met een beschouwing over het ontstaan van ons verkiezingsprogram. Ons program wordt gedragen door de on veranderlijke Roomsche principes. Onze partij-politiek strekt tot algemeen welzijn, terwijl de door andere partijen ge voerde partij-politiek te veel de partij dient en niet het algemeen belang. Deze gedachte werd door den spreker nader uitgewerkt, waarhij op voortreffelijk overtuigende wijze werd aangetoond dat in onze Roomsche Staatspartij de groote prlncipen te vinden zijn, welke de oplossing in zich helbhen, voor de problemen in het Staatsbestuur. Vervolgens kwam spreker tot de Rechtscbe samenwerking, die alhoewel zij voor ons Christe nen veel goeds tot stand heeft gebracht, toch aan onze voormannen een buitengewone voor zichtigheid heeft gevorderd, waaraan maar al te weinig wordt gedacht. Na de totstandkoming der coalitie hebben de liberalen zich door een achterdeur entree weten te verschaffen in de C. H.-partij. Deze partij vaart er kwantitatief wel bij, doch men kan onmogelijk spreken van een zuiver christelijke partij als men ziet de gelederen der C. H. partij. Men schenkt er te weinig aandacht aan, dat de samenwerking der Rechtscbe par tijen aan onze menscben een buitengewoon zware taak heeft opgelegd. Door spreker werd nog even stil gestaan bij de houding der C.H. inzake het gezant schap bij den Paus. Hierin hebben de C.H. zich doen kennen als menscben met uiterst bekrompen opvat tingen, die in bun kortzichtigheid niet be grijpen dat het een eer voor Nederland moet zijn om afgevaardigd te zijn naar 't grootste politieke centrum der geheele wereld. Als bewijs, wat onze Staatspartij voor de Katholieken in Nederland heeft bewerkstel ligd herinnerde spreker aan 1854, toen bij de benoeming van 5 bisschoppen de toen verschijnende pers, zweeg als bij een graf, terwijl wij het hebben beleefd bij de benoe ming van Haarlem's Bisschop, dat geen blad het aandurfde, om deze benoeming niet te vermelden. Terugkomende op het R. K. Program 1929, zeide spreker dat als wij dit program voor ons zien, dan nemen wij, Roomsche kiezers, het gaarne tot het onze als een basis, voor een regeeringspolitiek die tot zegen Is van ons lieve vaderland en de geheel» Neder- landsche bevolking. Wel zijn door deze of geene kiesvereeniging amendementen Ingediend, doch dat zijn kleinigheden. Spreker besloot zijn rede met een krachtige opwekking tot eensgezinde samenwerking met de Katholieke Staatspartij, die ons een program in hauden geeft, waar door wij met vol vertrouwen onzen plicht als Katholieke kiezers zullen vervullen. Hierna bracht de voorzitter een welge meend woord van dank aan den zeereerw. spreker. Door den heer Daniels werd alhoewel het niet in zijn bedoeling lag om een gedachten- wisseling te houden over verschillende pun ten van ons program, toch de aandacht ge vraagd voor artikel 10, maatregelen in het belang van kinderrijke gezinnen. Spreker stelde aan de vergadering voor, om in verband met de vele mistoestanden, welke bij da tegenwoordige tijdsomstandig heden bestaan, en wel, dat jonge werk- nemer^sters) welke als ongehuwde op hoogen loonstandaard werkende, de geldon maar al te dikwijls in onnut uitgeven, de aandacht van den partijraad te vestigen op artikel 11 program 1927, dat behandelt het verplicht sparen. De vergadering nam dit voorstel over, zoo dat door de R. K. Kiesvereeniging in een nog te formuleeren motie de aandacht van den partijraad zal worden gevraagd om arti kel 11, program 1927, in nauwer verband te brengen met artikel 10, program 1929. De voorzitter sloot daarna de vergadering na de aanwezigen te hebben aangespoord tot daadwerkelijken en fiuancieelen steun aan de propaganda voor de a.s. verkiezingen. VICTORIA TE ROTTERDAM. „Hockey", bijvoegsel van de „Ned. Sport" schrijft: Victoria, de aloude en toch zoo jeugdig ener gieke vereeniging, is. steeds bloeiende en groeit gestadig. Het ledenaantal is thans, de dames meegerekend 240, waarvan 60 leden dit jaar toe traden. Deze aanwas is niet te verwonderen, wanneer men weet, dat de oudste vereeniging in ons land thans een veld heeft laten inrichten, dat tot de best geoutilleerde van Nederland behoort. Het ligt in het fraaie park (Heuvelterrein) vlak naast de banen van de Anglo-Dutch Ij. T. C. en is in den voorzomer geheel omgeploegd, gedraineerd, gezaaid, gerold enz. enz., zoodat Rotterdam thans een fraai 'hockeyveld rijlc is. "Weliswaar werkte het weer niet mee om het grastapijt te vervol maken, doch het volgend jaar zal de „mat" de gewenschte dikte vr;i spoedig verkregen hebben. Met eenige feestelijkheid zal dit nieuwe ter rein Zondag 7 October geopend worden, waar voor het volgende programma opgemaakt s: 11 uur: onderlinge dameswedstrijd. 1.30 uur: wedstrijd van 2 juniores elftallen. 3 uur: „Victoria-Bronbeek," (dertigers en ouder) tegen „Rest. van Victoria". Een gemeenschappelijke maaltijd za.1 den feest dag- besluiten. Rest ons nog te vermelden dat ook voor de talrijke jongeren voldoende oefengelegenheid is daar het vroegere terrein Woud.-steyn op werk dagen te hunner beschikking is. Een. gelukwe-nsch is, bier zeker op zijn plaats voor het flinke initiatief van het Victoriabestu,ur, dat het tevens haren gasten nog aangenamer maakt om in Rotterdam te komen, spelen, DE TOCHT VAN VON HüHNEFELD. PARIJS, 5 October. (H.N.) Volgens een Has vnsbericht uit Shanghai is von Hühnefeld, vaif wien de 'laatste dagen geen berichten meer onfei vangen werden, op 1 October in Mandalei ge, land. Hij zal daar echter een paar dagen war, den opgehouden, aangezien de grond tengevolge van den regen te week is. -41 Het Amsterdamscfye gerechtshof beeft ben vestiging van het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij een 34-jarige slager -bat Soest wegens opzettelijke brandstichting, waars, bij gemieem gevaar voor goederen en levensg®,. vaar voor anderen te duchten was, veroordeeld was tot 2 Jaar gevangenisstraf, met aftrek dei) voorloopige hechtenis. De procureur-generaal had 2 jaar zonder aftrek van de hechtenis ge* ëischt. ONGELUK BIJ HET BLUSSCHEN j; VAN EEN BRAND j' Door een brandhaak ernstig getroffen 1 Te Klundert zijn Woensdagavond twee stapel^ haver en een stapel tarwe van C. V. verbrand* vermoedelijk door onvoorzichtigheid van kin, deren. Op een dier stapels werd een broeder) van den eigenaar, die met het blusschen bezig was, door een der bmndhaken zoo hevig op het hoofd getroffen, dat hij in zorgwekken, den toestand thuis gebracht moest worden. Door den bevigen rook hadden de brandweer* mannen hem niet opgemerkt. Het verbrande was niet verzekerd. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN WOON WAGEN. Een me'sje gewond, de wagen vernield Bij den „Driesprong" te Teteringen is de stoomtram, uit de richting Breda, in hotsing gekomen met een woonwagen van Janvier, die getrokken werd door een tractor en naar Princenhage reed. De tractor kon nog juist pas» sëeren, doch de machinist van den tram kon, ofschoon hij krachtig remde, niet verhinderen, dat de locomotief den aanhangwagen In de flank greep. De woonwagen, waarin zich acht personen bevonden, werd geheel vernield. Direct wer den de kennende lieden uit de chaos van plan ken, ijzer, huisraad enz. verlost. Wonder boven wonder was niemand ernstig gekwetst, behalve een meisje van 16 Jaar, dat nog al eenige ernstige kneuzingen had beko men. j MISHANDELING VAN EEN KOELIK f Uit zelfverdediging gehandeld. MEDAN, 3 October. (ANETA.) Tegen den employé van de onderneming Karang Inoue, op de Oostkust van Atjeh, G., is wegens mis handeling van een koelie acht maanden ge, vangenisstraf geëischt. Beklaagde beweerde uit zelfverdediging gehandeld te hebben, daar de koelie last had van aanvallen van krankzinnig heid. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Honden 12.09% Berlijn 59.40, Parijs 9.75, België 34.66, Zwitserland 48.01, Amerika 2.49 7|16, Oostenrijk 35.10, Denemarken 66.49%, Zweden 66.70, Noorwegen 66.47, Spanje 40.67, Italië 13.05%. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Donderdag 4 October, des namiddags ten 2 uur EINDAFSLAG. Pand en erf, Voorhaven 32, uitkomende aan het Piet Heinsplein 29. In bod op 10.700. Voor 11.500 verkocht. Dubb. pand en erf, Beukeisweg hoek Veelust- straat 41. In bod op 41.400. Pand en erf, Beukelsweg 11. In bod op 19.000. Idem, Veeluststraat 39, In bod op 4500. Tezamen voor 75.400 opgehouden. ïflem, Mllllnxstraat. 38, In bod op 9100. Niet gegund. Idem, id. 40. In bod op. 9090. Niet gegund. Idem, id. 42. In bod op 9100. Niet gegund. Idem, id. 44. In bod op 9100. Niet gegund. Idem, id. 46, In bod op 9100. Niet gegund. Idem, id. 48, In bod op 9500. Daarop ver kocht. Idem, id. 50. In bod op 9500. Daarop ver kocht. Idem,, id. 52. In bod op 9600. Daarop ver kocht. Idem, id. 54. In bod op ƒ9100. Voor ƒ9110 ver kocht. Idem, Uk 56. In bod op 9200. Daarop ver kocht. Idem, id. 58. In bod op 9200. Daarop ver kocht. Idem, id. 60. In bod op 9100. Daarop ver kocht. Idem, id. 62. In bod op 9200. Daarop ver- koch t. Idem, id. 64. In bod op 9100. Niet gegund. Idem. id. 66. In bod op 9100, Daarop vet- Idem. Craandijksti-aat 3. In bod op 17.000. Voor 17.040'opgehouden. VOORLOOPIGE AFSLAG. Heerenhuis en erf, Westersingel 109. Trekgeid 5.4. m IC e t h e 1, 4 October. De heer C. M. Breugen heeft aanbesteed het bouwen van pl.m. 9800 vlerk. M. komkommerkassen te ICethe-1. 't Laagst werd ingeschreven door de fa. Kuipers en Kloppers t» Ketliel, voor 80.900.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3