,i DINSDAG 9 OCTOBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE R.T.M.-KWESTIE EEN ORGANISATORISCHE KWESTIE VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK DE MAASTRICHTSCHE POLITIE VERORDENING CONCLUSIE VAN DEN ADVOCAAT- GENERAAL BIJ DEN HOOGEN RAAD. 9 HET DRAMA OP DEN NOORD-WEST- BUITENSINGEL TE 'S-GRAVENHAGE DROEF GEVOLG VAN EEN DRONKEMANSREL. DE REDE VAN DEN G. G. OP EALI f. De 53 uit den Bond voor Overheidspersoneel gezette leden, werkzaam bij de R.T M. DE PLEIDOOIEN VAN MR. SCHIPPERS EN MR. DUYS. Voor den president der Haagsche rechtbank, Mr. du Mosck, is Maandag in kort geding be handeld de kwestie van de uitzetting van 63 leden, werkzaam bij de Rotterdamsche traan, uit den Bond voor Overheidspersoneel. Sen der uitgezette leden had dit proefproces uitgelokt, en voor hem trad op mr. Schippers uit Rotterdam. Mr. Schippers zotte allereerst uiteen, dat de thans aanhangige kwestie is ontstaan door de veranderde omstandigheden in de exploitatie van de Rotterdamsche tram. Vroeger werd deze tram door particulieren geëxploiteerd, thans door de gemeente. Bij de vroegere exploitatie was een groot ge deelte van het trampersoneel georganiseerd in de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramweg personeel, maar door den overgang in de exploi tatie kwam dat personeel in andere omstandig heden te verkeeren en kreeg het de vereischten, om lid te worden van de ambtenaren- en werk lieden vereenigingen. Nu is de Ned. Ver. veer Spoor- en Tramper soneel geen nationale organisatie, maar de Cen trale Ned. Ambtemaarsbond wel, en dat was voor vele leden 3e prikkel, om van de eerste organisatie naar de tweede over te gaan, aan gezien zij alleen als lid van laatstgenoemde in de commissie voor georganiseerd overleg verte genwoordigd konden zijn. Met leede oogen werd natuurlijk dat ledenverlies door de Ned. Ver. voor Spoor- en Trampersoneel aangezien, en zij stelde zich dan ook in verbinding met het N.7.V. Het N.V.V. wilde de zaak aan arbitrage on derwerpen, en nadat deze aanvankelijk door de C.N.A.B. was geweigerd, werd zij later door deze organisatie aanvaard. De daarna ingestelde arbitrage-commissie on der voorzitterschap van Henri Polak besliste toen, dat het personeel van de Rotterdamsche tram behoorde tot de Ned. Ver. voor Spoor- en Trampersoneel. Tevens besliste zij, dat de C.N. A.B. bet personeel van de Rotterdamsche tram van zijn ledenlijst moest afvoeren. Door deze beslissing kwam de C.N.A.B. in een moeilijk parket, maar ten slotte is bij er toe overgegaan om aan 53 leden de afvoering van de ledenlijst aan te. zeggen. Dit nu achtte pleiter geen manier van doen. De C.N.A.B., thans gedaagde, zegt te hebben gehandeld in het belang van de moderne vak beweging, doch eischer ontkent ten stelligste het recht van den C.N.A.B. om hem buiten de vereeniging te zetten. Pleiter verzocht den president de uitzetting uit het lidmaatschap ongedaan te maken, en te beslissen, dat de C.N.A.B. voor lederen dag, dat hij no-g weigert eischer in de ledenlijst ep te nemen, 10 schadeloosstelling aan eischer zal moeten betalen. Mr. Duys voor de C.N.A.B. optredend, zette uiteen, dat bij de vroegere particuliere tram- exptaitatie bet personeel slechts lid kon zijn van een categorale vereeniging. De geschiedenis van de Rotterdamsche tram nagaande, zeide mr. Duys, dat de gemeente raad op 4 April 1927 besloten heeft, dat de tram door de gemeente zou worden geëxploiteerd. Nu stelt eischer wel, dat hij door niet lid te kunnen zijn van den C.N.A.B. sehade lijdt, maar waarom, vroeg pleiter, werd eischer, die te Voren nimmer georganiseerd was, dan na ge noemd raadsbesluit niet onmiddellijk lid van den C.N.A.B. Hij wadhtte met zijn aanmelding voor ztin lidmaatschap echter tet 1 October 19'.'7, en liet alzoo 6 maanden voorbijgaan. Op 15 October 1927 deelden B. en W. van Rotterdam mede, dat zij met de voorbereiding nog niet gereed waren gekomen, en op grond daarvan stelden zij voor, van de tram een tijde lijk gemeentebedrijf te maken, waarbij evenwel werd bepaald, dat in de arbeidsvoorwaarden van ■het trampersoneel geen verandering zou komen. Deze bleven du-s als zij waren bij de particu liere exploitatie. Ook hieruit volgt weer duide lijk, dat er voer eischer geen schade-element is, aangezien ook al ware hij lid van den C.N. A.B,, hij toch niet zou zijn vertegenwoordigd In de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg, want de behartiging van trainbelan- gen behoort niet tot de competentie van die Centrale Commissie. 1-Iet door eischeT gestelde belang bij zijn lidmaatschap van den C.N.A.B. is firs niet aanwezig. pieiter constateerde, dat zoolang er nog geen geganiaeerd overleg is voor het trampeTS©- we blijven leven onder de oude voor waarden. Verder is voor de onderhavige kwestie ge handeld in volkomen overleg tusscken den C. N.A.R. en de Ned. Ver. voor Spoor- en Tram personeel. Op grond van de organisatorische principes moest, de C.N.A.B. zich aan die beslissing on derwerpen, en zijn ook de leden gehouden, zich daaraan te houden. In plaats van bij den rechter te komen, had eischer de kwestie van zijn uitzetting volgens art. 31 der statuten kunnen onderwerpen aan arbitrage en zelfs wanneer hij daardoor nog niet bevredigd mocht zijn, stond voor hem nog beroap open op de algemeen© vergadering. Dat heeft eischer niet. gedaan en dus heeft hij zelf twee instanties overgeslagen. De gevraagde schade qualificeerde pleiter als belachelijk. Mr Duys concludeerde, dat de president eischer in zijn vordering niet-ontvankelijk zal verklardn, althans bom deze zal ontzeggen. De president zal Zaterdag a.s. om 11 uur uitspraak -doen. EEN NIEUW RAADHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. Een voorstel aan den gemeenteraad. In de raadsvergadering te Noord wijker hout op a.s. Woensdag komt aan de orde 'n voorstel ■van B. en W. om het bestaande gemeentehuis ta verkoopen aan de Lissesche Bankvereeniging voor ƒ10.000 en om aan den architect, den heer A, J. Kropholler te Wassenaar opdracht voor den houw van een nieuw raadhuis te verleenen. P. DE BOER f In den ouderdom van 75 jaar ls te 's Hage overleden de heer P. de Boer, oud-gezagvoerder WJ den Rotterdamschen Lloyd. Aan het artikel der politie-verordening inzake de Sanitas-reclame verbindende kracht ontzegd. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam gisteren conclusie in de volgende zaak: Door de rechtbank te Maastricht werd in hooger beroep ten laste van Job. W. bewezen verklaard, dat hij op de Markt aldaar heeft vertoond een aan beide zijden van een druk werk voorzien bord, waarop verschillende ar tikelen werden te koop aangeboden, o.a. een haarverfkam, een jeukmiddel enz., welke druk werken' geschikt waren om door de aanduiding „Sanitas" zij het dan ook met de bijvoeging Novum onder bedekte termen bekend te ma ken adressen, aan welke op aanvraag verkrijg baar waren middelen, welke naar hun alge- meene bestemming dienen tot voorkoming van zwangerschap. Op het bord was nl. ook bekend gemaakt, dat die haarverfkam en dat jeukmid del te verkrijgen waren bij de firma „Sanitas Novum" te Heerlen. In de Maastricbtsche politie-verordening staat nu, dat bet verboden is op den openba ren weg te vertoonen borden enz., die voorzien zijn van reclame, welke tot bestemming beeft onder bedekte termen bekend te maken adres sen aan welke op aanvrage verkrijgbaar zijn midden ter voorkoming of verstoring van zwangerschap. In zijn conclusie merkte mr. van Lier op, dat ook de Rijkswetgever voorschriften gaf te de zen aanzien. Op ziehzelf is dus het voorschrift in de Maastriehtsche verordening overbodig. Mr. van Lier zette uiteen, dat het bestaan van het voorschrift naast de artikelen door den Rijkswetgever vastgesteld tot geen moeilijkhe den zou aanleiding geven ware het niet, dat daar ook in voorkomt de aanduiding van wat verstaan moet worden onder „bedekte tennen". Door deze bepaling is aan bet voorschrift een zeer verre strekking gegeven. Immers daardoor is het gebruik van bet woord „Sani tas" strafbaar gesteld, ook als het gebezigd wordt in een zinsverband, waardoor liet gebied van de zedelijkheid in 't minst niet geraakt wordt, b.v. op een hord met het „Io vivat" en derhalve ook bevattende de woorden „Nostro- rum Sanitas". Artikel 135 der Gemeentewet staat den gemeenteraad niet toe een dergelijk verbod te geven. Mitsdien behoort aan het be treffende artikel der politieverordening ver bindende kracht te worden ontzegd. Voorts achtte mr. van Lier het artikel ook in strijd met de Grondwet (art. 7), die een der gelijke censuur niet toelaat. De conclusie van den advocaat-generaal strek te derhalve hiertoe, dat het bestreden vonnis zal worden vernietigd voor zoover betreft de beslissing, dat het bewezen verklaarde straf baar is, de aan het strafbaar geoordeelde feit gegeven benaming, de beslissing dat verdachte strafbaar is, de uitgesproken veroordeeling en het gegeven bevel tot vernietiging van het bord en dat de Hooge Raad den requirant zal ont slaan van alle rechtsvervolging ter zake. De Hooge Raad zal over vier weken arrest wijzen. DE NOORDWIJKSCHE STRANDKWESTIE. De verdachte veroordeeld De plv. kantonrechter te Leiden, mr. M. B. Vos, heeft Maandagmorgen uitspraak gedaan in de zaak van heit soc. deim. raadslid G. H. K. te Noordwijk, die terecht had gestaan omdat hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, als zijnde geen badgast, heeft geloopen op het aan den Staat der Nederlanden toebeihoorende z.g. bo- venstrand voor het Huis ter Duin, welk strand door den Staat is verpacht aan de N.V. Zeebad Noordwijk, wielke daar een bord had geplaatst, waaruit bleeik dat de toegang tot dit terrein veirbodan was. In herinnering zij hierbij gebracht, dat ge noemd raadslid, niadat reeds eender deze zaak in den gemeenteiraad van Noordwijk was be sproken, opzettelijk het terrein heeft betreden ten einde ©en rechterlijke beslissing uit te lok kon, of de Staat gerechtigd was, stranditerTein aan particulieren te verpachten en aldus aan zijn openbar© b&sfceimjming te onttrekken. Het O.M. achtte' den Staat hiertoe gerechtigd ©n, do overtreding bewezen achtende, had h©t veroordeeling gevraagd van verd. tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis, aisimed© toewijzing van de door de N.V. gevraagde schade vergoeding van 1. De kantonrechter veroordeelde verd., overeenkomstig dezen eisoh en veroordeelde hom tevens in de kosten van het geding. DE BIOSCOOPKWESTIE TE LEIDEN. Voor den Hoogen Raad De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van R. II., bioscoophouder te Leiden, die door den kantonrechter aldaar was verooideeld tot ƒ1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op Eersten Paasch- dag 192S. Voor de muziek liadd&n B. en W. geen toestemming gegeven. De bioscoophouder was echter de meening toegedaan, dat hij ziek alleen aan de bioscoopwet te houden had. Het O. M. bepaalde zijn conclusie op 22 Oct. HET FAILLISSEMENT DEF. DISCONTO- BANK VOOR CREDIET-INSTELLINGEN. Verzoek om schadeloosstelling afgewezen. De Haagsoh© Rechtbank heeft, naar wij ver nemen, afgewezen het voraoek van Mr. L. P D., directeur van de Discontobank voor Cre- dietinstellimgen, om hom schadeloos t© stellen in verband met zijn arrestatie ©n gevangenhou ding naar aanleiding van het faillissement van genoemde Diiscootobanlt, welk faillissement een gevolg zou zijn van de gesties in de bakende Lieibernmnn-affaire. IR. W. DE MAN f Gisterennacht is in den ouderdom vau 73 jaar te Eiltkoven overleden, de beer ir. W. de Man oud-lid van deu Gezondheidsraad. HET A-V.O. CONGRES Openingsrede van Minister Slotemaker de Bruine. In het Koloniaal Instituut is gistermiddag geopend het congres betreffende arbeid en ar- beidsmethoden voor onvolwaardige arbeids krachten (A. V. O.) De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- Heid, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, sprak daarbij eene openingsrede uit, waaTin hij verklaarde met blijdschap deze taak te hehben aanvaard, omdat dit onderwerp hem persoonlijk de grootste belangstelling inboezemt. Hij bracht hulde aan het comité voor zijn initiatief. De aanduiding „onvolwaardigen", zoo ver volgde de Minister, spreekt niet alleen tot ons verstand, roept niet alleen statistische en eco nomische problemen op; zij raakt ons gemoed, want zij doet ons in den onvolwaardige den mensch zien. Daar is de belangrijke vraag of niet de on volwaardige wordt uitgedrongen uit het pro ductieproces door sociale regelingen, wier waar de niemand mag ontkennen: de vakorgani satie, de collectieve contracten, de bestrijding der huisindustrie, de verkorting van den werk tijd, de pensioenregelingen in ondernemingen, de keuring van arbeiders. Dat door dit alles het moeilijker wordt aan den on volwaardige een plaats te verzekeren, spreekt wei vanzelf. Zullen dus deze maatregelen moeten worden bestreden? Allerminst. Zullen wij een beroep moeten doen op de naastenliefde met betrek king tot de onvolwaardigen? In menig geval war© dit zeer bedenkelijk. Er moeten andere wegen worden gezocht. De onvolwaardigen moeten worden volwaardig gemaakt, voor zoo ver dit mogelijk is, door genezing en door scholing. De onvolwaardige moet zoo mogelijk worden geplaatst in weTk waarvoor bij als vol waardige gelden kan. Voor zoover het optimisme in het algemeen ter plaatse is, mogen wij met betrekking tot dit congres zeker optimistisch wezen. Spr. vergeet niet, dat velen op allerlei terrein van het groote gebied reeds jaren hebben gewerkt; en ook het congres vergeet dat niet, blijkens zijn program. Maar thans wordt in een groot geheel dat alles samengevat en het geheeie vraagstuk doorgedacht, waardoor het onder werp tevens nieuwe perspectieven krijgt. Naast dit mondelinge onderwijs staat het aanschouwelijk© onderwijs van de tentoonstel ling. Spr. wijst op de artikelen van blijvende waard© in den catalogus. En de tentoonstelling zelf roept bij hem althans gedachten wakker als deze: hoe veel arbeid en hoeveel hart wordt reeds nu besteed om voorziening te tref fen! ho© levend wordt thans het probleem! Hoe onmisbaar zijn deze grafieken en statistie ken, om d© gegevens waarlijk uit te beelden! Niemand twijfelt er aan, of een congres met deze voorbereiding en dit werkprogramma draagt d© beste belofte in zich; maar..., dit voert dan ook onze gedachten naar de toe komst. Wat moet nu verder geschieden? Reeds daarom moet deze- vraag worden gesteld, om dat het onmogelijk, zijn zal, al het gebodene tijdens de congreswewek te verorberen. Doet zich ook voor de overheid een taak op? Spr. wil wel verklaren, dat hij zijnerzijds van zijn groot© belangstelling in.bet onderwerp zal doen blijken; hij denkt aan de commissie, die hij ter zake wenscht Jn te stellen. Indien tenslotte blijken zal, aldus besloot de minister, dat op dit geheeie terrein niet alles kan worden bereikt, wat wij in. oogenblikken van idealism© zouden willen bereiken, dan moge ons de overtuiging tot sterkte wezen, dat ook het vervullen van een deel der taak een deel zegen beduidt voor ons ganeche volk. Rede Burgemeester dc Vlagt OFFICIEELE OPENING DOOR Z. K. H. PRUIS HENDRIK. Nadat de Minister van Arbeid, H. en N. het woord had gevoerd, hield de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlngt, een rede, waaraan wij bet volgende ontleenen; Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft eenstemmig besloten aan uw congTes en ten toonstelling steun te verleenen opdat het der „A. V. O." mogelijk zou zijn den eersten stap te zetten op den weg,, die voert naar het te werk stellen van onvolwaardige arbeidskrach ten, na de bestudeering van dit moeilijk vraag stuk. Spr. deed hierop eenige grepen uit de ge schiedenis. Wij gevoelen het thans als een schande, zoo vervolgt spr., dat onze voorouders krankzinni gen mishandeld en bespot hebben, maar met het inzicht in den aard der afwijking is ook de betere behandeling, ja het medelijden gekomen. En na het medelijden het besef, dat er iets gedaan moet worden om het leed der vele ongelukkigen te verminderen, om hen zooveel als doenlijk is maatschappelijk te ma ken, zoodat zij zich terecht vinden in de maat schappij en de maatschappij ©oic van hun, zij het bescheiden, krachten kan profiteeren. De uitgaven voor de verpleging van geestes- en zenuwzieken en maatschappelijk ongeschik- ten, en het aantal patiënten, dat voor rekening der gemeente Amsterdam wordt opgenomen in gestichten, stijgen op zorgwekkende wijze. Ter wijl in 1902 ongeveer f 26.000 werd uitgegeven voor de verpleging van maatschappelijk onge- schikten, ls dit cijfer thans gestegen tot f 435.533. Amsterdam geeft thans uit voor de verpleging van geesteszieken in gestichten: 2 millioen zes maal honderdduizend gulden per jaar. Ik wenseh uw congres toe, dat het succes moge hebben en een weg wete te vinden, die leiden kan tot de oplossing der gestelde pro blemen. Het bestuur dezer gemeente zal met belangstelling uw onderzoek volgen en u voor eiken stap vooruit ten hoogste erkentelijk wezen. Z. K. H. Prins Hendrik verhief zich daarop van zijn zetel. Spr. zeide na de redevoeringen van den Minister en den burgemeester over tuigd te zijn van de groote belangrijkheid van dit congres en verklaarde daarop het congres geopend. Daarop hield mr. L. Lietaert Peerbolte, hoofd inspecteur der Volksgezondheid een algemeen© beschouwing over het begrip „onvolwaardige arbeidskrachten. Nadere by zonderheden. Omtrent het drama, dat zich Zaterdagavond zooals gemeld, te 's Hage op den Noord- West-Buiteneingel bij de van Boecopstraat heeft afgespeeld en dat een 19-jarigen jongen als slachtoffer heeft geëischt, valt nog het vol gend© te melden: Zaterdagsavonds is bet in de omgeving van den Noord-West-Buitensingel dikwijls nogal rumoerig en de politie moet dan meer dan eens optreden tegen personen, die in een des eafétjes te veel gedronken hebben en de buurt „op stelten zetten''. Een der meest bekende Zaterdagavond druktemakers is een zekere Sch., in de buurt echter meer bekend onder den naam van ,,'t Mosje". Zaterdagavond had Mosje weer teveel ge dronken en eenige agenten vonden het maar het beste bete mee te nemen naar het politie bureau. Mosje weigerde eehter beslist mee te gaan en het gelukte don agenten slechts met veel moeite hem voort te krijgen. Te'gen !r:. rr voor elf kwam een troepje opgeschotc.) ens uit de binnenstad, die allen in die tuurt wonen. Een van h. a. de I'9-jarfge B., die ook onder drank-invloed verkeerde, bemoeide zich met het geval en verzocht de politie Mosje los' te laten. Hij zou hem dan wel naar huis bren gen. De agenten stoorden zich echter niet aan tien jongen en namen Mosje mee. Een van hen bleef achter om het publiek op een afstand te houden. Da jongen sprak dien agent aan en verzocht hem nogmaals den arrestant te laten gaan. De agent antwoordde hem echter niet. Toen begon de jongen lastig te worden en nam een dreigende houding aan. Eensklaps gaf de jongen den agent een harden klap tegen het oog. Toen trok de agent zijn revolver en schoot op den jongen. Hij werd door een kogel in de borst getroffen en zakte dadelijk in elkaar. Terwijl hij op den groad tag, draafd© hij zich nog even om en toen schoot de agent ten tweed© male. Nu werd de jongen in den rug geraakt. Bewusteloos bleet bij op. het trottoir, vlak voor een cafe cp dan Noord-West-Buiten singel, liggen. Waarom gescholen? Het is nog niet opgehelderd waarom de politie-agent dadelijk op den jongen geschoten heeft. Volgens de verklaringen van verschil lende ooggetuigen heeft hij in 't geheel niet ge sommeerd en ook niet met zijn revolver ge dreigd, doch er dadelijk op los geschoten. Hij stond slechts ongeveer één meter van den jongen af. De Geneeskundige Dienst vervoerde den jongen naar het ziekenhuis, waar hij na korten tijd overleed. Begrijpelijkerwijs verwekte het gebeurde in de buurt van den Noord-West-Buitensingel groote ontsteltenis. Overal zag men groepjes menschen het voorgevallene bespreken en w-oedende dreigementen werden tegen den agent geuit. Naar nog werd medegedeeld is tijdens het schieten op den jongen nog een andere agent zijn collega te hulp gekomen. Deze loste een schot in de lucht om het publiek angst aan te jagen. De jongen woonde, eerst seder.t kort bij zijn tante in da van Boecopstraat. Hij was schoor steenveger van beroep en stond bekend als ©en kalme, bedaarde jongen. Hij zou juist Zondag zijn 19em verjaardag gevierd hehben. Do hoofdcommissaris van politie en de commissaris. Kramer stelden dadelijk, nadat zij van bet gebeurde kennis gekregen hadden, een onderzoek in naar de kwestie of den agent in dezen schuld treft. De lezing van de politie. Van politie-zijde wordt, naar men e meldt, het volgend© medegedeeld: De grondwerker S. maakte Zaterdagavond hoogloopende ruzie met zijn vrouw. Dit werd zoo erg, dat 'n 8-jarig dochtertje aan 't poli- tiepasthuis aan het Westeinde de hulp van eenige agenten kwam inroepen om haar moedeT te beschermen, daar vader weer zoo dronken- was. Eenige agenten gingen er heen en tracht ten den man te kalmeeren. Aanvankelijk ge lukte dit, maar na korten tijd kwam de vrouw van S. weer hij de politie assistentie vragen. Wederom gingen twee agenten naar de woning van S., maar nu met minder succes dan den vorigen keer. S. begon de agenten uit te schel den en maakte het hun zoo lastig, dat zij hem mee namen naar bet politieposthuis. Onder heviig verzet werd 3. overgebracht. Toen verscheen de 19-jarige schoorsteenveger B. ten tocneele, die met «enige vrienden in de stad was gswr.e E. had vermoedelijk nog al veel gedron! u -roeide zich met de overbrenging v - Ondertuss:-' n twee agenten bij gekomen. Di r - i - t rwjjl de vier de politieman op d© fi -r.tjs.en. B. keerde zich toen tc. r en agent J. ge naamd. In een dreigende h; hij op hem toe. Een der om .and..rs ...e den jongen nog tegen te houdstoorde zich ©r niet aan. Voor dat deze zich ervan bewust was, gaf B. den agent een klap in bet gezicht, welke erg hard is aangekomen. De agent duizelde ©en ©ogenblik en trok zijn revolver. Hij riohtt© op de beenen van zijn aanvaller maar wellicht tengevolge van de duizeling mikte hij niet nauwkeurig en de kogel trof den jongen in den onderam. De jongen kroop in elkaar maar richtte zich direct weer op. De agent loste toen voor de 2e maal 'n schot, dat B. in de hartstreek trof. Dit schot is doodelijk geweest. Tusschen het eerste ©n tweede schot zijn slechts enkele seconden verloopen. Direct daar na schoot de agent ten derde male, maar nu in de lucht. Vervolgens leidde de agent den jongen, die op straat in elkaar gezakt was naar het trot toir. Even later bracht de Geneeskundige Dienst hem naar het ziekenhuis. Het lijk is door de Justitie in beslag geno men. DE GEWRAAKTE PASSAGE. Een lezing van „de Preangerbode". BANDOENG, 8 October. (ANETA). De Prean gerbode geeft de volgende lezing van de pas sage uit de redevoering van den Gouverneur- Generaal tijdens diens bezoek aan Bali. De Gouverneur-Generaal heeft volgens die lezing uitgedrukt: dat „de cultuur, steunende op de Balische adat en godsdienst, die zulke kunst uitingen teweegbracht, een kostbaar bezit is waarvan de Baliërs gelukkig doordrongen zij». De Regeering zegt van haar kant toe te zullen waken tegen eiken aanslag op die cultuur door vreemde elementen en penetratie van onge- wensehte ideeën". DE BESTUURSWIJZIGING IN NED.-INDIë. Een openbare bijeenkomst vanwege de Nationale Unie te Amsterdam. Dezer dagen heeft te Am-sterdam een ver gadering der Nationale Unie plaat3 gehad, waar besloten werd, naar aanleiding van het aanhangig wetsontwerp tot bestuurswijziging in Ned.-Indië, een openbare bijeenkomst in d© hoofdstad te beleggen, waar deze aangelegen- beid uit een nationaal oogpunt behandeld zal worden. Men besloot de meeting Maandag 15 October a.s. in het Concertgebouw te doen plaats heb ben. GOUVERNEUR VAN GULIK Bij can au-0-ongöval licht gewond SEMARANG, 6 October. (ANETA). De Gou verneur van Midden-Java, de heer P. J. vaa Gulilc, keerde gisteren terug uit Tegal naar Samarang. Bij Pielen wilde men een anderen auto voorbijrijden. De auto van den gouver neur reed bij ongeluk op den berm en sloeg om. De wagen werd zwaar beschadigd. De gou verneur liep eeu zeer kleine verwonding op aan den linkerpols. Hij heeft zijn werkzaamhe den reeds weer hervat. Mevrouw van Gulik had kleine verwondingen, onder meer boven het linkeroog gekregen. De dokter van een na bij gelegen onderneming schreef haar rust voor, nadat hij aan mevrouw en aan den gou verneur een injectie tegen de tetanus had toe gediend. Beide hebben de reis naar Semarang per auto vervolgd. RESIDENT TIDEMAN. Gouverneur der Molukken. BUITENZORG, 8 October. (ANETA.) De heer .1. Tideman, thans resident van Palembang, is benoemd tot Gouverneur der Molukken. DE KOLONISATIE VAN NIEUW-GUINEA'. Voorbarige propaganda in Holland MAKASSAR, 6 October. (ANETA.) Gouver neur van Sandlck is op zijn doorreis naar de Oostkust hier aangekomen. Hij verklaarde in een persgesprek dat de regeering sympathiek staat tegenover de kolonisatie van Nieuw- Guinea. Hij meende echter de Indo's te moeten waarschuwen voor een te groot optimisme. Hij achtte de kans van slagen op meer bescheiden schaal voor Indo's mogelijk en wees de Geel- vinkbaal aan als terrein, dat hiervoor het meest in aanmerking kwam. De propaganda, in Neder land gevoerd, noemde hij voorbarig. NATIONALISTISCHE ACTIE ONDER DE CHINEEZEN IN INDIë Nieuwe gekleninzamelingcn. 1 SOERABAJA, G October (ANETA.). Onder de Chineezen worden opnieuw geldinzamelingen gehouden, vermoedelijk ten behoeve van een nationalistische actie de collectes zijn ten minste in handen van nationalistische elemen ten. De actie gaat waarschijnlijk uit van Mid den-Java. Gemeld wordt, dat er reeds 10.000 gulden bijeen is. I DE LEPROZENOVERVAL OP AT.TEH. Het ouschafleSijk maken van dergelijke ongelukkigen SEMARANG, 6 October (ANETA.). „Do Locomotief" bespreekt onder den titel „Gas- humaner" den jongsten overval van leprozen op Atjeh en vraagt, of het niet mogelijk fs dergelijke ongelukkigen op andere manier on schadelijk te maken op een wijze, die niet doo delijk is. Kogels brengen onherstelbare gevol gen, gas is onschadelijk en het blad meent, dat hoe eerder van regeeringswego bet vraagstuk bestudeerd wordt, des te beter. DE NIEUWE VADERLANDER. Verschenen is het eerste nummer van „De Nieuwe Vaderlander", orgaan voor het Verbond van Nationalisten, gewijd aan den nationaal- staatkundigen en -econ©miselien ©pböuw, zoo als het in den onderkop heet. Hoofdredacteur van dit om de 14 dagen ver schijnend blad is de heer dr. van der Mylo te Heeze. De agent is buiten dienst gesteld. Het voorgevallene heeft hem zoodanig aan gegrepen, dat hij het bed moet houden. Ook klaagt hij nog over zware pijnen in het hoofd. Een civiele actie tegen de gemeente. Naar men -ons meedeelt is mr. Tj. Mohach op verzoek van den vader van den Zaterdagavond, door een politie-agent doodgeschoten jongen, voornemens, ©en civiele actie tegen de gemeen te in te stellen op grond van onrechtmatige daad, door den politie-agent begaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7