X 5 M 23 UUR. STERRETUD 13 OCT'v te 91UFO sfr":%5-Sr 29ÜCT tfi 01URE FEUILLETON DE HEMEL IN OCTOBER. s twins HET NIEUWE BEDRIJF. DINSDAG 9 OCTOBER 1928 vfl39 itooyo PEGASUS 'I GODSDIENSTIGE toestanden \r IN ESTLAND HET MILITAIRE LUCHTWEZEN IN AUSTRALIë AARDBEVING IN KL AZIË NEW-Y O R.KSCH DIAMANT HANDELAAR BEROOFD J v 'i- 3MXW ZEMITH |i De Luthersche kerk is cr staatskerk Het ts zeer moeilijk om een juist Inzicht te krijgen in de verschillende toestanden, die er ln Estland op godsdienstig gebied heerschen. We moeten daarbij op de eerste plaat3 ia Aanmerking nemen, dat het land een zeer ge mengde bevolking heeft. Onder de 1.106.830 In woners vinden we Russen, Dultschers, Zweden, Joden, Lltauers en Polen. Het eigenaardige hierbij is, dat ieder volk als het ware een eigen kerkelijk genootschap vertegenwoordigt, en Wel van dien godsdienst, die in het desbetref fende land het grootste aantal volgelingen heeft Bovendien mogen we niet uit het oog verlie zen, dat Estland nu eens bij Duitschland, dan weer bij Zweden, Polen of Rusland behoorde. Vandaar ls het dan ook zeer goed te verklaren, dat er in Estland vroeger nooit een overheer- sche staatskerk geweest is. Op het oogenblik zijn de Lutheranen verre- i weg in de meerderheid. Zij vormen namelijk 78.6 pet. der geheele bevolking. Onder hen treft men 86 'pet. Estlanders en 14 pet. Dultschers en Zweden aan. De orthodoxen maken 19 pet. der i bevolking uit en dat zijn voor de helft Estlan- ders en voor de andere helft Russen. 1 De Katholieken zijn zeer gering in aantal. Zij vormen slechts 0.2 pet. der bevolking. Op het congres van Talin in het jaar 1919 werd de Luthersche kerk tot staatskerk verheven. Sinds dien ls deze kerk volkomen zelfstandig. Haar heerschappij is verzekerd door een jaarlijksche algemeeene vergadering der verschillende pa rochies, die over de verordeningen, die voor de kerk geldend zijn, beslissen. Een consistorie van zes leden dat rechtstreeks onder den bisschop der nationale kerk staat, moet voor de uit- voering en naleving van deze verordeningen zorg dragen. In het jaar 1926 omvatte deze kerk 133 kan tons, 140 parochies en 14 hulpstatie3. Hier wordt bijna overal de eigen taal van het land gesproken. Het innerlijke leven en de werkda- digheid der Evangelisch-Luthersche kerk van Estland heeft zich vooral sedert het jaar 1850 i speciaal bewogen op gebied van liefdadigheid, meer speciaal der verzorging van weezen en i verlaten kinderen, van gevallen meisjes en doofstommen. Sedert de onafhankelijkheidsverklaring van i Es;land zijn verschillende dezer liefdadigheids- Instellingen ln bezit en beheer van den staat overgegaan. De Luthersche kerk zet echter haar charitatieve werken ijverig voort. Sedert i dien tijd dateert ook de onafhankelijkheid van de Apostolische Orthodoxe keTk van Estland. 1 Zij houden zich aan de bepalingen en verorde ningen van vergaderingen der Grieksch-Ortho- doxen, die ln 1917 te Moskou bijeenkwamen. Aan het hoofd van deze beweging staat een aartsbisschop die in 1923 van dén patriarch van Constantinopel den titel van metropoliet ontving. Hij wordt bijgestaan door de Heilige Synode. De leden van deze synode worden, evenals hij zelf, door de voltallige vergadering fier afgevaardigden van de verschillende bis dommen gekozen. Toen de bolschewiki bisschop Platon ver moord hadden werd de tegenwoordige aartsbis schop Mgr. Alexander tot metropoliet van de Apostolische Orthodoxe kerk van Estland be noemd. De Katholieke kerk omvat, zooals wij boven l reeds zeiden, slechts 0.2 pet. der totale bevol king. In het jaar 1922 waren er 2636 Katholie ken, maar sindsdien zijn er vele Polen naar hun vaderland teruggekeerd, zoodat er thans in Estland maar 2000 Katholieken zijn. De groot ste parochie is Tallinn, waar bijna 1000 Katho lieken wonen. Tientallen jaren was deze pa rochie aan de zorg van paters Dominicanen toevertrouwd. De tegenwoordige kerk is de oude eetzaal van het vroegere Dominicanerklooster van de H. Catharina. Dit klooster werd ten tijde van de hervorming bijna heelemaal verwoest. Maar in het jaar 1884 werd deze kerk, dank zij de tus- schenkomst van den t3aar en de vrijgevigheid van het diplomatieke corps van St. Petersburg, weer ondergebracht in de gerestaureerde eet zaal van het oude klooster. De meeste parochia nen zijn Polen of ze behooren tot de Duitsche kolonisten uit de Balti3che provincies. In de parochie Narva, waar slechts 300 Ka tholieken zijn, treft men geen enkelen Duit- scher aan, maar uitsluitend Poolsche en Russi sche fabrieksarbeiders. De kerk van Narva werd gebouwd in het jaar 1907. De parochie Tartu die 600 zielen heeft, werd in het jaar 1850 ten behoeve van de Poolsche stu denten en boeren opgericht. Zij kreeg echter reeds eerst tegen het einde der vorige eeuw een eigen kerk. Het benoodigde kapitaal voor den bouw van deze kerk werd uit alle landen der wereld samengebracht. De parochianen van Tartu zijn Polen, Russen en Duitschers uit de Baltlsche provincies, doch die in den loop der jaren hun eigen taal en landaard verloren heb ben en een soort nieuw-Russen zijn. In deze drie parochies zijn slechts heel weinig oorspron kelijke bewoners van het land. Sedert het jaar 1925 staan de Katholieken in Estland rechtstreeks onder Rome. De internun tius te Riga, mgr. dr. Anton Zicchini, is tevens apostolisch vicaris van Estland. Tot voor kor ten tijd was het volk hier erg godsdienstig. Zij gingen trouw ter kerke en namen geregeld deel aan de Avondmaalsviering. Doch de revolu tie van 1905 en vooral de groote wereldoorlog hebben ook hier onder de fabrieksarbeiders hun demoraliseerenden invloed laten gevoelen, zqodat het aantal geloovigen dat geheel en al van de kerk vervreemd geraakt steed3 grooter wordt. In de verschillende parochies Js de goe de verstandhouding met de geestelijkheid abso luut verdwenen, hetgeen bijzonder duidelijk blijkt uit de geringe deelneming aan de ver schillende godsdienstoefeningen. In het afgeloo- pen jaar hebben slechts 272.396 personen aan de Avondmaalsviering deelgenomen, hetgeen op een aantal geloovigen van 867.100 zeer weinig is te noemen. Het is opmerkelijk dat deze geest van ongeloof en ongodsdienstigheid eerst de hoogere klassen en de intellectueelen heeft aan getast, terwijl het gewone volk gelukkig nog een levendig geloof bewaard heeft. JAPANNERS NAAR TiRAZILIë Vruchten van Katholiek apostolaat De laatste jaren bevinden zich onder de im migranten in Brazilië vele Japanners, die hun fortuin in Zuid-Amarika komen beproeven. Aanvankelijk werden deze Aziaten met mati ge vreugde begroet, omdat men er een soort van „geel gevaar" in duchtte. Doch de tijd heeft bewezen, dat deze vrees ohreddijk en onge grond is. Het blijkt, dat de Japanners zich in hun nieuw vaderland gemakkelijk aanpassen, zoo zelfs, dat zij hun namen uit eigen beweging in meer Portugebsch klinkende na men veranderen. Wat meer is, zij toonen zich ook ontvankelijk voor het Katholiek geloof. Reeds enkele jaren werkt pater Guido del Toro met stijgend suc ces onder de Japansche kolonie te San Paolo. Prof. G. Heuvers S.J. van de Katholieke univer siteit van Tokio hoeft een paar propaganda geschriften uitgegeven voor Katholieke Japan ners, die naar Brazilië emigreeren, welke veel nut stichten. Thans ls pater Rosenhuber S.V.D. van Nigata uit Japan haar Brazilië overgestoken, om de missie onder de Japansche immigranten uit te breiden en Voor het zelfde doel worden binnen kort nog twee Japansche priesters en een pater Jesuiet in Zuid-Amerika verwacht. CANBERRA, 7 October. (R. O.) „Airmarsihal" Salmonds heeft drastische verbeteringen in het militaire vliegwezen aanbevolen en de opstel ling van een program, loopende over 9 jaren, en dat een kosten meebrengt van L139.000 pond sterling. Sterrenbeelden. In 't Zuiden culmi- mipeert het sterrenbeeld de Visschen in den Dierenriem. Voor 't ongewapend oog is 't vrij onbeduidend, daar 't geen sterren bevat helderder dan de 4de grootte. De ster Alpha is de knoop van de koorden, die aan de Staarten der twee visschen zijn vastgebonden. Niet ver daarvandaan staat de Wonderbare Ster (Mira) in den Wal viseh, die zieh Zuid westelijk van de Vissollen uitstrekt. Sinds 1596, toen Fabricius die ster voor 't eerst opmerkte, is men getuige geweest van hare voortdurende lichtwisseling: in elf maanden tijds daalt zij van de 2de of 3de grootte tot bijna de 10de grootte, om daarna weer haar eei'3ten glans te verkrijgen. Einde Augustus had zij weer haar grootste helderheid bereikt. Van dat verschijn sel is nog geen enkele bevredigende verklaring gegeven. Sindsdien zijn tal. van andere sterren gevonden, die zich op dergelijke wijze gedra gen, en daarom Mira-sterxen boeten. Voor het oog vormen de voornaamste sterren van den Walvisch den omtrek van een ligstoel, zich uit strekkend over 50 gr. in lengte en 25 gr. in breedte. Van Oost naar West vormen Kappa, alpha, gamma, delta en Mira het hoofdeinde, tfieta en eta de zitting en -beta. het voeteinde. De achterpoot wordt aangeduid door epsilon en pi, in één lijn met Mira, en de voorpoot door zeta, tau en upsilon. Het is wei eigenaardig, dat bijna de geheele Zuidelijke horizon van het Z.W. tot het O. thans wordt beheorscht door figuren, die visschen of zeedieren of stroomen voorstellen. In het Wes ten staat de D o i f ij n; dan komt de Steen bok, die uitloopt in een grooten v i s c h- staart, dan de Waterman met den stroom van water, vloeiend uit zijn kruik, en met den Zuidervisch aan züu voeten. Op den Waterman volgen in den Dierenriem de V i s- 8 oh en, en onder beiden strekt zich de reus achtige Walvisch uit. Laag ln 't Z.O. stroomt de Vloed Erldanus. Hoog in het Zuiden staat Pegasus, het gevleugeld Paard, kenbaar aan het groote vierkant. Gaat men Oostwaarts langs de twee bovenste sterren, die nu als beta Pegaai en alpha Andromedae be kend staan, dan treft men op ongeveer gelijke afstanden de drie heldere sterreu beta en gam ma la Andromeda en alpha in Perseus. Boven beta staat de beroemde Andromeda- nevel. die even zichtbaar is met het bloote oog. De wijzer van de hemelsche sterrenklok loopt vlak langs alpha Andromeda: als deze ster cul mineert, is het 0 uur J> minuten sterretijd. In Perseu3 is de beleende veranderlijke ster Algol, die om do 2 dagen en 21 uren verduis terd wordt door een begeleider. De eclips duurt van begin tot einde ruim 9 uren; in 't minimum is de ster ruim één grootte-klasse zwakker dan normaal. Het eerste Algolminimum valt in den naoht van 1 op 2 October, tegen één uur, het tweede op 4 October 's avonds tegen tien uur, enz. Hoog in 't Noorden culmineert Cassio peia, de bekende W-figuur. De Melkweg loopt er doorheen, en bereikt hier zijn Noordelijkste punt.-Alpha Gaas. is zwak veranderlijk in een onregelmatig tempo. In 't Oosten is de Stier reeds goed zichtbaar, terwijl Orion opkomt. Laag in 't Noordoosten beffen de Twee lingen het hoofd boven den horizon. Z o n, Maan en Planéten. De grootste zonshoogte op den middag neemt snel af van 35 tot 23% graden, en de lengte van den dbg van 11 uur 33 min. tot 9 uur 37 min. (voor 52 gr. Noorderbreedte). Op 1 October culmineert de Zon te 11 uur 49 min. 42 sec.; op 16 October te 11 uur 45 min. 37 sec.; op 31 October te 11 uur 43 min. 41 sec. Maan. Laatste kwartier: 6 Oct.; N.M.: 13 Oct.; E.K.: 21 Oct.; V.M.: 28 Oct. Deze volle Maan is de „Jagersmaan" (Hunter's Moon), Van 25 tot 28 October komt de bijna volle maan telkens slechts 16 minuten later op. dan den vorigen dag, zoodat de jagers in die dagen lang en vroeg maanlicht hebben. Planeten. Mercurius is avondster tot 24 October, en daarna morgenster. Hij staat te dichtbij de Zon, om behoorlijk waargenomen te worden. Venus is avondster, en is wellicht tegen 'T^fs Drie dorpen totaal verwoest, ANGORA, 8 October. (B.T.A.) Het officieel rapport over de aardbeving van j.l. Donderdag meldt, dat drie dorpen ln de omgeving van Angora totaal verwoest zijn. Drie andere zijn voor 70 percent vermeld. Er zijn twee gewon den. NA DE BET OOG IN GEN BIJ WEEN EN Drie communistische leiders gearresteerd WEENEN, 8 October. (W.B.) Drie leden van het hoofdbestuur der communistische partij zijn, wegens de door dlie partij met het oog op den 7en October genomen maatregelen, ge- larTtosteerd e l, lender verdenking van hoog verraad ter beschikking van de justitie gesteld. STORM IN NIEUW-ZUID WALES. En boschbranden. In Nieuw-Zuid Wales heeft gisteren een he vige storm groote schade aangericht. De wind bereikte een snelheid van 63 mijl per uur. Van vele huizen werden de daken afgerukt en tal van boomen werden ontworteld. Reuter seint nader uit Sydney: De totale schade, aangericht door den storm, wordt thans op een millioen pond sterling ge schat. STAKINGSVERBOD IN CHINA. rj Volgens berichten uit Peking heeft de Chi- neesche regeering voorloopig stakingen ver boden en het stakingscomité gearresteerd van de postbeambten en zeelieden te Shanghai. Reutej- meldt uit New-York, dat terwijl een diamanthandelaar aldaar een verzameling kost bare steenem aan een klant toonde, vier gemas kerde en gewapende mannen het op de twaalfde verdieping gelegen bureau binnendrongen. Twee van hen richtten hun revolvers op den hande laar en zijn klant, terwijl de twee anderen de juweelen.ter waarde van ruim 190.000 dollar» wegnamen en verdwenen onder bedreiging te zullen, schieten, indien de slachtoffers eén kreet zouden slaken. het einde der maand kort na Zonsondergang in bet Zuid-Westen te zien. Mars in de Tweelingen komt In 't begin der maand tegen 9 uur, aan 't einde tegen half negen op, en i3 verder gedurende den geheelen nacht goed waarneembaar. Jupiter in den Ram is op 29 October ia oppositie met de Zon, staat dan dus 's nachts om twaalf uur in 't Zuiden, en is den geheelen nacht te zien. Saturnus gaat omtrent twee uren latef dan de Zon onder, en is dus 's avonds laag 'boven bet Zuidwesten te zoeken. Uranus, die op 28 September in oppositie was met de Zon, beweegt zich terugloopend (dus van Oost naar West) in de Visschen en is den geheelen nacht zichtbaar. Neptunus in den Leeuw is niet voor waarneming geschikt. Met een zucht van verlichting constateert da amateur-waarnemer, dat de voor hem zoo hate- 1 ij ken zomertijd op 7 October eindigt. Een industrie- en boerenvertelling uit Munsterland door AUG. WIEBELT, Pr. (Uit 't Munsterlandscb dialekt vertaald) 20. 7— Morgen, morgen! Nu zal de kwestie gauw opgelost zijn. Heeroom Morgen komen de hee- ten hoe heeten die hoogs dieren ook weer Juist, de heeren van den mijnbouwraad kömen jnorgen. Ik zeg maar één woord zwavelkies Hebt u zin, om morgen om elf uur ook op 't ontbijt te komen? U interesseert zich zoo verbazend voor de zaak, Heeroom; champagne- ontbijt bij den dorpsschout met de heeren Van den mijnbouwraad, wat dunkt u Zeer goed, mijnheer dorpsschoutIk neem de invitatie aan ik houd mij bij uw woord De dorpsschout zette groote oogen op. Hij had dat niet zoo gemeend met zijn invita tie. Dus u komt - Maar zeker zei de kapelaan vergenoegd. Ik zal precies op tijd zijn champagne krijg-je niet alle dagen. De groete aan uw Vrouw, dorpsschout, ze moet zich meer ontzien, 'anders maakt ze 't niet lang meer. Ze gaat met den dag achteruit. De dorpsschout bromde zoowat en trok af. Juffrouw Elise zat al weer bij haar koffiepot en keek vol begeestering naar 't kippenhok. Ze had 't opschrift van haar jongste gedicht door gestreken en in plaats van „Gedachten bij het beschouwen van 'n kippenhok1' had ze geschre- .veu „Gedachten bij de onthulling van een nfonument". Verder had ze den halshaan" doorgestreept en daarvoor „burgemeester" ge zet in plaats van „het kippenhok" stond nu Hollendorp" en de „vlugge hennen" waren „vroede vaderen" geworden. Zoover was de zaak in orde, alleen 't laatste „Nu wordt er meen'ge worm gekloofd" maakte haar nog zor gen, want voor vroede vaderen was dat een niet passende bezigheid, Ik krijg ^t wel in orde zei ze en maak te ai vast haar potlood nat. 's Middags wa9 de soep vreeselijk zout en het middageten aange brand. Wat is de avond toch helder en groot zei Herman. Alex keek naar den hemel. De ster der liefde zijn bruine oogen zwommen In za ligheid. Herman, ik moet je eens wat zeg gen. Zij liepen op en neer in *t tuintje van vrouw Flassink. 't Was weer 'n heerlijke avond. Maar je mag me niet uitlachen en vooral geen woordje verder vertellen Herman glimlachte stilletjes. Dat klinkt vreeselijk gewichtig, Alex maar ik beloof 'f je en ik geloof toch dat je me kunt vertrouwen. Herman Alox greep 'm bij zijn arm, wat ben ik blij, dat ik 'n vriend heb, voor wien ik mijn hart kan uitstorten ik kan 'tniet langer meer alleen dragen. Ik had geen rust meer, ik moest naar jouw toe. Verliefd Alex kneep Herman in. z'n arm. Zeg toch niet verliefd dat klinkt zoo zoo alle daagse!), zoo triviaal 1 Wat ik voel, is zoo groot en heerlijk, het maakt me zoo gelukkig en 't maakt ma ook beter, dan ik tot nu toe was dat voel ik. Laten we 't dan eenvoudig „liefde" noe men. Ja, liefde O, mochten ze eeuwig, eeuwig duren, Der eerste liefde zaal'ge uren Herman, nu eerst begrijp ik dat o, ik kan 't je niet zeggen, hoe 't me is de wereld is heel anders geworden, alles is zoo mooi, zoo wonderbaar 't Is net of Iedere vogel haar naam kent en uitzingt en boven in de lucht staat hij iu de sterren geschreven. Agnes zei Herman. Alex bleef staan. Hoe weet-je dat Wie zegt dat Hij was zoo rood geworden, dat je hem wel ln 't donker zien kon. Alex, Alex glimlachte Herman, ik had toch wel blind en doof moeten zijn, als Ik dat niet bemerkt had al sinds jelui tooneeluitvoe- ring spreek-Je altijd over haar. Zoo Dan zal ik nu toch 'n beetje voor zichtiger zijn. Beste Herman, verraad me niet! Daar 13 niet veel te verraden. Overigens Alex, neem me niet kwalijk, dat ik t je vraag, maar, heb je haar je hart al uitgestort ik bedoel, haar van je liefde gesproken of ge schréven Groote hemel, Herman, hoe had ik dat kunnen doen Als ik ze zie, raak ik bijna mijn verstand kwijt ik ben ten minste dan zoo dom, dat ik geen verstandig woord spreken kan. Maar waarom vraag je dat Je keurt mijn neiging af, is 't niet Je wilt zeggen denk maar liever aan je studie en het eind-examen, nietwaar Zeker, Alex, dat is je plicht en dien moet Je nakomen. Maar ik keur je liefde niet af, ab soluut niet! Eigenlijk ben je maar 'n half jaar ouder dan ik achttien, geloof ik, dat is nog rijkelijk jong. Wat kan ik daar aan doen Laat me uitspreken, Alex Agnés is nog wat jonger daarom geloof ik, dat het ver keerd zou zijn, als je haar iets ervan zoudt zeg gen, als je werkelijk laten we zeggenver keering met haar zoudt willen hebben. Maar dat je haar liefhebt, is misschien 'n groot ge luk voor je. O, 'n onbeschrijfelijk geluk zei Alex. Herman glimlachte. Zoo bedoel ik 't niet ik bedoel wat an ders Kijk zoo. Ik heb pas gelezen, dat de uni versiteit vele gevaren heeft het vrije leven, ver van huis, enzoovoorts, en daar stond ook, dat een reine liefde voor dén jongen man kon zijn als 'n Schutsengel, die hem voor veel kwaad behoedt. Dat zie ik in, en daarom zei ik, dat 't misschien een geluk voor jou is. 't Duurt geen jaar meer en dan ga-je op de universiteit, waar je zoo'n Schutsengel wel gebruiken kan. Alex drukte z'n arifl en zel niets. En Agnes, begon Herman weer, dat zou wel, voor zoover ik beooTdeelen kan, zoo'n schutsengel kunnen zijn. G°d, ik zié ze nog voor me, toen ze in twit haar eerste H. Com munie deed, zoo vroom. - Herman kon niets meer zeggen, want Alex omhelste hem en liet z'n hoofd op Herman's schouder rusten hij wa3 zoo aangedaan, dat de tranen hem in de oogen stonden. Juist op dat moment kwamen er twee achter de heg voorbij gestrompeld, die niet goed meer ter been waren en de stem van den hoofdopzichter liet zich hooreq Nou, Louis, je hebt 'u strop! Ik dacht, dat je het vogeltje al in je netten gevangen hadt. Ik heb meer geluk. Mina en Agnes, gromde Louis, dat is 'n heel verschil, zoo meisje als Mina dat i3 geen kunst, en die stommerik, Frans Wolbrink, is gemakkelijk genoeg van de baan te krijgen. Alex wilde uitvaren, maar Herman hield z'n hand voor zijn mo-nd. De hoofdopzichter lachte. „Zeg niks van Mi na Ais die er niet geweest was, dan zou jij niet eens 'n portret hebben van je Agnes. Nu. kun-je ten minste haar photo aan Je hart dra gen. Zorg maar, dat het lieve origineel gauw die plaats inneemt. De burgemeester 1 fluisterde Louis gif-), tig, die blaaskaak Die staat me in den weg, anders kreeg ik ze wel. Wat de hoofdopzichter daarop antwoordde, was niet meer te verstaan, ze waren al te ver weg. Ach lieve hemel wat trok Alex 'n gezicht Op eens was de wereld niet meer zoo schoon, niet meer vol rozegeur en (naehtëgaalgezang, maar nu hing 'n dichte, grauwe nevel over de wereld. Hij dacht, dat liefde louter geluk en zaligheid was en u voelde hij opeens de door nen, die hem scherp in z'n hart staken. Hij zag er zoo ongelukkig uit, kneep de lippen op el kaar en keek zoo ellendig uit z'n oogen, dat Herman alle moeite had om hem te troosten. Och wat, zei Alex. „Louis Is 'n halve gek. wat kan mij Louis schelen Die kan hoogstens op 'n goeie keer 'n pak slaag van me krijgen. Dat is 't ergste niet maar die burgemeester. En nu viel hem in, hoe lief de burgemeester tegen de jonge koningin geweest was en hoe vriendelijk Maasman tegenover den burgemees ter was. Eu hij dacht met smart, hoe lang 't nog moest duren, voordat hij dokter was. Ze kan intusschen wel tien keer trou wen, zeide hij, 'totdat ik klaar ben met m'n stu dies, dat duurt toch minstens nog zes jaar. Moed houden, zei Herman, trouw wordt beloond. Toen Alex naar huis ging, vond hij 't lang zoo pleizierig niet meer, dat hij den volgenden dag met Agnes moest musiceexén. Thuis geko men, nam hij zijn viool, en zijn oom, die al te bed lag, bromde misnoegd Do jongen is krankjorem Zit daar op den laten avond nog op z'n viool te krassen en zit me daar te kermen, dat geen ouwe kater 't verbeteren kan CHAMPAGNE EN BARDOPHONIE. Zoo'n fijn gezelschap en zoo'n kostbaar ont bijt had Lichters hoeve nog nooit gezien De heer Beensteen, de hoofdopzichter en dokter Wolf, de advocaat uit Loerem, en twee voorname heeren niet pince-nez, van den hoo- gen mijnbouwraad, zaten aan de champagne, oesters en ham. De oesters had Béensteen be zorgd. De dorpsschout, die graag alles wilde na doen, had ook 'n oester ingeslikt, maar dat was hem bijna slecht bekomen en hij moest direkt 'n glas champagne na-drinken, anders was de oester langs denzelfden weg terugge- komen. Hij hield zich verder bij de ham. De heeren waren bijzonder VToolijk gestemd, boomden over „bloei en vooruitgang'' en deden de tafel eex aan. Op eens keek de vrouv.' van den dorpsschout door de .deur en zeide, dat de'kapelaan er was. De kapelaan wilde niet storen, maar hij zou graag even met die vreemde heeren willen spre- I ken. Laat 'era toch binnenkomen zei de dorpsschout. Ik geloof, dat 't beter is, dat de heeren even naar hem toegaan, meende Beensteen, des té eerder zijn wi) hem kwijt. De heer kapelaan, voegde Dr. Wolf er aan toe, Is tegen onze bedoelingen gekant, hij heeft ook die petitie op touw gezet 'n totaal reaotionnair en kortzichtig standpunt, 't Was misschien maar 't beste, hem weg te sturen. Dat meende de hoofdopzichter ook, maar de twee heeren waren van 'n andere meening en gingen uit de kamer. Die zwartrok bromde Beensteen giftig en sloeg 'n glas champagne naar binnen. Hij had er al spijt van, dat de heeren met den ka pelaan alleen spraken. De duivel zal weten, wat hij hun vertelt Ook Dr. Wolf zat onrustig op z'n stoel te draaien, alleen de hoofdopzichter lachte Wat wil die man Hij zal den heeren wei wat voor preken over bescherming van den landbouw en van goede oude zeden. Laat 'em toch praten, dat doet ons geen kwaad. We hebben de zaak zoo mooi voorbereid, dat niemand er achter komt. Sstt fluisterde Dr. Wolf en keek schuin naar den dorpsschout. Maar deze was met z'n champagne bezig, zoodat hij niets merkte hij had er pleizier in, dat hij de flesschen al zoo goed kon openmaken en liet ei' juist weer een openknallen. Goed zoo lachte Beensteen en greep met z'n zwart behaarde hand weer naar de oes ters, we moeten de heeren aanstonds goed la ten drinken, zooveel te beter gaat het nader hand gaat blijde en vlug de arbeid voort Maar do heeren schenen geen ergen dorst en honger meer te hebben, toen ze terugkwamen, ze hadden alleen maar haast. Beensteen sloeg voor, om eerst die groeven te bezichtigen, waar het eerste zwavelkies gevonden was, dan be hoefden ze de andere misschien niet meer te zien. Want 'twas zoo klaar als de dag, /lat het zwavelkies in massa aanwezig ws. Ik betwijfel absoluut niet, zeide hij, dat de heeren bij den eersten oogopslag de exploitatie- waarde zullen constateeren. 't Zou zonde en schande zijn, als deze schatten niet uitgebuit werden, 'wat het geval zou zijn, indien de re geering van haar kant Excuseer zei een van de heeren van dén mijnbouwraad hoffelijk, we inspecteeren alle groeven, zonder uitzondering. Dus in een der groeven is opvallend veel zwavelkies ge vonden Dan zullen we deze het laatste nemeu eri des te nauwkeuriger onderzoeken Beensteén trok 'n zuur gezicht en nauwelijks waren ze buiten, of Dr. Wolf zei op eens, dat hij heelemaal vergeten 'had, dat hij dien dag 'n bijzondere zitting had en direkt naar Loerem terug moest. Hij maakte 'n paar buigingen en, ging. De oude vos had wind geroken. De beidé heeren van den mijnbouwraad glimlachten, éven en nu kreeg de hoofdopzichter 'took be nauwd, niettegenstaande hij zulke hooge laar- zen droeg. ji (Wordt vervolgd), jn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 8