FEUILLETON Pijnloos Schoren WOENSD/G 10 OCTOBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 RETOURCOMMISSIE IN HET GASBEDRIJF Een magazijnmeester staat terecht BLAZER'S DIERENTUIN Nieuvye aanwinsten DE WINKELWEEK DISTRICTS ARBEIDSBEURS HET VERBORGEN TESTAMENT ■- - - 1 -■ SCHIEDAM'S MANNENKOOR „ORPHEUS" LORENZO PEROSI Hemiewd optreden HET CIRCUS STRASSBURGER SCHEEPVAART SCHOOLBIOSCOOP BURGERLIJKE STAND UIT KETHEL GEMEENTERAAD DE BURGERWACHT Organiseert een avondvelddienst UITBREIDING AUTOBUSDIENST KETHEL—SCHIEDAM LANDBOU W-WINTERCURSUS CORRESPONDENTIE UIT ROTTERDAM (Wordt vervolgd.) J daehte, die per fiets vlak voor den auto reed, de kopspijkers liet vallen. Dadelijk voelde bij, dat zijn rechtervoorband lek geworden was en leeg liep. Getuige is toch blijven doorrijden. Toen hij thuiskwam zat deze band vol spijkers. Bij aankomst in Rotterdam heeft getuige ver dachte aan een politieagent aangewezen. Er stonden toen wel een honderd man rond den auto en verdachte, die niet kon zien, dat ge tuige hem als dader aanwees, is op de komst van een agent dadelijk weggegaan. De drie werkwilligen, die in den auto had den gezeten, verklaarden gezien te hebben, dat deze verdachte de kopspijkers liet vallen. Er werden 13 getuigen S, décharge gehoord, die allen verklaarden dat de auto reeds een lekke rechtervoorband had, toen de auto door Schiedam reed. Zij hadden niet gezien dat er spijkers gegooid waren. Het O. M. meende, dat door de pertinente verklaringen der getuigen fl charge het feit be wezen Is. De verklaringen van de getuigen k décharge hebben bitter weinig indruk op het O. M. gemaakt, al wil het O. M. niet aannemen, dat al deze menschen bewust on waarheid spreken. Zij wisten, dat het op de banden van den auto was voorzien, en aan nemelijk is, dat er uit de opgewonden groep is geroepen: „Hij heeft al een lekke band" wat tot suggestie van de overigen heeft geleid. Even weinig waarde kan men hechten aan de verklaringen dier getuigen a décharge, die be weren, dat zij zeker weten, dat verdachte niet gegooid heeft. Zij hebben niet eens gezien, dat er gegooid is, iets wat verdachte wel heeft waargenomen. Het O.M. had verwacht, dat deze getuigen zouden hebben verklaard, dat ver dachte niet gegooid had, maar dat zij wel weten wie er wel gegooid heeft, doch dit niet te willen zeggen; dan zouden deze getuigen verklaringen nog eenige waarde hebben. Eiscb 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. A. Donker, meende dat het O. M. toch wel te weinig waarde hecht aan de getuigenverklaringen a décharge Pi meent, dat het heel goed mogelijk is. dat de schade aan den autoband reeds tevoren is ont staan. Pleiter concludeert dan ook tot vrij spraak. Het gas heeft den laatsten tijd in een kwaden reuk gestaan. In verschillende gemeenten in ons land heeft men een ergerlijke corruptie ontdekt en verscheidene hooge ambtenaren bleken zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Ook onze gemeente is van deze gascorruptie niet geheel vrij gebleven, al bleek dadelijk, dat onze hooge ambtenaren zich niet hadden schuldig ge maakt aan het aannemen van retourcommissies. Het bleef liier bij een magazijnmeester, die zich op dergelijke wijze had laten stoppen en ten gevolge waarvan deze man, na 46 jaren in dienst der gemeente te zijn geweest, is ontsla gen. Vanmiddag speelde in de rechtzaal het laatste bedrijf van dit treurspel. Terecht stond de 61-jarige A. P. V.. magazijn meester bij de Gemeentegasfabriek, wien ten laste wa3 gelegd, dat hij gedurende een viertal jaren van de Nederlandsche Gasnieterfabriek, van de Dordtsehe Gasmeterfabriek en van Gautsch' Industrieele Maatschappij giften had aangenomen tot bedragen van resp. 13:000. 2000 en 1750, en dat die giften hem werden gedaan, om hem te bewegen, in strijd met zijn plicht, na te laten wat van hem in zijn functie van magazijnmeester kon worden geëischt. De subsidiaire tenlastelegging vermeldde alleen 't ten geschenke aannemen der genoemde bedragen, dus zonder daarmede handelingen te verrichten in strijd met zijn plicht. Verdachte erkende de feiten. Hij was er ech ter van overtuigd, dat door zijn handelwijze de gemeente in geenen deele benadeeld is gewor den. De bedragen had hij aangenomen ait sleur. Verdachte ging niet over de aankoopen, en dus zou er voor de leveranciers geen enkel motief zijn geweest, hem retourcommissies te geven. Slechts in enkele gevallen werd ham opdracht gegeven bij verschillende leveranciers naar prijzen te informeeren, en in zijn rappor ten aan de directie had hij steeds de werkelijk hem opgegeven prijzen vermeld. De heer M. C. Sissingli, directeur van het Gemeentegasbedrijf, verklaarde, dat de hoofd functie van den magazijnmeester was het administratief beheer van het magazijn. Ver dachte deed geen aankoopen. Deze geschiedden uitsluitend door getuige of den adjunct-direc teur. Ook met de keuring van het geleverde had verdachte niets te maken. Verdachte kon bij de leveranciers uitsluitend aanmerking ma ken op de expeditie, doch de keus van leveran ciers was bij de directie. De president vroeg dezen getuige of het moge lijk was dat verdachte, die in het leverings proces zulk een ondergeschikte rol speelde, toch invloed kon hebben op de leveranties. Getuige antwoordde, dat verdachte er vcor kon zorgen, dat de afgeleverde goederen met zorg behandeld werden. Hij kon het den le veranciers wel lastig maken. Verdachte stond als magazijnmeester goed aangeschreven. Hij was ijverig en handig. De president wees er getuige op, dat ver dachte toch niet zoo weinig met de leveranties had te maken als getuige thans wilde voorst el len, naar aanleiding van welke opmerking getuige nader mededeelde, dat het den laat sten tijd ook wel voorkwam dat niet uitslui tend bij inschrijving werd gekocht, doch dat de leveranciers bij uitnoodiging offerte maak ten. Verdachte kreeg dan opdracht de prijs opgaven te vragen. Dit betrof echter alleen de kleine leveranciers. De president vraagt nog of de bewering van verdachte, dat hij door voorJeeligen inkoop veel geld voor de gemeente heeft verdiend, waar kon zijn. Getuige gelooft dat wel, maar dat moet dan alleen geweest zijn in de kleinere dingen. Getuige W. Wilson, directeur van de Neder landsche Gasmeterfabriek, erkende het in de dagvaarding genoemde bedrag van 13.000 aan verdachte te hebben geschonken. Meestal kwam verdachte dan naar Den Haag, waar ge tuige hem een enveloppe met het geld over handigde, hetzij in een café, hetzij op straat. Het geven van deze retourcommissies was een ingeslopen usance geworden. Getuige erkent, dat het een misbruik is, doch een, waaraan hij geen einde kon maken zonder zijn zaak te schaden, doordat het gevolg misschien zou zijn, dat liij minder bestellingen kreeg. De bedragen, die aan verdachte waren ge schonken bedoelden een douceur te zijn voor de aangename samenwerking. Getuige zet uit een dat hij zeer sterk benadeeld kon worden indien de zendingen meters niet met zorg be- handeld werden. De twee andere getuigen, die opgeroepen waren de directeuren van de Dordtsehe gas meterfabriek en van Gautsch' Industrieele Maatschappij waren niet verschenen. Het O.M., waargenomen door mr. J. A. de Visser meende al3 bewezen te moeten aan nemen. dat verdachte gelden heeft aangenomen, zonder daardoor in strijd met zijn plicht iets te doen of na te laten. Het O.M. zet dan uit voerig uiteen, dat verdachte moet worden be schouwd als ambtenaar in den zin der straf wet. Het wijst er voorts op, dat het Neder- landsch Genootschap een rapport tot reclassee- ring heeft ingediend, waarin het tot de con clusie komt, dat toezicht op dezen verdachte niet mogelijk en ook niet noodig zal zijn, rede nen waarom het concludeerde, dat geen voor waardelijke straf zal moeten worden opgelegd. Ook het O.M. meent, dat hier geen voorwaar delijke straf moet -worden opgelegd. Indien de rechtbank daartoe echter wel mocht besluiten, dan zal het O.M. zich daartegen niet verzetten. Eisch V/, maand gevangenisstraf. De verdediger mr. A. C. van Renterghem zet in zijn pleidooi uiteen, dat verdachte geen ambtenaar is in den zin der strafwet. Voorts wijst hij er op, dat in de dagvaarding is ver meld dat verdachte de giften zijn gedaan al3 magazijnmeester van het gemeente gasbedrijf. Dus hem is niet ten la3te gelegd, dat hij die giften heeft aangenomen als ambtenaar, zoodat verdachte op deze dagvaarding niet zal kun nen worden veroordeeld. Pleiter zet voort3 uit een. hoe verdachte door huiselijke omstandig heden zich heeft laten verleiden het geld aaa te nemen. Hij is zwak geweest, doch door zijn ontslag is hij reeds zwaar gestraft, zoodat er volgens pleiter alle reden is hem een voorwaar delijke straf op te leggen. Uitspraken 23 October. j Uitspraken. De rechtbank heeft gisteren veroordeeld; W. de H„ 28 jaar. chauffeur, wegens over treding van de motor, en rijwlelwet hij had op 4 en 10 Februari een auto bestuurd, terwijl hem bij vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen was ontzegd tot 6 weken gevangenisstraf. A. B„ 21 jaar, kantoorbediende te Schiedam, wegens een zedenmisdrijf tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. G. K., 41 jaar, boekhouder, die door den kantonrechter te Schiedam was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de motor- en rijwlelwet hij zou geen teeken hebben gegeven toen hij als bestuurder van een auto ran richting veranderde werd vrijgesproken. P. L. T., 43 jaar, bakkersknecht, wegens heling van deze kolen tot 6 weken gevangenis straf. Nu de winter in zicht komt, zijn de serres van de bekende villa in de Warande in orde gebracht om daar de bezoekers te ontvangen, want steeds komen gasten, soms voot langen en ook wel voor heel korten tijd. Blazer's dierenpark met een bezoek vereeren. Als nieuwste aanwinst noemen wij 'n paar zeldzame apenexemplaren, waarvan de eerste een Wol- of Negeraap is, afkomstig uit Bra zilië. Het dier heeft een zachte, korte, donker grijze beharing en lijkt met z'n roetzwarte oogjes precies op een brutaal negerkindje. Bo vendien is hij in het bezit van een gtrijpstaart, .waarvan hij zich in de natuur goed weet te be dienen. Dan komt de Gemaskerde of Wltbuik Spin- aap, die zijn vaderland ln Peru heeft. Het is een zeer zeldzaam in gevangenschap voorkomen de soort slingeraap, die in tegenstelling met het wolaapje een ruige, lange, zwarte beharing Jieeft; alleen wangen en buik zijn wit behaard. Als bizonderheid kunnen wij nog vermelden, dat deze soort, in tegenstelling met andere exemplaren, de duim mist. Dit gemis wordt echter ruimschoots vergoed door de extra lange grijp- of slingerstaart, waarvan deze aap zich als van een vijfde hand bedienen kan Tenslotte noemen we nog de Japansche Rood- gezicht aap, die geimporteerd ls uit Korea en die de eenige aapsoort is, welke op dit eiland voorkomt. Het typisch gekleurde gezicht heeft iets menschelijks in zijn lijnon, hetgeen komt doordat zijn gelaatshuid in zeer veel uitdrukkin gen te trekken is. Deze soort, die staartloos geboren wordt, wordt door de Japansche overheid beschermd, daar zij op Korea als een „heilig dier" wordt beschouwd. Voorts heeft een Kinkajou of Wikkelbeertje, import uit ChHi en Eqtiador, zijn tenten in Schiedam opgeslagen. Het is een interessant, zacht-wollig gevaeht beestje, dat tot de klas der halve roofdieren behoort. 's Nachts gaat hij op roof uit, voornamelijk op kleine vogels, insecten en vruchten. Ook dit dier gebruikt het einde van zijn staart als vijfde ledemaat, hetgeen hem zeer van pas komt op zijn nachtelijke rooftochten in de boomen. Als een aardige bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de 12 pinguins, die nog niet lang geleden bij de fa Blazer zijn aangekomen thans reeds verkocht zijn en veilig overgebracht naar een dierentuin in Moskou, waar ze allicht meer van de kou kunnen genieten dan hier. De besturen der drie middenstandsorgani saties hebben in een gecombineerde vergade ring de plannen van de Permanente Commis sie voor de te houden winkelweek uitvoerig besproken en besloten zich met deze plannen te vereenlgen. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd is het inschrijvingsgeld gesneld op 2.50 en 3.50 Deze winkelweek zal gepaard gaan met een etalagewedstijd Voor bet publiek is een zeer interessante attractie bereidt waardoor het ook voor da winkeliers zelf geraden zal zi;m aan de winkel week mee te doen. Voor iedieir staat evenwel de inschrijving open, niemand behoeft zich te onttrekken, ook vaarom ls het Inschrijvingsgeld zoo laag gt>- jlteM ais ergens anders. In een circulaire, welke de volgende week aan eiken winkelier in Schiedam zal worden Verzonden, zal men de plannen uitvoerig kun nen lezen. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers; letterzetters; grondwerkers; metse laars; opperlieden; schilders; timmerlieden; kistenmakers; kuiper; zager; aanhoudeirs; bankwerkers; klinkers; koperslagers; metaal, hoorders; scheepskokersmeden; stokers; yoorslaanders; ljzerwerkers; brandersknechts; banketbakker; broodbakkers; distillateurs knechts; mouters; sigarenmakers; magazijn- personeel; chauffeurs; transportarbeiders; va rensgezellen; vellenberelders; voerlieden; wa kers; kantoorbedienden; fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: antogeen-lasscherplaatwerker; halfwas-me taal hoorder electricienfietsjongen; kachel- Bmid; krullenjongen en dienstboden. Voor nadere inlichtingen wende meu zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld Ho. 142. i 57) De datum moest echter zoo lang geiedeoi zijn, dat het scheen of de kaart verzonden was vóór den diensttijd van Olivier Silts als postbeambte, ■want anders zou het gevaarlijk kunnen worden, omdat men dan onwillekeurig op den persoon van Olivier Sills zou gaan letten en omtrent hom onderzoekingen zou doen. Den tijd, dien hij naar zijn zessen in ïnöië had doorgebracht, had hij als postbeambte in Lesting gesleten; daarna had hij gedurende de maanden, die na den dood van den graaf voorbijgegaan waren, ergens anders maar niet in Londen vertoefd, Eoodut zijn huisgenooten zouden kunnen getui gen, dat hij afwezig was geweest. Daarna was hij naar den graaf van Alvenhili gegaan en liet daarheen, zooals de rechter aan mijnheer Field had verteld, de brieven uit Londen komen, om In het bijzijn van den graaf en diens gezin de bewuste kaart te ontvangen en te lezen. De rechter had met stagende verbazing en groeiende belangstelling naar de uiteenzetting van den detective geluisterd. Onomwonden gaf hij hem zijn bewondering te kennen en gaf toe, dat het heel goed mogelijk was, dat alles zoo gebeurd was. Alleen begreep hij niet, waarom de bar an die betrekking als postbeambte had aangenomen. Daarop vertelde de politieman aan den rech ter, dat hij ln den baron beslist den dief her kend had, die onder den naam van George Dand. {let bij den bankier World een groots som geld gestolen bad en die later onder dsn naam van pimer Bilfs als postbeambte te Lesting terug- Kevonden was. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken, nemen de verzachtende Purol- poeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 et., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Reel. 30O2S 11 Naar wij vernemen zal de Koninklijke zang- vereeniglng Sahiedam's mannenkoor „Orpheus'1 ln het begin van de volgende maand een kerk- conceirt geven, waarbij als bariton-solist zal op treden de heer R. Steens. De R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi" geeft op Donderdag 25 October a.s., haar eerste uitvoering in dit seizoen, onder leiding van den heer A. Vrancken. Het program vermeldt liederen van Jos. Vrancken en Max Bruch. Reeds enkele weken geleden is door het circus Strassburger een verzoek ingediend bij B. en W. om hier ter stede zijn tenten te mo gen opslaan. Tot dusver (is echter geen geschikt terrein ge vonden kunnen worden, zoadat vermoedelijk de Schiedammers die bet circus wenschen te bezoeken op Rotterdam zullen zijn aangewe zen, waar eind dezer maand en begin Novem ber het circus, alvorens naar Engeland over te steken, nog eenige voorstellingen denkt te geven. SCHIEDAM, 9 Oct. Aangekomen; s.s. Pietro Campenella, ledig van Roterdam om te dokken iu de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Oct. Aangekomen: s.s. Sent, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wil- helminahaven. LONDEN, 8 Oct. Aangekomen; motorschoe ner Nijssiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. HARBURG, 9 Oct. Vertrokken: s.s. Authority, met olie naar Schiedam. In den Pandora-bioscoop had vanmorgen een door den burgemeester, wethouder de Bruin en enkele raadsleden bijgewoonde filmvoorstelling plaats over Nederlandsch-Indië, voor leerlingen aan de U. L. O. scholen. Vanmiddag te half 2 werd de film opnieuw vertoond, nu voor de leerlingen van H. B. S. en gymnasium. Tijdens beide voorstellingen gaf de heer G. C. Janssen, inspecteur vau het In- landsch-Onderwijs in Nederlandsch-Indië de ge- wensclite toelichting. Aangifte vair 8 October. GEBOREN: Wilhelmus Heudricus Joseph, zoon van O. D. Haesalckers en ,T. J. Amers foort, Huijsmanstraat. OVERLEDEN: D. C. Heijster, 4 mind. Broers veld. veld; N. Brussaard 62 j weduwe van N. Ver- maat, Thomas Kempisstraat De raad onzer gemeente is opgeroepen te gen Woensdag 10 October voormiddags te 10 uur Onderwerpen ter behandeling zijn: i. Me dcdeelingen; 2. Vaststel!Ling der gemeente rekening; 3 Aanbieding der gemeentebegroo ting voor het dienstjaar 1929; 4. onderzoek dar geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad. den heer N. Doelman. Aanvullingsagenda: Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan hot Huis Te Rivier. Ik zou dat onfrissche heerschap onmiddel- lijk kunnen arresteeren en een jaar of tien tucht huis zou er zeker voor hem opzitten; maar clan zou er in de zaak van liet testament niets bewezen zijn. Maar als die knaap geen argwaan koestert en ais wij nauwkeurig op alles acht ge ven, dan zal hij zich ongetwijfeld op een of an dere manier bloot geven en ons op een spoor brengen. Zeer moeilijk scheen de vraag te beantwoor den, hoe Erneston op de hoogte gekomen was van de verbo<rgen sluiting der geheime lade in de schrijftafel. Dat. zooals hij zeide, de oude graaf hem die zelf aangewezen had, was klaar blijkelijk een leugen. Het zou wel mogelijk zijn, dat het geheim van de -schrijftafel op het kas teel bekend was. Daaromtrent zou het beste de oude John opheldering kunnen geven. Om den ouden man daaromtrent te ondervragen, wilde de rechter den volgenden dag naar het kasteel komen en tegelijk met Field den ouden dienaar bezoeken. Want indien John werkelijk iets van belang had mede te deelen, dan zou de rechter een getuige hebben voor het geval de zieke oude man mocht sterven of niet meer in staat zou zijn inlichtingen te verstrekken. Toen baron Erneston na de ontdekking en de opening van het verborgen testament naar slot Alvenhili terugkeerde, was zijn blijdschap over het algemeen niet zoo groot, als meu na de bekendwording van den inhoud van het voor hem zou gunstige stuk zon verwachten. Hij zou nn graag van die heele erfenis afgezien hebben, als hü daardoor het rustige bezit van zijn vrouw en haar groot vermogen had kunnen verzekeren. Daarom toonde hij ook met een soort verlegen heid, niet onbevangen en verheugd bij zijn aan komst op het slot, het afschrift dat hij van dein rechter gekregen had en vetrelde hij, dat de rechter zes weken tijd verlangd had om de vernietiging van de regeerlngsacte ten gunste yan lady Asta te verkrijgen en daarna hem Door de burgerwacht alhier, is in samenwer king met de burgerwacht van Overschie een avond-velddienst op touw giezet, welke bij gun stig weer a.s. Vrijdagavond zal worden gehou den. De afdeeling Overschie zal stelling nemen in de Joppelaan, terwijl onze burgerwacht zich langs den Kerkweg en in de Kerkbuurt zullen opstellen. Het doel is de inname van het kerkwerf-ter- rein met de kosterswoning. Te ongeveer 8 uur zal tot dau aanval worden overgegaan. De lei ding van dezen velddienst berust bij den com mandant der burgerwacht den heer A. C. van dar Loo, alhier. Opgave voor deelname aan den velddienst kan geschieden tot Vrijdag a.s. bij den comman dant. Naar wij vernemen, hebben eenige vooraan staande personen uit Vlaaridinger-Ambackt zich dezer dagen tot den ondernemer van den autobusdienst KethelSchiedam gewend, ten- einde te komen tot een autobusverbinding met het z.g. Bloemhof in Vlaardmger-Anibacht. Wanneer de plannen, welke nog zeer voor- loopig zijn, mochten wonden doorgevoerd, zal naar de onderneming ons verzekerde met het oog op den zeer smallen Vlaardingerweg de dienst met een kleiner model autobus worden onderhouden. Even als den vorigen winter wordt ook nu in de openbare school aan den Schiedamsche weg een landbouw-cursus gegeven, waarvoor ruime belangstelling blijkt te bestaan. Maandagavond werd de eerste cursus gegeven, waaraan door 15 cursisten werd deelgenomen. De heeren H. van der Loo, hoofdonderwijzer der openbare school, alhier, en de heer A. van Vliet, van Vlaardingan, zijn met de leiding van dezen cur sus belast. Behalve deze cursus zal in de openbare school nog een cursus worden gegeven in landbouw boekhouden, waarvoor zich niet minder dan 20 deelnemers hebben aangemeld. De heer H. F. Fransen, welke het vorig jaar met zooveel succes den landbouwcursus alhier heeft geleid, zal nu de boekhoudcursus geven, waarmee a.s. Maandag een aanvang zal worden g smaakt. G. v. S., alhier. Wendt U tot het Katho liek Indisch Bureau, de Carpeutierstraat 153, 's Gravemhage. RECHTBANK. UIT STAKINGSDAGEN. De terreur van de stakende lood gieters. Vervolgens heeft terechtgestaan de lood gieter J. V., die zich te verantwoorden had terzake dat hij op 1 Juni te Schiedam op zettelijk twee banden van een auto, toebe- hoorende aan J. H. S., beeft vernield, althans beschadigd, door, toen die auto op den Rotter- damschen Dijk reed, op den weg vóór den auto kopspijkers te strooien. Het was in de dagen van de loodgieters staking. Er waren Rotterdamsche loodgieters patroons. die hun werk in Schiedam lieten uit voeren door werkwilligen. Dit was niet naar genoegen van de stakende loodgietersgezellen en zij togen naar Schiedam om de werkwilligen te intimideeren en hun zoo mogelijk er van af te houden te werken. De werkwilligen wer den door den patroon mot een auto van het werk gehaald en de stakers zwermden dan om den auto heen ën begeleidden den wagen per fiets naar Rotterdam. Verdachte erkende dat hij zich onder de stakers had bevonden, die de werkwilligen te Schiedam afhaalden, maar hij ontkende de kop spijkers voor den auto te hebben gegooid. Hij weet wel dat er kopspijkers gestrooid zijn, hij heeft ook de spijkers wel zien vallen, maar hij weel niet wie het gedaan heeft. De loodgieterspatroon J. H. Spandler had aan het stuurrad gezeten van den auto, waar mede op 1 Juni de werkwilligen naar huis wer den gebracht. Getuige heèft gezien, dat ver openlijk te erkennen als rechtmatigen erfge naam van den graaf van Lestingfort. Graaf Alvenhili rekende het als een eer aan voor zijn toekomstigan schoonzoon, dat hij niet zoo uitbundig jubelde over zijn geluk, dat met een bittere ontgoocheling van zooveel bemin nenswaardige menschen gepaard ging. Hij zelf werd er diep door aangegrepen en niet minder zijn vrouw en miss Razzoir, toen de baron op zijn verzoek schilderde hoe verpletterend het bericht van het verborgen testament en den in houd daarvan op de bewoners van kasteel Lea tingfort gewerkt had. Slechts miss Ellen jubel de luid, zonder evenwel de juiste reden voor haar blijdschap bekend te Th aken. Zij beschreef slechts, hoe heerlijk het voor haar zou zijn met haar beminden echtgenoot op dat schoone kas teel zoo dicht bij haar ouders te kunnen leven en zij verzocht haar huwelijk toch wat te be spoedigen om tegelijk met haar intrede in *et kasteel Lestingfort het doel van haar wenschen te bereiken. Om zich wat afleiding te bezorgen, bracht men den volgenden dag een bezoek bij bevriende fa milies in den omtrek, waar miss Ellen en de ba ron zich als verloofden voorstelden. Dolgraag was de jonge gravin naar het kasteel Lesting fort gegaan om te genieten van het ongelukkig noodlot, dat haar medeminnares getroffen had. Zij had ook voorgesteld da', bezoek te gaan bren gen, maar zij ondervond daarbij zoo'n tegen spraak en afkeuring van alle anderen, dat zij vau haar plan afzag. Haar bloedverwanten had den bij de verschillende bezoeken, die zij afleg den het liefat heelemaal niet gesproken van het verborgen testament en vooral de gelukkige erf genaam vond het zeer onaangenaam, als het ge- spTek die richting nam; maar op dat punt liet miss Ellen zieh niet door haar ouders overha len. zij vond er een genot in haar verloofde als den toekomstigen graat van Lestingfort voor te stellen. De verbazing, die door deze tijding overal gewekt word, deed haar onuitsprekelijk veel genoegen, terwijl Erneston die juist als iets pijnlijks aanvoelde. Als dan onder het gesprek over de verrassende mededeeling, toevallig de aandacht gericht werd op lady Asta en de ont goocheling, die haar te wachten stond, dan ont zag miss Ellen zich niet met een huichelachtig voorkomen van medelijden en deelneming op te merken, dat het voor die dame toch nog een ge luk was een groot naaistersatelier in Londen te bezitten; zij kom zelf voortreffelijk met den naald omgaan, vertelde Ellen dan, inwendig groeiend van vreugde haar wraak te kunnen koelen, zoodat zij niet door zorgen voor de toekomst gekweld zou worden, te meer, daar zij de een voudigs omstandigheden, waaronder zü altijd geleefd en gewerkt had, nog wel niet ontwend zou zijn. Den volgenden morgen kwam mijnheer Field, in de betrekking van kamerdienaar om het be kende schrijven van lady Asta aan baron van Erneston te overhandigen. De baron weigerde zijn verblijf op slot Lestingfort, omdat hij nog altijd bevreesd was, dat hij daar door iemand herkend zou worden. Daartegen was hij op Al venhill volkomen beveiligd. Hij verlangde er overigens vurig naar, dat de dag zou komen, waarop die heele geschiedenis achter den rug zon zijn en dat hij zijn steeds ingespannen wer kende hersenen eens wat rust zou kunnen gun nen. Het was hem door inspanning van al zijn krachten slechts mogelijk zijn innerlijke onrust te verbergen; onwillekeurig beefde hij als hij den naam Lestingfort hoorde uitspreken. Lang zon hij dien toestand van onrust en zenuwach tige spanning niet meer kunnen verdragen. Die opgewondenheid em gejaagdheid waren ook den graaf opgevallen, maar dezen kwam het heei verklaarbaar en natuurlijk voor, dat een jonge man, vrijwel zonder middelen van bestaan, die plotseling en onverwacht een onmetelij|k groot vermogen krijgt toegeworpen, wat opgewonden en nerveus wordt. Als hij eerst maar eens ge trouwd zou zijn, dat moest hij maar met rilu vrouw naar Italië reizen en daar een paar jaar doorbrengen zoo was tenminste het plan, door den baron zelf opgemaakt waarna hij met een gevoel van kalmte en zekerheid, waar naar hij zoo scheen te verlangen, weer naar zijn vaderland kon terugkeeren en zijn intrek nemen op zijn heerlijk, adellijk landgoed. De graaf be greep ook, waarom de baron aandrong óp be spoediging van het huwelijk, hij kon dan van uit den vreemde alles volgen, wat met de er kenning van zijn rechten in verband stond, zonder er onmiddellijk alle opwindende bijzon derheden van te moeten meemaken. Ook miss Ellen drong er op aan den trouwdag te vervroe gen. Haar vader zag daar evenwel ean onbeleefd heid iu tegenover de bewoners van kasteel Les tingfort, zoodat hij uitdrukkelijk verklaarde, dat hij onder geen omstandigheden zijn toestem ming zou geren tot een huwelijk, voordat die onverkwikkelijke erfeniskwestie aan den kant zou zijn. Eén ding was er, waarover de graaf zich bezorgd maakte. Hij had namelijk gemerkt, hoe onaangenaam de baron het rond, wanneer zijto verloofde zoo onhartelijk en liefdeloos sprak over de gravin van Lestingfort en de va der vreesde, daar de jongeman vermoedelijk de ware reden voor de handelwijze van miss Ellen niet kende; dat de baron zich over dat huwelijk nog wel eens kon bedenken, wanneer hij een maal in het bezit der goederen van slot Lesting fort gesteld zou zijn. Het kon hem dan wel eens afschrikken zich voor het leven te verbinden met een rrouw, die biijk gaf zoo'n onvrouwelijk karakter ts bezitten. Maar zelfs ondanks dat gevaar voor de zoo vurig door hem verlangde verbintenis tnsschen de twee jongelieden, wil de hij de door hem hooggeschatte lady Asta niet kwetsen en een bruiloft vieren, waarop toch ook de gravin van Lestingfort, zoolang zij op het kasteel woonde, moest worden nitgenoodigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3