Kaboutertje fi FEUILLETON HEI' NIEUWE BEDRIJF. DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 DE G l BOORT E-BEPERK!NG Wat Oswald Spengler cr van zegt VAN DREADNOUGHT TOT SCHIETSCHIJF Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand GRUWELIJKE WANTOESTANDEN IN LONDEN VAN DEN REGEN IN DEN DROP Een ongeluksvogel -t%- MARKTBERICHTEN. UITLOTINGEN. 2S= In een markant artikel in het maanblad „Gerarchia" heeft de leider van Italië on langs stelling genomen tegen de geboortebe perking. Afgezien van de redenen, waarom hij gemeend heeft, dit te moeten doen, mag zijn woord, het woord van één der grootste politici van Europa, één der voornaamste figuren van de officieele wereld, met blijdschap worden begroet. Nog nooit is van zulk een zijde zoo openlijk het groote kwaad van den modernen tijd gebrandmerkt. Hard en onverbiddelijk Iheeft Mussolini den zelfmoord der naties ver oordeeld. Zijn artikel hééft in vrijwel alle landen, niet het minst in die van het oude Europa, aller aandacht getrokken. Ook hier te lande maak ten de bladen er melding van en zelfs de neutrale onthielden hun lezers de waarschu wing van den Italiaanschen dictator niet, zij het dan, dat ze stuk voor stuk er een scham peren commentaar aan toevoegden. Door de algemeene publicatie heeft de massa van Mussolini's artikel kennis kunnen nemen, maar het is vrijwel onbekend gebleven, dat het geinspireerd werd door het pas versche nen boek van een jong Duitsch geleerde, Ri chard KotIiJït: „Teruggang der geboorten: dood der volken". Van dit boek is dezer dagen een Italiaansche vertaling verschenen, met een voorwoord van Mussolini. Belangrijker is de inleiding van Oswald Spengler, den schrij ve'.' var: ..Der Untergang des Abendlandes". In deze inleiding heeft Spengler het speciaal over Duitsehland. Hij wrjst er op, dat de groote problemen na den oorlog: de crisis in den landbouw, welke i v t het steeds talrijker worden der stadsbevolking samengaat, de woningnood, de belastingproblemen, het koloniale vraagstuk etc. alle in het nauwste verband staan met de gezondheid van de massa van het Duitsche volk. (De gezondheid van een volk beteekent hier de vruchtbaarheid.) "Het Duitsche volk, aldus Spengler, is nog het gezondste volk van het blanke ras. Dit feit is de bassis, waarop alle politieke vraag stukken en de mogelijkheden van de toekomst rusten. Het Duitsche volk heeft niet, zooals het Spaansche, Hollandsche en Engelsche, ge durende eeuwen zijn beste bloed aan een kolo niaal rijk doen toevloeien. Het heeft daarbij in de achttiende en negentiende eeuw zijn beste geslachten niet in bloedige revoluties verloren. In 1914 overtrof het Duitsche volk alle andere in wat men kan noemen „gezondheid van een ras". Tijdeus den wereldoorlog hebben de volken vele van hun beste elementen ver loren, maar het Duitsche volk heeft zijn voor sprong kunnen behouden. De wereld weet dit en zulks is de oorzaak van den haat ea het wantrouwen, dat men tegenover ons koestert. J>e Duitsche politiek heeft intusschen de taak, dezen voorsprong te bewaren. Alle pro blemen hangen hiervan af. De gezondheid van een lichaam uit zich immers in vruchtbaarheid. De vruchtbaarheid is een politieke kracht. Dit principe geldt zoowel voor een boerengezin als voor een talrijk volk. Het groote belang van dit feit is in Europa tot dusver alleen door Mussolini begrepen. Hij heeft het als een devies voor zijn land geproclameerd. Italië bezit kolen noch kapitaal en kan door zijn geografische situatie niet tusschen de groote machten figurceren, die thans neg de zeeën beke-erscheü. Do vruchtbaarheid van het Italiaansche volk ré zijn eenigste wapen. Dit wapen is echter aóó krachtig, dat andere volken zich er in den Joop der tijden niet tegen zullen kunnen verdedigen. Duitsehland wordt helaas door sommige par tijen geleid, door scharen beroeps-politici, die de minderwaardigste en meest sensneele van alle revoluties exploiteeren. Wijl de landbouw niet genoeg opbrengt en de toeren in .steeds greater getale naar de steden trekken, wijl de kiezersmassa's in de steden het brood goedkoop wilien hebben en zich er weinig om bek ommeren, waar dit van- Tweemaal per week tot zinken gebracht Dezer dagen bestond gelegenheid tot het bezoeken van den te Cromarthy Firth liggen- den oorlogsbodem „Centurion," voorheen een der beste superdreadnoughts van de vloot, die thans echter dienst doet als „Schietschijf' voor de Atlantische en Middellandsche Zee- vloten. Hoewel het schip slechts een onbruikbare romp lijkt en geheel van bewapening ont daan is, is het in staat om zonder dat zich een enkele man aan boord bevindt door mid del van de radio een snelheid van 16 knoopen te bereiken, te stoppen en te draaien, al naar verkiezing, en wel op een wijze, een volledig bemand slagschip waardig. Langs draadloozen weg worden niet alleen de manoeuvres van het schip verricht, doch tevens worden de stoomkleppen geopend en de olietoevoer geregeld. De „Centurion" heeft al heel wat kanon- nades meegemaakt en reeds vele malen averij gehad, doch dank zij het beschermingsstel sel, dat toegepast werd toen het schip zijn tegenwoordige functie aanvaardde, zijn de vitale deelen intact gebleven, terwijl een izware stalen gordel het tot enkele voeten boven den zeespiegel bedekt. De bemanning verlaat de „Centur.ion" op het laatste oogenblik en begeeft zich dan aan boord van den ouden destroyer „Shikari". Als do beschieting achter den rug is, embarqueert de equipage weer aan boord van de „Cen turion" en vangt het herstellingswerk aan. Ieder deel van het schip dTaagt de sporen van genadelooze bombardementen, want als de vloot spiegelgevechten houdt wordt de „Centurion" gemiddeld tweemaal in de week geslachtofferd. daan komt, van eigen bodem of uit Amerika, daiirom is Duitsehland het eenige land, waar de woningellende nog voortduurt en het fa milieleven verpest wordt en de huurders radi cale kiezers worden, omdat ze ontevreden zijn. De strijd om de paragraaf omtrent den abortus op te heffen, de cultiveering van bet erotisme in romans, drama's en bioscopen, de cultus van de „garconne", die het lichaam van de vrouw opvoedt voor sportprestaties en^niet meer voor het moederschap, dit alles is het preludium voor den kreet „panem et ciroén- ses", brood en spelen. Toch heeft dit alles in Duitsehland nog geen vaste basis en het kan nog overwonnen worden, meer dan in Amerika, Engeland en Frankrijk, waar do toestanden al veel slech ter zijn. Het Duitsche volk moet daarom trachten, het laatste vruchtbare volk van het blanke ras te blijven en daardoor zal het een groote historische missie vervullen. Dit is echter geen probleem, dat door politici kan worden opgelost. Groote mannen moeten hier leiden, groote mannen, waarean wij reeds bijna de herinnering verloren hebben. Geen partijpoli tiek en parlementaire strubbelingen zullen hier de oplossing brengen. Alleen eminente persoonlijkheden zullen haar weten te bewerk stelligen, aldus Oswald Spengler. •Een industrie- en boerenvertciling uit Munsterland door AUO WIBBELT, Pr. (Uit 't Mnnsterlandscb dialekt vertaald) 22.) Wat hoor ik, Barden ko is op een Fransch pensionaat geweest Is dat een Duit sche maagd, die beschaving zoekt bij onze doodsvijanden Och wat, riepen er 'n paar, kletspraat 1 T is een fijne dame ICijk maar Louis haalde 'n photografie uit z'n zak, of ze ook 'n echte Duitsehe dame is Bekijk dit portret maar Dat heeft ze mij gegeven, ik sta in relatie met haar en ik ga randeer Je liegt riep Alex, en rukte hem het portret uit z'n vingers, ze heeft jou niks ge geven en heeft met jou niks te doen Louis was vuurrood geworden, hij sprong op: Wie noemt mij 'u leugenaar Twee bierglazen vielen om, de opperbard schreeuwde: Stilte, stilte en liet kleermaker- tje was al onder tafel gekropen daar ging de deur open Kijk. daar zitten nu de rakkers 'n Oogenblik doodsehe stilte. ,,Sauve qui peut! riep de opperbard en als de bliksem vlogen de studenten door de opeu vensters het eikenbosch in, de opperbard voorop, 't kleerma ken je achteraan. Juist kikvorschen riep Huduppel, Na door de vensters gesprongen te zijn, liepen de barden eerst 'n eind 'tbosch in, bleven toen stilstaan en toen ze meenden buiten gevaar te" zijn, riep de opperbard halfluid Duitsche mannen en barden Verzamelt u moedig aan den roet van dezen eerbiedwaar- dlgen eik Van alle kanten kwamen ze aangekropen, om te beraadslagen, wat ze moesten doen. Alex was van. meening, dat zij hun vereeni- giag bij den directeur moesten aanmelden, maar Louis riep Onzin Alex zei niets meer. Bardenbroedersde opperbard nam het woord op, als mijn menschenkennis mij niet .bedriegt, dan is leeraar Huduppel 'n man, die naast vele eigenaardigheden ook 'n goed hart bezit en die het eerste onze bedoelingen weet te waardeeren (bijval). Zoo wij iu de handen van leeraar Spits (Peraatgevallen waren, dan zou de levenszeauw van de Bardophonie zoo goed als zeker doorgesneden zijn. Ik stel voor, dat twee man van ons naar leeraar Hu duppel gaan en hem met Duitsche openhartig heid uitkomst geven en hem in naam van alle barden verzoeken vanzelfsprekend zonder eenig nist-Dultsch servilisme onze met goede redenen bewaarde geheimzinnigheid niet te ontsluieren. Dat vond bijval. De opperbard en Louis zou den de zaak hezorgen. Bij 't naar buis gaan zelden Alex en Louis geen woord tot elkaar, de eene giug links, de andere rechts van den weg, XVIII. GESPREKKEN. Wat hebben jelui toch vroeg Herman, toen de drie studenten van Holldorp den vol genden namiddag te zanten van school naar huis gingen. Herman moest het praten alleen bezorgen, de twee anderen zeiden geen stom woord en keken elkaar niet aan. Vraagt 't maar aan hemzei Louis kortaf. Alex Herman legde z'n hand op zijn schouder. Toen begon Alex te vertellen en z'n gezicht gloeide, toen hij tenslotte zeide Ma Louis niet bekent, dat hij dat por tret ni<R van haar zelf gekregen heeft en als hij dat portret niet afgeeft, dan dan is 'tuit met onze vriendschap voor eeuwig Een braaf meisje verdacht maken, dat is 'n schof- tenstreek Louis sprong naar hém toe en met gebalde vuist sloeg hij er iu blinde .woede op los. maar trof Herman, die tusschen beide wilde komen, in plaats van Alex. Louis had hem in 't gezicht geslagen 't bloed liep uit z'n neus. Zoo was 't niet bedoeld, zei Louis. Hij stond geheel verslagen en stil er bij te kijken, toen Alex z'n zakdoek in de sloot nat maakte, om het bloed van Hermans gezicht af te was- sc'hen. Zoo was 't niet gemeend, en ik wil de waarheid zeggen, het portret is van Mina Bul- ters hier is 't Herman 't Is niet erg zei Herman, dat beetje bloed doet mij geen kwaad en dat portret zal ik verbran^fen, dan is alle onzin uit. Nu geeft elkaar de hand en laat nu weer alles goed zijn! Ze gaven elkaar de hand, maar 't ging toch niet van harte. We zijn alle twee gek, lachte Louis, dat we ruzie zoeken. Op stuk van zaken krijgt niemand, anders dat duifje, dan de burgemees ter. De zenuwen der honden in gevaar. Onze Londenscbecorrespondent schrijft ons: Een zekere heer Chas. R. Johns heeft namens den Nationalen Bond ter Verdediging der Hom den (National Canine Defence League) eem lief en gevoelig stukje ln de „Daily Telegraph" geschreven, of eigenlijk 'n stukje, waaruit blijkt, dat de heer Johns lief en gevoelig is. De lectuur van zijn pennevrucht zelf immers doet ons de haren te berge rijzen, en lezers met zwakken zenuwen raad ik aan, hetgeen volgt niet te lezen, daar de gruwelen, waarvan ik op gezag van den heer Johns gewag ga maken, hun wellicht te machtig zullen zijn. Zooals u bekend is, wordt elk jaar den 5den November op treffende wijze het feit herdacht, dat Guy Tawkes in 16-honderd-en-zooveel het parlement niet in de lucht heeft laten vliegen, iets waaroveT thans velen spijt voelen. De viering geschiedt in den vorm van het verbranden van Guy's", poppen, die een of ander zeer onpopulair persoon (den eersten minister of den politie-agent van da wijk) moeten voorstellen, en verder door het afsteken van vuurwerk. Vooral de Engelsche staats burgers en -burgeressen van beneden de veer tien jaar schijnen erg blij te zijn, omdat het parlement destijds niet in de lucht gevlogen is. De „repitities" voor de eenigszins luidruch tige herdenkings-feesten beginnen meestal eenige weken te voren, hetgeen hieraan toe te schrijven is, dat vuurwerk-afsteken erg prettig is, en zelfs na het feest duren ze meestal nog eenige dagen voort. Anti-parlementaire burgers (en dat zijn voor namelijk die van 'n eindje boven de twintig) hebben met al het geknal en gedonder natuur lijk weinig op, maar in een land met gewetens vrijheid heeft eenieder het recht zijn meening te uiten op de wijze, die hem 't meest doel treffend voorkomt. Vuurpijlen, voetzoekers en donderbussen zijn werkelijk zeer goede rethori- s'ehe wendingen, en niemand zou er iets bij verliezen, wanneer de politici eveneens dezen vorm kozen om het land te vertellen, hoe goed ze het meenen en hoeveel het volk aan hen te danken heeft. Maar mr. Johns, van de Nationale Honden verdediging, denkt er anders over. „Voor vele onzer honden is deze grootscho gebeurtenis in den kalender der jeugd een ware terreur. Ik zou daarom allen hondeneigenaars willen aanraden, gedurende de komende weken, bizonder acht te slaan op hun huisdieren. De knallen en flitsen (hier komt het gruwelijke) brengen veel honden in 'n staat van paniek, en ik heb honden gekend, die ten gevolge daarvan in razende vaart ervan door gegaan zijn, en dagen lang zijn weggebleven. Sommigen (hier komt het tragische) zijn nooit weer terugge vonden. De 3chrik, die de honden opdoen, is gedurende de periode der repetities even ge vaarlijk als op den grooten knal-dag". Naar aanleiding van dit belangrijke vertoog, heb ik den heer Johns om een onderhoud ver zocht, dat mij welwillend werd toegestaan. „Met de zenuwen der honden", zeide hij, wordt door de hedendaagsche nationale en 'in ternationale wetgevingen nog-steeds onvoldoen de rekening gehouden. Toch wordt men zich in steeds ruimer kringen bewust van de scha delijke uitwerking, welke knallende en sissen de geluiden op de zenuwen der honden hebben. Ik heb vele honden gekend, die gedurende de Duitsche lucht-aanvallen op Londen hun tra montane absoluut kwijt waren. Het za.1 u dan ook bekend zijn, dat de Nationale Bond ter Verdediging der Honden d# eerste was, om tegen deze gruweldaden t© protesteeren. Persoonlijk heb ik een terrier, die het vorige jaar op den Guy Tawkes-dag heesch geworden is van de schrik. Het arme trouwe dier zal waarschijnlijk nooit zijn stem weer terug krijgen". De heer Johns pinkte 'n traan weg. „Dat is wel heel erg", zei ik ontroerd. „0, 't komt vaak voor", verzekerde mij de heer Johns verontwaardigd. „De zenuwen van een houd zijn buitengewoon gevoelig, en de stem Er volgde een geleerde uiteenzetting van het Een Hollandsche weduwe, gewoond hebbende te Deurne, was door de rechtbank van Ant werpen veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, wegens mishandeling, overtreding van de wapenwet, enz. Tengevolge van die veroordee- ling werd de vrouw onmiddellijk uit het land gebannen en over de Nederlandsche grens gezet. In Nederland gekomen, wou zij een herberg overnemen, doch op het oogenblik dat de akte zou geteekend worden, kwam de Nederlandsche fiakus wij zijn niet alleen met zooiets ge schoren, doet het ,,Hbl. van Antwerpen", waar aan dit bericht is ontleend, hierbij opmerken er tusschen en zeide: „Gij moogt geen zaak hier overnemen, zoolang ge hier niet regelma tig ingeschreven staat". De vrouw begaf zich naar het stadhuis om zich te laten inschrijven, maar daar werd haar toegevoegd: „Madame, gij bestaat niet voor onsGij kunt geen inschrijving bekomen, zoolang gij niet afge schreven zijt daar waar ge vandaan komt." De weduwe schref aanstonds naar het genree-- tebestuur van Deurne, om die afschrijving te hekomen, doch zoo gaat dat maar niet. Men antwoordde haar: „Mevrouw de wet verbiedt ons u af te schrijven, alvorens ge uw achter stallige belastingen voldaan hebt!" Dit was te sterk voor de rampzalige weduwe: Zij kwam zelf naar Deurne, om haar belasting biljetten af te halen eji te betalen, maar toen kwam de politie en zeide tot haar: „Madame, gij zijt uit het land verbannen en ge moogt hier dus niet terugkomen. Wij sluiten u op voor banbreuk. En aangezien ge nu toch hier zijt, kunt ge meteen even de maanden gevangenis straf uitzitten die ge hier voor uw uitzetting opgeloopen hebt." De rechtbank veroordeelde haar tot 14 dagen gevangenis. ALTIJD BELEEFD. Gevangene tot den geestelijke, die hem in z'n cel komt bezoeken: „Hartelijk dank, Eerwaar de, voor uw bezoek. U verontschuldigt mij wel, dat ik U niet tot de deur -uitgeleide kan doen." ONBELAST. ,,'t ls toch merkwaardig, -dat zonen van be roemde mannen gewoonlijk zoo onbeduidend zijn." „Ja vrouwtje, maar onder dit opzicht hebben wij voor onzen jongen niets te vreezen." TOCH UIT ZUINIGHEID. „Ik begrijp niet, dat je in dezen slechten tijd voor zaken je vrouw toch een auto hebt ge geven." „O, dat is juist uit zuinigheid, nu gaat ze nooit meer winkelen." verband tusschen de stem en de zenuwen van een houd. „Schrijf u er wat over", drong de heer Johns bij 't afscheid aan. „Alleen door Internationale samenwerking kan iets bereikt worden". „Genève is niet in één dag gebouwd", suste ik hem, terwijl ik hem ontroerd de hand drukte. Op weg naar huis liep ik bij een vuurwerk maker aan, en, ofschoon ik hoven de 12 hen, heb ik nu 'n mooie collectie klappende en knallende instrumenten, waarmee ik de eerst volgende weken druk repeteeren zal, en den 5den November de redding van het parlement op grootsche wijze hoop te vieren. Want mijn buurman heeft twee honden: een collie en een St Bernards. De St. Bernards maakt op één dag meer kabaal dan alle vuurpijlen op Guy Fawkes-day bij elkaar, en de collie blaft hard nekkiger dan tien St. Bernards. Misschien helpt de remedie, die nrr. John mij aan de hand gedaan heeft. ROTTERDAM, 10 October. De prijzen lieden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G.A. waren als volgt: Holl. kas- komkommers le soort 11.8017.20, 2e soort 6.40 9.30, 3e soort 0.10, Holl. platg, komkommers le soort 1014.80, 2e soort 68.20, 3e soort 1.804.10 per 100 stuks, ko-mkommerstek 1.40 12.90 per 100 kg., sla 26.80 per 10-0 krop, sla- vellen 2, spinazie 720 per 100 kg., bloemkool le soort 823, 2e soort f 211.10, uitschot 2.40 6.30 per 100 stuks, peen 2,408.39, knolselderij 5.13 per 109 bos. tomaten A 4.108.50, B 3—7.90, C 3.30—5.S0, CC 1—1.90 por 50 kg- postelein 58.30 per 100 kg., radijs 3.80 por 100 bos, snijboonen ƒ1636, id. stek 7IC, -as- snijboor.en 4648, id. stek 2130 pronkboonen 917.60, Duitsehe prinsesseboonen IS-45, stamprinsesseboonen 1632, stokprinsesseboo- nen f 2342 per 100 kg., selderij 1.102.20. kro ten 1.603.10, pieterselie 1.50, per 100 bo3, roods kool 2.507, witte kool 3.108.50 per 100 kg., boerenkool 2035 ct per kist, savoye kool 47.10 per 100 kg., andijvie le soort 1-20 3.90, 2e soort 0.401.70 per 100 krou, sprui ten le soort 1422, '2e soort 512 per 100 kg., groene savoye kool 3.706 per 100 stuks. Aan voer 110.290 .pond tomaten. ROTTERDAM, 10 October. De prijzen besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling De Zuld-Holland- sche eilanden G.A. aan den Persoonsclam waren heden als volgt: spruiten le soort ƒ1418, 2e soort 68, stoksnijboonen 3342, uien 4.80 6.40, peen ƒ.22.50, wijnperen le soort 1719, 2o soort ƒ1116, zoete kroon le soort ƒ2431, 2e soort 1824, campagner le soort 1820. 2e soort 415, bellefleur le soort f 1624, 20 soort 815, William duehesse le soort 17 18, 2e soort 1116, Groningen kroon le soort 2433, 2e soort 2224, goud reinetten le soort 20—35, 2e soort 1520, nouveau poiteau le soort 12,17, 2e soort G9, maagdeperen le soort 2022, 2e soort 13—18, jodeperen le soort 1114, 2è soort G9, armgaard le soort 1619, 2e soort ƒ78, beurré clairgeau le soort 1G29. 2e soort 1014, hertogin elza le soort 1829, 2e soort 1015 per 100 kg, andijvie le soort 3.504.-70, 2'e soort 1.703.90, roode kool 1.4019, bloemkool le soort 15.7019, 2e soort 8.50—10.50, groene kool 5.506.90, sa voye kool 6.5011.00 per 190 stuks ZWIJNDKECHT, 10 October. Fruit- en groe- tenveiling.: andijvie le soort 1.603.40, 2e soort 1.201.80 per 100 stuks, appelen le soort 20 49, 2e soort f 814, augurken le soort 42— 43. 2e soort 1339 per 100 kg., bloemkool le soort 818, 2e soort 17-30 gele savoye kool 4.10—6.80, groene savoye kool 27 per 100 stuk3, witte knollen 23.90 knolselderij 11 12 per 100 bos, witte komkommers le soort ƒ2.105, 2e soort 0.601.90 groene komkom mers le soort ƒ5.50T.90, 2e soort 1.502.50 Se soort f 0.601.40 per 100 stuks, kropsla 1.90 5.30 per 100 krop, stoofsla 412 ct. per kist, kroten 12.20 per 100 bos, meloenen IS2fi per 100 stuks, peren 1436 per 100 kg., pieter selie 0.701.20fcper 100 boa, postelein ƒ11.50 per 100 kg., prei 1.803.60 per 100 bos, pronk- boonen 1518 per 100 kg„ witpunt radijs 1.90 5.60, rammenas 1.502.70 per 100 bos, roode kool 3.707.10 per 100 stuks, selderij 2131 ct. per dozijn, spinazie 1.2013.90 per 100 kg., sprui ten -le soort 152, id. losse 110, staaksuiker- boonen met draad 2431, ld. zonder draad 15 33, staaksnijboonen 24—37, stamsuikerbooneo 2533 stoksnijboonen 719, Enkh. staakboo- nen 1939, tomaten A 14.3015, B 1314.30, C 8.90—10.40, CC 1.20—2.70, Duitsche boonen ƒ933, uien 5—6.40, winterpeen ƒ23.40 per 100 kg., witte kool 3.90—S.10 per 100 stuks, wor telen 2.205.50 per 100 bos, zuring 25 per 100 kg. 5 pCt. LEENING BELGIë 1922. j 77ste Trekking van 10 October 192S. Heden vond de 77ste trekking der 5 pet. leening van de Belgische Federatie van Oorlogsschulden plaats. No. 12 van Serie 102.557 is uitgeloot met 250.000 frs. Met 100.000 frs. zijn uitgeloot de nos. 15 en 16 van Serie 53.907. Alle nos. van genoemde series, alsmede die van Serie 70.515, zijn betaalbaar gesteld met 300 frs. Het gaat niet om den burgemeester, zei Alex en weer bliksemden z'n bruine oogen, 't gaat er om, dat men 'n dame niet in opspraak mag brengen door onware Alex onderbrak Herman, nu niet weer beginnen Laat 'em maar zei Louis en gooide z'n kroeskop in z'n nek, hij is tot over z'n ooren verliefd, dat is de heele geschiedenis. Alex zei niets meer. Hij dacht aan den mu ziekavond, waarop hij zich zoo gespitst had. Die was totaal bedorven, want hij had moeten aanzien, hoe de burgeWees';er tegen de piano leunde en de bladeren omsl°eS en wel met zoo veel opmerkzaamheid en zooveel vriendelijk heid, dat Agnes er rood van werd en dat z'n viool ondeT zijn kin begoA te beven. En daarbij had Maasman maar zitten knikken en in z'n handen gewreven. Toen Alex langs den struik kwam, waar nij voor Agues de wilde rozen KePlul»t had, dacht hij, dat 't wel 'n voorteeken geweest was, dat bij zich aan de doornen gestoken had. Hij keek naar h kruis de verlepte bos korenbloemen hing nog aan den nagel der voeten. Onze lieve Heer keek hem vriendelijk aan en Alex trok voorzichtig 'n korenbloem uit den bos. Had de arme stakker nu maar kunnen dichten, dan had hij zijn smart kunnen uiten, zonder andere menschen lastig te vallen, maar nu moest hij hulp zoeken bij zijn viool en bracht daardoor z'n ongelukkig en oom bijna tot wanhoop. Ik begrijp niet, wat er aan de hand is bromde de oude Wolbrink, Alex speelt in den laatsten tijd zoo jammerlijk, dat je d'r pijn in je buik van krijgt. En Frans laat ook al z'n hoofd hangen, Frans was zijn zoo», 'u flinke kerel van vijf en twintig jaar. Hij was verliefd op Mina Bulters: te begrijpen, dat hij er bedrukt uit zag. Eugel en vrouw Boom zaten onder den lin deboom in den tuin met haar breikous. Zeg Engel, wat was me dat toch 'n scène pas 's avonds, je weet wel! Als ik er aan denk, is 't net, of ik g-edroomd heb. Vrouw Boom had op dien bewusten avond zooveel van de likeur gedronken, dat het heele voorval haar den volgenden morgen niet klaar voor den geest stond. 't Was 'n beproeving! zei Engel en liet de handen iu d'r schoot vallen. Het waren niet de goede wegen, vrouw Boom! Maar de ze jonge man met dat vrome gezicht Is 'n val- sche slang in de gedaante van 'n mensch. Mij zoo te blameeren! 4 Maar hoe zit die vergissing nou eigen lijk in mekaar? Vergissing? Engel keek boos, 't was geen vergissing, maar 'n verloochening. Ik heb hem wel doorschouwd bn zijn nieren geproefd en ik ben overtuigd, dat hij me bemint, vrouw Boom! Jou kan ik 't wel zeggen. Hij bemint me absoluut zeker, maar hij heeft de beproe ving niet doorstaan en daarom heeft hij mij verloochend, toen we overvallen werden, 't Was alleen maar verlegenheid, want de verlegen heid, vrouw Boom, die maakt den dief en dan willen ze er zoo stiekum tusschen uit knijpen. Ik ben overtuigd, dat zijn hart thans bloedt ja, ik heb hem aangekeken, toen hij me van 'morgen tegenkwam zóó heb ik hem aangekeicon. Meteen trok Engel zoo'a vreeselijk gezicht, dat "t begrijpelijk was, dat Lindeman bij die ontmoeting van streek was geraakt. En al komt hij op z'n knieën tot me gekropen, vrouw Boom, hij heeft zijn geluk verspeeld! Engel raapte de steken op, die ze in haar opwinding had laten vallen. Vrouw Boom was zoo verstandig, Engel in haar goed geloof te laten. Zeg, Engel, wat weet jij de menschen te taxeeren. Maar wees toch zoo onbarmhartig niet. Alstie nou toch 'ns terugkomt als 'n ar me zondaar. Nooit meer, riep Engel, vrouw Boom, hij heeft zijn geluk verspeeld. Dit ontzettend vooruitzicht voor den armen Lindeman maakte zoo'n indruk op vrouw Boom, dat ze 'u oogenblik stilzweeg. Engel, begon ze dan weer, zeg, wat denk jij ervan? 't Valt me zoo in: zou Agnes geen schuld eraan hebben? Ik vind, dat ze "n ge raffineerd ding is on ze hengelt naar de jon ge heeren. De burgemeester loopt dag in dag uit bij Maasman de deur plat. In zoover heb-je gelijk, vrouw Boom! 't Is 'n ijdel kind, vol hoogmoed eu wellust. Goeie dag te zamen! riep Agnes over de heg, ik wilde even vragen, lioe 't met den dokter gaat, juffrouw Pummeltje? O, dank u! zei Engel, zoo zoet als ze kon, hij gaat vooruit. MaaT kom toch 'n beetje bij ons zitten, juffrouw! Agnes deed 't. Ach juffrouwtje, zei vrouw Boom en be taste haar kleed, wat zieit u er weer fijn uit, net 'n prinses! En wat staat dat aardig, die krulletjes! Nou kan Ik wel begrijpen, waarom de burgemeester zoo dikwijls bij u thuis komt. Agnes trok de wenkbrauwen te zamen. De burgemeester bezoekt papa. Vrouw Boom, zei Engel, zoo spreekt men niet tot een meisje, dat de wegen der godzalig heid tracht te bewandelen. Dat was maar scherts van vrouw Boom, maar ik zou u gaarne 'n ernstig woord zeggen, dat goed voor n is in de wereld, want de wereld is slecht! Ach ja, zei Agnes met 'n zucht, in 't klooster was 't zoo mooi, zoo stil, zoo vreed zaam! Ik heb ook 'n natuurlijken kloosterdraug ln mijn ziel, begon Engel weer plechtig, maar plicht houdt me terug en ik breng het offer, want ook in de wereld moeten goede voorbeel den zijn. Maar, juffrouw, pas op voor de we reld bijvoorbeeld voor den burgemeester. Ik wil van niemand kwaad zeggen, maar dat hij hij 'n goed christen is, dat kan ik met de waarheid niet overeenbrengen. 'n Goed christen! riep vrouw Boom, en hij staat altijd achter in de kerk onder den toren, en verleden Zondag is hij bij 't evangelie pas gekomen! En dan Louis Lichter ik wil geen kwaad van hem zeggen, maar waar is waar, $oo jong als hij is, tot in den wortel is hij reeds bedorven. O die! riep vrouw Boom, die drinkt zoo goed als z'n vader. Let maar 'ns op, die twee jagen de heele hoeve door hun keelgat. Wat gaat Louis Lichter mij aan? zei Agnes. Dat zegt u zoo, juffrouw! lachte vrouw Boom, hebt u dan werkelijk niet gemerkt, dat hij u achterna loopt? Denk eens aan de rozen toen bij de comedie. Ach dat was onz.in! En dan, begon Engel weer, het gaat mij niet aan; 't is maar dat ik het goed met O meen. In uw eigen huis hebt u 'n jongeling, ik zou hem willen noemen 'n wolf in schaaps- kleederen. Van buiten is hij zacht, maar van binnen verscheurend. Vertrouw hem niet! Bedoelt u den heer Lindeman? Agnes' vertrok even haar gezichtje, alsof ze haar lachen niet goed kon bedwingen. Ja, dat is-tie! riep vrouw Boom, en 't is werkelijk 'n schapekop, net als Engel zegt. Ik geloof, Agnes glimlachte schalks, dat de heer Lindeman zijn hart hier in de buurt ergens verloren heeft en misschien hier vlak bij, juffrouw Pummeltje! Hebt u niet ge merkt, dat hij altijd hier vlak bij uw tuin iu het prieel zit en op z'n fluit speelt? En daarbij keek de kleine rakker zoo on schuldig als 'n lam. Beste juffrouw, zei Engel, en over haar spits gezicht gleed zoo'n zoete schijn, alsof de zon op 'n zuren dorren tak schijnt, 't kan gebeuren, en 't gebeurt ook en zelfs 'n godzalige maagd kan 't overkomen, dat ande ren. op haar verliefd worden. Dat is een beproe ving en wat mij betreft, ik heb overwon nen. Nu, zei Agnes vroolijk, hebben we hiel nog twee studenten, over wie we nog niet ge sproken hebhen, Alex Wolbrink en Hermar Flassink. (Wordt vervolgd). V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10