H 'i i |p n,"> 'O"ERDAG 11 OCTOBER 1928 VIERDE BLAD 'PAGINA 2 h£t R K. SPOOR- EN TRAMWcG" PER-ONEEL DE WERKZAAMHEDEN IN HET JAAR 1927 Pensioenregeling DE TOLLEN KWESTIE In Limburg geen beffing van gelden meer NU EEN ANDERE VERKEERSHINDER ONRECHTMATIGE OPSLUITING ER WORDT SCHADEVERGOEDING GEVRAAGD. RIJKSWEG AMSTERD AM-ROTTERD AM AANSPRAKELIJKHEID VAN DE GE MEENTE VOOR EÉN AANRIJDING. RIVIERTIJDINGEN. li t was „een kalm jaar"; - „het eigenlijke werk", der vakbew eging „nuiet nog beginnen" Wij rntviugen het zoowel uit grafisch eis uit administratie! oogpunt bekeken welverzorgde verslag van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" over het jaar 1927 Hieronder laten wij een en ander nit dit verslag volgen, waarvan echter sommige intusschen reeds afgehandelde kwesties en acties hier onvermeld zijn gebleven, omdat het. o.i. minder zin heeft, dergelijke aan gelegenheden thans nog te publiceeren. Aan de inleiding van het. jaarverslag ont- Ie" en wij het volgende: 927 was. evenals zijn voorganger, wat K,u in organisatiekringen noemt, een kalm jaar. Wij willen daarmee zeggen, dat behalve de classificatie en de dienst- en rusttijden, die schijnbaar voorbestemd zijn om voort durende aandacht te vragen, er weinig groote, het geheele personeel rakende en beroerende zaken aan de orde waren. Al waven er geen groots" acties gaande, toch heeft in onzen Bond het geheele jaar door een opgewekte organisatiegeest ge- heerscht. Het mag met groote vreugde worden vast gesteld, dat steeds meer aandacht wordt ge schonken aan de ideëele dingen Het retraitewerk vindt steeds meer pro-' pagandisten. Inderdaad, er zat leven en be weging in de Raphaëlmassa Overgaande tot de diverse aangelegenheden dezer organisatie deelt het verslag mede: Ledental Met het ledental liep het goed! Voor 1 eerst na 1921 boeken wij weer vooruitgang dn ledental. Bedroeg ons ledental op 1 Januari 1927 11626, op 1 Januari 1928 was het ge stegen tot 11726, 'een vermeerdering dus van 190 leden. Het aantal onvermijdelijke afschrijvingen bedraagt, na aftrek van de 727 verplaat singen en de 71 afschrijvingen wegens over gang naar een andere afdeeling, nog 501. Van een totaal van 1727 afschrijvingen blij ven er dus nog over 428, welke hadden kunnen worden voorkomen, of waarvan al thans geen geldige reden tot bedanken is aangevoerd. Deze 428 zijn dus ons werkelijk verlies. Voor een goede vergelijking dienen de 1827 toetredingen te worden verminderd met de verplaatsing en met bet aantal, dat naar een andere afdeeling overging. Dan komt een winst van 1029 nieuwe leden te staan tegenover het werkelijke Terlies van 428 leden; dit verlies wordt c'|phalve door een winst van 601 leden overtroffen. Het aantal overplaatsingen is beduidend min der dan over bet jaar 1926, hetgeen voor een belangrijk deel wel het gevolg zal zijn van het feit, dat de kadeorherziening en de inkrimping van de ploegen bij Weg en Werken in den loop van 1927 haar beslag hebben gekregen. De te^vermijden-bedankjes zijn van 527 in 1926 ter^ggeloopen tot 428 in 1927. Van de 38 leden, die voor zoover ons be kend naar andere organisaties overgingen, zijn overgegaan naar de(n): Bond van Ambte naren ln dienst der N. S. 16 leden; Central en Bond 13 leden; Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpers. 8 leden; Prot. Christ. Bond van Spoor- em Tramwegpers. (hospitant) 1 lid; to taal dus 38 leden. Uit de N.V. kwamen, voorzoover dit op de mutatiestaten aangegeven stond, over 11 perso nen; "uit de B.A.N.S. 2 en uit den Centralen Bond 2. Vertrouwensmannen Hebben wij met de uitgifte van „Onze Kern", wat men noemt, een gelukkige zet gedaan, we hebben het niet minder getroffen met de instel ling van het instituut: Vertrouwensmannen". We weten wel, dat alle vertrouwensmannen nog niet 18 karaats zijn, maar de som van het werk door hen verricht, do hulp die vele besturen van hen ondervinden, hun velerlei arbeid voor den bond, dat alles zegt ons, dat de vertrouwens mannen veel en goed werk in belang der orga nisatie en hare leden doen! LOONREGELING. r Kaclenvijzigiiig Loonactie Wijzigingen in de loonregeling hebben niet plaats gevonden. Toch hebban velen van het personeel zich noodgedwongen een verlaging van inkomsten moeten laten welgevallen, om aan een dreigen de overplaatsing te ontkomen. Tengevolge van de wijziging der kader3 op de stations kwa men op tal van stations rangeerders en onder- ladingmeesters z.g. over, waardoor de betrok^ kenen voor de keus werden gesteld overplaat sing naar een andere standplaats of terugstel ling te vragen tot arb.-rangeerder resp. scliaal- knecht. Velen hebben terugstelling gewaagd, waardoor zij dus „vrijwillig" een loonsverla ging aanvaardden. De kaderwijzigirife heeft ook op andere wijze hare sporen achtergelaten, al heeft het betrokken personeel daarvan niet zoo direct den nadeeligen invloed ondervonden, als dat der belde bovengenoemde categoriën. Im mers tal van commiezen werden vervangen door stations-, bureelambtenaren en schrijvers. Sta tions werden terug „gekaderd" tot le halten, lo halten tot halten, terwijl verschillende halten bun zelfstandigheid zagen vervallen en Inge deeld werden bij ©en naburig station, of een haltewachter tot chef kregen Het spreekt vanzelf, dat de organisaties, door middel van den personeelraad zich met dit vraagstuk hebben bezig gehouden en getracht hebben verandering ten goede te krijgen. Veel verandering Is er intusschen niet gekomen, aj mag niet onvermeld blijven, dat op enkele sta tions bet kader voorlieden-arbeider weer uitge breid is, ten koste van het aantal schaalknechts. Bijslag op de pensioenen van gepensionneerden Alle organisaties hebben zich beijverd om het vóór 1 April 1919 gepensiomneerde personeel, dat voor een groot, deel ten gevolge der waarde vermindering van het geld in minder rooskleu rige omstandigheden verkeerde, te helpen. Zoo wel bij de Directie der N.S. als bij de RegeeTing werdem daartoe pogingen gedaan. Aanvankeijk echter zonder het gewenschte resultaat. Het ver heugt ons daarom ln dit verslag te kunnen me- dedeelcn, dat de Directie in 1927 een „Fonds tot ondersteuning van gepensiomneerd Nederlandsch Spoorwegpersoneel" gesticht heeft, met een ka pitaal van f 500.000. Blijkens het jaarverslag 1927 der N.S. is an dermaal een bedrag van f 466.854.25.% ten be hoeve van bet fonds uitgetrokken. Wachtgeldrcge ling Behalve een aantal klerken, die voor den bui tendienst zijn afgekeurd en wachteressen, en mogelijk ook nog een aantal z.g. „uitgekochte!" wachtgelders, zijn de wachtgelders in 't be drijf teruggeplaatst. Tal van wachtgelders werden afgekeur.d en zagen daardoor hun kans om opnieuw een plaatsje bij de spoorwegen te veroveren verke ken! Bij ile Trams Evenmin als bij het Spoor, werden bij de trams groote acties gevoerd, wat heel ent a al. niet wil zeggen, dat de positie van de trammannen evengoed geregeld is als die van het spoorweg personeel en er derhalve daarom geen dringende aanleiding zou zijn om groote acties op touw te zetten. Integendeel, bij het meerendeel der trams blijft nog veel werk te doen. De loonregeling is nog lang niet wat ze wezen moet en het R.D. V. heeft zeker nog niet dien trap van volmaakt heid bereikt, dat rustig toezien geoorloofd zou zijn. En dan spreken wij nog niet over de pen sioenkwestie, welke voor tal van tramperso- eelen nog steeds tot de vrome wenschen behoort. Het reeds in het vorig verslag in uitzicht ge stelde onderhoud met den Minister van Water staat, welk onderhoud op 29 Juli plaats vond, heeft ons niet wijzer gemaakt dan wij waren! Wij konden van den inhoud van het door de Ned. Ver. van Locaalspoor- en Tramwegen ingediende rapport niets gewaar worden. In het jaar 1927 bleef de deel-name aan de beide cursussen beneden de verwachting. Als het waar is, en er valt o. i. niet aan te twijfelen dat de vakbeweging pas goed en wel aan het begin van hare taak is, dan volgt daaruit, dat haar eigenlijke werk nog moet be ginnen! De eerste periode, het vestigen en uitbouwen der organisatie, de ontwikkeling harer leden en het streven naar menscliwaardige arbeidsvoor waarden, is zeker nog niet afgesloten. Nog dagelijks moet er gewerkt worden voor de propaganda en dit werk zal noodig blijven zoolang er nog één man, die zich roet recht katholiek noemt, buiten onze rijen staat. Verdere scholing der leden blijft gebiedende eisch. HET FEEST DER K. M. A. TE BREDA Bij het 100-jarig bestaan Op uitnoodigang van den Burgemeester zijn we te Breda de voorbereiding van het Akademie-feest, dat volgens den gouverneur een dubbel feest is (want er zijn door de innige verknochtheid twee jubilarissen, de stad en de Academie) eens in o ogenschouw gaan nemen. Er zijn dan ook twee feest commissies, die eendrachtig samen weaken. Op de Academie heeft men de feestcom missie onder voorzitterschap van den majoor J. Govers en in de stad het zoogenaamde versterkte Oranje-comité waarvan de heer Charles Smits voorzitter is. Breda verheugt zich, dat zich wederom een gelegenheid voordoet om aan het ge heele land te toonen de sympathie, achting en vereering die Breda voor de Academie heeft. Geschiedde de inwijding in de Groote of Lieve Vrouwe Kerk door het uitspreken van een feestrede, bij iedere herdenking is daar aan het feest wijding gegeven en ook nu zal dit weder geschieden. Was bij de inwijding Prins Frederik tegenwoordig, nu zal H. M. de Koningin die voor de vierde maal een bezoek brengt aan de Kon. Mil. Academie, zelf in de keTk aanwezig zijn. De stad Breda die bij ieder jubilé aan de Academie een geschenk aanbood en hij het 75-jarig bestaan het korps een vaandel schonk, dat daarna Koninklijk is erkend, zal ook nu niet achterblijven. De gemeenteraad verleende een subsidie van 15.000 gulden en 'n collecte onder de burgerij bracht dadelijk 7.500 gld. op. Dat de stemming om feest te vieren er wel is) bewijst de uitbreiding die het programma nog steeds ondergaat. Op Woensdag -17 October begint het reeds, ook al komen de reünisten pas den volgenden dag. Om 7 uur 's avonds zal de burgemeester namens de burgerij de K. M. A. een geschenk aanbieden. Behalve recepties op de Academie 't kasteel van Breda, 't stadhuis, de diners en galavoor stellingen in Concordia zal er gegeven worden op de Academie een historisch spel en zal er door de straten van Breda op Zaterdag trekken een historische optocht, waarin verschillende voorvallen uit de geschidenis van het Kasteel van Breda in beeld zullen worden gebracht. Heel Breda zal aan dezen historischen op. tocht, waarin men 't grootste deel van de geschiedenis van Bredla terug zal vinden, mee doen. Grootsch en indrukwekkend zullen de fees ten dan ook zijn, want de geheele stad is ver sierd en 's avonds verlicht. Bij K. B. van 15 Februari 1928 is de af schaffing van den tol in de gemeente Meerlo goedgekeurd. Hiermede verdween de laatste tol in deze provincie zbodat op de wegen in Limburg geen tolgelden krachtens concessie of gemeentelijke belasting verordening worden geheven. Wel worden in verschillende gemeenten, die over een Maasbrug beschikken bruggelden ge heven o.a. te Roermond, Stevensweert en Venlo Maastricht maakt in dit opzicht een gunstige uitzondering daar deze gemeente als eige naresse der Maashrug aldaar geen bruggeld heft. Een verkapte vorm van tolgeld, die op veel plaatsen in Limburg voorkomt zijn volgens „De Telegraaf'' echter de veergelden. De rijksveren over de Maas worden n.l. voor drie, zes, negen jaren verpacht aan particu lieren, die dan voor het overzetten van per sonen, voertuigen enz. naar eigen goeddunken en dikwijls op zeer uiteenloopende wijze veergelden heffen. Zoo is het blad bekend, dat onlangs voor het overzetten van een tractor met aanhangwagen op hot eene rijksveer twin tig en op het andere vijftig cent werd betaald. NATUURSCHOONWET 1928. De grondslagen voor de schatting van de landgoederen. Door dq Ned. Boscltbouwvereeniging werd aan den Minister van Financiën bet volgende schrijven gericht: Het bestuur der Nederlandsche Boschbouw- vereeniging neemt in opdracht van de Alge- meene Vergadering van 11 September 1928 bij dezen de vrijheid zich met het volgende in zake de uitvoering van de Natuurschoonwet 1928 tot Uwe Excellentie te wonden. Volgens de. artikelen 4, 5, 6 en 7 van deze wet zullen landgoederen wier eigenaren in aanmer king wenschen te komen voor toepassing van de Wet, worden gewaardeerd naar „de verkoop waarde die daaraan zou moeten worden toege kend, indien op die goederen de last rustte, om deze gedurende een tijdvak van 25 jaren, als zoodanig in stand te houden, en geen op gaand hout te vellen dan volgens de regels van normaal ba^chbeheer noodzakelijk of ge bruikelijk is." Blijkens de Memorie van Toelichting op hot Wetsontwerp is de vermindering, voor de ver schillende belastingen in te voeren, gebaseerd op een vervanging van de heffing naar de ver koopwaarde door een heffing naar een waarde, die veelal Je „bsstemmingswaarde" wordt ge noemd. Het woord ,,hestemmingswaarde" is echter in de Wot niet gebezigd, daar het begrip bsstemmingswaarde geen vaststaande beteer kenis beeft. Uit de bespreking in onze verga dering is gebleken, dat in de kringen der be heerders van bosschen en landgoederen de grootst denkbare onzekerheid- heerscht over de mate, waarop de bovenbedoelde beperking van het beschikkingsrecht, n.l. „dat het landgoed 25 jaar als zoodanig in stand moet worden ge houden", de gewone verkoopwaarde beïnvloedt. Algemeen is men van oordeel, dat het niet mo gelijk zal zijn een billijke gelijkmatige toepas sing der wet over het geheele land te verkrij gen, Indien geen vaste grondslagen worden ge legd, waarnaar de schatting der goederen, die onder de Wot zullen vallen, moet plaats hebben. Met belangstelling namen wij kennis van de vragen, welke blijkens een bericht in de dag bladen, door het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dr. H. Lovinli, hierover aan Uwe Excellentie zijn gesteld. Met de strekking dezer vragen kan onze vereenig'Ing zich in het algemeen vereenigen; zij acht het met den vraagsteller van bijzonder groot belang, dat alsnog duidelijke instruction betreffende de schatting aan het dienstvak der Registratie werden verstrekt. Zijis echter in afwijking van het door den heer Lovink voorgestelde idee van meenïng, dat een le benoemen commissie van deskundigen niet noodzakelijk over het ge heele land deze taxaties behoeft te verrichten, doch dat deze zeer wel kan volstaan met het voor dit doel aangeven van vaste normen, die dan verder als maatstaf voor het geheele land kunnen dienen. Met aandrang bevelen wij deze zaak in Uwe welwillende overweging aan, opdat de Natuur schoonwet 1928, die bij een ruime toepassing ten zeerste kan bijdragen tot het behoud van onze beboschte landgoederen ook volledig aan haar dool zal kunnen beantwoorden. Een kapitein zeven weken in een cel voor gevaarlijke en luidruchtige krankzinnigen. DE EERSTE BOERDERIJ IN HET STAPHORSTERVELD. UITVOER FIJNE ZADEN, Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand September 1928 aan fijne zaden werd uitgevoerd: Maanzaad (papa verzaad) 368.112 K.G., Karwijzaad 1.151.480 K.G., Kanariezaad 116.662 K.G., Bruin mosterd zaad 78.626 K.G., Geel mosterdzaad 198.994 K.G. Een gedenksteen onthuld. Dinsdagmorgen werd door den Commissaris der Koningin in Overijssel een gedenksteen gemetseld in da eerste boerderij opgericht op het door de N. V. Ontginningsmaatschappij „Overijssel" verkavelde land in het Staphor- sterveld. De nog niet geheel voltooide boerderij maakt een frisschen vriendelijken indruk. De cultiveering der nagenoeg waardelooze gron den maakt een goeden voortgang. Reeds met een 4-tal boerderijen is een aanvang gemaakt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Stcrt. 198 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 30 Sep tember tot en met 6 October 1928. In deze week werd afgeleverd :door de ent stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 3493 personen, te Rotterdam voor 273, te Gro ningen voor 130, totaal voor 3896 personen. In de week van 30 September tot en met 6 October 1928 kwam één geval van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid. Het kind was op 20 September in geënt met koepokstof, verstrekt door de ent stofinrichting te Amsterdam. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak vau kapitein v. B., tegen d§n geneesheer, die zijn opsluiting In een krankzinnigengesticht heeft veroorzaakt. De rechtbank te Breda had deze opsluiting onrechtmatig geoordeeld en den kapitein toe gelaten zijn schade te bewijzen. Van deze be slissing kwam de geneesheer in liooger be roep. Het vonnis, dat de Bredasche rechtbank ge wezen heeft, spreekt de meening uit, dat de ka pitein, toen de dokter hem onderzocht (20 Ja nuari 1920) niet krankzinnig was. Zooals hiervoor gezegd, opent het voiyiis verder den kapitein de gelegenheid de hem aangedane schade voor zoover de krankzin nigheidsverklaring hem het verkrijgen van be trekkingen belette te bewijzen. De recht bank zal dan daarna de schadevergoeding vaststellen. Kapitein v. B. vermoedt, dat wijlen zijn zeer rijke schoonvader, een arts, die tegen het hu welijk met zijn eenige dochter was, een jongen collega in den arm heeft genomen om zijn schoonzoon te laten opsluiten. Die zou zijn con clusie op een thee-uurtje hebben genomen en op 28 Januari werd de kapitein door vier po litiemannen in burger gegrepen en op last van den Officier van Justitie naar Vrederust bij Bergen op Zoom overgebracht, waar hij in een cel voor gevaarlijke krankzinnigen werd opgesloten. Zeven weken vertoefde hij in het gesticht en werd 20 Maart onvoorwaardelijk ontslagen. Zijn leven Is door de opsluiting ge knakt; tweemaal is hem een benoeming als leer aar in de wiskunde ontgaan, omdat hij in een krankzinnigengesticht heeft gezeten. De betrokken dokter verklaart zijn verklaring over krankzinnigheid naar beste kennis en wetenschap te hebben afgegeven en ontkent den schoonvader, in welk opzicht ook, ter wille te hebben, willen zijn. Ten behoeve van den geneesheer hield mr. van der Meulen te Bergen op Zoom zijn plei dooi. De kapitein, aldus betoogde bij, is op non-activiteit gesteld ter zake van paranoia chronica simpüfica, d.i. verkapt een vorm van krankzinnigheid. Hij nam zijn intrek bij zijn schoonvader, een medicus, bij wien pleiter's cliënt aan buis kwam. Deze heeft na een jaar de verklaring van krankzinnigheid afgegeven. Da kapitein werd in Vrederust opgenomen en na tusschenkomst van het Kamerlid v. d. Laar bij den minister als niet hersteld ontslagen. De hoofdinspecteur van bet Rijkstoezicht was het ten deze met de doctoren van Vrederust eens. Pleiter's cliënt is van het vonnis der Rechtbank in beroep gegaan omdat daarin ge zegd werd, dat tot hem is gezegd dat hij een onrechtmatige daad pleegde. Als alles waar was wat in de dagvaarding staat, zou pl.'s cliënt een reusachtige ploert zijn. Uitvoerig bestreed pl. het vonnis der Recht bank. Uitvoerig betoogde pl. dat de verklaring van den geneesheer dr. v. S. over de krankzinnig heid van v. B. weinig waarde had en dat tegen over die verklaring andersluidende staan van volkomen objectieve medici. Zoowel mr. Frima als mr. v. d. Meulen ver zochten geen verwijzing naar de Bredasche Rechtbank. Do uitspraak werd bepaald op 13 November. Verzot van den I'older Nieuwkoop en Noorden Het verzet tegen het tracé van den Rijks weg AmsterdamRotterdam om en bij Nieuwkoop, zooals de Rijkswaterstaat dit mo menteel wil, groeit steeds aan. Thans weder hebben Dijkgraaf en Heemra den van den Polder Nieuwkoop en Noorden in een request hun bezwaren, aan den Minis ter van Waterstaat bekend gemaakt. Het Polderbestuur toont daarbij aan, dat op Seze wijze bet nimmer mogelijk is, dat een vaste brug wordt gelegd, zonder dat de geheele streek ontredderd wordt. BOUWEN IN DE NABIJHEID VAN EEN BEGRAAFPLAATS Een besluit van Gedeputeerden door de Kroon vernietigd In de vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, is voorlezing gedaan wan het volgende Kon. besluit: Ged. Staten van Zuid-Holland hadden aan B. en W. van Katwijk verlof geweigerd tot het stichten van woningen nabij de begraaf plaats, aangezien daardoor de voor een be graafplaats in het belang van de openbare ge zondheid noodig geachte doorstrooming van versolie lucht zou worden verijdeld, daar bij het verleenen van verlof de begraafplaats op korten afstand geheel door woningen zou worden omsloten. De Kroon heeft het besluit van Ged. Sta ten vernietigd en alsnog aan B. en W. van Katwijk verlof tot den woningbouw verleend, evenwel onder voorwaarde, dat geen putten woerden gegraven en de woningen bij de drink waterleiding worden aangesloten. Door den auto van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Leiden werd iemand aange reden, die tengevolge van de bekomen verwon dingen overleed. Zfjn weduwe sprak de gemeente Leiden tot schadevergoering aan en toen deze weigerde het gevraagde bedrag in der minne te voldoen werd zij voor de rechtbank te 's-Gra- ver.'iage daartoe gedagvaard. De gemeente werd wel in beginsel aan sprakelijk geacht, doch in de gelegenheid ge steld door getuigen ta bewijzen, dat de aan rijding een gevolg was van overmacht HANS WEERT, 10 October. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3; st. Telegraaf 18; Telegraaf 17, Bout; Clementine, van Dinte- ren; Deplano, de Peuter; Jo, Lesage; Adca, Ro- senbrand; HANSWEERT: st. Mfjn genoegen; 2 Gebroeders, van Blerek; DEN HAAG: De tijd zal 't leeren, van Haperen; PAPEiNDRECHTst. Aöriana; WIERINGEN: Brabo 31, van Gaaien;1 DONGEN: st. Broedertrouw 9; ZAANDAM: st Energie; STAD a. 't HARINGVLIET; Spera, v. d. Vliet; VLAARDINGEN: st. Virginie; PER NIS: st. Assam 4;. GEERTRUIDENBERGst. Dirkje; 's-HAGE: Geertruida, Janssens; BER GEN OP ZOOMPieternella. KoopmanGOES st. Stad Goes; ZWIJNDRECHT: st Van den Bergb 4. DUITSCHLANDRheinfahrt 63, Herrmann; Les Vosges, Engel; Atalante, Herrmann; Ho!- landia, Rutten; Cambodge, Guignier; Elodie, Dunyck; st. Rijn Schelde 1; Rijn en Binnenvaart 19, van Dijk; Hortense, Gasten; Wuta, P.-.io- mons; Zulma, de Thaay; Malocha, Vittouok. BELGIë: st. Jannetje; Zorg en Vlijt; Risico; Anna; Dankbaarheid; Martina; Broedertrouw 10; Excelsior; Vertrouwen; Annie; Aaltje; On derneming; Excelsior, Voorschuur; Cendotta, Vlot; Christiaan Johanna, Korporaal; Rhein fahrt 62, Gerbes; St. Antonius, Smit; Manhana, KuytenCornelia, de RondeMartha. Seinen Paul, Rosiers; Stad Blenekenbergh, Melsen; Poi- tou, Sehön; Poolster, Kunst; Alchris, Koops; Raphael, van Loock; Assam 3, van Beveren; Cornelia, Smits; Albatros 4, Robbemond; Han nover 5, Remeyer; Terneuzen 6, Barelds; Stella Maris, Joore; Antonia, Lesage; Scaldia 2, van Dijk; Cornelia, Vermeulen; Door Vertrouwen, Griftieon: Willem, Tilleman; Flora 2. de Ko- ninck; Oranje Nassau, Hovestadt; Edgard Tin nel, de Smedt; Ruysdael, Boersma; Adri, Freriks; Op Hoop van Zegen, Aarnoudse; St. Antonius, Bayens; Risico, Ranker: Cassandre, de Bruyn; 2 Gebroeders, de Bruvn, -OBITÜ, 1U Octccer. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: stoomschepen: IC Vaart 36, i Teuna, Haniel 18, Rein, Eendracht, K. Vaart 14, j Mathilde, Norvi, Janna Gardina, Teuna 2, Lavoi sier, Stromboii, Meurthe, Rakata, Fiat 11, Alba tros, Limburgia, Urdard, Fiat 10, Skadi; Vader- I land 1, Schulter; Juliana Catliarina, Fickus; Lina Amalia, Bott; Al vracht, Westdijk; Hansen Neuerburg 1, Wagner; Mannheim, Busch; Ener gie 2, Dirkse; Würzburg, Ivens; Gerhard Her- i man, Langman; Wilhelm, Philippin; Helena,: Joosfen; Gerardus Majella, Hiemstra: Ocean, Vogel; Toleranz, Mechelen; Undine, Grotstollen;! Prahoe, Hewel; Jolian 2, Vehring; Harpen 11, Kuppers; Franklin, Vogel; Grani, Brink; Palma, Hauck; Goethe, Donk; Tawe, Scholten; Wodan, Schobben; Elisabeth, Joosten; Gretha, v. Geenen: Geertruida, Driedijk; Mata, Meyer; Trouw doet bijl ken, Oosterlee; st. Attractie; st. Gonda; st, Limburgia; Cornelia, Remie; Alberika, Eggen- huis; Geziena, Buisman: st. Stinnes 23; Via Media, Schlebach; Koeln 51, Lellmann; Rijn- trans 9, Ros; st. Kronos 1: st. Hydra: st. Creo soot; st. Resoluut; Hollandia, Versluis; Lindavia, van der Staal; Baden 24, Gutjahr; Excelsior, Brouwer; Margaretha 2, Nehren; Mijn Verlan gen, Wegh; Alberdina, Ruysaert; Favorite, van Veen; Otto 4, Knick: Meteoor, van Eek: Risico! II, Pols; D A P G 3, Weber; D A P G 1,: Waltenberger; Emma, Krapp; Adrianus, Ver schuren; Krabbenbank, Pluisman: Gair.uret, Pusch; JUTPHAAS: Giesbertha, Wanders;] ZUTPHEN: Climax, de Jonge; Daventria, Mus-' sig; HELLEVOETSLUISNiets Bestendig, v. Drïel; AMSTERDAM: Heinrlcli Wilhelmina, Zeyer; st. Veldwijk: Christiaan, Jansen: HEL DER: Zeelands luister, Polman; DELFT: Dora, Rademaker; H. I. AMBACHT: Willem Hendrik,. OudshoornDORDRECHT: Rachel, v. Daalen;1 HELMOND: Anni, Kranendonk: OOSTER HOUT: Fahrwohl, Zimmer; VLAARDINGEN:i Mathilde, Kaufer; HEILOO: St Antoine, Kroot- jes; BEEK EN DONK: St Antoine, Dirkse;) 'S-BOSCH: st. Willem Marinus: WIJDENES:) Diewertje Catharina, v. Laar: OUDENBOSCH:! Twee Gebroeders, den Breejen: BONGEN AAR:!* St Antonius, Bosman: AKERSLOOT: Antonie, v. d. Giesen: ld. 2, v. d. Giesen: DELFT: Anna, de Kruyk; BUIKSLOOT: Leent je Cornelia, Vol- ker; HARLINGEN: R W 5, Slotboom; MOER DIJK: st Vischharidel: ALMKERK: Vijf Ge-I broeders, de Jong; KRIMPEN A/D. LEK: Krim-j pen Lek 2, Teunissen; NUMANSDORP: Whang-j poo, Meyer; SLUISKIL: Hiawatha, van Doode-, waar; ZWOLLE: Temmina 1, Korporaal; KRIM PEN: Watergeus, Hoefnagel; IJMUIDEN: Mu-: rillo, Molenaar; DEEST: St Antonius, Neyen-j huizen; HAARLEM: Deutschland, Kirdorf;" BREDA: Jepolina, Veenstra; NIJMEGEN: Anna Hoenderop: AMSTERDAM: Henri, Pals; Dr. A,! Spilker, Joele; ZWIJNDRECHT: "Wilhelmina, i van Holt. BELGIë: st. Rijnschelde 11, 12 en 2; Conip- toir 27, Bley; Willem, Griep; Grande Ourse, v.' SlootenVan Luppen, Langui; Schumann, Kooy- man; Florence 1, v. Haver; Pole Nord, Boelaars;" Rudolf, v. Thull: Mina, Barten; Wyckmans, Rosa; Berlioz, v. d. Laan: Maria, Goedgezel schap; Stad Doornick, Beeckman: Charlhs, Tronckoe; Suzanna, Clans; Sani 9, Loonen; Tor monde, Hopstaken; Üebastlaan, Smet; Veneran-! da, v. d. Meirsche; Coletta, v. Steen; Gonda, dal Jong; Clorinde, Nehren; Fluviale G, v. Schjjndel;j; Friesland, Flobbe; Veronese, de Schepp'er; Dra-| naco 3, Bekman; Badenla 45, Ostertag; Captain' Bulke, Joos; La Fontaine, Reich; WalloniaJ Baumeister; Johan, Hamersma; Gerta, Mar jot.; DUITSCHLAND Steenbank, Brandt; Werner,] Hille; Tamatave, Hunninghoven; Ariel, Borger;!, Onderneming, ter Stege; Vrachtco, Liebe; Sta.ll Leuven, v. Meel; Gerhard, Hemmert; Graelima, BroekmeulenArago, Buizert; Mozart, Bot;;! Loge, Donzelaar; Adalgath, Schulze; Fidueia, da Jong; Lutzow, Loog; Margaretha, Scholl; Hen- drika, v. Rijn; stoomschepen: Annard, Frigga.1 Flandria, Adriana 3, Irmingard, Wervicci, Atla,1 Expres, Fransiska Maria, Elisabeth, Excelsior," Sophie, Adriana, Progressus, Maipo, IC. Vaart! 11, Marie, Legia, Jean Milot, Haniel 15; Win- schermann 3, Speich; Geka, Arcnds; St Antoine,' Theunissen; Burg. Namedy 2, Klrchesch; Her mann, v. Doodewaard; Geertruida, Sinsig; Jugus,, DeurlooConfianca, Pols; Elisabeth 6, Zoom;], Josco, Sterlin; Poseidon 3, Vergouwen; Flandria,;, Willems; Zeeland, Nooitgedacht; Waal, Mussig;j] Etoile du Nord, Voets; Sani 1, v. Wissinlc;!' Betuwe, v. Broekhuizen; St Antonie( v. Cau- wenberg; Charles, Maes; Theresia, v. d. Bosch;) Avondster, Janssen; Margaretha Magdalena, V, Puymbroek; Content, v. Luylt; st. Badenia 4;j Maia, Borger; Mannheim 24, Roersuh; Ernile, Backfisch; Madonna, Biesen; Rijntrans 4, Vas- tree; Visehhandel I, de Joode; Rijntrans 3, Wucher; st. Linden 5; Sumatra, Meertens; Ber nard, Schijvens; Melusine, Behrens; Sapho, Ea- liauser, st. Paula 2; Margaretha, Bulthuis;) Maria, Schot; Espui, v. d. Donk; Wirina, Leng- keek; Energie 4, Nohl; st. Wolga; st. Lenaj) Zelo, Pieterman; Altenhof, Dommershausen;! Brekelenkamp, v. d. Voorden; Broedertrouw, Westerlcelv; 4 Gebroeders, Westerbeek; Ampetco,- Lëhmann; Walküre, Otjens; Schederhof, Caden- hoven; Friedrichshof, Gutjahr; Rauxel 3, Mid- dendorf; Cornelia Maria, van Schijndel; Helvetia,; Anstatt; st. Marie; st. Kronos 2; Theresa Else, Kindeke; st. Theodora; Worms, Schepers; Caubt 55, Riethof; Richard 2, Heymen; Borussla, Wel- ler Andre Chenier, Mathey: Clementine, van Deursen; Burs, Neuer; Damco 5, Timmermans;! Tremonia, Moraal; Niagara, Kleine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14