radionieuws. DONDERDAG 11 OCTOBER É92&- EERSTE BLAD VEREEN;G:NG TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE PAGINA 2 STAKING BIJ DE „VOORWAARTS" HET FEDERATIE-BESTUUR ZONDER HOOP WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG MACHINISTEN EXAMEN HERDENKINGSBIJEENKOMST BIJ GELEGENHEID VAN HET 25-JARI^ JUBILé. Fen zeeliospitiuii voor kinderen zal worden opgericht Het bestuur van de Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose heeft gisterenmiddag bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum der vereeniging, een openbare bijeenkomst gehou den in de Groote Doelezaal aan den Coolsingel Naast het voltailig college bestuursleden merkten wij o.m. op: mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, den heer F. L. D. Nivrad, weth. der Gemeente, prof. dr. W. No-len, verscheidene hoofd-inspeeteurs en inspecteurs der Volksgezondheid, zeer vele afgevaardigden van sanatoria en zustervereni gingen en verder een groot aantal medici en belangstellenden. Bloemen waren gezonden door de 's-Gravenhaagsehe Vereeniging t/b der Tuberculose, door het bestuur der Rott. R.K. Vereeniging tot uitzending van zwakke of tuberculeuse kinderen of jeugdige personen St Jozef, door het Rott. Zeehospitium en door het bestuur van het St. Theresiagesticht. Nadat de heer J. H. Besseiaar Jr. op het orgel een concert van Handel had gespeeld, opende de voorzitter, dr. H. Klinkert, de ver gadering. Spr. herinnerde aan de viering van het tweede lustrum der vereeniging. Toen had men nog zoo weinig hoop op een mooie over winning. Maar stoutmoedig is men met werken voortgegaan. En nu na 25 jaren zien wij het sterf te-cijfer bij tuberculose aanmerkelijk ge daald. Waren er in 1903 nog 999 sterftegeval- leu per jaar, in 1928 is dit cijfer tot 568 terug gebracht. Het sterfte-cijfer is dus^met 50 pet. gedaaid. Hst is echter verre van mij, aldus spr., te getuigen dat dit alles alleen werk is van onze vereeniging. Er zijn nog verschillende andere Instellingen, die daaraan hebben meegeholpen. Spr. stelde daarna aan de vergadering voor den feestredenaar van dezen middag, prof. dr. W. Nolen, die een pionier in het eerste gelid mag genoemd worden inzake de bestrijding van de witte pest in ons vaderland. Herdenkingsrede prof. dr. W. Nolen. Na een korte inleiding zeide prof. Nolen, dat In den aanvang van het jaar 1902 de man die thans nog met hetzelfde ,,feu sacré" als zoovele jaren geleden den voorzittershamer der Rot terdamsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose hanteert, dr. IClinkert in een ver gadering van de afdeeling Rotterdam der Ne- derlanidscho Maatschappij tot bevordering der geneeskunst eoa lezing hield over de middelen, die kunnen worden aangewend om in groote centra de verspreiding van de tuberculose te beperken. In die zelfde vergadering werd aan het bestuur van de -afdeeling opgedragen een commissie te benoemen, die het door dr. Klin kert behandelde onderwerp in studie zou nemen. Den 3den Mei 1902 kwam de oommissie voor het eerst bijeen ten huize van dr. Klinkert. Tot ivoorzitter werd in die vergadering dr. Klinkert benoemd. Na «en langdurige gedachtenwisscling kwaiu men tot de oprichting van een consulatie- ibur-eau op den v-oe-t van de „dis-pensaires anti- tuberculeux", zooais die door Calmette te Rijs- »el en door Malvoz te Luik waren tot stand gebracht. X In een op 9 Mei 1903 onder voorzitterschap van den heer 's Jacob gehouden vergadering teekenden, nadat dr. Klinkert een rede had ge houden, 62 personen de ter tafel liggende lijs ten voor het lidmaatschap der te stichten ver eeniging, en 150 personen hadden zich reed3 daarvoor opgegeven. Op 1 October 1903 wordt het benedenhuis aan de Aer-t van Nesstraat 132 in huur genomen om daarin het consultatiebureau te vestigen. Er wordt een gelegenheid gezocht tot het plaatsen van een lighal. Na vele vergeefsche pogingen wordt er een geschikt© plaats voor •gevonden op een aan de gemeente toebehoorend terrein op de vroegere buitenplaats Rozenburg. Maar het allerbelangrijkste, wat het afgeloo- pen jaar aan do vereeniging bracht, was het Volgende: „Aan de Rotterdamsche vereeniging is", zooals de secretaris in zijn jaarverslag schreef, het blijde vooruitzicht geopend, dat het haar mogelijk zal zijn krachtiger in te grij pen op een gebied, dat reeds zoolang hare war me belangstelling trok „de bestrijding van de tuberculose bij het kind. Dank zij een vorste lijke gift zal er een Zee hospitium worden on gericht". Het vertrouwen van het bestuur was niet be schaamd. Ja, slechts enkele jaren later bleek dat het bestuur ook juist gezien had, toen het bij den bouw van het hospitium reeds rekening gehouden had met de mogelijkheid, dat het zou blijken noodig te zijn. het aantal bedden te ver- grooten. In het jaar 1912 werd het alweer blijde verrast, door een schenking van mevrouw de dualrière jhr. mr. C. J. van Nispen tot Panner- 5® feb- Blankenheym, ten bedrage van f IOO.OOC voor den bouw van een pavil joen van ongeveer 50 bedden. Bovendien voegde dezelfde geefster bij de genoemde Bom nog een bedrag van 150.000, waarvan de renten bestemd werden tot verlaging van de Terpleegkosten van minvermogende patiënten. Spr. wil verder gaarne mededeelen, dat in het jaarverslag over 1921 gewag wordt gemaakt van een gift, welke de secretaris terecht noem de een gilt ran groote waarde voor de vereeni ging. De voorzitter, dr. H. Klinkert heeft de gelden, die hem ter gelegenheid van zijn gouden doctorsjubileum ter hand gesteld zijn, bestemd Voor een fonds ten behoeve van tuberculeuze kinderen en dit fonds gesteld onder beheer der vereeniging. Zoo is dan door dit Dr. Klinkert- fcrods de naam Klinkert nog nauwer dan reeds het geval was, aan de vereeniging verbonden. V* anneer men zich nu een algemeen denk beeld wil vormen van. de reusachtige ontvvikke- Smg,^waartoe de Rotterdamsche Vereeniging in jle 25 jaren van haar bestaan is gekomen dan heeft men slechts even een blik te slaan op de jKsploitatie-rekening van het vereenigingsjaar 1926. Het geheele budget beloopt een som van pilot minder dan f 236,990 en sluit roet een na- öeellg saldo van 152.48. Er is dus altijd nog ïsen tekort. Afgezien van allerlei plannen tot uitbreiding van den werkkring der Vereeniging Inderdaad met trots mag Rotterdam wijzen' £>P het tegenwoordige consultatiebureau aan den Stationsweg 39b, dat thans voor zijn werk ïltstekend is geoutilleerd met levende en doode ïulpmiddelen. Onder de energieke leiding van Jen geneesheer-directeur, dr. I. H. Wagener, verkt daar dag aan dag een staf van artsen.' ".n daarbuiten verspreiden zich In de stad een frtal huisbezoeksters, die de talrijke belangen ■■ov patiënten hebben te behartigen. En thans, na 25 jaren van zware n arbeid, troont gij, mijnbeer de voorzitter, nog steeds met eere op den voorzittersstoel, heden onge twijfeld en volkomen terecht u verheugend over de voorspoedige ontwikkeling van uw geestes kind, dat nu in vollen wasdom en blakend van gezondheid, als een toonbeeld van mannelijke kracht en ondernemingszin daar staat voor onze bewonderende oogen. Wij hebben een blik geslagen in het nu 25- jarig verleden der vereeniging. Het kon slechts een vluchtige terugblik zijn. Maar toch diep genoeg, naar het mij toeschijnt, om ons thans tot een deugdelijk oordeel bevoegd te achton van wat, in de 25 jaren van haar bestaan, door de vereeniging ls tot stand gebracht. Ik ducht geen tegenspraak, wanneer ik dan in het al gemeen verklaar, dat er in al de richtingen, die door het doel, dat de bestrijding van de tuberculose nastreeft, worden aangegeven, met groot succes is gewerkt. De Rotterdamsche Vereeniging heeft in ons land het sein gegeven om vastberaden den strijd tegen den gruwzamen vijand aan te binden. Haar voorbeeld heeft navolging gevonden, overal )n ons land. Er zijn reeds teekenen, dat de vijand terrein verliest. Het sterftecijfer aan tuberculose wordt kleiner. Inderdaad, de Rotterdamsche Vereeniging kan heden wijzend op hare ervaringen van het verleden, jubelend de toekomst ingaan, vast vertrouwend op haar kracht. Da voorzitter van den Raad van Arbeid, de beer C. v. d. Burg, prees het krachtige dage- lijksche contact, dat er bestaat tusschen d» jubiieerende vereeniging en den Raad van Arbeid. Voor uw taak, mijnheer de voorzitter, koesteren wij, al-das spr., groote waardeering. Bij u hebben wij een weg gevonden, om aan hen die hulp noodig hebben, deze ook te ver schaffen. Namens liet Rotterdamsche Zeehospitium te Katwijk aan Zee sprak mevrouw D. van Dorp Beucker Andreae, geneeskundig-directrice aan genoemde instelling. Ons bestaan, aldus spr., hebben wij aan uw vereeniging te danken. Heb ben wij iets goeds gedaan, dan zijt gij daarvan de oorzaak geweest. Spr. bedankte bijzonder dr. Klinkert, voor betgeen hij op alle mogelijk gebied heeft gedaan. Ook voor dr. Wagener had spr. woorden van welgemeende eiientelijk- heid. De voorzitter van het kuldigingscomitê, de heer K. v. d. Dool, heeft namens de ond- patienten het jubiieerende bestuur bedankt en geluk gewenscht. Spr. bood het bestuur een fonds van circa 7500 gulden aan als stoffelijk bewijs van waardeering voor hetgeen de ver eeniging heeft gedaan. Aan deze inzameling, aldus spr., heeft een ieder die uw hulp onder- vonden heeft, medegewerkt. Mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid heeft in korte bewoer- dingea uiting gegeven aan zijn sympathie jegens de vereeniging. Een vereeniging met zoo'n eminenton voorzitter aldus spr. moet ook wel voortreffelijk werken. Namens het gemeentebestuur heeft het woord gevoerd wethouder F. L. D. Nivard. De strijd tegen de tuberculose, aldus spr., heeft een dubbele zijde n.l. een medische en een sociale zijde. En -dit laatste is niet het minst belang rijk. Dit blijkt reeds dadelijk hieruit, dat de T.B.C. een ziekte ls, welke de meeste slacht offers maakt onder de economisch zwakken. Hoe meer een gemeente uit beter gesitueerden bestaat, hoe minder gevallen van t.b.c. zich voordoen. Uw vereeniging was een noodzake lijke vereeniging. die veel heeft tot stand ge bracht. Niet alleen heeft zij het sterftecijfer doen afnemen, maar men heeft de lijders weer geschikt gemaakt voor de maatschappij. Gaarne breng ik, aldus spr.. namens de ge meente hulde en dank aan het bestuur der vereeniging, maarzin het bijzonder aan dr. H. Klinkert en dr. J. H. Wagener. Dat uw vereeni ging zich nog verder zal ontwikkelen tot uw eigen voldoening, tot eer van Rotterdam en tot heil harer inwoners. Verder zijn nog hartelijke woorden gesproken door mevrouw de Vries—Bruins, bestuurslid van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrij ding der T.B.C., door dr. Droogleever Fortuin, namens het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij- tot bevordering der geneeskunst; door dr. H. Burgerhout namens de Rotterdamsche collega's, door dr. Vos namens de vereeniging van Neder- landsehe tuberculose-artsen. De voorzitter dr. H. Klinkert heeft de spre- kers bedankt. Nadat de heer J. H. Besseiaar Jr. het Alleluja van Handel op het orgel had ge speeld, werd thee geserveerd en tevens de ge legenheid geboden het bestuur persooulijk geluk te wenschen. Hiermede was de offieieele her denking geëindigd. VOOR O" STICHTING: STILLE ARMEN. Kindervoorstelling in het Casino. Het Casino zat gisterenmiddag vol glunde- i en-de gezichtjes. Honderden kinderen onder ge leide van paatje en maatje, een oud-ere zuster of een kinderjuffrouw, waren naar genoemd theater gekomen, om een3 echt een middagje te genieten van een dol vermakelijke kinder voorstelling, georganiseerd ten bate der Stich ting; Stille Armen. Eerst heersohte er een oogenblikje van ernst. De heer van der Pluym sprak namens den Hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, deken der stad een kort woord tot de aanwezigen. Spr. schetste het verschil tusschen een arm en een rijk kind. De een heeft niets en de andere alles; en spoorde de kleinen aan altijd goed te zijn en zich mild te gedragen tegenover arme kinderen, die dikwijls zooveel blijheid missen. Spr. zeide tenslotte een woord van dank aan de directie van het Casino, die zoo geheel belangeloos haar gebouw had beschikbaar gesteld. Nauwelijks was de heer van der Pluym ver dwenen of de kinderlach vulde weer de zaal. Wat was die poppenkast met Jantje Klaassen,' pa en ma Klaassen een kostbaar bezit. Hoe leuk waren de versjes als „de meester kan nu niet meer brommen, want wij hebben vacantie vandaag". Waren de sprookjes van grootmoe der (mevr. Wins) niet heerlijk voor de ooren? En dan de bioscoop met „de droom van een kind" en het grappige tooneeltje „tante Net in het Rijksmuseum". De kinderen hebben reus achtig genoten. En in de pauze zijn allen gestormd naar de grabbeltonnen om er hun geluk te beproeven, altijd ten bate van hun arme medekinderen.' Al snoepend, gillend, lachend hebben de kin deren, misschien onbewust, op de een of andere manier medegeholpen aan de Stichting „Stille Armen". En daar wa3 het toch om te doen! Het conïlict tusschen directie en bezorgers Zooals men weet hebben de bezorgers (sters) van het soc. dem. dagblad „Voorwaarts", •het voorbeeld der soc. dem. journalisten ge volgd en een eigen organisatie opgericht ter verdediging van hun belangen. Met diit verschil, dat de journalisten een soc. dean, cluib hebben opgericht, terwijl de bezorgers bulten de soc. dem. organisaties sitaan. Men weet, dat laatstgenoemde organisatie op 27 Augustus j.l. een staking afkondigde waaraan ongeveer de helft van het bezorgend personeel deelnam, n.l. 50 personen. Door ingrijpen van den federatie-voorzitter de Zeeuw, wethouder van Roterdam, werd de staking 's namiddags beëindigd en zijn daarna nieuwe onderhandelingen begonnen. Het resultaat daarvan is zooals het federatie-bestuur in de „Voorwaarts" mee deelt, ontmoedigend. Nadat eerst de directie van „Voorwaarts" de looneischen der ar beiders onaannemelijk had verklaard, heeft nu de bezorgers-organisatie de voorstellen van de directie verwarpen. „Het gevolg van een en ander is dus, zoo schrijft het federatiebestuur, dat wij thans weer in dezelfde positie verkeeren als voor een zestal weken. De bemiddelingspogingen van het federatiebestuur zijn mislukt door de houding der bezorgers-organisatie en veel reden voor de verwachting, dat nieuwe, recht- streeksche onderhandelingen tusschen directie en bezorgers gesteld dait zij zullen plaats vinden tot goed resultaat zullen leiden, hebben wij niet. Gezien wat tot dusverre geschied is. Zoo staat dus, naar te verwachten is, een conflict voor de deur. Met al de schade lijke gevolgen van dien. Schadelijke ge volgen voor die beweging. En voor ons blad. Wij hebben nog hoop, dat tenslotte de bezorgers-organisatie tot inkeer zal komen, al is die hoop uiterst gering. Méér hoop hebben we, dat de bezorgers zelve nog tijdig zullen inzien, dat zij niet op den goeden weg zijn en dat zij alsnog een Conflict zullen weten te voorkomen." Het is wèl een eigenaardig geval waar voor de socialistische werkgevers zijn komen te staan, nu zij onderbandelen moeten met menschen die zóó georganiseerd zijn, dat de gewone vak-best-uur-instanties geen invloed kunnen uitoefenen. ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. CONFERENTIE H. ROSALIA. Huldiging van drie jubilarissen. In het gebouw va.n de Vereeniging van den H. Vincenti-us van Paulo aan de Scbiekad-e, heeft de Conferentie van de H. Rosalia zich gisterenavond vereenigd om drie van haar le den te huldigen. Vooreerst herdacht de heer W. Mehring zijn zilveren jubileum als Vin- cen-tiaan. De Zeereerw. pater J. W. Geeve O.F.M., pas- - toor der St. Rosalia-parochle, heeft den zilve ren jubilaris dank gezegd voor zijn zorgen voor de 'armen. Namens de conferentie overhandig de de heer J. M. Cramers aan den heer Meh ring een fraai schilderij. Hierna richtte de pastoor der parochie zich tot de hoeren H. M. Kruitwagen en A. Moors, die respectievelijk 25 jaar president en pen ningmeester der conferentie zijn. Onder welge kozen woorden deelde de pastoor mede, d-at Z. H. de Paus hen heeft willen begiftigen met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Geroerd dankten beide heeren voor deze hooge onderscheiding. Felicitaties waren o.m. binnengekomen van d-e paters B. Kruitwagen O.F.M., V. Kruitwagen O.F.M. en A. Mehring O.F.M. GEMEENTEMIDDELEN. Verschenen is het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten over de maand September en vorige maanden der jaren 1927 en 1928: Brug- en Sluisgeld Sept. 1928 18.656.56%, totaal eerste 9 maanden f 149.693.61; Sept' 1927 19.330.21, totaal eerste 9 maanden 14G.247.7ij%. Havengeld voor zeevaartuigen Sept 1993 447.903.37 3.875.W9.93)Sept.' 1927 458.994.74 3.991.6S9.23). Havengeld voor binnenvaartuigen Sept 192-8 92.523.80 92S.381.96); Sept. 1927 87 263 22 327.718.79). Beursbelasüng September 1928 3 934 gi 129.097.S4); September 1927 3 82866 131.789.21). Marktgeld (uitgezonderd het marktgeld op de Vee- en Vischmarkten) September 1928 2.54S.25 56.486.80) September 19£7 2.207.20 55.852.80). Opbrengst van de Vischmarkt en den Visch- afslag September 1928 5.079.35 41.455 68) September 1927 4.938.62 39.827.85). Belasting op de honden September 1928 2.015.50 111,822.25) 1 September 1927 2.951 118.940.75), Belasting op vermakelijkheden September 1928 92.349.21% 727.394.29); September 1927 91.829.36 614.447.25%). Straatbelasting September 1928 291.862 42 1.526.207.81)September 1927 339 gge'ni 1.499.827.88). Begrafenlsrecht September 1928 5 ig2 ao il 58.437.62%); September 1927 413950 58.803). Totaal September 1928 952 0-85 70% 7.604.757.79%); September 1927 I.OI5.373.55 7.585.144.54). Verwacht wordt; Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Zuid-Westelijke tot Westelijken, later weer krimpende wind; betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regen buien, zachter des nachts. De barometer daalt op den voormiddag vrij snei. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.42 tot 's morgens 5.51. MASSAKAMP DE MAASSTAD—CALAND. Gisterenavond zijn in het clublokaal van de Biljartvereeniging Caland te Rotterdam de wedstrijden voor den massakamp tusschen de Maasstad en Caland voortgezet. Da stand geeft momenteel aan 3815 punten voor Caland en 3900 punten voor de Maasstad. Dinsdag 23 en Woensdag 24 dezer worden de wedstrijden in het clublokaal van Caland voortgezet en beëindigd. Aangiften van 10 October GEHUWD; R. W. Hendriks 26 j .en J. Visser 26 j. J. C. Hendrikse 46 j. en M. den Boeff 37 j. B. Vermaas 31 j. en I. Hoffman ges. 42 j. P. v. Dijk 25 j. en D. H. de Vries 23 j. J. J. Bujjing 24 j. en P. v. d. Sijde 22 j. A. M. de Groote 26 j. en L. S. Conradi 22 j. M. A. v. Weert 24 j. en M. J. F. P. Hoppe 26 j. R. Klomp maker 24 j. eh T. Lieverst 24 j. D. de Jon 23 j. en C. M. H. Wittenberg 22 j. J. H. Sebregts 25 j. en T. E. Mulder 21 3, L. J. Nieuwjand 29 j. en T. Verkaik 26 j. J. M. de Jongh 25 j. en P. W. M. V. Wel 23 j. A. J. Bruggeman ges. 58 j. en P. v. Breda ges. 34 j J. Lindemans wedr. 76 j. en N. Winkelman wed. 77 J- P- J- Matheusen 34 J. en J. T. M. Timmer mann 23 j. P. H. Htjna 26 j. en J. E. Hefting 27 j. E. D. L. Sovico 28 j. en R. den Boer 20 j, C. W. Hutjgens 23 j. en A. v. Pelt 21 j. H. Kind 27 j. en M. G. Ebell 26 j. D.Hoogland 22 j. en H. J. Woudenberg 21 j. E. Hoekstra 25 j. en A. J. Roest 25 j. J, G. Jonker 31 j. en M. C. R. E. Faber 23 j. J. Keiler 28 j. en B v. Bammeren 29 j. C. K. Leemburg 25 j. en R. F. de Boon 23 j. C. H. B. v. Bommel 28 j. en A, P. Velthoven 24 j. P. J. Langenberg 23 j. en H. Bezemer 20 j. J. Hulstaert 24 j. en C. C. Boortman 26 j. G. Ouweland 21 j. en J. Hoogendoorn 20 j. J. A. Visser 24 j. en W. G. Hellewegen 21 j. J. H. A. v. Hattum wedr. 26 j. en'H. v. d. Schoor 22 j. M. E. de Jong 23 j. en A. Bagijn 22 j. H. V. Merkensteijn 24 j. en C. J. Janssen 19 J. J. Kerpf 24 j. en M. V. Huber 23 j. J. Jansen 33 j. en J. W. Gubbels 30 j. A. de Haan 24 j. en M. den Butter 22 j. J. A. v.' Huuksloot 28 j. en A. M Poulis 28 j. D. v. Duffelen 35 j. en K. Bouw- sema 42 j. C. Poldervaart 52 j. en G. Doesburg 46 j. W. S. Anker 41 j. en N. Roedolf 30 j. W. J. A. Berkel wedr. 46 j. en M. J. Brugmans wed. 36 j. J. F. v. Delft 19 j. en H. J. v. d. Zee 24 j. J. v. Rijn 23 j. en C. Boluijt 21 j. .T. v. d. Graaf 22 j. en J. den Ouden 17 j. A. P. de Vree 22 J. en A. P. Wesseling 22 j. p. Sterrenburg 23 j. en K. C. Verbrugge 18 j. IJ. de Nies 21 j. en A. den Ouden 22 j. J. Hartensveld 27 j. en P. W. Drees 16 j. E. v. Overdam 20 j. en C. M. v. d. Velde 18 j. A. M. Blom 23 j. en J. C. Vellinga 18 j. C. Smits wedr. 39 j. en A. C. M. v. Hoorn 27 j. A. L. C. Tool 30 j. en G. A. Verweerde 20 j. C. v. Rijst 24 j. en J. M. H. Wesseling 24 j. J. J. M. Helmer 35 J en C. M. v. d Dungen 37 j. F. J. Michielsen 25 j. en A. Snijders 21 j. J. J. y. d. Hof 33 j. en D. Spies 28 j. G. F. H. Miiller ges. 50 j. en M. B. Rolfes wed. 42 j. D. Maczki 28 j. en J. A. Slier 26 j. J. Visser 25 j. en T\ Sigmond 26 j. A. Hartevelt 27 j. en C. J. Baas 22 1 G- W. Schouten 22 j. en G. Mooij 23 j. J. Claasens 24 j. en M. Endeveld 21 j. C. Nieuwpoort 23 j. en T. IC Breedveld 23 j. H. Bonder wedr. 47 j. en J. Everts wed. 50 j. C. F. Kanse wedr. 34 j. en M. Greeve 28 j. D. P. Luhrman 29 j. en F. J. Clemens 20 j. A. Parie 23 j. en C. Kraaijeveld 24 j. D. Meerman 25 j, en J. Hamer 22 j. J. Vliegenthart 22 j. en G. J. Doolaard 21 J. c. Glessenburg 31 j. en T. Meisner 24 j. J. Roorda 33 j. en A. de Jong 22 j. J V. d. Meüden 21 j. en E. Boer 21 j. C. Bontenbal 26 j. en W. B. Retjnders 25 j. H. Warnaar ges. 45 j. en E. Eckrich wed. 27 j W. Ceelen ges. 36 j. en M. Spies ges. 29 j. A Freeke 25 j. en A. H. v. d. Linde 30 j. H. B. J. de Leeuw 24 j. en E. A. Westdijk 20 j. D. Overweg 24 j. en W. G. Arnold 21 j. F. Tromp 23 j. en M. v. Helden 21 j. P. P. A. Brehm 29 j. en W. Bek 22 j. c. van der WUst 20 en A. IL E. ScovaRighini 20 j. L. JOosten 22 j. en B. E. Maliepaard 20 J. B. G. Abelskamp 26 j. en M. A. de Visser 24 j. A. Kraaipoel 30 j en M. K. A. van Dam 30 j. P. Koning ges. 44 j. en J. M. van Tilburgh ges. 41 j. H. J. Broeksma 30 j. en P. Fokkens 22 j. W. de Waal 27 j. en A. M. van Lier 20 j. BEVALLEN: J. C. BeenLagerwaard d. B. Bannet—Vissel d. M. de Roos—Groene- weg d. B. SliephWelling z. M. M. Dek- ^er Smit d. T. van der PolWeisenbach d. M. E. TavenierBrown d. K. C. Winkelman—Verwol z. P. C. Leenaarts— van Opdorp d. N. SchreudersZoeteman z. G. HoltropDaams z. A. J. Jansen Achter z. p. M. H. van Hoek—de Jong d. G. de Haan—van 't Hoff d. M. .A. A. A. Meliefvan Run z. A. HoogendamVoogdt z- B. P. JansenHijnen d. A. M. van RUijnde Vries d. J. A. Blokde Graaf z. J. L. van den AkkerBevers d. P. van MourikGrashoff d. L. DuiveosteinBred- dels d. L. PoenderSirks vander Oost d II. Lenten—'ten Zijthoff d. A. W. van Reine—Alberts d. J. M. Hilhorst—Nijman d. J. M. A. HozemansVisser d. F. WanderMourits d. OVERLEDEN: G. A. Ni-euwenhout wed. v. W. Straten 82 j. p. Streefkerk jm. 62 j. J. van Leeuwen wed. v. C. E. Faassen 77 j. H. Gonlag vrouw v. T. Verbaan 65 j. A C v. d. Wilde jm. 2 j. - g. Bijl, wed. v. J. van Zeideren 72 j H. Eijgel wedr. v. Y. Berkel 75 j. K. D. Benkus jm. 27 j. J. v. d. Klooster man v. E. J. Hugens 63 j. D v d ICar jd. 11 j. g. H. Muller man v. M. J. J. P. v. Brederode 72 j. T. J. de Boom m. v. II. van Baren 86 j. M. Stout vrouw van C. de Kluiver 71 j. M. v. d. Helm jd. 3 m. C. H. Hollanders vr. v. J. M. Boek hout 43 j. W. K. Tekenbroek wod. v. K. v. Vliet 73 j. T. Hofijzer m. v. M. Swaneveld 61 j. E. M. Nette-n wed. v. W. v. d. Linden 67 j. M. v. Roon jd. 70 j. II. Hageman vr v. P. Si.a£Ieii 50 j. C. Kastelein vr. v. P. H. Hensen 29 j. GEHUWD; J. van Kranenburg 30 aar en E. den Braber 24 aar J. van Eeuwen wedr. 63 aar en M. van Baren wed. 57 aar G. J. van Duniok 25 aar en C. H. J. Scheffeir 24 aar J. W. van Hattum 26 jaar en C. J. J. Died-erix 26 jaar A. J. Buijze 27 jaar en A W. G. Montijn 25 jaar H. W. Schenkenberg van Nierop 28 jaar en J. Petit 27 jaar W. Gerhardt 25 jaar en E. Lutke 21 jaar J, Hanrat 38 jaar en N. van Ootmarsum 27 jaar A. Coirstanje 26 jaar en D. P. Unger 26 jaar. Huizen (340.9 M. na 6 uur 1370 M.) 12.30 1.20 dooi- het K. R. O.-trio. 34 K.R.O.-Vrou- wenuurtje door mevr_ j_ Kallner-Wisman. 4 5 Gramofooumuziek N.C.R.V. 56 45 N C R.y..concert. Mevr. H. Helderman-Smit (pi* 7 (0larlnet)' D- -f- Vos (viool). V' Cursus paedagogie door D. J. v. Dael. ,.40 Prot. uitzending Hilversum (1071 M.) 12.30-2 Iuncbmu- nek door het Trio Sjouwerman. 67.15 Di- nermuziek door het kwartet Rentmeester. 7.15 iAo lezing van wege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Schippersles. 8.05—9.30 Kamer- muziek door het Amsterdamsch Slrijk-kvvartet en J. Hijmann (piano). 9.50 Parabar. 10 Aanslui. ms van de Stadsschouwburg te Arnhem. Con- eert door het Omroep-orkest o.I.v. -Nico Treep, Heiêne Cais (sopraan) 11 sluiten Ha ven try (1600 M.) 11.20 Gramofoonmn- zielt. 12.20 Sonatenconcert (viool-piano) 12 50 Orgelconcert. 1.20-2.20 Orkestconcerf. 2.43 Ee- 2'50 V00r de scholen. 3.15 Muziek. 3.40 Muziek 4 Muziek 4.05 Concert voor de scho- len. 4-aO Orkestconcert. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 7.05 Liederen van Schubert voor sopraan. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 8 05 LL Henschel (sopraan) 8.20 Symphonie -concert. Orkest °.ty. Sir. Th. Beecliam. 9.20 Nieuwsber. J.o5 (Vervolg) Symphonïeconcert. 10.20 Nieuws- oer. P a r ij s „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50—2.10 Oi keatcomcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50 Symphonieconcert. Daarna „Marouf", opera van Rabaud. Orkest, koor en solisten. Langenberg (469 M.) 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.05 Concert, zang en declamatie. 5.05—5.50 Orkest- concert._ 7.20 Concert door het Klein-Werag-Or- kest. Z e e s e n (Kön-igswusterhausen) (1250 M.) 4.29—5.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert Hambu-rg (295 M.) 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. Brussel (509 M.) 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert. Mme Villiers-Waucquez (zangeres) Orkest. RADIO-STORINGEN DOOR ELECTRISCHE TRAM DE Proeven in Amerika. Da radio-luisterviuken in San Diego (Cali- fornië) beklaagden zich, zoo lezen we in „Spoor en Tramwegen", al jaren, dat de elec- trische trams hen ernstig hinderden bij hun radio-ontvangst. Een commissie werd benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers van ver schillende vereenigingen van leeken en tech nici om eens te onderzoeken of de storingen werkelijk door de tram werden veroorzaakt. De storingen waren gekarakteriseerd ta zijn zonder bepaalde periode of toonhoogte. Ze waren gelijk heftige ontladingen loopende langs den geheelen golflengte-band, met een tijdsduur tusschen pen paar secunden en ver scheidene minuten. Ze waren het ergste nabij en langs de tramgeleldiiigen, maar alle proe ven toonden geen verband met bepaalde tram wagens, zoodat men aannam, dat de interferen tie kon optreden als de resultante van de sto ringen veroorzaakt door verschillende wagens op eenigen afstand van de storing. Om dit te beslissen, werden proeven genomen. Ten slotte kwam men tot de overtuiging, dat de com- mutatie van de motoren en de vonkenvorming aan den beugel de oorzaak van alles was, daar zij sterk gedempte trillingen opwekten, die op de geleidingen werden overgebracht, terwijl in andere electrische geleidingen en telefoonge- leidingen deze intereferenties geinduceerd wer den en opnieuw uitgestraald. Twee oplossingen waren slechts mogelijk: le. da commutatie verbeteren en het vonken van den beugel verhinderen, of 2e ervoor zor gen, dat de storingen niet op de geleidingen werden overgebracht. Daar de commutatie als zeer goed werd beschouwd, werd alleen over gegaan tot het tweede middel. Een filter werd op eiken tramwagen gezet, bestaande uit een lage impedantie voor den gewonen gelijk stroom en 'n boogen weerstand voor de hooge frequenties. Door dit middel werd 80, pet. van de interferenties weggenomen. Toen dit "mid del dus gevonden was, moest alleen nog maar een filter geconstrueerd worden, die praetisch bruikbaar en niet duur was. Toen ook deze was gevonden, en proeven daarmede buitengewoon goede resultaten afwierpen, besloot de tram directie tot het aanbrengen van deze filters op alle tramwagens. Vele radioliefhebbers dank ten op roerende wijze. Evenwel- moet opgemerkt worden, dat deze filters niet de storingen kunnen wegnemen, veroorzaakt door het vonken van den beugel. Maar men heeft gevonden, dat deze in verge lijking van de storingen door de motoren ver oorzaakt, slechts weinig hinder gaven. OVERWEG HONINGERDIJK-NESSERDIJK. Naar aanleiding van een door de Vereeni. ging „Het Oosten" aan den Minister van Water staat gericht schrijven inzake den overweg Honingerdijk—Nesserdijk, ontving het bestuur van dit Ministerie bericht, dat er geen aan. leiding bestaat tusschenkomst te verleenen om tot verbetering van dien overweg te geraken. ONGEVALLEN. De 13-jarige T. d. L. uit de Pleretstraat is op den Heemraadssingel bekneld geraakt tusschen een verhuiswagen en een autobus. Hij brak zijn linkerenkel en werd in het St. Franciscusgast- liui3 ter verpleging opgenomen. - De 55-jarige Roemeensche bootsman P. B, is aan boord van bet in de Maashaven liggen de Roemeensche schip „Bucegi" met zijn rechtervoet bekneld geraakt tusschen een schuivenden stapel planken en een ijzeren schot. De voet werd verbrijzeld. B. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. - De 8-jarige F. de J. uit de Alettastraat is op den Vredenhofweg door een vrachtauto aangereden. Met inwendige bloedingen werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. - De 32-jarige mej. B. de Krieger uit de Bor- selaarstraat is gisterenavond toen zij op de Willemsbrug fietste tegen een auto aangere den, waarvan de bestuurder plotseling stopte. Zij viel en bekwam een schedelfractuur en een verwonding boven het oog. In ernstigen toe stand werd zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar onmiddellijk opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor diplo-, ma B de heeren: L. E. van Vessem, J. Broeder en P. J. Sibbel, allen alhieir.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2