De geschiedenis van het bestuurbaar luchtschip. DE HERAUT VAN EEN OVERWINNING. imggil DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 4 De radio. DE EERSTE PROEFVLUCHTEN HOE DE MENSCH LEERDE VLIEGEN. Graaf Zeppelin. DE „GRAF ZEPPELIN" De „Zeppelin" boven Nederland Onverwacht stond Nederland Dinsdagnamid dag tegenover de realiteit, die, ook na de be richten welke intusschen reeds over den bouw ien de eerste proefvluchten van een nieuwe reusachtige Zeppelin gegeven waren, in sterke mate verraste. de Graf Jp£pPc2in" zóó tvAiyi èn zóó goed ingericht, da* yicuig marconist een oceaanstoomer z\jn vliegenden collega zal kunnen benijden De eerste proefvlucht mét een Zeppelin werd in Juni '1900 gemaakt. Over een korten afstand bereikte zij éeh snelheid van 18 mijlen- In het uur. In 1906 vloog-een Zeppelin-rand het meer van Constanz,allerlei bochten en wendingen makend en door lastige manoeuvres toonend, lioo gemakkelijk en zeker „het te besturen viel. Daarna in Augustus 1908 vlóóg 'een Zep pelin elf uur achtereen, daarbij een afstand van 400 kilometer'afleggend, matjr liet ging in een onweer bij Echterdingen ten gronde. Deze proefvluchten waren het resultaat van jaren lange studie en oneindige berekeningen. Men had soms met de meest ongedachte bezwaren te kampen. Eén der eigenaardigste! incidenten bij J een Zeppelin-proefvlucht had reeds .vóór, het starten plaats. De Zeppelin zou naar buiten worden gebracht, uit de reusachtige hangar te Friedrichshafen en moest zich daartoe een weinig verheffen. Maar wat men ook deed, het luchtschip bleef te zwaar en wei ipfeéveet eefi .hotdW' fc'Üo, naar men ijlings berekende. Hoe Graaf Zeppelin en Graaf Zeppelin, de man, die een baanbreker teas Jbi) den bouio van bestuurbare luchtschepen en met zijn 'Zeppelins" wereldberoemd werd. Dc draadlooze meldde, dat de „L. Z. 127", genaamd „Graf Zeppelin", die een proefvlucht over Noord-Europa maakte, wegens de weers gesteldheid den steven, of liever den neus, in- plaats van naar Berlijn, naar het Westen had gewend en op de Nederlandsehe grens aan koerste, om via Rotterdam naar Engeland te yaren. Heit passeerde op klaarlichten dag de grens en zweefde over de lage landen in indrukwekkende majesteit. Nog vóór het duister viel, bereikte het Rotterdam, waarboven het zich statig voort bewoog, bewonderd door duizenden en duizen den. Het grijze gevaarte in de wazige lucht wekte een diepen indruk. Het was een stuk wereld, zooals het daar dreef met z'n lichtende oogen. Iedereen wist en züg als het ware de men- Bchen, die onverschrokken met hun handen en hun hersens deze geweldige massa voerden door de warreling der winden. Het beheerschte den horizon en dekte hier en daar een heele straat met zij a omtrekken Bf. 't Leek, of er een gordijn schoof van dak tot dak. De motoren ronkten. Ze bromden met een geluld, dat zoo een geheel eigen klank had, een ongehoord timbre. De krachten, die de Zeppelin voortstuwden, kwamen er in tot uiting, ze loei den door de wijde ruimte en daalden over de Btad, die zwijgend luisterde. In elk Nederlandsck hart, overal waar de Zeppelin passeerde, groeide de emotie, om den primeur, die onverwacht aan Nederland kwam, den primeur van hpt aanschouwen van één der nieuwste wonderen eener wonderlijke techniek. Een ieder voelde, hoe door de lucht een bode opdaagde, een heraut van een nieuwe periode, de zooveelste in de ontwikkeling van het mensebdom, maar meer imponeerender dan ai de voorgaande. En de zekerheid, de kracht, de gratie tevens yan dit luchtkasteel waren voor eiken toeschou wer een waarborg voor den triomf van een menschelijk pogen, dat eeuwen lang het den ken der menschheid beheerschte. Meer dan de Goliath3 onder de vliegmachi nes gaf dit stoere luchtschip de verzekering yan een bijna volkomen zegepraal. Op 15 October van het jaar 1783 ging te Versailles de eerste mensch de lucht in. Het was veler droom geweest, de vlucht der vogels na te volgen. De Grieksche fabels verhalen reeds van Icarus, die bij zijn vlucht naar de zon door een noodlottige vergissing om het leven kwam. Steeds waren er denkers en droomers, die streefden naar de verovering van de lucht. Dat deze ver overing mogelijk was, kon een iedeir nagaan. Er waren immer din gen, lichter dan de lucht. Reeds de rook van zijn houtvuur zou een intelligenten wilde op die gedachte kunnen brengen. De eerste mensch, die een poging tot een luchtreis ondernam, was Jean Pilatre de Ro- zier uit Metz. Hij steeg bij Parijs in een heete- lucht-ballon o-p, die aan èen kabel met de aarde verbonden bleef, dus in een z.g. ballon captit. Dat was op 15 October 1873. Vijf weken daar na men ziet dan de luchtkoorts het menseb dom te pakken had gingen de Rozier en e stuurstoel van t 'n zekere markies d'Ar- landes in 'n vrijen ballon naar boven. Ze hieven 25 minuten in de lucht en dreven negen kilometer ver. Van toen af aan werden dergelijke luchtreisjes gewoon. Men leerde zelfs, onder den heete-lucht-ballon een fornuis brandend te hou-den, om een go- regelde temperatuur van de heete lucht te ver zekeren en den ballon te doen rijzen of dalen. Heel lang wist men niet, dat de heete lucht de ballons deed stijgen. Men was van meening, dat de rook het omhulsel omhoog duwde. Ten slotte echter kwamen de geleerden achter de waarheid, maar tevens zon men toen op mid delen om de heete lucht, die heet bleef, zoo lang als het fornuis brandstof had, door Iets doelmatigere te vervangen. Na kolengas kwam de groote ontdekking van het waterstofgas als geschikt vülgas voor luchtballons en daarna ging de wetenschap steeds verder in het ver beteren van de eerste luchtschepen, temeer, wijl vele jaren de meeaing heersehte, dat do lucht slechts door ballons kon worden veroverd. Vliegmachines achtte men onmogelijk. Zóó kwam de negentiende eeuw, na vele, soms dwaze experimenten, o.a. dat van Testu Brissy, die zich, op zijn paard gezeten, naar boven liet voeren. Men maakte den bestuur baren ballon en naderde aldus steeds meer het type van het echte luchtschip. Velerlei waren uiteraard de mislukkingen. Evenals later met de vliegtuigen werd men door schade en schande wijs, vooral toen aan de hoogterecords „Graf Zeppelin". Men kan zich voorstellen, hoe in 't groote luchtschip zich hier moet gevoelen. begonnen werd. Op 30 Juni 1901, dus in de twintigste eeuw, de eeuw van den vliegenden mensch, bereikten prof. A. Berson en dr. R. J. Süring uit Berlijn een hoogte van twaalf duizend meter. Ofschoon ze zich er tegen ge wapend hadden, maakte de ijle atmosfeer op die hoogte, dat ze een deel van deze luchtreis in bewusteloozen toestand aflegden. Trouwens, vele hooge-luchtreizigers hebben op deze wijze den dood gevonden. De onmogelijkheid, om de ballons behoorlijk te besturen, vooral bij slecht weer, deed de luchtvaarders uitzien naar andere types. De eerste methoden, om ballons te besturen, doen thans belachelijk aan. Men gebruikte groote „ooren" - van met linnen overdekte ge raamten, die den ballons vaak een monster achtig aanzien gaven. De „ooren" werden ge bruikt zooals een roeier zijn riemen hanteert. In 1852 echter plaatste. Henri Giffard een kleine stoommachine In een algaarvormigen ballon en met dezen vloog hij zelfs tegen den wind in. Langzaam ging het voorwaarts. Op 19 October 1901 stuurde de Braziliaan Santos Dumont, die later verongelukte, een sigaar- vormigen ballon van 108 voet lengte en 20 voet diameter, welke door een petroleum-motor ge- dreyen werd, met een snelheid van 30 kilometer rond den Eifeltoren. Hier begint de periode, waarin het initiatief voor de proeven in de luchtvaart van Frankrijk op Duitschland overging en wel voor namelijk door de activiteit van Graaf Zeppelin. zijn helpers ook zoch ten en piekerden, men kon de oorzaak niet vin den. Tenslotte zocht Graaf Zeppelin het luchtschip af, om het waarom vau het ge brek aan stijgkracht te ontdekken. En tot zijn stomme verbazing, doch teg"elijket:Jii tot zijn groote vreugde, vond hij achter in de verbin- dingsdraden van de Zep pelin een grooten zwa- ren kerel, die ronkte nis een os. Ten zeerste opgelucht, haalde de luchtschip- bouwer den onbekenden slaper liit zijne zoete droomen. Het bleek een zwerver të zijn, die ge durende den nacht in de hangar een toevlucht had gezocht. De man kreeg 'n duch tig standje, maar werd tevens uit dankbaarheid trotsch de stuurman van een paar goede si garen voorzien. Lustig dampend zag hij het luchtschip langzaam de hangar verlaten. Toen het echter de lucht in ging, als een groote zil veren sigaar, werd de bruin-gebrande zwerver zoo wit als een lijk. Indien Graaf Zeppeli'n'3 berekeningen niet dermate precies waren ge weest, had de man wel eens een onaangenaam ontwaken kunnen beleven Door zijn ondernemingen verloor Graaf Zep pelin zijn kapitaal. Hij kon slechts voortgaan met steun der Duitsche regeering, die tot dus ver aarzelend tegenover zijn pogen had gestaan. Tijdens den oorlog waren aan de fabrieken van het Zeppeliuconcern twaalf duizend perso nen verbonden. Van 1900 tot 1919 werden er 115 Zeppelins gebouwd, waarvan 103 stuks voor leger en vloot. Het is nog altijd een geheim, hoeveel zeppelins er in den wereldoorlog ver ongelukt zijn. De vrede van Versailles maakte aan de glorie van Zeppelin een einde. Het werd Duitschland zoo goed als onmogeiijk gemaakt, om deze luchtschepen te bouwen. In Engeland en Amerika werkte men intus schen met man en macht aan een eigen type, even groot en zeker als de Zeppelins en hierin slaagde men. Maar deze bouwerij stelde Duitsch land in staat, zich aan al te knellende banden een weinig te ontworstelen. Men hoopte. Zeppe lins te kunnen gaan maken voor handelsdoelein den, speciaal voor de groote transatlantische verbindingen met Noord- en Zuid-Amerika, de laatste via Spanje, dat zijn uiterste best doet, de lang verbroken relaties met de voormalige# steeds in belangrijkheid toenemende koloniën te verbeteren. Het resultaat van deze pogingen is voorloo- pig belichaamd in het nieuwste, kolossale lucht schip „Graf Zeppelin." In den Fransch-Duitsehen oorlog was hij officier. Hij verwierf zich bekendheid door een dapperen verkennmg3rit tegen de stellingen van maarschalk Mac Mahon. Van 188790 was hij gezant van Wurtemberg in Berlijn, in 1891 werd hij luitenant generaal en ih 1901 ging Graaf Zeppelin als generaal der cavalerie op non-activiteit, om zich geheel aan den bouw van door motoren gedreven luchtschepen te wijden, waarmede hij in. 1898 begonnen was. (Graaf Zeppelin, die in 1838 te Constanz ge boren was, stierf 8 Maart 1917, dus tijdens den wereldoorlog, die uitwees, dat de Zeppelins als gevechtswapen betrekkelijk weinig beteekenis hebben en wat „bedrijfszekerheid" betreft, zeker voor de vliegmachines moeten onderdoen). Na 1897 werd zijn groote kunde bij den bouw van luchtschepen benut. HU streefde al direct naar een ander en beter type dan dat van SantosDumon t. Graaf Zeppelin ervoer, dat het lange omhul sel der nieuwste luchtschepen, ofschoon aange wezen, om een beduidende snelheid en stabili teit te bereiken, het nadeel had, dat het steeds in het midden dreigde in te deuken, vooral wan neer het luchtschip tegen den wind in ging. Daaróm Construeerde hij een sterk geraamte van aluminium, dat hij in compartimenten ver deelde, .die alle afzonderlijke gashouders bevat ten, welke natuurlijk aan de einden bij den vorm van het luchtschip werden aangepast. De geheele constructie werd vervolgens met gever niste zijde bedekt. Het geraamte raaakte het daarbij mogelijk, de schroeven aan den ballon zelf te bevestigen, inplaats van in de gondel. Tevens konden ook de gondels dichter bij den ballon worden aangebracht. Dit alles verhoogde den weerstand van het luchtschip en deed het beter bestand zijn tegen den luchtdruk. De „Graf Zeppelin" of L. Z. 127, is de groot ste Zeppelin, die er tot dusver gebouwd werd. Men stelt zich echter voor nog grootere te ma ken. Engeland bezit reeds grootere luchtschepen. De R 100 heeft een grooteren omvang dan da L. Z. 127. Het luchtschip wordt door vijf luchtgekoelda motoren gedreven, die door een nieuwe soort brandstof gevoed worden, het z.g, blauw-gas- mengsel, een geheim procédé, dat niet zwaar der dan de lucht is. In de passagiersgondel, welke uiterst luxueus en gerieflijk is Inge richt, bevinden zich tien slaapcablnes voor passagiers. In totaal kunnen minstens 75 passagiers worden vervoerd, terwijl de beman ning uit 39 personen bestaat. Voor alles is ge zorgd; er bevinden zich een keuken en een prettige salon in de passagiersgondel, waarin ook de commandohut ligt. De L. Z. 127 loopt ruim 120 kilometer per uur. en. men rekent, dat ze ongeveer 10.000 ki lometer in de lucht kan blijven. Ze heeft een inhoud van meer dan 105.000 kub. M. Da lengte ls 237 M. Wat de technische uitrusting aangaat, da groote radio-zender heeft een antenne-energie van 120140 Watt en een straal van 1500 ki lometer. Over de geheele lengte van het schip loopt, zooals dit ook bij andere Zeppelins en derge lijke luchtkasteelen het geval is, binnen het geraamte een corridor, die door de Engelschea de „catwalk", het „kattenloopje" wordt ge noemd. Deze corridor is uiteraard uiterst smal en zij dient om de verschillende gondels ta hereiken, waarin de moteren en de voorraden staan. Ze loopt tusschen de gashouders door, die daartoe, eveneens ten dienste der gondels, zijn Ingekeept. Een heel systeem van ladders voert naar de verschillende punten van het geraamte, dat uit duraluminium bestaat, een sterker metaal dan het vroeger gebruikte alu minium. Dit duraluminium is 'n legeering van aluminium met 3 pet. koper en 1 percent nik kel. Het is vijfmaal zoo sterk en veel lichter dan aluminium. 't Is bestemd voor den dienst Spanje—Zuid- Amerika, maar dr, Eckener wil er nog een vlucht naar Noord-Amerika mede maken. Daar, In de Vereenigde Staten, bestaat een groota belangstelling voor de nieuwe Zeppelin en met de grootste bereidwilligheid is de luchthaven van Lakehurst voor de ontvangst van de „L. Z. 127" in gereedheid gebracht. De Ameriltaanscha autoriteiten willen zelfs' hun eigen „Los Ange los" zoo lang een „straatje om sturen", opdat het Duitsche luchtschip het in de hangar niet te hekrompen zal hebben. Een kijkje in de keuken van het luchtschip. Menige Holiandsche huismoeder zou zulkn een paradijn op den beganen grond tot haar beschikking loillen hebben. Hel interieur van een slaapkabine. De rust bank kan gemakkelijk in een heerlijk bed veranderd worden. Het uitzicht is iets ruimer dan dat vanuit een scheepspatrijspoort. Dr. Hugo Eckener, voorzitter van de lucht- scheepsboim-Maatschappij „Zepelin" en com. mandant van de L. Z. 127. De keurig ingerichte salon van dr .Draf Zeppelin". Van hieruit kunnen de passagiers rustigi gezeten de prachtige tafereelen gadeslaan, die het reizen tusschen hemel en aardt hüdt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 8