FEUILLETON Vrijdag 12 October 1928 Vierde Blad mme HET NIEUWE BEDRIJF. Paginal HET EERSTE LUSTRUM DER R. K. UNIVERSITEIT EEN SCHRIJVEN VAN HET DOORLUCHTIG EPISCOPAAT NAAR VOLTOOIING! VOOR GEEN' GROOTE OFFERS TERUGSCHRIKKEN DE ACEDEMIEFEESTEN TE BREDA BENCEMINGÈN (Wordt vervolgd). EEN WOORD VAN DANK EN OPWEKKING AAN COMITé'S EN WELDOENERS .Too-.it dan, dat gij in liefde voor de wetenschap bii niemand wilt achterstaan" In het Jaarboek 192S der St. Radboudstich- ting, is het volgend schrijven van het Door- luchT» Episcopaat aan de St. Radboud-comité S en de weldoeners-der R. K. Universiteit opge- nomen: Aan de diocesane en parochiale^ Sint- Radboud-comité's en aan allen, die hun steun verleenen aan' de Katholieke Universiteit. Den 17en October wordt de vijfde verjaar dag herdacht van de opening onzer Katholieke Universiteit te Nijmegen. Het is academisch ge bruik om bij een lustrum een meer plechtige herdenking te vieren van het geboortefeest en een oogenblik terug te zien op de volbrachte taak Wij willen ons daarbij gaarne aanpassen en van deze gelegenheid gebruik maken, om in het Jaarboek der Sint Radboudstichting, dat vooral beoogt het contact tussehen Univer siteit en Volk levendig te houden en te bevor deren, het woord te lichten tot hen, die door gestadigen persoonlijken arbeid en financieelen steun het voortbestaan onzer eigen Universi teit mogelijk maken. In de eeTSte plaats voelen Wij ons gedrongen tol een woord van dank. Met vertrouwen, maar toch niet zonder bezorgdheid, hebben Wij des- ti :s besloten tot de stichting onzer Katholieke Alma Mater. Wij beseften levendig, welke hooge eischen aan onderwijskrachten en niet minder welke voortdurende zware geldelijke offers deze eigen inrichting van hooger onder wijs zou meebrengen. Wij zijn immers, om de uiterst geringe tegemoetkoming van rijks wege, nagenoeg geheel aangewezen op de vrije milddadigheid van ons Katholieke volk dat met andere staatsburgers ook het onderhoud der Staatsuniversiteiten heeft te dragen. ij moesten U daarom in Ons schrijven van den gen September 1921 meedeelen. dat Wij, om tot oprichting der Universiteit te kunnen ovei- gaan naast een Stichtingsfonds noodig oordeel den een bepaald bedrag, dat door een jaarlijks terugkeerende inzameling moest worden ver kregen. Dit bedrag mocht niet blijven beneden tien cent per Katholiek. Het gevraagde Stich tingsfonds, Wij gedenken het dankbaar, kwam bijeen. Maar de jaarlijkscbe som moest uiter- aard blijven een zaak van vertrouwen op uw blijvenden, volhardenden goeden wil. Gode zij dank, Wij zijn tot nog toe niet teleurgesteld in dit vertrouwen. Het jaarlijks verwachte be drag is steeds ten naaste bij binnengekomen, hoeveel er soms ook voor andere maatschap pelijke en geestelijke nooden van U werd ge vraagd. Wij mogen deze gelegenheid van het eerste lustrum niet laten voorbijgaan zonder daarvoor aan U allen onze innige dankbaarheid te betuigen. Zeker, de Universiteit is niet al leen het belang uwer Kerkelijke Overheid, maar ook en evenzeer dat van de geheele Ka tholieke gemeenschap, van hoog en laa.g, van geleerd en ongeletterd; gij hebt dus in zoo verre ook uw eigen geestelijk en cultureel be lang begrepen en gediend, maar dit neemt niet v/eg, dat op Ons de verantwoordelijkliei-I en de behartiging in de eerste plaats drukt. Daarvoor mogen Wij boven allen met dank baarheid vervuld zijn. Namen kunnen Wij niet noemen, er zijn er zoovelen, die zich verdien sten verwierven, talrijks propagandisten en ijveraars hebben jaar in jaar uit krachten en tijd beschikbaar gesteld, talloozen offerden cn bleven offeren hun ruime bijdrage of het nog hooger te waardeeren penningske in hun nood afgezonderd. „Uw Vader, die het verborgene doorziet, zal het U vergelden", volgens het onfeilbare Woord van den Goddelijken Mees ter. Maar een enkele uitzondering mogen Wij wel maken. Bijzonderen dank willen Wij uit spreken ten opzichte van de dagelijksche be sturen onzer diocesane comité's, die ieder jaar zoo belangeloos op de bres staan om den strijd te leiden, om hen, die dreigen te< verflauwen, aan te vur'en en om een vriendëlijkén drang uit ie oefenen op de enkelen, die in een te langzaam tempo meewerken. Wij heseffen zeer goed wat een arbeid het meebrengt de leiding te hebben voor de 1250 parochiale comité's. Een woord van afzonderlijken dank ook aan onze Geestelijkheid. Reeds meermalen spraken Wij het uit en Wij aarzelen niet nog eens te zeg gen, wat Wij reeds herhaald hebben: het wel slagen van de actie ligt voor een overgroot deel in handen der Geestelijkheid. Beseft zij levendig het belang, dat op het spel staat, spreekt zij van den kansel een warm woord van opwekking hij de aankondiging der jaar- lijksche inzameling, geeft zij haar persoon en belangstelling aan bet werk der parochiale comité's, dan is een vruchtbare arbeid der comité-leden verzekerd, dan slaagt de inzame ling. Wij danken O. L. Heer, dat de Geeste lijkheid blijk heeft gegeven haar gewichtige taak in dezen te begrijpen; de overgroote meerder heid bleef trouw ijveren voor het welslagen der jaar-collecte. Bij de lustrumviering past ook een bl ik in de toekomst. Het is niemand onbekend, dat de drie faculteiten, die der Godgeleerdheid, die der Letteren en Wijsbegeerte, en die der Rechten, zeker ten deeie gekozen zijn, omdat zij de minst zware offers eischten. En allen weten ook, dat er met verlangen wordt uitge zien naar 'de verdere voltooiing der Universi teit, niet het minst naar de afdeeling der Ge neeskunde. Maar de kosten verbonden aan de oprichting, meer nog de jaarlijks terugkee rende kosten van onderhoud zijn zoo aanzien lijk, dat Wij niet zonder bezorgdheid de toe komst tegemoet zien. Toch moeten oolc die faculteiten er komen. Eu zij zullen er komen, daar staat het verleden ons borg voor. Mogen Wij eenige hoop koesteren, dat in zoo'n alge meen vaderlandsch belang, in een belang, dat meer dan een derde der bevolking bijzonder ter harte gaat, de steun van rijkswege ons niet onthouden zal blijven, toch zullen wij ons dezen steun des te waardiger maken, naarmate wij hebben blijk gegeven, dat de beoefening van eigen standpunt der wetenschappen van de nog ontbrekende faculteiten ons tor harte gaat en wij hebben getoond, dat wij ons belang daar bij zoo groot achten, dat wij voor geen groote offers terugschrikken. Wij kunnen nu jaarlijks eenige gelden terugleggen voor de toekomst, maar met het oog op de benoodigde bedragen, is deze som gering. Wij moeten dus met den meesten aandrang vragen om allereerst zorg te dragen dat de jaarlijksche inzameling op DISPENSATIE IN DE ONTHOUDINGSWEU Z. D. H. de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hops man3, deelt in „Sancta Maria" het volgend^ mede: „Wegens de groote Academiefeesten veriest nen wij voor Vrijdag den 19en October, dispen satie in de Onthoudingswet. Deze dispensatiai geldt voor al de parochiën van kerkelijk Breda, voor de parochiën Ginneken en Princenhage, alsmede voor de vreemdelingen, die dien dag in genoemde parochiën zullen vertoeven. Hiervan worde Zondag a.s. in de l: !r«kken. parochiën mededeeling gedaan. DE A.S. TWEEDE KAMERVEER 1 EZNGEN! EE'S DEi: DïiQEYJGlC GEVOLGEN i'A.Y DE.Y WJitE&DOOBLOG v,.vJt g-.H us.ieeiid door de hierboven afgedrukte foto's. De persoon in het midden is een oud-soklaat a e tengevolge van een. verwonding zijn geheugen verloor en tien jaar rn-d»-wereld rond Na verschilUnde operaties te hebben ondergaan, kreeg hij ten slotte het geheugen t en zocht hij zijn vrouw en kind weer op. Intusselien was de vrouw eenter voor de tweede maal getrouwd. Op dfe' eerste foto (links) ziet men de vrouw met haar tweeden echtgen óp de derde het meisje uit het eerste, en het jongetje uit het -tweede huwelij peil blijft. Maar als allen eendrachtig samen werken, dan kan de steun nog aanzienlijk op gevoerd' worden. Waar een wil is, is een weg. Gij weet hoe de Kerk de eeuwen door Uni versiteiten heeft gesticht, gesteund en be schermd, omdat op den duur geen inrichting zoo'n overheerschende stelling in kerk en land en volk inneemt. Dat besef leeft bij allen, welke levens- en wereldbeschouwing zij ook mogen huldigen. Toont dan, dat gij in liefde voor een der edelste cultuurgoederen, de wetenschap, hij niemand wilt achter staan en dat gij in ge loofsijver allen wilt overtreffen. Wij meenen ons woord van dank en opwek king niet beter te kunnen besluiten dan met U in herinnering te brengen wat Christus' Plaatsbekleeder, Z. H. Paus Pius XI, tot Ons en tot de met Ons om Zijn troon geschaarde pelgrims sprak in zijn audiëntie den 20sten Mei 1925 ter gelegenheid van de heiligverkla ring van den Kerkleeraar en ij veraar voor het universitaire onderwijs Sint Petrus Cani- sius; „Gij hebt door do stichting der universi teit een groot "werlc verricht, maar gedaan is het werk nog niet. Rien n'est fait, a'il reste quélque chose üt faire,'en aan uwe Universi teit ontbreken nog twee Faculteiten, die der Wiskunde en die der Medicijnen. Nu staan de Nederlanders bekend als goede werkers, vast- Dea lysten der Liberaje Staatspartij in combinatie Naar de „N. R. Crt." verneemt, sfaat het vrij wel vast, dat ditmaal alte lijsten van de libe rale, Staatpartij, de Vrijheidsbond, met'elkander zullen worden verbonden, betgeen twee lijsteft in eenzelfden kieskring zou uitsluiten. Rot terdam komt met een eigen lijst uit, doch elders zullen groepeeringen plaats hebben. Van de drie noordelijke provinciën werd dit reeds vroeger gemeld; haar samengaan is vrijwel be klonken. Ook elders, b.v. ten opzichte van een eventueele lijst-Postliuma, worden combinaties overwogen. houdend, volhardend en taai en zij zullen ook dit werk der Katholieke Universiteit volein den. Niettemin eisclit het al uw inspanning, maar het is Mijn innige en vurige wensch, dat gij dit groot werk, van zco'n vérstrekkend belang voor uw lan4.fc>ii,uw geloof, tot een goed einde zult brengen." f HENR10US VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht f LAURENTIÜS SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. f PETRUS HOPMANS, Bisschop van Breda. f ARNOLD FRANS DIEPEN. Bisschop van 's-Hertogenbosch. JOANNES DOMINICUS JOSEPH aengenent, Bisschop van Haarlem. in het Bisdora Haarlem. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot Rector van het R. K. Pensionaat te Bodegraven den weleerw. heer W. van der Voort; tot Kapelaan der a.s. nieuwe Parochie van den H. Jeroen te 's Gravenhage (Spoov- wijk) den weleerw. heer .1. de Wit; tot Assis tent te Sassenheim den weleerw. heer A. Rietveld. (Si. Bavo). PATER H. J. J. JANSSEN C.s.s.R. De Zeereerw. Pater Herman J. J. Janssen C.s.s.R., doctor in de Romaansehe taal en let terkunde is benoemd tot professor aan het St. Alphonsua Seminarie der Ü-H.P.P. Redempto risten te Nijmegen. (Gelderl.) MI SS 10 CANONIC A. Alsnog zijn goedgekeurd voor de Missio Cano nic» de volgende E.E. Broeders der Congregatie van O.L.V.O.O. allen te 's-Gravenhage: Bona- ventura, G'anisio, Lctharius, Macarinfl, Otto en Salvias. (St. Bavo). PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Naar de „Grondwet" meldt, heeft bet Z.H, den Paus behaagd, den heer S. IC. L. M. van, Hasselt te Roosendaal te bevorderen tot com mandeur iu de orde van den II. Gregorius den Grooten, in welke orde de lieer van Hasselt in 1909, door Z.H. den Paus Pius X- tot ridder was benoemd. HET KAMERLID VAN RIJZEWIJK. STUDENTENGEZELSCHAP FRISIA. Het Leidache Studentengezelschap Frtsia, een der oudste provinciale gezelschappen van het Leidsch Studentencorps, welk gezelschap uitsluitend uit Friesehe studenten bestaat. za.l IS October 95 jaren bestaan. Dit 19de lustrum zal o,a. worden gevierd met een receptie door het bestuur op ds .it Minerva op Zaterdag 20 dezer. DE SITTARDSCHE BIOSCOOPKWESTIE. Do bioscoop Luxor te Sittard, die langer dan een jaar gesloten was, uit protest tegen de 30 pet. stedelijke belastingwordt a.s. Za terdag wederom geopend. Een onjuist bericht Ten aanzien van liet bericht als zou o.a. ooit de heer J. van Rijzewijk te Tilburg zich voor do volgende zittingsperiode niet meer beschikbaar stellen voor een mandaat van de Tweede Ka nier, verneemt „het Huisgezin" uit de meest betrouwbare bron, dat het bericht voor wat den heer Van Rijzewijk betreft, ten eèhenmaie onjuist is. HOLLANDERS IN DEN VREEMDE. Van Mastenbroek in Brussel. De Nederlandsehe kunstschilder van Mastenbroek lioudt momenteel te Brussel een. tentoonstelling, die veel belangstelling onder vindt MAURICE RAVEL. De componist Maurice Ravel zal zich bin nenkort naar Oxford begeven, waar hem door da Universiteit de waardigheid van doctor mus h. c. verleend zal worden, een eer, dia tot op heden slechts aan Richard Strauss en C izounow te beurt viel. MEVROUW LELIMAN—BOSCH- Een huldigingscomité gevormd. Uit de kringen van het industrie- en huis houd ouder wijs heeft zioh een comité gevormd om mevrouw LelimanBosch bij het neerleg gen van hare betrekking als inspretrtce bij het Nijverheidsonderwijs te huldigen. Een industrie- en boerenvertelling uit Munsterland i door AUG. WIBBELT, Pr (Uit 't Munsteriandsch dialekt vertaald) 23) Herman? Vrouw Boom greep naar d r hart, nee ik ben z'n buurvrouw, ik heb z'n mo-eder bijgestaan, toen ze ziek was, ik weet er van en ik zeg: Herman, dat is n engel tan 'n jongen! Ik wil geen kwaad van hem zeggen, zeide Engel, maar onlangs kwam ik hem tegen en toen zong hij 'n wereldsch lied zoo'n toe komstige priester moest zich maar met geestelijke liederen bezig houden. En die stu dent Wolbrink dien ken ik niet zoo goed; maar 't kan me maar slecht bevallen, dat hij zoo met z'n vioolkast rond loopt. Muzikanten zijn allemaal niets waard. Ja, de wereld is slecht, zei Agnes en kon bijna haar lachen niet bedwingen. Dat is 'n waar woord, zei Engel en vrouw Boom zuchtte diep. Op één ding moet ik u nog opmerkzaam maken. Houd geen omgang met Mina Bulters, dat is 'n verloren schaap én in het heele dorp spreekt men over haar, omdat ze verkeert met 'n gemengde persoon, die niet katholiek is. Katholiek is hij, zei vrouw Boom, maar bij' gaat niet naar de kerk. Vader Bulters zit er al achterheen en heeft haar geducht onder handen genomen en toen is Mina brutaal ge worden en toen is de ouwe kwaad geworden en heeft haar afgeranseld. En de pastoor is d'r ook geweest. Ziet u, juffrouw, zei Engel zoet, vriend schap is goed, maar u moet met 'n oudere vriendin verkeeren, die u mét stichtende ver maningen en goede voorbeelden ter zijde staat. Weer glimlachte Agnes schalks. Ja, zei ze dan heel ernstig, ik heb al Bedacht, dat ik me bij pastoors Jeanne moest aansluiten. Haar op Jeanne had Engel 't niet begrepen, J- t die had haar vlak ia d'r gezicht gezegd, .at ze Zaterdagsmiddags moe3t komen biech- <a, net als de andere menschen, dan behoefde de pastoor 's morgens niet extra voor haar in den biechtstoel te gaan, Jeanne, zei Engel, is toch wel wat te oud en heeft toch eigenlijk ik wil geen kwaad van d'r zeggen, maar 'n goed begrip van god zaligheid heeft ze niet. Neen, u moet 'n vrien din hebben, die veel ondervinding heef t en toch nog tot de jongeren behoort. Ik breek m'n hoofd te vergeefs met zoe ken, zei Agnes met 'n quasi diepnadenkend ge zicht, ik kan er geen vinden. Engel kuchte even en toen begon vrouw Boom: Juffrouwtje, 'n betere vriendin dan Engel kunt u niet vinden. Ja, Engel, 't is zoo, en jij moet liaar leiden. Je doet er 'n goed werk mee. Voordat Engel kon antwoorden, zei Agnes haastig. Zeker, dat zou prachtig zijn! Maar juf frouw Pumraeitje heeft 't zoo druk en bij zonder, als ze met deii dokter gaat trouwen zooals ze vertellen. Dat was niet gelogen, want Maasman had eens half schertsend gezegd! dat hét hem niét verwonderen zou, als de gékke dokter nog een3 met Engel ging tróuwen. Vrouw Boom sloeg de handen ineen en het gezicht van Engel klaarde op; maar ze hoofd- schuddo aanhoudend en zeide: Ach, juffrouw, dat moet u niet verlangen. Neen neen, niet trouwen is beter. Zeker, men moet ook offers brengen en als -het mijn roeping mocht zijn, dan ben ik bereid. Maar 't zou een zwaar offer zijn, neen, verlang zoo iets niet van mij. Ze verlangde het ook heelemaal niet, zei Agnes, en had er al spijt van, dat ze 't gezegd had. 't Was haar zoo maar door 't hoofd ge schóten en ze had maar 'n beetje willen plagen. Madr nü zag ze, dat Engel de zaak ernstig op nam: 't Werd haar 'u beetje te benauwd en zé trok af. Engel, zei vrouw Boom plechtig, dat meisje heeft daar iets gezegd, dat me door merg en been gegaan is. Engel glimlachte zalig. Heb:ik je al niet dik wijls gezegd, vrouw Boom, dat ilc hem redden wil? Als 't zijn moet, ben ik bereid. En dan in vertrouwen. Ik heb hem in z'n ziekte ge zegd, dat hij 'n vrouw moest hebben om hem goed te verzorgen; bij zijn jaren en zijn stand is dat noodig. En toen lachte hij en zeide, dat hij er eens over denken zou. En toen maar vertel 't geen mensoh, hoor! Nooit! Vrouw Boom greep met beide han den naar d'r maag, geen enkel woord, zoo waar als hier mijn hart zit! Van-morgen, vrouw Bcoia. toen ik hem do koffie bracht, zei hij. dat hij lang. genoeg nagedacht had en dat hij er nu direct werk van maken zou. Deuk toch 'ns aan, vrouw Boom, hij wil er werk van maken. Dat is toch duidelijk genoeg. Ik liet haast het heele thee blad met z'n ontbijt vallen! Gelukkig dier, dat je bent! riep vrouw Boom. DE SERENADE. Wat Engel tot vrouw Boom_gezegd had, na melijk, dat dokter Kruis er werk van maken wilde,'dat was waar; maar dat hij haar op het oog had, dat had ze glad mis. De dokter wilde alleen maar 'n gljntje uithalen. Den volgenden dag stond in het „Loercmer Kreitsblad" en in de „Windhoeker Bode" vet gedrukt „WIE WAAGT HET." Ernstig gemeend huwelijksaanbod. Een jon ge heer, vroolijk karakter, vaste levenspositie en innemend uiterlijk, zoekt levensgezellin. Naar vermogen wordt niet gevraagd, wel naar goede afkomst en opvoeding, huiselijken zin en beminnelijk wezen. Nadere inlichtingen bij de administratie. Strengste geheimhouding beiderzijds. Dat veroorzaakte 'n geweldige beroering. Op alle damesclubs werd over deze advertentie ge sproken en allen waren van meening, dat het afschuwelijk was, zulk een „aangelegenheid des harten" openlijk in de krant te zetten en dat de poesie er van af was. Verder werd het raadsel besproken, wie die jonge man wel zijn kon en; zonderling, eenparig werd de burge meester van Holldorp er voor aangezien. Nog zonderlinger was, dat juist die dames, die het meest gescholden hadden, dienzelfden avond nog naar de administratie togén, zoowel in Windhoek als iu Loerem. Zoo druk was 't nog nooit geweest op de beid-e bureaux; om de tien minuten kwam er een dame om den hoek loeren, keek 'n beetje schuchter en schoof dan de expeditie binnen. Daar kreeg iedereen een gesloten brief, die luidde als volgt: Zeer vereerde onbekende! In zake de be wuste aangelegenheid stel ik voor: persoonlijk met u kennis te maken en verzoek daarom, aanstaanden Maandag, drie uur namiddag, in de woning van mijn vriend dr. Kruis in Holl dorp te willen verschijnen. Daar genoemde heer een veel bezochte arts is, zal zulks niet 't minste in 't oog loopen. Ik verzoek u echter beleefd maar dringend, persoonlijk te komen, zonder begeleiding van moeder of tante. In af wachting. van een gelukkig succes, verblijf ik, Uw dw. N. N. Alle dames, die dit schrijven op haar slaap kamer minstens tien maal gelezen hadden, om er dan den hevieu nacht van te droomen, wa ren overtuigd, dat de jonge burgemeester die N. N. was. Gedurende de daarop volgende dagen waren de dames met baar costuum bezig en stonden bijna den heelen dag voor den spiegel, vooral zij die al dertig lentes beleefd hadden. De kappers hadden gouden dagen; eau de cologne en viooltjeswater ging als sneeuw voor de zon. Ondertusschen had de Bai'dophonie haar leven gered. Toen de barden weer in de kroeg zitting hielden, en ae dikke eiken weer door 't open venster ruischten, hield de opperbard de vol gende redevoering; Duitsche mannen! Na overwonnen gevaar is de herinnering eraan zoet; de laatste verga dering zal in <le annalen der Bardophonie en in de herinnering van 't nageslacht een in het oog loopende plaats innemen. Wij hebben ons gedragen als mannen, die overleg met dapper heid weten te paren. (Zeer waar!) Thans kan ik de verblijdende mededeeling doen, dat leeraar Huduppelonze.uiteenzettingen verstan dig opgenomen heeft. (Bravo!) Ik wil slechts even aanduiden, dat ik eenigszins diplomatiek zonder maar iets te kort te doen aan de Duitsche oprechtheid ben te werk gegaan en nu zullen we er niet van buiten kunnen, den beiden dochters van leeraar Huduppel ,die wel niet meer jong, maar toch niet beroofd zijn van vrouwelijke lieftalligheid, een bardophonische ovatie te brengen. (Hoort, hoort)) Nu echter moeten we het naaste doelwit eerst ouder 't oog nemen, ik bedoel de serenade onder het venster der Duitsche maagd, Agnes Maasman jam mer genoeg in 'n Fransch pensionaat opgevoed, wonende te Holldorp. Ik verzoek mijn barde broeders hieromtrent hun meening te zeggen. stel voor riep Louis» dirsct Tnorg-Brfk avond de serenade te brengen. Van uitstel komt afstel. Dat vond bijval. Maar nu, welke liederen.' 't Moeten passende liederen zijn, riep het klecrmakertje, dat weer achter zn suiker water zat. YJq moeten ze oolc kunnen zingen, zei Alex, anders moeten we 't niet doen. Alex had 't niet op die serenade. Ik stel voor: De dag des Hereen. Ik stel voor: Hoort gij niet de lijsters zingen. En ik: Hoera, hoera, mijn liefje! Ten laatste waren-ze 't eens over twee le deren Stil rust het meer en De Trompetter aan de Katzbach. Het éérste, zei de opperbard, fe meteen n huldiging van het zachte, meisjesachtige ge moed en het tweede de uitdrukking van onze mannelijke gezindheid. Ik vind dit zeer pas- send. Laten we nu direct beginnen te repe- teeren. Ze zongen: Stil rust het meer en 't ging zoo oont door elkaar, dat het wel 'n storm op zee geleek en toen ze „De trompetter uitgalm den zij schettert en tettert victoria! begon de hond op 't erf te huilen, ofschoon hij aan beide ooren doof was. De opperbard Bet wanhopig z'n vleugels han gen bij 't dirigeeren leek 't namelijk, of hij in, de hoogte wilde vliegen. Hij veegde liet zweet van z'n voorhoofd en zei: Moed houden! Men moet ook bij de uitvoering rekening hou den met de wijding van 't oogenblik, en dat zal qt ons morgen wel door helpen. Den volgenden avond, tegen 't donker wor den, stonden de barden bij Maasman onder venster. Zij hadden zich van te voren gesterkt door 'n goede lading in de kroeg en waren nu van plan er uit te haler, wat er maar inzat. Broeders, fluisterde de opperbard, spant in al uwe krachten want het gaat er om, roem of schande in te oogsten. Daarom concentreert uw geheele zijn in uw kelen! Hij stelde zijn troepen op en wipte van de eene partij naar de andere - Ia, la! Toon vast houden! Je lantaarn in 't midden opge past! Een, twee, drie! Stil rust het meer - klonk 't nu en ze spartelden met moeite door 't „meer' heen, af en toe leek 't of ze zouden vergaan, 't "Was 'n gespartel en 't gehaspel, nu eens zakte de eeue stem, dan weer de andere, zoodat ze ten laat ste allemaal aan 't gapen waren. Ze waren blij toen ze den oever weer te pakken hadden. Ondertusschen was boven hun hoofden het venster opengemaakt; ze merkten niets, maar 1 .chten even en Beten den „Trompetter" schal len. Juist waren ze aan den gang, toen dokter Kruis om den hoek kwam; verbaasd bleef hij staan! Maar toen de barden begonnen te „schetteren en tetteren Victoria!" toen kou bil zich niet meer inhouden. Met z'u formidabele basstem viel hij donderend in: icto oria! Victo—oria! En telkens bonsde hij met z'n vuisten op de huisdeur. Dat maakte indruk. 'n Heele waschkom vol water kwam midden tussehen al die „victoria's" naar beneden ge spetterd, juist boven op 't hoofd van den op perbard. En Maasman snauwde vanuit 't venster Maak, dat je wegkomt! Halt, mannetjes! riep de politie, die om. 'n hoek had staan loeren en de barden wilden er al van doorgaan met hun „victoria's" toen op eens da. burgemeester z'n snetterende stem. deed hoorea: Stilte! Politie, vrrstoor deze loyale de monstratie niet'. Mijt 5 lieeren, blijft kalm staan! it-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13