11 A Vriidag 12 October 1928 Derde Blad Pagina I algemeen overzicht. DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN DE INSTORTING TE PRAAG ;i DE HAVENARBElDEhSSTAKING IN AUSTRALIË 42 MENSCHEN VERBRAND HET UITZENDEN VAN S.OS.- SIGNALEN DE WITTE PATERS JU3ILEEREN gewenden. PERS-KWESTIES FRANSCH ANTI-CLERICALÏSME Benito Mussolini ontving eergisteren een groep fascistische journalisten en verzekerde daar, dat de pers van zijn land de vrijste ter wereld was. Natuurlijk, aldus Mussolini, hij een alles omvattende regeering, als de fascis tische moet zijn, is de pers een deel daarvan en een kracht in zijn dienst. Be geheeie Itati- aansehe pers is fascistisch, en moet er trotsch op zijn aaneengesloten onder fascistische vlag te strijden. De oude klachten over onderdruk king der persvrijheid in ons land door fascis tische lyrannie vinden geen geloot meer. Be meest vrije pers der geheeie wereld is de Italiaansche pers. Elders zoo vervolgde de dictator," zijn de baden afhankelijk van financieele groepen, van partijen of personen: elders bestaat hun magere taak in den koop en verkoop van op windende berichten, waarvan de herhaalde lec tuur tenslotte een soort afgestompte onver zadigdheid hij het lezend publiek tot resultaat heeft. De Italiaansche journalistiek is, vrij, wiaat zij dient slechts één zaak, één staatsorde: zij is vrij, omdat zij binnen de wetten van de regeering haar toeziende, oordeelende en voor uitstrevende werkzaamheid ka.n uitoefenen. Men kan met Mussolini van meening ver schillen over de mate van vrijheid die de bladen dn zijn land hebben, zeker ls het waar, dat er in andere bladen enorm veel jacht op sensatie wordt gemaakt en men zelfs zijn toe vlucht neemt tot min-eerbare dingen om het sensationeelste leesvoer voor den dag te krij gen. Het staaltje dat zich te Parijs heeft af gespeeld en nu juist heel de wereldpers bezig houdt, bewijst dit voldoende. De bewuste Ame rikaansche journalist, die onschuldig zou zijn en eenvoudig een telegram had doorgestuurd op last van zijn patroon, schijnt toch niet zoo rein in zijn handelwijs geweest te zijn. Men weet, dat de Fransehe regeering, op verzoek van de jourualistenvereenlging, den man ver oorloofd had nog in Parijs te blijven. Later is zelfs last gegeven, dat Horan in Plarijs moest Wijven en Frankrijk niet mocht ver-laten. Tn- tusschen blijkt deze echter den Franschen grond te heet te hebben gevonden: hij was gisteren al in Antwerpen en zal nu al wel in Londen zijn. De Engelsch-Ameriltaansche jour- nalistenvereeniging te Parijs, heeft daarop ba- sloten Horan uit de vereeniging te sluiten,' wijl deze bij herhaling dingen deed, die in strijd zijn met de waardigheid van het beroep. Zoo'n doekje is de man dus niet geweest. Ook elders woedt de pers-sensatie Zoo werden er in de Duitsche bladen be richten verspreid over een aanstaand concor daat tusschen Pruisen en den H. Stoel, over de oprichting van twee nieuwe aartsbisdom men in Pruisen en soortgelijke aangelegenhe den. Het blijkt nu weer, dat ook deze berichten het gevolg zijn van een betreurenswaardige onbescheidenheid, m.a.w. een of andere ambte naar, die op de hoogte kan zijn heeft zijn mond voorbij gepraat en een of andere journalist heeft zich gehaast dingen in de krant te zet ten, waarover nog geenszins overeenstemming is bereikt. Het eenig effect van zulk een ontijdige publldatie kan alleen zijn, dat er niets bereikt wordt. Soms is dit ook wel de bedoeling. Zoo lijdt het geen twijfel of de ltoksche Fransehe minis ters hebben geweten, dat er een post In do begrooting voorkwam om aan de missie-orden een deel van het vroeger geroofde kerkelijk goed terug te geven. De hoeren hebben eens willen afwachten hoe dit plan In de pers zou worden ontvangen. Nu zij merken, dat heel de vrijmetselarij en de socialisten te wapen vlie gen, zinkt de m,oed in de schoenen bij de anti kerkelijke heeren en beweren zij, dat zij niets geweten hebben van de voorstellen. Dat ls, kortweg gezegd, haast ongelooflijk, om de een voudige reden, dat dan de offieieele stukken zouden liegen. Van een secuur man als Poin- caré is dat niet te verwachten. Het is wel te verwachten van een feilen godsdiensthater als Herrlot, die twee jaar ge leden ook zulke gruwelijke tegenstrijdige var klaringen aflegde en nu binnenkort een rede zal houden bij een standbeeld van den kerkver- volger Combes en een bij dat vanSin t Jeanne d'Arc! In de heel historie is dit duidelijk, dat de linksehe groepen Poincarê zouden willen weg werken. Het is echter nog lang niet zeker, dat zij er in zullen slagen en dat de missieorden de toegedachte gelden zullen terugkrijgen. CONFLICT IN DE DUITSCHE TEXTIELINDUSTRIE In heel Rijn-and en Westfalen. DUSSELDORF, 11 October. (H.N.) Gisteren zijn te Dusseldovf besprekingen tussehen ver tegenwoordigers van de werkgeversbonden in de Duitsche textielindustrie gevoerd, waarhij in verband met den toestand in het district va*i München-Gladbach en Rheydt de vraag overwogen is, om een uitsluiting voor het geheelo Rijnland en Westfalen af te kondigen. Door deze uitsluiting zouden ongeveer 190.0ÖÓ man getroffen worden. Verder bestaat de mogelijkheid, dat op grond van de- bestaande solidariteitsovereenkomst tusschen de werkgeverébondeot een uitslui ting voor de geheeie Duitsche textielindustrie zal worden afgekondigd. De werkgeversbonden schijnen in ieder ge val vast besloten, een einde te maken aan de uitwassen van de loonpolitiek der vakvereenl- gingen. Algemecr.e uitsluiting' Uit Dusseldorf wordt d.d. 11 dezer gemeld: De vakvereenigingen hebben het aanbod der werkgevers verworpen; zij handhaven een loonsveThooging van 15 pfenning. De werkgevers besloten alle arbeiders tegen 1 November uit te sluiten. EEN GEWETENLOOS APOTHEKER. DE BINNENLANDSCIIE ONTWAPENING- IN OOSTENRIJK De eerste besprekingen tusschen de partijen WEENEN, 11 October. (W.B.) Tijdens de eerste bespreking tusschen de leiders der par lementaire partijen over de binnenlandsche ontwapening wees mgr. Seipel er op, dat in den verderen loop der vandaag begonnen be sprekingen de kring der deelnemers vergroot moet worden. Hij liet evenwel de beslissing hieromtrent aan de partijen over. Men kwam daarop overeen de besprekingen Vrijdagavond te zeven uur voort te zetten. DE STAKING TE LODZ. Hij vervakchte artsengen en berekende bovendien te hooge prijzen. Een Wolff-telegram uit Nordhauseu meldt: Het groots Schöffengéricht alhier veroor deelde den apotheker Hewig wegens bedrog bij herhaling tot vier maanden gevangenisstraf en 3000 Mark boete. Uit winzucht had Hewi-g sinds 10 jaren artsenijen vervalscht, doordat hij hij het be reiden van recepten waardevolle middelen weg liet, of ze in een veel geringere verhouding dan voorgeschreven was, aan de overige artsenijen toevoegde. 'Verder berekende hij, vooral aan zijn lande lijke cliënten, geheel willekeurige en veel te hooge prijzen. BOTSING TUSSCHEN STUDENTEN EN BURGERS. i Vechtpartij met stokken en bezemstelen Woensdagnacht kwam het te Marburg aan 1 de Lahn tot ernstige buitensporigheden. Een groep van ongeveer 20 dronken stu denten probeerden met autotoeters en fluiten onder vreeselijk lawaai het raadhuis binnen ,te dringen. Nadat eenige jongelieden gearresteerd waren, Werd het lawai en het geroep voor de om- Wonenden zoo onverdraaglijk, dat zij zelf (Ingrepen en emmer waters over de studenten .Uitgoten. Toen dit niet hielp, trok een troep Marbur gers met knuppels en bezemstelen tegen de Studenten te velde. Bij bet ernstig samentreffen, dat nu volgde, WeTd een reeka studenten en burgers zwaar fcewond. »EEN ONGELOOFLIJKE KLETSMAJOOR Praat 120 uur achter elkaar Het wereldrecord in „spraakzaamheid" moet Jeser dagen te Berlijn gevestigd zijn door een """"teren Herr „Parlatus", die verleden week 'inedag In een bierknelp in de Friedricbetrasse >gon te praten en niet voor Zondag d.a,v, te IMGdernacbt zijn tnond Meld. DERTIEN PERSONEN VERDRONKEN Op den beneden-Donau is een. zonder licht varend echii,p door een motorboot geramd. Der tien personen zijn daarbij verdronken. Een strijd tot het bittere einde. WARSCHAU, 11 October. (H.N.) Het con flict in de textielindustrie van Lodz is gisteren versterkt, zooais men weet, doordat alle hulp personeel, opzichters, stokers en machinisten uit de fabrieken zijn teruggeroepen. Morgen zal een vergadering van alle vakvereenigingen plaats hebben, waarin een beslissing over de afkondiging van de algemeene staking zal worden genomen. WARSCHAU, 11 October. (V.D.) Nadat Woensdag de toestand te Lodz reeds verergerd was, zijn heden ook de arbeiders van eenige andere fabrieken in Enstoobau en Warschau In staking gegaan. Het proclameeren van de staking in de mij nen van Dombrowa is tot 18 October uitgesteld, daar de werkgevers toegezegd hébben voor dien datum op de eischen der arbeiders te ant woorden. De textielarbeiders te Lodz hebben het voor stel der regeering verworpen en aan de regee ring is medegedeeld, dat de staking, tot de overwinning zal zijn verkregen, zal worden voortgezet. WARSCHAU, 11 October. (H.N.) Het tram personeel is tot staking overgegaan. POLITIEKE ZEDEN JN FRANKRIJK Een argeloos raadslid Onze Parijsche correspondent meldt ons: De gemeenteraadsleden van Parijs reizen veel in het buitenland en dienen na afloop hun declaraties in, wat men hier noemt: „aux frals de la Princesse". Thans is er geducht rumoer in casa, aange zien een vroede vader, die van een rets uit Duitschland ls teruggekeerd, een rekening heeft ingediend, die, niettegenstaande hij het er nog al royaal van genomen heeft, in de oogen van de collega's veel te laag ls De overige raadsleden verwijten nu den ar- geloozen man, die overeenkomstig de waarheid heeft gedeclareerd, de klad in het vak te bren gen. Men eischte van hem, dat hij. de nota zou opdrijven, hetgeen hij weigerde. Het mooiste is. dat juist dit laatste, de mensclien, die met de politieke zeden op de hoogte zijn, verbaasd doet staan. FRANSCHE ONDERZEEëR VERMIST PARIJS, 11 October. (B. T. A.) Het ministe rie van marine deelt mede: De onderzeeër „Ondine", kruisende tus schen Cherbourg en Byzerta, waar hij op 10 dezer moest aankomen, was daar gisteren niet gearriveerd. De minister heeft opdracht gegeven, den onderzeeër te gaan opsporen. De bemanning bestaat uit 3 officieren en 30 manschappen. Bij het vertrek van het luchtschip gebeur den er nog wat aardige dingen. De comman dant verzekerde aan Amerikaansche journa listen die de eenige berichtgevers wilden zijn, dat zij werkelijk de eenigen waren en dat hij elkeen, die zich op onrechtmatige, wijze in het luchtschip zou binnensmokkelen, onder weg met een valscherm zou laten uitstappen! Tevergeefs smeekte een Rus, die dadelijk 3000 dollar neertelde, of hij mee mocht gaan. Lady Drummond, de eenige vrouwelijke pas sagier, kwam niet alleen te laat maar.had ook haar mantel vergeten die nog per auto moest worden opgehaald wat weer wat ver traging bracht. Dan steekt er nog een te Luzern wonend Amerikaan mee over, die niet meer varen wil, daar hij al twee keer schipbreuk leed, en het alleen maar jammer vindt, dat hg niet mag rooken dn liet luchtschip. Want hij rookt ge woonlijk een honderd sigaretten per dag! Het zal in de Zeppelin" wel een aardig stelletje zijn. De weg die gevolgd wordt FRIEDRICHSHAFEN, 11 October. (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" is volgens hier ont vangen berichten reeds boven Zuid-Frankrijk waargenomen. Het luchtschip is Lyon gepas seerd en neemt koers naar Marseilles, waar men het tegen vijf uur namiddag verwacht. Het luchtschip zal vervolgens de Middellandsche Zee volgen. Aan de Zuid-Oostkust vau Spanje wordt waarschijnlijk koers gezet naar het Wes ten via Gibraltar, zoodat het luchtschip hij een normaal verloop van de vlucht tegen tien uur hedenavond boven den Oceaan kan zijn Het is zeer waarschijnlijk, dat aan deze route zal worden vastgehouden, daar volgens de he denmiddag te twaalf uur ontvangen weerbe richten boven het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan een sterke depressie met storm heerscht, waarvan de uitloopere tot de Azoren reiken. Daar in de Golf van Biscaje stormachtig weer heerseht, zal deze op weg naar de Azoren niet overvlogen worden. Uit de gekozen route blijkt reeds, dat dr. Eokener zeer Zuidelijk gaat. De thans gekozen route beteekent evenwel een om weg van ongeveer 800 K.M. Van Gibraltar zal de ,,Gra£ Zeppelin" naar het Westen koersen en ten Zuiden van de Azoren blijven. Volgens de laatste draadlooze berichten van het luchtschip is aan boord alles wel. Tengevol ge van den gunstige® wind is de snelheid van het luchtschip zeer groot. Een tocht van 7500 K.M. Wanneer deze route, die 7500 K.M. lang ls, geheel, kan worden gevolgd, dan. kan de „GTaf Zeppelin" in 70 a 75 uur in New York zijn. Zoodra in de avonduren de Atlantische Oceaan zal zijn bereikt, is de grens van het depressiegebied, dat boven de Golf van Biscaje ligt, gepasseerd en zal het luchtschip een sta- bielen weevstoestand aantreffen. Over Frankrijk en Spanje FRIEDRICHSHAFEN, 11 October. (H. N.) De Zeppelin heeft, na Bazel te zijn gepasseerd, in verband met de weersomstandigheden ver traging gehad en klaarblijkelijk herhaaldelijk de plannen voor de te volgen route gewijzigd. Eerst scheen het, alsof het luchtschip, toen het ten Zuiden van Lyon was, zijn koers naar het Westen zou nemen om over Bordeaux den Atlantischen Oceaan te bereiken. Dit plan is echter opgegeven en het luchtschip heeft verder de Rhone tot aan, den mond gevolgd, waarbij hot ook over Marseille ging. Eerst zou de Zeppelin verder over de Mid dellandsche Zee en Noord-Afrika gaan, doch blijkbaar is er de voorkeur aan gegeven om de Oostkust van Spanje te volgen. Vanavond om 8 uur was de Zeppelin boven Barcelona, waar de bevolking liet luchtschip, dat op een hoogte van 800 M. voer, geestdriftig toejuichte. Vermoedelijk wordt de reis thans niet over Madrid en Lissabon, doch in de rich ting Gibraltar voortgezet. 4 Fransehe hulp a»n het luchtschip Volgens hedenavond te Parijs ontvangen be richten stond de „Graf Zeppelin" van 12 uur hedenmiddag af voortdurend in verbinding met Fransehe radio-stations, nadat de radio- telegrafische verbinding met Friedriehshafen niet meer mogelijk was. De Fransehe meteoro logische stations gaven het luchtschip draad loos aanwijzingen voor de te velgen koers. De goede weg gekozen Naar uit New-York wordt gemeld is men in meteorologische kringen van meening dat het verstandig is geweest, dat de „Graf Zeppelin" naar Zuidelijke richting is gekoerst, daar ten Zuiden van den 40sten en 50sten breedtegraad een stormcentrum is vastgesteld. Alle aanwij zingen spreken van helder weer en slechts lich ten Westelijken wind op de geheeie vlucht naar de Azoren, met uitzondering van plaatselijke regenbuien. Het meteorologisch instituut te Washington meldt, dat het in de omgeving van Hoi'ta rustig, windstil weer ls, hetgeen in het gebied van de Azoren een zeldzaamheid is. In contact met New York Op het hoofdbureau van politie te New-York is te 7 uur 25 Amerikaanschen tgd het eerste radio-bericht, door de „Graf Zeppelin" verzon den, opgevangen. Het meldde dat het luchtschip boven Lyon was en koers zette naar de Azoren. Order aan de Duitsche zeeschepen BREMEN, 11 October (W. B.). Op het be richt van den start van het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft de „Nord-Deutsche Lloyd" aan zijn, gedurende den vliegtijd van het luchtschip in den Atlantischen Oceaan varende schepen opgedragen, zooveel mogelijk radio-telegrafi sche verbinding met den „Zeppelin" te onder houden, hem positie- en weerberichten te ge ven en eventueele berichten van het luchtschip naar Duitschland over te seinen. De pogingen om bedolven overlevenden te bereiken PRAAG, 10 October. (V.D.) Daar bij de rui- mingswerkzaamiheden Woensdagavond een ar beider duidelijk klopseinen gehoord had, zoo wordt nader vernomen, werd het werk tegen 9 uur 's avonds volkomen stopgezet en een arbeider aan een touw in de opening, die men overdag naar de drie verdiepingen dieper lig gende keldergewelven gemaakt heeft, neerge laten. Deze arbeider hoorde nu diep onder hem zacht roepen: „Is daar iemand en 12 klop seinen. Br kon echter niets naders worden vastgesteld, daar er veel puin vóór de plaats lag, waar de stem vandaan kwam. De arbeider riep met luide stem den bedol- venen opmonterende woorden toe. Daarop be gonnen de machines weer te ratelen en met nog grooteren yver begon men om ten minste 'n klein gat te maken om den misschien nog levenden, voedsel te kunnen toevoeren. 32 lijken geborgen PRAAG, 10 October. (V.D.) Hedenavond om 10 uut was het getal der geborgen lijken geste gen tot 32. Reddi. iPgmgen PRAAG, 11 October. (V.D,) De opruimings werkzaamheden worden met denzelfden koort6- achtigen ijver als gisteren en eergisteren voortgezet. Het stuk hooge muur, dat nog is blgven staan, wordt door de arbeiders met de grootst mogelijke zorgvuldigheid gedemonteerd. Iu den kelder van de belendende perceelen is een nieuwe gang gegraven, vanwaar uit men het terrein van de ramp hoopt te kunnen be reikte), daar er vermoedelijk nog steeds leven de slachtoffers bedolven liggen. Men ver wacht, dat men hedenmiddag twee uur den kelder van het ingestorte huis zal kunnen bereiken. Aan touwen gebonden worden geregeld ar beiders in do openingen neergelaten om nog in leven zijnde getroffenen op te sporen. Uit den betonnen keider klinkt onafgebroken ge klop omhoog. Men weet echter niet met zekeT- beid to zeggen, of dit afkomstig is van ai-- beidere die met het ruimingswerk heiast zyn of van ongelultkigen, die bedolven liggen onder het puin en op deze wijze trachten de aandacht op zich te vestigen. Omstreeks twaalf uur hedenmiddag werden stukken van kleeding gevonden, die erop zouden wyzen, dat spoedig wederom lijken zullen worden aan getroffen. Tot de plaats des onheil6 werden, met uit zondering van de daar met het opruimings- werk bezig zijnde soldaten en brandweer lieden slechts sporadisch journalisten toege- lateiav aangezien men het aantal personen, dat verlof heeft het terrein te betreden zoo veel mogelijk wil beperken om het binnen dringen van communistische elementen op het bouwwerk te voorkomen. Nationale steunverleening PRAAG, 11 October. (V.D.) Blijkens een in de pers gepubliceerd communiqué stelt de president der republiek een bedrag" van 150.000 Kr. beschikbaar voor de slachtoffers van de ramp. De provinciale Boheemsehe Bank schenkt een bedrag van 100.000 Kr. en ook andere instellingen laten zich niet onbe tuigd. Het Roode Kruis en de dagbladen openen inschrijvingen. De opzichter opgesloten PRAAG, 11 October. (W.B.) De opzichter van het ingestorte gebouw in de Poricerstrasse, Mondi werd nadat hij gisteren aan een streng verhoor was onderworpen, gearresteerd. Hij heeft, naar gemeld werd, erkend, dat de funda menten uit minderwaardige cement waren ver vaardigd. AUTO IN BRAND. VLIEGONGELUK BIJ LONDEN EEN KRASSE IER ONTPLOFFING IN NOORD-lTALIë Naar de „Messagero" meldt, heeft gisteren in een smeltketel In het munitiedepót van Cas- tagnole hij Treviso een ontploffing plaats ge had, vermoedelijk doordien een granaat niet voldoende van de lading was ontdaan. Er wer den 6 personen gedood, terwijl er verscheidene gewond zijn. Onder de dooden bevonden zich ook de directeur en de plaatsvervangende di recteur van het depót. Volgens een ander Reuter-telegram uit Mel bourne zou de toestand, ontstaan door de sta king der havenarbeiders heden verergerd zyn, vanwege het besluit, genomen op de bijeen komst van zeelieden te Victoria om in sta king te gaan, ten teeken van protest tegen het systeem van arbeidsvergunning ingevolge dé onlangs aangenomen wet, en waarbg aan do zeelleden in andere havens de raad wordt gegeven, eveneens in staking te gaan. Men verwacht dat de isolatie van Tasmania hiervan het gevolg zal zijn. MELBOURNE, 11 October. (R. O.) Het be sluit van de zeelieden van Victoria ten gunste van de staking wordt niet als ernstig be schouwd. Voor morgen zijn er buitengewone vergaderingen voor do havenarbeiders belegd in den loop waarvan men verwacht, dat defini tieve maatregelen zullen genomen worden om de staking te beëindigen. Vijf personen omgekomen. LONDEN, 11 October (R. O.). Een vracht auto, die personen vervoerde, die van een lief dadigheidsfeest te Shaftesbury terugkeerden, is gisterenavond omgeslagen en in brand ge vlogen. Vijf personen kwamen in de vlammen om. De brand was zóó hevig, dat de inzittenden een snellen dood vonden. Politie en een brigade brandweerlieden snelden naar de plaats des onheils, doch waren niet in staat, hulp te verleenen. Twee dooden. LONDEN, 11 October. (R. O.) Tijdens demon straties ter eere van den sultan van Muscat boven het vliegveld Hendon is een vliegtuig omlaag gestort. Het vliegtuig werd geheel ver nield. Beide inzittenden werden gedood. 106 jaar en nooit Mis verzuimd De Londensche „Tablet" vermeldt met eere zekeren Daniël Robinson of Armagh. Deze oude Ier die nu 10G jaar is, kan zich niet herinne ren ooit een II. Mis ver:u'md te hebben, wan neer by die moest bijwonen. Wat zouden er velen, die half zoo oud zijn, graag zoo veel willen zeggen! DE VERKIEZINGSSTRIJD IN AMERIKA Een propagandist met eieren gebombardeerd WESCONSIS (Miss), 10 October. (N. T. A.- DRAADLOOS.) William Upshaw, een tegen stander van Al Smith en leider van de dra/nik- bestryders, is toen hij 'n rede tegen gou verneur Smith uitsprak met eieren gebombai> deerd. Hij werd herhaaldeiyk dqor debaters, die hoera's op Smith uitbrachten geïnterrum peerd. Een democratischen landbouwer uit dé Middle-West was op een verkiezingsvergade ring der republikeinen. De spreker daar had Hoover erg geprezen en vroeg eindelijk „of nu nog iemand democratisch dacht te stem men?" Onze boer stond op en zei: „Myn grootvader was democraat, mijn varter waa democraat en ik stem óók democratisch!" Opschudding, verbazing en ergernis ont stonden en de redenaar zei: „Wat is dat nu voor dwaasheid? Gesteld eens dat uw grootr vader een paardendief was geweest, en uw vader een paardendief was geweest, wat zou u dan zyn?" „Republikein", antwoordde de boer onver stoord. j PRESIDENT COOLIDGE OVER GODS- DIENST. Onderpand van vrijheid WASHINGTON, 11 October. (N.T.A.) Presf. dent Coolidge heeft op de 3-jaariyksche alge» meene bijeenkomst van de Protestantsché Episcopaalsche Kerk alhier een toespraaW gehouden. Hij zeide daarin, dat godsdienst noodzakelijk is voor den voortduur der Amerikaansche re» geering en de handhaving van die vrijhedeif en voorrechten welke karakteristiek zyn voor het Amerikaansche leven. Werden de noodseinen van de „Celaeno" niet te spoedig- uitgezonden LONDEN, 11 October (V. D.). De corres pondent van de „Daily Mail" te Southampton, meldt, dat in Engelsche scheepvaartkringen dé vraag opgeworpen wordt, of er niet te spoedig door schepen gebruik gemaakt wordt van hef uitzenden van S. O. S.-signalen, en wel in ven band met de S. O- S.-roepen van het Neder» landsche stoomschip „Celaeno". Dit schip riep verscheidene schepen te hulp, waardoor groote schade werd geleden, terwyij toen de schepen te hulp kwamen, geseind werd „Veel dank, wij kunnen thans onze reia zonder assistentie voortzetten". Er wordt op gewezen, dat het tusschen f 2000 en 5000 kost aan extra-maaltgden, e» tra-brandstof en verloren tyd, wanneer een' groot schip een ander schip te hulp komt en" daarvoor van koers verandert. Sir Arthur Rostran, de commandant van de „Berengaria" verklaarde, dat „te veel S. O. S.- signalen worden uitgezonden, maar er is geen; middel të vinden om dit probleem op te lossen daar het moeilgk is te zeggen, dat een schip; geen noodseinen moet uitzenden. Slechts zij» die aan boord zyn, kunnen beoordeelen of een schip in gevaar verkeert." H Hun gouden feest In 1878 verlieten 10 paters en 2 broeders Marseille om als mdssdepioniers te beginnen in het Afrikaansch gebied der groote meren. Er was toen natuuriyk nog geen enkel Chris* ten. Nu zijn er tien vicariaten en één prefec tuur. Elf bisschoppen besturen 450 witte pi* ters en 59 inlandsche priesters, *115 broeders^ 600 witte zusters, waaronder 25S van Afrikaan» j séhe afkomst, terwijl er 4567 catechisten zyn. Er zyn totaal ongeveer 450.000 vdwasaenenj katholieken en 189.000 catechumenen. In d<i scholen leeren 172.000 kinderen; 2.000.000 per* sonen passeeren gedurende 1927 de ziekenhui» zen der Sooieteit. Hoe hard er gewerkt wordt aan de opleiding van Afrikaansche priesters kan blgken uit he|j feit, dat er twaalf klein seminaries zyn mejj 800 leerlinge® en vijf groote met 12S theologie, studenten. Het vicariaat van Aruudi (Belg. Congo)', vierde het gouden feest met het bouden van dé eerste synode'. WORDT AMANOELLAH KALIEF? Volgens een bericht uit Kaboel zou onder de orthodoxe Mohammedaansche bevolking yan Afghanistan het plan bestaan, koning Ama- noellah tot kalief over alle Mohammedaneu uit te roepen. Petroleum-brand in Britseh-Indië Te Paunegbe, een dorp in de nabgheid van Rangoon, is een brand ontstaan doordat petro leum, die uit een pgplelding van de Birma Oil Company lekte, vlam vatte. 47 Inlanders, o.w. 18 vrouwen, zyn dienten gevolge levend verbrand. Er zyn meer dan 20 HET KATHOLICISME IN CHINA Goede vooruitzichten V De .Catbolic Times" meldt, dat de vooruit zichten van de Kerk in de provincie Chili uit stekend zijn. De missionarissen hébben handen; vol werk om catechumenen voor te bereiden' De regel is, dat twee jaar voorbereiding he| Doopsel moet vooraf gaan en gedurende dJeflj tyd worden deze catechumenen niet meegeteld in de Missie-statistieken. In 1926 waren er in China ongeveer 2.395.000, katholieken. Er zijn er nu zeker ruim twee er) half mallioen en met de catechumenen rnea wel drie millloen. Op verschillende plaatse^ zyn er meer catechumenen dan gedoopte katljói Heken!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9