FEUILLETON Kaboutertje r HET NIEUWE BEDRIJF. ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 UIT ROTTERDAM MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN 1 LUCHTVAART DE VIJF VLUCHTEN NAAR INDiË Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand RECHTBANK f DE SAMENWERKENDE HANDELS BEDIENDEN Gisteren hebben in hooger beroep terecht ge staan een 7-tal leden Tan de Samenwerkende Handelsbedienden, die door den kantonrechter waren vrijgesproken van een hun ten laste ge legde overtreding van de Arbeidswet in een per ceel aan den G roen en daal was ge en ar beidskaart opgehangen en tevens zouden zij daar arbeid hebben doen verrichten door een drietal personen, onder de 18 jaar van ■vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was gekomen. Van de 7 verdachten waren er zes verscho tten. Van hen trad, op verzoek van den presi dent, de 35-jartge F. W. van M. als woordvoer der op. Deze gal de feiten toe, doch meende dat de verdachten geen bestuurders of hoof den waren. De Saba is een groep van 60 leden, die in vrijheid arbeiden en met elkaar samen werken. Er is geen leider en ook geen bestuur. Deze ongebondenen zouden het liefst willen vrijstaan van alle wetgeving. De president: Dan zou u buiten het land snoeten gaan. Verdachte van M. zou dit ook gaarne doen, mis het mogelijk was. Zij staan echter niet af wijzend tegen alio wetten en storen er zich «ok wel aan. De groep staat in los verhand Tan elkaar. De president: Maar wie heeft dan de leiding, degene, die het hardst schreeuwt? Verdachte zegt, dat er geen leider is. Teza men vormen de leden een gemeenschap en als oppers La bestuur daarin geldt de zakenverga- dering op welke de taken worden verdeeld. Verdachte zelf heeft nooit in deze af deeling ge werkt. Het blijkt, dat alleen A. B. en M. M. op de dfdeeüng metalen vormen voor 1-ampekappen en drukkerij, waar da overtredingen zijn ge constateerd, gewerkt hebben. Ook deze verdachten ontkennen hoofd dezer afdeeling te zijn geweest. Er was geen hoofd. Degenen, die er arbeid hadden te verrichten, ■konden komen en -gaan, wanneer zij wilden. Allen waren echter onderworpen aan de za ten vergadering. Het O. M.: En Iedereen, die werken wil, kan hij u terecht. De verdachte: Zeker. Loon werd niet gege ven, alleen een wekelijksche wmatuitkeerin'g. Allen hadden dan ook schriftelijk verklaard Biet in loondienst hij de Saba te werken. De president begrijpt toch niet, waarom er in de localiteit geen kaart is opgehangen. De verdachte: Dan zouden wij ons zelf als J>oofd of bestuurder moeten beschouwen, en Jbp was geen hoofd. "Waaneer de Saha zulk een bezwaar heeft tegen de wetten, dan begrijpt de president niet, boe het gaat met de #verordening op de win kelsluiting. Daaraan wordt toch wel voldaan, pn teTzake van overtreding der Arbeidswet is leeds vijfmaal proces-ver ba al opgemaakt, De leden der" Saha, zelden verdachten, zien ha de winkelsluiting wel iets goeds. Daarbij ■pruit hun houding te dien opzichte ook voort luit naastenliefde. Zij surmen den concurrent pok zijn boterham. De ambtenaar van de Arbeidswet, getuige A. van Essen, had reeds verscheidene malen jproces-verbaal opgemaakt tegen de Saha, we- fans overtreding der Arbeidswet. Tot nog toe beeft dit nog tot geen resultaat geleid, omdat )tfe leden er zich achter verschuilen dat geen tan hen hoofd of bestuurder is. Men heeft nu getracht deze moeilijkheid te omzeilen om 'n tt&ntal leden persoonlijk aansprakelijk te stel ten. Toen getuige de overtredring constateerde, waren B. en M. in die afdeeling aanwezig. Het O. M.r waargenomen door mr, E. D. H. Schutter, wees er op, dat verdachten de feiten toegeven, maar ontkennen hoofd te zijn. De Saha is een groep van 60 leden, waarin elk evenveel beteekent. Er zijn geen bazen en ge;-n knechten, iedereen Is er gelijk. Die houding brengt mee, dat men ook kan zeggen, dat de Saha bestaat uit leden, die allemaal hoofd zijn, en dan zijn ze ook allemaal aansprakelijk voor de naleving van de wet. B. en M. zijn niet alleen aansprakelijk, maar alle verdachten doelen die aansprakelijkheid. Feitelijk zijn alle 60 leden gelijk aansprakelijk, dus ook deze verdachten. Daarom meent het O. M„ dat het kantonge- redhtwonnis moet worden ventietigd, en eiseht het, dat de rechtbank, opnieuw rechtdoende, verdachten zal veroordeelen ieder tot twee maal drie geldboeten van 5.—, subs. 30 dagen hechtenis. De verdachten zijn het met dien eisch niet eens. Zij blijven er bij, dat zij geen van allen, hoofd zijn, en dus niet aansprakelijk. De president; Maar wie heeft dan toch het huurcontract onderteekend van het pand aan den Groen,andaal? Toch zeker niet alle zestig leden? Verdachte van M.: Dat heeft een persoon on derteekend voor de Saha, die echter huiten. deze groep staat. De president: Zou er voor deze zaak dan ook niet zulk een oplossing te vinden zijn? ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE In een zaak van J. P. B. 53 aar, scheikundige niet verschenen appèllant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van ƒ100 subs. 20 dagen hechtenis wegens het ongevoegd uit oefenen van de geneeskunde, heeft het O.M. bevestiging van het vonnis geëischt. EEN VOORWAARDELIJKE STRAF In een uitgestelde zaak van J. J. de Z., die terecht gestaan had wegens oplichting, heeft het CbM., waargenomen door mr. J, S. Loke, naar aanleiding van een gunstig reclasseerings. rapport, een voorwaardelijke straf van 3 maan den geëischt, met een proeftijd van 3 jaren. DIEFSTAL VAN AUTOBANDEN 'W Tenslotte werd nog behandeld een uitgestelde zaak tegen C. O. en G. de S., die terecht had den gestaan wegens diefstal tezamen en in vereeniging van een aantal autohanden uit de garage van de firma van Dinteren aan de Bioemkweekerstraat. Bij de eerste behandeling der zaak had een getuige verklaard, dat hij tezamen met beide verdachten naar de garage was gereden, waar beide verdachten de autohanden hadden weg gehaald. De heide verdachten, die ontkenden, hadden een aantal getuigen voorgebracht, die verklaar den dat zij heide verdachten den bewusten avond van Goeden Vrijdag hadden gezien in het pakhuis van O. aan den West-Varkenoord- schen dijk. Tegen 11 uur was er een anto voorgereden waaruit handen werden gelost en in het pakhuis geborgen. Deze getuigen hadden verder verklaard gehoord te hebben, dat O. den brengers had toegeroepen dat zij de handen den volgenden morgen weer moesten komen halen, omdat hij geen ruimte er voor had. Thans hoorde de rechtbank nog de getuige B. P. v. Z., wien straffeloosheid was toegezegd en die verklaarde er hij tegenwoordig geweest te zijn, dat heide verdachten de banden uit de garage aan de Bloemkweekerstraat haalden. Het O.M., waargenomen door mr. J. S Loke wees op* de verklaringen van heide getuigen, die bij den diefstal zijn tegenwoordig geweest, en hij meende, dat deze toch niet zulke door trapte schurken zouden zijn. de verdachten onschuldig in de gevangenis te brengen. V De feiten wettig en overtuigend bewezen achtend eischte het O.M. tegen ieder der ver dachten 1 jaar gevangenisstraf. De verdedigers mr. van Everdingen en mr. Gratama tastten de getuigenissen van S. en van Z. aan, en meenden dat zoo h.et wettig bewijs al geleverd moge zijn, dit toch zeker niet met het overtuigend het geval was. Zij pleitten vrijspraak. Uitspraken 25 October. „DE BATAVIEREN." Zondag a.s. beeft op de banen der Konlnik- lijik© Hand'bo'ogisohiutterij „do Batavieren", op gericht 1S47, op bet terrein van café „Hoülau- diia", Orooawijkscbesingel, eon wedstrijd plaats. Ie. Om den zilveren Jomkerfransbeker voor de le zestallen. 2e. Voor de 2e zestallen om den nieuw ge schonken zilveren M. C. Pleune-beker. 3 e. Vrije schutters. Er zijn veel zilveren medailles uitgeloofd. Aan dezen wedstrijd nemen deel dr.i© vereeni- igingen uit Delft en twee uit Rotterdam. VEREENIGINGEN Met nummer 200 der Stort, werden ver zonden afdrukken van de statuten betref fende de navolgende vereeniglngen: Rotter- damsche Vereeniging voor Ontwikkeling en Ontspanning der Vrouwelijke Jeugd, alhier. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met no. 199 van de „Stacrt" zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de vol gende naamlooze vennootschappen: No. 2471. Handel Mij. v.h. Gebrs. Kroon, alhier. ROTTERDAM, 12 October. De prijzen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken GA. waren als volgt: Ho 11. kas- konikommers le soort f 25.5029, 2e soort 15. 3e soort 9, Holi. platg. komkommers le soort 5.40—15.60, 2e soort f 3.20—7.90, 3e soort 2.10 7.70 per 100 stuks, komkommerstek 1.101.50 per 100 kg., sla 1.80—4.99 per 100 krop, spinazie ƒ8-19 per 100 kg., bloemkool le soort ƒ1424, 2e soort 410, uitschot 1.102.90 per 100 stuks, prei 22.80, peen 2.909.70 per 100 bos. poste lein 2.808.40, snij'boneon f 16—17, id. stdk f 813, kassnijboonen 39— 52, id. stek 2033, pronkboonen 7.3015.90, Duitsehe prinsesse- boonen 1446. stampnnsesseboonen 20—38, stokprinsesseboonen 1333 per 100 kg., selderij 1.203.20. kroten 1.603.10 pieterselie 1.50 1.80 per 100 bos, savoye kool f 3.407.10 per 100 kg., groene savoye kool 2.704.10 per 100 stuks, andijvie le soort 1.40—2.90, 2e soort 0.70 1.60 per 100 krop, spruiten le soort 10—18, 2e soort 35, uien 5.10 per 100 kg. ZWI.TNDRECHT, 12 October. Aanvoer en prij zen waren als volgt: andijvie 1 1.403.20, ld. 2 0.40—1.70, bloemkool 1 9—18, id. 2 1.70— 7.6, id. 3 0.50>3.50, gele savoye kool 6.308, groene savoye kool 2.307.10, witte komkom mers 1 1.903.90, id. 2 0.50—2, groene kom kommers 5.107.30, meloenen 1 21-35, id. 2 C20, roode kool 4.607.20, witte kool 3.608.70, alles per 100 stuks; appelen 21 29, peren 1 1447, ld. 2 527, postelein 10.10 13.60, pronkboonen 1619, spinazie 4.70 14.20, spruiten le soort 1223, ld. losse 18, staaksuikerboonen m. draad 3143, id z. draad 2147, staaksnijboonen. 3656, stamsuiker- boonen 19—37, steksnijboonen 1129, staak- boonen (Enkhuizers) 1445, tomaten A 10.10 —12.30, id. B 6.10—11, id. C 5.20—7.50 Duit sehe boonen 1524, veldsla 4.806.90, alles per 100 kg.; druiven 2434 per 100 pond; knol len witte 1.703.60 knolselderij 1838, kroten 1.102,60, pieterselie f .601.30, prei 1.80 4.9, radijs wïtpunt 0.904.50, rammenas 1 2.70, wortelen 3.406.10, alles per' 100 bos; kropsla 1.304.30 per 100 krop; stoofsla G13 ct, per kist; selderij 2440 ct. per dozijn. .IANSWEERÏ, 12 October. ROTTERDAM: s. Telegraaf 1; Excelsior, Glas; Tota, Spijkerman; Ingona, Vermeeren; Rhena- nia. Claus; Risico, Kamp; Markuimpf, Jiskoot; Bergen, Drent; AMSTERDAM: s. Stad Amster dam 6; Jama, Pieterman; Hermanus, Kers; s. Nieuwe Zorg; ZWIJNDRECHT: Jurgens 9, de Bruyn; PERNIS: Assam 3, v. Beveren; OUDE TONGK: s. 5 Gebroeders; WEMELDINGE: s. Vertrouwen; PERNIS: Assam 1, v. Gameren; DORDRECHT: Rosalia, Tronkoe; Dina, v. Hors. sen; HALFWEGWillem Albertus, Plomp; KAMPERLAND: Zwerver. Visser; WOERDEN: Pieter Benoit, Tulplnck; OOSTERHOUT: a Tijd- Een industrie- en boerenverteliing "it Munsterland door AUG. WIBBELT, Pr. (Uit 't Munaterlandsch dialekt vertaald) 24.) De burgemeester woonde vlak tegenover Jlaasman; hijr keek door 't venster en hield 'n waarnaar de barden stom van verba- king luisterden. Mij no heeren! 't Ia voor mij een groote fer en vreugde, dat u zoo attent zijt, om naijn .Verjaardag van morgen op deze fijn gevoelde .Wijze in te leiden. Ik ben aangenaam, verrast over het feit, dat hier in BoUdorp een zang- Vereeniging bestaat en in 't hijzonder verheugt het mij, dat de heeren zoo loyaal gezind zijn. Niet voor mij zelf, maar voor mijn ambt, als vertegenwoordiger der wereldlijke macht, neem Ik deze huldiging aan en daarom staat het mij toe, bij deze gelegenheid, onzen verheven re geerenden keizer en koning te gedenken. Daar om, stemt in met den roep: Zijne majesteit, onze genadigste landvorst leve hoog. Hoog! hruiste het door Holldorp, zoo dat alle honden begonnen te blaffen en alle poeders met haar nachtmutsen op door het Venster keken. Nn, mijne heeren, als ik u verzoeken mag: (jus volkslied! En daa inviteer ik u hiermede ÏriendeUjk, bij Somnier met mij 'n glas bier te omen drinken. Bravo, bravo! Heil dir im Siegerkranz. Bij Sommer hield de opperbard "n pracht- yede; hij zeide, dat ze dezen dag met gouden letters In hunne „annalen" zouden te boek stel len en legde er steeds den nadruk op, dat ze j,Duit.sche mannen" waren. Den volgenden dag zag de Bardophonie er eer vermoeid uit, en eenige barden sliepen in 2a klas in; maar daarover waren ze 't gloeiend as, dat het „magnefieh'' geweest was; of, oals het kleermakertje zeide: gewoonweg rstelig en de annalist schreef in de annalen tien bladzijden vol. Maar twee waren op de been gebleven op jijen gedenltwaardigen avond, Louis, omdat hfj ai wat verdragen kon en Alex, omdat hij tijdig was weggegaan. En beiden kregen ze thuis nog wat te hooreu. Alex kwam juist met z'n oom tegelijk het huis binnen, hij door de voordeur en z'n oom door de achterdeur. Zijn neef Frans, de zoon van Wolbrink, zat alleen in de donkere keu ken; de knechts en meiden sliepen al. Wolbrink gooide z'n pet op tafel en zei tot Alex: Ga zitten, je bent oud genoeg, om 't te 'hooren. 'n Oogenblik was 't stil, je hoorde al leen de huisklok tikken. Frans, zet dat meisje maar uit je hoofd! T Wordt toch niks! Ik heb met Bulters gespro ken, en die wist er al alles van. Wat zegt Mina? vroeg Frans en porde met de tang in 't haardvuur. Die heb ik heelemaai niet gezien. Bulters heeft ze al ouder handen gehad en was nog razend kwaad. Ze wil dien kerel niet in den steek laten. Is dat de hoofdopzichter? vroeg Alex; hij kreeg geen antwoord. Na 'n oogenblik zwijgen begon Wolbrink weer Dat meisje bevalt me heelemaai niet, al krijgt ze nog zooveel mee: daar zit geen boe renvrouw aan. En haar moeder is zoo'n deftig mensch had ze dat meisje maar wat beter aangepakt! De zaak is uit, Frans, en wees nou niet gek en loop ze niet meer na. Van Mina is geen spraak meer; op Wolbrinks hoeve zijn altijd vrouwen geweest, op wie niets viel aan te mei-ken. Weer was 't 'n oogenblik stil. 't Sloeg elf uur. Zoo laat al! De oude stond op. Nou laat je hoofd niet hangen, jongen! Wel te ruste! Wel te ruste vader! Wel te ruste, oome! 't Duurde niet lang, en alles was donker en stil in huis. Donker was 't ook in Franstz'n hart, maar niet stilhij draaide ziah heeir en weer in bed en kon niet inslapen. Slecht is ze niet, alleen maar lichtzinnig. En hoe zal 't haar gaan bij dien vent? Als ik dien 'ns tusschen me vingers krijg! Ze zeggen wel eens, dat boeren alleen maar 'n maag in d'r lijf hebben; maar 't schijnt, dat za toch ook 'n hart hebben zeker, in d'r borst, niet op d'r tong. Toen Louis tegen elf uur naar huis kwam, verwonderde hij zich niet, dat zijn moeder nog op was; zij wachtte gewoonlijk, tot hij weer ■thuis kwam. Maar des te meer verwonderde hij zich, dat z'u vader ai thuis was, wat anders zelden voor middernacht gebeurde. Onwille keurig bleef hij voor 't venster staan. De dorps- schcmt zat aan tafel, niet z'n hoofd op z'n ar men gebogen en Louis meende te zien, dat hij aan 't schreien was, want z'n schouders schok ten op -en neer. Het venster stond op 'n kier en Louis kon goed verstaan, dat z'n moeder zeide: 't Is nooit te laat, Hendrik! Als jij er maap een einde aan maken wilt. Ztf legde haar hand op zijn schouders. Wat zijri vader zei, kon Wille® niet verstaan; maar hij zag dat z'n moeder nog bleeker was in d'r geziaht dan gewoonlijk. Hendrik, Hendrik bezondig je niet! God laat ons toch niet in den steek. Als jij er, maar een eind aan maken wilt. Daar beurde de dorpsschout het hoofd op. Louis kon hem juist in 't gezicht zien en ver schrok, zoo ontsteld zag de man er uit! 'n Einde maken? Z'n stem was heesch. Ja, als m'n goeje vrienden er maaT geen einde aan maken! Bankroet Tan de hoeve af bedelgn ik zie 't aankomen, maar dat maak ik niet mee! Dan maak ik ook 'n einde. Z'n moeder sloeg de handen voor d'r gezicht. Ga weg dat wil ik niet zien! Ik kan dat grienen en janken niet zien! Hij sprong op en gaf haar 'n stomp, dat zij bijna tegen deu grond sloeg. Louis sprong achteruit van 't venster weg. Hij beefde over z'n lieele lichaam, 't was, of hij zelf 'n slag in z'n gezicht gekregen had. 'n Oogenblik luisterde hij n°£ en sloop dan stille tjes in huis en naar z'n slaapkamer. Hij was heelemaai in dé war en dacht bijna, dat hij gedroomd had. M'n ouwe heer heeft zeker te diep in 't glaasje gekeken en weet zelf niet, wat hij bazelt, 'n Eind er aan maken bankroet onzin! Maar wat heeft hij moeder zoo ruw te stompen, de woesteling! Hij zat overeind in t bed en keek met don kere oegen in den maneschijn, die in zijn ka mer viel. Hij luisterde wel niet veel naar zijn moeder, maar zijn hart hing toch aan haar. Woede te-gen z'n vader kwam in hem op, als hij eraan dacht, wat hij gezien had. O, als ik erbij geweest was, ikHij liet zich op de kussens vallen en zijn gedach ten .sliepen in, 't Duurde niet lang, of hij snorkte. De maan vervolgde langzaam haar weg en toen ze op 't laatst met heur stralen over zijn kroesharen kroop, werd hij onrustig en steunde: Hou Op - dat duld ik niet dat duld ik niet ik sla je terug. Dan wierp hij zich om op z'n andere zijde en sliep weer, Maar diep in z'n hart was giftig onkruid zaad opgegaan, dat steeds hooger cn hooger op groeide en steeds dieper wortel schoot: de meest afschuwelijke soort van haat. DE GROOTS DAMESVISITE. Zoo, zei dokter Kruis tot Jopie Bram- stroom; THOLEN: Vertrouwen, Verkammen; GORINCHEM: St. Antonius, Kriesels; ZWOLLE: s. Spes; OUDERKERK: 3. Dage raad; WERKENDAM: Prêférence 4, Beenaart; DUITSCHLAND: m.s. Johanna Adriana; m.s. Poseidon; m.s. Strijd; Majunga, Plofman; Excel sior, v. d. Veen; Mercator, de Gendt; Camee, Marquenie; Pauline, v. Ettvelde; Scaldis 2, v. d. Wielen; Reneë, de Rooy; Medea, Pais; BELGIë: ,de stoomschepen: Clement Joseph, Pax, Blasina, Zeelandia, Badenia 5, Telegraaf 2, Oka, Era, Energie, Onderneming, Elsa, Helvetia 1, Stad Amsterdam 7, Stad Amsterdam 10, Dis ponibel, Johanna, Emanuel, Dirkje, Rival, Reso- luto 2, Johanna, Hoop op Zegen, Spera- Tele graaf 19, Broeken; Johann, Hamersma; Ma tan, Michielse; Gonda, de JongeRaöiuaa, Tresch; Anjori, Koenen; Liberté, Wey; Josepha, Pols; Compoti XL Kutt; Cornelia. Boekhorst; Excel sior, de Meyer; Clorinde. Nehren: Floi-entine, V. Regenmortel; Berlioz, v. d. Loan: l'Espsranee, Grinwis; Schumann, Kooyman: Anna Fransiska, Streuber; Ideaal, v. Aaperen; Rcgularitë 4, Pol- fliet; 4 Gebroeders, v. d. Adel; Vertrouwen, v. Dongen; Van r.m Langui; Gerta, Mar jot. LO. i'i X, 12 October. Gepasseerd vcor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Emma; Pr a Leo, Mesiiw- sen; Rhenania 33, Kirsch; Nelly, v. Oosten; Nlederrhein 26, Winter; st. Leoparth.; Stinttes IS; Hans Adolf; Stinne3 23; Energie 4, Nohl; Naptha 4. Goob; Naphta 1, Hendriks; Hernia, van Suydam; st. Raab Karcher 6; Maria; Noord kaap; Normannia; Bonnefooi; Nassovia; Corjo. Stravers; DA.P.G. 7, Romer; D.A.P.G. 9, Leutïi- ner; Neuwied, Ertel; Lulsenhof, Hoek; Binnen vaart 30. Lagerwaard; Eldorado 2, Poss; Rijn Reynders; Willem, van Ooyen; Mon Avis, Vol- ker; st. Helena; Eldor; Japico; Actief; San. Antome; Cuvier; Elisabeth; Nanny; Logi; Eben Haezer; St. Odile; Fiat 2; Obernai; Saga; Nel ly; Magni; Katla; Progres; Ulckel; Ful'a- Wacht am Rhein 2; Adriana; Turgot; Expres' Partout 2; Progressus; d'Alembert; Emma: HelmuthStad Brussel, Offenberg; Imperator Urmetzer; Gelderland 2, Honing; M. Stinnes Diehle; Wall, Rutgers; Lead, v. d. Klippe; Po lar, Butefur; Maria Cornelia, Klöckner; Katha- rina. Bambaeht; Elisabeth, Worch; Theti3, Dah- man; Johan Dietrieht, Verschuren Emanuel, Hompus; Jacora, Kanters; Helene, Dott; Atlan- tik. Wirges; Piombo, v. d. Geer; R. Karcher 20, Ertel; Willy Theo, Reinders; Talne, Limpt; Jo hanna, de Visser; Alsu, Snijder; st. Zaanland; Willem, Lurkin; Keo, Meckel; Walsum 16 Waardenburg; v. Drie! 64. v. Teeffelen; st. Stin nes 18: AMSTERDAM: st. AksvvijkRosa, Bell; st. Veldwijk; Josephine, Bell; Jannetje Veld huizen; Rival. Oudakker; Lotus, Post; Adriana 5, Fernhout; Epsylon, van Eyeken; BUDEL: Marcel, Heyrrtjes; RHEDEN: Asteroth 5, Krapp; NIJMEGEN: Synthese, Jongen; VLISSINGEN: Willem Hendrik, Hennevanger; TERNEUZEN: C. G. Mayer 16, Gassert; WIJK BIJ DUURSTE DE: Vertrouwen, van Oosten; SLUISKIL: In diana, van der Vlies; DEN HAAG: Adriana, Smits: ZWOLLE: St. Joseph, Steegers; KERK- DRIEL: Everdina, de BeyerHAASTRECHT: de Hoop, van Enck; SCHIJNDEL: Georg Peter, de Rijk; LEIDEN: Gltick Auf 2, Wendt; BRE DA: Gerjo, Bayens; MOORDRECHT: Nova Cura, Breevoord; MILLINGEN: Goede Ver wachting. Sens; SCHIEDAM: Pax, Thüssen; DELFT: Maria Wllhelmina, Bochel; MIDDEL BURG: Adriana, Oerlemans; 'T VISSCHERTJE: Vier Gebroeders, Bezemer; OUDE TONGE: Dankbaarheid, Keuvelaar; BUIKSLOOT: Adjo, Bosman; EWIJKSLUIS: Onderneming, v. Veen; DRIMMELEN: Zorg en Vlijt, Schuller: WES TERVOORT: Frans, Paulissen: VLISSINGEN: Adriana, Hazewindes; DE STEEG: Nenuphar, V. d. Kamp; HELMOND: Johannes, Heymen; MAASSLUIS: Lahnthal, Kraus; PANNERDEN: Johanna, v. Gijn; 'eBOSCH: st. Cordie. BELGI Niederrhein 2, Blumm; Phenix Rhenan 4, Kik; Allee, Verbeek; Koeln 23. Bott; Badenia 45, Oslertag; Fluviale 37, de Zeeuw; Vesta, Banraan; Dranaco 3, Eekman; Milo, Moray; Risico, Koenen; Irma, Willems; L'Avenir Huygens; Koningin Wilhelmina, de Jong; Navi gator, Pauwels; Sondonie, Merland; Jeannette, J003; Anna, Verschuren; Vaillant, Weidt; Jo hanna, de Haas; Tuisko 1, Mussig; Normandie. V. Heeswijk; Joseph, Beekman; Eltanin, de Wachter; Fortuna, Blom; Robert Agnes, Zim merman; st. Rijnse helde 5; Antoofa, Kielen; Pharailda, de Meyer; Algol, Bouwens; Vanadis, Verschelden; Alcyon 2, Verschelden: AI bic ore, Tronkoe; Nautilue 2, Wanders: Johannes, Rut ten; Confiance. Verberght; Maria, Sellenslagh; Marcel, ten Napel; Duo, Landskroon; Lujo, Groothaert; Leonle, Huyssen; Coverna, Doré; Maris Stella, Meuwessen; Maria, Janssens; Boma 2, Heeracker; Stad Dendermonde, Vriens; Qulel- lin, Sanders; St Antonius, Bongers; ld. 2, Bon- gers; Prudens, de Roeck; Stad Leuven, v. Hoy- weghen; Mathilde, de Weert; Maria José, Saeys. DUITSCHLAND: stoomschepen: Meuse, Teunal 8, Tolima, Hanlel 21, Walsum 1 en 2, Constan-j tina, Clara Elisabeth, Asgard, Ernst, Fiat 3, Johan, Herman, Hermine, Colbert, Goliath, Hekla, Groa, K. Vaart 8, Fiat 3, K. Vaart 1, Ajax, Willem Marie, Johanna, Escaut 2, We3terbou- wing, Rijn, Schieland; Confidentia 2, Wirges; Anna Maria, Buisman; Hagen, Brouwer; Hein- rich Theodor, Kinzier; Oscar Rosa, Jost; Hooft, de Wit; Walhalla, Melsen; Joma, de Graaf; Rheinfahrt 48, Mellein; Friederich Elise, Seib:' Jeanna, Breur; Fransiska, Hellings; Maren, Hartmahs; Adam Elise, Dombeek; Bronzino, Hendriks; Fidelitas, Klink; Francois, v. d. Donk;- Lawoe, Steenhuis; Hirondelle, Been; Pieter Schram, Menster; Einigkeit, Oess: Fasolt, Hof-| man; Johan, de Koning: Willem, V. Beers;'| Dipping 3, Schut; Laos, Sclioots; st. Edmund; Ancor, Oosterwaal; Julia, Strooband: TheresiaJ Kaufer; Wiedersehen, Schumacher Schweizer-, thai, Saul; Ski, Pauwels; Maria, Heyboer; Har-I ma, Huisma; Adma, v. Strien; Rheineck, Jung;'] Maria Sophia, Sehwippert; Leopold Marianne 4, Zens; Arno, Heidemstekker; Mevo, de Haas; Tolo, Gloerlch; Emile, Cauwenberg; Noord-Hol land, Ifoevoets; Bllderdük, v. SchBU: Felaw, Plomp; Hagen, Hansen; Drenthe, Engelhardt;' Marie, de Beer; Atalanta, Herman: Julia, V. Steen: Ma.ia, Riool; Antonin, v. Eersel; st. Rhe nania 4; Koeln 42. Kraus; st. Colonia I; Indiana, v. d. Vlies; st. M. Stinnes 12; M. Stinnes 16, Joost: Friedrich .Ernestine, Seger; M. Stinnes 40, Sellerbeck; Neptun 15, Herle; Sulina, v. d. Akker; Helene, -Padmos; Mannheim 58. Kleef Badenia "S2, Schmitt; id. 20, Bansbach; st. Ideaal! Fluvialo 30, Blommers; Z.-Bevevland, Strome- zand; st. Katerveer; Johanna Helena. Emane;] Hugo Stinnes 11, Selbst; Gelderland 7, Holbach;]! M. Stinnes 76, Joost; Anna Maria, Lch; de Hoop, de Rooi; Res Nova, Zijlstra; Risico, Visser;! Neptun, Goob; Zelden pas, v. Hoeven; Madonna, Biezen; Emile, Backfisch; st. Willem I; Lubling, Buchloh; Cuba, de Bot; Cama, de Paepe; st. Helvetia; Vies, van Boekelen; Succes, Dehler; Mathilde, Terjung; Josephine, Schmitt; Barbara Cornelia, Jollen: Johanna Adriana, Vermeulen; Mina Mettaa, Wernnstett; W T A G 80, Runkei;1. Jacob Kathar.ina, Schneider; Cornells, Raven- berger; Vertrouwen, Boeren; An ja, Heyboer;! Therese, van der Hof; Maria, van Strieri; Rika, Haas; Raab Karcher 35, Schmitt; Johann, Bo- nink; Sani 16, Verscbure; Reveil, den Breejen; Stella, de Vlieger; Raab Karcher 38, Ottenp Baudelaire, Kron; Haniel 89, Kubler; Ticino, Gréulich; Noumea, Ziegler; Damco 25, de Jong; Geertje, Hukema; Clasina, van Pelt; Rien Sana Dieu, Oosterwaal; Raab Karcher 79, Eramig: Saturnus, Corstanje; st. St. Buchloh 5; Hella, Dreys; Johan, Weygardt; Janus, Gerlach; Ha rold, Beekmann; Risico, van der Phiym; Baden 4, Kissel; Energie, Klap; St Antonle, Visser;! Raab Karcher 30, Mellein; Judea, Heuwellngl' Die Oder, Syre; Rünzeevaart 8, van der Lucht;' Friedi-'ch Elise, Zeitz: st. Ludwig; Baden 6, Kart ENUELAND: st. SuuU, DE TOCHT VAN SMIRNOFF. Hét K. L. M.-vliegtuig H-NAEN, bemanning Smirnoff, Aler en Veenendaal, is gisterenmor gen om 6.35 uur pi. tijd uit Belgrado vertrok ken en om 11.45 uur pi. tijd te Constantinopel aangekomen. Daar het echter Vrijdag in Turkije een feest dag is, waarop niet gewerkt mag worden, kon het vliegtuig zijn reis niet vervolgen en gaat 't du3 eerst heden verder. Alles aan boord was in orde. mer, als ze voortaan weer kegelen met d'r kop, dan blijf maar liever thuis. Ik zal 't onthouden, zei Jopie, maar zeg 'ns, dokter, mijn baard is toch niet beschadigd? Dat zou jammer zijnl De dokter zei, dat hij gerust kon zijn en Jopie trok af met z'n verbonden hoofd, 't Was anders in Holldorp iets onbekends, dat er ge vochten werd, maar het strontianiet bracht al- lerhand mee. Eigenlijk was Jopie 'n martelaar; dat zat 'm namelijk zóó. Zondags had de pastoor in de preek zijn pa rochianen vermaand, dat ze toch vroom en waakzaam moesten zijn, want dat er bijzondere gevaren waren. Hij klaagde erover, dat het drinken toe- en het kerkbezoek afgenomen was en hij wees vooral de ouders op hun plicht, hun kinderen goed in 't oog te houden. De men- schen hadden dat met ernst aangehoord en de oude Wolbrink had uitdrukkelijk ja geknikt. Juffer Jeanne wilde zelfs voor de parochie den kruisweg bidden; zij deed 't echter niet, want ue koster speelde na de Mis weer zulk 'n vroo- lijlte melodie, dat haar devotie weg was. Kwaad mopperde ze in zich zelf: „Met zoo'n koster is 't waarachtig geen wonder, dat Holl dorp ten gronde gaat. Dss avonds in de herberg had „mooie Karei", die het kleermaken aan den kant gezet had en in de strontianietgroeven werkte, heel wat te zeggen over de preek van den pastoor. Jopie, die den pastoor graag mocht lijden en niet bang was, deed hem bescheid en verklaar de, dat 'n kerel, die nog niet eens 'n fatsoenlij ken baard had, niet zoo'n grooten mond moest opzetten. Toen „mooie Karei" daarop van zijn, Jopie's, vlezen, rooden baard sprak, hield Jopie dat voor 'n persoonlijke beleediging en gaf hem 'n draai om z'n ooren, die je hooren en zien kon. Met het gevolg, dat ze op handtastelijke ma nier hun verschil van meening uitvochten en zoo moest Jopie nu met 'n verbonden hoofd rondloopen en „mooie Karei" moest drie da gen hinken. Dokter, zei Jopie en keek weer door de deur, ik had 't heelemaai vergeten zeg '113, wat ben ik schuldig? Och was, maak dat je wegkomt! Je heb toch niks, je verdrinkt alle3. Jij ook, dokter! zei Jopie vergenoegd, nou, dank-ja hoor! En ais je soms 'ns iemand hebt, die 'n pak slaag mot hebben, dan wil ik dat graag voor je in orde brengen, Adjuus! Ik zal d'r aan denken! lachte de dokter, adjuus Jopie! Na 't eten zei de dokter tegen Engel: Ik ga weg. 't Is mogelijk, dat ondertusschen iemand komt, die mij voor een bijzondere aan gelegenheid wensoht te spreken, misschien wei meer dan een. Laat ze allemaal in de wachtkamer en zeg hun, dat ik leder oogen blik terug kan komen. Laat niemand weg gaan, want 't gaat om *n zeer gewichtige zaak. Engel vond dat alles behalve plezierig. Zij stuurde liever alles weg, dan kon ze onge stoord achter den koffiepot zitten. Wanneer u echter te lang wegblijft, dan laat ik ze allemaal weggaan Neen, ik blijf hier in de buurt, zei de dokter. Dat deed hij ook. Hij ging naar Som mer, zette zich in 't privé-kamertje achter de gordijnen en liet zich 'n glas bier geven. Hij zat daar heel op z'n gemak, pafte aan z'n si gaar en keek opmerkzaam de straat op, waar toch eigenlijk niet veel te zien was. De dikke waardin kwam met haar breikous aangeioopen en ging bij hem zitten. Dokter ik ben zoo kort van asem wat is daar goed voor? Flink rondloopen, trap op, trap af! Wat? dan heb ik heelemaai geen asem. Ik slaap beneden alleen om de trap niet op te moeten klimmen. Op den zolder ben ik in geen vijf jaar geweest. Vrouw Sommer leunde achterover, zoodat d'r stoel kraakte. U wordt te dik, hebt te veel vet. Dat is uw ongeluk, juffrouw Sommer! Maar kijk 'ns, wie komt daar? Vrouw Sommer zette haar bril op. Lieve he mel, dat is toch Amelia Nappie uit Windhoek poehh, wat is ze fijn! Die ouwe geit is al over de dertig. Wat nou? Ze gaat voorbij en ik dacht dat ze hier zou komen nou kijk, kijk ze gaat hij u aan dokter! Wil®zeker '11 tand laten trekken lachte de dokter. Ach Heer! die heeft ze al lang niet meert Kijk! Daar komt juffrouw Pim pel uit Loc rem de dochter van advocaat Pimpel! Jandorie! Wat 'n boonestaak! riep de dokter. Maar nou zeg ik niks meer! Dok ter ze gaat bij u aan! Zal wel eksteroogen hebben zei de dok ter droogweg. Geef me nog 'n glas bier, 't is dorstig weer. Vrouw Sommer bonsde op tafel. Ja, wat 'n hitte, hè! we krijgen vast onweer. Lina 'n glas bier voor den dokter! Weer keek de dokter door de gordijnen. Daar komt er nog een, juffrouw Sommer! Alle donders, dat is me 'n ommekantje? Dia waggelt net als 'n vette gans. Heb-jo van me leven! dat is Eulalia Balstuur uit Windhoek. Lieve tijd, wat glimt ze! Die zal wel 'n koppie koffie drinken met. 'n bierglas vol water d'r by Ik keu'dat, Lina, koffie zetten! (Wordt yervolgd). kWtóaa»—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10