DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag t3 October 1928 No. 15238 öit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS gtabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek A EEN GEMEENSCHAPPE LIJK ABATTOIR DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN UST SCHIEDAM'S VERLEDEN LANTAARN OMVER GEREDEN AGENDA Zondag 14 October KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM VERLAGING ELEC> RICITEITSTARIEF NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl'. Reclames tusschcn den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. lol een maximum Van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.<ó, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3,25, per maand 1,10, per week 25 cem. Franco per post 3,75 per l.lwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 j J, verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- iratis-Ongevallenverzckering: f 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij ^lie8 01 8 anderS vinger. Ik Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, les van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand, 25 bij vernes Zooaig na de jongste conferentie, op 12 September, ten stadhuize alhier tusschen 4e beide colleges van B. en W. van onze Seniecnte en van Vlaardingen gehouden, te verwachten viel, is het Dagelijksch Be stuur onzer westelijke zustergemeente tot 4e conclusie gekomen, dat een gemeen schappelijk abattoir ook in het belang van Vlaardingen zou zijn. Het heeft aan de raadsleden van die conclusie mededeeling gedaan en hun tegelijkertijd een ontwerp overeenkomst, aan te gaan met onze ge beente nopens de exploitatie van zulk een gemeenschappelijk abattoir, overgelegd. We zijn er van overtuigd, dat de defini tieve totstandkoming' van een redelijke over eenkomst, voor heide gemeenten een geluk- ^enscli waard is. Be exploitatie-rekening voor een slacht huis voor onze gemeente alleen gaf aan in komsten te zien een bedrag van 62.479, aan uitgaven van 61.840. Ze was zóó op- fiezet dat er niet met verlies behoefde te borden gewerkt. Ze was gebaseerd op de totale slachtingen en invoeren in 1927, en tvaar een geleidelijke vermeerdering van het inwonertal verhoudingsgewijze grooter tdeeschverbruik zal meebrengen, kon wor- 4en gezegd, dat we met die rekening aan 4on voorzichtigen kant waren. Wanneer echter tot de 44000 zielen voor wie het slachthuis is ontworpen er al dade- Üjk 28.000 andere toetreden, dan begrijpt ben, dat de exploitatie-rekening een geheel ander beeld gaat vertoonen. Van de uit gaven blijven vele posten en met name die v'an rente en afschrijving van de bouwsom, fente en afschrijving van de aankoopsom 4er machines en de rente van den grond prijs ongewijzigd (tenzij thans een vergrootc houw mocht zijn ontvangen) wat op de oude Exploitatie-rekening al niet minder dan 45 Pet. der uitgaven uitmaakte; en ook de oven- Es posten zien gezamenlijk slechts^ 'n ver hooging welke tot de uitbreiding van 't zielen tal, waarvoor het slachthuis is bestemd, b geen verhouding' staat. Daarentegen staan 4e inkomsten met dat zielental, waarvan Weer de slachtingen en invoeren afhangen, in vrijwel evenredige verhouding. Een toe treden van Vlaardingen beteekent derhalve «en betrekkelijk geringe vermeerdering der hitgaven, en een van het inwonerstal van Vlaardingen. geëvenredigde vermeerdering 4er inkomsten. Ert waar we hier met een hedrijf van doen hebben, dat geen winst hoeft, op te leveren, kunnen slacht- en keur looncn worden verlaagd, wat zich allicht Weer in de vleeschprijzen zal weerspiegelen R. K. RADIO-VEREENIGING „ST. LIDUINA" Het programma voor de propaganda vergadering Voor de groote propagandavergadering, Wel'ke de R. K. Radio-vereeniging „St. Lidui- ha" Dinsdag a.s. in „Musis Sacrum" houdt, als volgt samengesteld: Kwart over acht. Muziek te geven door het Excels iorstrijk je (Black and White-band); half negen. Opening der vergadering door den voorzitter, waarna gezongen zal worden ,'Roomsche Blijdschap"; vervolgens: optreden Van het Orphieus-kwartet; huldiging van de danres-zelatricen van het Radiofonds R. K. Ziekenhuisrede door den heer P. Kasteel 0ver: „Wat de Radio voor ons moet zijn". Baama pauze. Na de pauze toespraak door den voorzitter Van den K. R. O. den ZeerEerw. Heer L. M. Perquin o.P.,; optreden van het Orpheus- htvartet; muziek door het Excelsiorstrijkje, en l°t slot. de vergadering te zingen „Aan U o Ko- büg der Eeuwen". RADIO VOOR HET R. K. ZIEKENHUIS Be officieele ingebruikneming van de radio- bst'allatie in het R. K. Ziekenhuis is, behou dens onvoorziene omstandigheden, vastgesteld Zondag 28 October, om 12 uur. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN Be geneeskundige dienst zal morgen worden aargenomen door de geneesheerem. de Bruyn, Nieuwe Haven 125; Geerdea, Veenlantstraat Koene, Burgemeester Knappert!aan 30 en Kls, Tuinlaan 92. Geopend zal zij-n de apotheek van Westen. Por®, Emmastraat 1. TT.v npv DAG Deze week trad te Londen in het huwelijk Mr. Jan jegens uit Nijmegen, met Miss Joyce Anderson. Bruid en Bruidegom werden bij R. i. Jurgens uit v^]aten der kerk te Londen gekiekt. ROSA'S BLOEMENTENTOONSTELLING De zeppelin vertrokken Een luchtbaJlonopstijging zij het dan ook in miniatuur herinnerden de Schiedam mers zich nog wel van het vorig jaar Konin ginnedag, en ook het begrip van vliegmachines is hij hen goed ontwikkeld. Zoo goed, dat alles deskundige is geworden en je weet te vertel len, dat Cees in 't Veen een Pander-machine be vliegt. Maar een Zeppelin-opstijging hadden ze nog nooit van nabij gezien en het valt daarom gemakkelijk te begrijpen dat de reclame-Zep pelin van „Rosa" die gistermiddag boven de stad zou gaan zweven, veel bekijks trok. Pas eexgisteresn had de heer Krabbendam het ongeveer 4 M. Lange, uit tegen regen bestand geprepareerde geel-papiereu gevaarte, uit Er furt (Beiereu) ontvangen en met bekwame spoed is er daarna een kleurige lintenversiering om aangebracht. Zoo was „alles gereed voor den „start", Het toestel was in café „De Amstelbron" met water- stofgas gevuld, waarna het onder algemeene belangstelling lnagzaam werd opgelaten. Een aan de voorzijde aangebrachte kurken schroef met een middellijn van 35 c. M. moest bet ef fect nog verhoogen, maar nauwelijks was de zeppelin boven het dak uitgekomen, of hij kon in werkelijkheid dienst doen. De „kabelbrak af en de „Rosa" zoo was het ding gedoopt schoot vlug een eind de hoogte in, om vervol gens in de richting van de Noordzee te verdwij nen. Op verschillende plaatsen is hij nog gerap porteerd en de meest fantastische verhalen de den over de „zeppelin" de ronde; er waren zelfs menschen, die in de meening verkeerden, dat het 'n „verongelukte" vliegmachine was.' De ongelukkige eigenaar die voor zijn ten toonstelling nog een andere bijzondere reclame in petto heeft verwacht dezer dagen tele grafisch bericht van de een of andere ver in hot buitenland vertoevende familie, waar de zeppelin gedaald is, en die nu de uitgeloofde premie wil verdienen. Het bezoek Over bet bezoek aan de tentoonstelling is men zeer tevreden. Gisteravond was het weder een prettig gezicht de „steeds nieuwe" stroom van bezoekers de zaal binnen te zien komen waar door we thans dicht bij den 3000sten betaJen- den bezoeker zijn. Deze, die hedenavond ver wacht wordt, kan rekenen op een aardig sou venir. Ook de in een bovenzaal opgestelde attracties, die toch feitelijk het meest sym pathieke doel hebben, hebben over bezoek niet te klagen. Voor bezoekers van de grot, werd een kleine entrée geheven, ten bate der t. b. e. be strijding. Hedenmiddag te 5 uur, maakt het Muziek gezelschap „St. Ambrosius" de volgende rond wandeling: Gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven, Dam, Breedstxaat, Noordmolenstraat, St. Anna Zusterstraat, Groenewegje, Noordvest, Schie, Ooievaarsteeg. Kindsrbuurt, Raam, Breedstraat, Vlaardingerstraat, Westvest, Korte Haven, Lange Haven tot R. K. Volksbond. Daarna wordt te 3 uur door dit Muziekcorps een Concert aangeboden. De tentoonstelling is morgen, Zondag, den geheelen dag gesloten. Maandag is de laatste dag. DIEFSTALLEN De heer L. van der S., wonende Sin-In nwlers- laan, deed bij de politie aangifte van •diefstal van een bankbiljet van ƒ25, uit een lade van zijn buffet in de huiskamer. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van den heer M., wonende in de voormaligen Officierentuin is uit zijn motorboot, die ligging heeft in de Korte Ha ven, een koperen lantaarn ontvreemd. HET NIEUWE WETSVOORSTEL VÓÓR VIJFTIG JAAR ILt de „N. Seh. Ct." van October 1S7S. Gedurende het 3e kwa; '»al dezes jaar» zijn laags den Nieuwen Waterweg binnengekomen 675 stoom- en 234 zeilschepen. Uit de „N. Sch. Ct." van 9 October 1878: ..Den beer L. van PinXteren Az., heel- en ver loskundige alhier, werd den 5eu dezer dooi dr. C. J. Vailiant, correspondent der Maatij. tot Redding van Drenkelingen, de gouden me- daiHe dier Maatschappij uitgereikt voor de meneehlievende en volhardende pogingen, door hem aangewend om de levensgeesten op te wek ken van een drenkeling die, ckn 7en Juli uit de Schie opgehaald, geen teeltenen van leven meer gaf, welke pogingen gelukkig slaagden. Dit is reeds de vierde maal, dat de heer van Pinxteren door genoemde Maatschappij met hare gouden medaille wordt bekroond. Uit de „N. Sch. Ct." van 10 October 1878: Bij de verkiezing van een Nd voor de Tweede Kamier der Staten-Generaal in het Hoofdkies district Rotterdam zijn uitgebracht 1202 geldige stemmen. Gekozen mr. J- van Gennip met 719 stemmen. De heeren mv. W. h. Jansen (r. k. alhier) en jhr. mr. A. F- de Savormn Lobman verkregen respectievelijk 230 en 199 stemmen. VÓÓR VIJV-EX-WIXT1G JAAR Uit de „N. Sch. Ct." van 9 October 1903: Hedenmiddag ten twee uur werd door Bur gemeester en Wethouders ten raadhuize aan besteed het afbon.fleen van een windmolen, genaamd Wilhelmlina, aan de Broersvest al hier. Het werk werd aan den hoogsten in schrijver, D. N. de Kloe, voor ƒ1234 gegund. Uit de „N. Sob. Ct." van 10 October 1903: Op initiatief van „Schiedam Vooruit" is een voorioopige vereeniging voor Volkshuisvesting gevormd, die een voorloopig bestuur heeft geko zen miet opdracht een definitieve vereeniging tot stand te brengen Op den OvxatschieschoAveg, nabij de spoor brug, is door een vierwieligen vrachtwagen een lantaarn aan- en omver gereden. SCHEEPVAART SCHIEDAM., 12 Oct. Aangekomen: s.s. Wes tern Queen, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven; s.s. Lucy, van Calais om kolen te bunkeren in 4e Wilbelminahaven. b.«. Oost Pruisen, met papierhout van St. Pe tersburg aan de steiger Oosttrhaven. SCHIEDAM, 12 Oct. Vertrokkens.s. Damp- tre ledig naar Ceitsilioto. DENK OM DE RIJBEWIJZEN Op de Koemarkt werd vanmorgen door de politie een uitgebreide controle uitgeoefend op de rijbewijzen van daar passeerde chanteurs. Men zij dus gewaarschuwd- GESLAAGD Te 's Gravenliage slaagde voor ht. aar- schooldiploma B. mej. G. van der Kleij en voor diploma A. mej. C. E. J. van der Kruis, beiden alhier. Een brochure van mr Sickcnga De Goudsöhe wethouder van financiën, de li ?r K R. van Staal, heeft eenige persverte- aw'O-dige. s ingelicht omtrent de gevolgen, w -lko voor de gemeente Gouda z.illen voort- v o sien uit de eventueelo nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen Tijlf en ge meenten. Aan zijn uiteenzetting out leunen we het volgande: Aan de hand van -Ie garantiebepaling van artika 6 be-eken den wij voor de Goudscke bur gerij een voordeel van rond ISO 00" a 340.000. Zooals U weet, zat Gouda met ingang van 1 Mei 1931 de navolgende inkomsten verliezen: 1. Rijik'Suitkeering wet 1897 87.000. 2. Ge meentelijke Inkomstenba.asting 688.000. 3. Opcenten personeele Be-lavtirg 7,1.000 Totaal 845.000. Hi - voor m de plaats ontvangt de gemeente: 1. Do Rijk,'uitkeering uit het Gemeentefonds, die za. bedragen in minimum 321.349.60 en in maximum 482.024.40, 2. Verder de hoofd som oo de Grondbelasting (gebouwd) ad rond 58.000. 3. SO opcenten ep de Gemeentefonds belast, ng naar raming rond 3 60 000 Deze drie ontvangsten opgeteld geven een bedrag van bij minimam flijksuitkoaring, rond 540.000, ">ij raaximum-Rijksuitkoering, rond 700.000. Zooals boven geaego wordt aan inkomsten gederfd 845.000, zooda de nog ontbrekende baten zullen moeten women geput uit de nieuw in te stellen „Verter Lagsl«lasting plaatsver vangster van de op te heffen Personeele Belas ting0 Deze tal dus moeten opbrengen bij mini- mum-Fiijksuitkecrtng '.oud 305.000 en bij maxinium-Rijksuitkeer'ng rond 145 000. Het voordeel voor de Goudsche bt rgerij wordt nu a.i volg: verklaard; De retto opbrengst Ier Gemeentelijke Inkom st e.nibcastlng bedraagt thans rond G87.000. De oporengst der Gerr.eeatefonJsbelasting plus S0 op' enten zullen een bate geven van naar raming. ïoaü 370.000 Mzoo eea voordeel van 327 COM. De huidige, pcrscweele belasting plus ge-, meentelijke opcenten geven een opbrengst van rond 160.000. Hiervóór berekenden wij de opbrengst der gemeentelijke verteringsbelas ting op respectievelijk 305.000 of 145.000, zoodat in het eerste geval rond 145.000 meer zal moeten worden betaald dan bij de tegen woordige heffing van dc personeele belas ting en in liet laatste geval 15.000 minder. Stellen wij hier tegenover het voordeelig verschil tusschen Gemeentelijke Inkomsten belasting en Gemeentefondsbelasting plus opcenten ad 327.000, dan blijft er voor de burgerij een netto voordeel dat zich zal be wegen tusschen rond 180.000 en 340.000 per jaar. Tot slot nog deze, voor Gouda belangrijke opmerkingen. Hoezeer- ik met sympathie tooi wat den vorm betreft, dit wetsontwerp be groet, betreur ik het voor Gouda en andere kleine plaatsen zuilen ook wel de dupe zijn dat pas 1931 het jaar zal zijn dat de ge meente voor de gewijzigde uitkeeringen in aanmerking komt. Het ontwerp van de Staats commissie sprak van een nieuwe regeling die in zou gaan in 1930. In onze gemeentebe groting van het vorig jaar, opgebouwd op het stelsel van de komende 4 jaren, was berekend, aan de hand van het rapport van de Staats commissie, op een groo-tere uitkeering in het jaar 1930 van 43.000. In het door den Raad en Ged. taten goedge keurde stelsel mankeeren wij dus straks 43.000, die nu in 1930 «iet afkomen, plus het bedrag van Januari, Februari, Maart en April van het jaar 1931. Ik zie met bijzondere zorg voor Gouda het jaar 1930/31 tegemoet, omdat het een groote toer zal zijn door het gemis van. deze bedragen waarop in ons stelsel gerekend is, de begrooting in dat jaar sluitend te maken.. Door dé firma Muusses te Pui-merend wordt -een brochure uitgegeven van de hand van Mr. V. Sickenga, Gemeente-secretaris van Schie dam, waarin deze, onder toevoeging van ver schillende staten, het nieuwe wetsontwerp op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten bespreekt. Schrijver wijst er o.a. op, dat de belasting voorstellen geheel onafhankelijk zijn van de financieele verhouding. Hij heeft de nieuwe Fondsbelasting vergeleken met de Schiedam- sche inkomstenbelasting en dit in een grafiek neergelegd, en toont aan dat bet hoogste per centage veol hooger zou worden dan het tegen woordige, zoodat de nieuwe belasting niet voor alle gemeenten geschikt zou zijn en dus haar invoering in de gemeente niet imperatief maai facultatief moet zijn. Schrijver betoogt, dat de afstand van de op brengst van de grondbelasting en de overdracht van de personeele belasting weder de verhou dingen zou verbreken en den een nadeel den ander voordeel zou verschaffen, terwijl, wat betreft het productiever maken van de perso neele belasting, mede in verband met de vele reeds hooge opeentenheffingen, de berg ongetwij feld een muisje zou baren. Hij meent ook, dat deze maatregel steunt op verouderde begrip- pen. Terug te komen op de uitkeering volgens de wet van. '97 met haar grillige verschillen, acht bij ook niet aanbevelenswaardig. Ten zeerste onrechtvaardig zou bij het met name tegen over de werkgëmeente vinden om de-forensen- helasting af te schaffen zonder dat hetgeen nu Lei Vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten Wettig beecbertnd zijn tegen namaak en vervaliching Prlji 25, 10 én '75 ?t, Reel. 3039S 13 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Amhrosius S uur, R, K. Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkexsbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninld. Man, nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V, lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw ICath Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering ICath. Leven. Gebouw Kath. ICrinff L. Haven. Aanvang half negen, lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het StedefTjk Museum, St. Joris Doele, Doeleplein. Rosa's bloemententoonstelling De tentoonstelling is geopend; Zaterdag 13 Oct. van 25 en 7.11 uur nam, Zondag 14 Oct. den geheelen dag egsloten. Maandag 15 Oct. van 2—5 en 7—11 uur. Feestavond S.V.V. supportersvereeniglng „Door Weer en Wind". Gebouw Musis Sa, crum. Aanvang 8 uur. Dinsdag 16 October Uroote propaganda-vergadering R. IC. Radio- vereeniging „St. Lidnina". Spreker de heer Piet Kasteel. Optreden van het Orpheus-kwar- tet en huldiging van de dames-zei atricen van het radiofonds voor het R. IC. Ziekenhuis. Ga- bouw Musis Sacrum .Aanvang half 9. Woensdag 17 October Concert, te geven door het mandoline- gezelschap O. N. I. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. 13 (Jat.: Groote Schouwburg, Tooverflult; (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen) Tlvoli-Schouwburg, Samen uit(Schouw- tooneel) 8 uur. 14 O c t.: Tivoli-Scliouwburg, Samen uit Sohouwto'oneel) 2 en 8 uur. Nutszaal, viool concert Huberman, halt 3. 15 Oct.: Tivoli-Sehouwburg, Samen uit (Scbouwtooneel) 8 uur. 16 Oct.: Luthersc'he kerk, concert J. T, Schaddelee (orgel), J. Wiirtz-Boerenbrink (zang) en F. Broeckhoven (viool) 8 uur. 17 Oct.: Groote Schouwburg, Een moeder. (Sehouwtooneel). 8 uur (voor volwassenen)', Nutszaal, concert B-trio 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 dezer in: Royal, Olumpia; Centraal (>voor volwassenen); W. Bs theater (voor volwassenen). de gemeenten daardoor krijgen of haar wordt gekort, door het Fonds wordt overgenomen, Hij meent verder, dat wanneer men de belas ting wil afschaffen het een goed denkbeeld is om den forens in elk geval te betrekken in da hoogste der beide belastingen, zoodat hij van het wegtrekken althans geen belastingvoordeel heeft. In verband met de verlaging dér electrici- teitstarleven te Rotterdam staat ook hier een verlaging van het tarief zoowel voor kracht als voor licht te wachten. Het electriseh lióht zal, zijn we wel ingelicht, van 30 op 26 ct. per K.W.U. worden gebracht. TIENW1ELIGE AUTO Bij dsn Rotterdamseben dijk heeft hedenmor gen ingenieur B. H. van Rijn uit Schiedam, een goedgeslaagde demonstratie gegeven met den door hen uitgevonden tienwieligen auto,, die met meer gemak dan een gewone auto in staat is hindernissen te overwinnen. Slechts de dijkglooling Week in vierhand met de glad heid den wagen van den heer van Rijn ie machtig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1