DE KRUIMELS VAN DE TAFEL. ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 EERSTE BLAD PAG!MA 2 UIT KETHEL UIT ROTTERDAM RADSONIEUWS. WEERBERICHT MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60" Laxesr-Tabletten60c' Zenuw-Tabletten 75 Staal-Tabletten 9051 Maag-Tabletten 75cf T. VAN STRATEN en Co. WAARSCHUWING De winkeliers worden gewaarschuwd, tegen een persoon ran ongeveeT 22-jarigen leefttijd gekleed in donkerbruine jas en met een grij zen gleufhoed op, die gisteren bij verschillen de winkeliers inkoopen deed. Toen liet op betalen aankwam bleek hij geen geld bij zich te hebben, waarna hij het adres opgaf en zei bij het afleveren van de goederen te zullen betalen. De opgegeven adressen bleken bij on derzoek valsck te zijn. MARTIN IT" De op 18 Juni j.l. onder heit personeel van de ftSbesitoamentfabriSek „Mairtiniit" alMleir opge richte voetbalvereeniglmg speelt morgen op het „Pro-Batria''-terredn, naast de bosch wachters - woning haar eersten competitiewedstrijd tegen T. A. O. uit Rotterdam, BURGERLIJKE STAND Aangiften van 11 October: Dominica, dochter van P. A. van den Berg en D. T. Klapper, Warande; Krijntjeh dochl ter van J. van Heest en M. Gouweleeuw; Ma- Ida, dochter van J. M. A. Lindeman en C. A. Reisniau; Antonius, zoon van A. Schoof en M. de Graaf. HULDEBLIJK TEMPELAARS Door eenige ingezetenen is dezer dagen een comité gevormd dat zich ten doel stelt den heer M. J. Tempelaars op 1 November a.s. bij gelegenheid van zijn zilveren dienstjubiieum i als gemeente-veldwachter van Kothei, namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden. Het comité zal trachten dit doel te berei ken door langs de huizen der ingezetenen een collecte te houden. Er zullen geen lijsten wor den aangeboden dooh de ingezetenen kunnen hun vrijwillige bijdrage storten la een ge sloten bus. Door het comité zal a.s. Maandag met de collecte een aanvang worden gemaakt. DE AVOND-VELDDIENST Uitstekend geslaagd Door de burgerwacht alhier werd gisteren avond een velddienst gehouden, welke mede tengevolge van het gunstige weer uitstekend is geslaagd. De oefening geschiedde in samen werking met de burgerwacht van Overschie, ,Welke met ongeveer 30 gewapende ledeen naar Kethel was gekomen en onder leiding van hun commandant Jihr. Graswinckel het kerkwerf. terrein en de omgeving Iiad afgezet. Om het Blagen van den velddienst te bevorderen was de toestemming verkregen de Kerkbuurt en omgeving niet te verlichten. Nadat de com mandant van onze burgerwacht de heer A. C. van der Loo, op het gemeentehuis aan onze burgerwachters de noodige instructies had ge geven, vertrok onze afdeeling welke eveneens uit 30 gewapende leden bestond in de rich- ting van de R. K. Kerk waar Overschie haar posten reeds had uitgezet. Op heit lcorkwerf ,was een witte vlag geplaatst welke door de Oveirschieënaars bewaakt wend en nu moesten onze burgerwaehters trachten door de linie te komen, waarbij zij een briefje met hun naam aan' de vlag moesten hechten. Ai spoedig wis ten eenige leden der Kethelsche afdeeling door de linie heen t.e breken en toen te half elt de oefening werd afgelast, bleek dat niet min der dan 17 hunner de linie waren gepasseerd en veilig hun briefje aan de vlag hadden be vestigd. Na afiloop vereenigden alle burgerwach ters zich in het koffiehuis van den heer .Jae. Soeters, waar de commandant van OverBchie de afdeelingen heeft toegesproken. Spr. wees op de gemaakte fouten tijdens dsn gehouden velddienst, welke door Kethel gewonnen was, bracht dank aan de burgerwacht van Kethel vootr haar prettige samenwerking en sprak den wensch uit, dat deze velddienst, spoedig door een nieuwe zal worden gevolgd. Na een tractatie in het koffiehuis gingen al len voldaan huiswaarts HET ZIJN MAAR.... Ja, het zijn maar kruimels van een wel- yoorziene tafel. Want daar gaat heel wat om onder de- menschep, die vrijheid en gelijkheid en broederschap in hun vaandel hebben ge schreven. Heel wat, doch het beetje dat we er hier en daar van oppikken, geeft nog stof genoeg om den aard van het geheel te raden. In Frankrijk gaan ze een feest vieren .van den heer Combes. Wat heeft die man voor groote dingen gedaan voor de Fransche natie? Heeft hij de Fransche wet van vrijheid en gelijkheid voor allen een stap verder gebracht? Neen. Hij heeft integendeel gezorgd, dat een root deel van het Fransche volk be handeld wordt als minderwaardigen Hij beeft aan een deel van het volk verlof gegeven om geplunderd te mogen worden door de staatsambtenaren Combes, een afvallige Katholiek, heeft ge. tracht den Katholieken godsdienst in Frank rijk. te maken tot een ouderwetsch en be lachelijk ding. Hij heeft de leekenwetten aan het volk gegeven, hij heeft de kloosters gesloten, hij heeft, de Katholieke scholen het bestaan onmogelijk gemaakt, hij heeft de congregaties en orden verboden te leven naar eigen en eeuwenoude traditie in Frankrijk Met soldaten heeft hij weerlooze klooster lingen verdreven. En toen de oorlog kwam, mochten die menschen, die niet goed genoeg yraren voor Frankrijk, om binnen de grenzen te leven, zich voor dat Frankrijk laten dood schieten. Deden ze dat? Ja, want die mannen en vrouwen kennen pun godsdienst, dat ze zelfs hun vijanden moeten liefhebben. Die weten te vergeven en te vergeten. WAT IS EEN PADDENSTOEL? Een lezing voor de Natuurhistorische Vereeniging. Donderdagavond heeft mevr. M. R. S. Bootje —van Ruyven voor de afdeeling Rotterdam der Ned. Natuurhistorische Vereeniging een lezing gehouden over: Paddenstoelen, ter inleiding van de excursie van Zondag a.s naar „Rust en Vreugd" te Wassenaar. Na een korte inleiding van den voorzitter Dr. Birnie stelde zij de vraag: „Wat is nu eigenlijk een paddenstoel?" Een paddenstoel is niet een plant, maar een „bloem", of juister een „vrucht", waarin zich de „zaden" de zgn. „sporen" ontwikkelen, de eigenlijke plant is het mycelium, de zwamvlok, die meestal onder den grond leeft en als hij voldoende voedsel heeft verzameld, de paddenstoelen gaat vor men. Op dorre bladeren is het mycelium soms mooi te zien als een netwerk van rechte dra den. De paddenstoelen worden verdeeld in Ascomyeeten, waartoe zeer vele lagere zwam men behooren, en waarbij de sporen bij pl.m. 8 tegelijk In een zakje (ascus) worden ge vormd en Basidiomyceiten waarvan er pl.m. 1700 inlandsch zijn, hun sporen worden, met vieren meestal, op steeltjes of basidien gevormd. De kleuren van de sporen, die rose, wit, bruin of zwart zijn, zijn o.a. de kenmerken voor een nadere verdeeling. De kleur varieert zeer, hemelsblauw en paar3 komen al evenzeer voor als bruin, geel, rood en wit; ze geuren naar anijs, abrikozen, knol zaad of naar rottende stoffen, zijn glad of ruw, droog of slijmerig, ja werken zelfs op ons ge- hoorzintuig in. Het ontsnappen der sporen gaat onder gunstige omstandigheden als warmte, gepaard met een nauw merkbaar geruisch. Een verwant van de stinkzwam, de „Schleierdame" uit BraziliS spreidt haar „sluier" eveneens hoorbaar uit. Het leven der paddenstoelen is zeer verschil lend, en zijn saprophyten, die op doode stoffen leven en nuttig zijn voor den kringloop der natuur, omdat ze de stoffen ontleden ln haar oorspronkelijke bestanddeel™, zelfs cellulose, die bij paddenstoelen evenals o.a. bij insecten voorkomt, waardoor de eerste een plaats tus- schen dier en plant innemen; ook zijn er para sieten, die de plant waarop zij leven schade doen en andere weer zijn een hulpmiddel. De voedingswaarde der paddenstoelen is pl.m. zoo groot als die van voedzame groenten. De vraag is nu, hoe men moet zien, of een pad denstoel giftig' is, dit gaat alleen door ze te leeren kennen, allerlei middeltjes bewijzen niets, men moet uitmaken welke soort het is en dan nagaan, of deze eetbaar is. Verdachte soorten of die, welke er op gelijken, moet men niet eten, zelfs het bezit van knol, beurs of manchet wijst niet eens altijd op giftigheid. Met gekleurde lichtbeelden liet spreekster vele paddenstoelen in bonte volgorde zien. Ten eerste de gevaarlijke Amanita's, die wel zeer giftig zijn, de vilegenzwam, lakrood, met witte vlekjes; de giftigheid hiervan schikt nog al, wilde volkeren gebruiken hem als genotmiddel, zooals anderen opium. De Parelamaniet, roodachtig grijs met witte plaatjes met manchet en knol, zou volgens som migen eetbaar zijn. Al deze Amanita's worden makkelijk verwisseld met den beroemden weid- sehen pignon (Psalliata canpesfris) die veel gekweekt wordt. Deze heeft manchet, soms een zwakke knol, geen beurs, de plaatjes zijn rose, de sporen niet wit maar zwart. Echter zijn, als hij heel jong is, de plaatjes bijna wit; de klassieke dubbelganger is de groene knoiamaniet, Ama nita phalloides. Het fatale van vergiftiging met knolzwam (Amanita) is, dat deze zich pas na 12—24 uur openbaart en het bloed dan ai zoo vergiftigd is, dat er niets meer aan te doen is. Tot de Basidiomyceten behooren ook de gaat- jesizwammen (Polyporaceae) en de heksen,bo- leta; het beste is alle boleten, die rood om den steel hebben te laten staan. Het eekhoorntjesbrood, (Boletus edulis) is jong goed eetbaar. De spreekster die nog tal van voorname soorten had besproken wees nog op de ideale zijde van de zwamkunde, die schoonheidsmo menten schenkt en voor het zoeken in de vrije nabuur interesse wekt voor andere lerende wezens, vogels en planten, insecten en slakken en, last not least, voor het landschap, waarvan dit alles deel uitmaakt. Een warm applaus was de belooning voor de Voor die vrijheidsdaden wordt die mau gehuldigd. En wie hem huldigt, moet natuurlijk in bewondering staan over zoo'n heldenbestaan. Zoo weten we dan ook precies wat vrijheid voor hen beteekont. GEEN UITVOERARTIKEL De wetten die den godsdienst aan banden leggen of beter hem totaal uitschakelen, noe men ze „leeken-vvetten". Waarom dat „lee- ken?" Omdat het geen geestelijken zijn die ze maakten? Nog al glad. Dan zou er meer vrijheid en gelijkheid zijn. Of omdat de makers leeken waren op dat gebied, er niets van wisten? Dat komt beter uit. In ieder ge val, in Frankrijk zitten ze er mee. En we moeten onze aandacht niet alleen naar Mexico laten gaan, alsof alleen in dat werelddeel een Kerkvervolging kan plaats vinden. Hier in Europa, in het klassieke land van vrijheid, hebben alle godsdiensten vrijheid en iedere dwaasheid eveneens, maar niet de Katho lieken. En een Franschman, die zijn eigen vrijheid wil volgen in het klooster, dient, naar het buitenland te gaan. Wie bestendigt die vervolging? De vrijmetselaars met de socialisten. Al degenen die het altijd over den geestelijken dwang hebben der Katholieken, staan hier als de mannen, die beulen worden voor hun eigen landgenooten. M ie gingen er zoo te keer tegen uitzonde ringswetten van Bismarck? De socialisten in Duitschland, geholpen door de Katholieken. "Wie houden uitzonderingswetten tegen de Katholieken vast? De socialisten. Om de vrijheid? Weineen, want de leeken wetten zijn geen uitvoerartikel, werd er ge zegd van hoogerhand. In de missielanden mochten de missionarissen nog blijven be staan. Daar kunne,n ze nog invloed winnen voor Frankrijk. Wie klaagt er altijd dat de godsdienst mis bruikt wordt voor politieke doeleinden? En hier gebruiken ze zelf ecnig en alleen don godsdienst in dienst van de politiek. Ook in den Elzas. Na den oorlog zou ook daar het volk van den zegen der leekenwetten gaan profiteeren. Maar het volk daar kwam in verzet. En.... mooie lezing, waarna de voorzitter, met enkele welgekozen woorden, mevr. Boetje dankte. In de pauze waren Verkrijgbaar „wegwijzers" met een indeeling der zwammen en een boekje uitgegeven door den vegetariërsbond met een goede gekleurde plaat en beschrijvingen, mede waren eenige zwammen in natura te zien. De aandacht werd nog eens gevestigd op de excursie van Zondag a.s. Aangekondigd werden; voor 25 October een lezing van dein beer Tutein Nolthenius, hout vester te Breda, In de Nutszaal, Oppert, in vereeniging met de Heidemaatschappij en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en voor 13 Novemlber een vergadering met kleine mede- deelingen, waar o.m. de heer van den Houten zal spreken ABONNEMENTSSERIE In het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen zal door de N. V. Int. concert directie Ernst Krauss op de volgende data een abonne- mentsserie van 4 populaire avondconcerten ge organiseerd worden: 1 November. De 14-jarige Weensche violist Wolfgang Schneiderhan en porf. Willy Klasen; 13 November. De Spaan- sche danseres Nirva del Rio met medewerking van A. Iturbl; 26 November. De Finsche zan geres. Pla Ravsnne en Herbert Jansen van de Staatsopera te Berlijn; 15 Januari. De Ween sche pianist prof. dr. Paul Weingarten In het programma van laatstgnoemde avond is opgenomen een concertparaphrase over Strauss-Walser An der schonen blauen Do- nau". Op 15 November komt in bovengenoemd Ge bouw het Don-Kozakkeakoor een avond geven. MAIL VERZENDING. Eerstvolgende verzendingen van briefpost. Laatste buslichting en laatste aanbiedingen van aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Voor Noord-Amerika per st. Veendam IS October gewone stukken 23.000, laatste aanbie ding van aangeteekende stukken 20.00, postpak ketten, niet voor Canada, 10.00. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend' op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Voor Nederl. Oost-Indië per st. Tambora, gewone stukken 17 October 11.00, laatste aanbie ding van aangeteekende stukken en postpakket ten de laatste ook met bestemming voor Egypte, Palestina, Syrië, Irak, Hedzjas, Aden, Perim, Britsch-Indië, Singapore en Fransch- Chlna 16 October 20.00. Op de per zeepost te verzenden stukken be hoort te worden vermeld: „Zeepost". Na de laatste buslichting aan het hoofdpost kantoor, kunnen enkele losse gewone brieven en drukwerken van niet te grooten omvang dien dag tot 14.00 op het terrein van den Rot- terdamsohen Lloyd aan het portiershuisje voor deze zending worden afgegeven. Voor Zuid-Amerika en de Canarische eilanden per st. Orania via Amsterdam, gewone stukken 17 October 1.30, laatste aanbieding van aange teekende stukken en postpakketten de laatste ook met bestemming voor Spanje en Portugal 16 October 20.00. De verzending der briefpost, behalve voor Las Palmas, Pernambuco en Bahia, geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanduiding op het adres. Voor Suriname per st. Oranje Nassau, gewone stukken 19 October 1.30, laatste aanbieding van aangeteekende stukken en postpakketten 18 October 20.00. Op de per zeepost te verzenden stukken be hoort te worden vermeld: „Zeepost". Voor Zuid-Amerika, behalve Brazilië, per st. Aldabi 19 October gewone stukken 13.00, laatste aanbieding van aangeteekende stukken 12.30. postpakketten 10.00. De verzending der briefpost geschiedt uitslui tend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Voor Curacao per st. Almelo, gewone stukken 1G October 1.30, laatste aanbieding van aange teekende stukken 15 October 20.00. Pakketpost met bestemming voor Ecuador, Peru en Chili 15 October 20.00. Ned. Oost-Indië per Britsclie boot Ranchi via Marseille: 18 Oct. 13,30 voor gewone en 13,00 voor aanget. «lukken. Singapore als Nederlansch Oost-Indië (mail- verzending.) Britsch-Indië: 18 Oct. s. Ranchi via Marseille 13.30 voor gewone en 13.00 voor aanget. stukken. Australia en Ceylon: 18 Oct. s. Orford via Tou lon 13.30 voor gewone en 13.00 voor aanget. stukken. Nazending voor Ceylon: 18 Oct. s Orford via Napels 10.00 voor gewone en 15.30-voor aanget. Stukken. men moet wat doen voor de politiek. Daarom wordt er oen uitzondering gemaakt voor den Elzas. Daar behoeven de wetten niet te worden doorgevoerd. En als de Katholieken in Frankrijk protesteefen? Wel dan moeten ze gedwongen worden en blijven om de wel daden der onderdrukking t" genieten. Dan moeten ze blij zijn met die zegeningen. EEN STAP VOORUIT'.... Let maar op: al degenen die zoo hard roe pen om alle mogelijke vrijheid, geven ze aller minst aan anderen. En die allemaal kunnen niet de minste vrijheid toestaan aan de gods dienst. Beter gezegd aan den katholieken godsdienst. Aan. dien godsdienst verwijten ze ook, dat (hij het wereldlijke gezag wil toeeigenen, ter wijl juist de katholieke godsdienst de eenige is, die aan het wereldlijke gezag een halt durft toeroepen en een grens aangeeft waar dat ge zag niets heeft te zeggen °P de vrijheid van een mens oh. Andere godsdiensten hebben nooit veel rug- gegralat getoond om dat gezag binnen zijn gren zen te houden. In Frankrijk spant het er op hot oogenhlik een beetje. Poincaré vindt dat ihet toch wei een beetje gek gaat: de missionarissen in de koloniën behouden en beschermen als propagan disten van „faresehheid" em ze te dwingen hun op leidingsinstituten huiten Frankrijk to moeten hebben. Ze zijn immers niet waardig om in hun vaderland te leven. Hij stelt daarom voor de wetten een beetje te verzachten en ook een deel vian het geroofde kerkelijk goed terug te geven Men zou zeggen een beetje vrijheid en een beetje gelijkheid.. Doch daar leven nog meer menschen in dat land. Die het altijd hebben over vrijheid en dus., zie boven. Die komen dia,ar geweldig tegen op. De beele leeken wetgeving komt zoo in gevaar. Dat mag «iet en dat kan niet. De vrijmetselarij roert zich geducht. Daar is een blad dat vol bewondering schrijft over Mexi co, omdat ze daiat die zaak zoo grondig" aan- PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG. Huizen (340.9 M., na 6 uur en tijdens de Hoogmis 1870 M.): 8.30—9.30 Prot. uitzending; 10.45-12.K.R.O. Ploogmis in de Petrus en Pauluskerk in de Kalverstraat te Amsterdam. Het koor zingt de 4-stemmige Mis ter eere van den H. Servatius, van F. Barthelomeus, o. 1. v. P. Ravensloot. Na de H. Mis „Domine' Salvam fac", waarna het lied „Maria onze Moeder". Pre dikatie door J. F. A. Bots: Sociale vereenigingen 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het K.R.O.- trio; 1.30—2.15 K.R.O. Spr. dr. J. E. de Quay: Enkele indrukken van het Intern. Psychotech nisch Congres te Utrecht; 2.305.30 uitzending van het Bisschopsspel in den Grooten Schouw burg te Rotterdam, ter gelegenheid van de hul diging van Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, door Katholiek Rotterdam; 5.20 Prot. uitzending; 7.30—8.— Apologie. Spr. de zeereerw. pater W. Arts. K.R.O.; 8— K.R.O. Concert. De Amsterdamsche Orkejstver. o. 1. v. F. v. Diepenbeek en Joh. H. Nelissen (bariton): 1. Ouv. „Lucio Silla", Mozart; 2. Larghetto uit de 2de Symphonie, Beethoven (orkest)3a. Rom mel den trommel, Wierts; b. Een lied van Hol- landsche jongens, Hamers; c. Klein Kereltje, Hamers (bariton)4. Grossmiitterchen, Langer; 5. Fant. uit de opera „La Juive", Halevy; 6. Ouv. „Das Model", v. Suppé (orkest); 7a. In 't Woud, Loots; b. 't Breistertje, Hütschenruytere. Vlaamsclie Kermis, Hullebroeck (bariton)8. Ie Suite „L'Arlesienne", Bizet; 9. Im Walzer- rausch, Lincke; 10. Fant. uit de opera „Aïda", erdi (orkest)10.45 epiloog door het Klein-koor o. 1. v. Jos. H. Piekkers; 10.persber. Hilversum (1071 M.)1.2.S0 lunch muziek door het Trio Rentmeester; 2.303.30 soüstenroneert, B. Hopman (viool), A. Hopman (piano), B. G. Hopman (piano); 3.505.— orkest muziek en koorzang, Zaanland's kapel, dir. P. Zwager en Zaanland's mannenkoor; 8.1511. populair concert, Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep, J. P. J. EL Clinge Doorenbos met piano begeleiding. Daventry (1600 M.) 3.50 Het Symphonle- orkest o. 1. v. Basil Camaron; 5.20 Concert, D. Noble (bariton); 6.05 Bach's kerkcantate no. 56, R. Burnett (bariton), koor en orkest van Glas gow; 9.05 liefdadlgheidsoproep9.10 weerber., nieuwsher.; 9.25 Balladan, E. Black (alt), I. Shcarrer (piano), S. Thomas (tenor), C. Towbin (viool), De Wireless Singers; 10.50 epiloog. P a r s („Radio-Paris", 1750 M.)1.052.10 orkest; 4.50—5.50 orkest; 8.35 De Poppenkast van Radio-Paris; 9.20-11.20 concert, Orkest, Mile. Gatmeau (zang), Mile. Demellier (zang). Langenberg (469 M.)11.15—11.55 lie deren van Schubert; 12.20—1.50 orkest; 3.50— 5.20 orkest; 7.20 volksconcert, Werag-orkest, H. B. Ulbrich (tenor), R. Regnalda (viool)daarna tot 12.20 dansen. Z e e s e n-K onigswüsterhausen (1250 M.): 10.20 opening van de Herfsttentoon stelling, 10.50 orkest: 3.505.20 dansmuziek; 7.20 concert. Met de microfoon op het vliegveld', Alf. Braun spreekt uit het vliegtuig; 8.20 orkest,;' 8.50 lezing; daarna tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.): 12.25 orkest; 2.20 Bandonion-Concert; 3.50 orkest; 4.50 orkest; 7.20 De Marimbakapel, cither, guitaar en doedelzak- daarna tot 10.20 cabaret.. Brussel (509 M.): 2.50 populair concert; d-20 dansmuziek; 6.20 kinderuurtje; 6.50 Trio concert; 8.35 concert, orkest en Mme. Berge (zang); 10.35 sluiten. Verwaéht wordt' Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Koord- Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht met ochtendnevel, mogelijk enkele regen- of hagelbuien, zelfde tempera tuur. De barometer stijgt op dan voos middag 2 er langzaam Fietsers en motorrijtuigen lichten op van 's avonds 5.3S tot/s morgens 5.57. PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG. L7' 9 n (340'9 na 6 uur 1870 M.): 2.30—1.15 orgelconcert door J. W. Moossdorff- 2-— 3.30 schcol-uitzending, zang door J. A*. Strinz, schoolhoofd; 4.5.Prot. uitzending; 7-7-30 stenogi-afieles; 7.308.spr. G. v. Ravenzwaay; Muziek; 8.concert, Het Chr. Radioorkest o. 1. v. J, Pouwels, mej. A. Stijger (sopraan), mej. M. Scager (viool), spr.: C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer: Grijpt de kansen. 1. Jubelouv., v. Weber; 2. Ie ged. rede; 3. Symphonie no. 2 D-dur, Haydn; 4. Ree. en ana uit het Oratorium „Die Schöpfung", Haydn (sopraan); 5, 2e ged. rede; 6. Vioolconcert E-moll, Mendelssohn; 7. Choral „Allein Gott in der Höh sei Ehr", Mendelssohn (viool). Hilversum (1071): 12.30—2.— lunch muziek door het Trio Sjouwerman; 5.6- kinderuur o. 1. v. mevr. Ant. v. Dijk, De Blijde- mannetjes; 6.7.15 concert door het Omroep orkest; 7.157.45 Engelsche les beginners; 8.05 S.45 lezing door prof. H. Zwaardemaker: Hard- hoorendheid en luistertoestellen; 8.45—9.10 con cert, C. Bronsgeest (bariton); 9.10—11.kamer muziek door het Coifbertgebouw Trio (L, Zim merman (viool), M. Loevensohn (cello), J. Spaan derman (piano). Parus (,-,Radio-Paris", 1750 M.)12.502.10 orkest; 4.055.05 Symphonieconcert, zang en dans; 8.5011.20 ,Le Procés de Charlotte Ccr- day", radiotoonee!daarna concert. Langenberg (4ü9 M.)11.30 mechani sche muziek; 12.251.50 orkest; 5.055.50 koor concert; 7.293.15 concert, Klein Werag-orkest; 8.209.35 Marcel Salzer-avond, vroolijke voor lezing en muziek: daarna tot 11.20 dansmuziek. Daventry (1G00 M.)11.20 gramofoon- muziek; 12.20 balladen (sopraan, bariton); 12.59 dansmuziek; 1.20 orkest; 2.20 voor de scholen; 2.40 muziek; 2.50 causerie; 3.20 muziek; 3.25 histor. causerie; 3.35 muziek; 4.35 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 huishoudpraatje; 6.36 nieuws- ber.; 7.05 pianosonaten van Schubert; 7.20 too- neelcritiek; 7.35 muziek; 7.45 voorlezing door mr. S. Breglia; 8.05 Vaudeville, V. Darnac, inter nationale liedjes; 8.20 kamermuziek, M. Hinnen- berg Lefëbre (sopraan.), L. Goossens (hobo). Het Weensche strijkkwartet; 9.20 nieuvvsber.-; 9.35 actueels causerie; 9..50 nieuwsber.9.85 concert. De militaire kapel, R. Easton (bariton), C. Pol lard (piano). L Gray (piano); 11.20—12.20 dans muziek. Z o e s e n-K onigswüsterhausen (1250 M.)11.204.20 lezingen; 4.205.20 orkest; 9.207.05 lezingen; 7.20 lezingen; 7.50 inter, programina-uitz. Concert uit Weenen, Weener Phllharmonie en Maria Gerhart (zang)daarna tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.)4.20 dansmuziek; 5.20 vroolijk concert; 7.15 „Abu Hassan", kom. opera in 1 acte van Weber; „Die Pilger von Mekka", kom. opera in 3 acten van Gluck; 10.20 sluiten. Brussel (509 M 5.20 dansmuziek; 5.50 orkest; 6.35 lezing; 6.50 orkest; 7.20 gramofoon- muziek; 8.35 vioolconcert; 8.5010.35 symphonie concert. Bii Apoth. en Drogisten Reel. 3038S 12 EX AMI® BEWAARSCHOOLONDERWIJS AKTE B Te 's flravenhage is geslaagd mej. Fr. v. d. Houwen, alhier. B. K. BEWAARSCHOOLEXAMEN AKTE A Te Breda zijn geslaagd de dames: A. C. van der Hoeven, N. Holthuizen, J. M. Koer sen, M. C. Kraan, allen alhier. ONGEVALLEN. De 38-jarige werkster G. de V.—V. wonende Catherinastraat is hij werk in een huis aan den G-oudsetie Rijweg 87 van een trap gevallen. Zij brak haar linkerpols en werd naar het zie kenhuis aan den Bergweg overgebracht. De 61-jarlge B. S„ wenende Hofdijk, heeft bij werk in een pand aan de Leuvehaven een stuk ijzer op zijn rechtervoet gekregen. Daar hij een middenvoetsbeentje had gebroken werd hij voor onderzoek naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De 9-jarige B. V. uit de Breedstraat is op de Kipstraat toen hij achter van een tram af sprong door een uit de andere richting komen de tram aangereden. Hij kneusde zijn linkerbeen en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel overgebracht. Laat Uw UURWERKEN REPAREEREN in een daarvoor speciaal ingerichte zaak. Vakkundige behandeling, billijke prijzen en spoedige aflevering. Beleefd aanbevelend SCHIEDAM, La-e Haven 2, hoek Koemarkt BP.IELLE VLAARDINGEN Reel. 303GS 12 pakten. Het verlangt naar het oogenhlik dat in Frankrijk voor zoo'n schoonmaak de 'kans schoon zal zijn. Wat kan men «anders van vrijdenkers en van vrijmetselaars verwachten? Maar ook de socialisten doen mee. Ook zij komen tegen dat stukje vrijheid op. Ze zullen hnn best doen. om het tegen te houden. Toch vreemd van menschen, diie niets tegen het katholieke geloof hebbern. WAT EEN PROTESTEN!!! Onze pers weet die feiten.. De socialischo pers geeft zelfs aan wat er gaande is. Ze zegt, diait Frankrijk in beroering komt en., prote steert natuurlijk uit naam der mensclliheid, der vrijheid van geweten, der vrijheid van gods- dienst tegen zulk een uitzonderingstoestand diie tegenover de katholieken in Frankrijk ook met hulp van de socialisten daar ln stand wordt gehouden? Kom nu Om Katholieken? Om klooster lingen?. Om missionarissen???. Deed ze dat met Mexico? Toen zweeg ze. Waarom? Omdat zij «het met die maa«trege:eu eras is. Zoo ook «met wat er in Frankrijk gebeurt. Als ergens ter wereld een Israëliet in de knel komt, gaat ze te keer als een mager varken. Als ooit ergens een gees telijke een socialist weigert de kerkelijke be grafenis te gevem, omdat die tijdens zijn leven om God noch gebod gafj dan komen er artike len van geestelijke dwingelandij. Maar nu kan bet te keer gaan. Nu helpt geen verontschuldiging dat ze niet weet,, wat er gebeurt zoo ver af. Ze geeft de feiten' zelf, Ze weet dat de socialisten daar het zullen trachten te beletten dat er iets voor e«en beetje wordt goedgemaakt. En nuzegt ze lekker niets. Waarom? Och het zijn maar katholieken en die hebben geen recht op gewetensvrijheid. Die tellen niet mee als mensch. En als ze zelf het in hun macht hadden. Aan welken kant zou den ze hier stemmen?.. Als voor hen de godsdienst niet aan de po litiek vast zat?.. WAT WORDT ER VERLANGD... f We stipten het al even aan. Rusland en Mexico lijken ons nog maar het begin. De inzet van hetgeen leeft in veler harten. Wat wij niet zullen mogen vergeten. Niet alleen bij communisten. Want het deftige en voorname deel van de menigte die bij „leeken-wetten" zweert, die den gods dienst wil afgeschaft zien, zal meehelpen van je welste. Vooral den Katholieken godsdienst. Dat geeft toch wel te denken. Ze roepen om het hardst, dat de Katholieke godsdienst het houdt met het kapitaal, feit is: da door de mannen van het kapitaal, door de kringen met grooten en geheimen invloed, geen gods dienst zoo wordt vervolgd als de Katholieke. Zeker onidat ze er zooveel van houden. Wat ze in Frankrijk willen? Ere Nuovelle schrijft; De godsdienstoorlog (van Mexico) verschrikt ons niet, Integendeel, lijkt ons absoluut noodig, als we de profetie van Renan mogen gelooven: Niet een economische revolutie zal het aanschijn der wereld ver anderen, maar een godsdienstige. En zal tevens ook de menschheid bevrijden van het godsdienstig despotisme. Een dapper volk, dat van Mexico, heeft het voorbeeld gegeven van een radicale en algeheele zuivering. Do vrijdenkers in Frankrijk wachten slechts op de gelegenheid om ze na te volgen. Als die gelegenheid ontstaat door de dwaasheid der ministers of het verraad van het parle ment, kunnen ze niet anders dan zich ver blijden. Niet onduidelijk zooiets. En.... ze weten dan toch in die kringen dat er zooiets als een godsdienstoorlog gaande is in Mexico.... Bij ons zijn ze nog zoo ver niet... Daar weten de bijdehande menschen van de krant er nog niets van... Want hun menschen mogen dat niet weten.... En in den grond van de zaak voelen ze ook wel iets voor zoo'n gelegenheid... Maar de- politiek.... En toch bemoeien ze zich niet met godsdienst. Neen, niet in bun eigen 'leven, maar wel in dat van anderen. En dat ligt aan de vrijheid dien ze iedereen gunnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2