Zaterdag 13 October 1928 Tweede Blad Pagina 1 HET EERSTE LUSTRUM VAN ONZE UNIVERSITEIT DE BEROOVING OP DEN SINGEL TE AMSTERDAM DE TOLLEN KWESTIE HERINNERINGEN AAN DEN SPAANSCHEN TIJD? EEN DEEL DER TOLLEN VERDWIJNT N MOORDGERUCHTEN EN EEN LIEFDESHISTORIE fitellen- JiÏÏZkti Ut Onbetwistbaar bestaat er een nauw en onverbreekbaar verband tusschen het wezen en het werken der Katholieke Universiteit en bet Koningschap van C h r i.s - t u s, het onderwerp dit jaar behandeld op den Katholiekendag te Maastricht, waar, naar het inleidend woord van den voorzit ter, Christus' Koningschap ons zou worden voorgehouden op sociaal en politiek terrein en wij daarbij meer dan elders wellicht zou den gevoelen de groote verantwoordelijkheid die op ons rust. groote verantwoordelijkheid die op ons rust", die gedachte spreekt wel luide en scherp in de rede van professor Barge: „Het Koningschap van Christus in de wetenschap". Onbeschroomd heeft deze hoogleeraar, dooi den voorzitter een sieraad der LeidscheHoo- geschool genoemd, er op gewezen, wat ons katholieken nog op het gebied der weten- Schap te doen staat, hoe wij in Nederland biet de plaats innemen, welke wij daar naar evenredigheid dienden in te nemen. Maar daarbij wees hij op de hoogst ge wichtige taak die onze Universiteit heeft te vervullen door er naar te streven ook Chris tus in de wetenschap te doen heerschen in ons vaderland, waar na eeuwen van smaad on fp literuitzetting oorzaken voor ons te kort wij wederom eervol en gezaghebbend optreden in het Staatsbestel en hij zijn maat- srliappelijken en eeonornischcn arbeid. Want zonder woordvoerders in de republiek der letteren wordt geen volk mondig, zegt prof. Ger. Brom in zijn brochure „Een eigen IIoo- geschool" en hij voegt daaraan toe het woord van den Profeet'. „Daarom is mijn volk ge vangen omdat het geen wetenschap heeft". De Katholieke Universiteit, zoo luidde het bij haar oprichting, zal zijn als een verza- hiel plaats van katholieke geleerdheid, waar de gewijde en ongewijde wetenschappen de heerlijke harmonie en genade zullen lier- hieuwen, waar katholieke overtuiging on belemmerd zal uitleven in volle breedte en de sfeer vullen met Roomsche lucht, en kracht; waar de katholieke leeraren en leer lingen zullen leven in het hun eigen en hun hoodig klimaat, om er uit te groeien tot geloofsapostelen. Welk een .apostolische schaar zal er uit gaan van deze Pinksterzaal, de wereld in, bezield van den geest Gods die daar daalde Over hunne hoofden, ontgloeid aan den haard Van de geloofswetenschap, om als met ton gen van vuur geestdriftig te getuigen voor den Christus onder de menigte daarbuiten, In de vergaderzalen des lands en voor de ge rechtshoven, op kansels en katheders, in boe ken en tijdschriften on couranten, bij de wor ding on groei van het leven, bij ziekbed on dood, in alle sferen van de samenleving, Waar aan God de eereplaats weer moet wor den gegeven, die don Gever van albe goed toekomt. Vergeet hierbij niet dat de schare, die uit 'di Pinksterzaal, het Pinkstervuur niet al le n al doen uitschitteren over onze eigen hl isrhen. Neen, neen. Dat vuur zal ook oplaaien cn set ttei-ën gaan in de oogon van hen, die men niet. vlakweg onze tegenstan ders kan noemen, doch aan wie ze gesloten zijn voor do waarheden des "gcloofs cn voor de „Heorlijckheid der Kerckc" zooals Vondel ern van zijn fraaie gedichten noemde. 1 t is toch duidelijk dat als de Katho- lói e Universiteit zal zijn een vergader plaats van katholieke geleerdheid, waar de gewijde en ongewijde wetenschap de heer lijke harmonie van natuur en genade zullen hernieuwen, dat dan die geleerdheid de aandacht moet trekken van de niet-kafholie- kon en hun eerbied ervoor inboezemen. Als dan de katholieken, ook in de weten schap, de plaats zullen hebben ingenomen Welke hun van rechtswege toekomt, wan neer zij den andersdenkenden eerbied en ontzag zullen hebben ingeboezemd voor onze eigen wetenschap en onze eigen kunst, wan- heer dat licht weder volledig op den kande laar zal zijn geplaatst, dan moet het aanzien daardoor aan den naam katholiek geschort kon, ons allen ten goede komen. Ook hier geldt voor ons de fiere leuze door Broere en zijn mede-lioogleeraren van V/ar mond aangeheven: Handhaven wij het erfdeel onzer vaderen. In de zitting der Tweede Kamer van 10 Dec. 1920 had ds hangman, christelijk-historisch predikant, beweerd, dat hij cn zijn geestverwanten op kwamen voor onze nationale instellingen, waarmede de Rijksuniversiteiten werden bedoeld. In die bewering lag een verwijt op gesloten aan de anti-revolutionnairen en katholieken, die eigen Universiteiten hebben °Pgerielit. »lk moet dat verwijt terugwijzen", ant woordde de heer Van Wijnbergen, „omdat er eenigermate uit af te leiden zou zijn dat genoemde groepen hij de cliristelijk-histo- Hschen ten achter staan. Ilc aanvaard dat biet en zou bewijzen er van geleverd wil len zien. Heusch, wij mogen daarover", Slng hij voort onder luide instemming van zijn politieke vrienden, „ietwat met fierheid sPrken omdat wij heel wat langer op de zen vadei'landschcn bodem vcrkecrcn dan de christelijk-historischen". Herinnerd moge worden dat tusschen de jaren 1100 en 1300, de jaren van een alge- beele omvorming der Maatschappij, waarin Pen Derde Stand ontstond en leiding nam In het Staatsbestel, dat in die zelfde jaren 'ft Europa; 10 universiteiten werden gesticht niet. zoo innerlijk-krachtige levenskern, dat z'j nagenoeg alle nog heden bloeien. En zonder onderscheid worden zij door de Pau- ?°n in het leven geroepen of ontleenden zij aan Pauselijke handvesten hun rechten cn hun voorrechten, met de zekerheid van hun bestaan. Doch dat legt ons den plicht op, nu de omstandigheden het wederom toela ten het ons ontnamen erfdeel der vaderen te heroveren. Evenwel daarvoor moet worden gewerkt. Luisteren wij daarom naar de stem onzer Bisschoppen zooals die tot ons klinkt in hot Jaarboek der St. Radboudstichting van 1928. „Wij willen van de gelegenheid die het lustrum biedt gaarne gebruik maken, om in het Jaarboek, dat vooral beoogt het con tact tusschen Universiteit en volk levendig te houden- en te bevorderen, het woorcl te richten tot hen, „die door gestadigen per soonlijken arbeid en financieelen steun het voortbestaan onzer eigen Universiteit moge lijk maken. Wij zijn immers, om de uiterst geringe tegemoetkoming van rijkswege, na genoeg geheel aangewezen op de vrije mild dadigheid van ons katholieke volk. Het gevraagde stichtingsfonds, wij geden ken het dankbaar, kwam bijeen. Maar de jaavlijksche som moet uiteraard blijven een zaak van vertrouwen. Wij mogen deze gelegenheid van het eerste lustrum niet laten voorbijgaan zonder daarvoor aan u allen onze innige dankbaarheid te betuigen. Zeker, de Universiteit is niet enkel het be lang uwer Kerkelijke Overheid, maar Cok en evenzeer dat van de geheele k atho- lieke gemeenschap; gij hebt dus in zooverre uw eigen geestelijk en kul- tureel belang begrepen cn gediend. Namen kunnen wij niet noemen, er zijn er zoovelen, die zich verdiensten verwierven, talrijke propagandisten en ij veraars hebben jaar in jaar uit krachten en tijd beschikbaar ge steld, talloozcn offerden en hieven offeren hun ruime bijdrage of het nog liooger te waardeeren penningske in hun nood afge zonderd. „Uw vader, die Tiet, verborgene door ziet, zal het. u vergelden" volgens liet on feilbare woord van den Goddelijken Mees ter. Wij moeten echter met den meesten aan drang vragen om allereerst, zorg te dragen, dat cle jaarlijksche inzending op peil blijft. Maar als allen eendrachtig samenwerken, dan kan cle steun nog aanzienlijk opgevoerd worden. Waar een wil is is een weg. Toon 20 Mei 1925, bij gelegenheid cler hei ligverklaring van Sint Petrug Canisius, de Nederlandsche pelgrims om den Pauselijken Troon stonden geschaard zegde de H. Vader onder meer: De Nederlanders staan hekend a]s goede werkers, vasthoudend, volhardend en taai en zullen ook dit werk der Katho lieke Universiteit voleinden. Niettemin eischt het al Uw inspanning, maar het is Mijn vurige wensch, dat gij dit grpote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en voor uw geloof, tot. eon goed einde zult brengen", Aan dit Hoogepriesterlijk woord valt wei nig toe te voegen. Moge breedheid van opvatting mét een goed, een juist, een scherp inzicht in ons zoo veelzijdig en zoo rijk maatschappelijk ;en staatkundig katholiek leven het deel zijn der hoogleerarcn met de erkenning der groote gevaren, die het geloof van ons volk bedreigen door de woedende en aanhou dende aanvallen van het ongeloof, vaak in zoo bcdriegelijkcn en misleidenden vorm gedaan. Dat zij ons voorgaan in trouw en verknochtheid aan onze Bisschoppen, ge paard aan een geest van waardeering voor de door Hen in bovenvermelde woorden zoo moeizaam geschetsten arbeid van de comit.é's waar vaak zoo weinig naar buiten blijkt en voor de betoonde offervaardigheid. Bij onze hoogleeraren en bij ons katholieke volk in al zijn geledingen ik herhaal in alle zijn geledingen moet de overtuiging diep zijn gevestigd en moet men wederzijds er steeds het oog op houden gevestigd, dat het voortbestaan en de verdere ontwik keling der. Universiteit slechts dan verze kerd ié, wanneer er tusschen heide een geest van groot vertrouwen en innige saamlioorig- heid bestaat. Is die overtuiging 'aanwezig, is dat besef levendig, dan zal dc geestdrift waarmede dc stichting geschiedde en waar mede die werd begroet tol in verre tijden blijven voortbestaan; dan zullen zij die na ons komen dankbaar herdenken wat de Bisschoppen en het katholieke Nederland van heden met dit groote werk voor hen hebben gedaan. J. B. VAN DIJK, Voorzitter van liet Centraal-comité der St. Radboudstichting HAAR MAN MET R ATT EN KR UI D VERGIFTIGD. De vrouw tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Middelburg heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen W. A. B., 2ti j-aair, zonder beroep, wonende te Middelburg, die op 19 April haar man, Stoffel de Jonge, door het toedienen van pap, v.-aarin ratten vergif was gedaan, van het leven heeft be roofd. Bij de tweede behandeling van deze zaak op 2S September handhaafde de officier van justutie zijn ook op 8 Juni reeds gestelden eisc.li van 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. v. d. Weet, verzocht, ook op grond van het onderzoek dat naar ver- d-achte's geestvermogens was ingesteld, de rechtbank, als ze niet tot opzending naar een krankzinnigengesticht kan besluiten, in het vonnis bij te voegen, dat alleen gevangenisstraf wordt opgelegd, omdat nog geen psyekopathen- recht i j ingevoerd. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en voldeed aan het verzoek van den verdediger. HEFFING VAN HET RECHT OP DE MIJNEN Een adres van de Particuliere 2 mijnen aan de Tweede Kamer Verwerping van 't wetsontwerp verzocht Aan de Tweede Kamer ds door de Donianiale mij», de Laura en vareeniglntg, de OTanJe Nassau-mdjnen en de mijn WillemSophla een adr-es gericht in verband met het aanhangige ontwerp van^wet waarbij, ten tednde de tijde lijke schorsing van de heffing van een recht op do mijnen, te kunnen opheffen, o.m. voor gesteld wordt wijziging te brengen in de wet tot heffing van een recht op de mijnen, in dier voege dat het bedrag van het thans ge heven recht voor steenkolen van 0.25 tot 0.10 wordt verlaagd en dat daarop in af trek kunnen worden gebracht do gemeentelijke zakelijke bedrijfsbelasting en andere soortge lijke gemeentelijke heffingen. Tegen het voornemen van de Regeering ora wederom tot heffing van het recht op de mij nen over te gaan, ook tot het in het ontwerp, van wist genoemde verminderde bedrag, zijn bij adressanten, zijnde de gezamenlijke particu liere steenkolenmijnen in Lintburg, zeer ern stige bezwaren gerezen. De toestand van hot Nederlandsche mijnbe drijf is van dien aard, dat hij verdere belasting niet gedoogt. Sedert welhaast vijf jaren zijn de uitkom sten van tet mijnbedrijf voortdurend onbevre digend geweest. Daarbij komt dat de naaste toekomst geener- loi uitzicht op verbetering biedt. Het tegen- deal is veeleer het geval. De verwoede concur rentiestrijd op de kolenmarkt houdt aan en de verwachting dat door eene internationale over eenkomst daaraan een einde zal gemaakt wor den schijnt vooralsnog geheel ijdel. Het lijdt volgens ad.r. geen twijfel, dat de te genwoordige situatie vergeleken met d u toe stand in 1925, toen het recht op de mijnen ge schorst werd, aanmerkelijk verslechterd is. Met betrekking tot den last, welke het nieu we recht aan de mijnen oplegt, worde nog opgemerkt, dat deze zeer drukkend zal blijken. Erkend wordt van die zijde van adressanten dat de voorgestelde vermindering van het recht in elk geval eene verbetering beteekent in vergelijking met de belasting van 0.25 per ton welke de wet van 1920 den mijnen opleg de. Neemt men echter in aanmerking, dat dit bedrag gebaseerd was op de uitkomsten van het abnormaal gunstige oorlogsjaar 1917 en dus ook voor normale omstandigheden veel te hoog was, dan verliest de verlichting, welke het ontwerp van wet den mijnen brengt, veel van hare beteekenis en is deze in feite niet meer dan herstel van eene in 1920 begane fout. Op grond van een en ander verzoeken adres santen de ICanver,. het onderwerpelijke ont werp van wet te verwerpen, of voor het ge val daartoe geen aanleiding mocht gevonden worden, de behandeling daarvan uit te stellen totdat de crisis, welke het mijnbedrijf thans teistert, voor eene betore conjunctuur zal heb ben plaats gemaakt. PROCEDURES WEGENS MIJNSCHADE Een vlugger afwikkeling verzocht In verband met het feit, dat een procedure wegens mijnsehade in eerste instantie ge-, middeld vier jaren duurt, heeft de Kamer van Koophandel voor de Zuid-Limburgsche Mijnstreek zich gewend tot den minister van Waterstaat en een ontwerp van wet aange boden, niet verzoek te overwegen of het niet op den weg van den minister ligt te bevorderen, dat dit op een dergelijk ontwerp van wet bij de Tweede Kamer wordt inge diend, waardoor de Procesgang aldus ge wijzigd wordt, dat de procedure sneller wordt afgewikkeld en een door die deskundige ge vraagd voorschot, door de gedaagde partij worde gegeven. Da behandeling van de zaaV voor het Amsterdamach Gerechtshof voortgezet. DE INTERNEERINGSKOLONIE AAN DEN BOVEN-DIGOEL. Na de voorgekomen malaria-gevallen is verplaatsing "iet meer noodig SCHEIDING TUSSCHEN DE ONVERZOENLIJKE EN RUSTIGE ELEMENTEN GEWENSCHT GEACHT. SEMARANG, 11 October. (ANETA.) De Locomotief bevat belangrijke mededeelingen van dr. Broersma, volgens welke in de inter- neeringsltolonie aan den Boven-Digoel plotse ling een malaria-explosie is uitgebroken wel- ko evenwel plotseling weer is geëindigd, zoo dat verplaatsing der Digoel-kolonie volkomen onnoodig wordt geacht. Dr. .Broersma acht de vooruitzichten van de vestiging voor 't geen hare verdere ontwikkeling betreft, gunstig, maar acht daartoe een scheiding van da kwade van de goede elementen noodig. De rustige elementen worden geterrori seerd. Onlangs moest een bende van tien met bijlen gewapende mannen gearresteerd worden. Onverwijld moeten de onverzoenlijken wor den verplaatst naar een afzonderingskamp, Zoodra deze scheiding voltrokken is, zal de rustige ontwikkeling der kolonie door de goede elementen verzekerd zijn. Het feit, dat een vijftigtal kolonisten op 31 Augustus j.l. het Wilhelmus heeft mede gezongen en den feestdag medevierde, is slechts .een symptoom, maar dat toont toch, dat de gematigden, werkwilligen en bekeer den de bovenhand zullen voeren zoodra de onverzoenlijke onruststokers in een apart kamp gevestigd zullen zijn. BEVESTIGING VAN HET VONNIS DER RECHTBANK GEëlSCHT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren voortgezet de op 4 dezer geschorste behande ling van de strafzaak tegen den 27-jarigen kof- tlehuisbediende H. N. 'K. en den 31-jarigen timmerman P. V., beiden nit Amsterdam en thans gedetineerd in het Huls van bewaring. Op 5 Juni 1.1. had de Vierde Kamer der Am- sterdaimsche Rechtbank hen schuldig verklaard aan het plegen van de lafhartige berooving van een 78-jarigen banklooper, in der morgen van 15 Februari j.l. op den Singel oij de Treeft- steeg. Beiden waren van het voir- ger be roep gegaan; ook de officier :.ie had booger beroep aangeteekend Er waren gisteren nog tw-- lag- vaard. De procureur-generaal, mr baron Van Hairinxma thoe Slooten, zeide, da. z.l. het wet tig en overtuigend bewijs is geleverd, dat beide verdachten schuldig zijn aan het gepleegde mis drijf. Misschien zijn er meer schuldigen en is het mogelijk dat daaromtrent In de toekomst nog dingen aan het licht komen. Spr. ging de getuigenverklaringen uitvoerig na. en vorderde tenslotte, dat het vonnis der Rechtbank in zijn geheel zal worden bevestigd. Hierna werden de pleidooien gehouden. Allereerst was het woord aan den verdedi ger van K., mr. Benno J. Stokvis. PI. meende, dat K. moet worden vrijgespro ken. In elk geval zal hij van hst primair ten laste gelegde vrijgesproken moeten wc-rden. PI. concludeerde, dat zijn cliënt zal moeten worden vrijgesproken en vroeg zijn onmiddel lijk ontslag udt de preventieve hechtenis. Mr. J. de Vrieze pleitte voor V. PI. zei-de het een minderwaardige tactiek te achten, den eenen verdachte tegen den andere uit te spe len. Er is er dan maar één die lacht en dat is het Openbaar Ministerie! Hierna volgde re- en dupliek. Bij de diipllek vroeg mr. Stokvis ook de invrijheidstelling van verd. K. Het Hof wees het verzoek de,- verdedigers af en schorste vervolgens, naar aanleiding van een mededeeling van mr. Stokvis öetreffende ge tuige Boouatra 'het onderzoek. Het besliste dat hèt op 22 November zal worden hervat. Het verhoor van Boonstra en nog twee andere ge tuigen zal dan plaats vluden. In de provincie Utrecht God. Staten yan Utrecht stellen den Staten voor, om, met Ingang van 31 December 1928, in beheer en onderhoud over te nemen de vol gende wegen: 1. dan straatweg Soestdijk—De Bilt; 2. -den weg van Amersfoort naar Hoog land; 3. den weg van de Noord-Hollandsche grens tot den Vechtdijk. De overneming van bovenvermelde wegen heeft, aldus Ged. Staten, het groote voordeel, dat daardoor een deel van dc. in oeze provincie aanwezige tollen verdwijnt. Voorts achten God. Staten een spoedige over neming van het verlengd© van den Prov. weg Utrecht—Cothen naar Wijk hij Duurstede ge- wenscht. Te Muilen DE HEER FLOR1S VOS VEROORDEELD De kantonrechter te Hilversum behandelde gisteren, naar het „Hbld." meldt, eenige geval len betreffende de Muider-tol kwestie. De tolgaarder Kauderer, tegen WIen in de dagvaarding was t-en laste gelegd, dat hij zon der verlof van liet bevoegde gezag het verkeer op de brug in Muiden had belemmerd, werd ontslagen van rechtsvervolging. De heer Floris Vos, die terecht stond voor twee delicten, hij had nl. niet voldaan aan de bevelen, gegeven door de marechaussée op den bewusten Zondag en den daaropvolgenden dag, in he-t belang van de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer werd door den kan tonrechter veroordeeld tot tweemaal f 25 boete subs, drie dagen hechtenis. Te Zuidlaren DE R. K. STAATSPARTIJ In ons communiqué van Dinsdag 9 Oct. is ec-n feut ingeslopen. In do motie van bet P B. wordt verwezen naar de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1929; dit moet natuurlijk zijn 192S. EEN BESLUIT TOT HANDHAVING. De Raad der gemeente Zuid laren besloot de tollen te handhaven. B. ©n W. wei-den gemachtigd aan de Kroon weder concessie te vragentot bet heffen van tol op den wag naar VrleS Zuid-Lairan, in af wachting vaai de overneming van dézen weg door de provincie. OPHEFFING VAN DR VLIEGHAVEN OP TEXEL? Een nieuwe haven in het Amsteldiep. We vernemen dat er plannen bestaan, om van het overblijvende water van het Amstel diep, gelegen tiu-ssohen den bestaand-en afsluit dijk W lering enVan E wij kal uis en den dij'k. welke gelegd wordt tot afsluiting van het Wie- ringermeer, ©en vlleghaven te maken ter ver vanging van dio op Téxel, die daarmee dar zal komen te vervallen. WIJZIGING DER BEVORDERINGSWET Een griezelige vondst Overblijfselen van enkele vluchtelingen uit den strijd Bij graafwförken op een bouwterrein gelegen tusBchen Zaanweg, Wandelweg en Weverstraat te Wormerveer, zijn op het land van Dille wijn aan de zijde der Weverstraat een aantal doods hoofden en beenderen gevonden. Wijl hier nimmer een kerkhof geweest is, wint het ver moeden veld, dat men hier te doen heeft met gesneuvelden uit den Spaauschen tijd. In 1574 hadden de Spanjaarden Assendelft bezet en ze deden vandaar een aanval op Krom menie, dat veroverd werd, en op Wormer, aan de overzijde der Zaan. Hier werden de Span jaarden na een 'hevig gevecht hij de Schans (thans Schansbrug) teruggeslagen en moesten zij hun heil in de vlucht zoeken, achtervolgd door het zegevierende krijgsvolk van den stad houder van het Noorderkwartier, Diederik "acoy. Daar de terugtocht der Spanjaarden plaats had over het toen nog kleine dorp Wormer veer In de richting van Krommenie, zijn ver moedelijk enkele Spaansche vluchtelingen op bovengenoemd terrein achterhaald, gedood en daar begraven. Twee mannen bewusteloos in een pakhuis Donderdagavond liepen ia de Adelaarsiraat en omgeving te Utrecht moordgeruahten, en ©en groote menigte verzamelde zich voor een pakhuis, waarin de moord zou hebben plaats gehad Intusschen durfde niemand het pakhuis bin nen te gaan, tot een der omstanders de po litiepost op de Nieuwe Kade ging waarschu wen en mededeeling deed van een vermoede lijk plaats gehad hebbenden moord De politie toog op onderzoek uit, opende het ipaiklhuls en vond daar twee mannen. Op den grond lag de eigenaar van het pakhuis, do heer S., met een ernstige wonde aan het hoofd. Verer bevond zich nog in het pakhuis een 25-jarig manspersson uit Vleuten, die in berwusteioozen toestand verkeerde. Bat onderzoek heeft uitgewezen, dat er een liefdeshistorie in het spel -is, welke beide man nen vermoedelijk hebben wi'len uitvechten. De heer S. is naar cle Rijksklinieken ver voerd; de 25-jarige Vleutenaar is naar hetJ hoofdbureau van den commissaris. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Het conflict te Hengelo DE R. K. GEESTELIJKHEID WENDT ZICH TOT DE ORGANISATIES. Naar ^anleiding van het conflict tusschen het bondsbestuur van St. Lambertus en liet bestuur der vroegere afdeeling van dien bond te Hen gelo, heeft zich de R. K. Geestelijkheid gewend tot beide groepen. Zij meent dat het voor de R. K. organisaties en voor het algemeen R. K. belang noodzakelijk is, dat bij al de verwarring die er heerscht, door bevoegde personen een bindende uitspraak worde gedaan. Daarom heeft de Zeereerw. heer pastoor A. J. Weijen- borg namens de geestelijkheid zich gewend tot liet hoofdbestuur van St. Lambertus en tot het bestuur van de groep-Issinlchof met het voor stel: 1. Er wordt een scheidsgerecht ingesteld, bestaande uit 3 R. K. leden, staande buiten de partijen. Van dezen wordt door elk der par tijen één lid aangewezen, terwijl het derde lid tevens voorzitter, wordt aangewezen door den hoogeerw. heer J. Berendsen tie Delden, deken van Hengelo (O). Elk der partijen wijst tevens een harer le den aan als adviseerend lid der commissie. 2. De taak der commissie is niet bemidde lend op te treden, doch rechtsprekend, dan vast te stellen wat ln dezen waar of onwaar is en wat er rechtmatig of onrechtmatig is geschied, bij welke vaststelling beide partijen zich neerleggen. De commissie heeft de bevoegheid ook zon der de adviseurs te vergaderen. Het antwoord, waarin tevens, Indien men op het voorstel ingaat, de namen van het aan gewezen commissielid en adviseerend lid staan vermeld, wordt tegemoet gezien voor Donder dag 18 October a.s. UIT DE AARDEWERKINDUSTRIK Het conflict te Gouda UITBREIDING DER STAKIN De staking in het Goudsche aardewerkbe- drijf wordt Maandag verscherpt, daar dan ook de arbeid wordt neergelegd op de aarde werkfabriek „Regina" van de firma Van der Want en Bar ras, Goedewaagens Kon. Pij pen en aardwerkfalbrtek, de plateelbakkerij en aar dewerkfabriek Zenith en bij de firma P. J. van deir Want Azn. In een gisteravond door de arbeidersorgani saties gehouden vergadering werd tot dc sin king besloten. DE STAKING AAN EEN AARDAPPELMEELFABRIEK Amendement van het Tweede Kamerlid Van Rappard Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Berorderingswet voor de Landmacht 1902. Da bedoeling is om in do wet vast te leggen, •dat de minister a&n het nieuwe artikel 77 niet de bevoegdheid ontleent om op wachtgeld offi cieren ook tegen hun wil weder in dienst te Inwilliging van eischen De staking aan de aardappelmeelfabriek te Zuidiwending ds geëindigd. De eisohen der stakers zijn grootendeels in gewilligd, terwijl enkele andere kwesties aan een scheidsgerecht zijn onderworpen. HET DRAMA TE SLUIS De toestand der slachtoffers van den moord aanslag, die in het Burgergasthuis te Slu1| zijn opgenomen, is vooruitgaand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5