FEUILLETON vis* HET VERBORGEN TESTAMENT ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 TWEEDE BLAD PAG!MA 2 Een doode en een zwaar gewonde DE TWEEDE KAMER ALG. NEOERL. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP M n «af HOE DE OPBRENGST VERDEELD WORDT SPORT EN SPEL VOET BAL ZU B ÏSEDERLAKD-LUXEMBURG VOETBALBESP1EGEUNG /y :Wi -ji-iihv-1 ïWt ™oleH 1 ERNSTIG AUTO-ONGEVAL HET VOERTUIG VERNIELD. Gistermiddag heeft nabij Wirdum in Fries land een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarfjij een menschenleven valt te betreuren. De personenauto, bestuurd - door den heer H. S. uit Schill aard, waarin behalve de eige naar, ook had plaats genomen die heer H. Bakker uit Baard, reed, komende uit de rich ting Leeuwarden, in snelle vaart In de rich ting Heerenveen Door tot nog toe onbekende oorzaak vloog de auto plotseling achtereenvolgens tegen virri hoornen aan, sloeg over den kop en kwam 30 Meter verder tot stilstand Van den wagen was niiat veel meer over De heer Bakker was op slag dood. De heer Swierstra bekwam ernstige kneuzangen en werd in een boerderij binnengedragen. De po litie stelt een onderzoek in, aldus „De Tele graaf'. De heeren gaan in welsprekendheid nog niet achteruit Bij Martinne Nijhoff, te 's-Gravenhage, ver scheen de achttiende jaargang Tan „Parle ment en Kiezer", samengesteld door de heeren J. A. Jungmann en F. K. van Itereon, resp. oird-blbllothecaris en bSbldothecanis ran de Tweede Kamer (ƒ4.). Het bevat o..m. wederom het statistiek je om trent d.e welsprekendheid in de Tweede Kamer, waaruit we kunnen constateeren, dat die nog niet achteruitgaat, integendeel belangrijk is 1 toegenomen sinds het voTig jaar. En dit ver schijnsel vertoonde zich bij vrijwel alle partijen in meer of mindere mate. Alleen de Vrijz.- Demoeraten maakten een uitzondering, terwijl het totaal aantal redevoeringen der 11 fracties met rond 400 kolom druks vermeerderde, nam da.t der Vrijz.-dem. met 20 af 1 De cijfers voor dit jaar luiden gespecificeerd, gemeten naar de kolommen druks in de Hande lingen: Prof. or. M. W. F. Trcub heeft zijn functie als voorzitter neergelegd. BARw KRAYENHOFF OPVOLGER. In de Donderdag te 's-Gravenkage gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Al gem. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft de voorzitter, prol. mi. M. W. F. Treu'o, om particuliere redenen zijn functie als zoo danig neergelegd. Ht dagelijksoh bestuur heeft tot zijn opvol ger benoemd den heer C. R. T. Baron Krayen- ]- die de-ze benoeming gaarne heeft aange nomen. HET A. V. O.-CONGRES De sluiting Gistermiddag is te Amsterdam de sluitings zitting van het congres betreffende Arbeid en Arbeidsmethoden voor Onvolwaardige Ar beidskrachten (A.V.O.) gehouden. De alge. meene congresvoorzitter, de heer J. H. A. L. von Frijtag Drabbe, presideerde. De heer dr. L. Heijermans, 2e voorzitter van de A.V.O., gaf een overzicht van wat op de verschillende zittingen van het congres en in de secties behandeld is. Op het congres is tot uiting gekomen, dat het hier in hoofdzaak geldt een organisatie probleem. Tevens kan deze conclusie uit de beraadslagingen getrokken worden, dat door samenwerking tusschen werkgevers en werk nemers het moeilijkste vraagstuk, n.1. de belooning van de onvolwaardige arbeids krachten kan worden opgelost. Een definitie van onvolwaardigheid is niet gegeven, hoewel gebleken is, dat men in de praetijk een gelijke opvatting heeft omtrent het begrip onvolwaardigheid. De congresvoorzitter, de heer Von Frijtag Drabbe, zeide dat ieder gevoelt, dat hier op dit congres een voornaam werk gedaan werd. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gisteravond in Huize Couturier het bestuur en de leden officieel ontvangen. Tot laat in den avond bleef men in zeer gezellige stemming hijeen. HET KAMERLID P. J. RUTTEN. Nog een onjuist bericht Naar de „N. VenL Crt." van de meest be voegde zijde verneemt, is ook het bericht als zou de heer P. J. Rutten het voornemen heb- lien zich voor de Tweede Kamer niet meer herkiesbaar te stellen, absoluut onjuist. PASTOOR FRANKEN. De Zeereerw. heer N. Frauken, Pastoor te Druten is weer hersteld uit het ziekenhuis te Tilburg in zijn parochie teruggekeerd. ST. ANTONIUS-HOVE TE VOORBURG De in het vorige jaar aangevangen uitbrei ding van de Stichting St Antonius-Hove te Voorburg is thans voltooid en zal tegelijk met de nieuwgebouwde barak voor besmettelijke ziekten op Zondag 21 October ingewijd en in gebruik worden genomen. NIEUWE PAROCHIES TE EINDHOVEN Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft den Weleerw. heer Ant. H. van Tilborg kapelaan te Eindhoven.Boschdijk, belast met de voorbereiding der 16e parochie te Eind hoven, in de richting Bést, meldt „St. Jans- klokken". C. AAFJES t T-e Haarlem is gisteren, 32 jaar oud, over leden de heer C. Aafjes, chef-operateur en ad- junct-direeteur van de film-onderneming „Poly goon". HENRI HACK f Na een korte ongesteldheid is te 's-Graven- hage, bijna 50 jaar oud^ overleden de violist Henri Hack. VAN DEN WAGEN GEVALLEN Een docdelijk ongeval In de buurtschap Nieuwenk is do driejarige H., die xnlsit den landbouwer K. meereed, doordat ihet paard op hol sloeg, van den wa gen gevallen. Het jongetje werd zoodanig ge kwetst, dat het aan de gevolgen overleed. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Een jongen gedood. Op het terrein van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te A'dam, was 'n 15-jarige leer- ling-ijzerwerlter op een 8 meter hooge stel ling aan het werk. Plotseling verloor de jon gen zijn evenwicht en stortte omlaag. Deerlijk gekwetst werd hij opgenomen. Terstond ver leende geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na eenige minuten was de jongen reeds dood. VAN CALAIS NAAR ANTWERPEN IN EEN KANO Een Duitschc waaghals op het kantje af van den dood gered De Duitscber R. Brunt, die met een kano onder weg is van Calais naar Antwerpen, had even gerust in de haven van Breskens. Toen hij deze haven verliet kon hij tegen den krachtlgen stroom niet op, het bootje sloeg om en de man klemde zich aan de boot vast, die met hem weg dreef in de richting van de Wielingen. Gelukkig bad de heer Rootsgezel, wonende te Breskens een en ander van het strand af waargenomen, spoedig kon deze hulp halen. O.a. ging de heer Jacq. v. d. Heuvel met zijn stoomboot den drenkeling achterop die er in mooht slagen hem bij Nieuwesluis geheel uit geput aan boord te nemen. De Duitscher had reeds 40 minuten in het water gelegen. Verschillende inbraken op zijn geweten Donderdag Werd uit het Huis van Bewaring te Amsterdam naar den Bosch getransporteerd een zekere A. R., die verschillende inbraken en diefstallen op zijn geweten heeft. Hij heeft ook bekend te 's Bosch in Augustus en September jl. inbraak en diefstal te hebben gepleegd in een woning aan den Van der Does de Wille- boissingel ook in de Leonarduskerk, zoo mede in een woning aan den Vughterweg. Door hem werden verschillende goederen verstopt in de Vughterheide, die Donderdag aldaar werden opgespoord en in beslag genomen. Zwaar ge boeid werd hij met die plaatsen geconfronteerd door de Bossche recherche. Hierna werd hij weer in het Huis van Bewaring ingesloten. Het blijkt, dat A. R. voornoemd een zeer ge vaarlijk heerschap is, daar hij reeds verschil lende inbraken met geweldpleging op zijn ge weten heeft en daarvoor ook werd gestraft. Laatstelijk onderging hij 4 jaar gevangenisstraf in een Duitsche gevangenis. S.D.AP. 214498 c.M. of 860 kolom (24 leden) R.K.S.P. 15511 M 620 n (30 A.-R. 10731 tt 429 (13 C.-H. 9291 II 372 it (11 V.D. 8942 it n 358 tt (7 V.B. 8245 t, tt 330 9 C. P. 3935 it il 157 it 1 lid Staotk. Ger. 2403 it 96 tt 2 leden) Herv. Ger. 1126 it it 45 it 1 lid Plattel. 1021 it it 21 1 R.K.V.P. 737 it tt 29 it <1 Berekent men hieruit de welsprekendheid per lid, dan krijgt men het volgend resultaat: C.P. V.-D. Staafck. Ger. Herv. Ge,r. Plattelanders V. B. S.D.A.P. C.-H. A.-R. R.K.V.P. R.K.S.P. BRAND IN ,EEN GARAGE Auto's en meubelen in de vlammen Gisterenmiddag te half zes is door onbekende oorzaak brand uitgebroken ju de garage van het taxibedrijf der firma P. Starreveld aan den Ho ogen Dijk te Zaandam. Mat de garage wer den zes automobielen, waarvan vier luxewagens een prooi der vlammen. De in den kelder ge vestigde rietmeubelen- en Mandenvleehterij van den heer Chr. Hubach waarin een zending wie gen ter aflevering gereed stond, ging eveneens verloren. De belendende kruidenierswinkel van den heer Dooves kreeg belangrijke waterscha de. De heeren Starreveld en Hubach zijn tegen brandschade verzekerd. INBRAAK OPGEHELDERD. f" -1 Te 's Hage en te Utrecht geopereerd Op 20 Sept. werd in de H.B.S. aan de Wal deck Pyrmontkade te 's Hage, ingebroken. De dief had zich toegang verschaft door 'n klein raampje. Groot was de buit niet; een revolver, een fiets en een regenjas werden vermist. In het begin dezer week werd in een school te Utrecht ingebroken. Do dief werd op hee- terdaad betrapt. In zijn bezit waren een fiets en een revolver welke volgens de Techerche- lijsttu in Den Haag gestolen waren. Na een verhoor heeft de aangehoudene be kend zich ook aan de inbraak te Den Haag te hebben schuldig gemaakt. Hij is genaamd A. J. M. v. R. en is 27 jaar oud. GEHEIME DISTILLEERDERIJ .te Het vonnis der Rechtbank De rechtbank te Assen veroordeelde giste ren B. V. te Eenerveld (Norg) wegens het in zijn woning aanwezig hebben van een distilleertoestel en gedistilleerd van te groote sterkte, tot 2 maanden gevangenisstraf en 165.75 boete subs. 2 weken hechtenis, en 500 boete, subs. 6 weken hechtenis. DE GELUKSTELEGRAMMEN Een mcdedecling van het hoofdbestuur der P. en T. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt het volgende mede: Bij de invoering der gelukstelegrammen op 25 December 1924 is omtrent de verdeeling van de opbrengst bepaald, dat van elke 40 cent, welke een gelukstelegram extra kost, het Ne- derlandsche Jeugdleidersinstituut 30 cent en het Staatsbedrijf 10 cent zou ontvangen. Aangezien nader bleek, dat het Staatsbedrijf met dit aandeel geen voldoende vergoeding kreeg voor de meerdere werkzaamheden aan de gelukstelegrammen verbonden, is ingang 1 Januari 1927, met instemming van het Jeugd- leidersinstituut, het aandeel voor ieder op 20 cent vastgesteld, met bovendien een garantie van de zijde van het Staatsbedrijf voor wat betreft de opbrengst over het tijdvak 1 Juli 1926—31 Juni 1927. HET LUXEMBUHGSCHE ELFTAL. Het elftal van Luxemburg dat op Zondag 21 October te Venlo tegen het Zuid-Nederland- sche zal spelen, is volgens de- „Sportkron." als volgt samengesteld Scharry (Jeunesse d'Esch) doel; Kirsch (Spora) en Kolb (Red. Boys) achter; Huber (Un. Sp. Lux.), Feierstein (Red. Boys) en Fischer (Red. Boys) midden; Feller (Spora), Kispes (Jeun. d'Esch), Theissen (Spora), Bom- mertz (Red. Boys), Schütz (Un. Sp. Lun) voor. Reserves: Dupont (Fola), A. Reuter (Red. Black) en Weber (Spora.) Geen kink in den Haagschen kabel? Sparta krijgt de handen vol Wat zal H.D.V.S. deen? Z.F.C. niet onderschatten! De tweede klassers. N. V. B. Afdeeling I. V.U.C. en A.D.O. zijn de eenige clubs, die nog geen nederlaag hebben geleden, en we hebben, geen reden om te beweren dat er Zondag in dat opzicht een kink in den Haagschen kabel zal komen. Immers de eerste heeft R.C.H. als te genpartij, welke na een goed debuut leelijk tegen viel en door de nederlaag op eigen veld tegen de Stormvogels al een heel slechte beurt maakte. De andere residentieele ploeg bespeelt eigen ter rein niet Ajax als bezoekende club en de gede monstreerde kwaliteit der Amsterdammers was niet van dien aard dat op dit moment hun eer ste overwinning dient te worden ^verwacht. De IJmuidenaren hebben succes gehad in hun wed strijd tegen R.C.H., maar nu de Stormvogels morgen bij Hilversum te gast zijn, denken we dat het voórloopig bij die eenige overwinning blijven zal. Sparta moet naar Utrecht. U.V.V. is na een veel belovend begin wel Iets afgezakt maar vormt toch een ploeg die niet mag wor den onderschat. De Rotterdammers zullen er de handen aan vol krijgen en wanneer ze het tot een meerderheid brengen, zal het overwicht wel niet groot zijn. Sparta wist nog geen uitwedstrijd te winnen, van de Utrechtenaren kan hetzelfde thuis gezegd worden. Schiedam mag zich ver heugen in het vooruitzicht van een spannende ontmoeting nu H.F.C. bezoek brengt bij H.D.V.S. We zijn benieuwd wat de vlotte Schiedamsche voorhoede tegen de sterke Haarlemsche verde diging zai weten te presteeren. Veel doelpunten verwachten we aan die zUde niet en daar de H. D. V. S.-achterhoede het zwakste deel van de Schiedamsche ploeg is, hebben we een zwak vermoeden dat de ontvangende club door de eerste nederlaag op eigen veld bedreigd wordt. Afdeeling II. In deze affieeling zijn Blauw Wit en Feijenoord nog ongeslagen en evenals In I verwachten we niet dat de eerste nederlaag voor een van beide clubs in de lucht zit. Vooral niet wat de Am- sterdamsche leiders betreft, daar deze in het Stadion Excelsior tegen zich krijgen. Deze wist zich thuis nog vrijwel te handhaven maar zag in twee uitwedstrijden reeds 13 doelpunten tegen zich gemaakt. Zoodat we den Rotterdammers v einig hoop kunnen meegeven op tic reis naar de hoofdstad. Hun stadgenooten aan den Krom men Zandweg stallen ons meer gerust. Ze die nen echter de krachten van Z.F.C. niet te on- 1 derschatten en tegen de Zaansche verdediging i niet in kort samenspel te vervallen, want dan kon het wel eens misloopen. H.B.S. heeft tegen Feijenoord bewezen dat de Haagscha heuseh niet bij de zwakke ploegen mag ingedeeld worden. We gelooven dan ook niet dat de eerste over winning nog lang zal uitblijven en durven den zwarten zelfs nu al een goede kans te g n hoewel tegen V.S.V. In Velzen moet worden ge speeld. D.F.C. mag morgen haar krachten toet- 1 sen aan Edo. Hoewel het maken van vergelij kingen tusschen voetbaluitslagen uit den booze is, lijkt het ons lang nie': onmogelijk dat, waar de Dordtenaren en - Haarlemmers in Amster dam van Blauw "Wh iet respectievelijk 21 en 20 verloren, een verdeeling der punten morgen het resultaa* van de ontmoeting is. H.V.V. wacht evenals H.B.S. ook nog op de eerste zege, zelfs nog op het eerste winstpunt. Dat de Hagenaars, nu 't Gooi de tegenpartij aan den Wassenrar- schen weg is, morgen de Hilversummers als eerste slachtoffer zullen nekken, vinden we te boud gesproken, maar voor een gelijk spel wil len we de mogelijkheid wel openlaten, o Tweede Klasse Hot zal ons inderdaad benieuwen, of de Volharilling Gttympia Combinatie e;r morgen in slagen zal hst op vfelite komende V. I. O. S. te verslaan. Wel hebben de gasten uit 4 wed strijden geen enkel winstpunt weten binnen te 'halen, maar de V.O.C.-pioqg heeft in d.e laatste drie onbmoetiiaigien oo-k Miets gepres teerd dat bemoediging schenken kan. Heit is begrijpelijk, dat de elftalcommissie der rood. zwarten ontevreden over de weinige produc tiviteit der ploeg, naar een andere combinatie van-elf op zoek is en zoo zal man morgen weer wijzigingen kunnen ontwaren maar veel hoop op directe resultaten geeft dlit expe. nimenteeren nu niet. Waar de V.I.O.S.-voor. hoede in vier ontmoetingen reeds 33 procent méér doelpunten heeft gemaakt dan V.O.C. in vijf. zou men de bezoekers de beste kans ge ven. doch als mien bedenkt dat V.I.O.S. 12 doelpunten meer tegen zich beeft wat op een zwakke achterhoede wijst dan krijgen de Schiebroekbewoner's weer een. kansje. Zoo is de uitslag echter als 'n dubbeljte op z'n kant, Xerxes gaat naar O.D.S. en zal daar waar schijnlijk een gelijk spel bewerken. Overmaas krijgt een kwaden concurrent op de 'thee. n.I. Unitas van Gorfaehem. De luidjes uit de Merwestad kunnen het de Ovetimaasbe- woners danig lastig maken, maar de Rotter dammer® zijn in uitstekenden vorm en zullen voortal in eigen entourage waarschijnlijk wel voor het binnenhalen van den geheelen buit zorgen. A. S. C. gaat een zesde nederlaag tege moet. D.H.C. heeft nog de beschikking over een pootige aanvalslinle, die ongetwijfeld wel gaten in het Leidsehe net zal schieten. Wat Quick tegen B.M.T. zal doen lijkt ons een open vraag. Hetgeen beide clubs tot nog toe gepresteerd hebben, ontloopt elkan der niet veel. Toch zetten wij in dit geval in op een kleine zege voor de ontvangende Hagenaars. In II B zal R.F.C. tegen Steeds Hooger een harden dobber hebben. Ongetwijfeld zul- len zij het niet bolwerken, evenmin als S.V.W. rich trouwens C.V.Y, van het lijf zal kunnen houden. De wedstrijd GoudaMerwede kan een Interessant partijtje worden, want de bezoe kers, ofschoon in het midden van het rang- iijstje prijkend, kunnen den Goudenaars het vuur na aan de schenen leggen. Of het hun lukken zal iets van de buit mee naar huis te nemen, is een vraag, die we ontkennend zouden willen beantwoorden. Hercules aanvaardt dq reis naar VIaar dingen, oan Fortuna te bekampen en het zou ons niet verwonderen, als daar een gelijk spel bevochten werd. Ditzelfde zal wel het geval zijn bij de •ontmoeting NeptunusS.V.V, R. K. F. Overgangsklasse. In C moet Excelsior naar Heemstede. H.B.C. verloor haar eersten uitwedstrijd met één doel-,; punt verschil van Lisse, de Schiedammers speel den thuis met D.H.L. gelijk. Veel zegt dit ia betrekking tot de ontmoeting van morgen niet,1 maar we hebben toch eenig vermoeden dat H.B, C. zich den eersten wedstrijd op eigen veld weU ten nutte zal maken. Graaf Willem stelde da-i nig teleur door van L. en S. te verliezen. Daar-1 om kunnen de Hagenaars erop rekenen, dat ze' morgen weer voor een zwaar karwei geplaatst1 worden nu Lisse naar de residentie komt. Voor-' loopig houden we het op de gasten. De jongere Haagsche generatie trekt op naar Delft. De eer ste zege zal L. en S. wel een moreelen rugge steun gegeven hebben, maar of die voldoende is om tegen D.H.L. stand te houden, wagen we te betwijfelen. 3935 c.M. of 157 kale 1277 it II 51.14 tt 1201 tt II 48.— II 1126 it 45 n 1021 II tt 41.— tt 916 ii tt 36.66 tt 895 it 35.83 ii 844 tt 33.81 tt 825 II ii 33.— 727 1» 29 517 >1 20.66 ii 60) Het plan viel bij den rechter in den smaak en daarom schreef hij den postmeester een brief, waarin hij hem verzocht den volgenden dag bij hem te komen, daar hij hem emke-la vragen wenschte te «tellen in verband met zijn ambt. Op den bepaalden tijd belde de postmeester aan de woning van den rechter aan en trof in de kamer ook den nieuwen bediende van slot Lestingfort aan, bij wien hij met leven dige belangstelling informeerde naar den toestand van den cuden John. Het duurde nu niet lang, of Field had het gesprek gebracht op den vroegeren postbediende Olivier Silf, waarbij hij den postmeester vertelde, dat hij dien jongeman goed gekend had. Hij deed dat om zoodoende de gestalte van den verdwenen bediende bij dien vroegeren meester weer duidelijk voor den geest te Toepen; hij beschreef zijn innemende ver schijning, zijn bekwaamheid en ijver in den arbeid. Nog altijd was de gedachte aan Olivier Silfs den postmeester dierbaar, zijn voortreffelijke eigenschappen, vooral zijn eer. lijkheid en trouw waren voor hem altijd aangename onderwerpen voor een gesprek gebleven en daarom deed hij ook nu zijn best aan den nieuwen kamerdienaar al zijn goede hoedanigheden zoo uitvoerig mogelijk te schetsen, waarbij hij vertelde, hoe spoedig bij de tevredenheid en het vertrouwen van den overleden graaf gewonnen had. Het bericht van zijn dood, zoo ging de man voort, had hem erg aangegrepen en het speet hem, dat hij niet wist, in welk hospi taal van Landen hij gestorven was. Hij had daarnaar reeds bij verschillende ziekenhuizen geïnformeerd, maar in geen enkel daarvan was Olivier Silfs overleden en de eenige persoon, die de gewenschte Inlichtingen zou kunnen geven, een zekere fotograaf James Black, was op reis gegaan naar Italië, zon der zijn adres achter te laten. Om dat te weten te komen wag hij naar de woning van den fotograaf, Kilbystraat 12, gegaan, maar de pensionhoudster, juffrouw Benly, wist ïïeelemaal niets van die zaak af. Die James Black was ook een voortreffelijk jong- mensch en dat had hij wel vooruit gedacht, ver volgde de postmeester, want Olivier Silfs was zeer kieskeurig in zijn omgang met anderen, ge durende zijh beele verblijf in Lesting had hij met niemand omgang gehad, dan alleen met den kiantoorbodiede Kenton, die op den papiarmolen van den graaf werkzaam was en ook die jonge man was over zijn vriend vol lof. Field was het volmaakt eens met den spraakzamen man en no teerde, zonder dat deze het bemerkte, den naam Kenton. Da postmeester vertelde verder, dat hij van juffrouw Benly vernomen had, dat de foto graaf van voorname afkomst geweest was, maar dat bij met zijn familie gebroken had om een klein meeningverschil. Zijn familie had hem onrecht aangedaan en zijn oom was gekomen om alles weer goed te maken en hem met zich mee naar huis te nemen. Ook die oom was een edele heer geweest, die woonde in een prachtig herenhuis in de Regentstraat. Field lachte in wendig over die gunstige getuigen. De fotograaf ging de postmeester voort, was na zijn thuis, komst naar zijn oom toe gegaan en sedert had juffrouw Benly nooit meer iets van hem ge hoord. Den'volgenden dag was de oom terug gekomen en troosteloos geweest den jongeman weer niet thuis te treffen; bij hem was hij niet geweest. Waarschijnlijk vreesde hij, dat bom een ongeluk overkomen was; daar was juffrouw Benly ook bang voor; en daarom deed het haar goed, dat hij, de postmeester, haar vertelde, dat hij naar Italië was vertrokken. Op dat oogenblik reed de wagen van den ba ron voor. De rechter haastte zich naar buiten, om de gasten te ontvangen en Field trok den postmeester naar bet venster, hij moest alleen opletten, hoe veel de baron op Olivier Silfs ge leek. Dat vond de postmeester ook, zonder even wel te denken, dat het dezelfde persoon was. Maar de opvallende gelijkenis was den detec tive voldoende. Terwijl in den salon de rechter zich met zijn gasten onderhield en met inner lijke verontwaardiging de woorden van miss Ellen moest aanhooren; die uiteenzette, welk een geluk het voor lady Asta was, dat zij zoo bekwaam was in het costuumvak en dat zij door haar zaak gemakkelijk in bet onderhoud van zich zelf en haar man kou voorzien, als zij het slot zou moeten verlaten, werd in de kamer daarnaast het lot van Erneston en tevens dat van zijn haatdragende verloofde bezegeld. Field vond namelijk geheel onverwacht het bewijs voor de vervalschingen van den baron. Hij toon- de den postmeester de veelbesproken briefkaart en vroeg hem, of hij daaraan niets bijzonders opmerkte. Deze wierp een blik op het adres, onderzocht bet stempel en zei Ja zeker, die kaart is bij vergissing met het jaartal van het vorige jaar afgestempeld, terwijl zij in dit jaar geschreven ls. Field kon nauwelijks zijn opwinding bedwin gen en vroeg verbaasd: Waar ziet u dat zoo gauw aan? Aan den datum, luidde het antwoord; de kaart is den 20sten Mei afgestempeld, maar met het nieuwen sternel, dat pas op den 24sten In gebruik genomen is. Dus moet het jaartal bij vergissing er in gestoken zijp. Maas beste man, boe kan je je dien datum zoo precies herinneren? Dat weet ik zoo goed, omdat ik het nieuwe stempel voor het eerst zelf gebruikt heb en dat was op den verjaardag van de koningin, den 24sten Mei. Daar kun je je dus niet in vergissen? Neen, dat is onmogelijk. Als ik alles zoo zeker wist... Zou je er een eed op durven doen? Duizendmaal, als het noodig was, ant woordde de postmeester lachend, maar ik be grijp niet, waarom u dat allemaal vraagt. - Ik vind dat buitengewoon interessant; u zelf bobt zooveel schijnbaar nietige dingen zoo goed onthouden, dat u er wel een eed op zou kunnen doen. Ik geloof niet, dat er veel van die nauwgezette ambtenaren gevonden worden. Ik dank u mijnheer, antwoordde de post meester gevleid, maar als het niet juist de ver jaardag van de koningin geweest was, dan zou ik den datum wel vergeten hebben. In dit ge val weet ik het echter gewis. Intusschen was ook het onderhoud van den baron met den rechter ten einde en sir Wasbery geleidde zijn gasten naar hun rijtuig, Miss Ellen had den heenen haar besluit meegedeeld de zit ting bij te women, waarin de rechten van haar verloofde op den naam en de bezittingen van Lestingfort .erkend zouden worden. Op beleefde wijze had de rechter de gravin te kennen gege ven, dat haar aanwezigheid de opmerkzaamheid zou trekken en voor lady Asta erg pijnlijk moest wezen. De ware reden, waarom hij de bijwoning door haar afried, was niet zoozeer zijn bezorgd heid voor lady Asta dan wel medelijden met miss Ellen wie hij, ofschoon zij het heuscli niet verdiende, toch de smart besparen wildie er bijl tegenwoordig te zijn, als het testament voor on. echt verklaard werd en Field, wegens de ver schillende bdriegerijen en vervalschingen tot de gevangenneming van den baron zou moeten overgaan. Maar zijn tegenwerping werd door de jongedame zoo hooghartig afgewezen, dat hij niet verder bij haar aandrong. De baron reed weg en vlak na hem keerde ook de postmeester naar huis terug. Field deel de den rechter zijn ontdekking' mee, die hij om trent de briefkaart gedaan had. Slechts ©en ding bespraken de twee heeren nog, namelijk of het niet beter zou zijn, den oplichter in stilte op het slot Alvcnhill in hechtenis te nemen en zoo een openbaar schandaal to vermijden. Maar Field was daar tegen. Dat frisscho heerschap, zoo drukte hij zich uit, heeft heelemaal geen medelij.' den verdiend en mins Ellen net zoo min, die op weerzinwekkende manier overal haar gebrek aan gevoel en beleefdheid heeft tentoongesteld. Daar komt bijl dat het neg zoo gemakkelijk niet is een arrestatie op slot Alvenhill uit te voe ren. Ik ben er van overtuigd, dat die slimme bedrieger overal op zijn hoede is en bij het min ste toeken vaai gevaar met de noorderzon ver dwenen zal zijn. En dan Is het ook nog te be. twijfelen, of de graaf toestemming zal geven, wat toch noodig is, om den verloofde van zijn dochter in zijn buis gevangen te nemen. Nai alles wat ik al meegemaakt heb, vervolgde Field, ben Ik eerder geneigd te gelooven, dat de graaf den vervolgde een middel aan de band zal doen om te ontvluchten ©n zoo den sr iad' en de schande van zijn buis af te wenden. Tot nu toe voelt dat heerschap zich volkomen veilig «n ongemerkt zal hij in de val loopen. De rechter gaf zich gewonnen en stelde op een der volgende dagen de zitting vast, waarop de aanspraak van Robert baron van Erneston op de erfenis van graaf Lestingfort behandeld zon worden. Geheel volgens de voorgeschreven, wijze werd dit besluit bekend gemaakt en den' belanghebbenden partijen uitnoodigingen ge-1 zonden om de zitting bij te wonen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6