t Zaterdag 13 October 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. DE TOCHT VAN DE ZEPPELIN FhANSCHE DU'KBODT gezonken UITSLUITINGEN IN DE DUiTSCWE INDUSTRIE het leerlingwezen in frankrijk brusselsche melkdrinksters staken DE INSTORTING TE PRAAG DE HAVENARBEIDEftSSTAKING IN AUSTRALIË HET BLOIDBAD !N KANSOE DE STAKING IN POLEN DE KERVERVOLGING IN MFX CO .-aasMs&ttfe a-»-? - f ENGELSCHE POLITIEK - SPAANSCHE DICTATUUR Ook in Engeland staan de verkiezingen weer voor de deur en er begint spanning te komen in de actie der drie verschillende partijen. Het er dezen keer om gaan of de conservatieve vegeering kiaiair enorme meerderheid in bet Lagerhuis behouden zal. De inzet van den ver kiezingsstrijd zal zeker de handelspolitiek we zen. Engeland is jarenlang een z.gn. „vrij-han- ^el"-iand geweest, evenals Nederland. Nu is vrijhandel lal net zoon zaak als ontwapening: keide zijn alleen doorvoerbaav op interna tionalen grondslag. Als één land ont wapent beteekent dit, dat zij de brutal en uit- noodigt binneu te komen; als één land aan vrijhandel doet, beteekent dat, dat het zijn eige>n industrieonbeschermd laat doodconcur- ren door die van toet buitenland. Vooral de Engelscben hebben dat de laatste laren ondervonden. Met hun véél hoogeren le vensstandaard kunnen zij eenvoudig niet op- Werken tegen andere landen, waar veel langer en tegen veel lagere loonen gearbeid wordt, Vandaar, d,at de Engelsche industrieën meer en meer'aandringen op bescherming van de in- dustrie en de zittende, conservatieve regee- J'ing wil deze kwestie voorleggen aan de kle- ters en kiezeressen. Merkwaardig is, dat d.e arbeiderspartij, die 01 tijd vóór vrijhandel was, begint te wankelen. 2>j. die de arbeiders beschermen tegen de uit buiting in eigen land, kunnen hen natuurlijk biet overleveren aan de nieuwe concurrentie op bet laatstgehouden congres van de arbeiders partij te Birmingham zijn krachtige stemmen tegen den vrijhandel opgegaan om zoo eigen Industrie te beschermen tegen moordende bul- tenlandsche concurrentie. En Macdonald, de leider der partij (die net dezer dagen ook mgr. Setpel bezocht) heeft onder toejuichingen ver gaard dat goederen, die in vreemde landen °nder slechte arbeidsvoorwaarden voortge bracht zijn, uit Engeland geweerd moeten wor den. Als dit geen bescherming is, dam gaat het *°ch sterk dien kant uit. He houding der liberalen is door Lloyd Ge- orge bepaald op het congres van de liberale partij te Yarmouth. Hij sprak van „den strop der invoerrechten, en blijft den vrijhandel als een godsdienstig dogma aanhangen. De libera len zullen noch met de conservatieven, noch met de arbeiderspartij samenwerken, zijl zullen den verkiezingsstrijd als onafhankelijke partij voeren en verwachten geen genade van conser vatieven of arbeiderspartij. Zij verlangen die ook niet, maar zullen den strijd blijven voe ren en ten slotte de overwinning behalen. Als er echter weer zoo'n „overwinning komt als de laatste keer, zullen er niet veel liberalen meer overblijven! Spanje heeft, zooals hier ter plaatse al is gemeld, een maand geleden het feit herdacht, da.t generaal Primo nu vijf jaar als een dic tator regeert. Vijf jaar is een fhteele tijd in een land, dat een parlement gekend heeft. En het land schijnt met Primo's bewind wel inge nomen. Er is ongetwijfeld vooruitgang' te be speuren. De economische positie van Spanje is veel heter geworden; de geld-koers is vast gezet en de industrie is vooruitgegaan evenals de uitvoeir gestegen is. Er is meer vrede in de industrie: dn 1923 waren er 120.000 stokers; in 1927 slechts 14.000. Er zijn ook een massa scholen gebouwd en groote waterwerken aan gelegd. Het spoorwegverkeer is verbeterd en ook aan de verbetering van wegen en havens wordt goed gewerkt. Ook de gezondheidstoe stand is beter, hetgeen blijkt uit het feit, dat het sterftecijfer daalt evenals dat van de be smettelijke ziekten. Bedenkt men daarbij, dat ook het Murokko- avontiuir afgeloopen is, dan mag worden ge zegd dat Prdmo's bewind voor Spanje lang nietslecht is geweest en wordt het ook be grijpelijk, dat het Spaansehe volk den dictator (die van een heel ander slag is dan Mussolini) warm gedankt heeft voor zijn werkzaamheid in het belang van het heele volk, dat niet, zoo als vroeger werd beweerd een „stervend volk" is, nxaar Integendeel alle teokenen van opbloei end leven toont. EEN BOTSING MET EEN GRIEKSCH SCHIP 43 man omgekomen Parijs, 12 October. (B. T. A.) De minister Van marine heeft in den namiddag van den twaalfden October een telegram van den Fran- Bchen consul te Rotterdam ontvangen, waarin gezegd, dat de gezagvoerder van het Grieksche 6toomischip „Aikaterini M. Goulandris" te Rot terdam is aangekomen en verklaard heeft op 3 October omstreeks 23 uur ter hoogte van Vigo Li botsing te zijn geweest met een onderzee boot, waarvan men de nationaliteit niet heeft kunnen ontdekken. Men heeft vergeefs getracht te hulp te komen, doch men kon den onderzeeër niet meer terug- i t'inden. Men zou twee uur op de plaats van de i ranip zyn gebleven. Blijkens de aangegeven positie moet de on derzeeër de „Ondine" zijn. Het weer was mooi en helder, de zee was hol. Be minister van marine gaf het tweede eska der torpedobooten, dat op 12 October te 16 uur ter hoogte van Oporto patrouilleerde last zicli onmiddellijk naar het aangegeven punt te be geven. In overleg met den minister van buitenland sche zaken verzocht bij den Franschen gezant te 's Gravenhage bij den gezagvoerder van het Grieksche stoomschip, dat thans te Rotterdam Hgt, inlichtingen over de omstandigheden van de botsing in te winnen. (In de „Lloyd's List" van 5 dezer staat reeds bot bericht, dat bovengenoemd schip met een idsschersvaartuig of een onderzeeër in botsing ■*'as gekomen, waarbij vermeld werd, dat de kapitein de plaats van de ramp afzocht, doch biets kon vinden. Red.) Loons verhooging onaannemelijk? Uit Dusseldorf wordt dd. 11 dezer gemeld: De vereeniging van werkgevers der Noord- Westelijke groep der Duitsche ijzer- en staal industrie deelt mede, dat hij de heden gevoer de onderhandelingen de vakverenigingen het aanbod der werkgevers hebben verworpen, terwijl zij daarentegen hun eisch betreffende eon loonsverhooging van 15 pfenning ten vol te hebben gehandhaafd. Daar echter elke belasting van de bedrijven onvermijdelijk een prijsstijging zal veroor zaken, zou het hij inwilliging van dezen eisch niet mogelijk zijn na 31 October met de pro ductie voort te gaan. Deswege hebben de werk gevers eenstemmig besloten alle arbeiders tegen 1 November op te zeggen. Het aanbod der werkgevers blijft evenwel -an kracht. De houding van den arbeidersbond ESSEN, 12 October (V.D.) De Duitsohe me taalarbeidersbond heeft Vrijdagmiddag beslo ten, op 16 October een vergadering bijeen te roepen van de functionarissen van den Duit- sehen metaalbewerkersbond, die over de ver- diare- stappen van den bond een beslissing moet nemen en tevens het parool gegeven aan de leden om tegenover de houding van de werk geve 113 kalm te blijven. PANIEK IN EEN SAKSISCH CIRCUS BE BELGISCHE SOCIALISTEN EN DE KONING Te Luik zal a.s. Zondag van socialistische ziide ejen buitengewoon congres worden ge- konden van arbeiders in de zware metaal nijverheid. Be besprekingen zullen gevoerd worden °ver het feit, of de arbeiders zullen accoord kaan met een voorstel van de zijde der pa ctions om 'n loonsverhooging van 10 pet. toe te staan in twee termijnen, dan wel of zij zich aaö hun eigen voorstel zullen houden, dat ^eze verhooging ineens vraagt. Een oude regeling hernieuwd In de dezer dagen verschenen 9de afl. van het Maandschrift van he Centraal Bureau v°or de statistiek wordt melding gemaakt Vah de nieuwe regeling op het leerlingwezen, b'elko met de wet van 20 Maart 1928 in Frank- Ciik is tot stand gekomen. Binnen twee weken, nadat de leerling in 'Lenst is getreden, moet een schriftelijk leer- mgcontract zijn aangegaan, dat eeu aantal '1 de wet voorgeschreven bepalingen bevat, emtrent den duur van den leertijd, de kosten, loon, de voeding en de behuizing van den _e6l'Ung, den door dezen te volgen vakcursus sen het en de schadevergoeding hij verbreking van contract. Aan het eind van zijn leertijd wordt de leer- hg geëxamineerd door de daartoe ezen vakcommissie. aange- D] Boze Brusselsche correspondent meldt ons: o huismoeders van La Louvière hebben een dee '^taking uitgelokt om te protesteeren tegen 11 koogen prijs van de melk die door de ver- gp"Pers wordt gevraagd. Zij hebben besloten j. melk meer te koopen zoo lang niet een Ln !'i;iko lO'Ü3 wordt gevraagd. Zij, die abso- r'f~ orelk noodig hebben, zullen zich met ge il ii,jnseer<le melk behelpen, ook al kost deze 'rder dan de gewone melk. Beer verwondt zijn temmer. I11 een voorstad te Dresden viel gisteren tijdens een circusvoorstelling een bruine heer zijn temmer aan en bracht den man ernstige verwondingen toe. Slechts met groote moeite gelukte het den helpers, van wie er enkele ook verwond werden, het dier terug te drij ven. Het beest ontkwam uit de kooi en viel in de paardenstallen nog een circusrijdster aan, die echter slechts licht gewond werd. Er bleef 'ten slotte niets anders over dan het dier dood te schieten. Onder de toeschou wers brak, zooals verklaarbaar is, een paniek uit, die echter geen ernstige gevolgen had. De route van het luchtschip NEW YORK, 12 October (V.D.) Volgens via Londen ontvangen berichten heeft de „Western Union" de mededeeling ontvangen, dat de Zeppelin zijn weg ever Madeira neemt. Een Zuidelijken koers NEW-YORK, 12 October. (V.D.) Van officieele zijde heeft men den „Graf Zeppelin" aangera den zijn koers ten Zuiden van de Azoren te nemen. Wanneer het luchtschip de Azoren n.l. te dicht zou naderen, zou er gevaar bestaan dat het werd opgenomen in het gebied van een storm, die ten Noorden van deze eilanden woedt. In de omgeving van de Bermuda-eilan den daarentegen wijst niets op de nadering van slecht weer. Wisselvallige weersomstandigheden FRIEDRICHSHAFEN, 12 October. (V.D.) Volgens hedenmiddag 12 uur alhier beschik bare weerkaart van het meteorologisch station van de Zeppelinwerf is het weder óp de route Gibraltar-lMadeira vrij gunstig. Men neemt hier als zeker aan, dat het luchtschip koers zal zetten naar Madeira. Van Madeira of, waar de Zeppelin hedenmiddag te vijf uur verwacht kan worden, zal de verdere tocht voorloopig goed verloopen. Eerst op de helft van het traject Azoren- Bermuda's zal het luchtschip een depressie ontmoeten, welke zich momenteel van de Oost kust van Noord-Amerika naar het Zuid-Oosten voortbeweegt. Nochtans blijft de mogelijk heid bestaan, dat het weer een ingrijpende wijziging ondergaat. Na de Bermuda's zullen hoogstwaarschijnlijk gunstige Oostenwinden den tocht naar New York bespoedigen. De tengevolge van de tot de Azoren heer- sohende depressie ontstane westerstormen zijn thans ontweken. Vermoedelijk zal de Zeppelin de eerstvolgende 24 uur een gemak- lcelijken tocht hebben. Maandagavond aankomst? FRIEDRICHSHAFEN, 12 October. (V.D.) De algemeene weerstoestand op het Noordelijke ge deelte van den Atlantischen Oceaan is ook Vrij dag zeer slecht gebleven. Vooropgezet, dat het weer op dit traject de volgende dagen stabiel blijft, en dat geen tegen winden opsteken, kan het luchtschip Zondag middag hoven de Bermuda-eilanden verwacht v/orden. Onverwachte omstandigheden voorbe houden, kan het luchtschip in ieder geval Maandagavond Lakehurst bereiken De Vrijdag te 13.35 uur afgelegde afstand FriedrichslïafenMadeira bedraagt ruim 2800 IC.M. Op 30 vlieguren geeft dit een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 95 IC.M. Het leven aan boord BERLIJN, 12 October. (W.B.) De Hearst- correspondent Karl von Wiegand die zich aan boord van de „Graf Zeppelin" bevindt Is er ondanks de vele storingen in 'het draadlooze verkeer t'och in geslaagd een reisverslagje op te zenden. De „Lok Anz" geeft een resumé van dit verslag als volgt: „Aan h-oord Graf Zeppelin, 12 October 's nachts. Ons radiostation werkt met groote storingen. De Zeppelin zal, wan neer zij Gibraltar om vijf uur morgenochtend achter zich heeft, Zuidelijk koersen naar de Azoren. Het eten was uitstekend. Het bestond uit was. Allen zijn verbaasd, hoe gemakkelijk het luchtschip zijn weg kiest. Steeds maakte de „steward" de bedden op, gelijk in een Pullmanwagen. Flemming zeide tot mij op de commandobrug: „Wij maken een goeden tijd,,. Dr. Eckener verklaarde «ven van te veren: Morgen zullen wij goed weer hebben. In de eerste 12 uren zijn 670 mijlen afge legd. De start was uitstekend. Teen wij den Rijn passeerden riep de steward: „Laatste post voor Duitsehland." Van Schaffhausen uit ken men de Alpen door de wolken die uit elkaar gerukt werden been zien. Bij Bazel hadden wij een uursnel- HAROLD HORAN UIT PARIJS VERDWENEN Het aantal dooden wordt op 50 geschat Vermoedelijk geen levenden meer onder het puin. PRAAG, 21 October (V.D.) Het aantal per sonen, dat tengevolge van het instortings ongeluk te Praag gedood werd en waarvan er tót dusverre 33 geborgen werden, moet circa 50 bedragen. Zelfs indien men aanneemt dat de klopsignalen die d,e arbeiders gisteren in de diepte meenden waar te 'nemen, geen auto suggestie zijn, is het toch nog zeer onwaar schijnlijk dat er zicih nog levenden onder de puinhoopen zouden bevinden. De gearresteerde bedrijfsleider van bet bo venwerk, is heden ter beschikking van de jus titie gesteld. Men denkt, dat de zoogenaamde klopsigna len op zinsbegoocheling berusten. Deskundigen zijn van meening, dat elke hoop om nog levend bedolvenen te vinden moet worden opgegeven, daar de vermisten, als ze niet gedood zijn, intusschen toch ge stikt moeten zijn. Een nieuwe instorting Wolff seint ons uit Praag: De politie deelt mede, dat even voor midder nacht in Lieben, een stadswijk van Praag, met groot geraas de helft van een pas gebouwd pand is ingestort. Het gebouw was drie verdiepingen hoog. Het puin viel op het trottoir. Er zijn, voor zoover bekend geen menschen omgekomen. Steeds moeilijker reddingswerk. PRAAG, 12 October. (V.D.) Ofschoon de red- dingsarbeid op de plaats van de ramp met de zelfde energie als Donderdag het geval was, wordt voortgezet, is het nog niet gelukt in de drie laatste verdiepingen door te dringen, waar nog vele installateurs en monteurs bedolven liggen. Van acht tot twaajf uur hedenmorgen slaag de men erin vier ontzettend verminkte lijken te voorschijn te halen. De uitgravingsarbeM v/as bijna ondragelijk, daar er in de diepere ge deelten een alles doordringende lijkenlucht heerschte. De arbeiders kunnen slechts enkele «ogenblikken op de plaatsen verteeven, waar waarschijnlijk nog lijken liggen. Vele soldaten, wien het lugubere werk werd opgedragen, bleken niet in staat het uit te voeren. Op enkele van de heden gevonden lijken zijn horloges gevonden, die te drie uur vijf stil zijn blijven, staan. Het juiste aantal dooden is nog altijd niet vastgesteld. Het zal waarschijnlijk niet meer dan 50 bedragen. In het ziekenhuis is weer een der gewonden aan zijn kwetsuren bezweken, zoodat het totale aantal dooden tot heden toe 37 bedraagt. De reeders weigeren een besproking' j met de havenarbeiders MELBOURNE, 12 October. (R.O.) De reeders hebben categorisch geweigerd een bespreking te hebben met de havenarbeiders. De reeders verklaarden, dat als de zeelieden in staking gaan, zij vrijwilligers-bemanningen zullen aannemen. De zeelieden te Sydney hébben besloten, alle schepen te ontladen in afwachting van de ver klaring van den raad der Australische vak- vereenigiDgen en den havenarbeidersbond nopene een definitieve politiek voor geheel Australië. Hongersnood was de aanleiding PEKING, 12 October. (R.O.) Er wordt ge meld, dat ten minste 100.000 personen zijn ge dood bij een opstand in de provincie Kansoe. De slachting en de zomersche droogte veroor zaakten een ernstigen hongersnood in Zuid- Kansoe. De gemeenteraad van Kansoe zegt, dat de opstand in April j.l. te Titaotjou in Zuid- Lantsjou ontstond, toen de afgevaardigden van muzelmannen, die den provincialen autoritei ten een verzoekschrift om uitstel van betaling van belastingen waren gaan aanbieden, werden vermoord. ort- de Te Brussel aangekomen BRUSSEL, 11 October (B.T.A.) De Ameri- kaansche journalist Horan is hier hedenmor gen per auto aangekomen. Hij begaf zich naar de Amerikaansche ambassade voor het in or-cle maken zijner papieren. De Parijscbe bladen verklaren, dat Horan het in de Hearst-bladen gepubliceerde geheime do cument werkelijk van een ambtenaar van het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken heeft gekocht. Het daarvoor betaalde bedrag wordt verschil lend opgegeven, het eene bericht spreekt van 75 duizend, en het andere van 250 duizend francs (ongeveer 25000). De telegraafmaatschappij, aan wie Horan het bericht zou hebben aangeboden, om dit naar New-York door te seinen, moet dit geweigerd hebben, daar het een geheim document betrof. Horan zou daarop een anderen weg gekozen hebben en het bericht naar Londen hebben ge telefoneerd, vanwaar het vervolgens naar New- York is geseind. Een vrouw in 't epel PARIJS, 12 October. (HAVAS). Uit het on derzeek In de zaak-Horan is gebleken, dat Horan, na vergeefsche pogingen om hoe dan ook zich den tekst van de Fransch-Engelsche vlootovereenkomst te versohaffen, er in slaag de twee stukken, welke er op betrekking had den, te verkrijgen door tussehenkomst van eeu dame, die in geregelde betrekking stond met Fransehe ambtenaren. Hij kreeg de stukken van een jong ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, wiens verant woordelijkheid nog niet voldoende vaststaat. heid van 71 mijlen. Dr, Eckener was vpoi durend op de commandobrug. Steeds melk< kaarten vóór zich. Vervolgens vlogen wij in de richting van Besaueon- Het luchtschip vloog daarna laag. Wij konden duidelijk zien, hoe de menschen naar hoven keken, maar geen wuivende zakdoek was zichtbaar. Slechts een enkele vlieger begroette bet luchtschip kwam naderbij, fotografeerde «n wenkte. Het is fascineerend te zien, hoe officieren en man schappen werken." koud vleesch, salade, thee en wijn. Iedereen is vroolijk 611 gezond. De passa giers zijn het over eens, dat de eerste dag van de vlucht de allermooiste van hun ,leven NEW YORK, 11 October. (R.O.) Een draad loos telegram van Reiner, een der passagiers aan boord van de Zeppelin meldt: „Wij zijn boven den Atlantischen Oceaan. Alles wel. Wij verwachten Zondagochtend te New York te arriveeren. PONT ADELGARDA, 11 October (R.O.) Het luchtschip heeft draadloos bericht ge zonden dat 't hedennacht over de Azoren zal vliegen. De passagiers zijn zwaar inchtziek. t—tl— De radio werkt slecht BERLIJN, 12 October. (V. D.) 1-Iet radio station van de „Graf Zeppslin", dat niet bere ikend schijnt te zijn op zulk een grooten tocht, geeft de groote pers aanleiding tot klachten over de berichtgeving «an boord van het luchtschip. De verklaringen van een radio amateur, die trachtte tijdens den afgeloopeu nacht met het luchtschip in communicatie te komen, althans het te beluisteren, bevestigt dit. Het schijnt, dat niet alleen het station Nord- deich de uitzendingen van de Zeppelin slecht ontving, doch de Zeppelin zelf ook met groote ontvangstmoeilijkkeden te kampen heeft. Het gevolg is geweest, dat het radioverkeer tus- schen het luchtschip en de aarde gedurende een drietal uren, n.l. van 1922 uur volkomen onderbroken was. Zelfs het krachtige station Friedrichs'hafen kon de Zeppelin niet eens meer hooren. Norddeich heeft de Zeppelin herhaalde malen verzocht op golf 37 Meter gedurende vijf minu ten afstemini'ingssein te geven. Het resultaat hiervan was de ontvangst van een geluid, dat volgens de technici zeer veel overeenkomst ver toonde met „het piepen van een stervenden kanarievogel" Algemeens staking te Lock? WARSCHAU, 13 October. (V. D.) T)e ver tegenwoordigers van de twee-en-twintig arbei dersorganisaties hebben met algemeene stem men besloten, tegen Maandag 15 October te Lediz de algemeene staking af te kondigen. Maandag zullen alle arbeiders aan alle fabrieken en openbare instellingen, behalve de ziekenhuizen in staking gaan. Verder werd besloten, dat, indien de alge meene staking te Lodz van langen duur zou worden, tot de centrale organisatie te War schau het verzoek zal worden geridht, vo«r geheel Polen de algemeene staking af te kon digen. Vrijdag hadden tijdens de massa-vergaderin gen te Lodz herhaalde malen botsingen plaats tussohen comlmunisten en socialistische ar beiders en de politie Een aantal personen werd gearresteerd. De patroons geven toe WARSCHAU, 12 October (H. N.). Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de bonden van werkgevers in de Poolscbe textielindustrie aan het ministerie van arbeid het besluit der bonden medegedeeld, waarin een loonsverhoo ging van 5 pCt. wordt aanvaard. Er wordt echter op gewezen, dat de verhoo ging zoowel in verband met den ongunstigen toestand in de textielindustrie als met (ien al- gemeenen toestand zeer ongelegen komt. De beslissing der arbeiders, die een afwij zende houding aannemen, zal vermoedelijk Za terdag worden hekend gemaakt. DE POOLSCHE SOCIALISTEN. DE DIEFSTAL IN DEN DOM VAN MUNSTER. DE JAPANSCHE TROEPEN IN CHINA, Aanzienlijke beperking en ontruiming? TOKIO, 12 Ootober. (R.O.). Er is bevel ge geven, dat 6000 man van de derde Japansche leger-divisie Shantoeng zal ontruimen. De sterkte van het garnizoen wordt ald.us bot 6000 man teruggebracht. De divisie zal worden gereorganiseerd tot de sterkte in vredestijd. Volgens een ex-changebericht heeft Japan be sloten ook de laatste troepen, die nog in Shantoeng zijn terug te trekken. Het Braziliaansche volk protesteert Eenige dagen geleden werd te RIo de Janeiro een herdenk Ingsstonde gehouden ter eere van wijlen president Ohregon. De vergadering die in de technische hooge- school plaats vond, stond onder leiding van den Mexicaansohen gezant generaal Ortiz Rubio. Ook de studenten uit de hoofdstad van Brazilië waren uitgenoodigd. Toen de afgevaardigde Azevedo Lima, die zelf vrijmetselaar is. een redevoering hield, waarbij hij de houding en het optreden der lterkver- volgers goedkeurde en zich voor hen partij stelde, brak er een geweldig verzet uit onder do aanwezigen. Stoelen en wandelstokken wer den naar het podiufti geslingerd en er ont stond een fonneele vechtpartij, waarbij twee personen gewond werden, zoodat door de poli tie moest worden ingegrepen, waarop de zaal ontruimd werd. De. studenten hebben een prot-estschrijven in de Waden gepubliceerd: de rector der technische hoogeschooi, Tobias Moscoso, bood alle moge lijke verontschuldigingen aan, omdat hij de auto der universiteit ter beschikking had ge steld: reeds tijdens de vergadering had hij den voorzitter telefonisch verzocht om de ver gadering onmiddellijk te schorsen. Het is ook wel teekenend, dat de Braziliaan sche regeering in 't geheel geen vertegenwoor diger naar deze vergadering gezonden heeft. Zelfs de olet-'katholieke pers is niet te sprei ken over het weinig tactvolle en onhandig op treden van den Mexicaanschen gezant. NA HET NOORDPOOL-DRAMA Italië heeft een geschil met Rusland V .li Tweedracht wegens Pilsudski WARSCHAU, 12 October. (W.B.) De crisis in de socialistische partij wordt acuter. De pro- Pilsoedski socialisten, die in den lande slechts een klein gedeelte van de partij uitmaken, maar in Warschau zeer sterk zijn, hebben thans te Warschau een eigen valtvereenigingsraad ge vormd. De burgerlijke pers houdt reeds rekening met een onvermijdelijke scheuring in de roode partij. De beslissing of het verder verloop van dit conflict zal echter eerst op het partijcongres blijken, dat op 1 November a.s. in Sosnowice gehouden wordt. De dader gepakt? BERLIJN, 12 October. (AV.B.) De op geheim zinnige wijze uit den dom van Munster gestolen ivoren figuren der kruisbeelden en andere zaken zijn door een merkwaardig toeval weer gevonden. Bij den ambtenaar, met het onder zoekt belast, meldde zich een man, die zeide in staat te zijn belangrijke aanwijzingen over den diefstal te doen. Tijdens zijn verhoor sprak hij zich verschil lende malen tegen en bekende ten slotte zelf den dader te zijn. Het staat nog niet vast of hij ook de kostbare 17e eeuwsche monstrans heeft gestolen. OSLO, 12 October. (H.N.) Volgens een be richt uit Bergen bestaat er verschil van mee ning tuaschen de Italiaansche en de Russische regeering met betrekking tot de premie voor het bergingswerk, door de „Krassin" verricht ten. behoeve van het stoomschip „Monte Cer vantes", dat zooals men zich zal herinneren 'tijdens een vacantievaart naar Spitsbergen een lek heeft gekregen. De Russische regeering schijnt aanspraak op de geheele bergingspremie te maken, ter wijl Italië zich op het standpunt stelt, dat de „Krassin" feitelijk aan Italië verhuurd is ge weest, zoodat de premie aan de Italiaansche regeering zou toekomen onder aftrek van het gedeelte, dat aan de officieren en mans-hap pen van de „Krassin" toekomt. Italië beroept er zich daarbij op, dat het dë kosten voor uitrusting en proviandeering van1 de „Krassin" in Noorwegen, evenals de kos-: ten voor de herstelling van de „Krassin" te Stavanger heeft betaald. O.a. is door het Ita liaansche consulaat alleen een bedrag van 400.000 kronen uitbetaald. Verder heeft de Italiaansche regeering een buitengewoon hoog; batlrag voor verzekering van den ijsbreker be taald. DOODELIJKE VLIEGONGELUKKEN IN ENGELAND Dit jaar reeds 65 Door het vliegongeluk, dat gisteren, gelijk gemeld, te Hendon heeft plaats gehad, Is het aamtal doodelijke ongevallen bij de Brltsche luchtstrijdkrachten in dit jaax tot 65 gestegen. Het tO'taaJe aantal doodelijke ongelukken van denzelfiden aard bedroeg verleden jaar 55.- EEN KRUIS OP DEN IIOOGSTEN TOP VAN TSJECHO-SLOWAKIJE In Tsjecho Slowakië is men thans bezig om een heel groot kruis, op te richten op dep DTigant, den hoogsten 'top van den Tatra-berg) die aan den oever van het Csoribameer gelegen is. Het kruis is 14 meter hoog en weegt 3100, K G. Het wordt heel om a al in ijzer-constructië, uitgevoerd. Het zal nog geruimen tijd durei vooraleer dit werk voltooid zal zijn, want he ia buitengewoon moeilijk om het materiaa tiaar ren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9