i,vi Kaboutertje j miI uMm' MAANDAG 15 OCTOBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 PRIESTER-STAATSMAN DR. J. VASS. EX-KEIZERIN MARJA FEDOROWNA VAN RUSLAND OVERLEDEN. DE KATHOLIEKE PERS IN BRAZILIë. HET KATHOLICISME OP DEN BALKAN- DE HERDENKING VAN MGR. DUPANLOUP RADIONIEUWS. Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand EEN GROOT WERKER OP VERSCHILLENDE MINISTERPOSTEN. j. Zijn Titanenarbeid voor de volkswelvaart. an een bijzonderen correspondent.) Drie priester-ministers In de landen van de voormalige Oosten- rijk-Hongaarsche monarchie spelen drie, tot den priesterstand beboerende mannen een groo- te rol. In Oostenrijk is bet dr. Ignatius Seipel, die als kanselier door zijn verstandig optreden en voorzichtige politiek niet slechts de rust en de orde in den staat hersteld heeft, doch ook voor Oostenrijk het vertrouwen van het buiten land wist te winnen. Mgr. Seipel behoort heden ten dage ongetwijfeld tot de meest op den voor grond tredende staatslieden in Europa en men kan zich Oostenrijk nauwelijks zonder hem voorstellen. In Joego-Slavië is tegenwoordig de Sloveen- sche Katholieke priester dr. Koroschetz minis ter-president. Meermalen was hij minister in den jongen Balkanstaat. Toen na den moord in de Skoeptsjina alle pogingen tot het vormen eener regeering vergeefsch waren, vertrouwde koning Alexander hem een opdracht toe en Koroschetz tracht nu de diepe klove tusschen 'Kroaten en Serven te overbruggen. Domproost Joseph Vass, minister van Hongarije. Het valt intusschen erg te betwijfelen, of hij jüerin zal slagen, omdat de verschillen tusschen Öe twee volken nu eenmaal te groot zijn. De lei der van de Kroatische boerenpartij Matschek drukte zich ten aanzien van deze geschillen als volgt uit; „Een geheele wereld scheidt deze twee volken van elkander". Intusschen dankt Joego-Slavië het den Ka tholieken priester Koroschetz, dat de verschil lende crisissen den staat niet noodlottig wor den. Indien In zijn plaats een Serviër tot minis ter-president benoemd was, zou de toestand zich in een geheel andere richting ontwikkeld hebben. Koroschetz groeide op in de politieke school van het oude Oostenrijk en verstaat het, zioh te matigen en de hoogjagende golven der politiek te bedwingen. Dr. Joseph Vass De derde priester en minister heeft Hongarije in den persoon van dr. Josef Vass. dom-proost Van Kalocsa. Ook in het overwegend Katholieke Hongarije geschiedt het voor de eerste maal, dat een hoog- waardigheldsbekleeder van de Kerk zijn vader land als verantwoordelijk minister dient. Dr. Tosef Vass is sinds acht jaren minister en was nauwelijks 42 jaar oud, toen minister-president graaf Teleki hem met de leiding van het moei lijk te beheeren departement van volksvoeding belrsite. Toen dr. Vass in 1920, kort na de bolsche- wistische terreur en na de Roemeensche bezet ting, dit ambt op zich nam, bevond Hongarije zich in een vertwijfelenden troosteloozen toe stand. Het voedingsprobleem was het ernstig ste. Honderdduizenden vluchtelingen uit Zeven burgen, Slowakije, en Joego-Slavië stroomden het land binnen, de Roemenen hadden Honga rije geheel uitgeplunderd, den boeren hun vee ontroofd, de voorraden levensmiddelen wegge sleept. Uit het buitenland kwamen slechts geringe hoeveelheden eetwaren. Minister dr. Vass is het desondanks in korten tijd gelukt, het probleem der levensmiddelen voorziening op te lossen en den oorlogstoestand op dit gebied op te heffen. Het bewonderens waardige daarbij is, dat dr. Vass een nieuweling in de politiek was en zich in het geheel niet voor een politieke carrière voorbereidde. Dr. Vass studeerde in het Germaansch-Hon- gaarsche college te Rome philosophie, theologie en recht. Hij haalde er ook den doctorstitel. Toen hij in 1905 naar Hongarije terugkeerde, nam hij de taak van zielzorger op zich en werd, nadat de leider van de Katholieke politieke en sociale beweging, graaf Ferdinand Zichy zijn bijzondere verdienste erkend had, directeur van het college van St. Emmerich en professor in de theologie. De geest van Leo XIII Reeds in Rome had dr, Vass de waarde van de pers voor het Katholieke leven Ingezien en sindsdien was hij er een voorvechter van ge worden. Hij deed zelf aan journalistiek en toon de zich door middel van de pers een voortref felijk volksopvoeder. De geest van den grooten Paus Leo XIII leid de dr. Vass bij zijn werken. Reeds als directeur van het St. Emmerich-college te Stuhlweissen- burg organiseerde hij in deze stad de groep tvan den Katholieken Volksbond en de Katho lieke vakvereenigingen. Onvermoeid hield hij Idoor heel het land redevoeringen over sociale [vraagstukken, tot hij In 1911 directeur van het JBoedapester St. Emmerich-college werd, waar "lij de opvoeding van 320 Katholieke jongelie- len te verzorgen kreeg. Dit instituut, dat vóór hem door bisschop lattfelder geleid werd, is een model-instel ling, waarin de nieuwe Katholieke generatie het dienen in de leidende rangen van en vaderland wordt opgevoed. Dr. Vas3, ook heden nog in een bescheiden kamer van het St. Emmerich-college woont, was hij zijn leerlingen als een vader en een vriend ge liefd. Als kerk-hisitoricus schreef hij een klas siek werk over den H. Augustiuus, dat een sie raad dier Hongaaxsche literatuur Is, evenals zijn „Oorlogsbrieven". Tijdens de bols-chewisti- scibe terreur moest hij vluchten en leefde hij verborgen in een klein dorp. Na het schrikbe wind, dat 133 dagen duurde, nam bij de leiding van het college weer op zich en werd hij tevens tot gewoon hoogleeraar in de geloofswetenschap en rhethoriek benoemd. In de politiek Zooals uit dezen levensloop blijkt, zocht Dr. Vase in geenen deele den weg naar het oerwoud dier politiek. Maar desondanks lag het voor de hand, dat de mannen dier Christelijke Reuais- eance-politiek hij de herleving van het land aan hem dachten. Met bisschop Dr. Prohaszka werd Dr. Vass in het jaar 1920 in het parlement en den ge meenteraad van Boedapest gekozen. De jonge priester met zijn imponeerende verschijning en zijn redenaarsgaven viel spoedig op. Zijn rede voeringen waren niet slechts uitstekeed opge zet. Ze verrieden een buitengewone bekwaam heid en waren klassiek mooi, echte kunstwer ken die alle toehoorders, ook die in hef vijan delijke kamp, boelden. Bezette verschillende departementen In 1922 aanvaardde Dr. Vass het departe ment voor godsdienstzaken en onderwijs. Ook hier bewees hij zijn orgauiseereud talent. Bin nen het anderhalf jaar, dat Dr. Vass dit depar tement leidde, wist hij de uit Pressburg wegge vluchte univeTsiiteit te Fünfkirchen, de Klau- senburger universiteit te Szegedin onder te brengen. Hij voerde voorts den wettelijkén schooldwang in en werkte een grootsch opge zet cultuur-programma uit, dat hij echter niet uitvoeren kon, wijl hij door minister-president graaf Bethlen voor het zware ambt van minis ter van volkswelvaart en sociale zaken werd uitverkoren. Toen begon eigenlijk de groote werkzaamheid van den staalhard en priester, die in een acht jarige loopbaan als minister zioh geen dag rust had gegund, en met een middagrust van twee uren van 's morgana acht uur tot 's nachts twee uur onvermoeid werkte. Zijn ministerie heet „arbeids- en sociaal ministerie". Een be teren naam had men voor dit departement nau welijks kunnen vinden, want Dr. Vass arbeidt in den waren zin van het woord yoot de socia le welvaart van het volk. Stuk voor stuk ver werkelijkt hij de idealen van Paus Leo XIII, diie dieze sociaal voelende Paus als het doel van den Christel ij ken staat aanwees. Minister Vass toonde in de praetijk het echte socialisme van de Katholieke Kerk en verwe zenlijkte plannen, waaraan zich geen sociaal democraat zou hebber durven wogen. Hij be wees, dat een Katholiek priester niet slechts preeken kan, niet alleen zielen wil redden, maar het ook verstaat, ellende, armoede en smart te lenigen. In zijn ambt wendde hij zich tot armen en zieken. Hij begon den strijd tegen de tuberculose en andere volksziekten. Eén voor één ontstonden in heel het land sanatoriums; alle nooddge hygiënische maatregelen werden getroffen om de tuberculose, die het volk be dreigde, uit te roeien. Tegelijkertijd werd het ztekjemhute-wezen grondig georganiseerd en op een peil gebracht, dat thans als voorbeeldig geldt. Ondanks de groote armoede van het land, liet Dr. Vass overal ziekenhuizen houwen. Ter bestrijding der venerische ziekten stichtte hij een speciaal instituut en een propaganda-bu reau. In bet bijzonder wijdde hij zijn opmerk zaamheid aan de kinderbescherming en aan de verpleging van kind en zuigeling. De voogdij over verlaten kinderen stelde hij tot het be reiken van den adhtitlenjarigen leeftijd vast en maakte het mogelijk, dat ln asylen en gestich ten vertoevende vrouwen haar kinderen kun nen verzorgen en opvoeden. Op het oogenblik worden in 70 Inrichtingen 40.000 kinderen onder toezicht van Dr. Vass' departement onderhouden en opgevoed. Evenzoo bevorderde hij de moederbescherming. Meer dan honderd instituten zijn op dit gebied werkzaam. Hèm danken de oologsweezen hun opneming in staatsinstellingen, waarin ze tot ambachts lieden worden opgevoed, terwijl het den be gaafden mogelijk wordt gemaakt, zich verder te ontwikkelen. De kinderen van arme ouders vinden gedurende de vacantiemaanden op het platteland vacantiehuizen, waar ze zich geeste lijk en lichamelijk ontspannen kunnen. Met zijn verstandige en sociale woningpolitiek loste Dr. Vass het huisvestingsprobleem op, zoodat in de Hongaarsche hoofdstad geen woningellen de meer bestaat. Plet grootste werk van minister Vass ls intusschen zijn wet op de ziekte- en ongevallen verzekering en de wet voor ouderdoms- en werk- loosheidszorg. Een andere wet is die inzake het alcohol, verbod voor jeugdige personen, een derde die inzake de verplichte verzekering tegen werk loosheid en de ondersteuning van groote ge zinnen. Dr. Vass ontwierp een gansche rij wetten, die een diepgaande sociale hervorming tot grondslag hebben. De arbeids- en scheppingskracht van dezen minister-priester is verbazingwekkend, wanneer men nagaat, dat deze vrome dienaar der Kerk plaatsvervangend minister-president is en sinds acht jaar maandenlang vaak de functie van vier ministers waarnam, met politici en par tijen onderhandelt, in het parlement zitting heeft, aan wetsontwerpen arbeidt en dit alles, zonder zich uit to puften. Zijn ministerie ziet er als een bijenkorf uit. Men zei mij, dat Dr. Vass hij alle partijen zoo geliefd is, dat, welke regeering er ook moge komen, zelfs indien een sociaal-democraat mi nister-president werd, de Katholieke priester niet ontbeerd zou kunnen worden. Ministers en politici hebben vijanden. Deze priester-mi nister echter heeft alleen vrienden. Hij is een staatsman, zooals men er zelden één vindt. Een zoon van arme ouders Dr. Vass is de zoon van heel arme ouders. Zijn oude moeder heeft eenige weken geleden als moeder van een groot gezin een medaille ontvangen. Dr. Vass, die tot de waardigheid van dom proost van KaJocsa steeg, had meermalen bis schop kunnen worden, doch wees dit eervolle amlbt telkens af, omdat hij als sociaal politicus de Kerk en het Katholicisme ln Hongarije grootere diensten bewijzen kan. Hij is niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de arbeiders een voorbeeld van den Katho liek, die, zich aan God gevend, vroom en ruste, loos en zonder eerzucht voor de gemeenschap, voor Kerk en Staat, voor het welzijn van volk en vaderland arbeidt. Dr. Joseph Vass ls, evenals in Oostenrijk Dr. Haar verhouding tegenover de vermoorde Tsarenfamilie Op 81-jarigen leeftijd is Zaterdag te Kopen hagen overleden ex-koningin Marja Fedorowna van Rusland. Na de laatste tien jaren in haar geboorteland te hebben vertoefd, eindigde de Deensche prin ses Dagmar thans, vergeten door de wereld, haar aardsch bestaan. Wie zou baar, die eens tot keizerin van Rus land werd gekroond, zulk een eenzaam sterf bed hebben voorspeld Toch was dit een logisch gevolg van bet zich aan alle leden der familie Romanow voltrekkende noodlot. De troonsbestijging van tsaritza Marja Fe dorowna, geboren prinses Dagmar van Dene marken, werd reeds overschaduwd door dat noodlot. Immers haar echtgenoot, Alexander III van Rusland, moest in 1883 zijn vader, Alexan der II opvolgen, toen deze bij een bomaanslag werd gedood. Hoewel de elfjarige regeeringsperiode van Alexander II ten opzichte van de binnenland- sche politiek door een betrekkelijke rust werd gekenmerkt en Marja Fedorowna een oogen- schijn-lijk gelukkig loven sleet, begon eerst haar lijdensweg bij het versoheiden van haar gemaal. Daar er tusschen Marja Fedorowna en haar zoon, den ongoluklclgen tsaar Nicolaas II, na diens huwelijk eenige verkoeling was gekomen verscheen zij slechts zelden in net ietwat bur gerlijk-idyllische keizerlijke huishouden en ver bleef zij bet liefst met haar hofhouding te Kiew. De reden dier verkoeling was de antipathie tusschen Marja Fedorowna en baar schoondoch ter, tsaritza Alexandra. De vriendin en hof dame van deze laatste, Anna Wyrubowa, heeft in haar memoires die slechte verhouding tus schen de keizerin en de moeder des kiezers meermalen besDroken. evenals zoovele andere Ru'ssische publicisten. Marja Fedorowna wekte den indruk, alsof ze h'aar andere kinderen voortrok bij den tsaar. Koewei, zooals we schreven, zij zeer onsympa thiek tegenover de tsaritza stond was ze ten op zichte van de keizerskindéren steeds even viiendelijk. Zij zou, naar men beweerde, het in den aanvang zeer betreurd hebben, dat slechts dochters ter wereld kwamen en later speet het haar, dat de zieke troonopvolger haar lcrachtigen, gezonden zoon grootvorst Michail Alexandrowitseh verdrong. Hoe men de houding van Marja Fedorowna ten opzichte van de tsarenfamilie zou willen ver klaren, meer ingewijden waren van oordeel, dat de omgeving der vorstinnen het verwijt treft, de onderlinge antipathie te hebben aan gekweekt. Tusschen de beide hoven heerschte een onbegrijpelijk wederzijdsch antogonisme. Voor de aan het hof der oude keizerin levende personen was alles, wat de tsarenfamilie deed, slecht; bovendien bleek Marja Federowna niet van zins, aan haar schoondochter, tsaritza Alexandra, de eerste plaats in te ruimen. Bij ontvangsten, rijtoeren en bals was zij steeds de eerste en tsaritza Alexandra volgde steeds op de tweede plaats. De keizerin-moeder hield veel van gezelligheid, van welke de tsaritza zich vaak afwendde. Na een heele reeks misverstanden namen de wederzijdsche betrekkingen tenslotte een zui ver officieel karakter aan en ook wanneer de tsaar en de tsaritza de oude Keizerin „mother dear" noemden, was dat nog geen teeken van genegenheid. Een verbetering in dien toestand is er nooit geweest, integendeel, toen de Fetersburgsche hoogere kringen begonnen met tegen de tsaritza te intrigeeren en allerlei gemeene praatjes rond te strooien over de verhouding van Raspoetin ten opzichte der tsarenfamilie in het bijzonder ten opzichte der tsaritza en over de z.g. „Duitsche spionnage" van het keizerlijk gezin, schonk Marja Fedorowna grif geloof aan die boosaardige geruchten. En alle moeiten, die de oprechte vrienden der keizer lijke familie aanwendden om haar te overtui gen van de valschheid der kletserijen, misluk ten. Toen gedurende den oorlog de tsaar het be sluit nam, persoonlijk de troepen aan te voeren, omdat deze stuk voor stuk door de Dultschers werden verslagen, heeft de tsaar voor het laatst een onderhoud gehad met zijn moeder, Marja Fedorowna. Dit onderhoud had plaats in den tuin van het Jelagin-paleis, waar de oude keizerin 's zomers resideerde. Twee uren lang deed zij moeite, den tsaar van zijn besluit af te brengen, echter vergeefs. De tsaar poogde haar te bewij zen dat, wanneer de oorlog op de wijze van toen werd voortgezet, het leger met totale vernieti ging bedreigd werd. Hij wilde het commando op zich nemen, om het vaderland te redden. Zooals de tsaar later vertelde, had dit on derhoud met zijn moeder meer van zijn wils kracht gevorderd dan den strijd tegen het mi nisterie. In groote oneenigheid gingen moeder en zoon van elkaar Ongetwijfeld is de ondermijning van het aanzien der regeerende vorstenfamdilde in hoofd zaak een gevolg van de lasterpraat der hoo gere kringen van Rusland; Marja Fedorowna heeft, juist door haar h-oogs positie als kei zerin-moeder, niet weinig bijgedragen om het tsarenhuis ten val te brengen, door op alle kwaadsprekerij ln te gaan. Zij baande zij het onbewust mede den weg voor Kerenski en de zijnen, die op hun beurt het pad effen den voor Lenin. Wij mogen gerust aannemen, dat het noodt Marja Fedorowna's bedoeling geweest, het huis Romanow te ondergraven. Het noodlottig gevolg der hofintriges en kuiperijen is immers tevens oorzaak geweest van haar eigen val en haar vergeten leven, in de Deensche hoofdstad, waar zij thans, gelijk gezegd, oip 81-jarigen leeftijd, haar ongelukkig bestaan eindigde. HET DOK VAN SINGAPORE. SINGAPORE, 13 October. (R.O.) Het eerste gedeelte van het drijvend dok voor de vloot- toasis alhier, door sleejubooten uit Engeland zeewaarts vervoerd, is aangekomen. Seipel, een levend bewijs voor de stelling, dat mannen, die in Gods naam voor de menschheid arbeiden, blijvende werken scheppen kunnen en de aangewezen personen zijn, om de sociale ongelijkheden te vereffenen. De daden van mannen als Dr. Vass en Dr. Seipel versterken het aar zien van de Kerk en dat van den priesterstand. Een der voornaamste punten van het Katholiek program Het Katholicisme in Brazilië ontplooit een geweldige activiteit, die vooral op cultureel gebied tót uiting komt. Op de eerst plaats hebben de Katholieken hun oog gericht op de pers; een eigen Katholieke pers is hier een zaak van groot gewicht, een dringende noodzakelijkheid, daar bijna alle groote bla den in het geheele land als doortrokken zijn met een geest der vrijmetselarij of openlijk loge-bladen zijn; dit ls natuurlijk voor een land met een overwegend Katholieke bevol king een verderfelijke op den duur en houd bare toestand. Daarom is de actie voor de Katholieke pers een d-eir voornaamste punten van het Katholieke program, het is zelfs een zaak van nationaal belang. Want hier staat de Katholieke kerk in de voorste Tijen om te vechten tegen het vernietigende werk vau bet protestantisme uit Noord-Amerika en tegen het kapitalistisch Imperialisme der Vereenig- de Staten, die de verschillende protestantsche sekten gebruiken om Katholiek Zuid-Amerika op geestelijk-cultureel gebied te verscheuren om bet later ook op economisch gebied te kun nen overweldigen. In den strijd tegeu het prote-"-ntsche ge vaar dat met de vrijmetselarij mdgenoot- sehap samenwerkt, staat het Katuoiieke dag blad „A Uniao" overal en altijd gereed om lederen aanval af te weren. Deze krant werd opgericht in de hoofdstad Rio de Janeiro, door Antonio Felicio des Santos, een man die vergrijsd is in den strijd voor de Katholieke zaak en het nationaal belang. Op het oogen blik is de jonge en energieke Arthur Caspar hoofdredacteur, die op een uitstekende manier leiding weet te geven door zijn vlot geschre ven, pittige artikels. Het dagblad „O Ndrdeste" dat in Portaleza, in dsn staat Ceara, versehijnt4 is een waardige bondgenoot van „A Uniao". Kor't geleden ls er ook in de oude hoofd stad van Brazilië in Bahia een Katholiek dagblad opgericht „Bra Nova". De oprichter en hoofdredacteur is dr. Herbert P. Tartes. In welken geest dit blad werken wil, moge wel blijken uit de woorden van dr. Tartes, Voouitgang geconstateerd. Naar de ,,Nouvelles Religieuses" van Parijs melden, wint de kerk weer in het Muzelmansch gebied van Europa. In den Balkan wonen on geveer vier millioen muzelmannen, grooten- deels afstammelingen van Christenen, die, tij dens de Muzelmansche overheersching, tot den Islam zijn overgegaan. In de provincies Bosnië en Herzegowina wa ren in 1741 nauwelijks 40.000 Katholieken, d.i. 5 pet. van de bevolking. In 1878 waren die cijfers al gestegen tot 209.000 of 18 pet., nu zijn er 490.000 Katholieken, dat is een vierde der geheele bevolking. INTERN. LANDBOUW-INSTITUUT- TE ROME ROME, 12 October. (W. B.) In de vergadering van het internationaal landbouw-instituut wer den gekozen tot president prins Lanzadi Scalea en tot vice-voorzitters de Belgische minister van landbouw Baels en de Finsehe minister van verkeer Hynninen gekozen. De voorzitter van het instituut wees op de beteekenis der instelling, welke o. m. blijkt uit het feit, dat 74 landen vertegenwoordigd zijn, waarvan elk land gedelegeerden in de coniimissies heeft. De samenwerking met het internationaal arbeidersbureau en den volkenbond draagt een hartelijk, karakter. Er wordt tihans onderhan deld over nog nauwer samenwerking met den bond. Indrukwekkende plechtigheden in Orleans Onze Parijsche correspondent schrijft d.d, 12 October: In de Kathedraal van het H. Kruis te Oriêans, in welke zijn machtig woord zoo vaak had weer klonken, heeft de plechtige herdenking plaats gehad van mgr. Felix Dupanloup, wiens naam als een glorie verbonden is gebleven aan het diocees dat zooveel groote figuren op haar zetel heeft gekend. Talrijk zijn de leden van het doorluchtig episcopaat, die naar Oriêans kwamen om de plechtigheden van de herdenking van den 50sten sterfdagverjaring bij te wonen. De kathedraal was geheel met rouwfloers gedrapeerd en ook het prachtig monument, aan mgr. Dupanlotup's nagedachtenis gewijd, teellende zich af tegen een rouwdecoratie. Toen de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, Z. Em. hard. Dubois aan het hoofd van den langen stoet van kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders de kathedraal binnenschreed, was deze reeds met een dicht opeengepakte menigte bezet. Het geheele koor was met priesters ge vuld; en op de eeTste rijen van het middenschip bevonden zich tal van bekende figuren aan wier hoofd zich kolonel Denis Cochin, wiens vader de groote vriend van mgr. Dupanloup is ge weest, en de graaf de La Rocheterie, die van den kerkvorst het peetekind was. Tal van leden van de Académie Frangaise en vooraanstaande figuren uit de burgerlijke Ka tholieke kringen waren mede naar Oriêans ge komen. In het bijzonder trokken ook de aan dacht een aantal religieuzen, die de congregatie van Saint-Aignan vertegenwoordigen, door mgr. Dupanloup gesticht. Het H. Misoffer werd opgedragen door mgr. Audollent, den grijzen bisschop van Blois, oud- leerling van mgr. Dupanloup. Na het laatste evangelie begaf de kardinaal zioh met de overige prelaten naar de plaatsen tegenover den preekstoel om de lofrede van ka nunnik Aubry aan te hooren. De absoute werd gegeven door Z. Em. kard. Dubois bij het monument dat zich boven de crypte bevindt, waarin de gebeenten van den grooten prelaat het uur der verrijzenis wachten. De heer Georges Goyau, zelf een zoon van Orléans, als hoedanig mgr. Courcoux hem be groette, heeft als de groote kenner der rell- gieuse geschiedenis van Frankrijk, van mgr. Dupanloup een beeld gegeven in de plechtige herdenkingsvergadering, die in den namiddag plaats had, ditmaal -in tegenwoordigheid ook van de burgerlijke autoriteiten. PATER FROEWIS EN DE CHINEESCHE BANDIETEN. Hoe hij aan zijn belagers ontkwam. X Men schrijft ons uit Roono: De „Osis-ervatore Romano" verneemt uit China: De „Corriiere delila Sera" heeft omlangq uit Parijs bericht, dat pater Froewis S.V.D., apostolisch prefect van Sinyangchow, door een bende bandieten was vermoord. Dit is niet juist, want pa-te-r Froewis werd. door d-e bandieten slechts gevangen genomen, en voor zijn bevrijding eisohten zij d-s niet ge. ringe som van 50.000 dollar. Terwijl de pa,ter verscheidene dagen in de gevangen-is za.t en tusschen de bandieten en de gel-oovigen van, Sinyangchow werd onderhand. 1-d over zijn be vrijding, gelukte het hem, te ontvluchten. Reuter meldde over dit voorval, dat het den pater ge-lukt was een gat te maken in den muur van de hut, waar hij gevangen zat, doch op hst ooge-nblik dat hij wilde vluchten, werd hij d-oor een wacht ontdekt. Toen nam de pater een stok en keerde zich tegen de vierwadhiteo, waarbij het hem toen toch gelukte te vluch ten. De pater ging toon naar een huis i-n da nabijheid, waar de bo-wo-ne-rs hein verbergen De bandieten gingen intusschen o-p zesk naar den vluchteling, d-ien zij echter niet konden vinden, omdat de plaatselijke bevolking dezen ten zeerste bemint en vereert en den bandie ten op een dwaalspoor voerde. Intusschen heeft d-e voo-rzitter van de ka mer van koophandel van Sinyangchow, Yang Kwang You, pater Froewis hulp gezo-nde-n en. de band-i-etèu efech-ten nu 400 dollar voor de vrijlating van den pater, welk bedrag zij toen van een man uit de omgeving kregen,, di-e zij. nerzjj-ds weer tot een andere bandietenbende 'behoor t. JAPAN EN CHINA Onderhandelingen LONDEN, 13 October (H. N.). Volgens be richten uit Tokio hebben tusschen den Japan- schen minister-president en den Chineeschen minister van financiën voorbereidende onder handelingen over de toekomstige betrekkingen tusschen Japan en China plaats gehad, waarbij op verschillende punten overeenstemming is bereikt. I»e ministerpresident heeft gisteren in den Japanschen ministerraad mededeelingen om- tient den stand van de onderhandelingen ge daan en daarbij verklaard, dat Japan bereid is officieele onderhandelingen met de nationa listische regeering van China te beginnen, mits China een bewijs van zijn oprechtheid geeft en niet meer vasthoudt aan zijn eisch, dat het Ja- pansch-Chineesche verdrag van 1896 als ver vallen moet worden beschouwd. PHOTOGRAMDIENST IN DE VEREENIGDE STATEN. Tusschen New-York en San Francisco kun nen vanaf 1 October handschrift-telegrammen draadloos overgezonden worden. De kosten bedragen slechts 50 pet. meer dan die voor gewone telegrammen. De draadlooze overzending van foto's is na- urlijk aanmerkelijk duurder. De overzending een foto kost ongeveer 45 dollar, die van een geschreven telegram 1.08 dollar. EEN DUITSCHE KORTEGOLFZENDER. Officieel word,t uit Berlijn gemeld, dat de Duitsche Rijkspos-t den bouw van een specialen kortegolfzender met groote energie heeft aan. besteed en dat de inbedrijfstelling hiervan waarschijnlijk nog in Februari van het. volgend jaar zal plaats vinden. „NIEUWE" PROEVEN IN DE RADIO-TELEGRAFIE rmalen lezen we in tijdschriften en dag bladen mededeelingen over zgn. nieuwe ont dekkingen over de gedragingen der aethergol- ven. Zoo heette het onlangs in een Engelsch blad, dat men zoo juist ontdekt had, dat bos- schen een ongunstigen Invloed uitoefenen op de ontvangst van radiogolven. Men meende dus een stap nader tot de oplossing van bet ae-thervraagstuk te zijn. Reeds 20 Jaar geleden echter heeft Ing. Franz Anderle proeven genomen in Korneuburg, Linz en Seewalchen, betreffende het totstand brengen van een radiotelegrafische verbinding, waarbij de resultaten geheel anders bleken té zijn dan men ooit verwacht had. Men ging n.l, van de veronderstelling uit, dat de ontvangst tusschen de eerstgenoemde twee plaatsen beter moest zijn dan die tusschen Korneuburg en Seewalchen, daar het gebied tusschen deze plaatsen zeer bergachtig ls. Het omgekeerde bleek evenwel juist het geval te zijn en deze ontdekking vond men zóó vreemd, dat men een week lang experimenteerde, alvorens te kunnen aanvaarden dat het werkelijk zoo was. Bij nadere onderzoeking bleek, dat de „Anen"- der Donau de oorzaak waren van de slechte ontvangst. Door het groote vochtgehalte der hoo rnen, waarvan later bleek, dat zij ieder op zich zelf als een antenne fungeerden, werd een zoo danig gedeelte der energie geabsorbeerd, dat dit de ontvangst te Linz nadeelig beïnvloedde. Dat deze 'boomen werkelijk als antenne dienst deden, toonde een proef met een ontvangtoestel dat met den stam van een boom en de aarde werd verbonden en waarmede men dan inder daad zeer duidelijk signalen kon opvangen van een 3 k 4 K.M. verwijderde zender. De nadeelige Invloeden, die bosschen aldus op de ontvangst kunnen uitoefenen, hangen ge heel van den vochtigheidstoestand der boomen af. In het algemeen zal men van bosschen in droge streken geen last ondervinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12