DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ISSSï 51ste Jaargang Maandag 15 October 1928 No. 15239 Dit nummer bestaat uit ?ier bladen hoe redden we onzen STADSNIEUWS KUIPER? gemeenteraad ROSA'S DERDE BLOEMEN TENTOONSTELLING AGENDA Woensdag 17 October Concert, te geven door het mandoline* gezelschap O. N. I. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Spiritus NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 63085 ABONNEMENTENpor 3 maanden 3,25, per maand 1,10, per week 25 cent. Fiar.co per po=l 3,75 per tlwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcbèque en girodienst 81410. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tnsschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord mee: 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 1( regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. g-250 hii verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Cralis-Ongevalleiiverzekering500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verbes vani ei ten'J°e D'e Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand, Zb dij ve Het jaar 1929 is een verkiezingsjaar voor de Tweede Kamer en reeds nu is bet werk der R. K. Staatspartij begonnen Wat valt ten deze op de eerste plaats door Schiedam te doen? Om die vraag te beantwoorden is bet goed eens na te gaan, wat bij de vorige verkiezing is geschied en wat de vooruit- échten zijn voor de komende vcrk'ezing, Waardoor dan vanzelf de conclusie kan wor den gemaakt, die het antwoord geeft. Het is nu niet de bedoeling geheel de ge schiedenis weer te geven met al de weder waardigheden eraan verbonden, doch alleen °h in het bijzonder den technischer kant e'" van te bezien. Schiedam behoort onder den kieskring Dordrecht en was bij de ve. kiezing van 1925 gecombineerd met de kringen Leiden, Den Haag en Rotterdam. Het politiek ad vies werd opgemaakt en op 26 April 1925 bad do stemming plaats voor de plaatsing der candidaten op de groslijst. Schiedam bad met zijn ongeveer 5800 kiezers slechts 1507 stemmen omdat dit het aantal leden Was der kiesvereeniging en van die 1507 zijn 6r slechts 413 opgekomen dus nauwelijks 7 Pet. van de kiezers. In het Westland is echter 78 pet. der kie zers georganiseerd en 'van die 78 pet. zijn er 86 pet. hij de vaststelling der groslijst op gekomen, dit is ruim 67 pet. der kiezers. Is bet dan te verwonderen, dat ofschoon het kiezersaantal yéét kleiner is, dit deel van den kring Dordrecht het andere deel overstem men kon en het gedaan heeft ook, zoodat de candidaat van het Westland candidaat op de groslijst, nummer 10 naar nummer O werd opgeschoven? Toenmaals was dit een voordeel voor den kring Dordrecht, daar i deze zoo twee van zijn candidaten naar de Kamer heeft gezonden, waartegen de lering Deiden zijn candidaat heeft verspeeld. Dat men in.Leiden geheel niet tevreden was, kan men begrijpen, daar deze kring op zich een candidaat kan afvaardigen en dan nog een overschot heeft, terwijl de kring Dordrecht zelfs nog niet zoo sterk is om op zich een afgevaardigde verkozen te krijgen. Nu de vooruitzichten. Uit bovenvermelde geschiedenis kan men Xerust. afleiden, dat Leiden elke combinatie tal afwijzen, met welken kring dan ook, Ms aan dezen kring niet de volle zêgging- 'chap wordt overgelaten over de plaats van eigen candidaat. De kring Dordrecht kan zooals gezegd alléén niemand af vaardigen en hééft twee afgevaardigden. Deze kring zal dus een candidaat irioeten verspelen, omdat er geen combinatie ge vonden zal worden, die Dordrecht zal hei- Pen met een overschot om er één te kun* hon afvaardigen en nog zoo vriendelijk zal ^ezen afstand van een eigen afgevaardigde te doen. Do kring "Dordrecht zal dus een zoogenaamd vasten zetel moeten missen, Van wien der beide zittende leden zal die zetel zijn? Van dien van het Westland of van dien der arbeiders van de steden? Laten wij maar gerust de namen noemen: zal de b°er Karapschösr of- zal de heer C. J. Kuiper vallen? Gelet op de geschiedenis hij de vorige Verkiezing Is er maar één antwoord: Kuiper Valt als.Schiedam niets doet. Kiezers van Schiedam, begrijpt ge dat? Schiedam, de arbeidersstad, laat zijn can didaat vallen'. Waarom? 't Is belachelijk °m het It»: tele bedrag van 1 ct. per week, Waartegen haar kiezers opzien om lid te Worden van de Kiesvereeniging! 'in nu de conclusie: Kunnen wij dat toe- ia!en? Immers neen en dat behoeft ook "iet. Sluit U aan voor het te laat is. Geeft u f'P als lid dor Kiesvereeniging nog dit Jaar, want alleen de leden van dit jaar 'ellen en hebben zeggingschap. En als dan Schiedam iuplaals van mei 1000 leden ach- 'er zijn vertrouwensmannen komt to staan _l"«tt 4500 iedo.il, een cijfer dat te bereiken, is, dan is er geen sprake van, dat onze can didaat valt. integendeel Schiedam behoudt dan in den kring Dordrecht oen afgevaar digde op wien liet trotsch zal blijven gaan, °hzen afgevaardigde C. J. Kuiper. VVat behoort dus Schiedam te doen? Het 'fideivaantal der Kiesvereeniging opvoeren biet do leuze: alle kiezers georganiseerd in °hze H. K. Kiesvereeniging „Recht Plicht en Orde" en dit thans met het eerste doel om toïea JKuiper te redden. -...a...*- lljj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andera oïficiSclo af- en aankondigingen van hot Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 11 0c'obiT 1928 vergunning verleend aan de N.V. Schelling'» Oliehandel tot uitbreiding van de inrichting voor het opslaan en verwerken van minerale- en plantaardige ohen, gasolie, benzine, vetten en hars aan de Admiraal de Ruijteirstraat 33, kadaster Sectie N. no. 40b, met een gebouwtje voor bet verwarmen en mengen van oliën. SCHIEDAM, 15 October 1928. Agenda De agenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad, uitgeschreven tegen Vrijdag 19 October 1928, des namiddags ten 2 ure, luidt als volgt: 1. Aanbeveling van de Commissie voor het Gemeente-ziekenhuis ter benoeming van een lid van hare commissie gekozen uit 'de burgerij ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den beer J. Haima van der Wal. Aanbevolen worden de heeren: 1. E. G. van den Bovenkamp; 2. G. W. van Eergen Wal raven. 2. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoeken der rekeningen d.d. 28 Septem ber 1928 tot goedkeuring, van de rekening over het dienstjaar 1927 van: a. de Gezondheidscommissie; b. de Vereeniging „Volkshuisvesting"; e. de Bouwvereeniging „Eendracht" (dienst jaar 1927-'28); d. de Gemeentewerken; e. de Gemeente-Reiniging; f. het Woningbedrijf; g. het Grondbedrijf; h. de Gemeentelijke Fondsen; i. het Gemeente-Ziekenhuis; j. de Fondsen, herkomstig van de Ver nietigde Gilden. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen om onder nader door hen te stellen voorwaarden onderhands voor den tijd van twee jaren te verhuren aan den heer J. van Katwijk Jr. of anderen de hoven- woning Lange Nieuwstraat 67b. tegen ©en huurprijs van 400 per jaar. 4. Voorstellen van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 5. Voorstel van B. en W tot uitgifte in erfpacht voor den tijd van 60 jaren aan den heer J. D. Hulsman, alhier, van een perceel Industrieterrein, gelegen aan den Buiten havenweg ten Noorden van de N.V. Metaal- buizenfabriek „Excelsior", ter breed-te van 30 M. en ter diepte van ongeveer 80 M., tegen een canon van 0.75 per M2. voor de eerste 20 jaren, zulks voor de vestiging van een rijwiellabriek. 6. Voorstel van B. en W. tot bet verleenen van een crediet van 24.000 voor dep. aan koop van een Magirus laag-chassis-automo- bielbrandspuit. 7. Voorstel van B. en W d.d. 5 October 1928, afd. C no. 800 BB-4, om aan de Schie- damsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen voor het jaar 1928 een subsidie van 1000 en voor het jaar 1927 een extra subsidie van 864.50 te verleenen, en om te bepalen, dat deze extra-subsidie voor het vervolg- zal worden begrensd op een maxi mum-bedrag van 50 pet. van de inkomsten door particuliere bijdragen. S. Voorstel van B. en W.: Ie. om aan de Vereeniging „Sehiedamseh Volksbadhuis" een buitengewoon subsidie te verleenen tot dekking van het nadeelig saldo ad 1S7.5S van de exploitatierekening over 1927 van heit onder haar beheer staande badhuis; 2e. om zlcli bereid te verklaren een even tueel tekort op de exploitatierekening van het badhuis over 1923 door een buitengewoon 3ubsidie te dekken. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van 2S74 aan de Veree niging R. K. Leeszaal cn Bibliotheek voor het jaar 192S. 10. Voorstel van B. en W. tot verlaging van do electriciteitstarieven en in verband daarmede wijziging vau de Verordening houdende bepalingen voor de levering van electriclteit in de gemeente Schiedam. 11. Voorstel van B. en W om te besluiten tot samenwerking met de gemeente Vlaar- dingen inzake de stichting van een open baar slachthuis. „T. E. G. E. N. O." ONS BRANDBLUSCHMATERIAAL Aanschaffing van een nieuwe automobiel-brandspuit B. en W. schrijven aan den raad: In zijn aan ons College uitgebracht rapport bespreekt de Commandant van do Brandweer de voorzieningen, die ion aanzien v?n de brandweer dezer gemesn e zijn te treffen. Aangaande het blusschingswerk merkt de Commandant op, dat de Magirus automobiel spuit nu zeven jaren dienst beeft gedaan en noodzakelijk zoowel in- als uitwendig moet worden nagezien, zoodat zij tijdelijk buiten dienst zal moeten gesteld worden. Er blijft dan nog alleen de beschikking over de kleine mo- torspuit en de oude stoomspuit. Eerstgenoemde is in baar soort goed, maar beeft een te ge ringe capaciteit om bij' een eersten aanval van brand, wanneer de grootste watertoevoer noo- d,ig is', voldoende hulp te kunnen hieden. Van de andere, dan nog beschikbare spuit is de constructie langzamerhand zeer verouderd ge worden en zij elscht veel tijd voor zij in gebruik kan worden gesteld. Zij is dlan ook alleen te beschouwen als reserve om in laatste instan tie dienst te doen. Op deze gronden acht de commandant het noodzakelijk, dat een nieuwe automibiel-brandspuit van de meest moderne constructie wordt aangekocht- Zulk een machi ne is uitgerust met een laag chassis en voor zien van krachtige zescylindermotoren, wat een doeltreffend geheel oplevert. Zij heeft te vens liet vooTdeel, dat zij een gedeelte van de overbelasting van den bestaanden gereedschaps- waigien kan overnemen, zoodat tot de voorge nomen vernieuwing van deze alsdan voorloo- plg niet zal behoeven te- worden overgegaan. De Commissie voor de Gemeentewerken, in wier vergadering d'e Commandant van de Brandweer deze aangelegenheid niader heeft toegelicht, vereenlgt zich geheel met het voor stel om een dergelijke nieuwe Margirus auto- mobielbrandspuit aan te schaffen. Waar ook ons College doordrongen is van de noodzakelijkheid om—het materiaal roet een nieuwe machine te versterken, hebben wij de eer U voor te stellen, een crediet te verleenen van 24.000.— voor den aankoop van een Marglrus laag ehaz.i.' automc-bielbrandspuit met een pompcapaeitelt va® 2000 L. per minuut tegen 60 M. opvoerboogte. „DOOR WEER EN WIND" Het eerste jaarfeest De S. V. V.-suppafi^'^-vereemiging „Door Weer en Wind", herdacht gisteren met een feestavond in Musis Sacrum" haar één-jarig bes-taan. Deze feestavond, reeds de tweede dia sinds de oprichting gegeven werd, word ge opend met een toespraak door den voorzitter, den heer Dubois, die dein wenscb uitsprak, dat alle elftallen bet kampioenschap van hun afd ee lt ng mogen behalen. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan zullen toch de supporters hun vereenigng niet afvalle-n en zelfs al zou het eerstel elftal in de derde klas terechtkomen, zullen allen enthousiaste S. v. V.-aanhangers blijven (appulaus). Met den wensch, dat gedu rende het veTdere gedeelte van het feest een ware S. V. V.-stemming Mocht heerschen, ver klaarde vervolgens 6e heer Dubois dezen avond voor geopend. Nu, voor een fiasco behoefde de voorzitter niet bevreesd te zijn; 6at heeft het verdere gedeelte van den avond bewezen. De aanwezi gen waren door de tegen Neptunes behaalde overwinning al in een vroolijke bui gebracht en het uitgebreide programma kon er slechts toe bijdragen, om dien prettige® geest te ver- hoogen. Het mondharmonica-gezelschap „Excelsior" gaf een pa-ar aardige nummers ten beste, ter wijl op bet tooneel bet duo de Bruin (L. do Bruin en mevr. Agnes Remmerswaal) en het duo Kooys, met veel succes optraden. De heer de Bruin zong o.m. een amdig liedje op S.V.V. dat er natuurlijk grif i" ging. Het orkest van den heer H. J. Voortman verzorgde het muzikale gedeelte van den avond ons laatste volkslied „Trink Briiderlein, txink," werd natuurlijk algemeen meegezon gen en tenslotte was eer nog een tombola, waarvoor een uitgebreide collectie prijzen be schikbaar was gesteld. De regenbuien van Zaterdagmiddag lokten nu niet direct tot een wandeling naar de tentoonstelling uit. Toch hebhen weder velen een tocht naar den R. K. Volkshond gemaakt. Vooral 's avonds was het bepaald druk. Mej. 't Hoofd-Singel was de gelukkige welke als 3500e betalende bezoekster door de controle ging, ter gelegenheid waarvan haar een taart werd aangeboden, door de fa. P. Krommen hoek, aan de Singel beschikbaar gesteld. Heden ls het de laatste dag. Verschillende bloemen zijn nogmaals ververscht, zoodat de aanblik der tentoonstelling nog even zoo mooi is als hij de opening. Een bezoek kan alsnog worden aanbevolen. Ter gelegenheid van de sluiting zullen hedenavond in de Lange Haven teertonnen drijven ter verlichting. Van de verdwenen Zeppelin „Rosa" werd tot heden niets naders vernomen. Telefunken welke demonstreert in de bestuurskamer, meende Zaterdagavond een oproep om hulp te hooren, het bleef echter bij de letters: „R. O. S Het muziekgezelschap Crescendo, directeur de heer van Seuren heeft het concert van hedenavond welwillend aangeboden. Een korte rondwandeling gaat hieraan vooraf en wel, van het Gebouw Lange Haven, naar den Dam, Hoogstraat, eenmaal rond het Stadhuis, Lange Kerkstraat, Broersvest, Hoog straat, Appelmarkt, R. K. Volksbond. Morgen zal een groote partij planten tegen ieder aannemelijk bod worden verkocht. FEESTVERGADERING CHR. V. V. „VELOCITAS" Ter gelegenheid van haar 9-jarig bestaan hield bovengenoemde vereeniging Vrijdag avond In het gebouw van den Christelijken Besturenbond aan de Lange Haven een feest- vergaderlng. De voorzitter der vereeniging sprak eenige woorden van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij er zijn spijt over uitdrukte, dat geen der bestuursleden van den C.V.B. aan wezig wa9. Namens de S.V.V. „Ursus" sprak hierna de beer M. G. de Gooyer die Velocttas nog vele jaren van geluk en voorspoed toe- wensehte. Spr. deed zijn toespraak vergezeld gaan van bloemen. Vervolgens las Je secretaris het jaarverslag voor en werd de eerewijn rondgediend. Voor het meer amusante gedeelte zorgden de heeren Linkels en van Dijk, die met hun dames eenige komische een-acters opvoerden. De heer van Dijk had voorts eucces met het zingen van een clublied, waarvan het refrein door allen werd meegezongen. Om 12 uur verzamelde men zich voor het gebruiken van een koud souper, waarna de feestelingen nog geruimen tijd gezellig onder elkaar doorbrachten. Vermelden wij tenslotte, dat door den oud voorzitter, den heer van Eijk, aan de ver eeniging een mascotte werd aangeboden en dat de voorzitter door de leden met een bloemstuk werd gehuldigd. Krijgt een nieuw vaandel In het gebouw „Eureka" aan de Brouwee- straat wordt vanavond om 8 uur het nieuwe vaandel van do zangvereeniging T.E.G.E.N.O. onthuld. „T. E. G. E. N. O." Concerteert i». het gemeente-ziekenhuis Gistermiddag heeft bet jongedameskoor van „T. E. G. E. N. O." geconcerteerd in het ge meente-ziekenhuis; de nummers die hierbij gegeven werden, vielen teer in den smaak bij patiënten en personeel. Bovendien zong de heer H. Kreemer, direc teur der vereeniging, een viertal liederen, waar bij hij zichzelf aan de piano begeleidde. Voorts bracht de heer Kreemer met mej. J. Iiönemann een goed geslaagde quatre-main ten geboore. Zoo hebben dan de zieken weer kunnen ge nieten van muziek cn zang, waardoor hun sen aangename afwiseling werd bezorgd en berecht heeft na afloop van bet concert de directrice namens verpleegden en personeel bedankt voor de hen door „T. E. G. E- N. O." bezorgde aan gename oogenblikken. Het ligt in het voornemen van bet bestuur om in den loop van bet seizoen nogmaals het ge meente-ziekenhuis te bezoeken, maar eerst komt a.s. Zondag ons R. K. Ziekenhuis aan de beurt, waar het gemengd koor van „T. E. G. E. N. O. zich zal laten booren. R. K. S. V. EXCELSIOR De uitslagen der gespeelde competitiewedstrij den luiden: H B. C. 1Excelsior 1 51. Excelsior 3Donk 3^ 32. Aeo-lus aExcelsior a 23. Het le elftal aanvaardde de veis naar Heem stede met een geheel volledig team, doch he laas moest Noestheden reeds na enkele mi nuten uitvallen waarvoor Soholte verder mee speelde. Het einde bracht H. B. C. een zeer geflatteerde overwinning. Het 3e elftal herstelde zich en won vol gens de verwachtingen. Het junloren-orelftal deed goed. werk en won van Aeolus a waardoor dit elftal een prachtkans voor het kampioenschap heeft. Oppassen dat verder niet tegen zwakkeren gestruikeld wordt, is nu de boodschap. Bet aantal junioren is zoo enorm toegeno men dat besloten is nog een 4e juniorenelftal (d) voor de competitie in te schrijven, AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag om 4 uur bad op den hoek van de Lange Haven en de Koemarkt een aanriiding plaats tussclien de wielrijders J. aanrijding Fre<ierik Hendrikstraat en L. V., gemeente-brugwachter, uit de Mid- delharnlsscke straat. Beiden vielen tegen den grond en bezeerden zich aan de handen, terwijl de flets van den brugwachter ernstige schade opliep. 0p <ien hoek van de Broersvest en den Rotterdamschedijk had gisterenmiddag een aanrijding plaats tusschen de motorrijders j L wonende Overschieschestraat alhier en K v. d. G. uit Rotterdam, Kralingsche Kerklaan. Beiden vielen met hun motorrijwiel tegen den grond, maar v. d. G., die het rechterbeen ernstig geblesseerd bleek te heb- beno bleef liggen. In den politiepost aan de Broersvest werd hij door den heer Baron, lid van het Roode Kruis, verbonden. De heer L. kwam er met ontvelde handen en knieën af 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Dinsdagavond om lialf negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang balt negen. lederen Woensdagavond van 7 uur tol; 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. lederen "Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior. Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Katha Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jory Doele, Doelepleln. Rosa's bloemententoonstelling De tentoonstelling is geopend: Maandag 15 Oct. van 2—5 en 7—11 uur. Dinsdag 16 October Groote propaganda-vergaderlng R. K. Radio» vereeniging „St. Liduina". Spreker de heei| Piet Kasteel. Optreden van het Orpheus-kwar» tet en huldiging van de dames-zelatricen van bet radiofonds voor bet R. K. Ziekenhuis. Ge» bouw Musis Sacrum .Aanvang half 9. Vrijdag 19 October Aanvang cursus R K. Vereeniging tot he» verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken. Ga- bouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart oven acht. Inschrijving voor dames-cursisten en da mes-propagandisten staat alsnog open. Donderdag 25 October Uitvoering te geven door de R. K. gemengd* zangvereeniging „Lorenzo Perosi", directeuf de heer Arn. Vrancken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 15 Oct.: Tivoli-Schouwburg, Samen uit (Schouwtooneel) 8 uur. 16 Oct.: Luthersche kerk, concert J. T« Schaddelee (orgel), J. Würtz-Boerenbrlnk (zang) en F. Broeckhoven (viool) 8 uur. 17 Oct.: Groote Schouwburg, Een moeder: (Schouwtooneel). 8 uur (voor volwassenen);, Nutszaal, concert B-trio 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma'* tot en met Donderdag 18 dezer in: Royal, Olumpia; Centraal (voor volwassenen); W. B* theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 15 Oct. Officieele uoteerlng van de commissie uit de Kamer van Koor» handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per H. L. H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 15 Oct. Men noteert voo* Melasse-splritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L, VERKEERSONGEVAL Hedenmorgen tegen elf uur geraakte bij hel plotseling uitwijken voor een handwagen in do Lange Nieuwstraat do stuurinrichting van een Ford-vrachtauto van den grossier Joh. Nauman, bestuurd door den heer P. A. M., wonende Klein-Groenendaal, alhier, defect. Do auto reed tegen het trottoir op en sloeg om. Do lading waaronder een aantal flesschen, viel op den weg en weTd daarbij gedeeltelijk beschadigd. DE AUTO VAN IR. VAN RIJN N Omtrent den tienwieligen auto van ir. B. H. van Rijn uit Schiedam, waarvan wij in ons blad van Zaterdag reeds melding maak ten, schrijft men ons nog: Op den Rotterdamschedijk ontmoetten wij Zaterdag den nieuwen tienwieligen auto van ir. van Rijn, een z.g. Multimo tractor met 4 dubbele achterwielen. Deze wagen, die over flinke hellingen rijdt, heeft door speciaal aan gebrachte versnellingen een enorme trek kracht. De wielen, die worden aangedreven door in een oliekast loopende kettingen, loopeu in een zware zijbalans op rollager». Door een speciale constructie rollen de achter wielen met gemak over allerlei oneffenheden heen, zonder dat de auto zijn horizontalen stand verliest. De wagen is geconstrueerd door ir. B. H, van Rijn, directeur der N.V. Schiedamscho IJzer. en Staalbewerklng, voor rekening van do Ford Motor Cy. te Rotterdam. Naar wij vernemen zullen met dezen wagen, die met opvallend gemak moeilijke hinder nissen overwint, proeven worden genomen bij het leger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1