■L, ©JV UraHla Dinsdag 16 October 1926 Tweede Blad Pagina 1 IMS®! N MEMOREM: DR. ARIËNS BENOEMINGEN. DE GOUDSCHE AARDEWERK-INDUSTRIE. UIT DE BOUWBEDRIJVEN. ACTIE VOOR VACANTIE EN löonsverhooging M jÉI „OM WAARHEID EN RECHT' HET EEUWFEEST DER K. M. A. „Sobriclas", het orgaan der Federatie van R. K. diocesane bonden tot bevordering der Christelijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme, heeft, zijn September-Octo- fcer-nummer gewijd aan de nagedachtenis van den overleden hoofdredacteur mgr. Ariëns. Joseph Th. J. Cuypers vertelt uit de jonge jaren op Itolduc: Het beeld van den Klein-Seminarist Ariëns zie ik op den dag der prijsuitdee- linjg. Met een reuzen stapel prijzen in de handen kwam hij van 't podium terug, en sloeg de oogen neer alsof hij heel zacht moedig aan de mede-leerlingen wilde zeg gen: „Ik hah het. niet moedwillig gedaan, alle die prijzen te halen. Gaarne zou ik jelui de helft afstaan." Zes, zeveh jaar later, in 18S5 ontmoette ik op een studiereis te Rome den priester student in de Godgeleerdheid, vrij op ka mers wonende in een arbeidersbuurt. Wat leefde hij daar op in het oude historische Rome, en te midden van het gemoedelijke moderne Rómeinsche volk Hij had zich het eigenaardig - Rómeinsche volilcsaceent meesier gemaakt. Zijn strijdlust voor no bele zaken. vierde hij hot, door kleine ar- tilceleu in een volksblad In die dagen -studeerde de Haarlemsche Kannuutk Dr. Vlaming aan 't Campo San to, en de schilder Jan Dunsel was te Rome als ,,Prix de Rome" van de Rijks Acade- tnie. Monseigneur Bottemanne en Mgr. Eigenraam voerden ons op een onverge- teJijken avond op audiëntie bij Paus Deo XIII, met nog 15 andere Nederlanders. Nooit zag ik een meer vergeestelijkte fi guur dan dezen paus in de kleine roode ontvangkamer op den weinig verheven stoel. Dien avond werd gfspraak gemaakt, dat Ariëns als oudste bewoner van Rome ons als gids zou dienen op een tweedaag- sdhe excursie naar Tivoli 'enz. Toen konden wij zijne levenswijsheid zijn veelzijdigheid, zijn medeleven met het volk op prijs leéreu stellen. Zoo reisde hij met voorliefde derde klasse In spoor of tram ten einde meer gelegenheid te vindén tot conversatie met mede-reizigers. Zoo had hij vanzelfsprekend een nuttig gebruik gemaakt van de toestemming om Ibij reizen, die buiten het diocees gaan, niet de toog te dragen maar de lange Ibroek van 't reiscóstuum. Ook dit diende om de wellicht „anti-elericale" Italianen minder af te schrikken, en hunne opmer kingen onbevangen te kunnen vernemen Professor Veraart schrijft: Een van de groote aantrekkelijkheden van Ariëns, was zijn- hooge waardeering voor de andersdenkenden van beteekenis. Het was een lust, hem te zien rondstap pen in de galerij van zijn niet-lcatholieke vrienden, zonder zweem van bekrompen heid. Hij wees op het portret van Van Marken. „Een geweldige kerel, zie je", en dan somde hij alle daden op. Maar dan opeens zag hij peinzend een sombere bladzijde: „Geef me toch nog maar liever dien besten Kerdijk, met z'n slagerskop". Zoo ging hij rond van de Enschedésche fabrikanten naar dien nobelen Talma, van wien hij bepaald verrukt was. Hij haalde de geschiedenis op tot het fameu ss stakingsjaar 1903 en sprak van de heerlijkheid om met Talma toen in de enquête-commissie te mogen werken. Bij dilien rondgang werd hij soms hevig bitter tegen geioofsgenooten, waarin hij maar niet vinden kon de rijke toepassing van het geloof. „Wat doen ze er mee?" riep hij met kracht uit. Maar dan weer mild: „O d'r zijn wel goeie; denk maar eens aan Willem Prinzen in Helmoud. Heb je daar wel'ééns van gehoord?" En dan kwa men de heerlijke daden van dien edelmoe diger man, di'e i.ltijd weer klaar stond om te helpen. Een van die gesprekken eindigde met een mooi cadeau. Wij hadden het weer over van Marken gelhad. Vorschend ging z'n oog langs de boekenkast. Dan 'n nerveuse greep en drie dikke folianten komen eruit. „Kijk, dat zijn de geschriften van Van Marken, hoofdartikelen uit De Fabrieksbode. Wil Je ze hebben? Ik geef je ze graag. Ze staan bij mij, helaas, renteloos. Ik heb geen tijd meer. Neem ze' mee.'t zal 'nog 'n heele sjouw zijn." Dat wijzoo lang geslapen hadden en dat andeTen, buiten de Kerk, zoover wa ren voorgekomen, was 'n probleem, dat hem hinderde en nooit losliet. Maar met hoeveel zorg koesterde hij dan ook 'n von Ketteler en 'n Manning. ,,Ik heb hier 'n rede van von Ketteler van 1844, maar vuurrood zie je! Die kon vandaag gehou den zijn en dan waren er nog heel wat boos. Neem ze mee, 't is 'n pracht9peech." Bij von Ketteler verduisterde één feit de glorie: zijn woedende drift. Ik maakte eens op heel merkwaardige wijze mee, hoe Ariëns daarover dacht. Ik was gast aan z'n tafel op 'n huiselijken dag tege lijk met een petekind 'n volwassen man, natuurlijk! vau den grooten Aartsbis- Schop. Ariëns deelde mee, dat hij gewoon was aan tafel stichtende boeken te laten voorlezen en zelf voor te lezen. „Dan Wordt er tenminste geen kwaad gespro ken!" Hij nam de groote biografie van von Ketteler en Het den peetoom-zegger beginnen. Maar.... bij de passage, waarin het Domkapittel zich komt beklagen, dat het met zoo'n drlftigen bisschop, hoe hoog ook vereerd, geen leven is, en waarbij ^on Ketteler beterschap belooft! „Drift 's een afschuwelijk ding, riep Ariëns hitdrift is een verschrikkelijke dui vel üjkt U op UW Oom?... Dan moet U geweldig vechten! Hij heeft tóen ook zoo z'n best gedaan, na dat bezoek van het kapittel,,.,, al is hot hem nooit hee- lemaal gelukt, dien duivel baas te wor den!" De lioogleeraar herinnert verder aan de viering van Ariëns veertigjarig priesterfeest en vertelt: Twee en twintig vrienden bracht hij dien dag bijeen. Een dag lang van elf tot elf uur hield hij ons samen. Ik kon mij geen bijeenkomst herinneren van meer intens genot voor den geest; en het is do mooiste foto In mijn verzameling, die hij ïater «tuurde met eronder: „In blijde her innering!" De feesteling zelf was dien dag in volle kracht en wat hij sprak overtrof natuurlijk elke andere uiting van geest en hart. Wat is er toen geschertst zonder wrangheid. ge;~ot zonder angel, ge speecht zonder effectbejag! De geheelont houder gunde zijn gasten den besten wijn, zelfs aan Poel», die plechtig verklaarde op zoo'n dag het liefst water.- te willen drinken Ariëns bleef ook op dat feest dezelfde, die hij was. Een bijzonder typisch staal-- tje is mij bijgebleven. Onder een wande ling door dan tuin liet ik mij in een dis cussie den naam van God ontvallen. Hij pakte mij bij den arm en zei, maar zoo, dat lik bet alleen kon verstaan: „Zeg dat toch niet! Het is zoo'n afschuwelijk misbruik bij ons Röcmschen! De fijne protestanten ergeren zich er zoo volkomen terecht aan!" Ten slotte dit roerend stukje historie, mee gedeeld door Swildena: Het was dan in 1919, dat door talloos velen het blijde bericht werd vernómen. dat Dr. Ariëns door Z. H. den Paus tot geheim Kamerheer was benoemd. De pa rochie Maarssen stemde niet '■enkel ln met die algemeene vreugde. In zijn paro chie moest die hulde openlijk en grootseh worden gebracht en ook door een stoffe lijk bewijs moest getoond worden de hoog achting der parochianen voor hun bemin den herder. Met moeite was de pastoor ten slotte overgehaald, om de kwelling van een hul diging te ondergaan. Maar van een geschenk was daarbij niet gesproken. Dan was alle moeite voor niets geweest. Het had al zooveel moeite gekost, hem 'n paarse toog te doen aanne men van een vriend, die, het mag Uier wel als een bijzonderheid vermeld wor den op denzelfderi dag en hetzelfde uur als' Dr. Ariëns begraven werd. Toen kwam do groote moeilijkheid': de keuze van het geschenk en na veel heen en weer gepraat onder de loeien van het feestcomité kwant de geniale idee te voor schijn, om aan Dr Ariëns terug te bezor gen den kelk, die hij zijn eerste II. Mis het geschenk zijner ouders was geweest en bij zijn vertrek als kapelaan van En schedé verkocht was, om de schulden te delgen, die hij na de opoffering varT zijn bezittingen nog had te delgen Schulden, die gemaakt waren om Room- sche fabriekers van Enschedé en omstre ken te stèunen in hun zwaren strijd voor het bestaau en misschien nog zwaarderen strijd voor het recht van organisatie. Door prijzenswaardige medewerking van den pastoor, aan wiens parochiekerk deze kelk ten slotte was geschonken, en de welwillende toestemming van Z. D. H. den Aartsbisschop kón dit plan worden verwe zenlijkt. Maar ook in liitiemen kring had pastoor Ariëns'over het bézit van een eigen kelk en over zijn kelk altijd gespro ken op lichten toon en iets overbodigs en zonder waarde. Zou dat geschenk welkom 2ynv Met «enige spanning schreed in den namiddag van den huldigingsdag de feestcommissie naar de pastorie. En om die reden was het, dat slechts met een kort, laat ik zeggen, neutraal woord de voorzitter der commissie, de HoogEdel Gestr. Heer J. G. Surlng, het geschenk aanbood. Toen kwant het ontroerende moment, dat niemand der aanwezigen ooit uit het geheugen zal gaan. Plechtige stilte. Na een wijle: „Mijn kelk", „Mijn oude kelk". En handen en oogen streelden het dier bare kleinood, totdat de oogen bleven rus ten op de gedreven medaillon, voorstellend de patrones zijner, moeder. Dan werd het hem te machtig. Met beide handen moest de feesteling zich aan de tafel vasthou den. ,,Mijn moeder" was het woord, dat een zee, een hemel van dierbare herinne ringen verried. Maar als dan na eenigeii tijd de pastoor het woord neemt, dan mo gen de aanwezigen hooren dé mooiste rede, die de gevierde redenaar ooit gesproken heeft, over vriendschap, die in het fijne gevoel zich toont en uitviert. In het Aartsbisdom Z. D. H. de Aartsbisschop vau Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Glanerbrug den Wel- Eerw. heer G. B. van Dijk en tot kapelaan te Etten (Gld.) den Weleerw. heer H. J. A. Bonk a (32 Juli 1.1. priester gewijd.) FATHER A. WITLOX Da bekende missionaris, father Arn. Witlox Van de St. Josepli-congregatie van Mill-Hill, zal Zondag a.s. In den intiemen kring van zijn confraters ln het Missiehuis te Roosendaal, waaraan hij als Procurator ls verbonden, zijn zilveren priesterfeest vieren. BROEDER STEPHANUS. De overate van het gtgfcebibuis „Sint Joanrtea de Deo" te Haarlem, Broeder Stephanus, is benoemd tot "Vicaris van het Nederlandsche Vi cariaat der Barmhartige Broeders van Monta* ibaar, welk airabt hij ook van 1916 tot 1922 ver- puide. Aan 4 fabrieken wordt thans gestaakt. IN HET GEHEEL ZIJN 400 PERSONEN BIJ HET CONFLICT BETROKKEN Gisteren is ook aan de drie andere aardewerk fabrieken te Gouda. n.l. van de fa. v. d. Want en Barras, fa. P. J. v. d. Want Az. en N. V. Goedewaagen. de staking uitgebroken. In do jl. Zaterdagmiddag gehouden bijeen komsten der werknemers-organisaties is, be houdens een enkele uitzondering, voor alle ar beidersisters) het stakingsparool uitgevaardigd. Met de stakers en uitgesloteuen van de Pla teelbakkerij „Zuid-Holland" mede, zijn thans pijn. 100 personen bij het conflict betrokken. Politieversterking in de gemeente Men meid.t ouis yyj* Gouda: Gisteren op dén eersteu dag vftn de uitbrei ding der staking" in \le Goudsöbe Aardewerk- induatrie, was 'n buitengewoon groote politie macht op de been. -Dos morgens, tegen het tijdstip waarop de fabrieken opengesteld worden, was het geheele- Goudsche politiekorps op het appèl, benevens e'enlge rijksveldwachters, de commissaris en de inspecteur. Burgemeester Gaérlandt, hek hoofd der politie, stelde zidh op de verschil lende plaatsen van den toestand o-p de hoogte. Slechts enkele arbeiders zijn de fabrieken in gegaan. Naar wij vernemen is <ia Goudse he politie macht momenteel met 12 Rijksveldwachters versterkt. Het landelijk collectief contract Te Utrecht vergaderden, naar de „Volltskr." meldt, de vertegenwoordigers der afdeelingen van don Nederl. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" betrokken bij het landelijk col lectief contract v.oór de bouwbedrijven. Aan de orde was de opzegging van het go- noemde contract en de behandeling van de voorstellen tot wijziging daarvan. De bestuursvoorstellen werden aanvaard, terwijl uit de vergadering krachtige pleidooien voor de vacautie en loonsverhooging met name voor bepaalde plaatsen werden ge houden. Aanstaanden Donderdag komen de hoofdbesturen dér bouwvakarbeidersorganisa- tïes bijeen om do voorstellen te formuleeren en aan de besturen der werkgeversorganisaties op te zenden, ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN .1 «4 De tentoonstelling verlengd Do duur der A V. O.-tentoons telling in het Stedelijk Museum te Amsterdam zal wegens de groote belangstelling, dis liet publiek voor het geëxposeerde toont zoo waren er j.l. ZateTdag 1324 betalende bezoekers worden verlengd tot 27 October. ZWAKZINNIGE VROUW IN 'N DAKGOOT Met eén spring*12'! trachtte de brandweer haar uit de gevaarlijke positie te redden IN ZORGWEKKENDEN TOESTAND NAAR HET GASTHUIS Te Amsterdam moest de assistentie van de brandweer ingeroepen worden voor een zwak zinnige vrouw, die ln een onbewaakt oogen- blik naar het dak was geklommen van het gebouw van het Ned. Bijbelgenootschap. De vrouw, volgens „De Telegraaf", een weduwe van 64 die reeds geruimen tijd aan verstandsverbijstering leed en bij een der bewoners van het gebouw ln huis ver pleegd werd, ontving bezoek va» haar ge neesheer. Deze oordeelde het wensciielijk, dat zij onder toezicht per autobrancard van den Geneeskundige- en Gezondheidsdienst naar het Wilhelmiaa Gasthuis vervoerd zou worden en er verscheen een ziekenwagen voor het hui3. De vrouw nam de vlucht en begaf zich B3ar boven, waar zij in de goot klom. Daar levensgevaar aanwezig was, deed men een beroep op de brandweer. In allerijl werd het sipringzeil aangedragen. Intusschen begaven eenige personen zich naar de goot, tan einde de Ongelukkige uit haar gevaarlijk® Positie te redden. Juist werd het sprlaSë®'l uitgetrokken, toen de vrouw, voor iemand iets had kunnen doen, naar het uiteinde van de goot liep, en zij sprong of viel omlaag Met een hevigen slag kwam zij terecht op de binnenplaats van hét aangrenzende perceel. Daar vond de brandweer haar, zwaar gewond. In zeer zorg- wekkenden toestand ls <]e ongelukkige per auto-brancard naar het Gasthuis overge bracht. TWIST TUSSCHEN VERLOOFDEN Meisje van een balcon gesprongen BEIDEN NAAR het GASTHUIS GEBRACHT In de Schalk Burgerstraat te A'dam heeft een twist plaats gehad tusschen een jongen man en diens verloofde. Beiden verkeerden tu opgewonden toestand; plots greep de jonge man een broodmes en bracht zichzelf daarmede een verwonding toe. De verloofde schrok zoozeer, dat zij het raam openmaakte en van het hal con sprong. In ernstlgen toestand werd het meisje per auto naar het gasthuis vervoerd. Ook da jongeman werd daarheen gebracht. IR. J. J- VAN EMBDEN f Te Oosterheek is in den ouderdom van 56 jaar plotseling overleden de heer Ingenieur J. J. v. Embden, hoofdingenieur van P.T.T. De overledene was ridder ln de orde van Orapje- Nassau. ONZE FOTO STELT VOOR HIROIUTO, DEN NIEUWEN KEIZER en de toekomstige keizerin van Japan (boven), zooals zij in het dagelijksch leven meestal gekleed gaan, en (onder) zooals ze gekleed zullen zijn bij de kroning, welke in November a.s. zal plaats hebben, naar oud-Japansch gebruik NIEUW OVERLEG De kwestie tusschen den R, K. Fabrieks- arbeidersbond en den heer Dubbelman is opgelost Het bekende rapport „Om Waarheid en Recht" van Maart 1927, is hier en daar nog altijd onderwerp van bespreking. Naar wij vernemen zijn, eveneens naar aan leiding van genoemd rapport, besprekingen ge houden tussoh-en vertegenwowordigars van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders-bond en den heer Dobbelman. Dit overleg heeft tot een bevredi gend resultaat geleid. Het is gebleken, dat de heer Dobbelman nieit onwelwillend gezind ls ten opzichte van de Katholieke Vakorganisatie én dat dat enkele passages uit het rapport, op den heer Dobbelman betrekking hebbend, tot ernstig misverstand hebben geleid. Zoo vooral waar lp het rapport gezegd wordt, dat de fabriek van genoemde „blijkbaar zooda nig Is lingericht, (lat ze op kinderexploitatie drijft"- Sommigen schijnen daaruit te hebben afge leid, dat in de fabriek van den heer Dobbel man met kinderen beneden 14 jaar zou wor den gewerkt en dat het overgroots deel van het personeel uit „kinderen" zou bestaan. Tij dens genoemd overleg ls gebleken, dat het geenszins in de bedoeling beeft gelegen van de arbeiders-organisatie, het te doen voorkomen dat met kinderen benedén 14 jaar zou woe den geweiikt, evenmin als zij heeft wiillen zeg gen, dat het grootste d-eel van het Dobbelman's- personeel uit jeugdige personen zou bestaan. Met „kinderten" warden .bedoald jeugdige personen van 14 jaar en ouder, terwijl, doordat :het aantal daar werkzaam zijnde jeugdige per sonen nog geen 20 pet. bedroeg, bet niet in de bedoeling heeft gelegen het anders voor te stellen. Nadat de misverstanden uit den weg waren geruimd, werd afgesproken, dat het Hoofdbe stuur Yan den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders- bond de Directie van de N. V. Zeepfabriek „Het Anker'' een concept-collectief contract fea- beoordeettlng zou toezenden. Daarmede ts het geschil', dat tot onaange name verhoudingen dreigde te leiden, tot te vredenheid van- beide partijen opgelost. KOLONEL W. E A. BURTON t- Te Bergen op Zoom overleed plotseling, de oud-kolonel van het Ned.-Indlsche leger W. E. A. Burton. 'N PARTICULIER GEBRUIK VAN AAN HET RIJK TOEBEHOORENDE PAARDEN. MILITAIREN VAN LAGEREN RANG IN OPTOCHT Kamerlid Drop heeft verschillende bezwaren De beer Drop heeft aan den Minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is liet waar, dat bij den optocht, dien d8 burgerij van Breda aanbiedt bij gelegenheid van hot 100-jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie, ook gebruik zal worden gemaakt van een aantal paarden ,aan het Rijk behoorende, n.l. die van de cavalerie? 2. Is het waar, dat voor de deelname aan den ln vraag 1 genoemden optocht ook zijn aangewezen een aantal te Breda voor eerste Oefening dienende militairen van lagerea rang? 3. Is 't waar, dat de militajre administratie zich heeft belast met het verrichten van werk zaamheden voor de oostumeering der voor deelname aangewezen militairen? 4. Acht de minister het 'toelaatbaar, dat van paarden en manschappen, behoorende. tot 's Rijkffweefflmac.ht, een iLrtieulier gébruik wordt gemaakt, als in de voorafgaande vragea aangeduid? 5. Moet de Minister niet toestemmen, dat het deelnemen van militairen aan een optocht als bovenbedoeld in strijd is met het voor schrift, dat 't militairen van langeren rang, voor eerste oefening in actieven dienst, niet vergund is zich anders ..dan ln uniform la het openbaar te vertoonéö? 6. Acht de Minister het niet gewenseht da commissie, die de Academiefeesten te Breda oreganiseert, of dengenen, die hieromtrent re gelingen troffen, alsnog mede te deelen, dat bij die feesten van paarden en manschappen behoorende tot 's lands weermacht, geen ge bruik behoort te worden gemaakt? Bezoek van deu Minister van Defensie- De Minister van Defensie de heer Lambooy1* zal Donderdag en Vrijdag, vergezeld door zljai landmacht-adjudant, kapitein van den Genera» len Staf van Weel, de feestelijkheden ter gele» genheid van het jubileum der K. M. A. bijwoi non. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5