DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN SsSt 51ste Jaargang Woensdag 17 October 1928 No. 15241 Uit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS HOOP OP DE TOEKOMST SUBSIDIE VOOR DE MUZIEK- VEREENIGINGEN BS of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel® af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur PROPAGANDA-VERGADERING R. K. RADIO-VEREENIGING „ST. LIDUINA". AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1,10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per I varlaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Fostchèque en girodienst 81440. I ADVERTENTIEN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 et. Reclames tusschen den teksl 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden; Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. =---— ,n_ ,r3„ t. -i., ililn.]„n „fTon-en; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij v g 'al vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand, J 25 Bi) vernes anaeren b Vatten we voorloopig in enkele woorden onzen indruk van de begrooting welke B. en W. den Raad hebben aangeboden en i'an den traditioneelen geleidebrief samen, dan moeten die woorden luiden: hoop op de toekomst. Inderdaad is er voor het heden nog niet zooveel reden tot juichen. Eer maant de begrooting voor het heden tot groote voor zichtigheid, als wij zien dat voor onvoor ziene uitgaven den reservepot waaruit R>en put voor allerhande tegenvallers en andere dinsigheden in den loop des jaars slechts een bedrag is uitgetrokken van bog geen ƒ16.000. En dat, terwijl in de be grooting nog niet is gerekend met de ta rief verlaging voor electriciteit, waarvan een verminderde opbrengst wordt verwacht van rond ƒ22.000, zoodat feitelijk de begroo- Rbg sluit met een tekort van 6.000, een geval, dat ons een weigering zou kunnen bezorgen van Gedeputeerde Staten om ze goed te keuren. Intusschen vatte men deze zaak niet te h'agiseh op. Voorloopig kon de sluitpost, belasting naar het inkomen, iets hooger "Worden uitgetrokken om deze klip te om zeilen. Tegen Mei weten we wel meer. ^iettemin blijft het een feit, dat zooals begrooting er thans ligt, met de al da delijk te krap toegemeten reserve, we ons bauw ingeregen voelen en er voor hooge sprongen nog geen gelegenheid is- Voor zoover B. en W. dan ook uit hun geleidebrief den pessimistischen toon heb ben geweerd, vindt zulks zijn oorzaak in enkele nader aangeduide feiten, die inder daad optimisme wettigen: de werkloosheid beemt af; de middenstand maakt betere zaken ze konden nog heel wat beter zijn, Als iedere Schiedammer, de middenstander zelf niet uitgezonderd, besefte, dat het koo- Pen, zooveel mogelijk, in Schiedam een der grondslagen vormt voor den bloei der ge beente het grondbedrijf staat er schit terend voor; de bevolking neemt den laat- eten tijd verrassend snel toe en, last not least, het wetsvoorstel betreffende de finan- cieelo verhouding tusschen het Bijk en de gemeenten opent een verschiet, dat metter daad eer optimisme wettigt. Zonder ons voor het heden in de onder deden der begrooting te verdiepen, meenen dat B. en W. den juisten toon in hun begeleidend schrijven hebben getroffen, etiIi toon afgestemd op het heden, ondanks bevredigende verschijnselen nog steeds niet zonder zorg, op de toekomst, welke hoop- volle vooruitzichten in zich bergt. iets voelen voor de redeeering dat men een traditie niet zoo maar wegwerpt en dat het eenig cachet geeft, dat de gemeente over een eigen Stedelijk muziekkorps beschikt. Maai de waarde van die redeneering is toch niet zoo groot, dat er in berust zou kunnen wor den de exclusieve positie'van het Stedelijk te laten bestaan, ten koste van vereenigin- gen, welker prestaties met eere in het Schié- damsche muziekleven worden geroemd. Worden de hoofdzaken, in het adres ge vraagd, ingewilligd, en we kunnen ons moeilijk anders voorstellen dan is een omzetting van de commissie voor het Stede lijke Muziekkorps in een commissie voor Stedelijke Concerten, logisch. Tenminste wanneer men daarmee bedoelt, dat een bui ten en boven de vereenigingen staande commissie de verdeeling der concerten ïe- gelt, de plaats aanwijst waar ze zuilen- worden gegeven, eenig toezicht houdt op de programma's enz., zoodat behoorlijke gang van zaken en goede muziek gewaar borgd zijn. We zijn er van overtuigd, dat op deze wijze, welke nog altijd een zeer bevoorrech te positie voor het Stedelijk handhaaft, maar een einde maakt aan een anachro nistisch monopolie, een bevredigende toe stand zal worden verkregen, en dat met dergelijke regeling de ontwikkeling van he muzikale leven in onze stad sleehts kan zijn gebaat. We hebben gisteren het adres afgedrukt, dat door „O. B. K.", „St. Ambrosius", „Cres cendo" en „Harpe Davids" gemeenschappe lijk aan den Raad is gezonden. In dat adres wordt gevraagd, dat de v'er genoemde muziekvereenigingen in het rooster der verplichte concerten worden cpgenomen, zoodat ook zij eenige tegemoet koming vanwege de gemeente zouden ont- vangen, en dat de commissie voor het Ste delijk Muziekkorps in een commissie voor Stedelijke Concerten zou worden omgezet, koorts wordt het een en ander gezegd over de muziektenten, waarvan ons het voor naamste voorkomt, dat gevraagd wordt een einde te maken aan het monopolie dat het Stedelijk bezit om te mogen spelen in de lent van de Plantage. Het komt ons voor, dat B- en W., die °P het adres wel preadvies zullen uitbren gen, er voldoende materiaal in kunnen vin den om een brug te bouwen tusschen de Wee groepen, van welke de eene het Stede lijk liefst zoo spoedig mogelijk zag verdwij nen en de andere de erfenis die we van de Voormalige schutterij hebben ontvangen, als een onaantastbaar erfgoed wil zien gehand haafd. He strijd tegen het Stedelijk lijkt ons veel blinder een strijd tegen dat korps zelf, dan Jvel tegen het exclusivisme, dat alles voor bet Stedelijk eischt en niets, volstrekt niets v°°r andere korpsen over heeft. Hij de handhaving van het Stedelijk nu 20 laar geleden is het eenige argument van "eteekenis geweest, dat in onze stad goede bmziek gegeven moest kunnen worden. Dat rgument heeft thans afgedaan. We kunnen HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: le. J. van Steen om vergunning tot oprich ting van een keek- en banketbakkerij in het pand Oversellleschestraat 55, kadaster Sectie I. no. 1550, met een heeteJuchtoven en een electromotor van 2% P.K., drijvende een deeg- Kneedmachine 2e. de BataaXsehe Import Maatschappij (v.ih. N.V.' .Acetylena") te 'e-Gravenhage om ver gunning tot oprichting van een benzine-instal- latie met een ondergrondsch reservoir, inhou dende 6000 L„ in het pand Westvest 4, kadas ter Sectie C. no. 488, en met een hovengrond- sche aftapinrichting op het trottoir vóór ge noemd pand. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 31 October 1928, des voor middags ten 11 ure, zal ten ÏUadhuize gele genheid -worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing Ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun (bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 October 1928. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM Maandag herdacht de eerw. zuster Ludovica In het St. Liduinagesticht alhier haar zilveren professiiefeest. Met een gezongen H. Mis en een plechtig Lof werd de voor de sympathieke zuster, die sinds twee jaren, na een lange onderbreking, voor de tweede maaJl in het St. LidjuinagestilidliK haar verdienstelijken arbeid verricht, zoo heuglijke dag kerkelijk gevierd, terwijl hij overigens in intiemen kring her dacht ward. GESLAAGD Voor het examen bewaarechoolonderwijzeree B geslaagden te Rotterdam de dames J. C. Oosten-holt, C. J. M. Voik en A. J. Hersbach, allen uit Schiedam. INDISCHE DIENST De heer W. H. Mark®, hoofdpolitieopzich- ter in het gewiest Bildton (N. O. I.) zal als verlofganger naar Schiedam terngkeeren. HET GRtEKSSCrw ^jCOMSCHIP „AlKATAIilKI. JV. COULANDR1Sdat in den nacht van 3 op 4 Oct op de Portugeesche kust de Fransche duikboot „Ondine" ramde, ten gevolge waarvan de laatste z<mk, ligt sinds éenige dagen ter reparatie te Schiedam, waar deze foto is genomen. Het schip heeft zware schade aan den boeg. VOLKSBADHUIS Op 12 en 13 October werden genomen -501 baden en wel' in de le klasse 29 kuipbaden, 45 negenbaden en 1 kinderbad en Sn de 2e klasse 55 kuipbaden, 363 regenbaden en 8 kin derbaden. EEN SCHITTERENDE INZET VAN HET SEIZOEN De voorzitter van den K. R. H. te gast bij ,,St. Liduin3° Onze R. K„ Radio.vereeniging mag met bui-, tengewone voldoening op de wijze waarop ze het seizoen heeft ingezet, terugzien. De pro- paganda-verataderin^,,:jwelke ze gisterenavond heeft gehouden, is gestaagd verre hoven de zelfs hoog gespannen verwachtingen. Toen te kwart over acht bet Excelsiorstrijkje, dat den geheelen avond zich duchtig geroerd heeft, de eerste klanken door <ie groote zaal van Musis Sacrum" deed ruisehen was er al een vrij talrijk publiek aanwezig en bij de opening der bijeenkomst door den voorzitter, was de zaal geheel gevuld. De heer Vlieg heette de talrijke aanwezigen tvelkom) in het bizonder den spreker van den avond, den heer P. Kas teel, en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat die avond een flink aantal leden voor de K.R.O. zou opleveren. Spteher begroette vervol gens dr. Geerdes, hier aanwezig, niet slechts ais lid, maar tevens als directeur der dr. Nolet- stichting als hoedanig bij zijn belangstelling voor de afdeeling wil toonen; den heer G. B. S. Jansen voorzitter van de zuster-afdeeling te Rotterdam; de dames die zich voor het ra dio-fonds voor het R- R- Ziekenhuis verdienste lijk hebben gemaakt ©u ten slotte den voorzit ter van den K. R. O., den zeereerw. pater Per- quin, O. P. (applaus.) Berichten van verhindering waren o.m. in gekomen van den burgemeester en van wethou der van Velzen. Nadat het lied „Roomsche Blijdschap" was gedongen, trad het Orpheus kwaTtet, gevormd door de heeren C. Lansbergen, W. Kemper, F. Hengst en H. Lansbergen, op, die met een lied uit den pruikentijd De Wijnproef' in costuum gezongen groot succes behaalden. De dames-zelatricen van het radio-fonds van de dr. Nolet-stichting namen vervolgens op het podium plaats. Kapelaan Beckers geestelijk-ad viseur van „St. Liduina" sprak haar toe. De eerw. spreker wees «P de beteekenis van de radio voor de zieken. Namens het bestuur der R. IC. Radiovereenigin^ wi'de hij hulde bren gen aan de diames-zelatricen. Ze hebben een groote weldaad aan de zieken bewezen. Onder die zelatricen wilde spreker bizonder noemen, de dames Mendel, v. d- Schopt, de Groot en Re- bers. Namens het bestuur bood de heer van Heus- den vervolgens den dames een koste'ijbe her innering aan. Het woord was vervoigeus aan den heer P. Kasteel, die sprak o**' .Rat de Radio voor ons moet zijn." Rede van den hoer p. Kasteel Evenmin als van de ©l©etriciteit, aldus spre ker, weten we van de radio wat ze in wezen is; maar wat we weten is, dat het een der grootste wonderen van de moderne techniek is, geweldig in zijn gevolgen. Een profeet die de radio twintig jaar geloden zou hebben voor speld, zou in een krankzinnigengesticht zijn ondergebracht. Met de radio is werkelijkheid geworden, dat er-geen afstanden meer bestaan. Het wonder der radio heeft een nieuw soort menschen de luisteraars doen ontstaan. Voor millioenen is de radio geworden een amuse ment voor duizenden ook een troost, een af leiding, voor ontzaglijk velen een graag aan gevat beschavingswerk- Zoo heeft de radio een geweldige invloedsfeer, veel grooter dan welke courant ook. Ze heeft een ontzaglijke plaats in de volksgemeenschap ingenomen en zoo is ze een onschatbaar propaganda middel ten goede en ten kwade. Onze staat huldigt het vrije uitingsbeginsel. Maar de vrijheid kunnen we nimmer hereiken, tenzij we ze afdwingen. Ieder recht moeten we afeisöhen met onze macht. Wanneer de Katholieken geen macht formeer en, zullen ze hun recht nimmer 'krijgen. Als de Katholie ken in ons land geen macht hadden gefor meerd, hadden we ook in de radio ons recht niet gekregen. Nederland beschikt over twee zenders, en van één ervan kunnen wij ruim gebruik maken. Waarom wilden wij een eigen radio? Waar om zijn we niet tevree met een algemeene, en nationale? Als men spreekt van algemeen, of neutraal, dan bedoelt m'en liberaal. Onze be doeling met den K. R. O. is precies dezelfde als met het onderwijs. Welke wetenschap we ook beoefenen, nimmer blijven we buiten den godsdienst. Elite geestelijke beweging, elke vorm van onderwijs stoot op den godsdienst, treft de wereldbeschouwing. Zoo ook is het in de radio. Wat wij tweedons aan de radio hebben, is, dat wij er liefde, verdieping van ons geloof mee kunnen bei-eiken, ons geloof ook kun nen brengen tot duizenden andersdenkenden. Duizenden treden door de radio met het Ka tholicisme in aanraking, zoovelen die anders onmogelijk daartoe een kans kregen. Wat anderen van ons te vertellen hebben in de radio, zal ons moeilijk van ons a propos brengen, als wij ze maar zoover krijgen kun nen dat ze geen onwaarheid vertellen. Wij hoeven van anderen, niets te zeggen; we oe ven niet anders te doen dan te zeggen wa wij zijn, welke onze leer, onze godsdienst is. Wat ontroering en nadenken kan de radio brengen tot degenen die van den godsdienst vervreemd zijn, aan geen God meer denken. Heel onze nationale bouw is doortrokken van antikatholicisme; door de radio komen ook zij die verre van alle katholieke ideeen worden gehouden, wellicht met die ideeën in contact De Katholieke beginselen op het gebied van Kerk en Staat, inzake de economie, inzake het huwelijk, inzake de zedeleer in het algemeen worden door de radio aan zoovele goedwillende luisteraars gebracht. Indien zij overtuigd zijn van de goddelijkheid van ons geloof, van de ontzaglijke uitwerkingen die dat geloof in de wereld heeft als het gekend en beleefd wordt, mogen wij dan aarzelen, van dat wonder der techniek voor de uitzending van ons geloof, van onz6 Katholieke beginse len gebruik te maken? Zoo buitengewoon veel kunnen wij doen met de radio. De oude maar niet verouderde waar heid moeten wij verbreiden, ook met de modern ste, de meest geperfectionneerde middelen. Het is wel merkwaardig, dat de Katholieke radio het felst wordt bestreden door de meest beginsel loze menschen. Juist dit feit is wel het beste bewijs dat wij met onze Katholieke radio op den goeden weg zijp. Overigens de praatjes over hokjeszetteriji zijn vrijwel verdwenen. De ortho doxe en vrijzinnige protestanten, de socialisten, de liberalen zijn ons allemaal gevolgd. Wie werkt voor den K R. O., op welke wijze dan ook, neemt deel aan een apostelwerk. Luis teren wij ook op dit gebied naar onze bisschop pen en dan zal ook hier in vervulling gaan het oude bijbelwoord dat „wie gehoorzaamt, van overwinningen zal gewagen. (Applaus). Na een hartelijk dankwoord aan den spreker door den voorzitter gebracht, trad een korte pauze in, waarop de Zeereerw. hear L. M. Per- quin, voorzitter van deai K. R. O., een koite toe spraak tot de aanwezigen hield. Toespraak van deu zeereerw. heer Perquin Na hetgeen de lieer Kasteel gezegd heeft, aldus de Eerw. spreker, is het voor mij onnoo- dig daaraan veel toe te voegen. Als liet waar is, en het is zoo, dat wij door de radio onze géheele Katholieke cultuur tot de menschen brengen, dan is het ook begrijpelijk, dat wij een geweldige strijd hebben moeten voeren en nog geruimen tijd zullen moeten voeren. Heel die strijd is een vooropgezet plan de campagne Het is zoo te bejammeren, dat er nog zoo veel Katholieken zijn, dio niet meewerken met ons, die met hun geld en hun woorden steunen degenen, die tegen ons zijn. Als wij even een 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerker sboud „St. Eloy", Gebouw R. IC Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man., nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. IC Volksbond. AanvaDg half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior. Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Katha Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Katb Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorto Doele, Doeleplein. Woensdag 17 October Concert, te geven door het mandoline gezelschap O, N. I. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Cursusavond Leelcemapostolaat. Spreker de ZeerEerw. heer pastoor Möller. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang half negen. Vrijdag 19 October Aanvang cursus R K. Vereeniging tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken. Ge bouw R. IC Volksbond. Aanvang kwart over acht Inschrijving voor dames-cursisten en da mes-propagandisten staat alsnog open, Jaarlijksche ledenvergadering Schiedamsche IJsvereeniging. Kleine bovenzaal Musis Sa crum. Aanvang 8 uur. Zaterdag 20 October Feestavond tooneelvereeniging Gusto. Ge bouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 24 October Jaarfeest van de gemengde zangvereeniging „T. E. G. E. N. O.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 25 October Uitvoering te geven door de R. IC gemengde zangvereeniging „Lorenzo Perosi", directe up do heer Arn. Vrancken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. jaar nog vrij en zelfstandig bestaan, dan is dat niet omdat men ons dat bestaan gunt, maar, omdat wij het af weten te dwingen. Waarom zooveel tegenwerking van zooveel Katholieken nog? Omdat zooveel Katholieken liberaal-Katholiek zijn; ons land krioelt er vajn;] omdat er nog duizenden zijn, die niet op da hoogte zijn; Katholieken, die durven vragen om een Katholieke godsdienstoefening uit te zen den! Nog is er een categorie die zich te voornaam' acht voor de radio; een categorie die meent dat onze programma's niet voldoende zijn. Maar juist degenen die ons niet steunen zijn oorzaak vooral dat enze programma's, hoe goed ook, niet nog heter zijn. Dan heeft men nog de beste stuurlui, die aan wal staan. Behalve onder de onzen hebben wij nog onnoemelijk veel tegenstanders buiten onze rijen en dat zijn aldegenen, die vrijzinnig en anti godsdienstig zijn. Alle mogelijke leugen en las ter, tot zelfs omkooping van den minister werd over ons uitgestort. Och, wij hebben geen In vloed op dezen minister; die wordt op dezen anti-Jrevojlutionnairen minister door anderen uitgeoefend. Aan spreker is verzekerd, dat de A. V. R. O. 6% ton inkomen per jaar heeft. Hoeveel is daan; van de Katholieken bij Zeker toch wel een ton. Welnu, als die ton eens aan den K. R. O. werd gegeven, dan zou er niet meer gesputterd kun nen worden, dat de programma's van de IC R. O. niet altijd eerste klas zijn. Met een vurige oratie, om allen mede tö werken voor den K. R. O., voor de Katholiek® radio-beweging, die van zoo ontzaglijk veel be lang is gewichtiger nog dan de school, gewich tiger dan de pers, die de zaak is van Jesus Christus zelf, besloot de eerw. spreker onder daverend applaus zijn toespraak. Het Orpheus-kwartet bracht vervolgens nog een paar humoristische nummers ten gehoore „Kikkerkantate" en „De Apotheek", waarbij de voorzitter zich met zijn zoon achter den vleu gel verdienstelijk maakte. Na een woord van dank aan het Orpheus- kwartet eu het Excelsior-strijkje, gaf de voor- zitter het woord aan den heer Jansen, voorzit ter van de zustervereeniging te Rotterdam, die verklaarde, jaloersch to zijn op zulk een schit terende vergadering en meedeelde dat de tech nische club te Rotterdam altijid bereid zal zijn, om de leden der Schiedamsche vereeniging van dienst te zijn (applaus). Na het zingen van „Aan U o Koniug der, eeuwen", werd de enthousiast verloopen verga dering door den voorzitter met den Clirislelijken groet gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1