1 de collectie six geveild. t i m Woensdag 17 October 1928 Tweede Blad Pagina 1 I DE INDISCHE STAATSREGELING t „VOORBEELDIG" Tilburg 334 541.70 1.62 663 697.— 1.05 50 50.— f 1- 46 90.— 1.95 195 1 208. 1.06 302 425.S0 1.41 981 ƒ1397.83 1.42 555 765.— 1.91 478 765.— 1.60 3858 ƒ8599.65 2.23 1188 ƒ1766 1.48 1688 ƒ2542.25 1.50 261 277.22 1.05 107 186.66 1.74 832 735 0.88 840 763.96 0.91 af EEN opbrengst van meer dan door een auto overreden ALLE HENS AAN DÉK.! voor het dr. schaepmanfonds telefoonverkeer NEDERLAND—PORTUGAL. DOMPRIJS VOOR PROZA. aen, HET VERVOER VAN HET singapqre-dók. DE DEBATTEN ZIJN BEGONNEN. VREEMD BELEID Bill In onze jongensjaren bestonden er op vele colleges kwalificaties voor het gedrag der studeerenden- Op de driemaandelijksche rapporten konden de ouders nagaan hoe de leeraars oordeelden over het gedrag, de vlijt en de vorderingen van hun kroost. De tteesten gingen strijken met „goed" en von den het dan ook wel goed. Maar er waren er altijd, die zoo ontzaggelijk hun best de den, dat hun gedrag met overdreven aandui dingen werd beloond. Zoo herinneren wij ons een schoolvriend, die altijd „voorbeeldig voor gedrag had. Het merkwaardigste is, dat zijn leven ook later voorbeeldig bleef in dien zin, dat hij nooit opzien baarde door buitennissige dingen te doen. Momenteel zijn de Katholieke kiezers hun best aan het doen; zij moeten het 'klaar spelen om, zooals wij al eenige ma len betoogd hebben, een ton of zeven bij elkaar te brengen teneinde van de rente van dat geld een Dr. Schaepman-fonds te stich ten waarvan het Staatkundig bureau der Katholieken zal leven. Er is al rn ter malen gezegd en geschreven, dat het bureau een levensbelang is voor de bevestiging en uit breiding van den katholieken invloed op na- tiohaal-openbaar terrein. \f"aar andere, ook kleinere partijen ons zijn voorgegaan, mó gen wij niet achter blijven. Het moet voor de millioen Nederlandsche kiezers en kiezeressen geen heksentoer zijn om één keer een klein millioen bij elkaar te brengen. Door elkaar moet per hoofd een Sulden geofferd worden en, daar niet allen bonderd centen kunnen missen, moeten meer deren een daalder geven of een rijksdaal der of een tientje. De eene hand moet. de andere wasschen en gezamenlijke offergezindheid moet het doen. Tot dusver is het gedrag der katholie ken over het algemeen goed geweest. Maar er zijn er ook die zich zeer goed gedragen hebben en meer dan één plaats l^feft zich „voorbeeldig" gehouden. Om onze lezers zelf te laten oordeelen, drukken wij hieronder een lijstje af, dat .voor zichzelf spreekt: R.K.K.O. Plaatsnaam LEIDEN Warmond Aantal stemmen 1925 657 Oisterwijk 1696 Rijen 900 St, Jochimsmoer 16 Haarlem Haarlem Bloemendaal 11320 Gemiddelde Opbrengst opbrengst Dr. Soil, per R. K. Fonds Kiezer 734.80 1.11 ƒ1696.— 1 ƒ1880.— 2.08 15.61 0.98i/a ƒ12011.77 1.06 R. K. H, Vughf Helmond 2639 6539 ƒ4199.35 ƒ10050.— 1.59 1.53 LEEUWARDEN 11329 ƒ14542.50 1.28 OVERIJSSEL Avereest Helden Hamelt Kuinre Oldemarkt Limburg Rruggenum Heijthulzen Houthem Reuver K°erm. (stad) Oevenum y* &n$sum Oeijs teren iKeer en Voerendaal er endaal Dorp Laat ons hopen, dat onze steden niet achterblijven! Als ieder zijn best doet, komt d® zaak in orde en is zij op het eind van jaar afgehandeld. Wij kunnen geen be leren inzet maken voor den aanstaanden ver1 kiezingsstrijd! TWEE MILLIOEN. Het zal bij Frederik Muller te Amsterdam *6Men zoo druk zijn geweest als gisteren, t°eri de schilderijen van de collectie Six ge bild werden. Er werd. in vele talen gesproken. Kunst- 0tiiiers uit heel Europa, zoowel uit Londen ein darijs en Berlijn stonden achteloos met kaar te praten, berekenden misschien de Prijzen, die er besteed zouden worden of gis- 11 naar de plaatsen, waaT de collectie Six B®bsiotte zou terecht komenmaar zij be- ea niet, dat elk Amsterdamscb hart moest ®uren om dezen dag en dit uur.... I t'ler de koopeTs bevonden zich verschil- nde Nederlandsche makelaars, wat echter laifiniet zeggen wil, dat allen ook voor Neder- dsche rekening hebben gekocht, o totale opbrengst van deze veiling beliep dan twee millioen gulden, feev .Vi^£ uur tras de velling welke ongeveer fsntig stuks omvatte, geëindigd. jJfl.JPnbbergen Is de 9-jarige S. Mensiuk, toen icwn a°htor een stilstaanden auto vandaan ju, door een anderen auto, welke juist pas- trend9 eegxepen. De kleine brak een been en ernstig aan liet gelaat gewond. Den duurder treft geen schuld, nnxDEPDAG ZAL Z. D. H. MGR. A. F. itlE&EN het H. Ilartmonument op '„Dekkerswald" bij Nijmegen plechtig onthullen bij gelegenheid van zijn bezoek aan het Sanatorium. Het benoodigde kapitaal voor de oprichting van een Partijbureau, zoo noodzakelijk voor een opgewekt en krachtig leven in onze R. K. Staatspartij, is nog lang niet bijeen. Daar ontbreken nog enkele honderdduizenden aan. Die ontbrekende tonnen behoeven ons echter heuseli niet den schrik op het lijf te jagen of ons te ontmoedigen. Als iedere Katholieke kiezer zijn taxe ad i,betaalt, komen we er royaal. In tijden van verdrukking hebben wij, Katho lieken een offermoed getoond, welke zijn weerga niet vindt. Zouden we nu in tijden, waarin de Katho lieke Partij in Nederland een machtigenr bloei vertoont, welken onze geloofsgenoten in andere landen óns benijden, ons Met een gering gel- delijk offertje willen getroosten Neen de actie voor de stichting van een Partij bureau mag geen fiasco worden. Welken^grootschen indruk zou het maken, wanneer de voorzitter van bet dagelijksck be stuur op 24 November bij het geven van een eerste overzicht van de globale cijfers reeds zou kunnen uitjubelen: Hulde aan de offervaardig heid van Katholiek Nederland, de zeven ton zijn ruimschoots bijeen. Dat behoeft geenszins tot de onmogelijkheden te behooren. In vele streken des lands toch heeft men reeds schitterende voorheelden gegeven. Laat thans degenen, die nog niet aan den oproep gehoor hebben gegeven, zich beijveren, om dezer dagen, althans vóór 15 November waarop de eerste rekening van de ingekomen geldeu door den penningmeester worden opge maakt, hun bijdrage te bestemder plaatse te deponeeren. DE GEREGELDE DIENST GEOPEND. Maandag is de geregelde telefoondienst tus- scheu Nederland en Portugal geopend. Z.Exc. F. dos Santos Tavares, gezant van Portugal te 's-Gravenhage heeft op vriendelijke uitnoo- diging van den Rijkstelefoondienst het eerste gesprek gevoerd. De verbinding was in ieder opzicht volmaakt en liet aan duide. lijkheid niets te wenschen over. Ingesteld door „De Gemeenschap" Door de redactie van het maandschrift „De Gemeenschap" is naast haar poëzieprijs thans ook een prijs voor jonger Nederlandsch proza, ingesteld, jaarlijks uit te reiken, voor een ongepuhliceerden korten roman of uitgewerkte novelle. De jury is samengesteld uit de heer en Dirk Ooster, Chr. de Graaff en Albert Helman. De prijs bedraagt 250 ter wijl de voorwaarden als velgt zijn. Het prozastuk mag nooit te voren geheel of gedeeltelijk gepubliceerd zijn en moet een minimalen omvang hebben van 4 vel druks. De bekroonde verplicht zich zijn werk, in dien hem dit verzocht wordt, bij de Uitgeverij „De Gemeenschap" te doen verschijnen, tegen de gewone voorwaarden, onverminderd het bedrag van den prijs. De inzending is opengesteld tot 15 Januari a.s., 12 uur des middags. Copieën, liefst in machineschrift, kunnen vanaf heden worden ingezonden hij „De Gemeenschap." Uitgevers, Oude Gracht 55, Utrecht deegewenscht onder motto. De uitslag zal worden hekend gemaakt op 1 Maart 1928, terwijl de prijs op 1 Mei d.a.v. zal worden uitgekeerd. TRISTAN UND ISOLDE. Een Hollandsche feestuityoering De co-OPERA-tie zal haar eerste lustrum vierem met een feestvoorstelllng van „Tristan und Isolde". Deze voorstelling zal geheel uit gevoerd worden door Nederlandsche kunste naars, daar dit feest als een zuiver Neder landsch Opera-feest gevierd zal worden. Het Utrechtsch Stedelijk Orchest en 't orkest ran de co-OPERA-tie zullen vereenigd de par tituur van Wagner spelen, waardoor de orkest- sterkte een uitbreiding heeft gekregen tot 100 musici, wat een Bayreuth-bezetting is. Voor deze uitvoering heeft Hermann Schro der drie nieuwe décors gemaakt, waardoor ook het tooneel-beeld aan groote beduiding zal win- BIJZONDERHEDEN OVER DE REIS. De transporten hebben niet gestopt; geen schade Vauwege L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst schrijft men ons: Naar aanleiding van de behouden aankomst te Singapore van de beide secties van het voor de Marine basis aldaar gebouwde 50.000 tons Droogdok, gewen wij hieronder nog enkele bij- zonderbeden over de reis. De midden ;sectie van bet dok is op 21 Juni 3.1. van de werf van de hoeren Swan, Hunter Wigham Richardson Ltd. te Wallse<nd-on- Tyne vertrokken, terwijl de tweede sectie een weelk later de reis heeft aanvaard. Het afvaren van de bodhtige rivier, op zich zelf een moeilijk en riskant werk, had een vlot verloop. Dp midden-sectie kreeg in bet Engelscko Kanaal met slecht weer te kampen, waardoor de voortgang gedurende 3 dagen vrijwel nihil was, terwijl de tweede sectie als een gevolg van een stijven Oosten wind 4 dagen noodig had. om door de Straat van Gibraltar 'te komen. De tweede sectie, welke gevormd werd door het voor- en achterdeel van het dok aan elkaar te bevestigen, was, mede door de schuinoploo- pende uiteinden, een zorgelijker sleep in slecht weer dan de middensectie. In de Middellandsche Zee werden beide transporten door mooi weer begunstigd. Het passeeren van het Suez Kanaal, dat door de smalle vaargeul, die beschikbaar was, een van de moeilijkste gedeelten van de reis was, had een vlot verloop, mede dank zij de doel treffende voorbereide,maatregelen door de Kanaal Maatschappij genomen. De Kanaal-zóne werd in 4 etappes afgelegd en de scheepvaart heeft geen noemenswaardige stagnatie ondervonden. In heit Suez Kanaal en in de Roode Zee werd van de bemanningen meer speciaal het machi nekamer-personeel, zeer veel gevergd door de zeer groote hitte, die aldaar in Augustus heerscht. Toen men ter hoogte van Kaap Guardaful in den Indischen Oceaan gekomen was, bleek dat de Zuid-West moesson nog dermate heersch- te, dat het niet geraden was dooi' te gaan. De beide transporten koerden daarop naar Aden terug. De midden-sectie werd in de Baai van Aden door bergvalwinden overvallen, waardoor 2 der sleepboot en door aanvaring averij opliepen, hetgeen gelukkig niet van emstigem aard was. Men achtte het toch beter de dokdeelen op zee te houden; de sleepbooten hebben het dok c.a. 14 dagen ter hoogte van Aden gaande gehou den, totdat de berichten uit den Indischen Oceaan omtrent de weersgesteldheid gunstiger luidden. Zoowel het dok als de sleepbooten zijn in deze periode sterk aangegroeid. Over den Indischen Oceaan werd de route Colombo-Sabang gevolgd; op diit traject deden zich geen noemenswaardige incidenten voor. Ten slotte werd via de Straat van Malalrka respectievelijk 13 en 16 dezer Singapore be reikt, alwaar beide secties j.n Strait of Jo- hore achter het eiland Waarop Singapore ligt, wei-den gemeerd. Als een bijzonderheid kunnen wij nog ver melden, dat gedurende liet geheele traject, met uitzondering van P°rt Said en het Suez Ka naal, de transporten niet gestopt hebben. De eleepboofcen zijn steeds om beurten in ver schillende havens haar bunkervoorraad gaan aanvullen, terwijl de andere de reis voortzetten. Beide dokdeelen zü'n na het afleggen van een reis van 8500 mijl zonder eenige schade op hunne bestemming afgeleverd. EINDHOVEN VERWACHT HAAR 75.000STEN INWONER. Binnen 3 jaar 100.000 inwoners. Einde dezer maand verwacht Eindhoven liaar 75.000sten inwoner. Indien dit een in Eindho ven geboren kind Is; of anders het eerste in Eindhoven geboren kind na den 75,000sten, dan zal door de gemeente een spaarbankboekje wor den gegeven. Ook particuliere komen al met cadeaux aan. Officieele viering zal Met plaats hebben. Hiermee wil men wachten tot den lOO.OOOsten, die binnen 3 jaar verwacht kan worden. De bevolking neemt elke maand netto tot met 750, d.i. per jaar 9000 inwoners. Voorts zijn er nu 1500 woningen in aanbouw. REGEERINGSCOMMISSIE VOOR DE BEVOLKINGSBOEKHOUDING Gisterenmiddag is de Commissie voor de Be volkingsboekhouding. ingesteld bij beschikking van den Minister van BInnenland&ohe Zaken en Landbouw van 1 September j.l. door Prof. mr. H. W. Methorst in een der lokalen van het Cen traal Bureau voor de statistiek namens den Minister geïnstalleerd, TWEEDE KAMER HET WIJZIGINGS-ONTWERP INGEDIEND EEN GEVAARLIJK PRECEDENT Geen staatsrechtelijke, maar een politieke beslissing De Tweede Kamer is liaar 'openbare werk zaamheden weder begonnen, 'die, met mogelijk een week 'onderbreking, tot Kerstmis zullen duren. Het eerste onderwerp op de agenda was de wijziging van enkele artikelen in de Indische Staatsbegrooting. De totstandkoming van dit ontwerp en de wijze, waarop het bij de Kamer in behandeling moet worden genomen, 'is wel heel zonderling en in geen geval de juiste. Op 22 Februari 1925 was bij de Tweede Kamer in openbare behandeling, artikel 55 van de Indische Staatsbegrooting, ingediend als .gevolg van de Grondwetsherziening van 1922. Op dit artikel waren ingediend een amendement-Scheurer en een amendement- Feber. Tegen het amendement van wijlen Dr. Scbeurer, dat de vrouw uit wilde sluiten van de verkies- en benoembaarheid tot lid van den Volksraad, brak een storm los, waaraan heden de heer Beumer de S.D.A.P. nog eens herinnerde, maar over het am en dement-Feber werd zoo goed als niets gezegd, zoodat het tenslotte met 42 tegen 15 stemmen werd aan genomen, omdat alleen de Minister eenig be zwaar had gemaakt. Door dit amendement werd het aantal van de door den Gouverneur-Generaal tot lid van den Volksraad te benoemen inbeemsche onder danen,, niet-Nederlanders teruggebracht van tien op vijf en dat van onderdanen-Neder landers, dus Buropeaneu, verhoogd van tien tot v ij f 11 e n. Van grooten invloed was deze wijziging niet, maar, door welke omstandigheden ook, die we thans kunnen laten rusten, is de beteekenis er van vreesel.ijk opgeblazen. Heel wat stof heeft dit amender ent later doen opwaaien en de heer Feber is, er bijna beroemd door ge worden. Zoo ziet men dat kleine ooi-zaken groote gevolgen kunnen hebben. Een zeldzame samenloop van omstandigheden was n.. boven dien oorzaak, dat op den dag dat d - Kamer feitelijk door de regeering gedwongen wordt het artikel in zijn vorigen toestand te herstel len, de heer Febtr weder zijn intrede in de Kamer deed en dan ook direct aan het debat er over kon deelnemen. Zooals de heer Feher zeer terecht betoogde, evenals voor hem reeds door de heeren Beumer en van Vuuren gedaan, was, was zijn amendement destijds ntet voortgekomen uit antipathie of wantrouwen tegenover den inlander en nog veel minder voorgesteld om den Inlander klein te houden of te dwarsboomen. Het was zuiver van cultureelen aard, omdat het voor hem de vraag was, of de Inlander al reeds beschikte over de bestuurlijke eigenschappen, noodig voor het verrichten van werkzaamheden in een zuiver Westersch parlementair stelsel. Alle motleven, door den Minister aangevoerd om op de geno-ien beslissing terug te komen, zijn ge grond op het sentiment, van reëelen aard is er niet een. De sfeer door de regeering in Indië en ook hier rondom dit voorstel gewekt, is echter zoodanig, dat men er moeilijk meer tegen kan stemmen zonder den schijn o,p zich te laden van wantrouwen, tegenover den inlander. Het beleid in deze heole kwestie kan dan ook niet scherp genoeg gehekeld worden. De Kamer, die min of meer gedwongen wordt voor dit ontwerp te stemmen, neemt dan ook geen staatsrechterlijke, maar een politieke be slissing, De vorm van dit wetsontwerp is ab soluut "verwerpelijk en hetgeen nu geschiedt, is staatkundig een gevaarlijk precedent Op een wijze als aan weinigen gegeven is het te doen, heeft de heer Beumer, den verbijsterenden gang van zaken besproken, al had de minister bij de behandeling van de begrooting reeds verklaard, dat iets dergelijks niet meer voor zou komen. De omschrijving van het doel van de wet is al dadelijk mis, want hierin zegt de regeering, dat de wijziging van enkele artikelen noodzakelijk is. De Kamer heeft geen keus, In andere ontwerpen staat altijd dat wijziging wenschelijk is, of in het alge meen belang noodig, maar noodzakelijk, dat woord is in onze democratische staatsinrich ting niet bruikbaar. Deze afgevaardigde zal dan ook niet bukken voor den drang van den Gouverneur-generaal en den Minister van Ko loniën en zijn stem niet geven aan dit, zooals hij het noemde, in ongerechtigheid geboren ontwerp. Al oordeelden de heeren van Vuuren en van Boetzelaer over de tot standkoming van het ontwerp op gelijke wijze, hun conclusie is anders, want aan de inlandsche meerderheid, die door verandering van die getallen ontstaat, zullen ze hun stem niet onthouden. De eenige, die den bewindsman hulde bracht, was de beer Cramer, al meende hij ook dat - het initiatief van hem was uitgegaan, omdat hij destijds een motie had ingediend, die zeker zon zijn verworpen en daarom weder wer/i ingetrokken. Over de andere wijziging van de Staatsrege ling waarhij de Raad van Indië met twee in landsche leden wordt uitgebreid en het lid maatschap tot vijf jaarbeperkt, is niet veel gezegd, alleen de heer van Boetzelaer zal daar tegenstemmen. Bij den aanvang van de vergadering heeft de Kamer de interpellatie-Drop over de onge vallen in de mijn Hendrik toegestaan en ia de communist de Visser heftig te keer ge gaan tegen den voorzitter, omdat deze een in terpellatie, aangevraagd op 11 Maart 1926, nu niet op de agenda wilde plaatsen. Actueel ls het onderwerp, het verblijf hier te lande van Kurt Vogel, nu zeker niet meer, zoodat de voorzitter volkomen gelijk had. Het was daar om onredelijk hier te spreken van partijdig heid. De heer de Visser wond zich echter kunstmatig op, dreigde met obstructie en noo- digde zelfs den voorzitter uit met hem to „knokken". Hij wilde blijkbaar van de plaats der stenografen in het midden van de Kamer een boksring maken. Toen echter de voorzit ter toezegde, dat de interpellatie na Kerst mis op de agenda zou worden geplaatst, was alle boosheid in eens verdwenen en de vrede gesloten. DE FINANCIEELE VERHOUDING «f TUSSCHEN HET RIJK EN DE 1 GEMEENTEN. Spoedige behandeling van het ontwerp Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw» Comité verzoekt aan de Tweede Kamer te wil» len bevorderen, dat de behandeling van het wetsontwerp betreffende de herziening van da financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten zoo spoedig mogelijk geschiedt,. DE EX-KEIZER. Het zoovoelste fantasie-bericht. Dezer dagen werd, in sommige bladen, het bericht gelanceerd, hetwelk ontleend was aan de „Düsseldorfer Nachrichten", dat ex-kelzer Wilhelm het slot 's-Heerenberg van den heer J. H. van Heek, te Enschedé, zou hebben ge kocht. Na informatie, deelde men ons echter van, bevoegde zijde mede, dat dit bericht op fan tasie moet berusten. W. BOISSEVAIN. Als Tweede Kamerlid ontslag genomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den heer W. Boissevaln, gedag» teekend 10 October 1928 houdende mededee- ling, dat hij zijn ontslag neemt als lid dei; Kamer. Zijn opvolger zal zijn dr. Vos te Amsterdam, R. C. VERWEIJCK. Naar wij vernemen, zal de heer R. C. Ver- weijck, directeur-redacteur van het dagblad „De Standaard", op 26 October a.s. zijn zeven tigsten verjaardag vieren. Onder eerevoorzit terschap van den heer H. Colijn en onder voorzitterschap van Amsterdam's burgemees ter, den heer W. de Vlugt, heeft zich een eere-comité gevormd, dat zich ten doel stelt den jubilaris te doen huldigen. DE GRAF ZEPPELIN" AANGEKOMEN. De „Graf Zeppelin" is Maandagmiddag om onge veer kwart over vijf op de plaats van bestemming aangekomen. Hoe het trotsche luchtschip hoven New Jork gezweefd moet hebben toont de hierboven gereproduceerde foto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5