DE INDISCHE STAATSREGELING r v'^ rTrAG 18 OCTOBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 de BURCERGASTHUÏS-KVvESTIE TE AARDENBURG. VOOR HET HAAGSCH GERECHTSHOF DE HEEREN RAKEN NA 3 DAGEN UITGEPRAAT. EN DE REEUWIJKSCHE SLUYPWIJKSCHE PLASSEN. DE RIJKSMIDDELEN VERSCHILLENDE WENSCHEN DER ARHBËTDERS DE MALVERSATIES TE MEPPEL, ACHTDUIZEND GULDEN KAS-TEKQRT. KNOEIERIJEN. 4 I>r-cstiging van het vonnis geëiseht. TWEEDE KAMER "u honger beroep is gisteren voor het Ge- ■rechtsnof te 's Graveuhage behandeld de zaak tegen W. J. van V., rustend landbouwer te Aardenburg. die hij vonnis van de Rechtbank te Middelburg d.d. 8 Juni j'.l-, terzake Van huis vredebreuk, ts veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte zou op 29 Ja nuari 1927 wederrechtelijk hebben vertoefd in de vergaderzaal van het college van regenten O' het burgergasthuis te Aardonfourg voorzitter van het college van regenten, d ^eer C. M. v. d. Broeke, als getuige gehoord, verklaarde, dat, toen het college van regenten on genoemden datum vergaderde, verdachte in d;. vergaderzaal is gekomen met een geloofs brief Inzake zijn benoeming tot regent. Getuige beeft verdachte niet willen toelaten, omdat zijn verkiezing niet op geldige wijze zou zijn ge schied. Derhalve heeft getuige verdachte ver zocht zich te verwijderen, hetgeen deze weiger de. Getuige heeft toen een wachtmeester der marechaussee binnengeroepen en in diens bij zijn nogmaals tegen verdachte gezegd, dat hij zich moest verwijderen. Eerst nadat de wacht meester or aan toegevoegd had, dat hij geweld zou moeten gebruiken, wanneer verdachte zich niet vrijwillig verwijderde, is deze heengegaan. Getuige gaf een overzicht van het verloop van do verkiezing van verdachte tot regent. verdachte merkte daartegen op, dat. het ver loop dor verkiezing hem thans niet Interes seert. Hij is daar niet bij geweest. Hij had van den burgemeester kennis gekregen van zijn be noeming en voor hem gaat het hier uitsluitend on hef strafbare feit: huisvredebreuk. 'erschillende andere regenten werden nog ah- getuige gehoord. Men achtte de verkiezing van verdachte niet juist, omdat in de gecom bineerd" vergadering van den gemeenteraad met het college van regenten de heer de Brui ne. waarnemend griffier, maar toch ook tevens regent van deelneming aan de stemming was uitgesloten. Toen het ten slotte tot een her stemming kwam tusschen verdachte en den h- cr v. d. Broeke en ook laatstgenoemde en zijn echtgenoot^ van deelneming aan de stemming werden uitgesloten, zijn zes der aanwezigen opgestaan, hebben zich verwijderd en niet meer de stemming deelgenomen. *t uitdrukkelijk vragen van den president van den verdediger, mr. du Rij Beest Holle, verklaarden de verschillende getuigen, dat het volgens hen uitgesloten zou zijn, dat de heer Reepmaker toch nog aan de stemming zou heb ben deelgenomen. '"t nnd-gemeenteraadslid, de'heer Reep ma lt hierna gehoord als getuige, verzekerde zelf ook nadrukkelijk, dat hij niet aan de laatste s' -Timing heeft deelgenomen. "te burgemeester van Aardenburg, de. heer T M Jrermaat, daarentegen verklaarde, dat hij gezien had. dat de heer Reepmaker hij de laatste stemming een briefje aan den secretaris <1 gecombineerd© vergadering heeft afgege ven. Er waren teen zes stemmen uitgebracht v irvau vijf op verdachte en één in blanco letulge Reepmaker hield vol, dat hij niet ge- s'- nvl heeft. Gok kon hij zieh niet voorstellen, dot hij het stembriefje hij het weggaan mis schien weer zonder meer heeft afgegeven Hierna 1 de zitting geschorst. Na efe pauze was het woord aan den advo caat-generaal, mr. Brants, tot het nemen van zfn requisitoir. Verdacht» had kennis gekregen van 1 den burgemeester, dat hij tot regent van het gast huis was verkozen en op dien grond verlang- hij toelating tot de vergadering van het college van regenten. Dit college heeft tot twee heer toe besloten aan verdachte toegang te weigeren en daarop is hem gelast de vergade ring te verlaten, waaraan hij niet direct vol- flnrn heeft. -tor. vereenigde zich met de uitvoerige mo- 1 tfveerfng in het vonnis der Middelburgsche rechtbank, welk college de verkiezing van verdachte onwettig acht. Hier kon de geheele vergadering van regenten de innerlijke waar de en dat is in deze kwestieuse zaak van veel belang van verdachte's geloofsbrief be- oi.Pueelen en onder die omstandigheden heeft men hem len toegang geweigerd. Verdachte heeft aan ie aanzegging om zich te verwijde ren niet aanstonds gevolg gegeven, zoowel het element, opzet" als het element „wederrech telijk" van het telastegelegde delict achtte spr. bier aanwezig. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis a quo. 'Vrdachte's raadsman, mr. du Rij van Beest II concludeerde derhalve tot vrijspraak, -aak 31 dezer. DE R. K. BEDIENDEN EN HET FEEST VAN ALLERHEILIGEN UIT DE BOL'WVAKBEDRIJVEN Contract-actie HET WIJZIGINGSONTW ERP IN BEHANDELING De heer de Visser, die Diasdag gevraagd had een interpellatie te mogen houden over toe standen, die er blijken te bestaan in het inter- neeringskamp Boven-Digoel, vroeg thans de beslissing over dat verzoek uit te stellen tot de regeeriag de noodige inlichtingen had ge kregen. Op zichzelf een heel begrijpelijk ver zoek, maar de leider der S.D.A.P. kon zich niet inhouden en moest de opmerking maken, dat de heer de Visser de aanvrage voor de in terpellatie alleen had ingediend, om te zor gen, dat de heer Cramer, die vragen gesteld had, hem nieit voor zou zijn. Het is anders merkwaardig hoe bang de lieeren van de groote roode fractie zijn voor den communist, bij wiens redevoeringen ze maar liefst de zaal verlaten. Hij kan het hun ook ongenadig lastig maken en niemand is in staat hun met een beroep op eigen begin selen beter het leege en dubbelzinnige van hun leuzen en daden voor te houden dan de communist de Visser. Het vordert wel eens wat veel tijd van de Kamer, omdat hij zich voor eigen propaganda op zijwegen begeeft, Twee uur lang heeft de heer de Visser over deze eenvoudige wetswijziging, waarover op een enkel lid na, allen het eens zijn, gepraat. Natuurlijk moet volgens hem het Nederland- sche gezag verdwijnen om daarvoor dat van Moskou in de plaats te stellen. Wat Nederland in Indië in drie eeuwen heeft tot stand ge bracht, zal het volk onder communistische lei ding in 10 jaren veel beter doen. Hoe echter de S.D.A.P. zoo kon juichen over dit regeeringsvoorstel, is hem een raadsel. Hier vecht en pleit men, zóólang men ten minste niet achter de groene tafel zit, steeds voor een verplaatsing van de macht, die in handen van de S.D.A.P. moet komen. Hoe dit uu te rijmen Is met het gejitieh over dit wijzigingsvoorstel, waarvan, zooals de beeren zelf erkennen, d,e voornaamste factor is, dat geen machtsverschuiving zal plaats hebben, is den heer de Visser onbegrijpelijk. Het is zeer juist gezien, maar de woordvoerder der S.D.A.P. zal er wel niet op antwoorden. Heel veel van 'deze lange redevoering ging langs den minister heen, maar toch vragen wij ons wel eens af, hoe hij moet staan tegen over tal van communistische wenschen, als we zien dat hij ter zijner voorlichting zich beide dagen heeft doen vergezellen door den communistischen referendaris van zijn depar tement, die, diep weggedoken in een loge, de debatten volgt. De linkerzijde maakt zich anders wel heel erg druk over dit ontwerp. Zelfs de heer Albarda kon niet nalaten om ook het woord Een actie voor Zondagheiligi.ng Door de Ned. R.K. Bond van Handels-, kan toor- en winkelbedienden „St. Franclscus van Asslsië" is aan de besturen der R.K. coöpera tieve vereeniglngen in Nederland een schrij ven gezonden waarin met heit oog O-p don ko menden feestdag van Allerheiligen op 1 No vember a.s. wordt verzocht om op dien dag van het in 'dienst zijnde personeel geen arbeid te verlangen, maar dien dag als feestdag te doen vieren. Voorts wordt verzocht deze goede gewoonte ook toe te passen op alle nog komen de dagen, waarop slafelijke arbekT Verbal en is. De ItouwvakarbaiderBbonclen te' Harliuigén, hebben het plaatselijk loondöhtract opgezegd en den patroons de volgende- voorstellen ge daan een jaariijksche vacantia met behoud van loon en toeslag. Hooger? vergoeding wegens loonderving op Christelijke feestdagen. Ver der wenschen zij de instelling van een plaatse lijke g each i lien c o mm isai e De Chr. en R- K. organisaties hebben boven dien een regeling voor kindertoeslag gevraagd. te voeren. Bij zijn bestrijding van het betoog van den heer Feber poogde de leider van de S. D. A? P. geestig te zijn, maar dat gaat hem, die voer de Kamer altijd staat te meesteren, alsof hij voor een klas schooljongens staat, heelemaal niet af. Over het ontwerp is men uitgepraat, dat bleek wel uit de rede van den burgemeester van Rotterdam, die afgescheiden van zijn juiste opmerkingen over het beleid van den Minister, bij deze behandeling zelfs de inter nationale koloniale politiek en de afvaardiging naar het in het volgende jaar te Genève te houden congres voor den Arbeid ter sprake bracht. Theoretisch zou hij door het antwoord van den Minister, wat het laatste aangaat, tevreden kunnen zijn. Toegezegd werd, dat een Indische specialiteit zal worden aangewezen. Evenals de heer Bijleveld zal ook de heer Droogleever Fortuyn voor het ontwerp stem men, zij het, zcoals velen, onder protest tegen de wijze van totstandkoming. De heer Joekes nam deze wijze in bescher ming en meende, dat deheer Beniner veel te ver was gegaan in zijn critiek. Zijn bescnouwing was buitengewoon kort en wit verwacht mocht hebben, vt hij na zijn reis naar Indië daar over nu eens iets bijzonders zou vertellen kwam bedrogen uit. Hij bewaart de door hem vergaderde kennis voorloopig blijkbaar nog tot de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting. Tegenover de boeren van Boetze- laer en Bijleveld heeft hij, evenals de Minister later deed, de uitbreiding van" het aantal leden van den raad van Ned.-Indië met twee ,in- landsehe leden verdedigd. Het aantal van vijf leden, waaruit de raad tot - toe bestaat, is te klein om daarin mannen te benoemen die van alle takken van dienst op de hoogte zijn. Finaneieele en technische deskundigen worden zelden of nooit tot lid van dt raad benoemd. Tot heden hebben alleen maar zitting in den raad deskundigen op het terrein van admini stratie, bestuur op en buiten Java en Madoera enrechtspraak. We voelen iets voor dit argu ment, maar waarom er mu beslist twee in- landsche leden bij moeten komen, is ons door den Minister niet reelit duidelijk gemaakt, te meer waar de Staatsregelingtot heden in het midden liet, of een lid Europeaan dan wel Inlander moest zijn. Met wat goeden wil -komt de Kante heden met het ontwerp klaar,, maar drie dagen ver gaderen L toch wel heel lang voor een wets wijziging, die werkelijk niet van zoo groote beteekenls is en evenmin het zoo zeer noodige middel bevat om rust en algemeene tevreden heid te brer gen in Nederlaadsch-In&ië. EEN ONGUNSTIG LICHT OP EET ECONOMISCH 1 EVEN Over September dezes jaars is de bate voor de schatkist uit de bekende middelen heel wat lager uitgevallen dan over de negende maand van het vorige jaar. Zoekt men naar de voornaamste teleurstel lingen, dan blijkt de grootste te schuilen in de inkomstenbelasting, welke f 1.985.000 achter bleef, wat voor een enkele maand wel wat heel veel is. Wat de oorzaak van zulk een terug gang is, die ook over de laatste drie vooraf gaande maanden zich reeds afteekende. is niet aanstonds duidelijk. In teruggang der inkomens zou men het, ge zien den gang van het economische leven, niet behoeven te zoeken. Ook de groote verlaging In deze belasting, welke over het belastingjaar 19281929 is ingetreden, een verlaging van 20 procent, kon in deze lagere opbrengstcijfers niet spreken. Teleurstellend zijn ook de opbrengsten van zegel- en registratierechten. Uit de weinige beweging ter beurze laat zich dit goed verkla ren, al mocht de emissie-bedrijvigheid in Sep tember niet geheel van beteekenis ontbloot heeten. Beide middelen werken aan den terug gang mee met resp. f 314.000 en f 262.000. Dan spreekt in den achteruitgang over Sep tember een hartig woordje mee (vergeef de beeldspraak) de suiker. Deze liet ons voor 3.5 ton in den steek. Na de goede opbrengsten In vorige maanden is dit geenszins te verwonderen. Uit de kleine stijging van het middel der invoerrechten met f 32.000 en van het statis- tiekrecht met 8.500, waartegenover staat een kleine daling in de loodsgelden, zou men kun nen concludeeren tot een geringe toename van het grensverkeer onder een gelijktijdige vermin dering van het scheepsverkeer. Der traditie getrouw komt er uit het middel van den gedistilleerdaccijns weer minder; daar entegen nit bier weder meer, (resp. f 550.000 meer en f 415.000 minder). Langzamerhand begint de opbrengst over het reeds verschenen deel des Jaars in beteekenis de maandopbrengst geheel te overvleugelen, omdat de eerste zooveel meer zegt over den ontwikkelingegang van de middelen zelf en van de maatschappelijke verschijnselen daar achter. Over de eerste drie kwartalen ging de op brengst de raming te boven met niet minder dan ruim 16 millioen. Daarentegen, wanneer vergeleken wordt de opbrengst over de eerste drie kwartalen van dit jaar met die van het vorig jaar, dan blijkt er een vermindering aan wezig van f 9.683.000. Daar echter deze vermindering zich geheel laat verklaren levert zij geen reden tot slape- looze nachten. Voor f 7.790.000 werd er minder ontvangen uit de successie-belastingen. Dat nu klopt vrij wel met de verwachting omtrent de opbrengst wegens de verlaging In de tarieven, welke zijn gaan gelden 1 Januari 1927, Over September dezes jaars is de opbrengst uit successierechten bijna preeies aan die over September 1927 gelijk geweest, zuiver volgens de verwachtingen dus. Voel beter is nog te verklaren de verminde- De organisaties van boeren, tuinders, land- en tuinbouwarbeiders adresseeren aan de Staten van Zuid-Holland ring van de belasting'op rij wielen met ruim 2 millioen. Immers d-eze belasting paraisseert onder de gewone middelen nog slechts voor 10 procent, terwijl zij verleden jaar neg voor 40 procent op de gewone 'begroeting van middelen stond. Tot heden is dus aan rijwiel-belasting reeds binnen: 10 maal het bedrag, dat onder de gewone middelen is vermeld, dus: ƒ6.216.50.5. Wanneer men rekening houdt met de bijna 8 millioen der vermindering °P successie en met de 2 millioen op rij wielen, is hetnadeeilg ver schil over de eerste drie kwartalen weggewerkt. Als grootste nadeeiig verschil blijft dan ver der de aandacht trekken dat van de inkom stenbelasting ad 6,118.000. Ten-wijl het belangrijkste verschil bij de per- soneeie belasting (-al. 1.337.000 lager) zich laat verklaren uit de lagere tarieven voor dit middel, blijft de groote verlaging bij de in komsten-belasting voor ons nog iets onbegrij pelijks houden. Als voornaamste tegenvaller is wel te boe ken de teruggang der dividend- en tantième- belasting. Nog wat harder dan het bier gestegen is (nl. 580.009) nam het gedistilleerd af (n.l. met 765.000). Ofschoon er in hot vermeerderd biergebruik geen zegen behoeft ge-zien te wor den, is het toch geen kwade verplaatsing van alcoholgebruik. Echter vreezen wij, dat ook de clandestiene productie en de smokkelarij hun part hebben aan de verlaging in de opbrengst van het gedistilleerd Overigens over de geheele linie goede op brengsten met niet onbeduidende verhoogin gen. Invoerrechten met 3.361.000 meer, registra tierechten met 3.625.000 meer, suikeraecijns met 1.040.000 meer, tabaksaccijns met 257.000 meer, dit zijn de voornaamste posten, 'die meespreken. Dat de loodsgelden iets minder fleurig uit vielen (n.l. 50.000 minder, d.i. bijna 14 pro cent) is wel voer het grootste deel toe te schrij ven aan het feit, dat hier in 1927 door enkele extra-oorzaken het scheepsverkeer wat kunst matig ls opgevoerd. Ook dit middel is op zich zelf beschouwd niet onbevredigend te noemen. Alles samengenomen een middelenstaat, wel ke op de rijksschatkist een gunstig en .op ons economisch leven geen ongunstig licht werpt. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Candidaten van de C. P. H. GEWEERDE BANNELINGEN OP DE LIJST, Het Partijbestuur van de Communistische Partij „Holland" heeft voor de a.s. Kamerver kiezingen een advies samengesteld en naar de afdeelingen gezonden. Onder de zes eerstgenoemde candidaten zijn drie Indonesische bannelingen nl. Darsono, Moeso, en Alimin, die, zooals "men weet, door de NedeHandsche regeering uit Indonesië wor den geweerd. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING De heer G. H. A. Habets, burgemeester van Kerhrade, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. SPOEDIGE UITVOERING DER PLANNEN TOT DROOGMAKING GEWENSCHT GEACHT De werkeommissie inzake de Reeuwijksche en Sluypwijksche Plassen, vertegenwoordigers van de organisaties van boeren en tuinders en land- en tuinbouwarbeiders, werkzaam over het gebied der Provincie Zuid-Holland, veroorloven zich het navolgende onder de aandacht te bren gen der Staten der Provincie Zuid-Holland. Het groote belang, dat voor adressanten gele gen is in de verwezenlijking van de plannen tot droogmaking der Reeuwijksche en Sluypwijk- sch Plassen, heeft hen er toe gebracht nu deze aangelegenheid blijkbaar een stadium is ingetreden, waarin een definitieve beslissing zal moetan worden genomen een Commissie inzake de Reeuwijksche en Sluypwijksche Plas sen in te stellen. Ai meenen adressanten dat de Staten in over- groote meerderheid de plannen tot droogma king der hoogergenoemde Plassen welgezind zijn en op de spoedige uitvoering hiervan prijs stellen, toch komt bet hun gewenscht voor aan de Staten voor te leggen eenige argumenten, die meer in het hijzonder gezien van uit den ooghoek van den land- en tuinbouw pleiten voor droogmaking. De meeste plassen, ook die, welke men nog in de Provincie Zuid-Holland aantreft, zijn ge vormd door uitvening van landen, later ook reeds bestaande polders. Het op deze landen gevonden veen werd hier uitgedolven en later ook uitgebaggerd, omdat het grootendeels de uitstekende brandstof voor de stedelijke con tra: de harde of korte turf (sponturf) leverde. Oorspronkelijk geschiedde dit vervenen, slaeht- turfen en uitmoeren bi het wilde weg, zonder beperkende bepalingen. Hierdoor ontstonden diepe plassen en groote oppervlakten land wer den zoodoende bijna geheel waardeloos. Uit de geschiedenisblijkt duidelijk, dat van den aanvang a.f de bedoeling heeft voorgezeten, om het tot water gemaakte cultuurland te zijner tijd weer opnieuw tot cultuurland te maken- Zoodoende zijn weer tal van door uitvening ont stane plassen in den loop der tijden droogge maakt. Toch staat tegenover een landverlies, dat Nederland gedurende al die jaren heeft ge leden, van 581.332 H. A. nog maar een landaan- winst door bedijking en droogmaking van 373.507 H. A., zoodat het nog overblijvende ver lies niet minder dan 207.800 H. A. bedraagt. Er is trouwens sedert eeuwen een traditie in ons vaderland, om dergelijke Plassen droog te maken en weer als cultuurland terug te win nen. Thans, meer dan ooit, moet deze vadsrland- scbe traditle worden voortgezet. Bij de gewel dige toeneming van de bevolking van Neder land, begint zich hoe langer hoe meer de'be hoefte te doen gevoelen. Aan de behoefte aan cultuurgrond wordt wel is waar ©enigermate tegemoet gekomen door de landaanwinst (bedijking', droogmaking, ontgin ning van woeste gronden enz.) die volgens de berekening der Oommissie-Lovink in de laatste eeuw circa 400.000 II.A. of gemiddeld ongeveer 4000 H. A. per jaar bedragen heeft. Maar daar staat tegenover, dat er ook jaarlijks een groot verlies aan cultuurland is. Is ter bevrediging van den landnood, de droogmaking in het algemeen gewenscht, die van de Reeuwijksche en Sluypwijksche Plassen in het bijzonder behoort, zonder verwijl te wor den aangevat en met alle kracht doorgezet. Het is niet te ontkennen, dat een aanwinst van rond 800 H.A. en rekent men den steeds in gevaar verkeerende polder Broekvelden en Vettembroek er bij: rond 1000 H.A. goeden cultuurgrond de algemeene welvaart eener streek belangrijk verhoogt. In hooge mate vooral zal de welvaart der stad Gouda er sterk door worden vermeerderd. Wat Boskoop betreft, de aldaar gevestigde tuinbouwbedrijven zitten voortdurend ver legen om veenaarde en hiervan komt na droogmaking der Reeuwijksche en Sluijpwijk- sehe Plassen en bij egalisatie van den naar boven gekomen bodem wellicht eene min of meer groote hoeveelheid ter beschikking. Verder moge worden gewezen op het feit, dat het werk deT bedijking en droogmaking gedurende vele maanden een belangrijk object voor werkverschaffing vormt, daar van het totaal voor aanleg geraamde bedrag ongeveer de helft uit arbeidslaonen bestaat nog afgezien van de omstandigheid, dat ook voor het in cultuur brengen veel handenarbeid zal worden vereischt. In dit verband moge er op worden gewezen, dat thans vele steden van ons land gelden beschikbaar stellen om de emigratie van boeren en tuinders en land- en tuinbouwarbeiders naar Frankrijk en Canada te bevorderen, omdat zij tal van werkloozen mede hebben te onderhouden en niet voldoende werkgelegenheid van buiten- gewonen aard voor hen kunnen vinden. Adressanten meenen te mogen zeggen, dat ook door tewerkstelling van werkloozen bij de uitvoering van het werk een belang rijke vermindering van de directe uitgaven wordt verkregen. Dan willen adressanten nog wijzen op de volgende voordeelen, die de droogmaking der Plassen zal brengen aan de onmiddellijke omgeving ervan. Op de eerste plaats moet genoemd worden het veilig stellen van den aangrenzenden polder Broekvelden en Vettenbroek. Ook schijnt het naar het oordeel van deskundigen geenszins uitgesloten te zijn, dat de droog making er toe zal medewerken de kwel in de polders Middelburg en De Tempel te ver minderen. Daarenboven kan de algemeene regeling van de bemaling in geheel- deze stTeek belangrijk worden verbeterd, nadat de plassen zullen zijn drooggelegd. Voor de erven en vooral voer de wegen binnen het gebied der plassen zelf zal de droogmaking tenge volge hebben, dat in belangrijke mate op de kosten voor onderhoud en oeververbinding zal kunnen worden bespaard. Wat het natuurschoon der plassen betreft, betreuren ook adressanten het, dat dit in den huldigen vorm zal verdwijnen, maar zij troosten zich met de gedachte, dat de nieuwe vruchtbare polder, die na droog making der Plassen zal ontstaan, evenzeer een brok natuurschoon, zij- ï,et da» in anderen vorm, zal wezen. Zoodra, na «ekele jaren, deze aan den land- en tuinbPSw terugge. y Misplaatst vertrouwen in den :H|I Gemeente-secretaris. „AAN KWADE TROUW VAN BURGEMEESTERS ZIJDE VALT NIET TÉ DENKEN" De Minister van Binnenlandsche Zaken m Landbouw deelt ter beantwoording van vra gen van den heer Schaper. Het rapport aangaande het financieel en gel delijk beheer der gemeente Meppel, uitgebracht door het Centraal Bureau voor verificatie ei finaneieele adviezen der Vereeniging van Ne dei'landscbe Gemeenten, wordt ter definitie ve beantwoording van de gestelde vragen - overgelegd ter griffie. Gelijk hieruit moge blijken, heeft bovena misplaatst vertrouwen in den gemeente-secre taris den burgemeester en andere leden var het gemeentebestuur geleid tot handelingen ei verzuimen, die op ernstige schade voor de ge meente zijn uitgeloopen. Do burgemeester heeft zich bereid verklaar die schade, voor zooveel zij aan zijn schuld i. te wijten, te vergoeden. Aangezien aan kwad trouw van 's burgemeesters zijde niet valt t' denken, acht de ondergeteekende onder dez omstandigheden geen voldoenden grond aan wezig een ongevraagd ontslag te bevorderen Te Zaandam DE KASSIER IS ONTSLAGEN In de kas van de gemeentelijke lichtbedrij ven te Zaandam is, volgens „De Courant" eez tekort ontdekt van ongeveer 8000. In ver band hiermee hebben B. en W. den kassief J. van B. die met hef beheer der geiden wai beiast ontslagen. Te Tubbergcn BEZWAREN TEGEN DEN OPZICHTER Zeer bezwarende verklaringen worden, vo| gens „De Courant", afgelegd in een rappor, van den heer T. A. Trijssenaar, architect tt Almelo, die door een raadscommissie var onderzoek naar de handelingen van den g< meeuteopzichter H. J. W. te Albergen, gemeend Tubbergen, was aangezocht zijn deskundlgt' medewerking te verleenen. De opzichter blijkt zich bevoordeeld te hel ben ten koste van de gemeente. Van het voorga schreven® in de bestekken en teekeningef werd herhaaldelijk afgeweken. VERDUISTERING AAN EEN SUIKERFABRIEK Boekhouder en employé staan terecht SOERABAJA, 16 October. (ANETA). Tegei, den heer C., employé bjj een suikerfabriek, t wegens verduistering één jaar gevangenisst-a, geëiseht, onder aftrek van preventief. Tegen den heer St., oud-boekhouder-kassia bij de firma Gebr. D., is wegens verduisteriu van 36.000, drie jaar en zes maanden geval* genisstraf geëiseht. De uitspraak is bepaald op 23 October. INBRAAK BIJ EEN GEMEENTE ONTVANGER Een brandkast gestolen BIJ HET TERUGVINDEN WAS DE INHOUD VERDWENEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebbei. inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoo van den heer Koeken, gem. ontvanger en ad ministeerend armbestuur van het Burg. Armbe stuur te Megen. In het voorjaar is daar een dei gelijke inbraak gepleegd, waarbij de gemeente brandkast werd geplunderd. De dieven hebba zich thans op dezelfde wijze toegang tot d woning verschaft, door het opschuiven van eei raam, nadat door een boring de sluiting .wat' verbroken. Ze hebben toen de brandkast va het Armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij de, molen. Met een kruiwagen, die op eenigen af stand stond, heisben zij de kast daarheen ver voerd. Ze was geheel opengebroken. De geldet zijn eruit ontvreemd tot een bedrag van ongï veer 1100 gulden. MR. H. VOS. Mr. H. Vos, te Leiden, een der grootste ken ners van ons staats- en administratiefrecht) heeft gisteren onder vele blijken van belang stelling zijn 7'0sten verjaardag gevie-d schonken bodem zal zijn beplant met geboomte en bezet met boerderijen en tuinderijen, dar zal leder, die deze, met nieuw leven be zielde streek ziet, getroffen worden door dt schoonheid, die 4e na taut ten toon spreidt op vruchtbare akkers en tuinen evenzeel als op spiegelende wateren. Wat de gelegen held voor sport en ontspanning aangaat, zijr adressanten ervan overtuigd, dat de zeel weinigen, die deze Plassen thans hiervoo. benutten, er stellig in zullen slagen elder? min of meer in de nabijheid hunner haard steden een soortgelijke gelegenheid zullor' vermogen te vinden. Een en ander geeft adressanten aa.nteidm" de Staten met den meesten aandrang te ver zoeken, .alles in het werk te willen stellen om -het plan tot droogmaking van de Reen wijkache en Sluypwijkaehe Piassen onver wiijJd tot uitvoering te doen komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6