ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 DERDBLAD PAGINA 2 ALGEMEEN OVERZECHT. twee millioen francs AFTREDEN VAN GRAAF BETHLEN? PORTUGAL AAN HET H. HART. DE INSTORTING TE PARIJS. HET CONFLICT IN DE POOLSCHE TEXTIELINDUSTRIE. DE „GRAF ZEPPELIN". HET DAWFS-PLAN DE STRIJD IN FRANKRIJK Parker Gilbert, de agent generaal der ge- allieerctein, die de Duiitsche ootriogzpchuldbe- talingen moet incasseer en is te Londen druk aan 't praten geweest over allerlei financieele kwesties. Waarschijnlijk is bet zijn hoofddoel wel geweest; alle mogendheden die daarvoor •in aanmerking kwamen, in een conferentie bijeen te roepen. Daax zal dan uiteindelijk be slist worden oven* de som, die Duitsohtland nog te betalen heeft. Parker Gilbert zou er waarde aan hechten de conferentie tusschen 10 November a.s. en Maart 1929 te houden, dus na die verkiezingen voor het Amerikaanscihe presidentschap en vóór de verkiezingen voor het Engelsche par lement. Engeland zou al wiillen deelnemen aan de conferentiemet die andere mogendheden zou Parker Gilbert nu gaan praten. Hij bevindt zich momenteel te Parijs en is daarop gevolgd door den Engelschea minister van Financiën, die deelnam aan de besprekingen met Poin- caré. Men kan er dus stellig van op aan, dat er gewerkt wordt aan een opruiming der oor- lagsschnlden. Indien Amerika zou willen mee helpen, zou. diie opruiming heel wat vlugger gaan. Al schijnt de samenwerking der Euro- peesohe landen todh nog veel te kunnen he reiken. Er wordt beweerd, dat Parker Gilbert een hooge fLnancieele post zou krijgen in Amerika en dat hij in verband daarmee eerst nog graag orde zou scheppen in den Europeeschen finao- oieelen toestand. In vorband met de herstel-kwestie kan nog gameid worden, dat de zetel van de Rijnland- Cummilasie uit Coblanfs wordt overgeplaatst naar Wiesbaden. Maar het tweede deel van het bezette gebied, wordt nog niet ontruimd zocals al gemeld was. De anti-kerkelijke toeoren in Frankrijk wot- den onrustig: drie van hun vier ministers hebben zich koest gehoudten en alleen, de vierde de godsdiensthater Harriot heeft met aftbreden gedreigd als de kloosterlingen hun recht terugkregen. De hoeren beginnen nu hang te worden, dat de zaak er toch door zal komen en dat Hen-riot er dan metsen uit zal liggen. Want de zoogenaamde radlcaal- soöialisiten (onze vrijzinnig democraten, maar veel anti-godisdienstiger) zijn over de kwestie totaal verdeeld. Een dier bekends leiders, hoe wel zelf vrijmetselaar, heeft verklaard, dat hij voorstander is van de volle vrijheid voor de ntissiie-orden, die de beste verdedigers van den Franse-ken invloed in de koloniën zijn. Hij zegt, dat het landsbelang boven het partij belang, moet gaan en dat het heel aardig is van „leeke<n"-mis8!ies te spreken, maar dat in afziienbareu tijd daar nog niet veel van te verwachten is, „Vrijdenker, als ik ben, zal' artikel 71 toch in mij een verdediger vinden". De radicale hearen zuillen dus wel in moe ten binden. En dit te meer, nu zelfs, de socialisten zoo slim zijn geweest zich buiten den strijd te houden. Hun leider heeft zijn vniend Amnio! niet gevolgd in. diens feilen aanval op de kloosterlingen. Toen eerstge noemde Léon Blum begreep, dat minis ter Briand voet bij etuk zou houden, is hij zoo wijs geweest te verklaren, dat de socia listen zich niet met dezen strijd zouden be moeien. Men kan dus wel verwachten, dat de Fran- sche kloosterlingen hun rechten zullen terug krijgen, brO'bs al den haat van kleinzielige anti-Kerkelijken. COMMUNISTISCHE LASTER TEGEN EEN KARDINAAL De rechter vonnist Onze Parijsche correspondent meldt ons Zooals men weet, heeft kardinaal Cerretti een communistisch blad vervolgd, dat vuige lasterpraatjes omtrent den nuntius, mgr. Cer retti, had gepubliceerd. De verantwoordelijke administrateur, Crozet, is dientengevolge dooi de rechtbank; van Annecy veroordeeld tot 500 francs boete met strafopschorting en 500 trans schadevergoeding en vier bekendmakin gen In door Z. E. M. aan te wijzen bladen. HOFDAME DAAGT ANTWERPEN VOOR DE RECHTBANK Een schadevergoedingsproces voor haar juweelen Wij hebben indertijd bericht, hoe gravin d'Oultremont, één der hofdames, tijdens de geestdriftige ontvangst van Prinses Astrid te Antwerpen, in het verschrikkelijk gedrang een broche had verloren ter waarde van ongeveer 100.000 francs. De hofdame stelde den burgemeester van Antwerpen aansprakelijk, omdat hij, naar zij beweerde, geen voldoende orde-maatregelen getroffen had. Daarom eischte zij van hem, of tewel van de stad Antwerpen een schadevergoe ding van 100.000 francs. Juist was men bezig met het onderzoek van dit. opzienbarend proces een dergelijke zaak was nog nooit voorgekomen toen de justitie vernam, dat de geheel vertrapte broche was teruggevonden door een huishoudster. Dit be richt bleek juist te zijn. En nu werd het madameke vervolgd wegens Verheling. Zij had de steenen van de broche tot ringen laten verwerken. Vandaag kwam de zaak voor de rechtbank van Antwerpen. Gravin d'Oultremont verscheen er als getuige. Het bleek, dat de vertrapte broche een waarde had van 10.000 francs. De vindster werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 500 francs boete voorwaar delijk. En de hofdame kreeg48 francs getuigen- geid. Het is nu de vraag, of zij het daarbij zal laten en nog niet probeeren zal, den burge meester of de stadskas van enkele duizenden te ontlasten. Het ware ta wenschen van niet, want dit pro ces heeft al heel wat goede stemming bedorven. VERDUISTERD. Uit Frankfurt wordt gemeld; De directeur van de „Sodtété des Warraa- tes d'Alsace", RudL die Tsjeeho Slowakisch onderdaan, is. is met medeneming van twee millioen francs niet de Noorderzon vertrok ken. «EHEEL GEZIN DOOR VERGIFTIGD GAS Uit Stuttgart wordt dt„ gisteren gemeld, dat In do Sehützenstrasse aldaar een huisgezin van 5 personen den vorigen nacht ten gevolge Van gasvergiftiging om het leven is gekomen. Dit gezin had. de woning Woensdag eerst betrokken. Een gasfornuis wa3 in de keuken op de leiding aangesloten. De gummisla,.ig Week «gescheurd. Het gevolg was, dat gal ontsnapte en in den loop van den nacht de personen, die in een vertrek boven de keu- *on sliepen, vergiftigd werden. TWEE kinderen onder het zand BEDOLVEN. In de nabijheid van Brieg zijn tengevolge van jen ongeluk twee. meisjes, uit Neu-Limiburg in oen zandgroeve om het leven, gekomen. De kin- deren, die 3 en 14 jaar oud zijn, waren tijdens Sfl afwezigheid hunner ouders naar de groeve jfdgaan om zaad te halen en niet meer terug- pkaerd. Toen men op onderzoek uitging, vond Wra de kinderen dood onder het zand. Hei» der Maden van de groeve bleek ingestort te zijn. BRUTALE DIEFSTAL TE BERLIJN Een kostbare bontmantel uit de etalage gehaald. Een brutale diefstal heeft gisterenavond om 11 uur op den Kurfürstendamm te Berlijn plaats gehad. Voor de bontzaak van de firma Blber hield tegen dat uur een auto stil, waaruit een net gekleed persoon stapte, die de winkelruit met een steen, dien hij had meegebracht, verbrijzel de, niettegenstaande het op dat uur nog druk op straat was. Hij sprong in de etalage en greep een boutmantel ter waarde van ruim 2000 mark. Toen de eigenaar van de zaak, die zich nog in den winkel bevond, toesnelde, sprong de dief in zijn auto en wist zich ongehinderd uit d-e voeten te maken. DE ZAAK STINNES. Weer een arrestatie te Weenen In verband met de zaak Stinnes arresteerde de Weensche politie kort na zijn terugkeer uit het buitenland den 31-jarigen uit Galicië stam- manden Salomon Dunkelblum in opdracht van het Berlijnsehe Gerechtshof. Tegen Salomon Dunkelblum, die zich in Duitschland en Nederland valschelijk Siegfried Dunkelblum noemde was een bevel tot arresta tie uitgevaardigd. Dunkelblum werd in 1919 voor 5 jaar uit Oostenrijk uitgewezen HAZEN STROPEN PER AUTO WIESBADEN, 19 October (W. B.). In den omtrek van de Laachersee en de naburige plaat sen is eenigen tijd geleden een auto opgedoken waaruit tijdens het rijden vaak schoten werden gelost. Thans is deze spookgeschiedenis ont maskerd. Op een nacht hebben pachters van jachttereinen den auto aangehouden en onder zocht. In den wagen werden een zestal hazen en eenige geweren gevonden. Tegen de onge wone stroopers, ingezetenen van Nieder- en Ober-Mendig is proces-verbaal opgemaakt. WEENEN, 19 October. (H.N.i Naar m« Stunde" uit Boedapest verneemt, loopt in"po litieke kringen aldaar het gerucht, dat mi nister-president graaf Bethlen zich uit het poluieke leven zou willen terugtrekken. ANTISEMITISCHE RELLETJES. Donderdag hebben aan de technische hooge- school te Boedapest anti-Semitische relletjes plaats gehad. Een Jocdsch student werd zoo danig mishandeld, dat hij bewusteloos bleef liggen en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Oolc aan de economische faculteit kwam het tot relletjes. De Joodsche studenten werden met geweld uit de zaal verwijderd. Ook hier moesten eenige personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De aanleiding tot deze onlusten Is het jong ste decreet van den minister van onderwijs, waarbij wordt bepaald, dat veertig Joodsche studenten van de middelbare scholen te Boeda pest tot de universiteit moeten worden toege laten. Nationale toewijding De Portugesche bisschoppen hebben beslo ten geheel Portugal op het as. hoogfeest van Christus' Koningschap (den laats ten Zondag van October aan het allerheiligst hart vau Jeans toe te wijden, als nationaal eerherstel en als eerbiedige opdracht aan de Goddelijke waarheid van Onzen Heer. BRAND IN EEN RUSSISCHE SUIKERFABRIEK In da beetwortelsuikerfabriek te Bjelgorod, m het gouvernement Woronesj, is brand uit gebroken in een ruimte, waarin zich een hon derd boeren met hun paarden bevonden. Drie boeren zijn verbrand, anderen kregen ernstige brandwonden. Twintig paarden zijn omgeko- men, REEDS 7 DOODEN GEVONDEN. Het moeilijke reddingswerk. PARIJS, 19 October. (H.N.) Tot nu toe zijn onder de puinlwopen van het ingestorte huis te Vincennes, zeven dooden en enkele zwaar ge wonden te voorschijn gehaald. Het opruimings- werk schiet slechts langzaam op, daar de puin hoop 7 M. hoog ligt. Het gekerm der gewonden is duidelijk hoor baar. De politie gelooft, dat zich nog 12 arbei ders onder de puinhoopen bevinden. De meeste arbeiders zijn Italianen, evenals de eigenaar van het huis, die zelf de bouwondernemer was. Drie arbeiders wisten zich nog tijdig te red den. Een hunner verklaarde, dat hij de muren zag wankelen en plotseling ineenstorten. Reeds een maand geleden waren scheuren in de muren opgemerkt, doch de nóodige herstellingen waren intusschen verricht. Terstond na het bekend worden van het on. gelnk stroomde een groote menigte nieuwsgie rigen naar het terrein van het ongeluk. De po litie zette echter het terrein af. Het opruimings- werk geschiedt behalve door de brandweer door geniesoldaten, van wie er 400 gerequireerd zijn. De manschappen worden om het uur afgelost. Nadere bijzonderheden Omtrent het verschrikkelijk onheil dat zich heeft afgespeeld gisteren te Vincennes in de buitenwijken van Parijs, meldt onze Parijsche correspondent ons nog: Sinds geruimen tijd was een eigenbouwer be zig in de rue de Jarry een blok woningen te bouwen, zonder architect en in gewapend beton. Het huis, dat dertig meter breed en 15 meter diep was, naderde de voltooiing en van de bene denverdiepingen waren reeds verscheidene wo ningen bewoond. Gisterenmiddag nu, toen het reeds begon te schemeren, werden de bewoners in de omgeving plotseling opgeschrikt door een ontzettend la waai en weldra zag men verdieping na verdie ping zich ineenvouwen en met donderend ge weld neerstorten. Terwijl in de omgeving ieder naar buiten snelde, zag men, dat de plaats, waar het enorme bouwblok zich verhief, een witte stof kolom droeg, die zich langzaam verspreidde om niet anders over te laten dan een puinhoop van v-erwrongen ijzerstaven, metselmaterlalen, stukken hout, enz. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en snelde de brandweer uit de kazernes van Parijs, St. Maur en Bagnolet en Montreuil aan, terwijl de eerst aanwezige autoriteiten direct een beroep deden op de troepen. Met het voorbeeld van de ramp van Praag voor oogen begreep men, dat slechts een uiterste krachtsinspanning tot snelle ruiming levens kon redden. Kn met de snelste gelegenheid kwam de genie uit het kamp St. Maur en van het fort van Vincennes aan, wel dra gevolgd door een bataljon genietroepen uit Versailles, per extratrein gezonden. Groote reflectors werden opgesteld en het red dingswerk werd met bewonderenswaardige snel heid voortgezet. Geleid door de wanhoopskre ten der overlevenden, baanden de genietroepen en de brandweerlieden een weg door de puinen en binnen een uur had men drie personen be vrijd en naar het ziekenhuis vervoerd, echter in zeer zorgwekkenden staat. Tegelijkertijd wa ren twee lijken vrij gemaakt. Daar het gerucht van de catastrophe zich snel verbreid had, stroomde veel publiek toe, dat echter door de ordediensten op grooten afstand werd. gehouden. Al spoedig kwamen ook de fa milies der werklieden en bewoners en speelden zich hartverscheurende tafereelen af. De heer Chiappe beijverde zich persoonlijk allen zooveel mogelijk gerost te stellen, maar de reddings pogingen vorderden uit den aard der zaak maar langzaam. De benedenverdieping is namelijk overeind gebleven, doch daarop heeft de enorme massa materialen zich opgehoopt in een onbe schrijfelijke verwarring, zoodat voet voor voet de zware ijzerroeden uit het cement moeten worden gehakt en doorgezaagd. Een derde lijk wordt gevonden en een vierde zwaar gewonde. Men kan uit de kreten opma ken, waar zich andere gewonden hevinden. Een antwoord, dat hij met een zware hoofdwonde ligt en de beenen bekneld heeft onder een der pijlers van het hoofdgebindte en dat bij hem twee lijken en een zwaar gewonde liggen. Men weet hem zuurstof toe te zenden en een elas- tieke buis om hem wat rhum te verstrekken, daar het uren kan duren, eer men hem kan be reiken. Men denkt, dat 16 a 20 personen zijn omgekomen. Inmiddels worden eenige inlichtingen verkre gen. Twee slotenmakers, die zich op de boven verdieping bevonden, zijn met bekappingsdeelen meegegleden en zijn op straat kunnen springen zonder letsel te bekomeni een ander is echter door de meekomende steenen zeer gewond. De vrouw van den eigenbouwer bleek zicb te bobben kunnen redden. De bouwer zelf was af wezig en toen hij op bet terrein van de ramp kwam, was hij te sprakeloos van ontzetting om eenige inlichtingen te kunnen geven. Van den onderbaas vernam men echter, dat 20 werk lieden zich in de bovenverdieping bevonden. Omtrent de aanwezigen in de benedenwoningen weet men niets en men vreest dat de moeder van den eigenbpuwer zicb onder de slachtoffers bevindt. De vermoedelijke oorzaak PARIJS, 19 October. (H. N.) De eigenaar van het ingestorte huis te Vincennes heeft te genover journalisten verklaard, dat hij reeds sedert 40 jaar aannemer is en nog verleden jaar juist in Vincennes meer dan tien hu-.zeu heeft gebouwd, zonder dat ooit een onge'uk heeft plaats gehad. Het feit, dat hij en zijn gezin een woning op de "Parterreverdieping hadden betrokken, levert wel het beste bewijs dat hij vertrouwen in de soliditeit van den bouw had. Men vermoedt, dat de regens het bonw.-.er-ein hebben doorweekt en de fundamenten te spoe dig toegedekt zijn. Weinig hoop op redding der bedolven arbeiders PARIJS, 19 October. (V.D.) De opruimings werkzaamheden op de plaats van de. instor ting te Vincennes werden den geheelen nacht en ook heden met groote energie voortgezet. In de ochtenduren waren zooals gemeld, zeven dooden en vier gewonden geborgen. Men vreest, dat zich nog twaalf arbeiders onder de puinhoopen bevinden,. De toestand der ge wonden is zóó slecht, dan men voor hen het ergste vreest. De bouwer wordt nog steeds door de poli tie vastgehouden. Hij zal vervolgd worden wegens dood door schuld. Op de plaats des onheils spelen zich vreese- lijke tooneelen af. Een groot aantal familie leden en vrienden van de slachtoffers en ver misten is er samen gestroomd, en volgt er vol angst het opruimingswerk. Do brandweer lieden en vrijwilligers, die aan het opruimings werk deel nemen, zijn zeer vermoeid, daar zij sinds gisterenmiddag niet gerust hebben. Onder de puinhoopen heeft men ook een jongen arbeider, Nizelli geheeten, ontdekt, die nog in leven is. Er bestaat hoop hem binnen eenige uren te bevrijden. De lijken der slachtoffers zijn in het stad huis van Vincennes opgebaard. Bij het aanbreken van den dag- waren 7 dooden onder de puinen opgegraven. Het waarschijnlijkste was toen dat er nog twaalf personen bedolven waren. Vijf zwaar gewon den in het hospitaal hoopt men te behouden. Diep in den nacht dus tien uren na de in storting bereikte men het lichaam van den levend ingeslotene, die men gisterenavond zuurstof had kunnen toevoeren. Zijn arm kwam het eerst bloot, tiet bovenlijf zat niet bekneld en daaraan dankt hij het lijfsbehoud. Maar op dat oogenblik schatte men dat er nog minstens twee uren gewerkt zou moeten wor den, eer hij bevrijd kon zijn. Hij had gisteren zijn naam kunnen roepen en het bevrijdingswerk had plaats in het bij zijn van zijn ouden vader die van tijd tot tijd naar de ambulance ging, om de vrouw van den ongelukkige en diens zoontje moed: in te spreken. Toen eindelijk bij het aanbre ken van den dag de bevrijding volgde had een. hartroerend tooneel plaats, waarbij de ge wonde buiten bewustzijn geraakte. Hij werd onmiddellijk door de gereedstaande doktoren in de ambulance gedragen, om onderzocht tei worden. Gok een jonge werkman Nieelli bleef teeke- nen van leven geven, doch deze was moeilijker te bereiken. Men had den indruk, dat hij niet; ernstig gewond was. Men hoopte hem binnen enkele uren te bevrijden. Een der zwaar gewonden heeft men nog wel levend kunnen bereiken, maar op het oogenblik dat hij omstreeks drie uur in den nacht werd bevrijd, bezweek hij. De eigenbouwer is in verzekerde bewaring gehouden en onder streng toezicht geplaatst sinds zijn poging tot zelfmoord. Zijn verant woordelijkheid is groot, want hij heeft moeten toegevep, dat reeds eenige weken geleden zich abnormale inbuigingen voordeden. Nog 8 slachtoffers VINCENNES, 19 October (B. T. A.). Om 19.20 uur werd medegedeeld, dat er 11 dooden ein 4 gewwndan waren, van wie een overleden ais tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Er zijn nog 7 of 8 arbeiders bedolven. DE STAKING VAN ZEELIEDEN TE MARSEILLE. MARSEILLE, 19 October. (B.T.A.) Hot ver trek der schepen alhier werd vertraagd door een staking van 24 uur, waartoe door de in- geschreven^ zeelieden is besloten. Een deel der havenarbeiders heeft even eens het werk neergelegd, uit solidariteits- overwegingen. De algemeene staking geëindigd De berichten uit Warschau omtrent den stand van de staking luiden eenigszins tegen strijdig. Terwijl aan den eenen kant wordt gemeld, dat de omvang der algemeene staking ver mindert en de onderhandelingen over de bij- legging van de staking in de textielindustrie in het district van Lodz zullen worden voort gezet, verklaren andere •berichten, dat de onder handelingen van gisteren mislukt, zijn, daar de arbeiders de concessies van de werkgevers te gering achten. Nadere berichten uit Lodz melden echter, dat de algemeene staking verloopt. De trams reden Donderdag reeds weer. ICellners en kappers hebben het werk hervat. In de klei nere textielbedrijven is men weer aan het werk gegaan. Dergelijke berichten komen uit de andere steden in het district Lodz. Een B.T.A.-telegram tenslotte bevestigt, dat de algemeene staking te Lodz geëindigd ia en dat ook de staking in de textielindustrie op een einde loopt. OM DE DICTATUUR IN POLEN Splitsing in de socialistische partij De splitsing in de Poolsche socialistische partij kan thans als een voldongen feit worden beschouwd. De organisatie te Warschau, onder leiding van den voorzitter van den gemeenteraad van Warschau, .Taworowski, heeft zieh van de socialistische partij afgescheiden. Zooals bekend, zijn de socialisten te Warschau, aanhangers van Pilsoedski, terwijl het grootste gedeelte der socialisten buiten WarsGhau, In oppositie tegen de regeering is. UITINGEN VAN GODSDIENSTHAAT. IN POLEN Vernieling van kruisen en heiligenbeelden De Polska katholieke Ageucja- Prasowa meldt: Uit de zalen van de veeartsenqknndige boogeschool te Warschau waren dezer dagen plotseling alle kruisbeelden verdwenen. Een ongeloovig professor had op eigen houtje de heelden weggenomen. Voor de overige pro fessoren was dit een aanleiding om heftig te protesteeren. In den laatsten tijd kwamen er herhaaldelijk anti-Katholieke hatelijkheden tot uiting in Polen. Zoo heeft b.v. een Jood Hilman uit Loda geprotesteerd tegen een aanbrengen Tan een kruis Ju het kindersanatorium van Tuszynki, Enkele dagen geleden heeft men 's nachts alle crucifixen en heiligenbeelden, ongeveer 300 in getal, op den weg tusschen Zolkiew en Dzibulki, vernield of beschadigd. De heiligschenners hadden de steenen beel den met hamers stuk geslagen en de houten kruisen van hun voetstuk gerukt. JAPANSCH-RUSSISCHE CONFERENTIE- Ta Moskou is een Russisch-Japansche confe rentie geopend, welke ten doel heeft te komen tot een overeenkomst betreffende het postver voer tusschen beide landen Een tweede vlucht naar Amerika nog dit jaar? BERLIJN, 19 October. (V.D.) Volgens eer berich' van de „B.Z. am Mittag" uit New York verklaarde Hugh Allen, de vertegenwoordig®' van dr. Eckener in Amerika aan journalisten dat voor de terugreis van den „Graf Zeppe' lin naar Duitschland, die, gelijk men weet» waarschijnlijk op Zaterdag 27 October zal plaats vinden, acht tot tien plaatsen vrij va ren. Er zijn echter reeds driemaal zooveel aan vragen van vooraanstaande Amerikanen. Bij eenige aanvragen waren cheques tot een be drag van 3000 dollar gevoegd. Aan de Amerikanen, die ditmaal met me® kunnen gaan, zou evenwel gelegenheid wor den gegeven, voor de tweede vlucht over den Oceaan, die in November of begin December van dit jaar zou plaats hebben, plaatsen t® reserveeren. Eckener op bezoek bij Coolidge WASHINGTON, 19 October. (R.O.) Dr. Ec kener en vier zijner metgezellen aan boord van de „Graf Zeppelin" zijn de gasten ge weest van president Coolidge en zijn echtge* noote op een ldein dejeuner in het Witte Hui®- Aan dit dejeuner hebben ook deelgenomen Wilbur, de secretaris van marine, alsook d® secretarissen voor luchtvaart, marine, oorlog en handel. In een onderhoud gaf der Eckener te ken nen dat hij er op rekent, op 27 October voor den terugtocht naar Duitschland te kunnen starten. EEN ZEPPELINTOCHT NAAR DE I NOORDPOOL? Do Noorsche vereeniging voor Pool onder zoek, onder leiding van Fridtjoft Nansen heeft besloten het volgende jaar een groote weten schappelijke arctische expeditie uit te zenden, waartoe van de „Graf Zeppelin" gebruik zal worden gemaakt, die door de Duitsche regee ring voor drie tochten beschikbaar wordt ge steld. Dr. Eckener zal het schip besturen. Daar men aanneemt, dat de Zeppelin de reis van Haparanda naar de Pool in 20 uren kan uit voeren en het luchtschip 10 dagen achter el kaar in de lucht kan blijven, verwacht men, dat een uitgestrekt gebied zal kunnen worden door zocht, alvorens het luchtschip naar Haparanda behoeft terug te keeren. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN AMERIKA Twee dooden Volgens een bericht uit Atlantic City is een eendekker, met acht personen, welke een rond vlucht hoven de stad deed, van een hoogte van 200 M, neergestort. Een der inzittenden, een bankier, werd ge dood, terwijl zeven andere Inzittenden, onder wie zich vier deelnemers, aan de vergadering der Vereeniging van Amerikaansehe beleggings- banken hevonden, ernstig gewond zijn. Een der gewonden stierf enkele minuten, nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen. De oud-president der genoemde vereeniging. Jewell, is zoo ernstig gewond, dat men weinig hoop heeft hem in het leven te behouden. „Bijjf met de handen van het controle-apparaat. Omtrent het ongeluk met 't Junkervliegtuig W. 33 bij Atlantic City wordt nog gemeld, dat in het ziekenhuis waargenomen is, dat twee der zwaargewonden in hun ijlkoortsen voort durend riepen: „Blijf met de handen van het contröle-apparaat". Men meent hierin een aanknoopingspunt voor de vaststeling der oorzaak van het onge luk te vinden. De deskundigen zijn reeds van meening, dat het ongeluk aan een onbevoegd ingrijpen van een passagier in de besturing van het vliegtuig te wijten is. TREINONTSPORING IN AFRIKA Twee dooden, verscheidene gewonden. Een B.T.A.-telègram uit Tunis meldt d.d. 19 dezer: Een goederentrein is gisteren 20 K.M. van Sousse ontspoord. Twee spoorwegmannen zou den gedood zijn, verscheidene andere gewond. De oorzaak van het deraillemtiH is gelegen in een overstrooming van den spoorweg: NOODWEER IN ZUID-AFRIKA. In verschillende deelen van Zuict-Afrika neeft, volgens berichten uit Johannesburg, een hevig noodweer gewoed. Drie Europeanen en verschei dene inlanders werden door den bliksem ge dood. ONRUST IN (HINA 43 beambten van Feng vermoord Volgens berichten uit Peking heerscht in de provincie Shantoeng algemeene ontevreden heid over het optreden van den nieuwen Chi- neeschen minister van oorlog, Feng Yoe Hsiang. In de streek van Tschefoe zijn 43 der door Feng benoemde beambten vfermoord. De ter plaatse gestationneerde kanonneer* booten der mogendheden houden zich gereed, eventueel in te grijpen ter bescherming dei- bui tenlanders. SOCIAAL LEVEN IN ENGELAND De loon-standaard De „Labour Gazette" van het ministerie vau arbeid bevat een vergelijking van de in Sep tember 1.1. geldende looneü met die van Augustus 1914, waaruit belangrijke verande ringen blijken. In sommige gevallen is het weekloon slechts met 20 percent boven het loon van voor den oorlog gestegen, terwijl in andere gevallen de loonen met 100 pCt. zijn gestegen. Een nauwkeurige berekening van het ge middelde percentage der stijging in alle be drijven is niet mogelijk. Het ministerie raamt echter dat op het einde van September de loonen van de volwassen arbeiders, omtrent wie gegevens beschikbaar staan, gemiddeld 70 tot 75 pCt. boven het pijl van Augustus 1914 zün gestegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10