Oil O Kaboutertje 1 ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 A/EER BERICHT EERSTE BLAD RAADSOVERZ5CHT PAGINA 2 ii ■I UIT KÊTHEL Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand j Verwacht wordt: Krachtige, wellicht tijdelijke 1 stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Stormwaarsohuwingsdlöttst geseind aan alle posten 19 October 19.50 uur: Wordt verwacht storm uit Zuid-West". De barometer stijgt tijdelijk langzaam. Fiettsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.24 tot 's morgens 607. raad te voren nog eens moeten beslissen of j daartoe wel aanleiding bestaat. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) bad zich i afgevraagd of het wel verstandig was de krachtproef aan te vatten op een vereent- ging voor zuigelingenzorg. Deze zaak is overigens zoo emst-ig niet, na de verkla- ringen van de beide wethouders. Maar de vereeniging zou door deze regeling in het i' verleenen tot dekking van het nadeelig saldo ad 187.58 van de exptoitatiereke- gedrang kunnen komen. Zouden B. en W. niet beter aü alle gesubsidieerde rereeni- gingen kunnen onderzoeken, of een derge lijk systeem wtfi gewenspht is? Kan men komen tbt een algemeene regeling dan zal 1 spr. gaarne daartoe meewerken, maar hij acht het niet juist met deze vereeniging te beginnen. Het voorstel gewijzigd In den geest door den heer De Bruin aangeduid, wordt zonder stemming aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders-: le. om aan de Vereeniging „Schiedamscb Volksbadhuis" een buitengewoon subsidie te nlng over 1927 van hat onder haar beheer staande badhuis; 2e. om zich bereid ite verklaren een eventueel tekort op ae exploitatierekening van het badhuis over 192S door een buiten gewoon subsidie te dekken. Mevr. BENTHEM (S.DA.P.) zou willen weten welke de werktijdregeling voor de werkvrouwen ia. De beer CQLLé (Rev. Arb. C.) heeft, al ls bij lid van de betreffende commissie, nog nooit één vergadering meegemaakt, zoodat ïrfi op de vraag van mevr. Benthem niet kan -antwoorden. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. 10. Voorstel van B. en W. tot. het. ver leenen van een subsidie vau 2874, aan de Vereeniging R. K. Leeszaal en Bibliotheek voor het jaar 1928. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt waar om het noodig is, het gebouw voor zoover het niet noodig is spor leeszaal en biblio theek renteloos te zetten door de in het voorstel opgenomen voorwaarde. De heer STEENS {R.Kmerkt op, dat het bestuur met de gestelde voorwaarde accoord is gegaan. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. 11. Voorstel vau B. en W.: a. tot toekenning van een subsidie in eens van 500 in de fcceten van aankoop van den moïem. „De Walvisch" aan de West yest, door de Vereeniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Molen"; b. tot wijziging der gemeeute-begrooting yoor het dienstjaar 1928. Model D. f 500. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt of bok onder het oog is g-ezien, den molen voor fle gemeente zelf aan te koepen.. De VOORZITTER meent dat de meest- economische wijze bier is betracht, om voor Schiedam een mooi stuk te behouden. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Verlaging der electricrteitsprijzen 12. Voorstel van B. en VV. tol verlaging van de electriciteitstarieven en in verband daarmede urflziging van de Verordening, houdende bepalingen voor de levering van «lectriciteit in de gemeente Schiedam. De heer HQOGENDAM (AJt.) vraagt of het niet mogelijk zou zijn ook tot verlaging yan den meterhuur over te gaan. De beer WEERGANG (Chr D. meent dut ook de waarborgsom voor aanschaffing yan electriciteit wel kan worden verlaagd. Soms moet men ook na het storten der waarborgsom weken op aansluiting wachten. De heer BROUNTS (R.K.) dringt aan op yerlaging van het avondtariet -voor winkels, zooals in Amsterdam en Den Haag. En dan zou spreker nu ook wel eens een verlaging van den gasprijs willen zien. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) merkt op dat de meterhuur tn nauw verband btaat met die te Rotterdam. Men kan met de regeling een apart woon huis en wink el ab anuemen t krijgen. Daarvoor zijn dus twee meters noodig. Dan kan nog een meter noodig zijn voor verwarming, nu een wanntetaridf wordt ingevoerd. Spreker zon de richting in willen gaan om den tweeden b.v. tegen 50 veren, den tweeden b.v. tegen 50 Dit voorstel kost intusschen reeds f 22000, zonder dat de bqgrooting is gewijzigd; spreker is dan ook huiverig om voorstellen te aanvaar den, als hij niet van te voren nauwkeurig beeft kunnen nagaan wat de finamcieele gevolgen zijn. Er wordt hier in ontzaglijk tempo gebouwd en men kan het vast personeel van de technlsehè bedrijven toch niet inrichten op dit tijdelijk verschijnsel. Zoo kan het gebeuren, dat er wel eens achterstand bij aansluiting is, wat echter thans niet het geval is. Wat het tarief der etalage-verlichting betreft, hier kon Schiedam niets aan doen; we zijn aan Rotterdam gebonden. De grens van overuren is teruggebracht van 800 op 700 uren, zoodat bet verlaagde tarief veel eer bereikt wordt. Ge tracht zal worden, zooveel mogelijk aan "rede lijke wenscüen, voorzoover ons contract met Rotterdam zulks niet belet, tegemoet te komen, In vergelijking met andere deelen des lands kunnen onze tarieven den toets der critiek vol komen doorstaan. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Het abattoir 13. Voorstel van Burgemeester en wethou. ders om Be besluiten tot samenwerking met de Gemeente Vlaai-dingen in zake de stichting van pen openbaar slachthuis. De beer v. d. MOST (A. R.) vraagt, wanneer de samenwerking met Vlaaxdingen o-nverhoopt niet tot stand komt, houdt men dan nog vast aan de plek waarop het is ontworpen. De VOORZITTER zegt, dat mocht de samen werking niet tot stand komen, dat dan de grendkvestie opnieuw onder oogen kan worden gezien, al kent hij op het oogenblik geen beter terrein. Op een vraag van den heey KAVELAARS (R. K). wordt geantwoord dat als de overeen komst niet wordt opgezegd een half jaar vóór den termijn waarvoor ze is aangegaan, een nieuwe termijn van 5 jaar ingaat. De beer VAN DORP (R. K.) huldigt den voorzitter voor de wijze waarop bij de bespre kingen welke hebben geleid tot dit voorstel hebben gevoerd, heeft geleid. De VOOlfclTTER dankt voor de vriendelijke woorden, die 'bij mede aan de geheele commis sie overbrengt. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen. Onbewoonverklaring van 120 woningen 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om te besluiten tot onhewoonbaarverkla- ring van een 120-tal woningen, gelegen aan Ge dempte Broersvest, Rotterdamsehe dijik, Broers- veld, Kleine Baan, Lauronstraat, Roosbeek, Ba- gijnhof, Sehie, Vijgen steeg, Kinderbuurt, Groeu- weegje, Prinsensteeg, St. Pietersteeg, Achter de Teer stoof, Zijlstraat, Kethelstraat, Vlaardinger- straat en Havendijk. De heer DINKELAAR (S. D, A. P.) vraagt boe het komt dat van bet aanvankelijke voor stel van ISO woningen er weer CO zijn afge schrapt. Vootrs zou spreker willen weten wat er zal gebeuren met de bewoners van deze woningen Zal hun door B. en W. de behulpzame hand worden geboden voor zooveel dat noodig is? De heer COLLë (rev. A. C.) sluit zich bij deze opmerkingen aan. Ook spr. begrijpt niet waar om de commissie voor den woningdienst 60 wo ningen heeft afgevoerd. Spreker zou dienaan gaande een gemotiveerde verklaring willen. De commissie van den woningdienst gaat toch niet als rem optreden? Spreker zou ook graag eenige mededeelingen hoorem, of eenige toeslag ter bevordering van de ontruiming van krotwoningen in het uitzicht kan worden gesteld. Met loonen van 17, 18 gul- de per week kan geen behoorlijke woning wor den betaald. De heer HOOGENDAM (A. R.) vraagt of met de eigenaren overleg is gepleegd om de wo ningen in bewoonbaren staat te brengen. De heer ETMAN (R. K.) sympathiseert met (lezen socialen maatregel, al kunnen soms de bewoners er door in moeilijkheden komen. Spr. vertrouwt overigons dat een behoorlijke over gangsperiode in acht zal worden genomen. WETHOUDER VAN VELZEN (R.K.) merkt op, dat dit het tweede voorstel is tot onbewoon- baarverklaring van woningen sinds zijn Wet houderschap. Dit tweede voorstel is vertraagd door hot woningtekort. Met dezen maatregel van onbewoonbaarver klaring van 120 woningen gaat iedereen mee. Nu vraagt men, waarom heeft men niet 180 woningen genomen? Hier was immers een voor stel om 180 woningen onbewoonbaar te ver klaren. Maar we zijn toch niet aan een voor stel van een betrokken dienst gebonden! Dat wil toch ook de heer Collo niet. Waarom zijn er dan 60 woningen afge schrapt? Omdat spreker alle belangen tegen el kaar heeft afgewogen. Er zijn ook eigenaars bij deze wonjngen betrokken. Men moet vol ledig reeiitvaardig blijven. De 60 afgeschrapte woningen zijn gradueel beslist beter dan de 120, welke op -de lijst bleven gehandhaafd. Spreker wijet hier op enkele huisjes in het Heerenpad, waar Toevallig .alleen weduwen wo nen! Wanneer er reeds moeilijkheden zijn ten aanzien van d.e bewoners van 120 woningen zijn dan niet van den plotseiingen maatregel die te ver en te hoop grijpt, oog groofer moei lijkheden te wachten? We komen niet ineens voor de ontruiming van deze 120 woningen te staan: dat gaat ge leidelijk. En er zijn er zeer veie die gemakke lijk een betere woning kunnen bewonen en voor wie zulks ook een ociaie plicht is. Een staat ran 83 gezinnen die in deze woningen huilen wijst, .aan: 12 gezinnen van 1 tot 10; 14 van 10ƒ20; 2ü Tan ƒ20.—ƒ30; 16 van ƒ30 tot ƒ40; 4 van ƒ40—ƒ50; 5 van ƒ50—ƒ60: 2 van 60—ƒ70; 2 van ƒ70—ƒ80 en 2 van 80—ƒ90. Een premie toezeggen voor liet gaan bewo nen van een ander huis kau spreker niets doen. wei zal hij steeds naar bost vermogen de belangen van deze menschen onder het oog zien. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) blijft er tan ovettuigd, dat deze 60 huizen een schande zullen blijven voor Schiedam. Spreker zou overigens tevreden geweest zijn als de heer wan Velzen volstaan had met zijn belofte die mensclien te helpen. Overigens zou spreker liet niet zoo erg gevonden hebben, als voor deze mindeTodraagkrachtige manjsdken van gemeentewege woningen werden gebouwd. Het sfatistiekje omtrent d.e loonen zegt spr. niet veel. En zelfs als het volledig juist is,' dan zijn toch nog op de 128 gezinnen er So', die de gangbare huur niet kannen betalen. En het is toch niet de bedoeling de onbewoonbaar verklaarde woningen over een eeuw nog te doen bewonen. De heer COLLé (Rev. Arb. C.) begrijpt nog niet ,hoe de Wethouder tegen den gezondheids dienst en tegen den technischen ambtenaar zich kan verzetten. Overigens zou het toeh een beetje te gek worden, als we woningen onbe woonbaar gingen verklaren vodt bepaalde ca- tegoriën van bewoners. Spreker meent voorts, dat als de heer van Velzen in bet program der RK.. Staatspatrij ging rondzien, hij nog wel iets anders zon vin den dan de zaak maar op haar beloop te laten en niets vooor déze noodlijdenden te doen. Overigens mag ook liet oordeel der gezond heidscommissie wel eenig gewicht in de schaal leggen. WETHOUDER VAN VELZEN (R. K.) merkt op, dat de woningwet ten aanzien van het over- leg plegen met de eigenaars den te volgen weg voorschrijft. Spreker is met zijn toezeggingen buitenge woon voorzichtig. En spreker zou bet fataal achten, nu al te declareeren, dat die menscken wei door de gemeente zullen worden geholpen. Dan doen die menschem zelf niets meer. De kwestie is er niet alleen een van techni schen, doch ook van socialen aard. Hat is hier overigens een kwestie van tempo. De 120 wo ningen zijn inderdaad slechts een begin, er zul len er nog wel meer voor onbewoonbaarverkla ring worden voorgedragen al is dat niet van daag. Voorts is wel degelijk van invloed hoe en door wie een woning bewoond wotrdt. Spreker heeft niet het eerst de loonen ter sprake gebracht; de heer Collé heeft het eerst de loonen in het debat gebracht. De heer DINKELAAR (S. D. A. P.) juicht van harte toe, dat hier een goede sociale maat regel wordt genomen. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen. De VOORZITTER sluit de vergadering. Een zwaar beladen agenda vlug afgewerkt De zuigelingen in den Raad Een goed begin met een slecht einde De onbewoonbaar- verklaringen. Voor degenen die van onzen Raad weinig goeds weten te zeggen de knapste stuur lui houden zich altijd aan den wal op willen we toch wel eens even zeggen dat onze Raad het den laatsten tijd klaar speelt om in korten tijd veel werk goed af te doen. Het is geen praat-, maar een werkcollege; de discussies worden niet overbodig gerekt; wat de een goed gezegd heeft wordt niet nóg eens door den ander uit den treur© her haald, een hoogst enkel geval uitgezonderd. Kortom, er wordt in onzen Raad gewerkt. Het is wel eens anders geweest, of, laten wij ons voorzichtiger uitdrukken, het heeft wel eens anders geschenen, en we maken dan ook met genoegen van dezen gunstigen keer melding. Mevrouw Benthem bracht in discussie liet voorstel om de extra-subsidie aan de Schie- damsche vereeniging tot bescherming van Zuigelingen voortaan te beperken op 50 pet. van de particuliere bijdragen. Het bleek dat er een tendenz bestaat bij B. en W. om over bet algemeen de subsidies van de particu liere bijdragen afhankelijk te stellen en dan als grens 50 pet daarvan te nemen. Zulks om te voorkomen dat het particulier initia tief bij het sociaal-charitatief werk zou gaan verslappen en meer en meer op de gemeente zou gaan leunen. Beperking van de sub sidie tot de helft van wat uit anderen hoofde werd bijeengebracht zal een sterken prikkel vormen om de inkomsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Zulks werd erkend. En er zal dan ook ernstig worden onderzocht of zulk oen algemeene lijn zal vallen te trekken. Intusschen vond men het toch wel wat erg de zuigelingen als proefkonijntjes voor een dergelijke regeling te gebruiken. Wel betoog den èn wethonder van Velzen èn wethouder Houtman dat bet zoo'n vaart niet loopen zal, dat wanneer de vereeniging ook met die subsidie voor een tekort blijft zitten ze wel weer bij den Raad zal aankloppen en dat de bedoeling eigenlijk ook niet anders is dan den Raad de bevoegdheid te geven om te onderzoeken of er wel aanleiding bestaat om hooger dan 50 pet. boven de particuliere bijdragen te gaan, maar tenslotte ging men er toch mee accoord, dat eerst onderzocht zal worden in hoeverre een algemeene maat regel recht van bestaan zou hebben, alvorens de bedoeling van zulk een maatregel op een vereeniging. en dan nog wel zoo'n bijzonder sympathieke, toe te passen. Terzake de samenwerking van Schiedam en Vlaardingen betreffende de exploitatie van eeD gemeenschappelijk abattoir heeft onze gemeente gistermiddag het goede begin ge maakt: VlaardingeB evenwel knoopte daar het slechte einde aan; in de vergadering van den Vlaardingscben raad van gister avond werd het door B- en van Vlaar dingen ingediende voorstel ter goedkeuring van de ontwerp-overeenkomst tusscben de beide gemeenten terzijde gesteld en op voor stel van den burgemeester besloten een commissie te benoemen van twee slagers, twee raadsleden en twee deskundigen met den burgemeester als voorzitter, die de ge heele abattoir-kwestie voor Vlaardingen nog eens za] nagaan. De oppositie in Vlaardingen gaat van de slagers uit; ze baseert zich op den afstand, den te grooten afstand van bet te bouwen Schiedamsche slachthuis naar de Vlaardingscbe winkels. We willen daar over zoo opeens niet oordeelen, maar we meenen ons tocli te herinneren dat de plaats welke door de Vlaardingscbe slagera zelf voor den bouw van «en eigen abattoir was aangewezen slechts tien minuten gaans is gelegen van de piek waar het Scliiedamsche abattoir za! worden gebouwd. We zonden ons voorts ook al heel sterk vergissen als niet veel meer dan de helft der Rotterdam- sche slagers haar winkels veel verder van het Rotterdamsche abattoir heeft gelegen, dan welke Vlaardingscbe slager ook van het Schiedamsche abattoir gevestigd zal zijn. Intusschen staat thans alles weer op losse schroeven. Het door Vlaardingen aanvaarde voorstel om de zaak commissoriaal to maken sluit samenwerking met onze gemeente nog niet geheel tilt. Maar het ls de vraag of Schiedam thans nog lang zal willen wach ten. We vermoeden dat B. en W. van Vlaar dingen thans aan het Schiedamsche College .mededeeling zullen doen van de door den Vlaardingscben Raad genomen beslissing en dat zij tevens eenige aanwijzing zullen geven, binnen welken termijn zij verwachten dat de Vlaardingscbe abattoir-commissie met haar onderzoek gereed zal zUn. Van dien termijn zal het dan moeten afhangen, of wij nog eenigen tijd zullen wachten, dan wel onzen eigen gang zullen gaan. Onze middenstandsvereenigingen hadden zich indertijd tót de Kamer van Koophandel gewend terzake verlaging van de electrici- teltstarleven. Deze heeft zich daarop tot den RotteTdamschea middenstand gewend en het gezamenlijk pogen heeft succes gehad. Rotter dam heeft de tarieven aanmerkelijk ver laagd en Schiedam, dat aan de Rotterdam fiche tarieven zit vastgekoppeld, is gevolgd. Wethouder van Velzen deed de tof-ö^fJag, dat hij ook voor de meterhuur op verlaging bedacht zou zijn; al kon hij niets beloven, nu de ingevoerde verlagingen het winstcijfer al reeds met 22000 drukken. De laatste kluif betrof de onbewoonbaar, verklaring van 120 woningen. Door den directeur van den woningdienst was een aantal van ISO voorgedragen en er ontspon zich een vrij scherp debat tusscben de heeren Dinkelaar en Collé eenerzijds en wethouder van Velzen anderzijds, waarom van de oorspronkelijke lijst een derde was geschrapt. Met op te merken dat bij alle belangen tegen elkaar bad afgewogen; dat de 60 afgevoerde woningen, al zijn ze niet ideaal, gradueel zeker beter zijn «fan de 120 die op de lijst werden gehandhaafd en dat niet slechts de woning, maar ook de be woning daarvan in aanmerking dient te worden gebracht, won de wethouder gemakke lijk het pleit, te eer waar ook de opposanten voor dezen bij uitstek socialen maatregel zich dankbaar toonden. DE WINKELWEEK Een étalage- en een verkoopwedstrijd Aan een schrijven van de Permanente com missie uit de besturen der drie midden standsvereenigingen, betreffende den van 27 November tot en met 4 December a.s. te houden winkelweek, gericht aan alle winke liers der stad, ontleenen wij het volgende: De winkelweek zal bestaan uit: 1. een etalagewedstrijd voor de winkeliers; en 2. een verkoopwedstrijd voor bet publiek. Wat betreft den etalagewedstrijd, wordt uit gegaan van bet standpunt, dat een goede etalage in hoofdzaak tweeërlei clement moest bevatten, n.l. „verkoopbaarheid" en „aan trekkelijkheid". Een jury, bestaande uit bekwame vak lieden, buiten Schiedam woonachtig, zal de etalages beoordeelem. De deelnemende winke liers zullen in drie groepen worden inge deeld te weten; 1. voodings- en genotmiddelen 2. luxe artikelen; 3. huishoudelijke artikelen, kleeding e.d. Voor elk der deelnemende groe pen zijn drie prijzen beschikbaar gesteld, n.l. 1ste prijs gouden medaille, 2e prijs zil veren medaille, 3e prijs bronzen medaille. De verkoopwedstrijd Bij den verkoopwedstrijd voor bet publiek welke ditmaal iets geheel bijzonders is, staat als leidende gedachte voorop, dat al bet mogelijke moet Worden gedaan, om het pu bliek voor zijn inkoopen in Schiedam te houden. Om tot dit doel te geraken ls het vol gende verkoopsysteem uitgedacht: Elke deelnemende winkelier ontvangt eén nader door hem zelf te bepalen aantal ver- koopbons, die aan de koopers in den winkel gedurende de winkelweek worden uitgereikt, wanneer voor een minimum van 50 ct wordt aangekocht, of wanneer voor 1 wordt aan gekocht. Men ontvangt bons van 50 ct. en bons van 1 die te onderscheiden zijn in verschil van kleur. Voorbeeld: iemand koopt voor een bedrag van 40 et., deze ontvangt geen bon, want bet minimum bedrag is 50 ct. Voor de goede en eerlijke gang van heel den wedstrijd moet de winkelier zich hieraan strikt houden. Iemand koopt voor 75 ct., die ontvangt een bon van 50 ct. Iemand koopt voor 1.20 en ontvangt een bon van 1, doch indien deze voor een bedrag van 10 koopt, ont vangt hij 10 bons van 1 enz. Het gaat bij dezen wedstrijd ten eerste om het hoogste bedrag, dat door één persoon in Schiedam is besteed. Het publiek wordt dan ook uitgenoodigd om de ontvangen bons te zenden aan bet comité. Wie de meeste bons inzendt en dus het hoogste bedrag beeft besteed, ontvangt den eersten prijs, zijnde 20. Vervolgens wotr&en nog uitgeloofd de opvolgende bedragen: tweede prijs 10, 3 derde prijzen van 5 en 6 vierde prijzen van 2.50. In de tweede plaats gaat het bii dezen wedstrijd om te bepalen wie het grootste aantal winkeliers in Schiedam heeft begun stigd met een minimum aankoop van 0.50. -Om -dit te kunnen controleeren, worden alle bons aan de achterzijde bedrukt met de eigen reclame van den winkelier. Bijvoorbeeld: winkelier Jan Flink, kruide nier, laat zich inschrijven als deelnemer en denkt in de winkelweek .250 menschen in zijn zaak te krijgen met een gemiddelden aankoop van 2. dan bestelt hij 500 bons, waarvan 250 van 50 et. en 250 van 1. Aan de achterzijde van deze 500 bons komt. te staan naam en adres van den winkelier. Wanneeir de bons worden opgezondran, kan steeds worden gezien welke winkelier deze heeft afgegeven. V/ie nu blijkt de meeste verschillende bons ingeleverd te hebben, dus van verschillende winkeliers afkomstig, ont vangt de.n eersten prijs, ook al zou bij bij elk dezer winkeliers niet meer dan voor 50 ct. besteed hebben. De prijzen voor dit deel van den verkoopwedstrijd zijn eveneens: eer ste prijs 20, tweede prijs 10. 3 derde prijzen van 5 en 6 vierde prijzen van 2.50. Elke deelnemende winkelier ls verplicht minstens 250 bons te bestellen, waarvoor bij ter gemoetkoming in de kosten een kleine vergoeding bijdraagt. Van den feestgids ont vangt elke winkelier gratis een flink aantal exemplaren ter uitdeeliag. Het Inschrijfgeld bedraagt: voor hen, die als lid van een der drie middenstandsvereeni gingen staan ingeschreven 2.50, voor ben. die dit niet zijn 3.50. Zal deze winkelweek slagen, dan moet de deelname algemeen zijn en elke winkelier, waar ook- In Schiedam gevestigd, is welkom. Zoo komt er leven en actie, heel den Schie- damschen winkelstand tot heil! De winkelweek zal worden gehouden van 27 November tot en met 4 December a.s. De opening zal plaats hebben op Dinsdag 27 November, des namiddags te 3 uur. Voor tal van attracties zal gedurende de winkelweek worden zorg gedragen. De inschrijving is opengesteld tot 3 Novem ber a.s. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen van den Broekj Schoolstraat 9; Groenewegen Lange Haven 102 en Ormel, Singel 76. Geopend zal zijn de apotheek van den lieer, J. H. Evers, Lange Haven 81. SCHIEDAMSCHE IJSVEREENJGING Algemeene ledenvergadering In de kleine bovenzaal van „Musis Sacrum" is gisteren een algemeene ledenvergadering ge- houden van de Schiiedasnische ijsvereeniging wielke met enkele woorden door den voorzit ter, den heer J. F. van Buysen wordt geopend. Aan het verloop der vergadering ontleenen wij hat volgende: De Schiedamsche ijsvereeniging hoopt dit jaar haar 20-jarig bestaan te herdenken. Da heeir Bosgeiaati, die ©veneens de heeir vatt Buysen als bestuurslid herkozen werd, heeft van de oprichting af in dit college zitting. Aan het bestuur werd de heer deJonge toegevoegd. Ter gelegenheid v*tn het vierde lustrum wordt de achterstallige contributie van de leden indien zij zich wederom aanmelden vervallen verklaard. Het contributiebedrag werd gehouden op 2.50, terwijl ntot-leden een enitrêe van 1 betalen, welke echter vervalt indien men zich opgeeft vóór de baan geopend wordt. Bij gunstige weersomstandigheden zal we derom avondvenlichting plaats hebben; onder de leden wordt een gezellige avond georga niseerd en voorts zal een autobus tegen bil lijke prijzen schaatsers vervoeren van de tram halte naar de ijsbaan. Het ledenaantal dat in den aanvang van het seizoen 167 bedroeg is gestegen tot 192. VOETBAL De wedstrijd O. W. S. II—S. V. V. IV is, naar men ons verzoekt te melden, omgezet in S. V. V.IVO. W. S. II, te spelen op bet S. V, V.-terrein GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: mesje, rozenkrans in étui, dames- tasckje, alpacca beursje, hondje, stophout en 2 ijzeren pennen, rijwiel, feepen soldeer, no- titieboekje, kat, regenjas waarin lampen etc. bontje rozenkrans. Bij vinders: jongensjasje, C. Winterswijk, Hoofdstraat 159-12; duimstok, N. van der Broek St. Jaashofjej no. 9; sportkousen, L. Schrumpf, Kleine Baan 37; zwarte koneen, A, van der Hoeven Raam 6; hondenhalsband met riem, W. Moermeijer, Scbietbaamstraait 3 te Kethel; ring niet sleuteltje R. Kok, Ant. Muijs- straat; gouden ring, A. de Roo, Groenendaal 1; zilveren broche. J. Berk, Vlaardingendijk 47; paar kinderkousen J. Smit Oostsingel 43; etui met medallion A. Da men, Parallelweg 92; damesportem. met inhoud P. Plooij, Zwartewaal. sdhestraat 15sleutel met ketting, J. Aben Fran, linstraa 2; dames parapluis, J. van der Sluis Brugmanafcraat S; doublé armband, G. Scheep* maker Lange Haven 14; olielampje, J. Vei» voort Heeuvlietscbestraat 4; vulpenhouder S. van der Kooij Lange Haven 78; doosje met manchetknoopen M. Weber, Villastraat 41; Kinderhandscboen, A. Zuidema, Vlaardlnger- dijk 31; glacé handschon J. Mak, Spoorstraat 2; zwart cahier J. Timmermans Grofbaan 27; postduif A. Wies Goereascbehstraat 2; spaar- zegels A. van t Hof Geervlietschesitraat 17. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN 18 October: IC. E. N. Colic, 2 maanden. Dr. Nolotstraait. DRIE KINDEREN VAN EEN WISSEN DOOD GERED Gistermiddag omstreeks half vijf waren een 4-tal kinderen van den arbeider J. van Deven ter, alhier, met een vierwielig wagentje aan het epeleu nabij de St. Jacobsbrttg, Toen de kinderen, wier leeftijd tusscben 2 en 6 jaar varieerde, van de brug kwamen rij den, deed zich een ongeval voor, dat dank zij hot moedige optreden van enkele personen nog gelukkig is afgelonpen. Terwijl de twee jong ste kinderen in het wagentje zaten en de twee oudsten den wagen van den weg voorttrokken, lcwam een hunner te vallen, waardoofr de ander den wagen niet meer meester bleef en met zijn twee jonge broertjes naast de brug leuning In de Poldervaart terecht kwam. De 24-jarige landbouwer C. Olsthodrn Gz., die uit liet weiland naar huis terugkeerde zag het ongeval gebeuren. De man bedacht zich geen oogenblik maar begaf zich gekleed te water en slaagde er in twee kinderen behouden aan wal te brengen. Het derde kind was door den sterken stroom zoover afgedreven, dat de redder het nieit kon bereiken. De Inmiddels naderbij gekomen los-werkman P. van Leeu wen begaf zich eveneens gekleed te water, waarna beide mannen het genoegen mochten smaken ook het derde kind te redden. Aan. beide moedige redders, dis met groot gevaar voor hun eigen leven zij konden niet zwem men 3 kinderen van een wissen dood heb ben gered, komt zeker een woord van lof toe. De vader van de kinderen, die inmiddels aan gekomen was, dankte beiden voor hun moedig optreden. SCHEEPVAART Schiedam, aangekomen 19 Oct.: s.s. Everene. met papierhout van Makslakki in de Wilhel- mina haven. Schiedam, 19 October. Vertrokken s.s. Ost Prens®en, ledig' naar St. Petersburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2