Zaterdag 20 October 1928 Derde Blad Pagina 1 LEEKENAPOSTOLAAT EN R. K. PROPAGANDACLUBS Bisschoppelijk reglement van het HET NEDERL. ROODE KRUIS. HET EEUWFEEST DER K. M. A. BEZOEK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. BANDOENG-SYDNEY-NEW-YORK PRINS LEOPOLD VAN BELGIë NAAR NED.-INDIë. Es«Hs!jU£ Mrtfswsat te tasssllfita* HET REISPLAN VAN HR. MS. KORTENAER. (Het reisplan van Hr. Ms. torpedojager bKo$j tenner'' naar West-lndië, to thans aid volgt pst'jild t S November 1928 vertrek ült Willemsoordf 10 November aankomst te Pont» Delgadaj 18 November vertrek uit Ponta Delgadaj 19 NicH' vember aankomst te Ben Ju au (Porto Rioo) F ég November vertrok uit Sag Cuenf II NoTS®® fee? eenkomat t,:GE. X D. J. AENGENENT AAN HET WOOED „St. Bavo" vermeldt liet schrijven van D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van laarlem, inzake het leekenapostolaat en de Mgem. R.K, Propagandaclubs en publiceert tevens daarbij de betreffende Bisschoppelijke 'eglementen, welke door Z. D. H. zijs opgesteld. Het schrijven van Z. D. H. luidt: „Het is bekend, dat een der laatste wenschen fan Onzen Doorluchtigen Voorganger, Mgr. A. T. Callier z.g., is geweest de oprichting van het leekenapostolaat in iedere stadsparochie en ïrootere buiten-parochie. (Zie Acta et Statuta inventus Prosyn. Dioe. Harlemensis, 1927). ïen einde dezen wensch van Mgr. Callier, meer dan tot nu toe het geval was, in vervulling te doen gaan, en ook omdat Wij zelf de oprichting van dat apostolaat vooral in onzen tijd van buitengewoon groote beteekenis achten, hebben Wij gemeend goed te doen met het opstellen van een Bisschoppelijk Reglement voor het Leeken-Apostolaat, dat Wij hieronder laten Volgen, en dat van dezen dag af zal gelden. In de daarvoor in aanmerking komende Jiarochies (n.l. iedere stadsparochie en grootere buiten-parochie), waar het leekenapostolaat nog niet mocht zijn opgericht, worde zoo spoe dig mogelijk tot de oprichting overgegaan. De Eerwaarde Heeren Pastoors gelieven vóór 1 December a.s., aan hunne respectievelijke Dekens mede te deelen, dat de oprichting vóór dien datum heeft plaats gehad. Dit een door Ons ingesteld onderzoek is Ons gebleken, dat een der redenen, waarom tot nu toe het Leekenapostolaat nog niet zóó heeft Bewerkt, als verwacht werd, hierin gelegen is, dat de taak der Algemeene R.K. Propaganda- elubs niet voldoende onderscheiden werd van die van liet Leekenapostolaat. Wij hebben daar- °m nuttig geoordeeld, tevens op te stellen een Bisschoppelijk Reglement voor de Algemeene B-K. Propagandaclubs, dat ook van af dezen dag gelden zal. Heide Bisschoppelijke Reglementen zijn te Verkrijgen bij het St. Jacobs-Godsliuis te Haarlem". Gegeven te Haarlem den lOen October 1928. f JOANNES Bisschop van Haarlem. GODVRUCHTIG GENOOTSCHAP „HET LEEKEN-APOSTOLAAT". Artikel 1. Naam epr Zetel. Het genootschap draagt den naam van „Het Leelten-Apostolaat" en heeft zijn zetel in de parochie van te Artikel 2. Doel. Het genootschap heeft ten doel: de Geestelijkheid bij te staan in haar Werkzaamheden voor de zielzorg huiten de berk. Artikel 3. Middelen. Het genootschap tracht dit doel te bereiken door de volgende middelen: a. Veelvuldig gebed en gebruik der H. H. Sacramenten b. Huisbezoek, teneinde daardoor: 1. op te Wekken tot een krachtig Roomsch leven; 2. afgedwaalde» tot het H. Geloof terug te Voeren c. Aanwending van alle andere middelen, Welke tot bereiking van het doel dienstig kun nen zijn. Art. 4. Leden. Leden kunnen alleen zijn h Ui a iv,;-ii en vrouwen der eigen parochie, indien Vtj aan de volgende voorwaarden voldoen: a. minstens één-en-twintigjarige leeftijd; b. een Voorbeeldig gedrag; c. een kalm en bezadigd barakter; d. de noodige ontwikkeling op gods dienstig en maatschappelijk geibied. Art. 5. I-Iet lidmaatschap wordt verkregen Uitsluitend door aanwijzing van de daartoe ge plukte personen door den directeur. Deze zal daartoe eerst mogen overgaan, nadat hem ge bleken is, dat het adspirant-lid na een proef- fid van één jaar, voldoende kennis bezit van: a- den grooten kateohiemus; b. de voornaamste Pgelen van het katholieke huwelijksrecht; c. d® hoofdbeginselen der katholieke -sociologie. Elk adspirant-lid is verplicht een opleidings cursus te volgen, welke zoo mogelijk in Iedere burochie, onder toezicht van den direoteur, zal V'ov-den gegeven. Mocht het houden van zulk ®on cursus in de parochie onmogelijk blijken, dan kan, met toestemming van den Deken, een c'gorneene cursus worden gehouden, welke htceréere parochies omvat. Art. 6. Het lidmaatschap wordt verloren door; a. schriftelijke opzegging aan den diree- j Ur; b. vervallenverklaring door den dlrec- eur, wegens handelingen, onvereenigbaar met leekenapostolaat. Art. 7. Bestuur. Het genootschap wordt be- fuuivj door den pastoor der parochie of een °°r hem daartoe aangewezen priester. De be- Puurder heeft den titel van directeur, en kan eb laten bijstaan door een Leekenraad, door 1(1,1 direoteur hiertoe aangewezen uit de leoen. I-en der aangewezenen wordt door den direc- met de functie van secretaris belast en ander met die van penningmeester. Deze raad heeft slechts een raadgevende Peru, Art. s. Vergaderingen. Minstens eens per k aand zal de directeur met de leden bijeen wonen. Op deze bijeenkomst zal de directeur 1Sen, éa,t een of ander onderwerp, het aposto- k'Uit betreffende (bijv.: uit het bekende hand- °eb „De Leeken-Apostel") worde behandeld zullen de opgedane ervaringen besproken Worden. Van Zuil üèt verhandelde in deze bijeenkomst 6n, door een daartoe door den direoteur wezen lid, notulen worden opgemaakt, be in de volgende bijeenkomst worden voor azen en vastgestel<1. b alle bijeenkomsten hebben ook de overige ,j '°P®Hjken der parochie toegang en worden arloe door den direoteur uitgenoodigd. jj rt- 9. De parochieele genootschappen van v6r deb®naat zullen jaarlijks een algemeene gadering houden door den deken op te roe- BrvaT tö Ia deze vergadering zullen de lngen van bet afgeloopen jaar worden ^hroken ,i en zoo noodi rden vastgesteld nieuwe werkwijzen jeil B). Huisbezoek. Het huisbezoek der le- feechS|taat 011 der leiding van den directeur en 3Ij 1 Plf overeenkomstig diens aanwijzingen, h-i-c, °°rlieiu' zal bet plaats hebben door twee |P>nm te 2amei) Uej H. De parochie kan desgewenscht in 6 groote wijken verdeeld worden, om den arbeid te decentraliseeren en te vergemakke lijken. De leden worden daarbij in den regel slechts in hun eigen wijk te werk gesteld. Art. 12. Geldmiddelen. De geldmiddelen der afdeelingen worden verkregen uit: a, jaarlijk- sche bijdragen uit de kerkekas en b. giften en andere toevallige baten. Art. 13. De parochieele genootschappen staan onder toezicht van den deken, die bij zijn jaar- lijksehe visitatie een onderzoek instelt naar den gang van zaken, de notulenboeken naziet en de administratie controleert. Art. 14. Dit reglement moet aan elk der lee- kenapostelen worden ter hand gesteld. Art. 15. Eventueele wijzigingen behoeven de goedkeuring van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid den Bisschop van Haarlem. BISSCHOPPELIJK REGLEMENT VAN DE ALGEMEENE U. K. PROPAGANDACLUBS. Art. 1. Naam en Zetel. De vereeniging draagt den naam van „Algemeene R. K. Propaganda- club", en heeft haar zetel te Art. 2. Doel. Zij stelt zich ten doel, om door georganiseerde propaganda de Katholieke zaak te dienen op sociaal, politiek en cultureel ter rein. Zij begeeft zich niet op het terrein van het leekenapostolaat, hetwelk tot taak heeft: het bijstaan der geestelijkheid, in haar werk zaamheden voor de zielzorg huiten de kerk. Art. 3. Middelen. De middelen tot dit doel zijn o.m.: a. het voeren van sociale propaganda in overleg met de betreffende organisaties; b. het voeren van politieke en verkiezingspropa ganda in overleg met het bestunr der R. K. Kiesverc enigingc. het steunen der R. K. pers, het verspreiden van goede R. K. lectuur; d. andere wettige middelen, welke met het doel overeenstemmen. Art. 4. Duur. De Algemeene Piopagandaclub is opgericht den voot den tijd van 29 jaren en 11 maanden en kan alleen worden ontbonden door een besluit der algemeene ver gadering, genomen door 2/3 van het aantal aan wezige leden, welk heelult de sanctie behoeft van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Art. 5. Leden. Als leden kunnen worden aangenomen Katholieke mannen en vrouwen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en een degelijk Roomsch leven leiden. Men wordt lid door aanmelding bij 't hoofd bestuur. Het 114maatschap wor4t verloren: a. door opzegging; b. door ontslag; c. door het aan gaan eener gemengde verkeering. Art. 6. Hoofdbestuur. Het hoofd,bestuur be staat uit: een algemeen-voorzitter, een onder voorzitter, een algemeen-secretaris, een pen ningmeester, een 2en secretaris eik als verdere leden de voorzitters der parochieele af-deelin gen. De algemeene-voorzitter wordt benoemd door Z. D. H. den Bisschop, uit een voordracht van 3 personen, op te maken door de algemeene vergadering. De overige leden van het hoofdbestuur wor den (met. inachtneming van art. ló, 2e lid), gekozen door de algemeene vergadering, met volstrekte meerderheid van stemmen; of, zoo een bestuursraad bestaat, worden zij gekozen door dezen raad. De verschillende functies worden door de ge kozen leden van het hoofdbestuur onderling verdeeld. De leden van het hoofdbestuur, die worden gekozen, blijven 3 jaar aan. Zij- treden volgens rooster af, doch zijn terstond herkiesbaar. Art. Adviseur. De Algem. R. K. Propagana- club heeft een al g e m een -g e est e 1 ij k- ad v ie e u rop aanvrage te benoemen door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem. Deze adviseur moet voor alle vergaderingen worden uitgenoodigd, ter wijl leiders van cursussen en sprekers slechts met zijne goedkeuring worden gevraagd. Art. 8. Vergaderingen. De algemeene leden vergadering wordt bijeengeroepenzoo dikwijls het hoofdbestuur dit nooddg oordeelt of 25 leden schriftelijk een gemotiveerde aanvrage hiertoe inzenden. De bestuurdersraad, welke gevormd wordt door het hoofdbestuur, de besturen der pa rochieele afdeelingen en de geestelijke advi seurs, komt zoo dikwijls bijeen als dit door het hoofdbestuur noodzakelijk wordt, geacht, doch minstens tweemaal per jaar. Tot deze vergaderingen wordt de Zeereerw. Deken uitgenoodigd. Art. 9. Geldmiddelen. De geldmiddelen wor den verkregen: a. door eventueele contributie der leden; b. door giften en bijdragen van be langstellenden; c. door subsidie van die R. K. vereeniging, welke voor de te voeren propa ganda gebruik maakt van de Alg. R. K. Pro- pagandaclub en derhalve de onkosten in over leg met bet hoofdbestuur der club regelt en vergoedt. Art. 10. Parochieele afdeelingen. Telt de ge meente meer dan 7 parochies, dan moeten de leden, woonachtig in eenzelfde parochie, een parochieele afdeeling vormen. Aan het hoofd van deze afdeeling, genoemd naar de parochie, staat een bestuur van 3 per sonen, voorzitter, secretaris en penningmees ter, die door de leden met meerderheid van stemmen worden gekozen. Ieder jaar treedt één bestuurslid af, doch is herkiesbaar. Elke parochieele afdeeling heeft een geeste lijk adviseur, op aanvrage te benoemen door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. De parochieele afdeelingen zullen vergade ren zoo dikwijls het bestuur zulks noodig acht, of minstens 10 leden schriftelijk een gemoti veerde aanvrage hiertoe inzenden, doch min stens 2 maal 'sjaars. Bij deze vergaderingen moet de adviseur worden uitgenoodigd. Art. 11. Elk der parochieele afdeelingen staat onder toezicht van den Deken, die bij zijn jaar- lijksche visitatie een onderzoek instelt naar den gang van zaken, de notulenboeken naziet en de administratie controleert. Art. 12. Huishoudelijk Reglement. Alle overige zaken worden geregeld bij huishoude lijk reglement, dat door de algemeene vergade ring, of waar een bestuurdersraad bestaat, door dezen raad In overleg met de geestelijke advi seurs wordt samengesteld, door den Hoogeerw. Heer Deken wordt goedgekeurd en niet in strijd mag zijn met deze statuten. Art. 13. Dit reglement moet aan elk der propagandisten worden ter hamd gesteld. Art. 14. Eventueele wijzigingen behoeven de goedkeuring van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid den Bisschop van Haarlem. "7( HET MODERNE VERVOER VAN ZIEKEN EN GEWONDEN. Het vervoer van zieken en gewonden is een zeer belangrijk onderdeel van de Roode Kruls- taak zoo wel in oorlogs- als in vredestijd. Daarom is het begrijpelijk, dat het Ned. Roo de Kruis zich belangrijke financieele offers heeft getroost om zijn uitrusting voor dit ver voer zoo goed en zoo practisoh mogelijk te doen zijn en om kostbare proeven te doen nemen ten einde tot een steeds groótere perfeetie van die uitrusting te geraken. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roede Kruis heeft de pars in de gelegenheid gesteld het geheele vervoertoestellen-complex, dat in het gebouw Prinsessogvaeht 27 te den Haag aanwezig is, te bezichtigen. Dr. Molema, geneeskundig adviseur van het Roode Kruis, was daarbij onze voorlichter en we hadden moeilijk een beteren gids kunnen treffen, daar deze geneesheer met de leiding dezer afdeeling belast, zich met hart en ziel er aan geeft. Het uitermate practische metalen ziekeu- raam, de onschatbare uitvinding van den te veel miskenden dr. de Mooy, is bet uitgangs punt van deze moderne ziekemvervoermidde- len geweest. Het aiekenraam-dr. de Mooy treft men dan ook bij ieder vervoersysteem weder aan. Alleen is het door het Róode Kruis ©enigs zins gewijzigd. In plaats van ronde hoeken heeft het hier rechte hoekeu. Men heeft nu in d-enzolfden geest als liet zieken raam metalen bankjes vervaardigd, waaróp een paar korte horizontale buizen zijn aangebracht, welke pre cies in de lange buizen van bet raam passen. Schuift men de korte buizen van de bankjes in de buizen van het raam, dan komt het raam een 20-tal centimeters hoog'er te liggen. Het zeil in het raam, waarop de patient ligt, rust dan niet meer op den grond, wat al een heele ver betering is. Bovendien zijn aan bet bankje twee draagarmen bevestigd, hetgeen bet vervoer zeer vergemakkelijkt. Wanneer de patient op het ziekenraam Is „ingepakt", zal hij vervoerd moeten worden. Over groote afstanden zal dat per as moeten gebeuren en liefst met de moderne middelen van snel vervoer, daar het voor den patient van het grootste helang is zoo spoedig mogelijk op de plaats te zijn, waar hij door de geneeshee- ren kan behandeld worden Bij dat vervoer za.1 er o'p gelet moeten wor den. dat de patiënt zoo min mogelijk hinder heeft van schokken en stootan. Nu kan men voor het vervoer speciaal inge richte zieken-auto's en ambulance-treinen ne men, maar de aanschaffing van dat materiaal in een ©enigszins uitgebreide hoeveelheid is een dure geschiedenis. Het Roode Kruis is echter van een ander standpunt uitgegaan. Treinen én auto's, rede neerde men, zijn er genoeg en in geval van nood zoo goed als overal in voldoende mate beschikbaar. We hebben dus naar een vervoer systeem te zoeken, waarbij van bet beschikbaar rollend materiaal zonder verandering van de bestaande constructie gebruik kan worden ge maakt, m.a.w. wij moeten ons zien aan te pas sen aan de beschikbare vervoermiddelen. Dit aanpassingsprobleem nu is op' waarlijk ingenieuze wijze opgelost. Vooreerst bij het vervoer per trein. Op de banken van een spoor wegcoupé worden een pa.ar dwarsliggers met opwaarts gebogen veer en, z.g.n. schokdoozen, bevestigd en in die veeren sluit precies het ziekenraam. Zoo kunnen in iedere coupé twee patiënten liggend vervoerd worden. Door een gemakkelijk aan te brengen rnetalen-buizencon- structio kan iets hoogei' nog e6n tweede stel ziekenramen worden geplaatst, zoodat het zie leen ver voer pereottpé tot 4 kan worden opge voerd. Dan is de ruimte tussohen de banken voor het verplegend personeel ecihter zeer ge ring. Plaatst men nu aan den eenen kant één en aan den anderen kant twee ziekenramen n.l. 'boven elkaar, dan blijft er voor het verple gend personeel voldoende ruimte over om ge makkelijk bij de patiënten te komen. Het op deze wijze ingerichte ziekentransport voldoet uitstekend. Het ziekenvervoer P©i' trein in een personen- coupé biedt uit den aard der zaak vele voor- deelen boven het vervoer in eeil goederen wagen, zooals vroeger geschiedde. Toen wer den de ouderwetsche houten draagramen aan touwen in den, goederenwagen opgehangen. De patiënten slingerden aan die touwen lustig heen en weer en bij het stoppen schokten de ramen maar al te vaak tegen de wanden of tegen elkaar. Bij deze bezwaren komt nog, dat de goederenwagens meestal niet of slecht zijn afgevoerd, terwijl de omgeving in zoo'n bagagewagen allesbehalve opwekkend op de patiënten werkt. In de personencoupé's is dat alles anders; een betere veering van den wagen, goede verlichting, prettiger omgeving en zoo noodig verwarming. De constructie van hef veerend onderstel, waarop de ziekenrameu rusten, is zoodanig, dat het in 3 A 4 minuten in iedere treincoupé kan worden aangebracht zonder ook maar iets te beschadigen. In de nieuwe wagons der electrleehe treinen worden do veerende dwarsliggers 0j> geliek- doozen boven op de rugsteunen der banken bevestigd. In iedere afdeeling van 3 comparti menten kunnen op deze wijze 3 patiënten wor den vervoerd. Hetzelfde systeem als bi de treinen is ook toe te passen in autobussen. Verder heeft het Roode Kruis een toestel ge construeerd, dat dient voor het vervoer van gewonden in motorvrachtwagens en vliegtuig kajuiten. Ten slotte heeft het Roode Kruis nog een methode gevonden om de rader baar van dr. de Mooy, het bekende tweewielige voertuig op luchtbanden met zeildoek overkapping, achter aan een motorrijwiel te verhinden. Bij het ontwerpen en vervaardigen van de verschillende toestellen liecft het streven naar een lichte en toch eteviBe constructie en een juiste mate van veering voorgezeten. Blijkens de genomen proeven is men daarin volkomen geslaagd. DE EXPEDITIE UIT INDIë TERUG Veel wetenschappelijk materiaal Na een afwezigheid'7 van drie jaar is de expeditie naar Indië van bet Instituut voojj toegepaste botanie te Leningrad teruggekeerd, De leider der expeditie prof. Markovltch ver klaarde, dat de expeditie een ontzaglijke hoe- veelheid wetenschappelijk materiaal heeft ven- zameld en honderdtallen soorten planten uit Verschillende streken san Indii} heeft mede- frebracht,W,V af" De verwachtingen van Donderdagavond zijn in vervulling gegaan. Gistermorgen was 't weder om droog en al hielc! de zon zich angstvallig schuil achter de grauwe wolken, toch voor spelden allen een Stralende» feestdag. Terwijl men in de versierde straten druk in de weer was, om de schade die de regen aan de versiering had toegebracht, neg zooveel mogelijk te herstellen, maakte de menigte zich reeds op, om in de buurt van het station een plaatsje te veroveren, om van de aankomst van het Koninklijk gezin getuige te zijn. De koninklijke trein liep om 10.26 binnen en nadat bij het verlaten van het station door de dochtertjes van burgemeester van Sonsbeeck aan H. "M. de Koningin en Prinses Juliana bouquetten waren aangebieden, werd terstond in de gereedstaande auto's plaats genomen en reed men onder bet enthousiast gejuich der menigte langs den kortsten weg naar de Groote Kerk op de Markt. "ÏERDENKINGSSTOND IN DE GROOTE KERK. Terstond na aankomst in de feestelijke ver sierde stad begaf de Koninklijke stoet zich naar de monumentale vroegere L. Vrouwekerk, die door de kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente beschikbaar was gesteld voor het houden van deze plechtigheid. Een Indrukwekkend schouwspel bood de Groote Kerk, zooals zij was bezet door officie ren van alle wapens, gekleed in groot-tenue en door genoodigden uit de hoogste kringen van Breda en omgeving. Bij den ingang der Kerk had de staf der academie zich opgesteld om H. M. de Konin gin, de leden van het Koninklijk gezin en ge volg te ontvangen en naar de voor hen ge reserveerde plaatsen te leiden. Plechtig en breed liet de oude organist, de heer Govert Dprrenboom het „Wilhelmus" hooren, terwijl de menigte in de kerk was opgerezen, om de vorstelijke personen in stilte te begroeten. Zoodra de hooge bezoekers en het gevolg ge zeten waren in de banken der ouderlingen, onder den triomphboog der kerk, bracht het „Breda's Mannenkoor", onder leiding van Wil lem Robert Jr. uit „Valerius Gedeuckklanck": „Heer, die Uw tenten ten hemelen spreijt" en „Gelukkig is het land" ten gehoore, in de bewer king van II. W. van Nieuwenhoven. Hierna nam de feestredenaar, generaal- majoor b. d. W. E. van Dam van Isselt, het woord, om de herdenkingsrede uit te spre ken. De rede werd door een korte pauze onder broken, gedurende welke Breda's Mannenkoor „Groot is de Heer", van P. J. Roeske ver tolkte. Na de rede van generaal van Dam van Isselt, hief het koor terstond het indrukwekkende „Wilhelmus" aan, in de bewerking van A. Verheij en daarna verlieten de Vorstelijke per sonen onder het plechtig orgelspel van G. Borrenboom de kerk. De plechtigheid was hiermede geëindigd. HET MILITAIRE FEEST. DRAADLOOS SPREKEN De proefnemingen worden voortgezet.- BANDOENG, 18 October (ANETA.). Te Sydney is men gereed gekomen met den bouw van een zender voor radio-telefonie. Na klei nere proefnemingen werd gisterenavond een aanvang" gemaakt om met Bandoeng draadloos te telefoneeren. Tusscheh Bandoeng en Sydney werd een kruisgesprek gevoerd van 6 uren, waaraan te Sydney ook dames deelnamen De verbinding was uitstekend Terwijl het gesprek in vollen gang was, werd te Sydney verbinding met New-York tot stand gebracht, waarna door Bandoeng via Sydney met New-York werd ge sproken. Het gesprek was tamelijk verstaan baar. De proefnemingen worden voortgezet. Volgende week zal weder een poging worden gedaan met New-York in verbinding te komen. VOOR HET MAKEN VAN EEN STUDIEREIS Prins Leopold zou het voornemen hebben binnenkort een studie-reis te maken naar Ned.- Indië. Er is echter in deze nog niets defini tief besloten. BESCHERMING TEGEN ZEEROOVERS. Gewapende politie aan boord BATAVIA, 18 October (ANETA.). De sche pen van de Java-China-Japanlijn, die de lijn naar China bevaren, zullen ter bescherming tegen aanvallen van zeeroovers voortaan voor zien zijn van een detachement van twaalf man der gewapende politie, ondev commando van kader. Deze maatregel is ingegaan met het s.s. „Tjisondari", welk schip 17 October naar China is vertrokken. De sterkte van het detachement is overigens nog niet definitief vastgesteld, doch is mede afhankelijk van het aantal koe lies, dat met het schip vervoerd wordt. EEN DOEKOEN VERMOORD. GALA-AVOND- Na de herdenkingsstoncl in de Groote Kerk reed de Kon. Familie met Laar gevolg naar de grens der gemeente.Breda, waar de Kon. trein met het salonrijtuig was gestationneerd. De dichte menigte, die op en in de omgeving dei- markt de plechtigheid in de kerk had kunnen volgen <loor de Megavox van Philips, brak los in onbedaarlijk gejubel, toen de Koninklijke bezoekers de kerk verlieten. Het gejuich plantte zich voort van straat tot straat en vriendelijk beantwoordden de leden van het Koninklijk Huis de geestdriftige betuiging van de Oranje liefde der burgers. Nadat in het salonrijtuig de lunch was ge bruikt, keerde de stoet wederom naar de stad terug om op het terrein der K. M. A. het groote militaire feest bij te wonen. De tribunes op het feestterrein waren vol gestroomd. Bij de aankomst van den Kon. stoet werd op de tribune, waar de zetels voor de vorstelijke personen stonden, de Koninklijke standaard geheschen. De stafmuziek zette het Wilhelmus in. terwijl allen zich van hun zit plaatsen verhieven. Alvorens het eigenlijk mili tair schouwspel een aanvang nam, inspecteerde H. M. het cadettenkorps en liet zij de leeraren der K. M. A- aan zich voorstellen. De cadetten defileerden daarop voor de tri bune der Koninklijke gasten, terwijl intusschen het veld voor de spelen in gereedheid werd gebracht. Het militaire feest opende met een schitte rend nummer carousselrijden door oud-cadetten. Dan werden door de cadetten athletiekoefenin- gen: springen, discus- en speerwerpen, esta- fèttenloop, uitgevoerd. Om half vier liep het groote schouwspel af en begaf de Kon. Familie met haar gevolg zich naar het gebouw der K. M, A., waar de thee werd gebruikt en H. M. zich eenigen tijd onder hield met de leeraren en den senaat der cadet ten. Verder werd het Academiegebouw bezich- ligd. Na dit bezoek werd wederom langs den kort- eten weg gereden naar de plaats waar het salonrijtuig was gestationneerd. Ook op dezen tocht werd de Kon. Familie door de in dichte rijen langs de straten staande burgers en vreem delingen geestdriftig toegejuicht. De Gala-avond. Des avonds te kwart over acht had in de groote zaal van de Vereeniging „Concordia" een galafeest plaats voor reünisten en genoodigden. Ook Z. K. H. Prins Hendrik en Z.Exc. Minister Lambooy woonden dit feest bij. Het begon niet een hulde aan Z. M. Koning Willem I, den stichter en aan Z. K. H. Prlna Frederik der Nederlanden, den grooten be schermer der K. M. A. Het symptoonleorkest van het ziesde regiment Infanterie had het eerste deel van den feestavond voor zijn rekening genomen. Het tweede gedeelte was een historiespel van de K. M. A. In de stad werden op verschillende punten wederom muziekuitvoeringen gegeven, die, wijl het weer zich ithans uitstekend hield, groote belangstelling trokken. De drukte ln de etad was enorm en dulzendeS Verdrongen eich in de versierde strateg, Sffl fif Achttien personen gearresteerd BANDOENG, IS October (ANETA.). De Preangerbode meldt, dat een doekoen in het Koeningansche een oud-patient van hem wei gerde te behandelen, naar aanleiding van moei lijkheden, die hij bij een vorige gelegenheid had ondervonden. Toen de patiënt overleed be weerde de bevolking, dat deze door den doe koen was behekst om welke reden de doekoen door de desamenschen werd vermoord en be graven alsof er niets gebeurd was. 't Gebeurde werd anoniem aan de betrokken autoriteiten gemeld. Een onderzoek volgde, waarna tot de arrestatie van achttien personen werd overge gaan. WETENSCHAPPELIJKE STUDIE VAN HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK. Verdeeling der comité-functies De op 27 September gekozen bestuursleden van het nationaal comité der internationale vereeniging voor wetenschappelijke studie van het bevolkingsvraagstuk hebben de f uncties als volgt onderling verdeeld: prof. mr. H. W. Met- borst, president; oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse en prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, vice-presidenten; dr. G. P. Frets (Maasoord, Poortugaal bij Rotterdam) secretaris-penning meester. Voorts zijn bestuursleden: mej. dr. M. A. van Herwerden, prof. dr. J. W. Sneller en prof. mr. S. R. Steinmetz. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDER VOS Heeft ontslag genomen Bij het begin van de Amsterdamsche raads zitting van gisteren werd medegedeeld, dat een schrijven was ingekomen van dr. I. II. J. Vos, waarin deze mededeelde, zich genoodzaakt te zien om ontslag te nemen als wethouder, in verband met zijn benoeming lot lid der Tweede Kamer. JUBILEUM MEVR. E. DE BOER—v. RIJK. De Haagsehe huldiging De uitvoerende commissie uit het comité voor de huldiging van mevr. De Boer—v. Rijk in Den Haag deelt ons mede, dat, na afloop van de voorstelling op Woensdag a.s. en na de huldi ging in den schouwburg, een receptie zal plaats hebben in de zalen van hotel Paulez, waar alle bewonderaars van mevr. De Boer welkom zul len zijn. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS 1929. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar in December weer weldadigheidspostzegels worden uitgegeven ten behoeve van de be scherming- en hulpbehoevende jeugd. De postzegels zullen verkrijgbaar gestekj worden van 10 December tot 10 Januari, Zij zullen de afbeelding dragen van 4 aiItvindersC Mlnckelers, Boerhaave, Lorentz en Chr. Huy- gens, Ook zullen door den NederlandsclieirJ Bond tot Kinderbescherming In hetzelfde tijdvak worden uitgegeven twee series kinderbrief* kaarten, naar schilderijen van Nederlandscbj schilders, n.l. een serie van Frans Hals én een serie van Jan Veth.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9