DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m 51ste Jaargang Maandag 22 October 1928 No. 15245 dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS EEN KWARTJES LIEFDEWERK mfëm: X r. k. s. v. excelsior )(orpheus» UIT KETHEL AGENDA KUNST-AGENDA UIT ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1,10, per week 25 cent. Franco g per post 3.75 per (•wartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tol een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Kca t i s -(Ingevallen verzekering500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- lies van Xwijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekermg loopt op de voorwaarde» als eenmaal per maand rn du blad worden afgedrukt. Het ijverige bestuur van liet St. Liduina- patronaat in de Frankeland-parochie heeft ten behoeve van dit meisjes-patronaat een kwartjes-liefdewerk ingevoerd, waarvan men lid word door maandelijks 25 cents voor liet patronaat beschikbaar te stellen. Toen eens een directeur van een bloeiend jongenspatronaat aan mgr. Callier zaligen gedachtenis van zijn vruchtbaar werk voor Hjn jongens vertelde, gaf monseigneur, na dut hem was meegedeeld, dat er voor de meisjes in zijn parochie nog wienig of niets werd gedaan, dien directeur de op dracht, onverwijld ook het werk van een meisjespatronaat aan te vatten, want, al dus monseigneur, „anders doet u nog maar half werk; wat zullen we er aan hebben, als we straks goede Roomsche mannen hebben, maar de goed geschoolde Room sche huismoeders moeten missen?" In zekeren zin is het werk voor de meis jes van nog grooter beteekenis dan dat voor de jongens. Immers meer dan in de Jongens vinden wc in de „meisjes degenen, die in do toekomst de opvoeding in han den zullen heben van de kinderen, die het nieuwe geslacht zullen vormen" Daarom moeten wij zoo van harte toejui chen wat voor onze toekomstige moeders wordt gedaan om zc op te leiden tot dege lijke, bekwamer), echt-Katholieke huisvrou wen. De bloei van onze meisjespatronaten is een der heerlijkste waarborgen voor den dcgelijkcn, cliristelijken geest die de toe komst. behcerSchen moet. Als wij vragen wat uit onze kinderen groeien zal, dan vra gen wij ons op de eerste plaats af, wat do moeders dier kinderen zijn. Wanneer wij daarover even ernstig na denken, wel, dan zullen wij tot het besef moeien komen, dat voor onze meisjes, voor onze meisjespatronaten moeilijk te veel kan worden gedaan- Het. kwartjes-liefdewerk, Waaraan door wel bijna iedereen kan wor den deelgenomen, moge dan ook, we ho- Pcn het van harte, een zoodanige algemee- Re sympathie ondervinden, en er moge zulk fep propagandistische kracht van uitgaan, dat een ongekende opleving van het zoo bij Uitstek heilzame patronaatswezen voor de meisjes, niet, slechts in ééne parochie, maar °veral. het gelukige gevolg er van moge zijn. Bij «f krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiéél© ui- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester ea Wethouders vaa Schie dam hebben bij hun besluit van IS October 1028 de verzoeken van: le. <i« firma H. A. M. Roelants om ver dunning tot uitbreiding van hare drukkerij hi het pand Lange Haven 141, hoek Korte Haven, kadaster Sectie C. nos. 1202 en 1027, door bijplaatsing van 13 electromotoren Vau totaal 05.6 P.K., drijvende diverse druk-, v°uw-, zet-, boor-, frats- en praegmachines, snel. en degelpersen, een inktpomp van 10 dynamo, zulks met verwijdering van 10 electromotoren van totaal 29.60 P.K. en ver- Plaatsing van 9 electromotoren van totaal 24-?5 P.K. 2e. (je N.y. Ned. Kantoorboekenfabriek van 1 Hoff Jongepier om vergunning to.t uit breiding van haar kantoorboekenfabriek en drukkerij in de panden Lange Haven 43 en 45 en Westvest 38, kadaster Sectie C no. Jl?5, door bijplaatsing van 15 electromotoren, hw. 1 x 7, 1 X 5, 2 x 4, 2 x 3, 1 x 2, 1 x 1%. x 1 en 2 x P.K., zulks met verwijdering ah 3 electromotoren van resp. 8, 4 en 4 •K-. drijvende diverse arbeidswerktuigen en 2 Hften; en 3e. Dirven Jr. Hillege om vergunning °t oprichting van een fabriek van koper- leidingwerken in het pand Westvest 40, aadaster Sectie C no. 447, met 3 electro- «mtoren van resp. 1 y2, 1% en y8 P.K., drij- eUde een draaibank, boormachine, slijp- achine en aanjager, verdaagd, aangezien desbetreffend onderzoek nog niet is ge- mdigd. SCHIEDAM, 22 October 1928. FEESTAVOND TGONEELVEREENIGÏNG GUSTO" Optreden van „The E. and L. fóllies" Ernst en luim, humor en sarcasme, spotternij en sotternij en ook een beetje sentimentaliteit., dat brachten ons de Ernst en Luim follies die optraden op den Zaterdag door de tooneelver- eeniging „Gusto" in den R. K. Volksbond ge geven feestavond. Het was, Uc eerste feestavond dien Gusto in 't vierde jstar van baar bestaan gaf, en wij hebben niet anders kunnen con- stateeren. dan dat de aanwezigen zich uitste kend hebben vermaakt. Dat cabar&twerk beeft zoo'n romantisch tintje door de gemaakte lichteffecten, de nu eens slepende, dan weer dol opgewekte melodie tjes en door de aardige costumes. De follies heb ben sinds hun laatste optreden te Schiedam bun garderobe een kleine wijziging doen ondergaan en de groen-witte costumes zijn verwisseld door maskerade pakjes, van voren zwart met terracotta en zilveren balletjes en van achteren terracotta met zwart en ook met zilveren bal- leitjes. Zoo heeft de conferencier Lou de Groot het tenminste uitgelegd. Het programma moest, doordat enkele leden verhinderd waren, enkele kleine wijzigingen ondergaan, maar het bleef desniettegenstaande genietbaar. Betty de Kriek gaf een van baar leuke jongenscreaties 5,de Rotterdamsche kran tenjongen" en Max de Groot zong weer zijn be kende „Bij] de lantaren", waarbij geen van de aanwezige lieeren den moed bleek te hebben ook op liet podium te komen. En dat nog wel bij een tooneelclub Mevr. van Rijn was erg sentimenteel als „jateersch moedertje" en wij weten zeker, dat een paar dames in onze omgeving daarbij stiekum met den zakdoek werkten. Maar daar voor was het dan ook een feestavond. Beppy Hamburger en Andrê Korenhof be zongen heel geheimzinnig de sphinx, terwijl van de overige nummers nog vermeldlngswaard zijn: bet dubbel folly quintet en een kostelijke parodie op de „Cavalleria Rustieana". Of ieder een dat echter snapte? Na de finale moest natuurlijk eenige malen „gehaald" worden en de voorzitter was wer kelijk „de tolk van alle aanwezigen", toen hij de follies dankte voor hun prestaties. ORANJE-VEREENIGING „WILHELMINA" Vrijdagavond om 7 uur zal de Oranje- vereeniging Wilhelmina, alhier, haar jaar vergadering houden ln de bovenzaal van het café „De Vergulde Valk", De agenda bevat o.a. rekening en verantwoording van den penningmeester en verkiezing van 2 bestuurs leden. PAARD TE WATER Gistermiddag te ongeveer half 1 geraakte een paard van den landbouwer Valk te water in een van de sloten bij den Rotterdamsche dijk, ter hoogte van het pompstation. Onder veel belangstelling werd het dier met behulp van touwen op het droge gebracht. Zaterdagmiddag te ongeveer half drie raak. te een paard, gespannen voor een vierwieligen wagen, beladen met steenen en toebehoorende aan den vrachtrijder Hoogstad, op de Nieuwe Haven, doordat het paard struikelde, te water. De wagen bleef op den wal hangen. Door mid del van een scheepslier ls het dier op het droge gebracht. De koetsier wist nog tijdig van den bok te springen. MISHANDELING/ Door L. v. D„ wonende Lange Achterweg, werd bij do politie aangifte gedaan, dat de groentehandelaar T. v. E. zijn 10-jarig zoontje had mishandeld, onder meer door hem over een hek te werpen. Toen de vader van het ventje der gxoete-hnadeflaar daarover onder hield, krees hij van dezen eveneens een paar klappen op het hoofd. .-.i- .I»'-r« DE MOLEN „DE WALV1SCH" aan de West vest, voor welks aankoop door de vereeniging „De Hollandische Molen" de gemeente een subsidie van 500 heeft verleend. WERKGELEGENHEID IN CURASAO Het totaal aantal arbeiders dat gedurende de laatste 3 maanden door bemiddeling van 'de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, alhier, naar Curasao is vertrokken bedraagt 57, waarvan 51 van Schiedam, 3 van Kethel, 2 van Vlaar- dingen en 1 van Overschie. De directie van de betrokken maatschappij heeft medegedeeld dat voor het oogenblik alle bestaande vacature» voor Curasao zijn vervuld. MOEDERCURSUS De eerste cursusavond van den moeder cursus worden morgenavond om 8 uur in de Doelen gehouden. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Morgen zal onze vroegere dorpsgenoot, de eerwaarde broeder Pius. O.P.M. (in de wereld P. van Beurden) in het Franciscanenklooster te Woerden zijn zilveren profes&iefeest vieren. Broeder Pius die verscheidene jaren in Weert en Wychen heeft doorgebracht, is bekend om zijn grooten ijver voor de Missie. ZANGKOREN „T.E-G.E.N O." Concert in het R. K. Ziekenhuis Bij hun concerten in de verschillende in stellingen te dezer stede, hebben de leden van „T.E.G.E.N.O." de wakkere ZangVereeniging uit de Gorzen ook de dr. Noletatichting niet ver geten. Gistermiddag had dan dit concert plaats, waarbij beurtelings het Gemengd koor en het Jongedames koor eenige nummers ten gehoore brachten, waarvan de zuiverheid in de voordracht ito roemen viel, en welke ge tuige het herhaald applaus zeer in den smaak vielen van verpleegsters en verpleegden. Het eerst trad h®t gemengd koor op met twee nummertjes, te weten „In den herfst" en „Moeders Zegen". Het jongedameskoor dat hierna volgde, zong „Nacht moe'' en „Dageraad". Vervolgens zong het gemengd koor weer: „Voorjaar" en „ster rennacht", waarop het jongedameskoor het concert besloot niet „Hosanna" en een „kerst lied". De geneesheer-directeur van dr. Nolet- stichting, dr. R. H. H. Geerdes, die zich met zijn echtgemoote onder de aandachtige luister aars bevond, heeft na afloop de zangers en zangeressen bedankt voor de genotvolle oogen- bl'ikken aan zusters en patiënten bezorgd. De uitslagen der gespeelde wedstrijden lui den: Lisse IExcelsior I 55; Excelsioir 2 Activitas 1 10; St. Bodewijk 2Excelsior 3 1—7; Excelsior 4—Celar 3 3_1< Het was gisteren een buitengewoon succes volle dag voor de zwart-witten. Het eerste speelde op vreemden bodem tegen het sterke Lisse gelijk wat een mooie pres. tatie te noemen is. temeer daar het invallers telde voor Noestheden, Onrust en Linsen. Ex. celsior stond achtereenvolgens met 30 en 53voor. Het 2e elftal won met 10 van Activitas en nestelde zich hiermede op de le plaats. Het 3e elftal won met niet minder dan 7 —1 van St. Lodewijk 2. Het 4e elftal won met 31 van Celer 3 zoodat ook deze club No. 1 vaa <je ranglijst staat. De junioren-wedstrijden werden wegens re gen afgelascht. KON. ZANGV. SCBIED. MANNENKOOR Jaarvergadering De vorige week heeft de Kou. Zangver. Schie- damsch Mannenkoor .Orpheus" haar jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer W. h. van den Toorn herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het 62ste levensjaar der vereeniging er een is geweest van hard werken, maar ook van veel sucees. Daarvan zouden zeker de uit te brengen verslagen getuigen. Maar allereerst moest sPr. mededeeling doen van den afloop der zaak, die op de laatste repetitie aan hem ter afdoening was gegeven. Het was hem tot zijn vreugde gebleken, dat het onjuiste bericht over de vereeniging en een harer leden in de „N. S. Crt." verschenen, absoluut niet was geplaatst uit kwaadwillig heid of minder goede gezindheid jegens de vereeniging, maar dat het geheel op een ver gissing berustte. De vergadering betuigde haar instemming met de wijze, waarop deze kwestie door den yoorzitter .was behandeld, Het jaarverslag werd wegens ongesteldheid van den heer D. van der Zee uitgebracht door den 2en secretaris, den heer W. Sterk. Het vond algemeene waar (leering, speciaal' wat het ver melde over de interessante reis naar Ant werpen en het daar behaalde succes, wekte prettige herinneringen. Uit de rekening van den penningmeester, den heer P. J. v. d. Sman, bleek duidelijk dat de vereeniging ook financieel niet slecht voor staat. In de commissie voor het nazien der reke ning werden benoemd de heeren J. Kiela en J. Tuytel, Zij zullen over hun bevindingen op de eerstvolgende repetitie verslag uitbrengen. De begrooting 192S-1929 werd onveranderd aangenomen. De heer J. de Vogel bracht verslag uit over zijn werkzaamheden als bibliothecaris. Ook dit jaar is de bibliotheek met waardevolle wer ken verrijkt, zoodat „Orpheus" een prachtige collectie muziek begint te krijgen. De heer W. van den Toorn, die aan de beurt van aftreden kwam, werd bij acclamatie als voorzitter- herbenoemd. De leden gaven op on dubbelzinnige wijze blijken van vreugde, dat de- verkozena zijn benoeming weder aannam. In de plaats van den heer van der Sman, die als penningmeester wenschte af te treden, w'erd benoemd de heer C. van Vonder-en. De heer C. Kemper werd als banierdrager herkozen. De voorzitter sprak woorden van hartelijken dank tot den aftredenden penningmeester, die „Orpheus" 16 jaren in deze functie heeft ge diend en in zeer moeilijke omstandigheden, toen de schuld van de vereeniging duizenden guldens beliep, het geldelijk beheer heeft ge voerd. Hij wenschte hem nog een langdurig, doch nu rustiger lidmaatschap toe. De heer van der Sman hoopte, dat zijn op volger denzelfden krachtigen steun van de wer kende leden zou mogen ontvangen, die hem den arbeid zoo hadden vergemakkelijkt. Niet zeven magere jaren had do kas gekend, maar wel veertien, Nu er kans was op betere tijden, kon hij met gerustheid zijn taak aan een ander overdragen De Schulp-commissie releveerde in haar ver slag door den heer Koster en C. van Vonde- ren uitgebracht, het concert van de Kon. Mili taire Kapel, dat ondanks de hooge kosten, aan de organisatie ervan verbonden, toch een vol ledig succes was geworden. Naar aanleiding van dit verslag machtigde de vergadering het bestuur, te overwegen, om de huur van de Schulp het komende jaar reeds te verlagen opdat de condities voor vereeni- gingen die haar willen gebruiken, zoo gunstig mogelijk zullen zijn. Het is nimmer do bedoe ling van „Orpheus" geweest, vau het beheer van de schulp een geldwinning te maken. Aan geld heeft „Orpheus" niet veel. Het wil zin gen en de andere vereenigingen in Schiedam bij het geven van concerten zoo krachtig mo gelijk steunen. Propaganda- en Spaarcommissie getuigden in hun verslag van een opgewekt vereenigings- leven hij monde van de heeren J. Voorhuizen en C. Pelt. Vermeld worde nog, dat „Orpheus" ln zijn geheel de uitvoering zal gaan hijwonen, die de Kon. Zangv. Rotte's Mannenkoor op 29 November a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam zal geven, en waartoe „Orpheus" vriendschappelijk is uit- genoodlgd. Het Bestuur Inreeg opdracht een winter feestavond te organiseeren, die zoo mogelijk in Februari 1929 zal worden gehouden. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering, waairvoor veel belangstelling be stond, gesloten. AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag werd de zevenjarige -T. Hoogendam, uit de Pendrechtschestraat, op de Koemarkt aangereden door de wielrijdster A. M., uit de Gordonstraat. Het meisje smakte tegen den grond en bezeerde zich aan de handen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 19—20 October GEBOREN: Helena Anna, dochter van M. A. J. Schaap en M. C. Eeken, dr. Nolet- straat Pieter C. J., zoon van A. van der Gaag en J. Bongers, St. Liduinastraat. Leno M., dochter van P. J. Homein en A. Wiegman, Baanstraat een als levenloos aangegeven kind van D. C. Wessels en J. A. Kruijt, Stationstraat. ONGEVAL Bij den kassenbouw in Oostabtspolder had vanmorgen om 7 uur een ongeval plaats, toen de 26-jarige betonwerker W. v. V., alhier, een motor-betonmolen ln werking wilde stellen. Toen v. V. den motor, welken hij voor het eerst bediende, op gang had gegooid, heeft hij blijkbaar den slinger niet vlug genoeg terug getrokken, zoodat de motor doorsloeg met het gevolg dat rechterduim en wijsvinger van den man finaal werden opengespleten. De aanne mer, de heer P. Kuijpers legde het eerste verband waarna de Sauer de wonden heeft ge hecht en verbonden. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volkshond lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange) Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniglng Lorenzqj Perosi, Gebouw R. K. Volkshond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. Mam, nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volkshond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Kathai» Iiek Streven". Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Y, Excelsior. Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Katha Kring, Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorig Doele, Doeleplein. Zaterdag 20 October Feestavond tooneelvereeniging Gusto. Gé- bouw R. IC Volksbond. AaDvang 8 uur. Woensdag 24 October Jaarfeest van de gemengde zangvereeniging „T. E. G. E. N. O.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 25 October Uitvoering te geven door do R. K. gemengde! zangvereeniging „Lorenzo Perosi", directeujrj de heer Ar 11. Vrancken. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 4 November Feestavond R. K. Fabrieksarbeidersbond „St, Willibrordus". Gebouw R. K. Volksbond. Aan» vang S uur. TE ROTTERDAM 22 Oct.: Groote Schouwburg, De TreinduI» vel (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur Tivoll- Schouwburg, Een Moeder, (Schouwtoonecl) j$ uur (voor volwassenen). 23 Oct.: Groote Schouwburg, Merijntja Gijzens Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 uur; (voor volwassenen) 25 Oct. Groote Schouwburg, Tristan und Isolde (Co-Opera-tie) 7 uur (voor volwassenen). Tivoli-schouwburg, Eén Rheinisches Made! (Hirsch-operette) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeude programma'^ tot en met Donderdag 25 dezer in: Centraal (voor volwassenen)ThaliaRoyal BEURS VAN SOU]EDAM SCHIEDAM, 22 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop» handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 22 Oct. Men noteert voo^ Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pet. 17.per H.Li, LOODDIEF AANGEHOUDEN Hedenmorgen om 6 uur zag een agent Iff de Paul Krugerstraat een man loopen met een handwagen, waarop negen zakken, inhouden de nieuw lood lagen. De man beweerde, dat hij het lood gevonden had in het gras langa den Dordtschen straatweg, doch dit werd niet terstond geloofd. Een onderzoek weed uit, dat de aangehoudene zekere J. B. uit dei Leeuweustraat was en dat het lood afkom» stig was van i< aanbouw zijnde panden aan de Heerenvlietstraat en toebehoorende aan den loodgieter R. R. uit de Bajonetstraat. ONGEVALLEN De 14-jarige E. H. B. uit de Asterstraat heeft gisteren, toen hü in de Binnenhaven; van een schip op een zandbak stapte, door;» dat hij viel zijn pols gebroken. Hij werd ln[ het ziekenhuis aan den Coolsingel hehandeid,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1