DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ars? 51ste Jaargang Dinsdag 23 October 1928 No. 15246 Oil namsier bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE SLACHTHUIS- KWESTIE LANGS DE KALKLfJNEN VAN DE LEESTAFEL AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM INGEZONDEN. SCHEEPVAART NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085 ABONNEMENTEN: por 3 maanden 3,25, per maand 1,10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per "wartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque .en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 00 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50. 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. „c 950 hU verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- Gratis-Ongevallenverzekering500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij 'anderen vingen De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen all e vingers van een band, 25 b.j vei tic- Hét staat thans met de abattoir-kwestie zoo, dat een door B. en W. van Schiedam en van Vlaardingen gezamenlijk ontworpen plan van samenwerking door den Scliic- damschen raad met, algemecne stemmen is aanvaard en door den Vlaardingschen raad nóch verworpen, nóch aangenomen is. In Vlaardingen zal eerst nog 'eens een commis sie, bestaande uit twee raadsleden, twee slagers en twee technici de mogelijkheid van een eigen abattoir onderzoeken en vóór 31 December met plannen en cijfers voor den dag komen. Het spreekt wel van zelf, al is zulks in het betreffende voorstel Hooger- werf, dat de aan de commissie te verstrek ken opdracht bevatte, niet met evenveel woorden vermeld,, dat bij dat onderzoek be treffende een eigen abattoir voortdurend he Schiedamsch-Vllaardingsche plan om den hoek zal komen gluren. Feitelijk intusschen is de bedoeling van do commissie de voorbe- Teiding van een eigen Vlaardingscli slaci huis. Slechts wanneer de commissie daarin niet slaagt, of er slechts in zooverre in slaagt dat voor een dergelijk abattoir het Vlaar- dingsche gemeentebestuur de verantwoor delijkheid niet op zich wenscht, te nemen, zal de samenwerking met onze gemeen e of die met Maassluis want ook daarvan is in den Vlaardingschen raad sprake ge- v, eest Weer onder oogen worden gezien. Wé krijgen dus vóór 31 December een rapport van de drievoudige Vlaardingsche commissie raadsleden, slagers, deskundi- gen omtrent den bouw van een eigen abattoir. Die termijn is zóó kort, dat wij er geen aanleiding in kunnen vinden nu reeds onzen eigen weg te gaan. Maar het is een open vraag, of in Vlaardingen dan ook me dat rapport het laatste woord gezegd za zijn- Wanneer het niet andois inhou a de negatieve bevinding omtrent de mogelijk heid van een Vlaardingscli abattoir, dan zou Vlaardingen zich nog weer om samenwe - king tot een andere gemeente kunnen wen dem of het zou nieuwe besprekingen met Schiedam kunnen gaan openen, welke de zaak tot het oneindige gaan rekken. Het zelfde zou zich kunnen gaan voordoen, wan neer liet commissie-rapport tot de moge ij <- beid van een eigen Vlaardingsch abattoir concludeerde, maar het gemeentebestuur - wat lang niet onmogelijk zou zijn - de daaraan verbonden voorwaarden toch wel wat al te bezwarend vond. En wij kunnen toch niet uit den treure op een Vlaardingsche beslissing b ïjvcn wachten. Het lijkt ons dan ook verstandig, niet om aan Vlaardingen een ultimatum te slellcn zulke oorlogszuchtige wooi - gebruiken we in onze vredelievenden ij niet meer maar toch een redelijken r.njn te bepalen, binnen welken we die ge meente de gelegenheid geven om op het be- kende aecoord mee te doen. *s a^C aa* binnen dien termijn hij ware allicht op 1 Maart of 1 April 1929 te stellen - de be slissing niet gevallen, welnu dan doen we wat 't meest met onze eigen belangen stroo Het zou dan op een gegeven oogcnblik kun nen blijken, dat wij Vlaardingen met meer die voordeelen zouden kunnen aanbieden, waarin het thans gelijk op kan deelon. Maar daarvan dragen dan niet wij de schuld. ZONDAG WERD DOOR PRESIDENT POiNCARE de spoorweg geopend, welke dwars door de Vogeïïn heen Saint Die verbindt met San,les. Dit is de eerste doorboring van het Vogezen-gebergte. KANTONGERECHT Openbare zitting van 22 October. De slechte toestand van den weg De reiziger T. B. uit Rotterdam stond terecht, omdat hij op - October 's avonds te 8 uur op den Rotterdamsche dijk met zijn auto heeft gereden, terwijl de beide koplichten niet brand den. Bekl. wierp de schuld op den slechten toe stand van den weg,, waardoor de lampen zouden zijn uitgegaan. Het O. M. vroeg een geldboete van f 8.subs. 4 dagen hechtenis, waarna de kantonrechter beklaagde veroordeelde tot f C.su'ds. 3 d. hechtenis. De werkster P. V. uit Schiedam heeft met haar rijwiel zonder licht in de Lange Nieuw- straat gereden. „Dat is erg dom van u", vond de kantonrech ter, „zoo langs het politiebureau". Bekl. werd veroordeeld tot 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. Eisch was f 3.subs. 3 dagen. Rijden op de Hoogstraat De taxi-chauffeur P. A. van D„ Rotterdam, stond terecht, omdat hij op Zaterdag 13 Oc tober, des avonds te ongeveer 10 uur, met zijn auto de Schiedamsche Hoogstraat heeft bere den. Door de drukte heeft bekl. de waarschuwings horden niet opgemerkt en van collega's had bekl. nooit gehoord, dat het- verboden is, om wanneer in den auto een passagier zit, in dit geval pastoor Peeters, die in die straat moet zijn, deze te berijden. Op de Rotterdamsche Hoogstraat is dat ook zoo. Om het bijzondere van het geval werd de chauffeur veroordeeld tot f 3 boete, of 3 d. hechtenis. Eisch was f 5.subs. 5 dagen. Links rijden Twee politieagenten moesten achtereenvol gens voorkomen, om tegen even zooveel verba liseerden te getuigen. Die twee verbaliseerden hadden beiden links gereden, maar op het rechter gedeelte van den weg. In de meeste gevallen valt dat moeilijk te bewijzen, maar hier betrof het de B. K.-laan en de Wil lem de Ziyijgerlaan, die door hoornen en een trottoir duidelijk zichtbaar in tweeën zijn ge deeld. Het O. M., de meening toegedaan, dat de aldus gesplitste lanen één weg vormen, vroeg en verkreeg voor beide verdachten vrijspraak. ARBEIDSOVEREENKOMST Vanwege den Ned. Ceutr. Bond van Christe lijke arbeiders(sters) in'de bedrijven van voe- dlngs- en genotmiddelen wordt het volgende meegedeeld: Met de directie der firma Haseltamp Co. distillateurs en gistfabrikanben te Schiedam is een overeenkomst aangegaan inzake de arbeids voorwaarden voor het contributiebedrijfETOAs Voorwaarden voor het continubedrijf der bran derij Vastgesteld zijn de loonen der volwassenen en jeugdige arbeiders, 100 toeslag hij arbeid °P Christelijke feestdagen, 6 dagen vacantie Per jaar, 13 weken 70 ziekte-uitkeering. De overeenkomst is aangegaan voor 1 jaar, terwijl vóór 15 Februari 1929 onderhandeld kol worden over verhooging van het weekloon Öo betaling jan, Zondagsarbeid, URSUS I—NOORDERKWARTIER 1 0—1 Noorderkwartier verschijnt volledig, terwijl Ursus haar linksbinnen miste. Met wind te gen trapte Ursus af, doch Noorderkwartier had het spel in handen en al spoedig nam het de leiding als de midvoor een schot loste dat zelfs door het net werd geschoten. Na de rust heeft Ursus wind mee, doch daar er geen schutters in de voorhoede waren, Meven doel punten uit. Het einde was dan ook een geda teerde overwinning voor Noorderkwartier. VOLKSBADHUIS Op 19 e 20 October werden genomen 5,30 baden en wel in de 1ste ldasse 26 kuipbaden, 70 regenbaden en 1 Kinderbad en in de 2de klasse 46 kuipbaden, 379 regenbaden en 8 kinderbaden. OVERJAS ONTVREEMD Ten nadeele van den jongeman G. J. van de Bakkershaven is Zondagmiddag in den Pando- ra-bioscoop aan de Hoogstraat een overjas ont vreemd. De jongen had bij het beëindigen van de voorstelling vergeten de jas mede te nemen. Toen hij even later terugkeerde was de jas ver dwenen. ir Oppassen is het parool Een onherstelbaar kwaad Blauwe plekken Een rare gewoonte De verdediging die er nog altijd is De stem des volks. (X) Zoo met dat Zomersche weer is het Hermes-terrein mij toch maar het liefst. Een gezellige entourage van lichtgeverfde gebouw tjes en lage staantribunes, die nergens het zon licht tegenhouden én bet .i-i.aa van het speel terrein nog zuiverder groen doen schijnen, dan" liet reeds van nature is. Ook is er voor de tribune-menschen nog een uitgang, die behoort eveneens tot de entourage, precies geknipt om van de knusse stemming ook wat aan do om geving mee te deelen. Want die uitgang loopt over een klein bruggetje bij Hermes is feitelijk niets overweldigend groot en daar is na iederen wedstrijd „oppassen" het parool voor haastige kijkers, dio zoo gauw mogelijk weg willen. Maar, Hennes is, wat je noemt een „elite" vereeniging, die regelmatig wet houders en andere hooge oomes onder haar gasten telt, zoodat we natuurlijk binnen niet ai te langen tijd een voorstel van hot hoogste college in onze stad tegemoet zien. om den Raad gunstig te doen beschikken op een dooi de Schiedamsche cricket- en footballclub „H. D. V. S.", domicilie kiezend ten huize van haar onder-directeur Johannes Mulder, gedaan ver zoek, tot verbreeding van een toegang tot haar sportterrein en daarvoor een crediet beschik baar te stelle» a raison van zooveel gulden Ondanks alles zou Ik toch dat verdwijnen van dat bruggetje beschouwen als een onher stelbaar verlies. Tot nu toe had ik Zondags avonds maar de blauwe plekken op mijn beenen te tellen om te kunnen vertellen hoeveel dui zend man publiek bij den wedstrijd was. En dat is dan voorbij Een van mijn buurlui op de tribune heeft de gewoonte om na elke gemiste kans eens extra hard op den grond te stampen. Waar dat voor dienen moet is me tot op het oogen- bHk steeds een raadsel al wil ik aannemen dat die rustige kijker dat alleen maar doet uit elubliefde zooals me door anderen verzekerd werd. Toch wil ik slechts even vaststellen, dat stampen een rare gewoonte is, om je aan hankelijkheid te toonen. Dan heil den Papoe- eezen die eikaars neuzen "wrijven, dat is voor den toeschouwer- veel prettiger. Maar da's waar ook, we hebben hier te doen met een heel voetbalelftal en ik griezel al bij de gedachte dat dlie meneer al de spelers, na afloop van den wedstrijd één voor één.... Brrrr! Laat me er niet aan denken. Die trappelende meneer heeft ondanks alles toch goed werk gedaan, want hij heeft vast in mijn gedachten gestampt de idéé, dat Her mes een veel" beter score-average had kunnen hehben. Dat staat vast, als een paal boven water. De heele uitslag is een voorbeeld van den geest die onder de blauw-witten heerscht krijgen ze een sterken tegenstander, dan spelen ze stuk voor stuk een behoorlijk par tijtje voetbal. Zoo gauw is echter niet hekend, dat de tegenpartij een zacht eitje is, of de fut is er bij de Hermes-D. V. S-ers ook uit in zooverre tenminste, dat er nog juist een laat ste restje overblijft, om op het nippertje te kunnen winnen. We kunnen daarover oordee- len zooal's we zelf willen, zeker is echter, dat daandoor altijd een beetje spanning in de luoht blijft hangen en dat kan menschen, die de gelukkige bezitters zijn van voetbalzenuwen nooit kwaad. En het geeft de blauw-witte verdediging ook weer eens l^ans om te toonen dat zij er nog altijd is; want die heeft het den iaatsten HM hij het Profanum Vulgus verbruid. En u weet het, daar waren de geleerde ouwe heeren het vroeger ook over eens de stem van het volk is altijd wet. „Uit Kareis H. B. S.-ja- ren", door A. C. J. v. d. Hoogte. Uitgave G. B. v. Goor Zonen, Gouda. Prijs ingen. ƒ1,90; gebon den 2,75. Van dit boekwerk is weinig meer dan de band het ter hand nemen waard. De inhoud zou'do-en vermoeden, dat het voornaamste wat een H. B. S.-er van de derde klas te doen heeft is flirten, voetballen en zijn leeraren sarren. En aangezien wij meenen dat het eerste en het laatste geen pas geven vinden we het ook volstrekt overbodig, da.t onzê jon gens van Karells bravour op dat gebied ken nis r-men „Eef Iliibi-ecbts", door^ Maren Koster. G. B. Goor Zonen,' Gouda (Ingen. ƒ1,40; geb. ƒ2.25). „Eef" word door Oom Rolf, gepensionneerd majoor, op militaire wijze opgevoed. Langen tijd wemscht ze niet anders, maar er komt toch ook een oogenblik, dat ze begrijpt, ge voelt liever, dat het> zoo toch niet langer gaat. Op dat moment komt een vriendin te voorschijn die voor de ontbolstering van de mooie kern zorg draagt en met een moeder, die weet wat de ouderlooze Eef tekort is gekomen „N n e 11 e", een nieuwe triomf der Kindercommunie, door Martin Stoks C.ss.C. Uitgeversmij. Gebr. v. Aelst, Maastricht. De kleine Jeanne Marie Joseph Anne de Guignö werd op 25 April 1911 te Annecy-le- Vieux op een kasteel geboren. Op 4-jarigen leeftijd verloor zij haar vader, een officier, die aan het Westelijk front streed. Die dood bracht bij het kind In den hu.iselijken kring werd ze Nénette genoemd tot dan buiten gewoon eigenzinnig en driftig, een gekeelen omkeer teweeg. Ze was nog geen zes jaar, toen ze haar eerste II. Communie reeds mocht doen, en van dat oogenblik af was haar ge- heele verdere leven reeds op 10-jarigen leeftijd ging ze als 'n engeltje naar den he me! een leven van zelfversterving en van offertjes om den grooten Kindervriend te Een heerlijk kinderboekje, dat ook ouderen op elke bladzijde ontroert. Ook om de keurige uitvoering met drie los ingeplakte portretten van het aan de genade zoo ten volle bean - woordende kind een mooi bezit- „Lousjes Kunstreis naa.r Ind ië", door Jeanne Koning Coo- terier. - Uitgave G. B. jan Goor Zonen. (Ingen. ƒ1,90; geb. Z2-75)" Lous Durand is een goede piano-leerlingo op het conservatorium. Toevallig komt ze te kenden een pianiste zoekt om haar te bege leiden. Lous trekt de stoute schoenen aan nresenteert zich en wordt, hoewel ze nog wel erg jong is, aangenomen. De voorbereiding en de reis naar de Oost nemen dan verder het grootste deel dan 190 bladzijden in beslag, terwijl het overige gedeelte vooral is gewijd aan de kennismaking met een journalist. Het boek is prettig geschreven. Voor oudere meisjes. „Onder de Tropenzon door K. de Beyl. Uitgave G, B. van Goor Zonen, Gouda. (Ingen. ƒ1,10; geb. ƒ1,90). Een boek dat een aardigen kijk geeft op het leven in Indië, waarvoor de belangstelling gelukkig wat stijgend is. Gehuwden, die plan mochten hébben in Indië hun toekomst te maken, zullen in dit boek bemerken, dat zij niet bezorgd hoeven te zijn voor hun kinderen geen school te zullen vinden. „De Verrassin g", door Tme BrinkgreveWicherink. Uitgave G. B. van Goor Zonen, Gouda. (Pnjs geb. ƒ0.95). Weer een nieuw deeltje in de serie „Gezellige Uurtjes", 't Zijn werkelijk gezellige boekj®";' bijna immer den jeugdigen lezer e"ke^eh" tigenswaardige wenken meedeelend. Ook dit deeltje kunnen we weer in volle gerustheid aanbevelen. Nog verscheen bij van Goor Zonen een aar dig kleurboek voor de kleintjes, dat zoo is sa. mengesteid, dat met een beetje handigheid de ieugdige teekenaars zelf hun producten kunnen uitknippen en opzetten. Hot boekje „Op straat en buiten de stad" geheeten, kost 90 cents. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volkshond Iederen l^iandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkorsbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Woensdag RepetiUe KoalakL Man. nenzangvereeniging „Orpheue", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Iederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Rath Kring. Aanvang half zeven. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. .V, Excelsior. Gebouw Kath Kring, Iederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 nor is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorla Doele, Doeleplein. Woensdag 24 October Jaarfeest van de gemengde zangvereeniging „T. E. G. E. N. O.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 25 October Uitvoering te geven door de R. K. gemengde zangvereeniging „Lorenzo Perosi", directeur de heer Arn. Vrancken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 4 November Plechtige viering van het patroonsfeest door den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Wil- librordus", met medewerking van het harmonie orkest „St Ambrosius" en eenige humoristen. Spreker pater W. A. J. Schuurman O. P. Toe gankelijk voor leden en huisgemooben en verder voor aHe Katholieken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 22 O c t.: Groote Schouwburg, De Treindult vel (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur Tlvolfe Schouwburg, Een Moeder, (Schouwtooneel) uur (voor volwassenen). 23 Oct: Groote Schouwburg, Merijntjo Gijzens Jeugd (Rott. Hofst. tooneel) 8.15 nut; (voor volwassenen) 25 Oct. Groote Schouwburg, Tristan und Isolde (Co-Opera-tie) 7 uur (voor volwassenen). Tivoli-schouwburg, Eén Rbelnlsches Madel (Hirscb-operette) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeude programma'^ tot en met Donderdag 25 dezer in: Centraal, (voor volwassenen); Thalia; Royal SCHIEDAM, 23 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.— per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 23 Oct. Men noteert voor Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pet, 17.per H.Ii, Te Schiedam, 22 0.ct„ aangekomen: s.s. Ursula Rickmers, van Stettin, om te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Altenfelde, met papierhout "van Yxpila, in de Wilhelmina haven. Vau Schiedam, 22 Oct., vertrokken: s.s. Bordeaux, ledig naar Rotterdam; s.s. Everene, ledig naar Dantzig; s.s. Alfred Nobel, ledig naar Port Talbot; s.s. Giuan, ledig naar Ro-tterdam. COLLECTE VOLKSONDERWIJS -i Geachte Redactie, Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad; bij voosbaat mijn hartelijken dank. Naar aanleiding van uw artikel over de col lecte voor Volksonderwijs in uw geacht blad van Zaterdag 20 October, waarmee toch een ieder moet instemmen, die maar eenigszlns begrip heeft waar deze collecte om ging, kan ik mij zeiven niet voorstellen, dat er onder de collec tanten ook nog enkele katholieken werden aan getroffen die door hun propaganda en collecteo- ren deze zaak steunen. Zou er bij het bestuur nn Volksonderwijs de bedoeling voorgezeten heb ben om ons Katholieken zand in de cogen te strooien om juist onze mannen ook uit te kie zen om voor deze collecten te loopen, en liet pu bliek wijis te maken (het katholiek gedeelte) dafc het zoo'n kwaad zaakje niet is? Nu, M. H. de Redacteur, ik hoop dat de veree- niging Volksonderwijs als zij weer eens een, collecte organiseert, bij onze katholieke collec tanten geen steun meer zal vinden, om met deze bus rond te gaan. Eu dat deze collectanten dan. bij een volgende gelegenheid hun beginsel zul len laten gaan boven een bord linsensoep om, op zoo'9 manier hun eerstgeboorterecht te ver- koopen. U, mijnhos?, dankend voor do verleende plaatsruimte (Beken ik, j Uw getrouwe lezer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1