DAGBLAD VOOR SGHSBDAM OMSTREKEN. n nï Krachtens wetten of verordeningen doorgeschreven en andere officiëele ut- on aankondigingen van het ÜGtomeentebestnur ■eau r s^nssrjsxr - «sglfitgï V f -J 51ste Jaargang Woensdag 24 October 1928 No. 15247 Oil nummer bestaat uit drie bladen A STADSNIEUWS A RIJK EN GEMEENTEN '-TÊRH SCHEEPVAART AGENOA KUNST-AGENDA UIT ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68083 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3,25, per maand 1,10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per lAvartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels f 0.7b, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. 77Z777. 77Z _ol. f BK verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. vin' L hand; 25 bij verlies van elke. vi-se,. Do Verak-rm, loop, o,, <1. vo.,w„rJ«n al, eenmaal p., maand in JU blad wo.de» afgedenkL De brochure van mr. Sickenga. We hebben in ons blad al met enkele woorden gewag gemaakt van de gedegen brochure, waarin orize gemeentesecretaris, mr. Sickenga, aan liet wetsontwerp-Hot regeling van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten eej^ korte maar inhoudrijke be schouwing wijdt. "Men kent de beteekenis van het wets voorstel. In hoofdzaak komt ze hierop neer. De .gemeentelijke inkomstenbelasting wordt afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt een over het geheele land gelijke ge- meentefondsbelasting, uit welken opbrengst het Rijk uitkeeringen aan de gemeenten ver- 1 .-tukt. Die uitkeering wordt voor elke ge meente bepaald naar een vaste formule, waarin de druk der verplichte uitgaven en de draagkracht der ingezetenen tot uiting komt. De gemeenten hebben verder het recht tot 80 opcenten op die belasting te heffen. Voorts vervalt de forensenbelasting; voor do personeele belasting komt een gemeente lijke verteringsbelasting in de plaats en de* gemeente kan kiezen of zij van de grond belasting de opbrengst uit gebouwd dan wel uit ongebouwd ontvangen wil. Over de gemeentefondsbelasting en de for mule van uitkeering loopen in hoofdzaak de beschouwingen. En mr. Sickenga heeft in zijn brochure don vinger gelegd op een der hoofdpunten van die formule, welke ze kerlijk alle aandacht verdient- Zijn bereke ningen brachten hem tot het resultaat dat in gemeenten met een niet te vergelijken behoeftecijfer per inwoner toch de uitkeering per inwoner vrijwel gelijk kan zijn. Als voor beeld haalt hij aan Amsterdam en Ede; voor Amsterdam is het belioefiecijfer het totaal aan belastingen wat per inwoner moet worden opgebracht 42.99; in Ede is het 1 11.66. Toch zal de uitkeering voor beide por inwoner ongeveer gelijk wezen. Mon voelt het: in de formule moet een fout schuilen; ze is zóó onbruikbaar. Intus- schen, we hoeven ons nog niet al ie be angst fe maken; experten uit de Vereeniging van Nederlandseho gemeenten hebben zi<h tot een commissie gevormd om het wetsont werp onder de loupe te nemen en voor het geheele land de uitkomst aan de werkelijk heid en aan de billijkheid te toetsen, teke- nitvg houdend met den door ieder te billij ken opzet: nivelleering van den gemeente- Üjken belastingdruk, zoodat èn met de draag kracht èn met de behoefte rekening gehou den wordt. De fout in de fcflmule betrek- ki.-tijk de. uitkeering, zal dan vanzelf aan den dag treden. Ze kan niet anders dan -hierin zitten, dat de geheele uitkeering aan de formule is vastgeketend, terwijl deze formule feitelijk slechts dienst zou kunnen doen voor dat gedeelte der uitkeering van of dat gedeelte der storting aan het rijk Wat de gemeente tekort komt of overhoudt, Wanneer ze eerst overeenkomstig de draag kracht- en behoefte-cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op welke cijfers het. geheele wetsvoorstel is gebaseerd, voor zichzelf heeft zorg gedragen. Tenslotte is het toch ook slechts het ver schil, niet het gelijke in alle gemeenten IWat genivelleerd behoeft te worden. Zoo verstaat het ook onze gemeente-se cretaris en bij al het goede wat het. wets voorstel biedt, althans wil bieden, kan men Voor deze fundamenteele bemerking toch biet doof blijven. LENOEMING LID VAN DEN GEMEENTERAAD voorzitter van het Centraal Stembureau de verkiezing' van de leden van den Baad der gemeente Schiedam maakt bekend j"*t vanaf heden ter secretarie der ge beente voor een ieder ter inzage is neder- 6elegd lijn besluit ter benoeming van een van. den Gemeenteraad, noodzakelijk ge- Worden, doordat de heer S. Hij man ontslag fkflrft genomen als lid van den Gemeenteraad. nr nniTEXHAVEN la. gelijk wij reeds meldden, een 27.10 M. Urtige, dubbele gas- HINDERWET Ingekomen is een verzoek van L. Porte- gijs en II. Gouka om vergunning tot op richting van een rjjwielfabriek met moffel- inrichting in fept pand Westveet 2, kadaster Sectie C. no. 1079, met 3 electromotor en van resp. 2%, en P.K., drijvende een eiijp- stoel met zaagcombinatie, een snelboormaebine en een ventilator. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 7 November 192.8, des voormiddags ten 11 ure. zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die, niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. SCHIEDAM, 24 October 1928. De Voorzitter voornoemd, A. GIJ SEN. PASTOOR G. A. M. PEETERS De zeereerw. pater G. A. M. Peeters, tot voor kort pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans te Rotterdam en sedert eenige weken in de pastorie van Ie St. Janskerk alhier ver blijvend to-t herstel van zijn gezondheid, is benoemd tot pastoor van de St. Dominicus- parochie te Utrecht (Mariapiaats). GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagden voor bewaar schoolonderwijzeres, akte B, de dames W. A. H. van Noort en M. J. Moerman. „LORENZO PEROSl" KêgffiEDAM, g3 getober 1928. Het concertseizoen geopend De reeks concerten, welke de Schiedam- sche muziek- en zangvereeaigingen in het winterseizoen eens, of in sommige gevallen meermalen, plegen te geven, wordt morgen avond in den R. K. Volksbond geopend door onze Katholieke zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Wij zouden op deze uitvoering in ieder geval de aandacht gevestigd hebben, maar wij doen dit met des te meer ge noegen, daar zij voor Perosi beteekent een' hernieuwd optreden, een terugkeer voor het publiek. Perosi hebben we eenigen tijd, zij het dan noode, in het publieke leven gemist. In dien tijd echter is zij weer van een flinke dosis levenskracht voorzien, zoodat we met belangstelling het heroptreden, morgenavond in de groote zaal van den R. K. Volksbond, afwachten. Het programma vermeldt, behalve het op treden van Lorenzo Perosi o.m. werken van Haydn, Franek en Tschaikowsky, met als solisten de heeren C. Stork (violoncel) en C. Kaastepad (tenor). Lorenzo Perosi zingt gelijk bekend: „Lied aan die maan" en „Intocht in Jeruzalem", beiden van Jos. Vrancken. Na de pauze volgt Schön Ellen van Max Bruch; waarin mevr. v. Lindenv. d. Heuvel (sopraan) en de heer H. Cooymans (bariton). de solo partijen .vervullen. KAPELAAN L. C. BIEST A To-t kapelaan van de St. Jansparochie is be noemd de eerwaarde pater L. C. Biesta tot heden kaui.u.,;. an d-e parochie van den H. Thomas van ju (Plan Zuid) te Amsterdam. Pater r niét te verwarren met pater P fut Februari van het vorige jaar ka; ,n;j Singelparoohie werd 7 Janna rdam geboren en op 15 Aug.'. ter gewijd. K -.PS v'ACATURE Door het centraal stembureau is tot lid van den gemeenteraad in de plaats van den heer S. Hijman benoemd verklaard mevr. HingmanDobherke. Mevr. Hingman zal in. tussohen, naar men weet, de benoeming niet aanvaarden. OPBRENGST COLLECTE De op 13 en 15 October hier ter stede gehouden Roode Kruis-collbcte heeft opge bracht 312.84%. ARBEIDSOVEREENKOMST Nader meldt men ons, dat tusschen: de firma W. Hasenkamp Co., BrandeTS en Dis tillateurs alhier, de Neder'landsche Vereeni ging van Fabrieksarbeiders, gevestigd te Am sterdam; den Nederlandsehen R. K. Fabrieksarbei- ders(sters) bond ,,St. Willihrordus", gevestigd te 's Gravenhage; den Nederlandschen Centralen Bond van Christelijke Arbeiders ia de bedrijven van Voe- 'dings- en Genotmiddelen, gevestigd te Rotter dam; is het volgende overeengekomen voor de arbei ders, werkzaam in de eontinueerende ploegen der branderij. 1. Het loon van een arbeider van 23 jaar of ouder is ten minste 25.-per week. Voor jonge arbeiders is het loon ten minste 20.per week terwijl voor ieder jaar dienst verband het loon met Lper week wordt verhoogd. Indien jonge arbeiders worden aan genomen welke onder zijn dan 21 jaar of dien leeftijd hebben bereikt, is hun aanvangsloon 23.—. 2. De thans bestaande betere arbeidsvoor waarden dan in deze overeenkomst zijn be paald,, mogen tijdens den duur dezer overeen komst niet worden verslechterd. 3. Het aantal volwassen arbeiders zal per ploeg niet meer worden ingekrompen. 4. Voor arbeid op erkende Christelijke feest dagen zal 100 pCt. tocslaS op het gewone dag loon worden betaald. Als Christelijke feestdagen worden beschouwd: le en 2e Paasehdag, Hemelvaartsdag, le en 2e Pinksterdag, le en 2e Kerstdag en Nieuwjaar. 5. Aan arbeiders, die geregeld Zondagsar- beid verrichten, voor iedere twee maanden dienstverhand één dag vacamtie worden gege ven met behoud van loon tot een maximum van 6 dagen per jaar. Het is de werkgeefster niet geoorloofd, in verband met deze vacantie van de arbeiders meerdere werkzaamheden te ven-langen, of de verzuimde dagen door overuren te doen in halen. 6. Ingeval de arbeider als gevolg van ziekte den bedongen arbeid niet kan verichten, zal ge durende 13 weken 70 pCt van het verdiende loon worden uitbetaald. De uitkeering zal in gaan op den deaxlen dag der ziekte, dn geval echter de ziekte langer dan 6 dagen duurt, wordt de uitkeering van den eersten dag af verstrekt. 7. Behalve in gevallen, in. de artikelen p en q van de Wet op het Arbeidscontract ge noemd, is de werkgever of de werknemer, die de dienstbetrekking wil doen eindigen, ver plicht, daarvan tenminste 7 dag-en tevoren me- dedeeling te doen en wel zoo, dat de dienst betrekking eindigt op den laatsten dag van den termijn, waarop de gewone loonbetaling behoort plaats te hebben. Bij eventueel ontslag wegens slapte zal zoo veel mogelijk rekening worden gehouden met het dienstverband terwijl bij weder-aanname van personeel de 'laatst ontslagenen het eerst zullen worden aangenomen. 8. De overeenkomst is Aangegaan op 27 September 1928 voor den tijd van één jaar en eindigt mitsdien op 26 September 1929. Even wel zal vóór 15 Februari 1929 onderhandeld warden over verhooging van het weekloon en betaling van Zondagsartoeid, Indien vóór 1 Au gustus 1929 de firma Hasekamp niet aan de wederpartij kennis geeft dat zij de overeen komst opzegt, wordt geacht dat deze voor een jaar is verlengd. Deze overeenkomst vervalt bij staking. Aldus door den vertegenwooTdlgenden fir mant in het bijzijn der vertegenwoordigende bestuurders der organisaties verklaard op 2 October 1928 te Schiedam en in viervoud op gemaakt en geteekend, den. 6en October 1928. - Airf" KATHOLIEK LEVEN" De leden van Katholiek Leven worden er op attent gemaakt dat er a.s. Vrijdagavon^ geen kringavond zal zijn, daar pastoor Muller door onvoorziene omstandigheden verhinderd is alsdan zijn lezing met lichtbeelden over Rome te houden. Deze is nu uitgesteld tot Vrijdag 2 N'iv. a.s. Vrijdagavond zal er dus ^clubavond gehouden worden. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden werkkrachten: glasblazerse stel lers, letterzetters; grondwerkers, metselaars; opperlieden; schhilders; timmerlieden; zager; flësschebe teenersaanhouders; bankwerkers; klinkersmetaalboorders; smeden; stokers; ij zerwerkers; brandeTsknechts; brboodb'akkers; mouters; sigarenmakers; magazijnpersoneel; chauffeurs; transportarbeiders; varensgezellen vellenbereideirs; voerlieden; wakers; zakken dragers; kantoorbedienden; fabrieksarbeiders; losse werklieden. Gevraagde werkkrachten te Schiedam; kan- toorloopef van 18 jaar; loopknecht; loopjongens dienstbode, mach. bankwerkers; ijzer werkers; scheepskokers; lucbtklinkersnagelheoters; revolverdraaiers; distillateursknechts; jongen voor distilleerderij; Lampekappenaaistersieerl. meisjes voor pafcwerk en jongens en meispjes voor fabrieksarbeidte Rotterdam: ketelma kers; te Eindhoven: gereedschapsmakers; in strumentmakers mach. bankwerkers; stem- pelmakersbankwerkers; metaaldraaiers, me- taalfralsers; metaalschavers; m-etaalslijpers; en gezinnen met. 3 ooof meer meisjes voor fa brieksarbeid. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. AANBESTEDING Bij de te Hillegersberg door den architect J van Teefelen namens het kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina gehouden aanbe steding van een R- K- bewaarschool was de laagste inschrijver die van de fa. Heynsbroek en Leenders uit Schiedam, met f 20.020.—. Er waren 7 inschrijvers. EERSTE SCHIED. SCHAAKVEREENIGING Winterwedstrijden E. S. S. De uitslag der derde ronde is als volgt: (de cijfers tusschen haakjes geven het aantal pun ten aan dat behaald isï Afdeeüng I. Wit Zwart J. Bering (2) A. van Toledo (2) uitgest. B. Dalkestein (2%) L. v. d. Toorn (2) 10 J. Verburg (1) J. Penning (2%) 01 Pennekamp (1) N. Vermaat (1) uitgest, J. J. Th. Penning (2) L. M. Smit (1) 1—0 N. van Heiningen (1) A. R. Malkus (1) 10 J. Donkhorst (01 J. W. v. Slobbe (0) afg. Afdeeüng II. Wit Zwart J. Haanstra (2) G. Boele (1) J. Tuytel' (1) P. G. van Pelt (0) W. Mak (1) vrij. H. Hamstra (3) 01 A. A. v. Seters (2%) 01 J. Ndeswaag (2) 01 J. Ritman (2) 01 EEN HARDHANDIGE Vanmorgen te half 11 ontstond op de Hoog straat ter hoogte van het Broersveld, een op loopje toen de groentenhandelaar J. van E. een daar passeerenden wielrijder die tegen zijn wa gen was opgebotst een paar stevige klappen had. toegediend. Schiedam, 23 Oct. Aangekomen: S.s. Clam en s.s. Triton, beide van Rotterdam; s.s. Istina, van Hamburg, allen om te dokken in de Wilhel- minabaven; s.s. Pellegra, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Tri to, met ma chinerieën van Dublin en Belfost in de JVB- Jonhaven, yoor feet g.s. Statendam. ^-c.- 's Maandags repetitie Muziekgezelschap StL Ambrosius 8 uur, R. K Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half uegen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man« nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kat.h Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur totj 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior Gebouw Kat.h Kring. lederen Woensdagavond clubavond It. K. S. V, Excelsior. Gebouw Kath Kring, Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath ICring L. Haven Aanvang half negen. lederen Vrijdagavond oef&ningavond tot het verleenen vau Eerste Hulp bij Ongelukken ;i gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart oveir acht. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. JorU Doele, Doelepleln Heden. Jaarfeest van de gemengde zangvereeniging! „T. E. G. E. N. O.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 nur. Donderdag 25 October Uitvoering te geven door de R. K. gemengde zangvereeniging „Lorenzo Perosi", directeujr de heer Arn. Vrancken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur, TE ROTTERDAM 25 Oct. Groote Schouwburg, Tristan und Isolde (Co-Opera-tie) 7 uur (voor volwassenen). Tivoll-schouwburg, Ein Rhelnisches Made! (Hirsch-operette 8 uur. Groote Doelezaal, Piano-avond Serge Rachmaninoff 8 uur. 26 Oct. Groote Schouwburg. De Spooktrein (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 27 Oct. Groote Schouwburg. De barbier van Sevilla (Ital. Opera) 8 uur. Groote Doele- zaal, Volksconcert Amsterdamsche Concert- Gebouworkest, kwart voor drie uur. 28 Oct. Groote Nutszaal, Piano-raatinée Alexander Brailowsky, half 3 uur. Groota, Schouwburg, Merijntje Gijzen's Jeugd (Het Verraad) R'damsch Hofstadtooneel 8.15 uur. 29 Oct. Gebouw voor K. en W. Viool-avond Wolfgang Scbneiderhen 8.30 uur, Groote Nuts zaal, Volksconcert Amsterdamsch Concert zaal, 61ste Conservatorium-concert 8.30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 dezer tn: Centraal (voor volwassenen); Thalia; Royal BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 24 Oct. Officleele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. i Moutwijn j Moutwijn 46 pet. 19 per H. L. "j H. J. JANSEN, j Spiritus SCHIEDAM, 24 Oct. Men noteert vooij Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H L. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 21 tot en met 23 October 1928:] GEBOREN: 23 Oct Petrus zoon van C. van Ark en J. van Dooren, Stationstraat; Korsitianai Johanna, Lauxentla, dochter van A. Feijen en T. J. van Kruiningen, Maasstraat; Helena, Ma nila, Josephina, dochter van H. B. Sohra en H. M. van der A, Puttershoekschestraat; Petro- nëüa, dochter van J. Brokling en I. M. But-, SteemjsitraatCornelia, Apoiionia, dochter van H. H. Windhorst en M. J. M. Weber, Maasdijk; Maria Petronella, dochter van G. J. de Boer en J. Mulder, Rijnstraat; Antonius Engelbertus, zoon van J. A. J. Laemderts en J. Meijer, Broers veld. OVERLEDEN: H. Hamerslaag 66 jaar, «dhtg. van A. Kraaijenbbrink Nassaulaan;. H. Vermeer 6 jaar, Rooihnscihestraat, SCHADEPOST 1 Gisteravond heeft een dronken zeeman een spiegelruit van het café van I. B, aan den Sehiedamsche Dijk vernield, doordat hij er zich tegenaan liet vallen. De man, dial geen cent meer op zak had en zander midde len van bestaan bleek te zijn, is ter be schikking van den Vreemdelingendienst ge steld. De caféhouder, die niet verzekerd is* zal de schade een bedrag^ safe 180 gulden^ zelf moeten gragen,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1