DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN jan buys op weg naar de zuidpool BROZE SPECULAAS Wel 51ste Jaargang Vrijdag 2 November 1928 No. 15254 bit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS FSCHOENEN WIJSBROEK-HOOSSTRAAT 22 Verkoop Banden, Olie, Benzine - GARAGE „UNIQUE" - DE LEEFTIJDSGRENS PROBEERT u ook eens de eenige echte steunschoen alleen verkrijgbaar 1-noa De PROBEERT MIJN OVERHEERLIJK KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM Heel. 2980S 8 BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. AGENDA BEURS VAN SOÏITKÜAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal j\o. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3,25, per maand 1,10, per week 25 cent. Franco per post 3,76 per h'wartaal. Afzonderlijke nummers 5 et Poslchëque en girodienst 81440. A ADVERTENT1EN .15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertence's: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouler-advertenties 6 regels 0.50. 10 regels 0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van eén band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij ver» lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger- De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In verband met een gemeentelijke benoe- Kiing, welke kortelings heeft plaats gehad en c<m andere welke nog staat te geschieden, is ook de kwestie van de leeftijdsgrens weer ter sprake gekomen, de fatale grens boveVi Welke men voor een benoeming niet, meer in aanmerking komen kan. Het komt ons voor, dat men met zulk een grens niet al te rigoristisch dient te Wezen. Waarvoor wordt zulk een grens gesteld? In het belang van den dienst op de eerste plaats, en dan terwille van de latere pensioensaanspraken van den te be- hoemen persoon Het spreekt vanzelf, dat de belangen van den dienst den doorslag hebben te geven, en veelal zal de dienst met een jonge kracht hteer dan met een oudere gebaat zijn. Veelal, maar toch lang niet altijd. Er val len op het groote terrein, waarover de ge- Oieenelijke bemoeiingen zich uitstrekken h°el wat werkzaamheden aan te wijzen, wel ke evengoed, zoo niet beter door personen boven een willekeurige leeftijdsgrens van 30 35 jaar kunnen worden verricht, als door degenen die zoo gelukkig zijn nog beneden dien leeftijd te staan en die op ouderen dit ffroote voordeel hebben, dat zij zooveel ge makkelijker elders op de arbeidsmarkt werk znltcn kunnen krijgen. Waar dan ook het werk een andere kracht •het. hoeft uit te sluiten we denken hierbij geenszins aan personen die zoo ongeveer met één been in het graf staan lijkt het °ns toe, dat alles er voor te zeggen valt, dat Veel meer de persoonlijke eigenschappen en omstandigheden dan de leeftijd van den sol licitant in het geding moeten worden ge bracht. Om een enkele practisch voorbeeld te noemen: wij zouden in zulk een geval vcr- be de voorkeur geven aan een eerzamen tverkloozen huisvader met een kinderrijk gezin boven een jongeman, wiens arm bij ernstigen wil licht wat te doen vindt. En wat die pensioenaanspraken betreft, zijn er van overtuigd dat hier de billijk heid in allen deele van iedere partij ten Volle kan worden betracht, en dat een Oudere sollicitant de eerste zal zijn om zulk billijke regeling met beide handen te Aanvaarden. Ge Philips Fabrieken te Eindhoven ontvin gen onderstaanden brief van onzen stadgenoot Jan Buys, die met Byrd's Zuidpoolexpeditie ®8air het land van eeuwige sneeuw eu ijs is Vertrokken. Als eenige Hollander in de Byrdexpeditie Verheugde het mij zeer gisteravond omstreeks m uut en haast 14000 mijl van Holland van- vaan Uw muziek te hooren. Wij waren giste- mn 475 mijlen ten Noord-Oosten van het "anama-kanaalDe marconist op onze boot Vertelde mij, dat wij Uw station misschien ®'ken avond konden krijgen, tot wij in Nieuw- eeland komen. Het zal voor mij wel een ple- zijn om eens Hollandsch door de radio hooren. Want aan de Zuidpool is het ge- eldig eenzaam. En als ik weer eens naar eiland kom, hoop ik lederen avond naar Uw Jhe muziek te luisteren. Ontvang mijn dank. Ik blijf Uw radio-vriend, JAN BUYS. K-s. Eieanor.Boling. Commander Byrd, Ant- 'tic Expedition. Op weg naar de Zuidpool 3 Dunedin New Zeelanti. oTREEKNET Hi <]4. ai'geloopen maand werden in de rich- g,,!"' SchiedamRotterdam 115.282 telefoon- ^-Pveken gevoerd en in de richting Rotterdam chiedam 111.929 telefoongesprekken, in aal 227.211 gesprekken. Reel 3184 12 Reel. 3185S 10 HET TWEEDE LUSTRUM VAN HET „ST. ALOYSIUS"-PATRONAAT Zondag is het de dag van het St. Aloysius- patronaat, dat dan zijn tweede lustrum her denkt. De leden zullen dit feest waardig vie ren, om te beginnen met een H. Mis welke te haJl' 8 wordt opgedragen in de Kerk van O. L. Vrouw Visitatie en waaronder een Al gemeen© H. Communie plaats heeft. Maar niet aleen de leden moeten daarbij te genwoordig zijn. Ook de ouders zullen komen en op deze manier linn dankbaarheid toonen aan den directeur van het. patronaat, kape laan C. Wiemers, die van de oprichting af zich steeds heeft beijverd voor dit belangrijke onderdeel van het jeugdwerk. Voorts diene hij dit jubilé pastoor J- Onel herdacht, onder wiens korte pastoraat in onze stad de oprichting van het patronaat plaats had; terwijl wij van de andere oprichters nog memoreeren de heareft Am. Zoetmullder en Ant. Beukers, die thans als bestuurslid nog immer de mooie resultaten zien van het sym pathieke werk waaraan zij van de oprichting af hun steun hebben gegeven. De viering van het tweede lustrum zal ge paard gaan met een receptie 's middags in het patronaatsgebouw, waar 's avonds door de tooneeflvereeniging „Pius XI" voor de ouders der patronaatsjongens ten overvloed© ©en uitvoering zal worden gegeven. R K. VOLKSBOND Viering van het patroonsfeest Do plaatselijke afdeeling var; den Ned. R. JL Volksbond viert op Zondag 11 November haar patroonsfeest. Des morgens is er Algemeene H. Communie voor de leden, ieder in eigen Parochiekerk. De Hoogmis in de Kerk van O. L. V. van den Allerh. Rozenkrans aan den Singel word! tot intentie der leden opgedragen, 's Avonds om 8 uur wordt een feestvergadering gehou den in de groote zaal van den Ned. R. K Volkshond. Als feestredenaar treedt op de heer J. v. d. Akker, lid. van het Centraal Bestuur. De vergadering wordt opgeluisterd door het Harmonieorkest „St. Ambrosius" en de Too neelafdeeling „Alb. Thijm" met het blijspel „De Verrassing". De leden hebben toegang, voor zoover de ruimte toelaat, met dame. N.V. STANDAARDT'S ORGELFABRIEKEN „Een sensatie is het, die in; broede kringen onze stad in spanning brengt". Aldus luidt het begin van een bespreking in het „Han delsblad van Antwerpen" van 30 October, waarin een door de firma Standaart in het Roxy-theater geplaatst „wonderorgel" onder de loupe wordt genomen. Enthousiast wijdt de betrokken verslaggever uit over de „onein dig© massa's geluiden, zooais geen ander ge. schnktrde film te illusfreeren", om daarna te vervolgen In Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, bezit natuurlijk elke cinema, zijne eigen orgel. In België zijn de Standaart Orgels nog slechts koert Ingevoerd, doch na de oprich ting eener fabriek, met Belgische werk krachten, begon haar zegetocht met het Em pire Theater Orgefl in 1927, \%lke creatie zulk een succes was, dat het een regen van orders na zich sleepte. In meer dan 390 Theaters van Frankrijk, Engeland, België, Duitschland, Ned.-Oost- Indië, Holland en Afrika spelen iederen avond „Standaart" Orgels, Bewondering moet er bestaan voor den menschengeest, die iets dergelijks schiep, dat zal ledereen toegeven, en het publiek zal de moeilijkheden hegrijpen, welke de Standaart Orgelfabrieken te over winnen hadden, om tot zulke resultaten te komen. Een Standaart Orgel bestaat uit meer dan een millioen onderdeeltjes, en een instrument vraagt gemiddeld 70.000 meters electrische kabel. De groote pijp heeft een lengte van 10 meters, de kleinste slechts eenige centimeters. Wanneer een toets neergedrukt wordt, spreekt het orgel zoo snel aan, dat op het zelfde oogenbllk de toon weerklinkt, sneller dan welke piano ook. Ieder pijp heeft zijn eigen magneet, alle commando's geschieden electrisch, een buitengewoon fijn doordacht systeem maakt het mogelijk, ontelbare klan kencombinaties in onderdeelen van seconden saam te stellen. OPENBARE LEESZAAL De openbare leeszaal en bibliotheek werd in de afgeloopen maand herdacht door 2600 personen w.o. circa 300 vrauwelijlten. Uitge- ieend werden, 2572 Studiewerken en 6556 romans, totaal 112.226 boekwerken. Het boe kenbezit bedroeg 19602 en het aantal houders van leeskaarten 2252. „T. E. G. E. N. O" Drie concerten In de maand November zullen de zangko ren van „Tegeno" de verschillende gestichten hier ter stede bezoeken. Voorts bestaat het plan, op 10 of -17 Ja nuari de kinderen A en B te laten conceriee- ren; op 21 Februari volgen het gemengd- en het jongedameskoov en op 30 April treden alle koren op. Vermoedelijk zullen de uit voeringen gegeven Worden in „Musis Sacrum". Diverse nieuwe nummers zullen daartoe in studie worden genomen en ook de mogelijk heid van orkestbegeleiding wondt overwogen. Werk van den heer Kreemer De dirigent van de „Tegeao"-»oren de heer H. Kreemer, heeft een reeks kinderliedjes ge componeerd, waarvan de eerste uitvoering plaats zal hebben tijdens de concerten van deze vereeniging. De heer W. Eygendaal, bekend als de samensteller van het „Tegeno" huidelied heeft voor deze aardige werkjes passende teksten vervaardigd. Dan hoorden wij door den heer Kreemer nog voorspelen een gedeelte van een éên-be- drijvig zangspel, getiteld „Het kind en de feeën, waarvoor hij op woorden van den hoer Eijgendaal een muzikale begeleiding vervaar digt, waar in naar wij ons konden overtuigen aardige, oorspronkelijke melodieën zijn ver werkt, die bij een eventueel© uitvoering on getwijfeld succes moeten hebben. Voor den jongen, bescheiden componist mag het totnntoe bereikte als een goede prestatie aangemerkt worden. R. K. S. V. EXCELSIOR Clubavonden De clubavonden zijn reeds in vollen gang en worden evenals het "oris jaar weer bizon- der druk bezocht. De ©eiste rookwedstrijd is gehouden en de diverse competities zijn reeds pangevangep, zooals hilja; dammen, sjoel- hak, schaken, domino enz. Op Woensdag 14 November a.s. zal de gees telijk adviseur kap. Beune een causerie hou den over Lourdes, toegelicht met lichtbeelden. Wedstrijdprogramma Zondag a.s.: G. D. A. 1 Excelsior 1, 2 uur, 2 uur, E. v. Haasteren; Excelsior 3—Geler 2, 12 uur, A. J. Zom Jr.; S. F. L. 1Elcelsior 4( 2 uurj A.. Kamp. 3 uur, M. v. Kemensche; Excelsior eExcel sior d, 2 uuri C.. Witberg.. Het le elftal gaat in Loosduinen bij G. D. A. op bezoek wat de Schiedamsche club niet zal meevallen. Wordt echter gespeeld zooals in Lisse, dan bestaat een kansje op een gelijk spel. Voovloopig houden we het op een nederlaag. Het 2e elftal ken, evenals het derde, helde puntjes bemachtigen. Het 4e elftal moet naar S. F. Li, de nieuwe club in Rotterdam, die met dezen wedstrijd haar competitie aanvangt. De uitslag valt der halve moeilijk te voorspellen. De junioren ploeg zal Activitas wel de baas blijven. De junioren elftallen c en d die in dezelfde klasse uitkomen, spelen morgen tegem elkan der. Hier, zal derhalve van een der ploegen het ongeslagen record gebroken moeten worden, tenminste met een gelijk spel het resultaat is. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Op 30 September l®28 stonden ingeschre ven 470 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand October bedroeg 452; afgevoerd Wer den in dezelfde maand 2~9 werkzoekenden; het aantal plaatsingen bedroeg 123, zoodat op 31 October 1928 nog ingeschreven stonden 520 personen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2931 October. GEBOREN: MargaTetha Johanna Maria dochter van J. F. van Leeuwen en J. m'. Meijer, GoirdonstraatPieter zoon van A. straat; Antonij Christiaan, zoon van A. C. Zijdeveld en J. M. Ve.rmeule, Oosterstraat; Grade^ dochter van T. C. Kloos en H. L. Bril. man, Kreuelstraat. OVERLEDEN: P. Saldij 38 j. echtgenoot van C. W. Bouman, Nassau laan. GEHUWD: H. op 't Hol-t 26 j. en L, Slaven burg 23 j. GEBOREN 30 Oct.; Bob z. van P. T. M. Hermsen en M. E. Span, L. Kerkstraat. ONDERTROUWD 1 Nav. W. Borsbaom 25 J. en J. A. Stekhof 22 j. N. P. van Huet 24 en T. A. Kalkman 29 j. a. J. Geene 29 j. en C E. M. Voogt 28 j. j, yarl stra ten 31 j. en M. T. Schuitmaker 25 j. G. S. Kleinekoort 25 j. en M. C. van der Kleij 21 j. M. A. vun Opijnen 21 j. ell m. Kers 16 j. 2 Nov.: Groote Doelezaal uitvoering „Ex celsior" (Beethovens „Missa solemuis'") 8 uur. 3 Nov.: Groote Schouwburg, Turandot (Ital. Opera) 8 uur. Groote Doelezaal 2e populaire Zaterdagmiddagconcert (Rott. Philh. Orkest) 3 uur. 4 Nov. Nutszaal, afscheidsmatinée Huber man, half 3. 5 Nov.: Groote Schouwburg, Merijntje Gij- zens Jeugd. (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 6 Nov.: Groote Schouwburg, Merijntje Gij- zens Jeugd. (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 7 Nov. Groote Schouwburg, Carmen, (Co öperatie) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Tlvoli Schouwburg, Sepp'l (Ned. Operette Gez.) 8 uur (voor volwassenen) WERKVERSCHAFFING EENERVELD Staat van verdiende loonen over bet tijdvak van 12 tot en met 25 Oct. 1928. 6 van ƒ54.07; 1 van ƒ49,99; 1 van ƒ42.19; 2 van ƒ41.71; 1 van ƒ41.35; 1 van ƒ39,33; 1 van ƒ39.31; 1 van 38.59; 1 van ƒ37.48; 1 van ƒ37.36; 1 van ƒ35,41; 1 van ƒ35,05; 1 van ƒ31.36; 1 - an ƒ31,30; 1 van ƒ31.20; 1 vau ƒ30.35; 1 van ƒ30,16; 1 van ƒ29.95; 1 van ƒ29.80; 1 van ƒ29.50; 1 van ƒ27,22; 1 van ƒ26.84; 1 van ƒ24,86; 1 van ƒ24,66; 1 van ƒ23,20; 1 van ƒ21,16; 1 van ƒ20,15; 1 van ƒ18,76. SCHENNIS DER EERBAARHEID Gisteravond is door de politie in de West- frankelandschestraat aangehouden de 56-jarige timmerman H. P. B. alhier, die zich had schul dig gemaakt aan openbare schennis der eer baarheid. Proces-verhaal is tegen B. opge maakt. HERMES-D. V. S. De eerste training met avondverlichting op het H.D.V.S.-terrein kon gisteravond in ver- baad met de slechte weersomstandigheden niet doorgaan. Nu werden in het nieuwe club. gebouw wat lichte rompoefeningen e.d. ge maakt, zoodat de spelers, onder wie groote animo voor de avondoefening blijkt te be staan, toch niet heelemaal tevergeefs waren gekomen. DOOD GEBLEVEN Gistermiddag is op zijn tuintje in het Sterrebosch tengevolge van een hartverlam ming dood gebleven de 64-jarige J. v. Y., ge woond hebbende aan den Rotlerdamschen dijk Toen de man om half zes nog niet thuis was, stuurde zijn vrouw, die zich ongerust begon te maken haar oudsten zoon naar het bosch om zijn vader te zoeken. Deze vond zijn va der dood nabij het tuinhuisje liggen. Het lijk is naar de echtelijke woning over gebracht. HUISVREDEBREUK Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 40- jarigen schoenmaker A. M. te Rotterdam, die op het kantoor van mr. W. alhier huisvrede breuk gepleegd had. VERSTEKELING Door de politie is op het Engelsche s.s. „Araoataca" liggende ln de Wilhelminahaven, aangehouden de Engelsche verstekeling James Pigg, die op Jamaica (Caraibische Zee) aan boord was geslopen. De man ls ter beschikking van den Engelschen consul te Rotterdam ge- stefld. MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van den veehandel P. v. Woerden aan den Ouden Dijk alhier, is mond en klauwzeer uitgebroken. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 1 Nov. Gedurende de maand October kwamen alhier binnen 86 stoom schepen, 2 zeilschepen en 2 zeesleepbooten; tegen S0 stoomschepen en 3 zeilschepen in October 1927. Te Schiedam, 31 Oct., aangekomen: s.s. Lolin, ledig van Capelle o-m te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Spaamdam, Holl. Am. Lijn, van Rotterdam; s.s. Malaija, ledig van Vlaardingen, heiden om te dekken in de Wiltonhaven; s.s. Falstria, van Hamburg met stukgoederen in de Wilhelminahaven; s.s. Ingeborg, ledig van Rotterdam; s.s. Araca- taca, van Bremerhaven, heiden om t© dokken ln de Wilhelminahaven. Te Schiedam, 1 Nov., aangekomen: s.s. Grete Glad, met benzine van Hamburg aan de boeien op stroom. Van Schiedam, 1 Nov., vertrokken: s.s. Falstria, met stukgoederen naar Bangkok via Antwerpen; s.s. Tortuguero, naar Rotterdam; s.s. Mecklenburg, naar Vlissingen. Te Harburg, 31 Oct., aangekomen: s.s. Authority, tankboot, ledfg van Schiedam. Te Bremen, 1 Nov., aangekomen: s.s. Agi lity, tankboot ledig van Schiedam. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap S£. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond Iederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langa Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „SL Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Dinsdagavond om half negen repe« title R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man, nenzangvereenlglng „Orpheus", Gebouw R.K. Volksbond. Aanvang half negen. Iederen Woensdagavond vergadering „Katho- Hek Streven"! Gebouw Kath Kring. Aanvang half zeven. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Excelsior. Gebouw Kath Kring. Iedereu Woensdagavond clubavond R, K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath". Kring L. Haven. Aanvang half negen. Iederen Vrijdagavond oeféningavond tot het verleenen van Eerste Hulp- hij Ongelukken;] gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Iederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur ls geopend het Stedelijk Museum, St. Jorla Doele, Doelepletn. Vrijdag 2 November „Katholiek Leven". Lezing van pastoor J. B. W. M. Möllcr. Gebouw Katholieke Kring,' Lange Haven. Zaterdag 3 November Soirée variée te geven door de Schiedam, sche zwemclub. Gebouw Musis Sacrum. Aan vang 8 uur. Zondag 4 November Plechtige viering van het patroonsfeest door den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Wil- llbrordus", met medewerking van het harmonie orkest „St. Ambrosius" en eenige humoristen. Spreker pater W. A. J. Schuurman O. P. Toe» gankelijk voor leden en huisgenooten en verder voor alle Katholieken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Tienjarig bestaan St, Aloysius-patronaat (Frankenland) Uitvoering voor leden en gezel len, te geven door de tooneelvereenlging Plus XI. Patronaatsgebouw, achter het R. K. Wees huis. Aanvang 8 uur. Maandag 5 November - Tienjarig bestaan St. Aloysius-patronaat (Frankenland). Uitvoering voor de ouders dier patronaatsleden, te geven door de tooneelveree. nlging Pius XI. Patronaatsgebouw, achter het R. K, Weeshuis. Aanvang 8 uur. Donderdag 8 November Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, afdeeling Schiedam. Concert, te geven door den heer Eduard van Beinum, directeur van de H. O. V. (piano) en mevr. Sepha van BeinumJansen (viool). Gebouw Mueip Sacrum. Aanvang 8 uur. Zaterdag 10 November Schiedamisehe H. B. S.-vereandgting „Onder Ons". Propagandafeestavond, w.o. opvoering i van „De tante van Charley". Gebouw „Musls Sacrum". Zondag II November Tweede lustrum van de St. Jozefgezellenver- eeniging Schiedam I. Feestavond in „Musis Sa crum", Aanvang 8 uur. Nederl. R. K. Volksbond, afdeeling Schie dam. Viering St. Willibrordusfeest. Feestre denaar de beer J. v. d. Akker. Opluistering door „St. Ambrosius" en „Alb. Theim". Op voering van het blijspel „De verrassing". Aanvang 8 uur. Dinsdag 13 November Uitvoering, te geven door het strijkorkest „Onder Ons". Gebouw Musis Sacrum. Aan vang 8 uur. SCHIEDAM, 2 Nov. Olficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn j Moutwijn 46 pel. 19.— per H. L H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 2 Nov. Men noteert voor Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17<— per ft r..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1