FEUILLETON MIJ IS DE WRAKE! VRIJDAG 2 NOVEMBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 2 UIT ROTTERDAM RECHTBANK DIEFSTAL VAN ROOD KOPER De expediteur J. P. Ph. de R., die door de recht bank veroordeeld was, terzake van diefstal van een kist, inhoudende 500 K.G. roodkoper, tenna- deele van de Maatschappij „Fijenoord", tot 1 jaar gevangenisstraf, was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Den diefstal had deze verdachte met nog zekeren Van K. te zamen gepleegd. Van K. was door de rechtbank daarvoor gestraft met 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Het verschil in de straf werd veroorzaakt doordat de rechtbank van De R. had aangenomen dat hij de hoofd schuldige is geweest. Verdachte ontkende dat. Er schijnt eerst sprake geweest te zijn van diefstal van een groote kist met 1000 K.G. ko per, doch daarvoor was geen koper te vinden en vandaar dat het delict toen niet voltooid is. Het plan van dien eersten diefstal zou echter van Van K. zijn uitgegaan. De inspecteur van politie, J. Melles, die het voor-onderzoek had geleid, had den indruk ge kregen, dat zekere De H. de hoofdschuldige was. Dezen verdachte en Van K. achtte hij even schuldig. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, bleef in dezen verdachte den hoofd schuldige zien. Het achtte het door de recht bank gewezen vonnis juist en vroeg de beves tiging daarvan. Mr. J. J. Buskop pleitte oplegging ook aan dezen verdachte van een voorwaardelijke straf. GEHEELONTHOUDER VERGRIJPT ZICH AAN DRANK De 41-jarige verpleger, A. M. H., had zich vervolgens te verantwoorden terzake van een diefstal van flesschen Seltzer-water, ten nadeele van de gemeente en van een groot aantal fles schen Vermouth en Bols, ten nadetele van «enige doctoren. Verdachte was verpleger ge weest in het Gemeente-Ziekenhuis, aan den Coolsfngel en in de jaren 1926, '27 en '28 had hij de flesschen weggenomen uit een kast in de artsenkamer. Zoo onbescheiden was hij daarbij te werk gegaan, dat hij zelfs de laatste flesschen wijn wegnam, die in de kast aan wezig waren. Het eigenaardige is wel, dat ver dachte zelf niet drinkt. Hij nam de flesschen mee naar huie, waar ze hij huiselijke feestjes werden leeggeschonken. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. L. A. Donker pleitte op legging van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 8 November. Vervolgens stond terecht de 25-jarige «chipper C. J. H. G., gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 September 1000 K.G. tarwe had ontvreemd van de lading, die hem met zijn schip „Dageraad" ten vervoer was toevertrouwd. Het bleek dat verdachte daarbij vrij geraffineerd te werk was gegaan, door reeds 14 dagen voor het ontvangen van de lading gaten in de luiken te maken, waar door het hem mogelijk was de tarwe weg te nemen, zonder dat de zegels der luiken behoef den te worden verbroken. Vrij onsympathiek -vond de president het van verdachte, dat hij een ander noemde, die hem tot den diefstal zou hebben overgehaald, van welk verhaal niets waar is gebleken. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr. BosschaTt wees er op, dat verdachte reeds twee maenden in voorarrest doorgebracht heeft. Pleiter vraagt oplegging van een voor waardelijke straf of oplegging van een straf, gelijk aan de preventieve hechtenis. Uitspraak 15 November. MOOIE COLPORTEURS Voor de rechtbank heeft gisteren nog terecht gestaan de 40-jarige koopman C. de B., ge detineerd uit anderen hoofde. Samen met zekeren G. F. M. Kou verdachte bezoeken hebben gebracht aan verschillende caféhouders hier ter stede om ten te bewegen voor een half jaar een abonnement te nemen op het geïllustreerde weekblad Groot Rotter dam. De kosten daarvan waren 3.25, maar daartegenover verplichtten de colporteurs zich cok een foto van het café in dit weekblad te doen opnemen. Verschillende der bezochte café houders gingen op de transactie in en betaal den 3.25. Maar al spoedig kwamen zij tot de ontdekking leelijk bedrogen te zijn, want zij kregen noch het weekblad thuisbezorgd, noch verscheen de foto van hun zaak in dit blad. De B. had tegenover de politie bekend samen met M.' deze oplichtingen gepleegd te hebben en ook altijd de opbrengst samen met hem te hébben gedeeld. Nu veranderde hij van houding. M. zou altijd alleen het woord hebben gevoerd en verdachte had nooit iets van de opbrengst gekregen. Hoogstens had M. hem wel eens in het café van den gedupeerde een vertering aangeboden. Dit klopte ook vrijwel met de getuigenver klaringen. Twee gevallen waren hem ten laste gelegd en beide café-exploitanten verklaarden, dat altijd de andere man het woord had ge voerd en ook het geld had aangenomen. Namen de heeren nog een vertering, dan was het ook altijd de ander die betaalde. Aan verdachte De B. was oplichting subs, heling ten laste gelegd, en in verband met de gewijzigde verklaring van verdachte liet het O. M„ waargenomen door mr. J. S. Loke, de primaire ten laste-Iegging vallen. Door de ver klaring van verdachte en de getuigenverklarin gen staat echter vast, dat verdachte in den vorm van drank voordeel heeft getrokken uit de opbrengst. Beide mannen hebben met hun practijken het geheele land onveilig gemaakt. Tegen dezen verdachte, die reeds 13 maal ver oordeeld is eischt het O. M. voor deze twee gevallen van heling 1 jaar gevangenisstraf. De verdedigster, mr. B. Austeiczer wees op het moeilijke leven van verdachte en pleitte clementie. Verdachte zelf vroeg in aanraking met de reclasseering te worden gebracht. De 22-jarige slager M. I. P. was colporteur geweest bij een afbetalingsmagazijn en had in die kwaliteit verschillende gascomforen ge leverd. Echter onderteekende hij zelf de huur koopcontracten. Ter zake valschlieid in ge schrifte eischte het O. M. 2 maanden ge vangenisstraf. WAARDELOOZE CACAO Do 35-jarige winkelier Th. W. de Z. was 1n appèl gekomen van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarhij hij veroordeeld was tot een geldboete van 500.wegens overtreding van de "Warenwet. Ambtenaren van den Keu ringsdienst hadden in zijn winkel aan de Katen- drecbtschestraat een hoeveelheid magere cacao van het cacao- en chocoladehesiuit. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het hier betreft beschadigde cacao, waaruit men alle vet gehaald heeft, een soort afval-product dat volkomen waardeloos is, doch dat men met behulp van ijzeroxyde wat had bijgekleurd om het den schijn van echte cacao te geven. Het goedje is niet schadelijk voor de gezondheid, maar is zoowel wat betreft voedingsmiddel als genotmiddel zonder eenige waarde. Van deze cacao had verdachte een partij gekocht en reeds eerder hadden de ambtenaren voor 't in voor raad hebben van zoodanige cacao proces-verhaal tegen verdachte opgemaakt. Tot een vervolging was het toen echter niet gekomen omdat ver dachte voor 75.had getransigeerd. Toen de ambtenaar den tweeden keer bij ver dachte kwam, was hij juist bij diens broer die een dergelijke zaak als verdachte drijft, geko men. Op zijn vraag of hij nog dergelijke cacao in voorraad had, antwoordde verdachte ontken nend. Waarschijnlijk was verdachte door zijn broer gewaarschuwd dat de ambtenaar in aan tocht was en daarom had verdachte het goedje verstopt. Op een vraag van den president moest de directeur van den Keuringsdienst voor Wa ren toegeven dat verdachte bij dien dienst niet als een knoeier bekend staat. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter merkte op dat de zware straf van den kantonrechter er op gebaseerd is geweest, dat verdachte als knoeier bekend staat. Waar dit blijkt niet het geval te zijn geweest, achtte het O. M. termen aanwezig een zachtere straf op te leggen en eischte het 200.boete subs. 50 dagen hechtenis. Mr. H. v. Haerwingen stelde in zijn pleidooi In het licht, dat op de zitting van het kanton gerecht een geheel verkeerde indruk van ver dachte is gewekt. Verdachte is geen knoeier. De cacao kocht hij in voor 17 cent per Kg., verpakte ze daarna in een mooie bus die 0.45 inkoop kostte en verkocht ze voor 72% cent. Van een overdreven winst is dus geen sprake! De menschen die de cacao kochten deden dat dan ook meer om de bus dan om de cacao. Ook pleiter drong aan op de oplegging van een mil dere straf. Uitspraken 15 November. UITSPRAKEN. Practizijn en advocaat. De rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen H. S. practizijn alhier en mr. J. v. O. uit 's-Gravenhage, die zich te verant woorden hebben gehad ter zake van oplichting tezamen in vereeniging van mej. J. Haanstra en H. Wytsema voor een bedrag van 100. Dit bedrag was door juffrouw Haanstra aan ver dachte S. betaald om Wytsema, die in verband met een faillissement gearresteerd was rechts kundigen bijstand te verlecnen. Wytsc-ma was echter op hulp van het bureau van verdachte S. niet gesteld en hij had mej. Haanstra ver boden geld aan verdachte S. af te geven. Deze was daartoe echter toch bewogen geworden, doordat mr. v. O. zou hebben verklaard Wyt sema op het politiebureau te hebben gesproken en van hem opdracht te hebben gehad hem te verdedigen. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter "had tegen ieder der verdachten 1% jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde ieder der verdach ten tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 Jaar en onder be paling, dat de 100 aan Haanstra zullen wor den teruggegeven. De rechtbank heeft verder veroordeeld: L. B., 25 jaar, los-werkman, recidivist, thans gedetineerd, wegens poging tot diefstal hij was op 2S Augustus met nog egn ander persoon door een waker aangetroffen in den tuin hij de woning van G. L. M. van Es aan den Wester singel 64, terwijl van het pand reeds een raam was opgeschoven en twee deurpaneelen met be-* hulp van een breekijzer waren vernield; de andere persoon was tijdens de overbrenging naar het politiebureau door den waker, ont vlucht gelastte de rechtbank een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. T. J. de IC, 31 jaar. los werkman, gedetineerd, wegens diefstal van f 100 en een portefeuille met plak- en postzegels uit een kiosk van Van Ditmar's Kiosken Mij. aan de Westerlaan, na dat hij zich toegang had verschaft tot die kiosk door het losschroeven van eenige latjes uit do deur en het uitnemen van een ruit, tot 9 maan den gevangenisstraf. T. J. B., 65 jaar, Duitsch koopman, thans ge detineerd, wegens zedenmisdrijf, tot 10 weken gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. B. v. d. P., 24 jaar, koopman, gedetineerd, we gens zedenmisdrijf tot 4 maanden gevangenis straf. W. V., 46 jaar, gedetineerd, wegens zedenmis drijf tot 6 maanden gevangenisstraf. In eon zaak van S. de J. 40 jaar o.pkoc.per, apollant van een vonnis van den kantonrech t-er alhier, waarbij hij we©ons overtreding van art. 437 I van het W. v. S. hij had op 3 Februari gloeilampjes gekocht en die o>p 2 Fe bruari nog niet ingeschreven in het register dat hij als opkooper verplicht is hij te houden was veroordeeld tot 7 dagen hechtenis heeft de rechtbank het vonnis bevestigd, met uitzon dering van de straf, die bepaald werd op 30 boete subs 10 dagen hechtenis. K. S. wegens zedenmisdrijf tot 3 maanden gevamgem isstraf voorwaardeJijk met. een proef tijd van 3 jaar. M. W. E. H. wegens zedenmisdrijf tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. VERBOND VAN ZIEKENKASSEN. Woensdagavond vergaderde 't distriet Rotter dam van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen in het gebouw Botersloot 24. Vele vertegenwoordigers van ziekenkassen waren aanwezig, alsmede namens het gemeentebestuur dé heer de Korver. .De heeren P. C. Trouwborst, en J. f. Kuyn bespraken achtereenvolgens de geschiedenis van de ziekenkassen en van de ziekteverzeke ring in het algemeen en wezen er met grooten nadruk op, dat het behoud dei ziekenkassen voor de arbeiders en degenen, die met hen kunnen worden -gelijkgesteld, ten eenenmale noodzakelijk is, daar alleen zoolang men de ziekenkassen in eigen hand heeft, een uit- keering van het volle loon bij ziekte gewaar borgd is. Vooral de laatste spreker betoogde met klem, dat het geld, ook bij een zgn. premie-vrije ver zekering, tenslotte toch eerst ook door de arbeiders betaald moet worden en wekte de aanwezigen met kracht op tot actie voor het behoud der ziekenkassen, die niet, zooals dat wel wordt voorgesteld, verouderd zijn, doch juist nog steeds een actueel, goed en mensch- lievend doel op goede wijze behartigen. Ooi verklaarde de heer Kuyn zich tegen het nieuwe ontwerp ziektewet, voor zoover daarin de zelfstandigheid van het Nederlandsch Ver bond van ziekenkassen wordt bedreigd. Spreker wees op de vele voordeelen van de eigen ziekenkassen, waarvan Minister Aalberse destijds heeft gezegd dat zij inderdaad voor treffelijk werken, boYen bedrij Esverzekering, of een ziekte-uitkeering via rijk of gemeente en wekte allen op, de ziekenkassen in eigen han den te houden. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer Carol H. F o r s t e r erkend en toegelaten als consul van de Vereenfgde Staten van Amerika te Rotter dam voor Rotterdam. TREKKING NENIJTO-LOTERIJ. De hoofdprijs, een Cadillac-auto, gevallen op no. 499.250. Zoo is dan eindelijk de lang verwachte trekking der Nenijto-loterij gekomen Reik halzend hebben duizenden en duizenden uit gezien naar 31 October, den dag dat de auto's, de motorfietsen, de heeren- en damesrijwielen, de radio-apparaten en de stofzuigers, de zil veren couverts en de flesschen eau de cologne, de theelepeltjes in étui, de sigaren- en sigaret tenkokers, de h-orloges- en armbanden en niet te vergeten de luchtreisjes hoven de stad, zoo maar door een enkelen handgreep uit den trom mel^ vol overvloed zouden worden opgediept. Do trekking van "Woensdag werd gehouden in een der achterzalen van het café-restaurant Tivoli, ten overstaan van notaris mr. G. Vlug. Achter de groene tafel hadden tevens nog plaats genomen negen andere heeren, o.w. enkele leden van den Raad van Beheer van de Nenijto. In den loop van den dag was er tevens enorme belangstelling van de zijde van het publiek, daar de trekking openhaar was. Er waren twee trommels die bediend werden door twee jongedames. De eene haalde er een briefje uit. Notaris Vlug las het getal, dat op het papiertje stond, voor; het was het num mer dat was uitgeloot, terwijl de andere jonge dame uit den tweeden trommel eveneens een briefje haalde. Ook dit nummer werd door den notaris voorgelezen. En dit getal bepaalde het nummer van den prijs. Zoo is het den geheele-n dag doorgegaan tot 's avonds kwart over zes uur, toen waren alle 1509 prijzen uitgeloot. Het is vanzelf ondoenlijk om alle prijzen, die gisteren gevallen zijn, hier te publiceeren, maar wij hebben getracht de voornaamste prijzen mede te deelen. De h-oofdipTijs, de Cadillac-auto, viel op no. 499.250. De eerste prijs, een Peerlees-auto, viel op no. 302.852. De tweede prijs, een Hupmobile Roadster viel o-p no. 162.458. Verder publiceeren wij de volgende nummers: No. 488.829 Hupmobile Coach (4de prijs). 285.016 Ultraphoon. 452.610 Ultraphoon. 21.013 Indianmotor. 349.142 Indianmotor. 391.930 Amilcar-cabriolet. 341.690 Sedan-hupmobile. 467.191 Nash Sedan (6de prijs). 287.798 Ford coach. 72.974 Chevrolet Sedan (7de prijs). 115.849 Gpel coach (9de prijs). 209.042 stofzuiger. 228.589 stofzuiger. 477.179 stofzuiger. 281.933 radio-toestel. 473.407 radio-toestel. 292.362 Hupmobile Roadster (5de pTije). Binnen enkele dagen zullen alom trekkings- lij-stsn te verkrijgen zijn. NED. HANDELS HOOGESCHOOL. ROTTERDAM, 1 November. Geslaagd toot het examen handelseconomie de heeren J. Bunt- jer, P. de Boer en H. G. van Dusseldorp: ge slaagd voor het candidaatsexamen in de han delswetenschap mej. G. C. Schuil en de heeren J. A. Baart en H. C. Kruidenier. Ter gelegenheid van de herdenking van den dies natalis der Ned. Handelshoogeschool zal de rector-magnificus op Donderdag 8 dezer, des middags te 3 uur in een openbare senaats- vergadering In de groote zaal der Hoogeschool een rede uitspreken. FAILLISSEMENTEN UITGESPROKEN ROTTERDAM, 31 October. H. Vermeulen, Schiedamscheweg 83a. R.c. Mr. Dr. B. .1 Zijlstra. Cur. Mr. M. Stillebroer. J. C. M. Dekkers, koopman in huizen, voor heen architect, wonende Beyersstraat 48b. R.c. als voren. Cur. Mr. J. Zeelenberg. P. van der Kloot, boterhandelaar, thans zon der beroep, wonende te Hillegersberg, Linker Rottekade 308, zaak doende Pünackerplein 21. R.c. Mr. Dr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. Mr. W. L. Jongeneel te Hillegersberg. H. W. P. Beyleveld, houtbewerker, Bever straat 121. R.c. als voren. Cur. Mr. I. Labzowski. M. Koldenhof, advertentiereiziger, Lischstraat 18, verblijvende Da Costastraat 51a. R.c. als vo ren. Cur. Mr. C. W. A. Schurmann. F. Th. Loock, Claes de Vrieselaan 79. R.c. als voren. Cur. Mr. .T. Elshout. VLAARDINGEN, 31 October. J. Kievit, 2e van Leyden Gaelstraat 148. R.c. als voren. Cnr. Mr. W. A. Schippers. OPGEHEVEN ROTTERDAM, 31 October. J. L. Bak, koopman in olie, Ged. Glashaven 27. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD „EXCELSIOR" Gisteravond wend de Nationale Zangwedstrijd uitgeschreven door bet Kral. Gean. Koor „Ex celsior" voortgezet, wederom in gebouw „Mu- slis Sacrum'' Vredenoord plein. Er werd aange vangen met do 4e solo mannen kwartetten ver- plicht werk „Avond aan hiet Strand" J. G, van Herwaarden: Scheveningsch mannenkwar- tet, Schieveningen 255 punten 3e prijs. 3e afdeeling Gem. Koren verplicht nummer Van een hardier in P. van. Zijdor: 1. Hallelujah Ooogstgeest dir. van Wouw 311 punten le prijs; 2. De Lofetem, Dubbeldam, dir. J. F. Bru- ne 277 punten 2e prijs; 3. Zanglust 's Gravendeel niet opgekomen. 2e afdeedinig manniemkoirjen verplicht weirk Schemering G. van Herwaarden: Mannanzangvareendglng N. S. I. dir. H. Vis ser Rotterdam 298 punten 2e prijs. 2e aifidieallmg Biameskolren verplicht werk Lentelied Otto de Vaall, Dameskoor Euphonie Leiden directeur D. v. Wouw 263 punten 2e prijs. 2e afdealing Duibb. rnannieaikwartetten1, Euphonaa, dien Haag dir. B. Broiler 288 pun ten 2e prijs. le afdeefling Dubb. Gem. kwawirtetten ver plicht werk Herfstgedachte Otto de Vaal. 1. Zanglust Haarlem dir. A. Bak 310 pun ten eerste prijs; 2. Onderling genot Dordrecht dir. Jac. Nee- rlings 300 punten le prijs. Afdeel'inig solisten, allen met verplicht num mer .Pamiis Angalicus C. Frank. Heeren: 1. G. Hamber, tenor, Amsterdam 242 punten 3e prijs. 2. J. G. Blok Rotterdam, bariton 309 pun ten le prijis. 3. L. B. van der Pol Oosterbeek 284 pun tten 2 e prijs. 4. Weiss Rotterdam, 197 punten geen prijs. 5. P. Mali Rotterdam, niet opgekomen. 6. J. Tertoolen Rotterdam 308 punten la prijs. 7. M. Vanaekemen Rotterdam 230 punten 3e pa-ijs. 8. Bouman, Dordrecht 369 punten le prijs met lof der jury. De jury bestond uit de heemen J. G. van HerwaardenOtto de Vaal en J. P. Oomes. Volgende wrak, Donderdag 8 November, sliriitingsavond Hoogste afdieeffing met eere- Wisdistirijd. WM. H. MULLER A CO. De gecombineerde balans per 31 December 1927 van de Comm. Venn. Wm. H. Miiller Co. vermeldt als Activa: Vlottende activa 13.151.966 (v.J. 30.743.092), leeningen en voorschotten 11.025.336 (860.133), deelnemingen in, en saldo verschuldigd door geassocieerde en an dere maatschappijen 15.353.202 (20.025.715)', vaste eigendommen 15.615.461 (11.653.100), mijnibouwrechten, concessies en andere imma terieel© activa, inclusief Goodwill 10.424.084 (9.890.772), niet geamortiseerde onkosten 274.S38 (179.175) en als Passiva: Vlottende passiva 13.884.188 (31.774.456), reserves voor eventueel© verplich tingen 495.270 (808.096), leeningen en voor schotten 2.922.750 (4.203.096), verschuldigd aan geassocieerde maatschappijen 2.529.764 (3.194.515), obligatieeeningen 5.186.000 (5.776.000), aandoeien in dochter-ondernemin gen in handen van derden 6.875.897 (6.341.733), vooruit te ontvangen inkomsten 15.000 kapitaal 21.000.000 (onv.), overschot en statutaire reserve 2.936.019 (254.091). Do winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1928 staat Credit voor": Overschot per 1 Januari 1927, 475.019, netto winst beschikbaar voor de moedermaatschappij 2.391.196, vermeerdering van het aan de moedermaatschappij toekomen de aandeel in de statutaire reserve» van doch termaatschappijen 69.803 en Debet voor: Totaal overschot en statutaire reserve 2.936.019. Het overschot en de sta tutaire reserves (deze laatste van onderhoorl- ge maatschappijen bedragen al zoo 2.936.019. Deze statutaire reserves zijn 98.300, zoodat voor verdeeling beschikbaar is 2.837.718. Van' dit bedrag is alt te keeren aan houders van. preferente aandeelen 6 pet. over 20.000.000,; of 1.200.000, aan houders van gewone aan- deelen 6 pet. ovar 1.000.000 is 60.000, zoo dat 1.577.718 resteert. Voorgesteld wordt van deze som te boeken op de reserverekening1 1.177.718, waarna 400.000 overblijft. Hier van ontvangen de beheerende renin-lote-n krach tens de statuten 100.000, waarna op de amor- tisatiebewijzen wordt afbetaald 300.000. Vrij naar het Engelscb van R. H. GARDAGH 1 13) Maar ik heb gezworen, dat ik hem zou dooden, antwoordde ik. Hoe kan ik mij dan nu terugtrekken? Dat weet Ik niet. Daar kan ik niet over oordeelen. Je moet doen, wat Je wilt. Maar het zou kunnen gebeuren, dat je nog veel groo- ter schande over je zelf brengt. Je hebt tegen hem gevochten, en bij is ontnapt. Laat hem gaan, als je verstandig bent. Neem nu af scheid van me. Ik wil niet, dat je me ziet sterven. Dat oogenMik is niet ver meer. Ik hoog voorover, en kuste hem op het voorhoofd. Ik kon mijn tranen niet bedwin gen, want nu begreep ik eerst, hoeveel ik van hem was gaan houden. Ween niet, zeid6 hij. Ons Iheele leven is één afscheid. Eens had ik een zoon als jij, en ons afscheid was ontzettend bitter. Nu ga ik hem weer opzoeken, die niet bij mij kon terugkomen. Vaarwel, Thomas Wingfield. God zegens en bescherme je. Ga nu heeD. Ik ging al weenend. Dienzelfden nacht stierf bij. Men vertelde mij, dat hij tot het laatste toe bij bewustzijn was gebleven en stervend don naam van zijn zoon noemde, van wien hi) in zijn laatste woorden tot mij gesproken fead. X. Ik was nu rijk. Als ik wilde, kon ik terug gaan naar Engeland, zooals Fonseca mij had aangeraden. Maar ik aehjtte mij gebonden door mijn eed, en ik wist mu, waar ik hem zoeken moest, want op den dag, dat mijn meester begraven werd, vernam ik, dat hij naar de nieuw ontdekte landen vertrokken was. Daar, waar zijn ras in de minderheid was, zou hij zich niet zoo gemakkelijk kun nen verbergen al in Spanje. Had ik dat niet vernomen, dan zou ik misschien toch nog na veel nutteloos zoeken, teruggekeerd zijn. Koppig als ik dus was, besloot dk mijn plan door te zetten, en de Garcia tot het eind van de wereld achterna te gaan. Ik deed in alle stilte nauwkeurig onderzoek naar de juistheid van de mededeeling dat hij naar het verre Westen was uitgezeild, en vernam, dat twee dagen nadat Ik met hem ge vochten had, een man, op wien de beschrij ving paste, hoewel bij een anderen naam droeg, zich te Sevilla had Ingescheept in een Oarak met bestemming naai- de Ganadeesche eilanden. Deze carak zou daar de aankomst afwachten van de vloot, die naar Hispanlola voer. Verschillende omstandigheden maakten het waarschijnlijk, dat de man geen ander dan de Garcia was. Het was ook niets merk waardigis, want die verre landen waren toen evenals nu, de wijkplaats voor de helft van de desperado's en schurken, die het in hun eigen land niet meer konden uithouden. Daarheen betsloot Ik hem dus te volgen. Nu moest ik nog orde brengen op mijn za ken. Toevallig was de „Adventuress" 'van Yarmouth, het schip, waarmee fk een jaar geleden naar Spanje gekomen wias, wederom in de haven y?n r-vUz. Tk vertte-M het buis en meubi'air pakte ai Iïct goad, en de kost- baai heden, in kisten en zond het naar Enge land. Vervolgens bepaalde ik by gpeciale act, die ik door den kapitein en twee andere En- gelschen mede liet onderteekenen, dat het grootste deel van mijn vermogen in landerijen zou worden belegd en dat de rente zou komen aan Lily Bozard, zoolang zij ongehuwd bleef, terwijl de landerijen haar eigendom zouden worden, wanneer zij nog ongehuwd was, als ik kwam te sterven. Voorts verzond ik brieven aan mijn vader, mijn broer, Squire Bozard en Lily zelf, waarin Ik een kort adres gaf van mijn wederwaardigheden in Sevilla, en hun meedeelde, dat ik vastbesloten was, de Garcia naar bet verre Westen te volgen. Later vernam ik, dat al mijn bezittingen vei lig waren overgekomen, en dat mijn beschik kingen een algeheele opschudding hadden te weeg gebracht. Mijn vader was overleden, maar mijn broer, Lfly Bozard en baar vader waren aanwezig, toen kapitein Bell verscheen. Toen de Squire gewiaar werd, dat ik een rijk man ge worden was, zei hij krachtig, dat hij mij altijd graag gemogen had. „Hij kuste zijn dochter, en wenschte haar geluk, en iedereen was 'tevre. den, behalve mijn broer. En zoo groot is de macht van het goud, de Squire zou zijn dochter nu verhinderd hebben om een ander te trou wen dan mij daar zij 'anders een kostelijk for tuin zou gemist hebben. Maar daarover waren zij het allen eens: dk was krankzinnig, dat ik de vervolging van mijn vijand niet opgaf. Alleen Lily verdedigde mij Thomas heeft gezworen, dat hij het doen zou, en zijn eer staat op het spel. Ik ga nu op hem wachten. XI. Van mijn reis naar de Camartfsehe eilanden ls weinig te zeggen. Wij bleven daar een maand en zeilden vervolgens naar Hfspsnola. Hadden we tot nu toe het prachtigste weer gehad zoo dra wij de eerste stopplaats achter ens had den, kjvam een ontzettende stonn opzetten. Ons schip werd lek, een der masten viel overboord, en ten slotte raakten wij ook het roer kwijt. Eindelijk brak een reusachtige golf over ons heen, die de kapitein meenam en nu liep het schip vol, zoodat wij moesten zinken. De heide booten werden bestormd, een ervan kantelde om, z:odat allen verdronken, en de andere waa-rl' in ik met een priester en eenige vrouwen en kinderen een plaats gevonden had, kon nog maar even ontsnappen aan het zuigen dat het zinkende schip veroorzaakte. De duisternis viel in, en de zee bedaarde, gelukkig voor ons, want anders zouden wij stellig verzwolgen, zijn. Ar wat we konden doen, was, de boot recht door de golven te houden. Het was een vreemd ge zicht, dien goeden priester allen de absolutie te zien geven, terwijl hij de riemen hanteerde want op redding hoopten wij haast niet meer! Toen de dag aanbrak, begonnen wij ontzet tend te lijden van den dorst. Tegen den mid dag stierf een kind. Het lijk werd over boord geworpen. Een paar nur later schepte de moe- dier van het zeewater en dronk. Een oogenblik scheen het haar te verlichten. Maar dan maakte plotseling waanzin zich van haar meester, en sprong zij In zee, Bij zonsondergang waren de priester en ik de ©enigen, die rechtop konden zitten. De macht bracht een%e verkoeling. Maar de regen, waarnaar wij smachten, bleef uit, en wederom verrees de zon aan den wol- kelooze hemel. Eem uur daarna stierf weer een kind. Toen wij het. in zee wierpen, be merkte ik ver weg een schip, dat ons den kelijk op een afstand van twee mijlen zou passeeren. Vol nieuwe hoop grepen wij weer naar de riemen, en roeiden met onze zwakke krachten in de richting van het schip. Meer dan een uur hielden wij het uit. Onze lippen waren gebarsten, en de hitte was ontzaglijk. Eindelijk hadden wij hst sc hip bereikt. Do ma trozen keken naar ons van het dek en lieten een touwladder neer. Hoe wij het dek bereikten, weet ik niet. Ik' herinner me alleen, dat ik neerviel, en den; eenen kop water na den anderen drank. Daar na moet ik in zwijm gevallen zijn. Toen lk) weer bijkwam, stond de zon recht boven mij, De bemanning was bijeen op het voorschip. Naast mij stond een bord eten en een fleschj brandewijn. Ik at en dronk, en voelde mij heel wat beter. Toen kwamen drie van de mannen aan bet voordek, die ik voor officieren hield* naar mij toe. Ik stond op. om hen te begroe ten. Senor, zei de langste van hen. met zachte* welluidende stern, laat mij u onze gelukwen- stóhen arinhieden met uw wonderbare Hij hield plotseling op. Droomde ik nog, of kende ik die stem? Nu zag ik pa» zijn gelaat. Het was J u a n d Garcia! Maar hij herkende mij ook. Oaramba! riep hij uit. Wien hebben we daar? Senor Thomas Wingfield, ik groet u. Kameraden, zie jullie dezen jongeman, dien' de zee ons gebracht heeft? Hij Is geen Span jaard, maar eon Engelsche spion. De laatste maai zag ik hem in Sevilla, en daar tracht te hij mij te vermoorden omdat ik hem bij de politie wilde aangeven. Nu is hij hder en waarvoor, dat weet hij zelf het beat. Het is een leugen, antwoordde ik. Ik ben' geen spion, en ik hen maar voor één doel hiei* gekomen: om jou te vinden. Dau bent u daarin geslaagd, en beter dan goed voor u is, denk ik. Ontken n, dlat u Thomas Wingfield benit, en een Enlgelsch. man? -Ik ontken het niet, ik Pardon. Hoe komt hot dan, dat u, zooalsj de priester zegt, onder den naam van d'Ailu meevoer? (Wordt ver^oigd), J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6