's Morgens en 's Aronds IAANDAG 5 NOVEMBER 1923 EERSTE BLAD PAGINA 3 AL VERGADERING ARTSEN- YEREENIGING. opname van zieken in ziekenhui- ze:, van katholiek standpunt SLOTWOORD VAN MGR. AENGENENT. DE ZONDAGMIDDAG- VERGADERING. MGR. AENGENENT TER VERGADERING. UIT VLAARDINGEN BEZIEN. ff DE OPENING. Op Zaterdag 3 em Zondag 4 November is in „Park Milt" te Amsterdam de jaarlijkseh© al- gemeune vergadering der R.K. Arteenvereeni- glng gehouden. In de door den voorzitter, dir. L. H. van Ro mende, gehouden openingsrede -werd met vol doening teruggezien op de werkzaamheid, doof de ycreeniging het afgelooptin jaar ontplooid. Niet alleen het optreden naar buiten en de waardaering vaak van kerkelijke en burgerlij ke autoriteiten ondervonden, zoo zei apr. stemt tot voldoening, maar met nog meer vreugde valt van een krachtiger opbloeiend innerlijk leven der vereeniging te gewagen, wat in de inoea* actieve deelneming der Katholieke me dici zich manifesteert. Spi'. memoreerde in dit verband het ontstaan der afdeelingen van ziekenhuis-directeuren en gestichtsartsen en de vorming van plaatselijko Bfdeelingen; herinnerde vooTts aan onze natio nale federatie Van het wit-gele-Kruis, waarin onze Katholieke medici zoo sterk de leiding hebben en aan de medewerking van vele der leden van de R.K. Artsenvereemiglng o-p het ge bied der Missie-actie. Spr. hoopte, dat ook oip dit terrein veel be reikt zou worden en dat de Katholieke artsen in ons vaderland die Missie-actie nog meer dan i tot nu toe zouden steunen en versterken en t opende daarna met ee<n woord van welkom de negende algeimeeue vergadering. Op het program stond verder o.a. 1 VOORDRACHT VAN Dr. L. H. v, ROMUNDE. i „Opname van zieken in ziekenh:'" n van Katholiek standpunt bezien". Er is in den Iaatstem tijd, lezers van het R. K. Artsenfhlad", zei spr., veel geschreven over opname Van patiënten in ziekenhuizen. H-' ïiep daai-bij hoofdzakelijk over opnam© hij be- vallingen en vele argumenten vóór en tegen, werden op verschillende wijze aangehaald, ver dedigd en bestreden. V'-iar dit onderwerp nu de aanleiding was voor zulke levendige polemieken, meende ik, dat het zijn nut kon helbben, het ook hier in dezo vergadering eons tor sprake te brengen en zou ik hier mijn gevoelen eens willen zeg- gen, of liever nog, het Uwe ecus willen hoeren over de opname in ziekenhuizen, niet van een bepaalde categorie van patiënten, maa.r meer van onze patiënten in het algemeen. Wij R-K. medici moeten dit vraagstuk van twee kanten beschouwen, namelijk van de me dische zijde, maaT ook van de moreele zijde, welko aan net opnemen van patiënten in zie kenhuizen, verhonden is. Vooraf wil ik echter opmerken, dat het hee- lemaa.l niet in mijn bedoeling ligt, daarmede afbreuk te willen doen aan onze goed ingerich- i t© en aan alle eiedhen des tijds beantwoor- J Öende groote ziekenhuizen. Iets anders Is het. of wij onverdeeld kunnen goedkeuren het oprichten van die talrijke klei- aere ziekenhuisjes, welke zoo vaak in bun lij dend bestaan en onmogelijk voldoende inrich- i ting, met het zuurstofapparaat van halve pa- tiënten, ouden van dagen, kostheeren en kost- dames, la het leven moeten gehouden worden. Aan de groote, goed geoutilleerde Inrich tingen doen zij ernstig afbreuk, terwijl toch altijd het lang niet denkbeeldige gevaar be staat, dat er patiënten in behandeling worden genomen voor ernstig ingrijpen, aan wie de behandelende medici, betzij doordat zij niet zoo gemakkelijk bereikbaar zijn, betzij doordat zij niet alles aanwezig vinden, wat wel gewenscht zon zijn, niet zooveel zorg besteden kunnen, als in groote ziekefnlnrlchtingen het geval is. Doch op een verdere beschouwing van dit thema wil ik hieden niet ingaan. Waar Ik nu uit den aard van mijn speciaal vak bij de opnam© van patiënten niet zoo di- j reet belanghebbende ben, vergeleken bij de huisartsen en. beoefenaars van andere specia lismen, meen ik dit onderwarp in zijn geheel dan ook objectief te kunnen beha.ndelan en heb mij dan ook de vraag gesteld: „W-elk moet het standpunt van den R.K. medicus zijn ten opzichte van de opname van patiënten in ziekenhuizen?" Als medioi weten wij allen, dat er gevallen zijn, waarin opname noodzakelijk en noodig is, waarin geen onzer ook maar een oogentolik zou aarzelen om opname voor te schrijven. Zoo Zijn er bevallingen, waarhij te voorzien is. dat zich complicaties kunnen voordoen; gevallen, waarin zeker of waarschijnlijk operatief zal moeten worden ingegrepen, noodzaak of stren- ge controle, allemaal redenen, die iederen me dicus nopen, zijn patiënten naar zieken,inrich- tingen te doen vervoeren. Daarnaast staan echter tal van gevallen, waarin de medische indicatie tot opname twij felachtig is, soms geheel onnocdig en waarbij het dan voor liet grootste deel overwegingen Van geheel anderen aard zijn. die den medicus tot ziekenhuisopname doen hesluiten. Welnu, juist voor die gevallen m'een ik dat het zijn nut heeft, dit vraagstuk grondig onder I de oogen te zien, zoowel van de zijde van de patiënten,, als van de geneeskundigen zelf. Wat de patiënten betreft, moeten wij -als R. K. medici zeker bij alles rekening houden met hun geestelijke gesteldheid en mogen wij hun moreelen toestand niet opofferen aan. en evenmin doen lijden onder de zorg voor hun lichamelijk welzijn, en ik zou dit willen samen- I vatten in de volgende vraag: „Is het moreel Wenschelijk. om patiënten voor langoren tijd i in een zieken inrichting op te nemen, als zulks h-iet noodzakelijk is I DE MOREELE ZIJDE DER KWESTIE. Het antwoord op deze 7?'aag is volgens mij, dat het moreel zeker niet wenschelijk, vaak Zelfs af te keuren is om de moreel slechte ge- Volgen, zoowel voor de patiënten zelf. als voor ,de omgeving, waaraan zij onttrokken worden. Waar wij als katholieken de heiligheid en onverbreekbaarheid van het huiselijk gezins loven als vaststaand beschouwen, daar moeten on mogen wij ook alleen om zeer gewichtige redenen inbreuk maken op den huiselijken ;Omgang, En hetzij het gehuwde of ongehuwde jPatiënten betreft, zoowel de vader en de moeder jiftls de kinderen moeten in de huiselijke orn- BBv.lng datgene vinden, wat de grondvesting en P^telling van het huiselijk leven hun brengen moet. Waar kan een moeder baar groetste liefde toonen, is het niet aan het ziekbed van baar kind Waa.r zal het hart van een- echtgenoot© het zwaarst en diepst getroffen worden, maar waar kan zij zich ook het heerlijkst in haar volle kracht van opofferende liefde toonen dan aan het ziekbed van haar man Nooit kan in dagen van bruiloftsweelde of bruiloftsvreugd een band tusschen man en vrouw zoo hecht, zoo voor het leven gesmeed worden, als zulks ge schiedt in dagen van lijden. De tijd van zorge loosheid en gemakzucht, welken wij beleven, tracht ook hier de stem der liefde te smoren en de moraliteit van het tegenwoordige huwelijks idee heeft maar al te gemakkelijk een klove geslagen, waar juist Gods Voorzienigheid de grondvesten van den ©nverw-cestbaren burcht van echtelijke liefde en opofferende trouw ge legd heeft. Verpleging eischt zooveel zorg en belet zoo veel zorgelooze ontspanning. Verpleging is zoo moeilijk, zoo -in strijd met gemakzucht, die zoo gaarne in club-fauteuil gedoken, met een ro man en een cigaret in de band, of in luchtige ontspanning, de dagen tot jaren aaneenrijgt. Een bevalling in een ziekenhuis is zoo ge makkelijk en wordt zoo vaak beschouwd ais een diner buitenshuis, waarnaar men geen om kijken, of waarvoor men geen voor- of nazorgen heeft. En hoeveel ontevredenheid wordt er niet ge zaaid bij patiënten, die het in zoo'n ziekenhuis beter krijgen, dan zij thuis gewend zijn, die door de betrekkelijke weelde in de moderne ziekenhuizen tot een luxe-idee gebracht worden, dat hun vroeger in hun eenvoudig slaapkamer tje vreemd was En nu geef ik gaarne toe, dat de patiënt in een ziekenhuis in een meer hygiënische om geving komt te liggen, maar zou juist een der gelijk geval, thuis behandeld, er niet veel eer der toe leiden, dat er in zulk een huisgezin hygiënischer toestanden onder invloed van den behandele-nden geneesheer ontstaan; eu daar door vele misstanden worden uit den weg ge ruimd Daarbij komt nog, dat de wijkverpleging in de laatste tientallen jaren zoo'n groote vlucht genomen heeft, dat men tegenwoordig welhaast in elk dorp, laat staan, in elke stad, een afdee- ling van het Wit-Gsle-Kruis. of van het Groene- Kruis kan aantreffen. Behalve dus op de medici, rust ook op de wijkverpleegsters een groote taak, daar ook zij mede moeten helpen om den toestand van de groote velksmassa in meer hygiënische banen te leiden. En wanneer ik dan terloops ook nog even memoreer de verbeterde woningtoestanden der laatste jaren, zal menig medicus lang niet zoo spoedig als vroeger er toe behoeven te be sluiten. zijn patiënten naar zieken inrichtingen te verwijzen. Ook het persoonlijk moreel gevaar, v-ooral voor gehuwde patiënten, moeten wij niet uit het oog verliezen en de soms maandenlange scheiding tusschen mannen en hun vrouwen in de jaren der mobilisatie is het beste bewijs wat voor funestegevolgen dit vaak voor v>ele huis gezinnen hebben kan. Doch behalve de band der liefde zijn er nog zoovele andere plichten en zorgen, welke ouders en kinderen met en voor elkaar hebben te vervullen. Kweekt ook een lang verblijf in een ziekenhuis het in onze maatschappij toch al zoo funeste vrijheidsidee niet nog meer aan DE SOCIALE KANT VAN HET VRAAGSTUK. Na de moreele zijde belicht te hebben, nog iets over de sociale zijde. Nu tegenwoordig hei vaak niet veel kosten voor vele patiënten met zich brengt om een tijd in een zieken inrichting door te brengen, aangezien voor minvermogen den het rijk zoowel als de gemeente veel van de opname-kosten vergoeden en ook voor den kleinen burgerman overal verzekeringsmaat schappijen tegen de geldelijke gevolgen van eventueele ziekenhuisopname worden opgericht, raakt vo-or velen de financieele factor geheel op den achtergrond, vooral, wanneer er dan nog bijkomt, dat de kostwinner, als hij wordt op genomen, uit een of anderen hoofde aanspraak kan maken op uitkeering van loon. Niets is nu meer begrijpelijk, dan dat er velen zullen gevonden worden, die zulk een tijd van zalig nietsdoen, vooral als zij dan maar zoo half ziek zijn, allerbehaaglijkst vin den. Dat er gevallen genoeg voorkomen, waar bij de patiënten zelf verzoeken, nog wat langer te mogen blijven, wanneer de medicus er op zinspeelt, dat zij het ziekenhuis langzamerhand weer kunnen verlaten, is u allen waarschijnlijk wel bekend, en dat zulke personen vaak heel wat moeite hebben, den gewonen arbêid te her vatten, zal dan ook niemand behoeven te ver wonderen. DE BELANGEN DER MEDICI Thans vraag ik nog een oogenblik uw aan dacht om de opname van patiënten te bezien in het licht van de belangen der medici en wij moeten hier ook al weer een splitsing maken tusschen die der huisartsen en die der specia listen. Medici zijn nu eenmaal als alle andere mensclien niet volmaakt te noemen, en nu kan men zich indenken, dat beide groepen er wel eens toe overgaan om te spoedig patiënten op te nemen, vooral in de ziekenfondspraktijk, aan gezien de eerst bedoelden daardoor van meer werk in den vorm van huisbezoeken ontheven worden, en de laatst bedoelden meer studiema teriaal krijgen. Laat ik direct opmerken, dat het lichamelijk heil der patiënten daardoor niet in het minst wordt geschaad, doch men voelt toch, dat daaT- bij de patient te veel als object wordt be schouwd. Zeker, voor specialisten is studiemateriaal nuttig en noodzakelijk, maar men mag daaraan de moreele belangen van de patiënten niet on dergeschikt maken. Misschien zou men mij tegenwerpen: „Hoe staat het dan met de universiteitsklinieken?". Doch daarop zou ik willen antwoorden, dat deze de wetenschap dienen, hetgeen alleen en hoofd zakelijk strekt tot algemeen welzijn, waarvoor geringe particuliere belangen moeten wijken eu waai'van men alleen patiënten zou mogen af houden, er been te gaan, wanneer dat gevaren voor hun geestelijk heil zou kunnen meebren gen. Maar voor specialisten in bijzondere zie kenhuizen moet het particuliere belang der patiënten op de eerste plaats staan. VERHOUDING TUSSCHEN HUISARTSEN EN SPECIALISTEN. De verhouding van buisartsen tot specialisten in verband met bet huisbezoek werkt wel eenigszins ongemotiveerde opname van patiën ten in de band. In vele gevallen ziet men, dat de specialisten tot opname van patiënten moeten overgaan, omdat van de zijde van de huisart sen groote tegenkanting bestaat, wanneer pa- tienten zonder hun goedkeuring zich door spe cialisten aan huis laten behandelen. Het ge- zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig, te zijn. Red. 3201S 6 volg daarvan is, dat de specialisten daardoor des te eerder tot opname zullen overgaan. Toch meen ik dat ook op dit punt door buis artsen en specialisten een modus moet gevon den worden, waardoor dit motief voor niet-nood- zakelijke opname van patiënten komt te ver vallen. Collegiale samenwerking komt ook op dit punt slechts den patient ten goede, en deze samenwerking kan alleen bestaan, wanneer met uitschakeling van persoonlijke belangen de huis artsen hun patiënten naar de specialisten ver wijzen, indien het belang van den patient dit meebrengt, maar aan den anderen kant de spe cialisten ook niet de behandeling tot zich trek ken, wanneer de buisarts zijn patiënten om een consult tot ben zond en de buisarts de behan deling zonder nadeel voor den zieke kan voort zetten. Met de wenschen van de patiënten moet echter door beide groepen van medici steeds rekening worden gehouden. VOORDEELEN VAN EEN ROOMSCH MILIEU Niets is natuurlijker, dan dat wij, R. K. me dici, onze R. K. patiënten het liefst zuHXi onder brengen in een Roomsche inrichting, in een Roomsch milieu, 't Is niet, omdat daar altijd de verpleging beter is dan in andersdenkende ziekenhuizen, maar omdat zij in de laatste zooveel moeten missen. Een goede katholiek verlangt ook geestelijke spijs. Hij wenscht onge stoord zijn dagelijksche gebeden te kunnen ver richten, verlangt hij tijden naar een gedsdien- stigen troost, om over het ontvangen der H. Sacramenten niet te spreken. Maar daartegenover mogen wij ook eischen, dat onze R. K. ziekenhuizen er voor zorgen, dat wij daar steeds kunnen vinden die hulp, welke wij als medici in onze ziekenhuispractijk zoo noodig hebben. Goede trouw en sleur gaan soms wel wat al te ver en zeker rust op onze zieken huisdirecteuren en behandelende medici, zoo wel tegenover religieuse- als leeken-verpleeg- sters, de plicht, strenge de verplegingseischen te handhaven en hun medisch gezag boven ge voel- of religieuze argumenten te laten spreken. Met een opwekking aan bet adres der medici eindigde spr. zijn belangwekkende rede. „THERESIA NEUMANN VAN KONNERS- REUTH". Gelijk vroeger aangekondigd, bad Zondspg om 2 uur 's namiddags in „Parkzicht" de ver gadering plaats, waarin dr. Seidl, Sanitatsrat te Waldsassen en behandelend geneesheer van Theresia Neumann; prof. Alois Mager O.S.B., professor in de psychologie aan de universiteit te Wiirzburg en dr. L. J. H. H. Crobach, ge neesheer-directeur van het St. Joseph-zleken- huis te Heerlen, voordrachten over de gestig matiseerde zouden houden. Do voorzitter richtte eèn speciaal woord van welkom tot den bisschop van Haarlem, mgr J. D. J, Aengenent, die de vergadering door zijn hooge tegenwoordigheid had willen ver eeren. Wij weten, aldus spr., dat U, monseigneur, onze vereeniging een warm hart toedraagt. Maar deze wijze van uiting Uwer sympathie is meer dan wij hadden mogen verwachten. Gaarne geven wij U, monseigneur, de ver zekering, dat wij ons zullen beijveren, om ons de sympathie van onzen socialen bisschop steeds meer waardig te toonen. Ook mgr. Taskin en alle lieeren geestelij ken en gasten, hier tegenwoor-dig, bet is mij een ware vreugde u allen te mogen begroeten Na dit welkomstwoord kregen de de drie sprekers van dezen namiddag achtereenvolgens gelegenheid tot bet uitspreken hunner rede voeringen. Op een desbetreffend verzoek van bet be stuur der R.K. Artsenvereeniging hebben de aanwezige journalisten toegezegd, hun versla gen over deze lezingen niet vóór a.s. Woens dagavond te publieeeren. Nadat de voorzitter een dankwoord tot de sprekers had gericht, vroeg de bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J- Aengenent, die de heele vergadering welke van 2 uur tot bijna G uur duurde, bijwoonde, bet woord, SLOTWOORD MGR. AENGENENT. Op de eerste plaats betuig ik mijn liartelij- ken dank, aldus mgr., voor de vriendelijke woorden, door den voorzitter tot mij gespro ken. En vervolgens wil ik ook de R.K. Artsenver eeniging van harte gdukwensclien met deze schitterend geslaagde vergadering. Ik heb altijd bijzondere sympathie gehad voor de Katholieke artsenvereeniging, over tuigd als ik ben, dat zij voor het Katholiek leven van bijzonder groot belang is. Hier worden in praetijk gebracht de Katho lieke beginselen, voor zoover ze hun toepas sing moeten vinden op medisch terrein. Een Katholieke artsenstand, die de Katho lieke beginselen in praetijk wil brengen, fs van de allergrootste beteekenis voor onze maatschappij. Mijn sympathie is in deze vergadering nog gestegen, nu ik gezien heb, op welk een hoog wetenschappelijk peil deze vereeniging Zich weet te plaatsen getuige de welwillende en gespannen aandacht voor de referaten, die de drie heeren sprekers hebben geleverd. Het zal mij daarom een verheuging zijn, te mogen zien, dat deze vereeniging steeds in ont wikkeling toeneemt (aplaus.) Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. "Mi DE GEMEENTEBEGROOTING. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op bet Alg. Verslag' der Commissie van Rapporteurs over het ondieirzoek van de begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1929 zij de volgende algemeens beschou. wiugen ontleend; Nu ©en groot gedeelte dar algemeen© be schouwingen in de sectiën is gewijd aan zaken, welke den afgetreden -Wethouder van Finan ciën en Onderwijs persoonlijk aangaan, kun nen wij daarop geen antwoord geven. Wijl geven toe, dat is bezuinigd, ook op „On derwijs maair niet ten koste van 't peil. Ze ker is niet bezuinigd op Volkshuisvesting en de Werklooz-enzorg is zoo goed geweest als de ge- me-ente-fiuanciën toelieten. D© loonen kunnen de vergelijking met andere gemeenten en met particulieren zeer wol doorstaan. .Ook wij zijn van meening, dat allereerst ge streefd moet worden naar verlaging der ge. meentefijke heffingen. Financiën. Een hoopvol perspectief he-eCt zich sedert de indiening dezer begrooting geopend door bet gepubliceerd© wetsvoorstel betreffende de herziening der financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Daar nog enkele factoren onbekend zijn, is nog niet te zeggen hoe groot de uitkeering zal zijn, welke deze Gemeente uit het Fonds zal ontvangen. Maar wn-1 staat vast, dat bij aanneming van het wetsontwerp, de lasten voo-r de ingezet-enen dezer Gemeente aanmerkelijk zullen worden verlicht. Is het wetsontwerp eenmaal tot wet verhe ven, dan zal het geheele belastingstelsel der Gemeente opnieuw bezien moeten worden. De bedoeling van ons College is er naar te streven den dienst 1928 zonder beduidend saldo noch voordeed Ig, noch nadeelig te doen sluiten. Een voo-rstel om terug te komen op het Raadsbesluit om het restant der uitkeering uit de Oorlogs.Winst belasting te doen strek ken in mindering op een voor openbare werken aan te game leeningi doch dat restant te be zigen tot aflossing der crisisschulden zal U binnenkort bereiken. De instelling van ©en grondbedrijf is door ons de laatste maanden meermalen besproken. Inderdaad zou bet vermindering der bedragen diie voor aflossing op dien 'gewonen dienst drukken, tengevolge hebben en den aankoop van nieuwe gronden vergemakkelijken. Een deel van ons Co-llege meende echter, dat de noodzakelijkheid van instelling van een grond bedrijf nog niet gebleken was en de op dit punt bestaande toestand een meer soiled be heer vormt. Uit te voeren werken. Van de In de toekomst uit te voeren werken is naar onze meening de verbetering cter-riolee- ring en bemaling van den Overbrugschen pol der bet meeat urgent. Wij, hebben dan ook tien Directeur der Gemeen few erken in overleg met d Commissie voor Cementewerken enz, reeds opdrtteht gegeven een plan met bestek voor dit werk in gereedheid te brengen. E:n gedeeltelijke verandering van de bestaan de rioleerimg is niet wel mogelijk; de kosten daaraan verbonden zonden niet opwegen te gen de geringe verbetering, welke daarvan te verwachten is. Wat lietreft de doorbraakplannen naar het Westen zijn wij va-n meening, dat allereerst moet worden vastgesteld in welke richting da toegangsweg moet worden gemaakt. Over de eventueele stichting van een slacht huis voor deze Gemeente zal Uw Raad zich nog naden- kuainen uitspreken, wanneer de daartoe ingest drie Commissie haar rapport zal hebben uitgebracht. De verbouwing van bet Raadhuis zal, hoewel wij Tan de urgentie daarvan ovrtuigd zijn, met het oog op den financiëelen toestand dier Ge meente nog wed ©enigen tijd moe-ten blijven rusten. D© aanleg van sport- en speelterreinen in, en beplanting van de zoogenaamde „Sahara" zijn naar onze meernng zaken, die hoe wensche lijk ook, niet gerekend kunnen worden te be- hooren tot de allernoodzakelijkste werken, die op uitvoering wachten. De daaraan verbonden kosten zouden ook niet gering zijn. Gemeenterei n iging. Waar de gemeente en daarmd© het straat- oppervlak zoowel als bet aantal vuilemmers enz. zich uitbreidt en de atstanden voor den ophaaldienst ste©ds glrootea' worden, ls liet vanzelfsprekend, dat de dienst der Gemeente- reiniging uitbreiding behoeft, zoowel van ma- triaal als ian personeel. Tollen. De tollen zouden wij zoo spoedig mogelijk willen opheffen, echter zooveel doenlijk met liehoud der tegenwoordige netto-opbrugst. Het ligt in ons voornemen te zijner tijd onderhan delingen met het Rijk te openen, teneinde te tracht,en ©en afkoopsom uit het Wegenfonds te ontvangen. Volksvermaken. Het terrein aan den Hofsingel wordt doo-r ons aan diverse vereenigingen van onderschei den richtingen ten gehruike afgestaan. Ook wij zijn van meening dat vereenigingen wier woordvoerders het gezag ondermijnen, daardoor zichzelf uitsluiten van het recht om een ter. rein te gebruiken, dat onder beheer de-r over heid staat. Vereenigingen van wie dat mocht blijken, zullen het terrein dan ook niet meer ten gehruike ontvangen. Wij ontkennen ten strkste, dat hier op 30 eu 31 Augustus j.l. door ons die kermis zou zijn binnengehaald. Ook wij zijn van oordeel, dat de groote ver deeldheid in feestviering op den natioualen feestdag bij uitnemendheid, te betreuren is. Wij zullen trachten tegen bet volgende feest, met behoud der zelfstandigheid van elke vereeni ging, meer contact tusschen de diverse vereeni gingen te bevorderen. Inkomsten. Een voorstel om de pensioensbijdragen we der doo-r de Gemeente te doen betalen is van ons niet ie wachten. Wij bevorderen zooveel mogelijk dat gemeen te-woningen ontruimd worden, wanneer kan worden aangenomen dat de bewoners elders een huis kunnen huren. De aard der huizen en van een groot deel der bewoners brengt mede, dat de huizen veel aan onderhoud kosten. Verhooging der huren achten wij niet wenschelijk. In verband met het voornemen te trachten die tolheffingen ten deele door het Rijk te doen afkoopem, dienen thans geenerlei reducties ver leend to worden, immers hoe hooger de op brengst is, hoe meer kans men maakt om ©en flink© afkoopsom te ontvangen. Aan den tot op dan Maassluisckendijk wor den bonnen afgegeven. Invoering van ©en bon- r.ens leisel op den tol op den SchiedamschsTi- dijk is door ons miearmaeln besproken, en zelfs bij wijze van proef ingevoerd, daar er op het eenste gezicht veel aantrekklijks in zit. Practisch bezwaren enz., libber; ons echter van dfiuitieve Invoering van bet stelsel doen afzien. U i a v o n. In aanschaffing van eeu eigen drukkerij wordt voor deze Gemeente geen voordeel ge zien. De Burgemeester is volkomen bereid het onderhoud der ambtswoning voor zoover t' binnenwerk betreft voor zijne rek-ening te nemen, mits de buur verlaagd en de woning eerst geheel in ordia gebracht wordt. Dit laatste is hij zijn vestiging niet gebeurd, met 't oog o-p den korten tijd, niet voor z'n ver huizing beschikbaar was..Wij zijn echter van oordeel, dat de gemeente haar eigendommen niet door de gebruikers moet laten onderhou den. - Het aantal agenten 'blijft na de inkrimping met één man, nog voldoende om in den bewa kingsdienst, ook bij nacht te voorzien. Het toe zicht op de naleving der sociale wetten behoeft evenmin onder deze inkrimping te lijden. De handhaving van dè klerk op het politie bureau, welke ambtenaar tevens Inspecteur van poli tie-titulair is berust op de overgangsbepa ling der Verordening tot regeling van de sa menstelling van het politiecorps (Gemeente blad no. 900). Wij stellen veel prijs op het liehoud der Bur gerwacht, teneinde in tijden van revolution- naire woelingen de politie te versterken. Op grond daarvan stellen wij prijs op handhaving dezer subsidie. Stichting van een kinderspeelplaats In het Westen verdient wellicht aanbeveling, doch wij hebben daarvoor op deze begroeting nog geen gelden beschikbaar kunnen stellen. Het nadeelig saldo van Volkshuisvesting be draagt f 29790.11, dat van de exploitatie van het Handelsgebouw f 14308.56. Ook wij zijn van oordeel, dat eerstbedoelde som veel nut tiger besteed is dan laatstgenoemd bedrag. Dit bedrag blijft echter nog beneden 't bedrag aan rente en aflossing, der leening ,die voor stich ting van bet Handeülsgebouw is aangeigaan. Aan den wenseh om overleg te plegen met de toetrokken Raadscommissie over het vo- teeren van gelden voor het onderhoud van stra ten en pleinen, zal in voorkomende gevallen worden voldaan. Naar onze meening' wordt het onderhouds werk van straten en pleinen op oordeelkundige wijze uitgevoerd en achten wij een goedkooper© uitvoering mogelijk. Omtrent de aanleg' van de zoogenaamde „Sahara" wordt vermeld, dat de grond voor aanplanting van boomen in de .Sahara" niet geschikt is. De onderhoudskosten worden zooveel moge lijk beperkt. De bediening van de Oud© Havenbrug ie in overleg met dsn Havenmeester en bet perso- neel zoodanig geregeld, dat om de week da dag- en nac-htdilemst aan de haven wordt ver wisseld. Bediening door ééuzelfden havenbe ambte is niet wei mogelijk, daar dan één der andere beambten steeds nachtdienst zou heb ben. Daar niet Is aangegeveu in welken geest men de instructie van den Havenmeester zou willen wijzigen, kunnen wij omtrent dat punt geen oordeel vormen. Intusschen zij opgemerkt, dat de Havenmees ter door de reorganisatie er op den dienst be zuinigd zou kunnen worden als er eens een vacature van havenmeester ontstaat, kan thans slechts beoordeeld worden. De uitgetrokken post van 15.000.voor bagger work in die havens kan naar onze mee ning niet worden verminderd, aangezien dit bedrag van de bestaande reserve op 31 Decem ber a.s. groot f 40.776.noodig zal zijn voor het baggeren der havens, hetwelk in het vol gend jaar Beer waarschijnlijk zal moeten plaats hebhen. Door ons zijn steeds pogingen gedaan om dispensatie te verkrijgen van de aanstelling van een wachtgelder. Dezer dagen zal nogmaals mondeling deze zaak op het Departemtnt worden besproken. Tegen de aanstelling van boventallige on der-wijzers heibiben wij bezwaren. Voilgens verkregen inlichtingen werden op 16 October j.l. de bewaarscholen bezocht, door 212 kinderen jonger dan 4 jaren en ouder dan 3% jaar. Zou men dit cijfer als basis willen nemen, dan zou het bepalen van de leeftijds grens ten aanzien der subsid'iëering door de gemeente van 3 y2 op 4 jaar, een financieel voordeel opleveren van f 7208. Weilke gevolgen deze maatregel zou hebben voor de schelen en voor de gezinnen. Is ons niet bekend. Wij meenen echter, dat nog niet moet wor den getornd aan het compromis, hetwelk nog sledhts korten tijd h-eëft gewerkt. Wat de contTöle op de leerlingen betreft mee nen wij, dat men moet vertrouwen, dat door de schoolbesturen jufBte opgaven worden ver strekt. Wij geven tóe, dat de vroeger bestaande controle meer afdoende was. Wanneer de raad er ge bezwaar tegen maakt, dat ook voor volgende jaren de Veree- maikeilijikhe-den als bijv. zweefmolens verpacht kunnen wij ons vereen,igen met intrekking van het tot dusver aan die vereeniging toegekende subsidie. Omtrent het plaatsen van draaiorgels op het terrein aan den Hofsingel tijdens het geven van feesten op dat terrein, hebben ons geen klachten vanwege het Ziekenhuis bereikt. Het geven van volksconcerten op Zaterdag middag zal zonder gemeentelijke subsidie wei niet. mogelijk zijn. Voor het geven van sub sidie voor dit doel zijn naar onze meening de gemeente-financiën nog niet sterk genoeg. Hetzelfde geldt voor het plaatsen van een mu ziektent in het Westen. De handhaving van het Burgerlijk Armbe stuur als zelfstandige instelling en in zijn te genwoordige» vorm stellen wij zeer op prijs. Viierd een dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon" ingesteld, dan zou deze geheele tak van dienst ten laste van ons College komen. Met het uitgetrokken subsidie van f 60.000 voor het Burgerlijk Armbestuur kau vrij zeker nlt volstaan worden. Dit bedrg zal ongeveer noodig zijn voor ondersteuning van ouden van dagen, zieken, enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3