I %4 Maandag 5 November 1928 Derde Blad Pagina 1 I I ïi ffi J t PRIVAAT-ZAAK? R. K. STAATSPARTIJ. EEN VOORBEcLD VOOR DOIWNEE LINGBEEK VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD LEO TOLSTOJ. Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM EEN ONGEMAK AAN HET BEEN. TATIANA WEER AAN HET WOORD, DE GASWERELL n In hetzelfde nummer van „Het Volk waar in de woeste vervolging en uitdrijving van kloosterlingen, die een kwart eeuw gele den in Frankrijk plaats had, met niets waardige praatjes wordt verdedigd, komt ook de rubriek geestelijke stroomingen voor. waarin de heer Jan van der Zee op „populair-wetensehappelijke wijze met geestelijke stroomingen allen stelligen godsdienst poogt weg te spuiten. Onder de rare boeken, die deze heer meestal bespreekt, worden er deze keer twee aanbevolen waarvan er één zwaar vergif is en het ander den inhoud bevat van denkbeel den, die zelfs op den kansel van een Neder- landsch Hervormde kerk niet meer werden geduld. Twee dominees, die allebei den steek aan den kapstok hingen en waarvan de cene een rauwe spotter is en de ander een Bollan- diaan, worden besproken naar aanleiding van boeken, die besliste aanvallen zijn op de grondslagen van het Christendom. Wij hebben geen lust de waanvoorstellin gen van den heer Bakels ernstig te besrpe- ken: de toon waarin deze over godsdienst schrijft, verraadt gebrek aan gevoel; de Wijze waarop hij wetenschappelijke kwesties be handelt, toont óf gebrek aan kennis óf vol slagen eritisrh vermogen. Dat „liet Volk" het werk van dezen man onder het volk brengt, bewijst, dat voor bet socialistisch blad godsdienst géén privaat- zaak is. Dat het socialistisch blad echter zich zeif zóó vergeet, dat het den Christus zooals die leeft in do overtuiging van millioenen met den duivel vereenzelvigt, dat toont wer kelijk, boe de geest, die sommige socialis ten bezielt, wel verre af staat van de onze. Zelfs de Joden hebben tijdens Jesus' leven niet gewaagd, wat ,.IIet Volk", al of niet op gezag van den beer Bakels, in zijn nummer van 31 October over Christus schrijven durft. Velen in. Hngeiand, maar vooral daar huiten, zullen cr van hebben opgekeken, dat sir Wiliam Joynson Ilicks, de conser vatieve minister van binncnlandsche zaken en felle bestrijder der Anglo-Katholieken aan zijn actie wordt voornamelijk de ver werping van bet nieuwe „Gebedenboek" door bet Lagerhuis toegeschreven onlangs een liefdadighoidsbazar opende te Hounslow, die daar was opgericht voor dén bouw van een nieuwe Katholieke kerk. Do nrotestantsche minister wist. dat anti papisten hem zijn handeling kwalijk namen, maar bij verklaarde dit absoluut niet te begrijpen, daar hij wist, dat ieder Christen op zijn wijze aan de uitbreiding van Gods' It ijk werkte. „U behoort tot het oud geloof en ik tot het hervormd geloof en ik ben felle propa gandist voor hel laatste. Fr bestaat een kerk van Engeland en een groote niet-Staatskerk. Zou bet daarom van mij eerlijk zijn de groote Kerk van Rome te minachten? Zou het rechtvaardig zijn, dat het godsdienstig leven van de natie door één bijzondere gods dienst werd omvat? Hoe iemand die zich Christen noemt, lie zwaar kan hebben tegen de opening van een Itoomsch Katholieke bazar, begrijp ik niet. Al gaan wij niet samen, wij kunnen elkaar toch eerbiedigen. Ik sta hier zonder eenig berouw over de handeling' die ik stelde. Ik wensch u alle succes in het werk, dat u doet voor God en de menschcn. Ik ben er trotsch op, dat eenzelfde standvastigheid bij de Roomsch Katholieken is om bij hun Kerk te blijven, als Protestanten werken voor do hunne, want als iemand niet gelooft in het recht van zijn zaak, is hij een slecht Chris ten. In deze dagen van agnosticisme en on verschilligheid moeten zij, die gelooven in de eeuwige'waarheden schouder aan schouder staan om te strijden voor de uitbreiding van Gods' Koninkrijk". Minister Ilicks is fel Protestant, maar hij heeft vertrouwen in zijn geloofsovertuiging. Hij is niet bang voor processies, hij is niet hang voor een gezantschap bij den Paus, hij is niet hang voor steun aan Katholieke, missionarissen, hij is niet afgunstig' op fr nancieele gaven, die Katholieken zullen ont vangen. Hij is uit steviger Protestantsch hout ge zaagd dan onze Kerstens en Lingbeeks en het verbaast ons niet., dat Katholieken in Engeland niet vrcezen hun politieleen steun te schenken aan zulk een man. Want hij is rechtvaardig en zoo een trots alle persoonlijke opvattingen die ons scheiden is, naar onze moentng, >.niet ver van het Rijk Gods". EEN SALARISMEETING Naar wij vernemen zal de salaiismeeting der Canisius-Federatie gehouden worden op U November des namiddags 3 uur ln het Con- wordon uiteengezet en geformuleerd. Als sprekers zullen optreden de heeren Max Van Poll te Helmond en J. G. van Ligt te Boxtel. EEN GROOT AANTAL MOTIES INGEDIEND. De vijfde vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij zal gehouden -worden op Vrijdag 23 November, des avonds te 8 uur en Zaterdag 24 November a.s. des morgens te kwart over 10 uur, in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De agenda vermeldt o.a.' Ingekomen stukken a. Schrijven van het Bestuur van den Ned. Boeren- en Tuindersbond inzake aanvulling Ontwerp-Program 1929. Het P. B. stelt voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Het lijkt de juiste weg, dat de adviseerende leden, afgevaardigd door de betrokken organisatie, bij de behan deling van punt 12 der agenda desgewenscht op de in het schrijven besproken punten- de aandacht van den Partijraad vestigen. b. Motie van de Rijkskieskringorganisatie Haarlem luidende: Re R. K. Kamer-Centrale Haarlem, in ver gadering bijeen op 20 October 1928; kennis genomen hebbenden van het voor stel van wet, regelende de finaneieele verhou ding tjisschen Rijk en Gemeente; spreekt de hoop uit, dat de Katholieke Kamer-fractie haar volle medewerking zal verieenen, opdat het voorstel nog in dit zit tingsjaar tot Wet verheven worde. c. Motie van de R. K. Kiesvereeniging te Hengelo (O.), overgenomen door de Rijkskies kringorganisatie Overijsel, luidende: De R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" te Hengelo (O.)., in vergadering bij een op Dinsdag 9 October in' bet „Centrum", gehoord de besprekingen: besluit aan den Partijraad van de It. K. Staatpartij den wensch kenbaar te maken, dat het deer haar onder Hoofdstuk X punt 6 gepubliceerde van het Ontwerp-Program 1929 n.m. de doorvoering van de Arbeidswet 1919 krachtig zal worden verdedigd, opdat de transport-arbeiders e.a. categorieën van arbeiders ook door wettelijken arbeidsduur beschermd worden; verzoekt de medewerking, door adhaesle te betuigen, van alle R. K. Kiesvereenigingen en Kiescentrales om dit zoo belangrijk punt 6 van de sociale paragraaf verwezenlijkt te krijgen noodigt de Pers beleefd uit deze motie te publiceeren en gaat over toL de orde van den dag. d. Motie van de Rijkskieskringorganisatie 's Hertogenbosch, luidende: De R. K. Kiesltrings-otganisatie 's-Herto- genbosch, in vergadering bijeen te 's-Herto- genbosch op 23 October 1328, spreekt de wenschfelijkheid uit, dar. in 1930 het 4S stelsel in geen geval zal worden verlengd doch zal worden vervangen door een stelsel, dat waarborgen geeft voor betere resulta ten van bet onderwijs. e.' Motie van de Rijkskieskringorganisatie Amsterdam luidende: De afdeeling I der R. K. Kiesvereeniging in den Rijkskieskring Amsterdam, behoo- rende tot de R. K. Staatspartij; in vergadering hijeen ter bespreking van het Ontwerp-program 1929; betreurt ten zeerste het besluit van de Tweede Kamer in de ten einde spoedende parlementaire periode, tengevolge waarvan de gelden voor liet Nederl. Gezantschap hij den II. Stoel aan de Regeering zijn onthouden; spreekt als haar meening uit, dat dit be sluit beteelcent een ernstige bemoeilijking' van de tradioneele internationale politiek, door de opeenvolgende regeeringen van bet land steeds gevoerd, welke politiek gericht is op de bevordering van den vredeswil en de goe de verstandhouding tusschen de volkeren en waarhij derhalve een regelmatig contact met een zoo sterke ideëele vredesmacht als de H. Stoel, niet zonder schade kan worden ge mist; spreekt de hoop uit, dat het gezantschap bij den II. Stoel moge worden hersteld, niet zonder meer als resultaat van eenige binnenlandsche politieke constel latie, waarbij een wensch eener politieke partij bevrediging zou kunnen vinden, maar uit erkenning van de noodzakelijkheid van dit herstel voor het vredeswerk in de internationale politiek der Nederl a nddche regeering. Het P. B. stelt voor de stukken onder b tot en met e voor kennisgeving aan te nemen. Ten aanzien der motie Amsterdam (sub e) verwijst het P. B. naar zijn prae- advies op amendement no. 111', waar op dit stuk wordt teruggekomen. Mededeelingen a. van liet Partijbestuur; b. van liet comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds in zake den stand der actio voor dit fonds per 15 November 1928. Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester over het dienstjaar 1927. Voorstel van het Partijbestuur, om te be sluiten art. 12, lid 3 sub B 4, van het Partijreglement, aan te vullen met do twee volgende zinsneden: b. één door den Senaat aan te wijzen hoog leeraar van de R. K. Handelshoogeschool ec. één afgevaardigde aan tö wijzen uit en door de R- K. Nationale Fe^jyjJIo „Het "Wit-Gele Kruis", Aan de orde komen voorts: -v- Voorstel vau de Rijkskieskringorganisatie Rotterdam, luidende; De Partijraad besluite preadvies te doen uitbrengen over het vraagstuk van den vrouwenarbeid voor zoover deze het te moeielijb maakt Voor de jonge mannen om een gezin te stichten en voor de mannen om hun gezin te onderhouden, en dit vraagstuk in behandeling te nemen. Het P- B- geeft den Partijraad in over weging dit voorstel in handen te stellen van het P. B., en het P. B. te verzoeken te willen overwegen het daarin omschreven onderwerp in de straks volgende vierjarige periode ter geschikter tijde aan de orde te stellen. Voorstel van de Rijkskléekringorganlsatie Rotterdam, luidende: De Partijraad besluite, dat de R. IC Staatspartij haar medewerking Slechts aan die partij of partijen verlfeene, welke vol doende waarborgen geven tot eenparige samenwerking bij de volledige opheffing van alJe belemmeringen der missioneering in Indië. Het P. B- verwijst naar de verklaring van het P B. van 6 October 1928. Daaruit blijkt voldoende, welk standpunt het P. B. ten aanzien der in het voorstel behandelde aan gelegenheid inneemt. Het P. B. geeft mits dien den Partijraad in overweging het voor stel af te wijzen. Rondvraag. Hierna wordt de vergadering geschorst tot Zaterdagmorgen 10 uur. Hernieuwde opening der vergadering. Behandeling van het Ontwevp-Program 1929 met de daarop ingediende amendementen, Sluiting. Op Zaterdagmorgen om kwart over 8 uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Lange Nic-uv,-.straat) een H. Mis worden opgedragen voor <le R. K. Staatspartij. Naar wij vernemen heeft Z.Em. Kardinaal van Roesum, die het overigens vólkernen goed maakt, sinds eenigen tijd een ongemak aan zijn been, dat het loepen zéér bemoeilijkt. Op raad van zijn geneesheer is Zijne Eminentie nu voor eenigen tijd naar het ziekenhuis Qui- sisana der Zwitsersehe Kruiszustere in Rome gegaan om volkomen lichamelijke rust te heb ben. Geestelijke rust behoeft Z. Ent. niet te nenien, zoodat hij zijn omvangrijk werk gerust kan doorzetten. HEVIGE BOTSING VAN AUTO'S Vijf personen gewond DE BESTUURDERS HEBBEN DE SIGNALEN NIET GEHOORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op het kruispunt Stadhouderskade—Ferdinand Bolstraat te Amsterdam een hevige auto- botsing plaats gevonden. Vanaf het Rijksmuseum naderde een taxi, waarin zich, behalve de chauffeur, vijf leden van een Hongaarseh strijkje bevonden. Een hunner bail naast den bestuurder plaats ge nomen, de overigen bevonden zich in den wa gen. Uit de richting van de Weteringschans naderde een particuliere auto zonder passa giers. Preeies op het kruispunt vlogen deze voertuigen met groote snelheid tegen elkaar aan. De taxi werd aan den zijkant door den particulieren wagen gegrepen en onderstbo ven geworpen. Op den hevigen slag kwamen agenten van bet nabijgelegen politieposthuis in de Ferdinand Bolstraat aanloopen. Het bleek, dait de beide chauffeurs geen noemens waardige wonden hadden opgeloopen. Daar entegen was het met de leden van !het strijkje erger gesteld. Twee hunner waren ernstig ge kwetst; een had hoofdwonden en vermoede lijk een hersenschudding, de ander gebroken ribben; de drie overigen hadden snij- en kneus letsels. Van het posthuis werd de geneeskundige Dienst opgeheld en spoedig was een autobran- c-ard aanwezig. Nadat een voorloopig verband was aangelegd werd het vijftal naar het Tes- selschade-ziekenhuis vervoerd. De drie licht gewonden konden, na behandeld te zijn, huis waarts keeren, de beide anderen moesten wor den opgenomen, aldus „De Courant", Beide chauffeurs verklaren signalen te heb ben gegeven, doch hebben deze signalen we derzijds niet gehoord. De taxi zou volgens de bepalingen, komende van rechts den voorrang gehad'hebben, doch de andere wagen was, zoo werd gezegd, dichter hij het kruispunt. Do bestuurders gcveii elkaar de schuld en zeggen elkaar niet* opgemerkt te hebben. De taxi en de andere wagen zijn gehavend. EEN WIELRIJDER DOODGEREDEN Bij het oversteken gegrepen door een auto Do li-jarige G. de B., monteur bij de Rijks- telegrat'ie, te Amersfoort, die gisterenmiddag met zijn vrouw per. fiets in de richting Utrecht reed, is onderweg', juist bij het oversteken, door een achter hem rijdenden auto gegrepen; de man was bijna onmiddellijk dood. Per zfbkenauto werd hij naar het politie bureau gebracht; de politie stelt een onderzoek is naar de oorzaak van het ongeval. JUBILEUM N IS November a.s. hoopt do - r Eduard (in de wereld m-ej. Sophie k. den <lllS te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar htiair intrede deed in de Congregatie der Zus ters van het H. Gezelschap J. M. J. TUDESH DE GROOTE l.ASDBÜVWTEX- TOONSTELLING te Londen had er ook een wedstrijd plaats onder de Engelsche boeren meisjes in het boter-karnen. We zien op onze foto van links naar rechts de eerste, tweede en derde prijswiunevs van dezen wedstrijd. INBRAAK BIJ EEN LANDBOUWER Spek, ham on geid vermist In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den landbouwer S. te SpekholzerheMe. Allo kamers werden doorzocht. Vermist, wonden twee paar schoe nen, een hoeveelheid spek. verschlllt-nde ham men en een spaarpot met geld. De waarheid omtrent zijn huwelijk'? Nadat de oudste dochter van Tolstoj, me vrouw Tatiana Soukhotine, Europa bereisd heeft met lezingen over haar vader en zijn familieleven, heeft zij thans een uitvoerig stuk samengesteld ter publicatie in Frankrijk en Holland, waarin zij zich speciaal bezighoudt met het huwelijk van haar ouders en de die pere oorzaken naspeurt van Tolstoj's vlucht uit zijn huis in den nacht van 28 October 1910. kort voor zijn dood. Tolstoj in boerenkiel. (Naar een geschilderd portret van Kraniskoj.) We lazen de verhandeling in het lijvige Tolstoj-nunimer, waarmee „De Stem" is uit gekomen en we moeten zeggen, dat de anti pathieke indruk, die Tatiana Tolstoj met haar lezingen heeft gemaakt, door de kennisname van deze gec.-fesvtucht nog maar werd ver sterkt. Het stuk heeft heel vieel pretentie. We lezen van een „verbreken van de stilte", van de „smartelijke plicht" om „de waarheid te verde digen" enz. Aan het einde van haar relaas ge komen wil Tatiana Tolstoj in de droevige ge schiedenis van het huwelijk baars vaders de vraag der verantwoordelijkheid ter zijde laten, „Wie waagt zich te vermeten den schuldige aan te wijzen?" zegt zij. Vreemde vraag voor iemand die juist zeventig bladzijden heeft vol geschreven om te betoogen, dat haar mocdei schuldig stond aan de verwijdering tusschen de echtgenooten in dat beproefde huis. Want voor den lezer moet dit wel vast komen te staan: toen de groote opvlucht inzette van Tolstoj als profeet en hervormer, lieeft zijn vrouw hem niet kunnen volgen, zij heeft hem niet begrepen en zich van hem vervreemd. Daaruit is de verwijdering ontstaan, die dit huwelijk ten slotte heeft ontwricht. Maar wie zich al eens eerder met het leven van Tolstoj bezig hield, zal zich zoo gauw niet laten overrompelen. Het ware gewenscht, dat uit de omgeving van de familie zelf eens iemand opstond, die het opneemt voor Sophia Bhers, deze waarlijk groote vrouw van een groot zaan, Het is niet eens zoo heel moeilijk, want het stuk van Tatiana zit vol tegenspra ken. die den critischen lezer niet zullen ont gaan. Naast Tolstoj blijft Sophia Bhers een ver schijning die zijn gezelschap volkomen verdra gen kan. Hoe is haar leven met een oneindige reeks van stille liefdedaden vol! Als achttien jarig' meisje redt zij Tolstoj van zijn kwade en besmeurde jeugd. Kind uit een doktersge zin, in de groote stad, moet zij haar veel oude ren man volgen naar het land, het leven dat haar lief is en vertrouwd ruilen voor ten haar vreemde en vijandige omgeving. En Tolstoj doet zeker niet alles om haar den overgang gemakkelijk te maken; hij de zorgen voor haar eerste kind wil hij niet dat zij zich helpen laat door een dienstbode, een zware eiscli voor een jonge vrouw, die een zekere weelde ge wend was. Sophia heeft zich zooveel mogelijk geschikt. Zij bracht vele kinderen ter wereld cn gaf zie|f geheel aan hun verzorging en opvoeding en bestuurde voortreffelijk haar huishouden. Maar haar wordt verweten, dat zij geestelijk niet met haar man meeleefde. Wat een ijdele beschuldiging! Als jong meisje al wil zij met alle macht probe eren hem te naderen. Zij wil hem zoo nabij komen, dat zij hem begrijpt. Zij neemt deel in zijn arbeid. Zij schrijft niet alleen zijn slechte en slordige copie voor „Oor log en Vrede" (2000 bladzijden druks!) dage lijks netjes over, maar zij is er met hart en ziel bij, gelooft vurig in dit werk, geeft haar meerling, waar haar man rekening mee houdt en heeft een eindoordeel, dat Tolstoj zelf en de heele latere critielc als juist erkent. Maar dan komt de groote ommekeer hij Tol stoj, die Sophia niet doorschouwd zou hebben. Tolstoj heeft weer niet veel gedaan om haar daarmee te helpen. „Alleen zette hij zijn inner- lijken arbeid voort, zegt Tatiana.Wij zagen er niet de ontwikkeling van, en plotseling ston den wij recht tegenover liet resultaat waarop niets ons had voorbereid." Inmiddels kon Sophia voor het huishouden en de kinderen zoowat alles alleen doen, zöodat Tolstoj erken nen moet, haar te verwaarloozen. Toeli blijft zij hem helpen met zijn werk. Tot 1880. Dan brengt zij de papieren hij hem terug en zegt zij geen afschriften meer te zullen maken: z ij k a n niet m e e r. Zij wendt zich veront waardigd af van die nijdige critiek op het christendom, op de. kerk, op het leven. Zij wordt, oneindig gehinderd door de miskenning van alles wat. haar lief is, van alles wat zij doet en wat haar omgeving doet. Heel haar natuur komt in opstand tegen een valsche en onnatuurlijke leer. Zij tracht hem toch in alles te verdragen, zich voor zijn werk te interesseeren en het te begrijpen. „.Waarvan de m-enschen leven", schrijft zij weer over en vertaalt het zelfs in het Fransch. Als Tolstoj afstand wil doen van zijn auteursrechten, dan geeft ze toe. Hij wil zich van zijn bezit ontdoen, en al zijn goederen Te Eilam EEN BOETE VOOR DEN DIRECTEUR Te Edam werd in de raadsvergadering be handeld de zaak van den directeur der gas fabriek. Bij het door de Justitie ingestelde onder zoek wias niet gebleken, dat de heer P. zich zou hebben schuldig gemaakt aan cenig straf baar feit. P. bad evenwel van een of meer firma's gelden aangenomen voor toedicht bij werkzaamhedendit was hem bij instructie niet verboden, doch het meerendeel der raads vergadering hiad het juister gevonden als hij daarvoor toestemming van II. en W. had ge vraagd. Na langdurige discussie werd den directeur een boete van f 2000 opgelegd, to storten in de gemeentekas. Het accountants-onderzoek en het rapport in deze z&ak hadden de gomeente eveneens 2000 gulden gekost. DF. VEREN MAASSLUIS—ROZENBURG EN lOZENBUUG—BRIELLE. De subsidie-verleening. Onder mededeeling, dat de Minister van Waterstaat aan hun college heeft medegedeeld, dat hij bereid is het tegenwoordige subsidie van het Rijk in de kosten van het veer Maas sluisRozenburg voor het jaar 1929 te blijven bevorderen en dat de gemeente Brielle, met toegezegden steun van de verdere localiteit, de helft der voor de bediening van bet veer van Rozenburg op Brielle voor 1929 gevraagde pachttaricven 2224.30 wil dragen, stellen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor, te besluiten, dat de provincie in de voor het eerste veer voor dat jaar gelijk blijvende kosten op denzelfden voet als thans zal bijdragen (in totaal dus tot een bedrag van rond ƒ2650) en voor het tweede veer de helft van het genoemd bedrag van 2224.30 voor haar rekening zal nemen. Het zou dan in de bedoeling van Ged. Staten liggen om over de exploitatie der veren na 1929 met ruimere booten, het overleg met het Rijk en daarna ook met de localiteit voort té zetten, teneinde dan tijdig in het jaar 1929 hun. voorstellen dienaangaande aanhangig te maken. EEN OUDE VKKTF. UITGEVOCHTEN Hamer en mes kwamen er bij In den naclit van Zaterdag op Zondag ia een reeds lang bestaande veete tusschen families J. V. en H. V. te Spekholzorheida tot uitbarsting gekomen. Dien nacht omstreeks 12 uur geraakten 2 bbroers, een oom en een neef slaags. Als wapens worden gebruikt ec-n mes en een hamer. H. V. kreeg een steek door den linkerarm en een in de linkerzijde. De ander kreeg een slag met den hamer op het hoofd tengevolge waarvan een bloe dende wonde ontstond. J. V., die ervan ver dacht wordt de steek te hebben ioesebrae.Iit is gearresteerd. GEEN KAS TEKORT Du vorige week ontleenden wij aan „De- Maandagmorgen" bet bericht dat ca- een tekort zou zijn in de kas der gemeente Amstenrade. Nader is het bblad gebleken, dat zijn correspondent verkeerd was ingelicht. Het genoemde bedrag (rond 13.000) was «ca verschil, dat volkomen door de hoeken werd gedekt. DR OhDRTE KlTPEIi 't 1'. - - ron der twijfel de heer Krols uit Krciulingea (Zwitserland), die in zijn 9üste jaar nog vol ijver zijn dagelijksch werk volbrengt. op haar naam over laten schrijven. Zij zegt niet: geef maar hier, maar zij zegt: als dit te bezitten een kwaad is, waarom geef je toet dan aan mij? Zij weigert dus, maar zij wil alles voor hem doen, wat mogelijk is. Zij gaat zelfs, mee om op het land te werken, waar dan gravin Tolstoj tusschen de boerinnen staat. Zij wordt ziek van de abnormale inspanning. Dit is de geschiedenis van Sophia Bhers in haar onafgebroken pogingen om haai man te gemoet te komen in zijn denkbeelden en le vensgewoonten. En eerst als het verlies van een kind haar geestkracht gebroken hecit., dan wordt liet haar teveel en krijgt haar leven trokken van verwarring en onzekerheid, dis de verwijdering tusschen haar en haar man verwroeten tot. de noodlottige vlucld. Maar men 'heeft daarom nog niet het recto! om te zeggen, dat zij Tolstoj niet begreep, het komt daarom nog niet te pas te verstaan to gvve-n, dat zij niet groot genoeg voor hern v :}t Jfc Het nummer van „De Stem'* bevat verder eenige gelegenheidsartikelen, die voor katho lieke lezers minder bevredigend zijn. a»*i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9