w 7 NOVEMBER 1928 TWEEDE BLAD AM MOK. DR. ARIëNS. DE VERWISSELDE ALBERT CUYP HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK HOOGER ONDERWIJSWET. PAGINA 2 UIT WRAAK? DE RIJKSBEGROOTING. HET C»J!/fè HEEFT VERGADERD V. zul een sL.i.dbeeld in Enschedé opgericht -werden U. .v, .i iertk in Rel Jaarbenrsreetau- l'.i-i. Iwt Nationaal Comité, gevotmd sm de nase-taehteais van Mgr. Artiui door bet oprwihten van een r. net '-«-Sre blijvend te eeren ren .in ioirtal aanwezigen itit %'le u.t site deeicM «es lands. .a Son inleidend woord va» ZJCxr j. (r. Cis. tïuys de Baereobrouek, besloot i. ader. ng'. t ntvee.-end Comité te doen bestaan vjji p ...men: Z.Exc. Jhr. Mr. Ch. TUiys renbj mek, voorzitter; H. C. Nijkamp Sncchecfesecretaris; Pastoor Dr. W. G. J. van Hoevereen, penningmeester; A. C. de Bruijn c: J. G. Suring; 2o. als acljunet-sewetaris aan dit Uitvoerend C' .niitê toe te voegen: Jhr. P. Graafland, candi- daal-notaris te Leidon Sé van de geestelijke nalatenschap van Mg». Pr Ariëns: a. zijn correspondentie aan. diverse personen te verzamelen en te ordenen; b. een keuze uit zijn brochures, tijdschrift- en andere ar tikelen in eene uitgave te publiceeren: •ie oen standbeeld voor den overledene op te richten in Enschedé, de plaats, waar hij zijn levenswerk cjngeveer veertig jaren geleden on der zoo moeilijke omstandigheden is begonnen; 5e. in de actie van het Co mil-' zoo mogelijk de grootte organisatie R. K. Werkliedenverbond .Sobriëfas", R. K. Vrouwenbond, „Voor Eer en Deugd" e.d,. te betrekken. Na een opwekkend woord van den voorzit ter ging de vergadering uiteen. Nader vernemen wé, dat het Uitvoerend Co mité Woensdag 21 November a.s. ter uitweTking éer genomen besluiten bijeenkomt. De zaak voor het A'damsche Gerechtshof WEDEROM VEHOORDEELING VAN VERDACHTE GEVRAAGD Het Gerechtshof te Amsterdam heeft zich gisteren bezig gehouden met. de bekende straf zaak betreffende de verwisselde Albert C.uyp. Tut het aantal getuigen, dat gisteren door he, Hol werd gehoord, behoorde ook de heer U Schild, directeur van de Bank van Beleening te Den Haag. Get. deelde o.m. mede, dat in de Haak van Leening het „dubbel" der beleen bewijzen niet dadelijk aan de beleende schilde rijen was gehecht; deze „dubbelen." zijn later teruggevonden in de lessenaar van den toen- maligen Inspecteur. Het getuigenverhoor, waarmede eenige uren ge moe wl -waren, leverde geen nieuwe gezichts punten op !>e procureur-generaal mr. Bauduin zeide, dat hij zich afvroeg wat h<j den Hoogen Raad heeft voorgezeten met het verwijzen van deze zaak naar bet Amsterdamsche Hof. Na lezing van bet arrest van het Haagsche Hof heeft spr daaromtrent geen aanwijzingen gevonden. Spr. heeft in dit arrest geen fouten kunnen ontdekken. De feiten nagaande, wees spr. er op dat deze hier in overeenstemming zijn ge bleken met die van de behandeling voor het Gerechtshof te Den Haag. Vast staat dat het aan verd. op het lommerdbriefje verstrekte schilderij niet het goede was»en dat verd. dat heeft geweten. En al heeft de directeur der Haak van Leening ook met nog zooveel nadruk beweerd dat de Bank geen vergissingen maakt ea dat verd. de schilderij heeft gekregen, die hem toekwam, dit alles neemt niet weg dat dit aan verd.'s positie van bezitter te kwader trouw van de schilderij niets afdoet. Bovendien had hij op 2 Augustus 11127 van dea oerspronke- ïijken eigenaar van de „Albert Cuyp" verno men. dat de directeur zich wel degelijk vergist had; niettegenstaande deze mededeeling bracht V -rd. de schilderij een dag later bulten de rechtssfeer der Nederlandsche autoriteiten, door het doek naar Engeland te zenden, Voorts gaat het niet op. dat verd. een vergelijk heeft willen treffen op een basis tusschen 17.000 en 24.000 gulden. Spr. eisebte ten slotte vernietiging van het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank en op nieuw veroordeeltng van verd. tot 250 boete subs_ 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam uit Rot terdam, trachtte op juridische gronden aan te toonen, dat de ten laste gelegde verduistering niet houdbaar is en concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 20 November a.s. Uitspraak van de Haagsche Rechtbank DE VERDACHTEN BUITEN VERVOLGING GESTELD. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft gisteren de beide verdachten inzake het spoorwegongeluk bij de Vink, in September 1926, den ingenieur van den weg, tr. Van Pan- thaleon Baron van Eek en den opzichter van dun weg, Berghuijs, die bij de rechtbank een bezwaarschrift hadden ingediend tegen de ken nisgeving van den officier van Justitie, dat tot verdere vervolging zou worden overgegaan op grond van art. 155 Wetboek van Strafrecht, buiten vervolging gesteld. Van deze beschikikng gaat de officier van Justitie, mr. Colman, in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof. DE KOOLCAMPAGNE TE LANGENDIJK. De winterkoolcampagne is weer in vollen gang. De teelt valt ten zeerste mee. De laatste 2 weken is er voor de verschillende koolsoor ten een daling ingetreden. Ook de bloemkool- prijzen deelden' daarin. De herfstcampagne, die nu zoo goed als ge ëindigd is, is voor Langendyk en wijde om streken zeer bevredigend geweest, dank zij de pronte vraag uit het buitenland naar de Langendijker tuinbouwproducten. Toelating in bijzondere gevallen tot dc Hooger Onderwijsexamcns. EEN COMMISSIE VAN ADVIES INGESTELD. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, overwegende, dat de artikelen 122, derde lid, en 133, zesde lid, der Hooger- onderwijswet hem de bevoegdheid geven per sonen, die den leeftijd van 30 jaar hebben be reikt en niet in het bezit zijn van een getuig schrift, toelatende tot de examens aan de Tech nische Hoogesehool of tot de universitaire examens, in bijzondere gevallen tot deze exa mens toe te laten op grand van een verklaring van het college van rector-magnifieus en asses soren der Technische Hoogesehool, de betrok ken afdeeling of afdeelingen gehoord, of van de faculteit of faculteiten, voor welke zij examen wenschea af te leggen, dat zij voldoen de algemeene ontwikkeling en geschiktheid be zitten voor de studie van het door hen gekozen vak;-overwegende, dat het wensehelijk is met betrekking tot de vraag, of iemand geacht moet werden te verkeeren in een bijzonder geval, als bedoeld in bovenvermelde wetsartikelen, zooveel mogelijk eenheid van toepassing te waarborgen, heeft ingesteld een commissie van advies voor de toepassing van de artike len 122, derde lid, ea 133, zesde lid, der Hooger Onderwijswet; en voor deze com missie een reglement vastgesteld. Voorts bepaald, dat deze beschikking in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1929 e:i dat de vóór den datum ingekomen adressen op den ouden voet behandeld zul len worden. PRINCIPIeELE DIENSTWEIGERING EN GODSDIENSTIGE OVERWEGINGEN .edreven door gewetensdrang, niet door strijdlust Voor den. Krijgsraad te 's Hertogeabo.sch werd gisteren voortgezet de zaak tegen den dienstplichtigen soldaat der le ctwnp. hospitaal soldaten J. Drooglever Fortuyn, terzake vaa pxineipiee.le dienstweigering, welke zijn oor sprong vindt in godsdienstige overwegingen ea van welke zaak de verdere behandeling op 30 October was uitgesteld. Nadat ten vorige» male roede Ds. Hooykaas te. Rotterdam en Mr. MoR- zer te Amsterdam als getuigen waren gehoord, trad gisteren als zoodanig op Dr. Visser, direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort, die vijfmaal met verd. beeft gespreken en hem daarbij heeft leeren kennen als iemand van een fijn besnaard gevoelsleven. Getuige heeft hem niet van zijn ideeën kunnen afbren gen Zijn diepe overtuiging had de overhand. Verd. meent in alle oprechtheid dat hij door dienst te weigeren aan een gebod van God ge hoorzaamt. Getuige is overtuigd dat alleen hoogere beweegredenen het standpunt van verd. hebben, bepaald. Ds. E. Nauta, legerpredikant te Leiden, ver klaarde, dat vend, zeer diep gaat in zijn over tuiging. Hij. wordt absoluut gedreven door gewetensdrang. Getuige zelf is het. inzake dienstweigering niet met verdaehte eens. H. Dolk, bioloog te Biltheven, verklaarde dat de houding van verd. steunt op ethtsch- religieuze gronden en dat afln meening ia ge heel den vrijz. Christ- studentenhom! wordt gedeeld. De vader van verd. Dr. Drooglever Fortuyn te Bussum schilderde zijn zoon als een zeer besten jongen, die zijn ouders nimmer leed aan deed en altijd diep godsdienstig was. Hij is niet strijdlustig en. ook niet propagandistisch ge stemd voor dienstweigering. Hij handelt alleen uit godsdienstige overtuiging. De meeste leden van bet gezin zijn het niet met verd- eens in dezen. De president deelde mede, dat de Krijgsraad tientallen handteekeaingen van studenten uit de universiteitssteden heeft ontvangen om de houding van verd. goed te keuren, wat hij ge vaarlijk vindt. Dr. Drooglever Fortuyn verklaarde zich over tuigd, dat zijn zoon daartoe geen invloed heeft uitgeoefend en dat de studentenbond het dienstweigering:»vraagstuk niet heeft behan deld, terwijl de verdediger Mr. Gerlings er aan toevoegde, dat een aantal leden zelfs in een motie verklaren het niet met den praeses eens te zijn. De Aud. miL meende, dat door de persoon lijke beoordeelingen, die hier zijn gehoord, de zaak nog moeilijker is, geworden. Hij wilde zich derhalve op ziju eigen oordeel veriaten en eischt 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Geriinge te Utrecht dankt ais verdediger voor het breede standpunt door den Krijgs raad ingenomen inzake het getuigenverhoor. Volgens pL heeft veTd. zich zuiver door den drang van zijn geweten laten leiden. Al heeft de commissie hem tweemaal afgewezen, toch komt verd. volgens spr. in aanmerking om hui ten het leger dienst te doen, zooals de dienst- weigerlngswet toelaat. Mocht) de Krijgsraad echter meenen een veroordeelend vonnis te moeten uitspreken, dan zou toch volstaan moe ten worden met een straf gelijk aan het voor arrest, zooale geschied is In de zaken-Schaper en Vinkenburg. De Krijgsraad deed daarna uitspraak en ver oordeelde verd. tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verder veroordeelde de Krijgsraad, den, 20-jafigen soldaat H. F. uit Onstwedde van de 2e schooleoropagnie. 2e reg, taf., die eveneens om religieuze redenen dienst weigerde, en, tegen wien een maand gevangenisstraf was go- eischt, zijnde, de tijd va® het voorarrest, tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. DE ZILVERBONS VAN 1 HEBBEN NOG WAARDE. De agent van het Ministerie vaat Financiën te Amsterdam deelt mede: Teneinde misvattin gen te voorkomen wordt er op gewezen, dat de zilverbous vaa I, welke zijn gedateerd Februari 1920, niet zijn ingetrokken en dien tengevolge nog gangbaar en wettig betaalmid del zijn. EEN OUD-RECHERCHEUR VAN POLITIE MISHANDELD De zaak was brutaal voorbereid De oud-rechercheur van politie, de heer J. Sternfeld, thans leider van een contröle- en de- tectieve-bureau te Amsterdam, is, naar „de Voorw." meldt, dezer dagen op een avond het slachtoffer geworden van een met groote bru taliteit voorbereide mishandeling, die als een wraakneming tegen hem bedoeld schijnt te zijn. In den loop van den morgen was de heer Sternfeld door een onbekende opgebeld, die hem prijsopgave voor een onderzoek vroeg. De oud-politieman merkte op, dat hij dergelijke za ken niet per telefoon behanuelen kon en ver zocht den cliënt öf bij hem thuis te komen, öf goed te vinden, dat hij ten huize van den cliënt kwam. Het laatste werd overeengekomen en de afspraak gemaakt dat do heer St. des avonds acht uur aan een adres in de Jan Lievenstraat (Zuid) zou komen. De particuliere defectieve voldeed aan de op dracht, maar toen hij zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek daar niet te wonen de gene, wiens naam bij opgekregen had. Die woonde twee huizen verder. De kennismaking De heer St. dacht aan een onwillekeurige ver gissing, maar juist toen hij aan het goede adres; wilde aanbellen, werd hij door een persoon van middelbaren leeftijd aangesproken, die hem vroeg: „Bent u mijnheer Sternfeld?" en toen die vraag bevestigend beantwoord werd, ver anderde de onbekende plotseling van toon en voegde hij den deteetieve toe: „Zoo, dan kan ik nu eens met dien ploert en schurk kennis ma ken". De heer St. begreep op dit oogenblik, dat de zaak niet pluis was, maar had nog geen ver moeden, dat hij in een val was gelokt. Op het oogenblik, dat de onbekende die woor den sprak en zich in nog andere beleedigende bewoordingen uitte, kwam 'n jongmensch v^or den dag, die den eersten persoon ala vader aansprak. De heer Sternfeld vroeg het tweetal nu, wat zij wilden en noodigde hen uit met hem naar het politiebureau Pieter Aertszstraa.t te gaan, teneinde daar te laten vaststellen, of er voor het optreden van de beide onbekenden mis schien aanleiding bestond. Dit weigerden zij echter en evenmin waren de voortdurend schel dende mannen bereid, met den heer St. mee naar huis te gaan. Men was intussche-s dc Jan Lievenstraat. uit en de Jozef Israëlkado opgeloopen. Bij de Dia mantstraat gekomen, werden de beide onbeken den in bun beleedigende uitingen steeds hef tiger, zondor nochtans de. oorzaak van hun ver bolgenheid te verklaren. Op dit oogenblik hield, vlak bij bet drietal, een auto stil. De bestuurder stapte uit den wa gen en voegde zich bij ben. Toen ze met drieën waf Wat toen verder gebeurd is, weet de hees Sternfeld niet volledig. Wel weet hij, dat hij door ten minste twee van de drie hem onbe kende personen zij. hadden geweigerd zich bekend te maken is aangegrepen en gesla gen, maar reeds na den eersten slag, hem. on verhoeds op het hoofd toegebracht, verloor de deteetieve het bewustzijn. Eenige omwonenden hadden de mishandeling gezien. De aanval ging echter zoo vlug in zijn werk, dat zij den tijd niet hadden tusschen bei den te komen. Zij moesten e.r zich dan ook toe bepalen den heer Sternfeld, die bewusteloos op straat lag, bijstand te verleeaen. Hij werd, na bij kennis te zijn gekomen, naar zjjn ;n buurt gelegen woning vervoerd. Toen de heer Sternfeld zich onder genees kundige behandeling stelde, bleek, dat hij een groote buil op het hoofd had en dat twee rib- ben gebroken waren. De persoon, die op do kade met zijn auto kwam aanrijden, is op unwijzing van omwonenden door een agent van politie naar het bureau Pieter Aertszstraat gebracht; waardoor kwam vast te staan, wie de drie per sonen zijn. Gebleken Is voorts, dat deze auto rijder reeds op het tijdstip, dat de beer St. van huis ging, met gedoofde lichten, ia de omgeving van diens woning heen en weer gereden beeft. Toen de heer Sternfeld van de zijde der po- li tie de namen en adressen van zijn belagers vernam, begreep hij, dat het. gebeurde 'n wraak neming gold. Hij heeft namelijk een jaar gele den in opdracht van den voogdijraad een onder- ak ingesteld, naar een van haar man geschei den vrouw, aan wie voorloopig bet bezit van een kind gelaten was. Van 't gebeurde is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de beer Sternfeld voornemens is, tegen den vader en zoon bovendien, een klacht wegens beleediging in te dienen. DE NEDERLANDSCHE BANK In het teeken der maandwisseling De weekstaat per 5 November staat; nog sterk in het teeken van de maandwisseling, daar de vorige staat reeds drie dagen voor het einde der maand was afgesloten. In de ver schillende betreffende posten komt dit dan ook duidelijk tot uiting. De toenemende credietbe- hoefte van het bedrijfsleven bij den ultimo, blijkt nl. uit de toeneming wet f 7% millioen van de binnanlandsche wisselportefeuille, waar van twee derde voor rekening van de hoofdbank komt en een derde voor die der Bijbank te Rot terdam. Voorts zijn grootendeels waarschijnlijk, eveneens in verband met de maandwisseling de beleeningen met ongeveer f 20 millioen toe genomen, merkwaardigerwijze toot verreweg het grootste gedeelte voor effectenbeleening bij de hoofdbank. De credietverieening van de bank aan het be drijfsleven, zooals deze uit den weekstaat blijkt, Is dus met ongeveer f 32 mUItoen toegenomen. In werkelijkheid Is zij echter met nog 18. mll- ïloen meer toegenomen, daar het schatkistpa pier, dat rechtstreeks, bil de Bank. is onder gebracht, en dat in den post Blnnenlandsche wissels Is begrepen, met i 19 millioen te afge nomen. Hiermede gijn tevens do voornaamste veran deringen aangegeven, welke de bankstaat deze weelr vertoont, daar de overige posten weinig wijziging vertoone». Z, Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen VOORLOOPIG VERSLAG Aan het voorloopig verslag over hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegrooting is het volgende ontleend: Het beleid van den Minister vond bij vele leden scherpe afkeuring. Geklaagd werd over zijn geringe voortvarendheid en over zijn ge brek aan initiatief. Verder dan plannen maken komt bet bij den bewindsman niet. Wat onder het bewind van den Minister tot stand is gekomen is eigenlijk niets anders dan de vervroegde invoering van den. 7-j,arigen leer plicht, eerst na herhaalden aandrang uit de Kamer en anderhalf "jaar te laat. Ook in het komende jaar heeft men blijkbaar niets te ver wachten, gezien het opzienbarende feit, dat In de Troonrede met geen woord over het onder wijs gerept wordt. Vooral ten aanzien van het nijverheidson derwijs is véél achterstand. Voor de lichamelijke opvoeding wordt niets gedaan, evenmin aan een behoorlijke regeling van het handelsonderwijs. De verbetering van de opleiding der leeraren iaat op zich wachten. Van andere zijde werden deze opmerkingen weersproken. Opgemerkt werd, dat het voor barig is thans reeds een eindoordeel over het beleid uit te spreken, daar juist het vierde jaar vaak een vruchtbaar jaar blijkt te zijn. Een duidelijke uitspraak werd gevraagd over 's Ministers voornemen ten aanzien van de regeling van het spellingvraagstuk. Met nadruk werd er op gewezen, dat ons land in de verzorging van zijn onderwijs! statistiek ver achter staat bij andere landen. Eenige leden drongen opnieuw aan op de instelling van een leerstoel in de homoeo- p a t h i e aan een der Rijksuniversiteiten., Verder achtten eenige leden het trakte ment der hoogleeraren te laag, terwijl eveneens werd geklaagd over d« ten eenemaie onvoldoende regeling van het pen sioen van de weduwen der lioogleeraTen. Betreurd werd, dat de voor het laborato rium van prof. Keesom hoog- noodige verbeteringen niet zijn aangebracht. Waar het hier een zaak van wereldvermaard heid betreft, drong men er op aan, dat tot die verbeteringen alsnog spoedig zou worden over gegaan. (Wordt vervolgd), VERLAGING VAN VELE POSTEN Wat de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel verlangt VERDERE BEZUINIGING EN INGRIJPENDE REORGANISATIE De Centrale Commissie voor Bezuiniging, in gesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waar in zij verklaart met groote belangstelling ook dit jaar weder kennis te hebben genomen van de verschillende stukken der op 18 September j.l. bij de Kamer ingediende Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929. Bestudeering van een en ander heeft de Commissie bevestigd en ver- Sterkt ia hare overtuiging, dat bij het beheer der openbare geldmiddelen nog steeds ais eer- Bto eiseh gesteld moet worden het betrachten van zuinigheid, het bevorderen van eenvou diger en doelmatiger organisatie van de takken van overheidsdienst, opdat met minder kosten even groot, zoo niet beter resultaat worde verkregen. De Commissie komt daarbij tot de volgende slotsom Een voorzichtig financieel beleid eischt, dat op verdere verhooging van de in de laa/fcste jaren zoo sterk gestegen opbrengst der Rijks middelen niet wordt gerekend. Een belangrijk accres der gewone uitgaven is te verwachten uit de nieuwe regeling der financieels verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en ten behoeve van verschillend® andere onderdeelen der Staatsbemoeiing als uiteengezet in de nota betreffende den toestandl van 's lands financiën. Een bedrag van ten minste 40 millioen gul den als opbrengst van de successierechten wordt ten onrechte onder de gewone middelen; verantwoord, terwijl die onder buitengewoon moesten worden geboekt. Naar verdere belastingverlaging moet wor den gestreefd. Bovendien moet het totaal der belastingen, geheven ten behoeve van het Leeningfonds, verlaagd worden. Een en ander is bij behoud van een sluitencio begroeting alleen mogelijk, indien door bezui niging en ingrijpende reorganisatie van alle daarvoor in aanmerking komende takken van overheidsdienst tal van posten der Staatsbe- grooting aanmerkelijk worden verlaagd. De Commissie doet tenslotte een dringend beroep op de Kamer om de verwezenlijking van de bovengestelde desiderata zooveel mogelijk te bevorderen. VAN NOORD- TOT ZUIDERZEE Plannen voor 'n verkeersweg De Wegencommissie uit de Provinciale Sta ten van Nóord-Holland heeft een onderzoek in loco ingesteld naar de wenschelijkheid en nood zakelijkheid van den aanleg van een grooten verkeersweg dwars door het Geestmer Am bacht. Deze wenschelijkheid en noodzakelijk heid is van verschillende zijden uitgesproken. Door dezen aanleg zou een rechtstreeksche ver binding tusschen Noordzee en Zuiderzee ont staan, wat van. groote betoekenis is bij de drooglegging van de laatste. RITMEESTER JOH. JURJANS, Op 58-jarige® leeftijd is in Bad Erna overle den de gepensionneerde ritmeester Job. Jurjans. CONSULAATWEZEN. De consul der Nederlanden te Guayaquil te: van zijn. post afwezig. Gedurende de- afwezig heid van den heer Schotel zal het Consulaat worden waargenomen door den heer Gustavo L-. Chanange. R. K. SL.. .HUISGEZELLENBOND >,S1. JORIS" De 17e jaarver^ lering Zondag had te Amsterdam :e jaarver, gadering plaats van den Ned. R. -^agers- gezellenbond „St, Joris". De algemeene voorzitter, do hei.. u Schraff, Amsterdam lie in rijn openings.. uitkomen, dat in de afdeelingen een eni^ medeleven viel te constateeren en dat St. Joris schitterende dagen doormaakt, daar het aain„, ledeu thans tegen de 2000 loopt. Spr. merkte verder op, dat het bondsbestuur in het afge. loopen jaar deed, wat het kon om den leden een menschwaardig bestaan te verzekeren. In Januari zal de bond weer midden in de acties zitten. In het exportbedrijf zullen zich nieuwe .verwikkelingen voordoen en in enkele ppatsen zal nog strijd gevoerd moeten wor den voor de verbetering der arbeidsvoorwaar den in het particulier bedrijf. Na naar voren gebi acht te hebben, dat door de acties om het collectief contract in Utrecht verkregen is; dat de werkgevers voortaan rekening zullen hou den met bet kunnen van de georganiseerde sla gersgezellen, drong spr. erop aan met datvno wat bereikt is, propaganda te voeren. De heer van NImwegen sprak namens de afdeeling Amsterdam een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige leden. Verschillende leden voerden bij de behande ling van het jaarverslag het woord. De vraag werd gesteld, of de patroons wel het recht had den de gezellen op Hemelvaartdag te doen werken, terwijl een lid van de afdeeling Rot terdam opmerkte, dat het bondshestuur niet op tijd had ingegrepen om de afdeeling Schie dam in stand te doen houden. De voorzitter, die de verschillende sprekers van antwoord diende, liet uitkomen, dat het laatste half jaar geen overeenstemming be staat tusschen werkgevers en gezellen over den werktijd. Een verbod om oj» Hemelvaartsdag niet te laten werken, bestaat er niet. Dei kwestie Schiedam werd door den secretaris na der toegelicht. Nadat de vergadering de taktiek van het hoofdbestuur ten opzichte van de staking te Utrecht had goedgekeurd, werd het jaarver slag vastgesteld. Ook het flnameieele verslag werd. goedge keurd. Besloten werd de verkiezing va® een be stuurslid ter voorziening via® de vacature- Dekkers per referendum te doen plaats heb ben. De begrooting waarop een poet onvoorzien van 1091.130 voorkwam, en welke sloot met twee eindbedragen, van f 52.30.8.80, werd on veranderd goedgekeurd. Vervolgens kwamen de verschillende voor. stellen in behandeling. Een voorstel van het Bondsbestuur om do jaarvergadering om de twee jaar te houden, werd na breedvoerige discussies, met 48 tegen 5 stemmen verworpen. De heer J. A. Schutte, wees op de goede verstandhouding tusschen St. Joris en het R. K. Werkliedenverbond en constateerde een grooten vooruitgang bij eerstgenoemde® bond. Spr. wekte de slager sgezellen op bij de a.s. v erkiezoingen bun stem uit te brengen, op de. door de katholieke kiesvereenigingen naar voren te brengen personen en propaganda te voeren, om alle leden van St. Joris lid te ma- ken van de R. K. Kiesvereeniging ter plaatse. Een voorstel van het best®®» dat een wijzi ging van de werklooebeidsuitkeering inhield, werd bij stemming, aangenomen. Het voorstel van de afdeeling Utreeht, om de uitkeering bij staking, indien deze langer da® drie maanden heeft geduurd, te verhoogen met 50 cent per dag en de kindertoeslag te verhoogen met 50 cent per week, werd- bij herstemming verwor pen. De aldeeling Den Haag verlangde van het bondsbestuur krachtiger maatregel, «m de Arbeidswet te doen naleven, terwijl de afdee ling Oss een soortgelijk verzoek deed, n.I. om een betere controle te houden op de nale- ving van de arbeidswet. De voorzitter meende, dat niet beter' gedaan kon worden, dan zich op deze vergadering nog eens krachtig trit te spreken, dat dc politie tegen overtredingen nauwlettend zal waken. De afdeeling Oss stelde voor, dat bij het afsluiten van een nieuw collectief contract door belde partijen meer zorg wordt gedragen voor het nakomen van hunne bepalingen. Waar het bondsbestuur steeds op de breS heeft gestaan de juiste naleving voor do bepa lingen der Collectieve Arbeidsovereenkomst te bevorderen was het ook thans voor het voor stel. Met dit praeadvies van het bestuur nam de vergadering genoegen. Hét voorstel van de afdeeling Boxmeer om een derden gesalarieerde aan te stellen, werd met 43 tegen 4 stemmen verworpen. Na behandeling van eenige voorstellen van internen aard, werd de vergadering gesloten. DE KON. VER. TAPIJTENFABRIEKEN 12 pet. op dc preferente aandeden. Naar het Amst. Eff.blad verneemt, zal in dë eerstvolgende vergadering van aandeelhouders der K. V. T. worden voorgesteld, over het afgeloopen boekjaar 6 pet. uit te keeren op de cum. preferente aandCelen e® van den achter stand op deze aandeelen t. b. v. 18 pct„ nog 6 pet. in te halen. Het overschot van de bedrijfswinst van In totaal ruim 400.000, wordt voor afschrijving bestemd. (Wij laten dit bericht geheel voor rekening van genoemd blad, daar het ons niet mogelijk is geweest bevestiging van de juistheid ervan t+ verkrijgen. Red.) NEDERL. MIDBENSTANBSBANK-, Naar wij vernomen, wordt op 12 November a.s. een bijkantoor van, de Nederiandsehe Mid- denstandabank geopend aan de .1. P; Heyestraat 75 hoek Burgerstraat te Amsterda-fi, Aan dit adres zal tevens een agentschap ge vestigd worden van. de Nederiandsehe Midden stands Spaarbank. Tot directeur is aangesteld de heer K. Frie- link Kzn, PROF. DS. P. I. BLOK. Da verbetering In dëa< toestand van pret dr, Q. .1. Blok, ond-hoogleeraar in de vaderland- sche geschiedenis aan de Leidsche Universi teit, blijft aanhouden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6