DE KRUIMELS V TAFEL. tabletten bij Verkoudheden'en Koorts ZATERDAG 10 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD Lxit, he&chkjtL, PAGINA 2 r -tt- hkt eenheidsfront.... MIJNHARDT'S Reel. 2980S 8 (missie ter voorziening in de vacature, ontstaan floor de ontslagname als zoodanig van den heer C. M. Knopper, Aanbevolen worden: X. de heer H. J. Ormel, arts; 2, de heer Ir. A. Gabel. Benoemd wordt de heer Ormel. 2B. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders ter benoeming van een havenloods ter .voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname als zoodanig van den heer A. Hoo. gerwerf. Aanbevolen worden: 1. de heer J. Goos te Rotterdam; 2 de heer D. Jonker te Schiermon. hikoog; 3. de heer J. Koutstaal te Rotterdam. Be heer v. d. KRAAN (C. H.) verwondert zich over deze voordracht, waar de voordracht door de havencommissie, waarmee de haven meester zich vereenigd heeft, anders luidt dan deze Ou voorstel van den VOORZITTER zal deze aangelegenheid in besloten zitting worden be handeld aan het einde der vergadering. 2c, oordrackt van B. en W. tor benoeming van en tijdelijk leeraar in Werktuigkundig tee ltenen aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen wordt de heer Ir, W. K. de Bruin Jr. te Rijswijk (Z.-H.). Overeenkomstig de voordracht wordt de heer Be Bruin benoemd. 2d /Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de G. L. O. schooi G2 (Hoofd de heer J. J. Rozendal!. Voorgedragen worden: 1. de heer J. Eijkelenboom, onderwijzer te Amsterdam; 2. de heer A. M. v. d. Giezen, onderwijzer te Nieuw-Buinen. 3. Be heer B. van Langen, onderwijzer te Harlingen. Benoemd wordt de beer Eijkelenboom. 3.Voorstel van B. en W. tot aankoop in het bellang der Volkshuisvesting van mej. wed. E. Winkelman—Romein, alhier, van het Woonhuis met open grond en erf, gelegen aan de Hoofdstraat 101, ter grootte van 55 c.A., voor den prijs van ƒ1700. Hiertoe wordt besiloten. 4a. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring voor den tijd van 3 jaren, aan de firma H. M. Storm te Breda, of anderen, van het pakhuis, gelegen aan de' Boterstraat' 56b, tegen een huurprijs van ƒ720 per jaar, ten einde daarin een fabriek van suikerwerken te vestigen. Overeenkomstig het voorstel besluit de Raad. 4b Voorstel van B. en W. tot onderhand- pclie verhuring voor den tijd van 2 jaren, aan dan heer C. van der Slot, alhier, of anderen, .van de bovenwoning, gelegen aan de Lange Nieuw straat 65a, tegen een huurprijs van 'ƒ33.50 per maand. Hiertoe wordt besloten. 4e. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verhuring op door hea te stellen voor- Waarden aan den heer W. J. van Gogh, al hier, of anderen van de woning Rotterdam- eclie Dijk 51, tegen een huurprijs van f f per Week. Ui er wordt besloten Grondverkoopingen 5a. Voorstel van B. en W., tot verkoop aan den heer S. Snoek qq. te Rotterdam van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ntco- 'laas Beetsstraat N.Z., ter breedte van pl.m. 20.22 M. en ter diepte van pl.m. 20 M., tegen ee- -Tbs van ƒ15,50 per vlerk. M., ter bebou wing met 4 beneden- en bovenwoningen. 5b. Idem. tot verkoop aan den heer II. Gabel qq. alhier, van: a. een perceel bouwgrond, gelegen aan de .Tolleiiastraat O.Z., hoek Filips van Bourgoudlë- sitraat N.Z., breed pl.m 35 M en diep pl.m. 10 M., tegen een prijs van ƒ15 per vlerk. M.; b. een pereee-1 bouwgrond, gelogen aan de Nicolaas Beetsstraat Z.Z., tusschen de Jacob van Lennepstraat en de Tollensstraat, breed, pl.m. 38 M. en diep pl.m. 20 M„ tegen een prijs van ƒ15,50 per vierk. M.; elk terbebouwing met 7 beneden- en boven woningen. 2. tot het verleenen van liet recht van voor koop voor den tijd van 3 maanden op een per- ceelbouwgrond gelegen aan de Nicolaas Beets straat Z.Z. en Alberdingk' Thijmstraaa O.Z., hoek Filips van Bourgondiëstraat N.Z. en Ja cob van Lennepstraat W.Z., tegen een prijs van ƒ15.50 per vierk. M. 5c. Idem: 1. tot verkoop aan den heer P. Dupont qq., alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Graaf FlorisstTaat Z.Z., ter breedte van on geveer 25% M. en ter diepte van pl.m. 20 M. tegen een prijs van ƒ15.50 per vjerk. M„ teT bebouwing met 4 kleine heerenhuizen. 2. tot het verleenen van het recht van voor koop voor den tijd van 3 maanden op een ge- lijqsoortig perceel bouwgrond, gelegen ten Westen van den hiervoor onder 1, aangeduide grond. 5d. idem, tot verkoop aan de N.V. „Hamei- ken" te Rotterdam (Directeur J. C. Kroon) of haar meester van: a. eeen perceel bouwgrond, gelegen aan bet Boeirhaveplein W.Z., hoek Rotterdamschen Dijk N.Z. en hoek Boerhavelaan W.Z., ter diepte van pl.m. 25 M. aan het Boerhavepleln, pl.m. 22 M. aan den Rotterdamschen Dijk en even eens plm. 22 M. aan de Boerhavelaan, ter op pervlakte van ongeveer 156Q vierk. M„ tegen een prijs van ongeveer 1560 vierk. M., tegen een prijs van ƒ20 per vjerk. M.; b. ekn perceel bouwgrond, gelegen aan het Boerhavepleln O.Z., hoek Rotteradmschen Dijk N.Z., en hoek Boerhaveaan O.Z., ter diepte van pl.m. 22 M. aan den Rotterdamschen Dijk en eveneens pl.m. 22 M. aan de Boerhavelaan, ter oppervlakte van ongeveeT 1560 vierk. M.t tegen een prijs van 20 per vierk. M. De heer KAVELAARS (R. K.) merkt op, dat hier een straatbreedte zal komen van 12 Me ter. Spreker meent, dat hier wel eens in ver band met de verbreeding van den Rotterdam schen Dijk de vraag gesteld mag worden, of we niet veel te smal met de breedte zijn. Wethouder- HOUTMAN (V. B.) merkt op, dat we hier slechts met een secundair en weg te maken hebben. De verbreeding van den Rot terdamschen Dijk op deze hoogte is aan da Maaszijde gedacht. De heer KAVELAARS is toch bang dat we hier terrein verkoopen, waarvan we later spijt zouden kunnen hebben. Wethouder HOUTMAN (V. B.) zal de zaak nog graag in de commissie onder oogen zien. De heer v. d. MOST (A. R.) gelooft dat het weinig zal helpen: men is reeds "aan het beien! (gelach). Op een vraag van den heer SCHEURKOGEL (C. H.) merkt de wethouder nog op, dat, wat hier aan wegverbreedjng geschiedt, ge heel is in overeenstemming met Rotterdam. c. een perceel bouwgrond, gelegen aan de Boerhavelaan W.Z., hok Swammerdamstraat Z.Z., ter lengte van pl.m. 90 M. en ter diepte ran pl.m. 22 M., tegen een prijs van ƒ19 per. vlerk. M.: alle pereeelen ter bebouwing met beneden huizen met 2 bovenwoningen met een mini mum-breedte van 5.50 M. per pand. 5E. idem, tot verkoop aan den teer H. Ga bel qq. alhier van een perceel bouwgrond, ge legen aau den Rotterdamse.hen Dijk N.Z. hoek Halleystraat O.Z. ter breedte van pl.m. 5.50 M. en ter (Kiepte van pijn. 22 M. tegen een prijs van 20 per M2 ter bebouwing met een be nedenhuis en twee bovenhuizen. 5F. idetn, tot verkoop aan den heer H. Ga- beft q.q. alhier van een perceel bouwgrond, ge legen aan den Rotterdamisriben Dijk N.Z. ter breedte van pl.m. 16.50 M. en tea- diepte van pl.m. 22 M. tegen een prijs van 20 per M2 ter bebouwing met 3 huizen ter breedte van 5.50 M. elk bevattende een benedenhuis en twee bovenwoningen. 5G. idem, tot verkoop aan den heer H. Ga bel qq. alhier van een perceel bouwgrond ge legen aan den Rotterdamschen Dijk N.Z. hoek Halleystraat W.Z. ter breedte van pl.m. 44 M. en ter diepte van pl.m. 22 M. tegen een prijs van 20 per M2. ter bebouwing met 6 huizen tea- breedte van 5.50 M. elk bevattende een benedenhuis en twee bovenwoningen. 5H. idem, tot verkoop aan den heer P. Du- pont qq. alhier van een perceel bouwgrond gelegen aan de Burgemeester Knappertlaan N.Z. hoek Jan van Aveaineshraat O.Z. ter brokte van pï.m. 15 M. en ter diepte van pLm. 25.20 M. tegen een prijs van 16 per M2 ter bebou wing met een heerenhuis. 51. idem, tot verkoop aan den heer H. Ga bel qq. alhier, van een perceel bouwgrond, ge legen aan d© Filips van Bourgondiëstraat Z.Z. hook Tollenstraat O.Z. ter breedte van pl.m. 20 M. en tor diept© van pi.m. 15.41 m. tegen oen prijs van 14.70 per M2, ter bebouwing met kleine vrije huisjes. 5J. idem, tot veTkoop aau den lieer C. van de Wetering te IJsselmonde of zijn meester van: a. een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ampèrestraat O.Z. hoek Edisonstraat Z.Z. ter lengte van pl.m. 110 M. en ter diepte van pl.m. 20 M. zulkis tegen een prijs van 15 per M2; b. een perceel bouwgrond gelegen aan de Ampèrestraat hoek Edisonstraat Z.Z. lengte van pl.m. 110 M. en der diepte van pl.m. 19 M. zulks tegen een prijs van 15 peir M2; c. een perceel bouwgrond, gelegen aan de v. Swindenistraa-t O.Z. hoek Edisonstraat O.Z. ter breedte van pl.m. 10 M. en ter diepte van pl.m. 20 M. zulks tegen een prijs van 16 per M2. ter bebouwing met vrije beneden- en boven woningen. 5K. idem, tot verkoop aan den heer P. Du- pont qq. alhier van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bilderdijkstraat tusschen de West Frank el an d.seh e- en Dirk van Wassenaar- straat, ter breedte van pl.m. 15.48 M. en ter diepte van pl.m. 19 M. tegen een prijs van 15 per M2, zulks ter bebouwiug vau 3 beneden- en bovenwoningen. 5L. idem, tot verkoop aan den heer P. Du- pont qq. alhier van een penceel bouwgrond, ge logen aan de Bilderdijkstraat O.Z. tusschen de Dirk van Wassenaar- en Graaf Florisstraat, ter breedte van pl.m. -5.28 M. en ter diepte van pl.m. J9 M. tegen een prijs van 15 per M2. zulks ter bebouwing met 5 boven- en beneden huizen. Tot verkoop dezer pereeelen wordt besloten. 6A. Voorstel van B. an w, tot het verleeeneu van een credïet van 4a.000, op perceel 37 van het Grondbedrijf, ten betvoeve van rioolaauleg op genoemd perceel en het maken van een nood- uitlaat op den vijver in het JuManapark. Mevrouw BENTHEM (S. D. A. P.) vreest, dat we hiermee van den vijver in het Julianapark een open riool zullen maken. Wethouder HOUTMAN (V.B.) merkt op, dat in gevallen van nood dergelijke bergboe-zems onmisbaar zijn. Aan dien Heemraadsingel te Rotterdam heeft men denzelfden toestand Trouwens voordat in dezen vijver water komt, zijn de riolen al aardig doorgespoeld, zoodat het water vrij zuiver zal zijn. Het crediet wordt verloand. 6B. Voorstel van B. W.'tot het verleenen van een crediet van ls 000 Qp parce{!l. lg van liet Grondbediijf, ten behoeve van den verderen aanleg van de Juliana van Stolberg- straat, de opthooging va-» gedeelte van bet terrein van het R. F nhuis en het ma ken van een riool na- fTf lama van Stolberg en dr. Noletstraat. lrt Tot een en ander wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W 1. Om toe te treden als 1(4 vau „De Holland- sete Moieii", Vereenjtgteg V0(W heL behoud van T'i ifnS m Nei'!arlanc' iegen een contributie van 10 per jaar. 2. lot wijziging van de gemeentabegroot'ng voor het dienstjaar 1928. Model D 10. Hier toe wordt besloten De Toonzaal 8. Schrijven van B. en W. ter beantwoording der vragen, gesteld door het lid van den Ge meenteraad, de heer J. Dinkelaar, betreffende de toonzaal dei- Technische Bedrijven. Zie hiertoe ons nummer van Woensdag jl. Dehee r DINKELAAR (S.D.A.P.) merkt op, dat hij voor hij qieze vragen stelde, nog eens heeft nagegaan cfe ^.4© verkil. flngBlectuur. Toen bleek hem, dat aan een raadslidmaatschap de hoogste eischen moeten worden 'gesteld en. dat. gewerkt moet worden door ieder raadslid in het algemeen belang.v Het is niet sprekers he. doefclng een groep uit te sluiten. Enkel wil hij de gasproductie verhoogen en daarvoor wil hij een toonzaaJL Zonder noemenswaardige ver andering aan de fabriek of vermeerdering van het personeel' Iran de productie nog met ruim 5f) pGt. wouden verhoogd, zoodat de prijs met enkele centen naar beneden zou kunnen gaan De directie had groote plannen met de toon zaal. Er rees verzet in en buiten den raad. Toen kwam de motie Hijman, wat een accoord met de installateurs tengevolge had. Maar daarover was niemand tevreden; de een gaf te veel de ander kreeg te weinig. Toen kwam de Ongeluk kige bepaling, dat de gemeente wal mag ver. koopen maar niet mag plaatsen. En toch zijn er menseden, die niiet anders bediend willen worden dan door de Technische Bedrijven. Zoo dat de gemeente niets verkoopt. En de installa teurs verkoopen ook al weinig omdat zij er geen belang bij hebben gastoestellen te verkoo pen. Ze verkoopen veel liever andere toestel len. De productie is gestegen door uitbreiding der gemeente, door meer fabrieken en door het r^astrechttarief. Er is zeker wel 25 pCt. der bevolking die ge holpen wil worden door de gemeente. Neen. zeggen de 13 installateurs dat gaat niet; wij willen het niet. Op een enquête bij 33 gemeenten ingesteld, of er gastoestellen werden gekocht in. de toon zaal, was bij 30 het antwoord bevestigend; in een zeer groot deel waren de artikelen aan de toonzaal rechtstreeks te koopen. In Nijmegen wordt uitsluitend door installa teurs verkocht en geplaatst, maar daar is dan 'ook verlies! In Zeist wordt door de fabriek verkocht en geplaatst en de directeur zegt, dat daardoor ook de installateurs meer verkoopen. Bij samenwerking winnen dus de fabriek de gemeente en ook de installateurs er aan! In Tilburg wordt gewerkt zooals spreker het walde. Hij begrijpt dan ook niet waarom er een principieele kwestie van gemaakt wordt. Vïaardingen en diit geldt voor anti-revolu tion nairen en chris telijk-historlscken idenr de particulieren zijn volledig uitgeschakeld. Ais de installateurs hier hadden gewild dan Jiad er werkelijk iets bereikt kunnen worden. Maar hier wülen de installateurs de toonzaal weg hebben; eer zijn ze niet tevree. In het antwoord ran B. en IV. wordt 'gezegd, dat er eigenlijk van toonzaal niet. gesproken kan worden, 't Is dan toch de bedoeling wel degelijk, dat we hier met. een toon zaal te maken zouden hebben. Spreker vreest, dat de ambtenaren door een wijze van wenken als hier geschiedt, zicth in hun arbeid en werklust zien beknot. SprekeT dient dan de volgende motie in: De raad veroordeeld dat in het belang der burgerij noodzakelijk is, dat vanwege de Ge meente door de Technische Bedrijvan een be hoorlijke toonzaal wordt gevestigd in het be drijf vrij moet zijn in zijn bewegingen om de afzet zijner producten te bevorderen; Gezien de resultaten van liet onderzoek in andere gemeenten ingesteld; Besluit. Burgemeester en Wethouders uit te uoodi- gen de maatregelen te treffen, dat zoo spoedig mogelijk een behoorlijke toonzaal der Tech nische Bedrijven zal warden ingericht. De heer BROÜNTS (R. K.) begrijpt niet, hoe de enquête door den heer Dinkelaar bier te berde kan worden gebracht. Spreker leest zelfs uit de plaatsnamen door den heer Dinke laar genoemd, het tegendeel van wat deze te: berde brengt. Spreker gaat stuk voor stuk die gemeenten na. En dan zijn er nog andere waar men anders weer denkt, dan in die plaatsen welke de heer Dinkelaar ilieeflt genoemd. Spreker leest juist in die. enquête, dat het is tegen het belang vim de gemeente en van de gemeenteraden een toonzaal vian gemeente wege te propageeren. De heer HOOGENDAM (A. R.) betoogt, in dien een ingrijpen der overheid noodig is, de anti-revolutionnairen daaraan meewerken. Ilier is zulk een ingrijpen volledig overbodig. De outillage bij de particulieren is voldoend©'. Vv at de enquête betreft, die is zeer wissel vallig. jn Haarlem zijn 20Q0 haarden ver kocht, doch uitsluitend langs den weg van particuliere installateurs. Het is dus volstrekt onoodlg, dat de gemeente als verkoopster op treedt. Dat er niet voldoende wordt verkocht, zou de reden zijn om de overeenkomst met de Instal lateurs op te zeggen! Maar er is toch een behoorlijk tot stand gekomen overeenkomst. De vergrooting van het debiet van de gas fabriek, moet toch zeker met eett vergrooting van het debiet der installateurs gepaard gaan. OVER DEMOCHATIE Ja, laten we daar eens over hebben. Daar kunt ge enkele maanden lang over boomen en even wijs blijven. Gelijk met ieder artikel, hebt ge ook in deze branche de raken die de èenig- «okte democratie voor de ramen hebben lig gen. Die zelfs keel de wereld met al F-ter aan hangsels beoordeelen naar het meer of minder groot percentage democratie, van de echte, na tuurlijk, die ze daarin believen te ontdekken. Zoo moet heel ons parlementair, we bedoe len, dat wat de regeering aangaat leven anders iu elkaar gezet worden: de democrati. eohe lijn! Eeu zelfde iets als de slanke lijn In de dames-mode-wereld. Anders deugt het nooit en zal het nooit deugen. Doeh in de kringen vau de echte democratie daar hebben ze 't goed. U weet Amsterdam te liggen? Dan weet u 00n. dat daar de sociaaldemocraten in den Raad tot voorbeeld werden gesteld, zoo nu en dam, aan die kWgemooten van die Rotter- damsche aangelegenheid. Ze zouden in Am sterdam meer heer zijn. meer ontwikkeld, meer »,menseh", meer verstandig of zoo u liever hebt, in Rotterdam zouden ze wat bruter te Werk gaan, wat meer metden grooten mond ■werken, wat meer driftig te keer gaan. Zoo'n beetje te veel den kant van van Rurink over hellen. Daar ia Amsterdam leeft de democratie. In den Raad natuurlijk. U weet toch, dat het democratisch is, dat een lid van den Raad opstaat, als hij dn kiezers niet meer achter *i©h p8eft. Best. In Amsterdam konden ze weer wet houder worden: twee nit de leden van den jtaad. Daarover non de denrecratie beslissen, vergadering toot de 80.000 roode stem- van Groot-Mokum. En daar kwamen weer I 1200. De zaal was nu eenmaal niet grooter. En niet ieder S. D. A. P.'sehe stem mocht met (haar bezitter of bezitster binnen. Al-leen dege nen, die zonder contributiescthfukl waren en alleen de leden der S. D, A. P. Maar die be staan er in Amsterdam geen SO..0OO. Eén tien de, meenen we. Dus: de kiezers achter zich? Nu, dat getal ging beslissen. En besliste dat er geen wethouders kwamen, ate uitspraak van de partij. Tegen de over groote meerder heid der raadsleden in. Slechts drie raadsleden waren vóór het wei- geren.Wibaut kon niet eens rustig zijn stand punt uiteenzetten En dat heet democratie. Is dat nu werkljlijk vertrouwen hebben in de voormannen? Is Wibaut nu zoo'n kleine jon.- geu, of zoo'n groote nul, dat hij (het moet af leggen en met hem, bijna heel de raadsfractie moet afleggen, tegen dat hoopje toevallig bij elkaar geraapte keizers? Dat heet democratie? Maar of het iets uit te staan heeft met het volk». Bat ligt eraan, of dat woord mat een hoofd letter of kleine letter wordt geschreven. Jongen, jongen, wat een verdeeldheid bij de katholieken niet waar? Daar hebt ge democra ten en conservatieven, zeggen ze. En dan hebt ge nog het gevalletje van mijniheer Arts. Waar blijft mi die hooggeschatte eenheid?... Zeg dat wel! Dan hat. socialistische front, niet waar? Daar hebt ge de officieel© S. D. A. P.'ers. Doch die bestaan er niet zoo heel veel in den wasechten vorm. De veruit groote massa van de roods kiezers wil van dat instituut niets ofTicieele mensehen sluimeren niet alleen, maar leven ook in wakenden staat tal van weten. Komt dat om de contributie? En bij die meeningen. We zouden eens een vragenlijstje .willen opmaken van dit soort: Moet een goed socialist Marxist zijn? Meet hij tot grondslag nemen de materia listische levensbschouwing? Moet hij behooren tot de officieele S. D. A. P.? Kau hij neg meegaan met de linkerkant van de partij? Is het voor zoo iemand mogelijk om met Stenhute mee te gaan? Behoort de partij van Wijnkoop, van de Russische en niet Russische opvattingen én onderdanigheden nog tót het socialisme? Moet een goed socialist den klassenstrijd aanhangen? .Kan de socialistische opvatting dulden het aannemen van een geopenbaarden godsdienst? Het zijn maar enkele vragen. Doch die zon den een mooien kijk geven op het eenheidspuut vanaf Albanda langs Steuhuls over Wijnkoop naar Rusland. In den Amstevdamschen raad werd al gezegd, dat er aan een eenheidsfront tusschen de verschillende socialisten niets kon bomen. En of 2e in Rotterdam het zouden klaar spelen om de brug te slaai1 TaQ Heikoop naar ran Barink. Dat vroeg misschien meer beraadslaging en blnnenkamersche besprekin gen, dan de nieuwe brug over de Maas, u wéét wel, de brug, die al lang 3l6eI hard'noodig is en waarover ook al lang gedacht wordt en ge dacht.' zal worden. - UIT FRANKRWK Qok daar liet eenheidsfront in stukken! ook daar da overheersehing van e<?n groep drfivers over de leiders. Ook daar de opoffe ring van het algemeen welzijn aan de belangen van een bekrompen partijbelang. Ook daar de leiders niet anders dan de uitvoerders van de gril eener toevallige, zoer toevallige meerder heid! Het ging- overja, waarover eigenlijk? Al wat ia Frankrijk den ouden baat tegen de ka- thoEeken bezet groepte saam. rondom den overleden tobber Combes. Een zielig figuur! Hij moest en zou een standbeeld krijgen! Waar om? Eenig en alleen omdat hij een deel der Franschen behandeld had als mi&iadigers. Hij was er in geslaagd om Frankrijk onge neeslijk te verwonden. Alle katholiek onder wijs onmogelijk, scholen en kerken en vooral kloosters gesloten, kloosterlingen verbannen. Een schreeuwende onrechtvaardigheid. Combes was het gewillig werktuig der vrijmetselaars geweest! De oorlog had die scheiding wel wat verminderd. De kloosterlingen kwamen zich opofferen voor hun land en kregen tal van onderscheidingen. Konden ze die mannen mi wouwen weer over de grenzen zetten? Dat ging toch een. beetje* te ver! Eeu toestand vau aige- •meenen vrede ging geschapen worden. Daar waren groote belangen mee gemoeid. Want die verdreven kloosterlingen moesten de groote propagandisten van Frankrijk zijn in den vreemde. En dat werd natuurlijk minder. Dat voelden de grooten lui zelf. Dus moesten de missie-congregaties wat hulp krijgen; zich weer mog-en vestigen in Frankrijk, Ibun gesto len bezittingen terug-ontvangen. Want de men seden van vandaag sterven. En de menschen voor de toekomst levert Frankrijk niet. De Fnanschen werden dus heel gemoedelijk ver. -vangen door mannen en vrouwen van andere nationaliteit. Dat mocht niet. Dat moest ver anderd worden. Want de groote bestrijders der kloosterlingen voelden er nog weinig voor om missionaris te worden. Dat vak is te moeilijk en wordt te slecht betaald. De ministers wild-en dus Frankrijk in den vreemde helpen. Doch daar begon de vrijmetse larij. zich te weren. Ze moesten er den heer Combes voor gebruiken. Ze hebben getracht dien middelmatigen mijnheer wat op te tillen: en zij zijn geslaagd om hem weer eens een heer als de groote vijand der Fransche natie te ge bruiken. Want liet anfci-clerikiale element doet weer zijn werk. De na-vergadering van de heftigste anti-clerikalen heeft de ministers der partij gedwongen om hem te gaan. En de Fransche natie ligt weer in stukken! Ook door de volks wil? Lrt vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten veilig beschermd zijn tegen namaak en vcrvalschmg f Prijs 25. en 75 ct. Reel. 32I2S L. Er is hier geen noodtoestand en daarom voelt spreker niets voor ingrijpen der over heid. De 'heer COLLé (rev. A. C.) meent dat het goed zou zijn het beeld der gerechtigheid van ■het raadhuis ae halen en er een kruidenier voor in de plaats te zetten. Wie voeren hier immers uiet anders dian kruidenierspolitiek Wat uit de enquête blijkt, onomstootelijk, ia toch, dat oen goed georganiseerde toonzaai mo gelijk is. Spr. begrijpt niet, dat de heeren Brounts en Hoogendam de verdediging van het antwoord van B. en W. niet aan wethouder van Velzen hebben overgelaten. De heer BROEK (V. B.) is niet overtuigd van de gunstige resultaten van de too»nzalen iu de verschillende gemeenten. Over het alge. meeu laten die resultaten heel veel te wen- schen over en vooral wanneer de verkoop en aansluiting door de gasfabriek plaats heeft is het resultaat het minste bevredigend. Spre ker wil geen goed geld naar kwaad geld gooien en staat dan ook aan de zijde van de heeren Brounts en Hoog end om. Trouwens er is hier geen noodtoestand. Spreker sluit zich bij liet advies van B. en W. volkomen aan. MEVR. BENTHEM (S. D. A. P.) merkt »op, dat hier nog veel gemodderd wordt met kolen- kacheltjes en petroleumstelietjes. De installa teurs hebben bij gebruik van gas geen belang, en dat heeft de gemeente wel. Spr. zou zelfs den huurverkoop zeer willen aanbevelen. De heer VAN DORP (R. IC.) wil wel opmer ken, dat wie ruimte heeft voor eeu kolenfor- ttBis geen gaisfornuis zal nemen omdat gas veel duurder is. WETHOUDER VAN VELZEN (R.K.) meent dat deze zaak niet in politiek licht hoeft beke- ken te worden. Veel wat gezegd is, had tat da begrootlngsdebatten kunnen blijven rusten. Den voorzitter der Technische Bedrijven zal niets liever zijn dan verhooging van het gas verbruik. Vv zijn, in dat opzicht op den goeden weg. Het is. weer ruim 6 pet. hooger dan vorig. jaar. Voor de „toonzaal" is voor inrichting; geeu cent door de gemeente betaald. Er woidt een voudig door fabrikanten in een zaal van de gemeente tentoongesteld. Dat Lelden in last zou zijn, nu. we het in consignatie nem-en van goederen niet hebben voortgezet, is onjuist. De heer Dinkelaar heeft gezegd, dat er vele menschen zijn, die enkel willen worden gehol pen door de gemeente. Als dat waar is, dan blijkt daaruit de kunstmatige actie die hier wordt gevoerd. Spr. is negen jaar wethouder van de bedrijven en nooit Is hem van ecniee zijde om iets dergelijks gevraagd. Een uit stapje naar de enquête-steden is naet noodig. Als wij de situatie hier zien er zijn flinke showrooms in de stad zelve en voiop in Rot terdam dan is een toonzaal overbodig. Ab soluut. Trouwens, met een achteraf zaaltje aan de gasfabriek zou de 'heer Dinkelaar niets bereiken. Daarvoor zou een up-to-date winkel in. het midden der stad noodzakelijk zijn. Ongeacht de principieele verschillen volgens welk spreker een toonzaal slechts waardig acht als het particuliere Initiatief te kort schiet, acht spr. oo>k den toestand objectief zoodanig, dat een ingrijpen van de overheid overbodig is. Wordt dat anders, zou het publiek de dupa worden, dan zou .spreker zeker overwegen o-m daaraan paal en perk te stellen. De raad ging vervolgens in comité-generaal, waarna werd meegedeeld, dat het verder de- bat over de Toonzaal bij de begroeting zal - worden gehouden. Aan de orde is thans de be noeming van een havenloods. Benoemd wordt met 4 van de 24 -stemmen de heer Goos. 9. Voorstel vau Burgemeester en Wethou ders. om afwijzend te beschikken op het ver zoek van den heer dir. J. Persijn, leeraar aan 'he»t Gymnasium, alhier, om ontheffing van de EN ALS JE DAT LEEST.... En ate je dut leest bijvoorbeeld in onze so ciaal democratische pers, dan blijken ze nog zoo heel vies niet te zijn vau zulke manieren. Nu a, wat zou het oolri Als ze de handen vrij hadden, zouden ze dan anders doen? Men kan de toekomst toch slecht anders beoordee len dan naar de opvattingen, die zij er op na ■houden. Ge raakt zoo terdege overtuigd, dat voor recht ten opzichte vau katholieken zoo bitter weinig te verwachten valt van degenen, die altijd maar roepen om vrijheid, gelijkheid en broederschap. Doch zou ihet met de toelating der missie congregatie wel in orde komen, wat het getal missionarissen betreft? Vergeten de groote heeren niet een heel groot ding? Dat om ook Fransche missionarissen uit te zenden, zeker den uitzendenden congregaties de kans om ta leven gegeven moet worden, doch dat om uit te zenden menschen noodig' zijn. Dat er dus roepingen moeten komen, en ook daarvoor menschen gevonden moeten worden. Menschen en welkatholiek. Want de anti-clericalen blijven liever in 't vaderland om daar de katho lieke invloeden tegen te gaan. En voor dat alles heeft men ge-zinnen noodig, met voel kin dereu. Want uit de kleine gezinnen komen naar gelang geen missionarissen voort. Eu daar moet een katholieke opvoeding mogelijk zijn. Die -krijgt men ook niet in de leekenscho- len! Zo-c,dat we maar willen zeggen, dat liet nog zoo'n onwaardig ding niet is, dat be volken der Fransohes missies! Da maatregel der Fransehe kerk vervolgers zal nog andere gevolgen hebben, dan de mir-lbandellng van Katholieke Franscben. ^GEEN MOEITE Jammer; mevrouw, 't is eeu vergissing. Wij hebben, qp den pas geschreven, dat uw Itaaa* zwart was, inplan ta van wit. Zoo, nu verandert u 't of zal ik het doen?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2