Zaterdag 10 November 1928 Tweede Blad Pagina 1 Jfi t HERINNERING AAN 1918 APOSTOLAAT DER HEREENIGING ALGEMEENE BESCHOUWINGEN VOOR OPTIMISME IS NIET VEEL PLAATS de tot Voor tien jaar.... Wie kan gelooven dat de waanzin vier lange jaren in de wereld heerschte? Dat de zeeën on de lucht en het, land onveilig waren ge maakt? Dat er gevochten werd van de kust der Noordzee af tot diep in het Heilig Land? Dat schepen met. troepen en levensmiddelen haastig, achtereen de oceanen overstaken om al maar meer offers te brengen aan den verslindenden Moloch? Dat duizenden, dagen en weken en maanden lang in de Vlakten van Vlaanderen, op de Fransche heuvels, op de toppen der alpen, in steppen van het Oosten gereed stonden aanval en verweer? Iïat was de ooi log. Feu hel van verschrikking waarvan wij ons geen voorstelling kunnen vormen en die wij alleen benaderen kunnen als wij in de verschillende landen die den oorlog mee maakten, de gedenk teek enen zien, die aan dit woest bedrijf herinneren. Wij, die voor den oorlog gespaard bleven, herinneren ons alleen, hoe wij ons moesten bekrimpen in eten,- licht, vuur, kleeding. schoeisel. Wij tobden met brood- en boter- en visch- en vleeschkaarten. Wij stonden op een rijtje voor winkels en renden om een half ons thee of c-en pakje goede tabak, want ook de sigaren begonnen te minderen in hoeveelheid en kwaliteit. F.en groot deel van onze mannen was on- 4or de wapens: de militaire uniform was zoo gewoon geworden, dat men 't zich niet xmders meer kon voorstellen. Het was een abnormale tijd, maar wij begonnen hem nor maal te vindon en lazen met evenveel of even weinig belangstelling de oorlogsberich ten zonder einde. Want, toon de eerste voor spellingen onjuist bleken en ere oorlog veel en veel langer duurde dan men had ver wacht, dacht niemand meer aan zijn mo gelijk einde. Het scheen wel. dat er geen be slissing komen kon en de vechtenden waren opgewassen tegen elkander. Intusschen, de aanstormende legioenen uit Amerika brachten de beshssing: verlaten door zijn bondgenooten voor wie verder strij den absoluut onmogelijk was, aangetast daarenboven door de revo uUe-bacil in z jn lichaam, kon de Duitsche kolossus het met meer houden tegen de overweldigende over macht. Rusland, dat van een tsamt.sch in een democratisch, van een democratisch in een socialistisch en eindelijk van een socialistisch ln een bolsjewistisch regiem was gegleden, had ook de Duitsche macht ondermijnd. On 9 November moest keizer Wilhelm II aftreden; in zijn val sleepte hij zoo goed als alle regeerendo vorstenhuizen opeens mee. De gewezen sociaal-democratische zadelma kersknecht nam het bewind in handen en bleek een vastberaden, rustig regent, die met behulp van bet Centrum er in slaagde de omwenteling in Duitschland grootcndeels on bloedig te doen geschieden. Maar ten koste van alles vroeg Duitschland vrede en -na korte voorloopige onderhandelingen, werd op 11 November de wapenstil stand gesloten. Dat was het einde van het krankzinnig oorlogsbedrijf, dat door °ntelbaren werd ver vloekt als gewetenloos# razernij, beroofd had van vader, man, o zoon, of verloofde. Eon vlaag van gcestdr. groep de menschen aan hij de gedachte dat nu de i iirion. en ontbering» b©t eiBdetooze zee \an lijac dorre tand van almaar-we® zou zijn door- 1 T t ..ijk van vrede als be get rokken en dat net i'JK loofde land wachtte. Morgen herdenkt de were.d dien dag Maar de gedachten gaan verder: naar den f no dien dag in balling- Duitschcn keizer, die men 0 t> schap ging; naar de onlusten, die in heel 1 „.I,,,», en een oogenblik mWden-Europa uitbraken en c 6 imam van de eene hel in dreigden de menschheid de andere te stortcm niet Goddank het R^l8CJ d het volk gevolgd: bi na overal weersw aan de lokstemmen van revolutionaire mts- leiders: de Duitschers trouwens wenlen .n toom gehouden dooi de geallieerden, d e •dreigden de levensiriiddelehtoevmer stop te zetten als de orde niet bewaard bleef. De wapenstilstandsvoorwaarden waren wel zóó hard. dat de Duitsche katholieken een kreet uitstieten naar Rome om tus- schenkomst van den H. Vader. Het lijkt allemaal al zoo lang geleden en het komt ons voor als een film en ^wer kelijkheid wanneer wij de kranten 'dien tijd. ,Vi, Wie had toen kunnen drootnen, dat w helm rustig zou blijven wonen in Nederland 'dat Hindenburg president zou worden van het. Duitsche Rijk, dat er priester-ministers zouden zijn in Oostenrijk en Duitsclilanca Trotski in ballingschap zou worden gezon den door eigen vrienden, dat de gewezen socialist Mussolini het anti-clericalism® zou wegvagen uit Italic, dat vlak' na den oorlog 'den Raus aanviel om zijn zoogenaamde Duitscligezindheid? Het is alles c snelheid, welke wi; oogenblik zelf. Maar het gebeuren toen, was wel geschikt om vurige gemoederen te ontvlammen. 'Morgen zal het tien jaar geleden zijn. dat Troelstra in Rotterdam ,,'t groote moment gekomen achtte en de „revolutionaire toe stand" ingetreden achtte; op 1? November 1918 verdedigde de roode leider in de Tweede Kamer het „zedelijk recht om een staats greep uit te voeren"; den dag daarop ver klaarde de minister-president Iluys de Bee- •enbrouck, dat de regeering niet zou wijken ook niet voor geweld"; het was op dien lag, dat Wijnkoop de Koningin wilde weg- .gegaav met die enorme nooit waarnemen op het. jagen en dat de sociaal-democraat Helsdinger dat- „zeer juist" noemde; het was 14 Novem ber, toen de Nederlandsche Bisschoppen een ernstig schrijven richtten aan hun onderhoo- rigen om pal te staan en dat het katholieke volksdeel de tanden liet zien aan de socia listen, die terugdeinsden voor die gediscipli neerde macht Het is tien jaar geleden Mr. Troelstra is van het politiek tooneel verdwenen, Wijnkoop is uit zijn partij ge- stooten, de socialisten zijn tammer geworden in het buitenland en in ons land Maar is er vrede? De volkeren zijn sterker bewapend dan vOór 1914; eon reusachtig arbeidsconflict houdt Duitschland in spanning; een gordel van dictaturen omsluit Europa en waar dit niet het geval is komt crisis op crisis door het parlement. De internationale politiek is verder dan ooit van den blijvenden vrede: heel Europa ligt vol kruit voor nieuwe ontploffingen. De sociale vooruitgang is weer voor een groot deel te niet gedaan door een steeds scherper optredend mammonisme. Het eenig troostende in dezen tijd is te kunnen vaststellen, dat te midden van de ontzettende beroeringen, die Europa tien jaren geleden schokten en alle verhoudin gen deden verhuizen, de Katholieke Kerk on aantastbaar staan bleef en de positie van den Paus van Rome overweldigender oprees dan ooit boven de puinhoopen van zooveel tronen. Als wij terugdenken aan wat geschied is en wat geschied kon zijn, hebben wij reden tot groote dankbaarheid. Oorlog en revolutie teisterden ons niet. Wat de komende tijd eischt, is wel: begrip voor het nieuwe, dat inderdaad gekomen is na den oorlog en dat zich niet meer uit laat roeien; voor de nieuwe idealen der menschen, die, voor zoover zij goed zijn, door ons meegedragen moeten worden opdat, mot Gods hulp. trots afle la>r>- ze vooruitzichten, de toekomst toch een ge lukkigere moge zijn dan de donkere periode waaraan November 1918 ons onwillekeurig herinnert. Rede van prof. dr. A. Mulders. In de bovenzaal van liet Zuid-Hollandscb Koffiehuis te Breda bad Woensdagavond de opening plaats van den cursus, welken prof. dr. Alph. Muldera van liet Groot-Seminarie te Hoeven voor het comité Breda van het Apos tolaat der Hereeniging zal geven over de Her- eeninigingskwestie. De voorzitter.rectoTG.de Ble, verwelkomde de talrijke aanwezigen, inzon derheid mgr. J. M. v. Oers, vicaris-generaal van het bisdom en pater H. v. Keulen C.ss.R. alge meen voorzitter van het Apostolaat. Na een kort overzicht van de geschiedenis dezer bewe ging te Breda gaf hij het woord nan prof dr. Alph. Mulders. Naar de Godsdienst-eenheid. Spieker houdt zich streng aan zijn stellin gen en bewijst vooreerst, dat Koning Christus in het Rijk, door Hem gesticht, volstrekte een heid gewild heeft: eenheid van leer, eenheid van genademiddelen, eenheid van gezag. In het tweede gedeelte schetst spreker liet ontstaan en het bedroevend resultaat van de Oostersche scheuring in de elfde en van den Westarsehen afval in do zestiende eeuw. Bij verschillende groepen van afgescheiden Chris tenen valt echter tegenwoordig sterker eu alge- meener dan ooit te voren een streven naar kerkelijke eenheid, waar te nemen. De ge- schiedfeundige, psychologische en politieke redenen gaat spreker even na, en geeft daarua een gedocumenteerd overzicht van de vereen i- giugspogingen huiten het katholieke kamp, waaruit duidelijk blijkt, dat niet allen dezelfde eenheid nastreven; terwijl sommigen n.l. tot de ware eenheid in geloof, eeredienst en be stuur trachten te komen, bedoelen anderen zicb met een uiterlijke eenheid in enkele practi- sche punten tevreden te stellen. Wat de afgescheiden Oostersclre Christenen bedoelen met hereenigiug, is niet gemakkelijk te achterhalen. Bij de Anglicanen breekt een viervoudige stroomiug door; overeenstem ming in den boezem der eigenlijke Staatskerk: vereeniging van deze met de talrijke vrije ker ken; aansluiting bij het Oosten; een orientee ring naar Rome. Ook van katholieke zijde, aldus spreker in het derde gedeelte van zijn belangwekkend be toog, bood men. den afgescheidenen vaak de verzoenende hand. Ook buiten Rome ijverde men voor de her eeniging van Oost eu AVest; reeds vijfmaal werd een Unionistisch Congres te Velabrad gehoudeu1925 bracht een studie- en 'bidweek te Brussel; 1926 een bijeenkomst in Weenen. In verband met de toenadering tusseLien Can terbury en Rome herinnert spreker aan Leo's Encycliek „tot de Engelse tien die op zoek zijn naar het Rijk van Christus in de eenheid des gelodfs" en aan de Meehelsehe' besprekingen, onder voorzitterschap van kardinaal Mercier Geheel in overeenstemming met de traditio- neeie gedragslijn der Kerk: liefdevol voor de dwalenilen, onverbiddelijk voor de dwaling zijn 's Pausen encylieken „over bet nastreven der ware godsdiensteenheid" (6 Januari 1928) on „over het bevorderen der studiën van de Oos tersche aangelegenheden" (8 September 1928).- Térwijl spr. zicb in liet voorafgaande hoofd zakelijk gericht heeft tot liet verstand zijner hoorders, om hen kort en goed op de hoogte te stellen van de leerstellige en geschiedkundige zijde der kwestie, doet hij in het laatste gedeel te zijner rede meer rechtstreeks een beroep op liuu hart, om hen te overreden tot actieve deelneming aan het Apostolaat der Hereeni- glng, dat velen tracht te winnen voor de bestu deering cn verspreiding van de katholieke hereenig ingegedachte. waarvoor liet allen wil bezielen met een geest van offervaardige liefde en vertrouw vol gebed. Spr. eindigt zijn met groote aandacht ge volgde voordracht met een krachtlgèn oproep tot actieve deelneming aan het heerlijk Apos tolaat der Hereenigiug. Rector de Bie dankte spreker voor zijn bij uitstek gedocumenteerde rede namens alle aan wezigen. Hij deelde dan nog mede, dat de cur sus zeker doorgaat, daar zich nu reeds meer dan 50 deelnemers hébben aangemeld. GOUDEN FEEST VAN H. M. KONINGIN-MOEDER De gedenkpenning gereed Reeds maakten wij melding van het plan van het Haagsche Comité 1929 om een gedenkpen ning te doen vervaardigen ter herinnering aan het gouden feest van H. M. Koningin-Moeder op 10 Januari a.s. den dag, waarop H.M. voor 50 jaar ln Nederland kwam. Deze gedenkpenning .ontworpen door de beeldhouwers G. J. W. Rueb en uitgevoerd door Corn. Begeer te Utrecht, Is thans gereed gekomen. De gedenkpenning in goud zal Hare Majes teit den lOen Januari worden aangeboden. Penningen iu brons en in zilver zullen ver kocht worden> teneinde uit de opbrengt eèn bate te vinden voor het geren van een feest gave aan zieken op den gedenkdag. De kosten van het vervaardigen der pennin gen worden door het Haagsche Comité 1929 gedragen, zoodat de geheele opbrengst der ver kochte medailles voor genoemd doel zal wor den besteed. TWEEDE KAMER GOUDEN JUBILEUM Dinsdag, 13 November, Is het 50 jaar ge leden, dat de Eerw. Zuster Ferdiirando, liaar Intrede deed in het klooster der Zusters van O. L. Vr. van Barmhartigheid te Tilburg. Op 13 November herdenkt de Eerwaarde Zus- Ier Hrnesta haar gouden kloosterfeest in de orde der Zusters van Liefde te Tilburg. Ruim 40 jaar is zij verbonden aan het Liefdegesticht te Kerkdriel, waar het feest Dinsdag in het klooster en Zondag d.a.v. In het openbaar zal gevierd worden» ZILVEREN JUBILEUM Op 21 November as. hoopt de Eerw. Zuster Auselinus, (in de wereld mej. A. Berntsen) van Rijswijk (Z.H.) van de Congregatie der Zusters van Liefde, den dag; te herdenken, waarop zij voor 25 jaren de H. Geloften af legde. DEKEN B. M. BROM f In den nacht van Donderdag op Vrijdag is, iu het R. K. Ziekenhuis te Enschedé, na meer malen door de H.H. Sacramenten der Sterven den gesterkt te zijn, overleden de Zeereerw. heer B. M. Brom, Deken en Pastoor van Groenlo. DE AARDENBURGSCHE. KWESTIE. Het indienen van kladden houdt aan Zooals onlangs werd gemeld, had de heel de Milliano een klacht bij de Justitie inge diend tegen den wethouder van Aardenburg, den heer v. d. Hooft, die den eerstgenoemde, die gemeente-secretaris is, meermalen heeft gesignaleerd als vervalscher van notulen in 1923. Thans heeft de heer v. d. Hooft weder- keerig een klacht tegen den heer de Milliano ingediend. EEN AL TE IJVERIGE POLITIEMAN. Een onschuldige oude man werd de dupe Te Delft is een rechercheur, die vier meisjes achtervolgde, welke hij betrapt had op beiletjes trekken aan woningen op den derden Langen- dijk, tegen den 71-jarigcn heer P. IC., die naast een hel verlichten winkel stond, aangeloopen. De man viel met het achterhoofd op straat en bekwam een hersenschudding. Per politie-auto werd hij naar huis vervoerd. SMOKKELAAR CONTRA COMMIEZEN. De handelwijze van een commies veroordeeld Voor de Bredasche rechtbank verscheen J. Br., te Tilburg, beschuldigd van bedreiging met doodslas of zware mishandeling van den com mies C. V. Het Openbaar Ministerie, waarge nomen door mr. Speijart van.Woerden, noemde het een fout, dat commiezen drank geven aan smokkelaars om ze uit te hooren. Tegen ver dachte werd een gevangenisstraf van 10 maan den geëlscht. SP AARDUITEN GEROOFD Geen onbekende aan het werk Een groote inbraak waarbij een belangrijk bedrag aan geldswaarde is ontvreemd, heeft plaats gehad ln het perceel Amsterdamsche vaart 84 te Haarlem, waarin gevestigd is de kruideniers-, drogisterij- en manufacturenzaak van den lieer Ch. K. Toen do bewoners hun huis verlieten, om een luchtje te gaan scheppen, sloten zij als gewoonlijk de winkel deur op het nachtslot. Desniettegenstaande is er een persoon binnengedrongen. Hij scheen goed hekend te zijn met den toestand ter plaatse, daar hij naar de slaap kamer ging en daar een onder het bed ver borgen geldkistje wegnam, waarop hij liet huis verliet. De bewoners bemerkten bij hun thuiskomst aanvankelijk niets van bet ge beurde. Toen zij de binnendeuren wijd open zagen staan, kregen zij argwaan, en bemerkten dat het geldkistje verdwenen was. Onmid dellijk deden zljz aangifte bij de politie. Het kistje bevatte 3000 aan contanten; voorts vier spaarbankboekjes ter waarde van 1200, een obligatie, groote 1000 en een polis der R.V.S., twee testamenten, benevens een trommeltje, waarin zich een groot aan tal gouden munten bevonden. De waarde hiervan heiiep ln do duizenden, zoodat dus in het geheel ontvreemd is voor ongeveer 10.000. De inbreker is, volgens „de Courant", bru taal fe werk gegaan, daar hij elk oogenblik door de bewoners, van wie hij niet wist lioe laat zij zouden thuiskomen, kon worden gesnapt. Elders in het huis bevond zich nog een kistje mat een paar duizend gulden. De Techerche stelt een onderzoek ln. GEEN ROOSKLEURIGE TOESTAND In het politiek debat, dat bij deze algenieeue beschouwingen over de Staatsbegrootlng gehou den wordt is deze dag wei de belangrijkste. Niet alleen omdat de leider van de sterkste partij. Mgr. Nolens, gesproken heeft, maar ook omdat na hem volgde de heer Merchant, waar mede alle leiders van de groote fracties hun inzichten omtrent het gewenschte en door hen voor de komende jaren noodzakelijk geachte staatsbeleid ontwikkeld hadden. Aan de hand van het door hen gesprokene is nu de stand van zaken op te maken en wij aarzelen geen oogenblik om reeds dadelijk te verklaren, dat deze niet rooskleurig is. Men behoeft werkelijk geen pessimist te zijn om te verklaren, dat er voor optimisme niet veel plaats is. De rede van Mgr. Noléns was al3 altijd sober in alles, niet alleen in lof op regeeringsdaden, maar ook in critiek en in datgene wat de Ka tholieken wenschen op het gebied van de sa menwerking. De gewoonte getrouw worden be langrijke verklaringen door hem zoo kort mo gelijk saamgevat. Om het groote belang daar van geven we daarom de rede elders in ons blad uitvoerig. Uit de heele rede van den leider onzer frac tie bleek het ondubbelzinnig, dat de Katho lieken nog altijd de meening zijn toegedaan, dat een kabinet steunende op de drie rechtsche partijen den besten waarborg biedt voor een- alzijdigo behartiging van 's lands belang. Het wa3 onnoödig te herhalen wat hij het vorige jaar reeds gezegd had, dat de wensch tot her stel van de coalitie ook bij de andere T-echt- sche groepen bestaat, zooals nu weer geble ken was. Er is echter een samengaan en een samengaan. Men kan samengaan wat men noemt con amore, ln vol vertrouwen, zonder een in alle punten scherp omschreven program, in het vooruitzicht, dat eventueele moeilijk heden zullen opgelost worden wanneer zij zich voordoen, en de historie bewijst, dat het dan dikwijls zeer goed lukt. Er is echter ook een samengaan, waarbij alles van te voren vast om schreven is. -Dat dit eerst na de verkiezingen kan plaats hebben,is vanzelfsprekend) maar bovendien is er noodig vertrouwen tusschen de politieke partijen iu het algemeen, maar vooral tus schen diegenen, die door hun diepere beginse len van levens- en wereldbeschouwing aangewe zen zijn om ook op staatkundig terrein samen te werken in het alzijdig belang voor het land. In dit opzicht wees Mgr. Nolens door zijn oordeel over dé liberale partij, den Vrijheids bond, scherp en beslist af het denkbeeld van Dr. de Visser die niet ongaarne den Vrijheids bond bij de coalitie betrokken had. Voor de Chrtstelijk-Historischen mag het mo gelijk zijn een coalitie aan te gaan met de libe ralen, voor de Katholieken is dat onmogelijk. Als er sprake zou zijn van een samengaan met een der partijen van links, dan zou dat voor ons nog kunnen met de vrijzinnig-democraten. De heer Marchant heeft echter door zijn rede van gisteren dat evenmin gemakkelijk gemaakt, om niet te zeggen onmogelijk. Zijn standpunt inzake de directe nationale ontwapening, is voor ons onaanvaardbaar. Bo vendien voelt hij die ln 1925 wel een kabinet met ons formeeren wilde er thans niets meer voor, omdat er in de rechterzijde volgens hem een economisch kapitalistisch element zit, wat niet vereenlgbaar is met zijn democratische be grippen. Men wil aan de linkerzijde slechts een parlementair kabinet om de Katholieke partij uiteen te slaan; daarover gaat heel de strijd en daarom is het zoo goed, dat Mgr. Nolens nog eens op een wijze als hij het alleen kan, kort maar toch ook volledig de beginselen van de Katholieke Staatspartij uiteen heeft ge zet. Het gaat-er bij de verkiezingen om, om een wig te drijven in onze gelederen en daarom moge ieder er goéd van doordrongen zijn dat de christelijke levens- en wereldbeschouwing hoofddoel moet zijn van den Katholiek in het privaat cn openbaar leven. Aan 't eind van de vergadering heeft de heer Arts in een leege kamer, waarin behalve de boden alleen nog waren de voorzitter en de minister-president zijn rede gehouden Verschil over sociale vraagstukken schijnt er voor de volkspartij met de Katholieke partij niet meer te bestaan, maar fcerugkeeren tot het vader huis Is uitgesloten omdat op het program ont breekt het gezantschap bij den Pauselijken Stoel, missie- en proc-essie-vrijheid. Er kan iu vier jaren heel wat veranderen. De heer Arts gaat nu tegenover de Katholieke partij denzelf- den strijd voeren als dominéé Lingbeek tegen over de anti-revolutionairen. Hij schijnt heele- maal niet in te zien, dat een gezantschap bij den Pauselijken Stoel niet is een specifiek ka tholiek belang, maar een landsbelang Het gaat niet om de opheffing als zoodanig. We kun nen ons zelfs voorstellen, dat wij als Katholie ken tot de opheffing zouden hebben medege werkt, als er aangetoond was, dat dit gezant schap voor het land van geen belang meer was. Nu echter ging het om de wijze van opheffing want die was beleedigend, krenkend en grie vend voor de Katholieken. WH de Kamer beslist terugkeeren tot een parlementair kabinet dan moet men ook een rechtsche coalitie niet uitsluiten. Aan de recht sche coalitie wordt door den heer Marchant de eiseh gesteld, dat voor de verkiezingen opge maakt zal worden en gepubliceerd het regee- ringsprogram, maar van het stellen van een dergelijken eisch door andere denkbare forma ties is geen sprake. Dat ls onredelijk. Uit de debatten is wel gebleken, dat als de verkiezingen niet te groote verrassingen brengen de eenig mogelijke parlementaire regeering die is, die steunt op de rechterzijde. Voor een der gelijke regeering heeft Mgr. Nolens in groote trekken een program aangegeven, ontleend aan het Katholiek program van actie, dat toch zeker vooruitstrevend mag worden genoemd. Wij herhalen nogmaals, dat het er niet hoop vol uitziet voor henr die beslist hopen op te rugkeer van een parlementair kabinet ook al door mogelijke verdere afbrokkeling van par tijen. Mgr. Nolens zegt nooit heel veel en daar om dient op ioder woord gelet. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. Besloten wordt Dinsdag a-s. in avondverga dering te behandelen de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken eu Donderdag in dagverga- derlng een aantal kleine ontwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. DE STICHTING VAN EEN VLIEG HAVEN BIJ GRONINGEN. Ecu vergadering van belangstellenden Men seint ons uit Groningen: Onder voorzitterschap van den heer E. Bol ma werd gisterenmiddag in „de Harmonie" te Groningen weder op initiatief van de betrek kelijke commissie uit de Kamer van Koophan del en Fabrieken eene vergadering gehouden van belangstellenden In de stichting eener vüegliaven. De vergadering, die druk bezochi was, werd mede bijgewoond door den heer Rugge. wethouder van openbare werken, do burgemeesters van Eelde, Zuidlaren en Veen- dam en C. Elout te Den Haag namens de Kon. Luchtvaart Mij. De voorzitter deelde mede, dat deze haar aanbod van een geregelden dienst zonder garantie dezerzijds handhaaft en er op aandringt steun te vragen van de gemeente en provincie Groningen. De burgemeester van Veendam verklaarde, dat zijn gemeentebestuur voor steun is, wan neer de vl iegbaven te Midlaren komt. De bur gemeester van Zuidlaren deelde mede dat, wanneer de vlieghaven te Midlaren wordt in gericht zijn gemeente voor verharding van den weg naar Noordlaren zorgt, hetgeen 15.000 kost, terwijl van particuliere zijde ook ongeveer 6000 is toegezegd, terwijl B. en W. bovendien nog 2000 subsidie aan den raad zulien voor stellen. Uit Zuidlaren komt derhalve 2 tot 8 maal zooveel als uit Eelde, waar ongeveer 10.000 is toegezegd. Tenslotte werd na verdere discussie de gele genheid opengesteld tot inschrijving. Verschillende particulieren en corporaties zegden financleelen steun toe, al of niet met een plaatsbepaling omtrent het vliegterrein. Medegedeeld werd nog, dat door de commissie uit de Kamer van Koophandel 15.700 ls hij eengebvacht. Ter vergadering werd 2000 zon- zonder voorbehoud omtrent plaats toegezegd. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling, dat getracht zal worden meer geld binnen te krijgen. Hij sprak de hoop uit, dat de inschrijvingen van dien aard zouden zijn, dat met kans op succes hij de overheid kan worden aangeklopt. De benoodigde som voor een proef van 3 jaren is 60.000. HET ENGELSOUE VOSSENJAOHT-SEIZOEN is begin dezer week te Brjc^trorlh gcopenu met eeti groote jachtpartij, waaraan o.m. ooit de hertog van or tiimmo Belntia'* den inzet in gesprek ziet met een der deelneemsters aan tie jatb» om liet slimme „Re ja

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5