j! PAGINA 3 DINSDAG 13 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD i UIT N/LAAROINGEN DE SCHEEPSRAMP VAN DE „VESTRIS" 14 SCHEPEN BIJ DE REDDINGSACTIE DE UITBARSTING VAN DEN ETNA RADIO. LAATSTE BERICHTEN VOETBAIi DIEFSTALLEN Aan de® stoter J. S. werd van een ter reparatie aan een werf bij den Kreekweg lig gende sleepboot een portemonnate met 45 gul den inbond ontstolen. Door verbreking van een etalagekastje werden ten nadeel» van den winkelier E. IC aan den Bellied armsche wfég in den nacht van Zaterdag op Zondag 2evem paar dameshand- schoenen en 6 flescihjes odeur gestolen. Op den Nieuwen Binnenweg werd ten na- deele van den kantoorbediende C. B. aldaar wonend een flets gestolen. Op de Leuvehaven werd het rijwiel van S. v. d. W. wonende in da Westerbeekstraat gestolen. Korten tijd later werd dit rijwiel in i beslag genomen bij den 55-jarlgen H. J. de P. wonende aan de Leuvehaven. Deze beweerde, de fiets even te voren van een hem onbekend gebleven man voor 20 gulden te hebben gekocht doeih daar de politie dit niet waarschijnlijk achtte, is de man in verzekerde bewaring ge steld. „NUT EN GENOEGEN" Zondag 11 November j.l. gaf de Rotferdam- sche Konijnenfokkers-vereentging „Nut en Ge noegen" een feestavond ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan in „Noord-Brabant" aan de Veemarkt. De zaal was goed bezet. Vele prijzen wer den uitgereikt voor de laatst gehouden ten toonstelling. Voorts wend de avond in feeste lijke stemming doorgebracht, met muziek en Gabaret-nummers. COÖPERATIE „DE STER" De R. K. Coop. „De Ster" heeft dezer dagen haar Se jaarvergadering gehouden. Da voorzit ter de heer J. Laauwen,' dealde bij de opening mede, dat in het afgeloopcn jaar de Coöp. „De Ster" eveneens aan den groot en Coöperator- dag heeft medegewerkt. Vervolgens dat er een technische herziening in het bedrijf heeft plaats gehad, waardoor de productie meer tot zijn recht komt. Uit het jaarverslag van den secretaris den hoer P. F. Frankhuyzen vernemen wij, dat het aantal leden verbruikers ls toegenomen. Ge durende de loodgietersstaking werd per week GJ/i> pond koffie verstrekt. Aan gezins vermeer daring is in het af gek ■->- pen jaar ƒ125.56 en aan charitatieve vereeni- gingen een gezamenlijk bedrag van 50 uitge teerd. De voorgestelde verlies- en winstrekening met de daaraan verbonden uitkeeriugen voor het Vacantlekinderfeest, R. K. Kraamverzorging, Herwonnen Levenskracht en R. K. Wijkver pleging wenden goedgekeurd. Tot leden van den Raad van Commissaris sen werden gekozen de heeren H. A. C. ICliim- men, F. W. Jansen en v. d. Brink, De aftre dende bestuursleden de heeren J. Laauwen en L. Verbeek, werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. Door verkiezing van den heer F. W. Jansen, bestuurslid, tot lid van den Raad v. Commissarissen is er een vaca ture ontstaan in het Bestuur, die op de eerstvolgende vergadering zal worden aange vuld. Het deze verkiezing komt ook die van den voorzitter aan de oude. De heer J. La&uwen, die reeds acht jaar, onafgebroken voorzitter van genoemden coöperatie is geweest, stelt zich om gezondheidsredenen niet meer her kiesbaar. De hoer H. Kliinunen, voorzitter van den R. v. C. bracht een woord van dank aan den aftredenden functionaris, voor al hetgeen hij voor de Coöp. heeft gedaan. Dezs verkiezing is, tot een te houden volgende half- jaarlijksclie vergadering, uitgesteld. Bij de rondvraag werden door de leden nog middelen aan de hand gedaan voor wat be treft uitbreiding van de Coop „De Ster". Met een opwekkend woord werd tenslotte de goede bezochte vergadering gesloten. JUBILEUM Donder, dag 15 dezer is de exped-itiebaas A. G. van Wingerden 25 jaar in dienst bij H. G. Vermeulen, expediteur, alhier. GEMEENTERAAD. In de gisterenavond gehouden Raadsvergade ring was o.ni. ingekomen een voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan van 1245 voor uitbreiding van het buizen- en kabeiuet in Vlaard.-Ambacht. Dit wordt toegestaan. Bij punt 1 der agenda, het voorstel van B. en W. om in het vervolg ook strateif1" en we genbelasting te beffen voor die gebouwen, wei- te niet direct aan een openbaren weg gele gen zijn, doet de heer Buis (S. D.) het voor- Btel om voor die gebouwen de voile belasting te" laten gelden en niet, zooals B. en W. voor stellen de helft te heffen.. Dit voorstel wordt met 14—5 stemmen verworpen, waarna het /oorstel van B. en W. wordt aangenomen. Hierna is aan de orde de behandeling van de gomeentebegrooting en wordt begonnen met de algemeen© beschouwingen. Ais eerste spreker meldt zich aan de heer Niomantsjverdriet (C. H.). Spr. zou boven deze begrooting willen plaat gen „na 10 jaren", omdat voor het eerst na 10 jan-en wederom een sluitende begrooting ls ver kregen, terwijl vroegere tekorten konden wor den ingehaald of weggewerkt. Spr. is dankbaar doch niet voldaan. Zoolang Vlaardingen nog zoowat aan de spits staat met fle hooge belastingen, is er nog geen reden tot juichen. Spr, haait, het onderwijs behandelen de, de cijfers aan van de kosten per leerling 'over de laatste jaren en is dan van meening, dat het in het sectieverslag gedane verwijt, als zou het onderwijs belemmerd zijn geworden, geen stand kan houden. Juist voor de belangen van het onderwijs, hebben we ons de hooge belastingen getroost. Spr. merkt echter op, dat de groote stijging der kosten per leerling voor het U. L. Onder wijs de vraag doet rijzen, of hier niet gere organiseerd moet worden. Achtereenvolgens behandelt spr. dan ver schillende opinies en aanmerkingen uit het fectieverslag, inzake inkrimping van gemeente- personeel, hetwelk alleen hij de politie (van S9 op 31) heeft plaats gehad, inzake loonen, idle voldoende zijn, om daarna een uitvoerig be- Ëte houden over de bedrijven. Spr. trekt bij een vergelijking tusschan 1913 en 1927, it een massa cijfers om te bewijzen, dat de bedrijven ef goed voor staan en dat de meer verkregen winst ten goede is gekomen aan de loonen van het personeel. Sprekend over de samenwerking in den raad, is spr. van meening, dat nog steeds die samenwerking de beste ls, waarbij de verbon den partijen geleid worden door objectieve nor men van het Christendom en spr, wijst dan ook een samengaan met de S. D. A. P. beslist af, omdat de S. D. A. P. staat op historisch mate- rialistischen bodem. Waar bet dus geestelijke zaken betreft, is samengaan met de S. D. A. P. beslist ongelijk. Ten einde de rekening 1928 sluitend te maken raadt spr. aan het reservefonds B1 der gasfabriek, groot ƒ49.706,33, geheel aan te wenden voor den dienst 1928. Wat de uit te voeren werken betreft zegt spr., dat aan de rioleeiring in den Overbrugschen polder iets gedaan moet worden, doch niet eerder moet men overgaan tot bet stichten van een nieuw duur rioolgemaal, alvorens alle andere mid delen zijn beproefd. Een commissie uit raads leden en deskundigen zou hier goed werk kunnen verrichten. Tenslotte vraagt spr. het ejectriciteitsta- rief met ingang van 1 November, of desnoods met ingang van 1 Januari a.s. van 30 cent te brengen op 26 cent per K.W.U. De beer J. Hoogerwerf (S. D.) behandelt de wethoudE|rshenoeming, waarbij de S. D. A. P. door de burgerlijke partijen stelselma tig het haar toekomende wordt onthouden. Dit verbittert en spr. voert dan ook liever een open eerlijken strijd dan een onwaarachtigen vrede te aanvaarden. Spr. vraagt wat gedaan is met het onder wijs, waarbij boventallige leerkrachten noodig waren, doch niet zijn aangesteld 'en het insti tuut schoolartsen geen meerderheid kon vin den en behandelt dan nog een serie socialisti sche wenschen, die niet zijn ingewilligd, waarhij toch zeer en zeer noodzakelijke. Spr. deelt mede, dat vhij zal voorstellen de prijs voor licht- en kookgas met ingang van X Januari a.s. met 1 cent per kub. M. te ver lagen en als B. en W. niet spoedig met voor stellen komen tot verlaging van de electrici- teit, hij ook dienaangaande een voorstel zal doen. Ten slotte houdt spr. een beschouwing over de Christelijke beginselen der reebtsebe partijen, inzake de gemeentepolitiek. Da heer Reij (R. K.) wenscht speciaal te keuren, wat in 'de eerste sectie is gezegd n.l,, dat men het College niet wenscht te heoordeelen, daar hiervoor een tijdperk van vier jaren noodig is. Er wordt overgegaan tot beschuldiging en verdachtmaking zonder bewijzen. Spr. zou liever zieb,, dat broeders van eenzelfde partij (spr. bedoelt bier de A. R. en. de Vrijz. A. R.) eendrachtig samen werkten, inplaats van elkander hatelijkheden naar het hoofd te slingeren. Met de uiteenzetting in de Memorie van Antwoord over de uit te voeren werken kan spr. zich v.ereenigeif) evenzoo over die der gas- en el-ectriciteit en de gcmeenterelniging. Wat de tollen betreft zou spr. zich wel ver eenigen met het niet verleenen van reducties indiien de overname reeds in 1929 plaats vond, doch daar dit, wat de toll aan den Schiedamsche Dijk betreft, nog wel een paar jaar zal duren, vertrouwt hij dat het college de gedachte van abonnementen en reductie voor arbeiders en vrij doortocht van personen in ernstige overweging zal nemen, en met eventueele voorstellen zal komen, daar toch abonnementen en opheffing personentarief de controle vermAnderen en hef invoeren van boimenstelséls vergemakkelijken. Komende tot de volksvermaken zou een er kenning., dat de kermis, hier binnengehaald, geen gevaar voor het welzijn van Vlaardin gen ts, op haar plaats zijn. Dat do feestviering in oj>gewekte stemming verliep is juist door de kermis, want een opgewekte stemming is een kormiastemming en brooddronkenheid komt niet voor door da kermis, maar kan bij iedere feestviering voorkomen. Spr. vertrouwt dat er geen verandering zal komen, doch dat er wordt voortgegaan op den ingeslagen weg, zoo zelfs dat als vermakelijkheid geen schade brengt in moreel opzicht, de muziek In de café's 's avonds een uurtje langer mag spelen. De heer Koirperahoek (vrije a.r.) houdt eend- ge beschouwingen over de doorbraak naar het Westen en de Tiioleering. De heer Moerman (v.b.) zegt dat de liberale fractie zich gaheel aansluit hij de meening van het college, daar deze begrooting getuigt van voorzichtig noodzakelijk beleid. De heeV Jonker (a.r.) vindt dat Vlaardingen toont ook in de toekomst een zelfstandige ge meente te kunnen blijven en wijdt verder ee-ni- ge woonden aau de scheuring in zijn eigen partij, daarbij den heer Brouwer verwijtend, steeds vol venijn te zitten. De heer Buis (s.d.) acht het niet mogelijk het beleid van den oud-wethouder Roos geheel uit te schakelen, al moat dit niet opgevat wor den, als zou hij nog steeds „last van Roos hebben. Spr. behandelt den fiuanoieelen toe stand der laatste jaren en acht de stichting van een grondbedrijf alleszins noodig, nuttig en ge wettigd. Hij atelt voor een kleine Commissie te benoemen, bestaande uit raadsleden en des kundigen welke commissie voor de begrooting 1930 met eeu rapport moet komen. Tenslotte komt spr, sterk op tegen de telkenmale min derwaardige aanvallen in de Liberale wegwij zer, va® welke lieflijke uitingen spreker een kleine bloemlezing geeft. De heer De Heer (vrije a.r.) verklaart zich voor de verlaging van gas- en electrici.teit.sta- rleven en opheffing der metprhuur en houdt een. uitvoerig pleidooi voor het niet Invoeren van het kermts-idee. Spr. haalt hierbij aau een uitspraak van mr. dr. Deckers over de viering der Landdagen, waarbij alle kermisgedachte wordt geweerd. De hear Admirant (is.g.) komt eveneens op tegen hetgeen de heer Rey gezegd heeft ten op zichte van de feestviering. De heer Enters is voor uiting van feestelijke stemming op varjaardagen van ihet vorstelijk huis en spr. kan niet inzien, dat daarin iets kwaads steekt. Het publiek waardeert wat er geboden wordt getuige het overdrukke bezoek zelfs uiit andere plaatsen, terwijl van eenige wanordelijkheid of brooddronken beid geen sprake ls, getuige de rapporten der politie. Op 30 en 31 Augustus zijn meer dan 20.000 perso nen aanwezig geweest op het feestterrein van „Flardinga" en spr. vindt zulke dagen voor Vlaardingen noodig, omdat daardoor de mea. sclxen hier worden gehouden, hetgeen vooral voor den middenstand ook van belang ls. Hedenavond half acht komen de wethouders aan hat woord. k REEDS VIJF BEDDINGS BOOTEN OPGEPIKT. Het aantal overlevenden nog onbekend- (Vervolg van Derde Blad, pag. 1) NEW-YORK, 13 November, (V.D.) Tot mid dernacht was nog geen enkele bevestiging ont vangen van de berichten, volgens welke alle opvarenden van het Britsohe s.s. „Vestris" met uitzondering van den marconist, zouden zijn gered. LONDEN, 13 November. (H.N.) Voilgens de laatste berichten uit New-York zijn de passa giers en de bemanning van de „Vestris" nog niet door de schepen, die zich naar de plaats van het ongeluk hebben begeven, gevonden. Den geheel en nacht hebben de schepen met schijnwerpers gezocht, doch npeh van het wrak, noch van de reddingsbooten iet3 kun nen ontdekken. In het geheel nemen 13 sche pen aan het opsporingswerk deel. Te Liverpool liep vanmorgen het gerucht, dat passagiers en bemanning gered waren, doch daar dit van andere zijde niet werd be vestigd, twijfelt men sterk aan de juistheid ervan. Dat de te hulp gesnelde schepen tot nu toe niets hebben kunnen ontdekken, kan uit twee oorzaken worden verkaard. Het is mogelijk, dat men aan boord van de „Vestris" de juiste positie niet heeft kunnen bepalen, in welk ge val het reddingswerk natuurlijk veel bemoei lijkt zal worden. Ook is het mogelijk, dat de reddingsboot-en, die van motoren zijn voor zien, zioh reeds van de plaats van het ongeluk hebben verwijderd. Hot weer is in den loop van den nacht heter geworden. De oorzaak van het ongeluk is nog steeds onbekend. Volgens sommige geruchten zou het schip een lek hebben gekregen, volgens andere zou de lading zijn gaan werken. Zeker is, dat het schip in den tijd van 4 uur ge zonken is. De kapitein en de marconist waren de laat ste personen, die hot schip verlieten. NEW-YORK, 13 November. (V.D.) De be richten, dat de opvarenden van de „Vestris" zonden zijn gered, worden niet alleen niet be vestigd, doch bovendien sterk betwijfeld. Zoowel het Japansehe s.s. „Ohio Maru" als do „Santa Barbara" en de „San Jnan" hebben gemeld, dat zij tevergeefs getracht hebben de reddlngsibooten te vinden. Verschillende radio-amateurs beweerden welIswaar, "berichten te hebben ontvangen, dat een deel der reddingsbooten Is gevonden, doch deze berichten zijn evenmin bevestigd. De „San Juan" is tot het invallen van de duisternis op de plaats van de ramp gebleven, zonder een lg teek en van leven te kunnen ont dekken. Het schip meldf. dat de zeer ruw en het uitzicht slecht Is. Er wordt op gewezen, dat de plaats, waar de „Vestris" is vergaan, bij de scheepvaart als zeer gevaarijk bekend staat. Op het oogenblik bevinden zich nog 8 oorlogs- en passagiers-schepen op weg naar de plaats van de ramp om te trachten de red dingsbooten op te sporen. NEW-YORK, 13 November. (V.D.) Ook he denmorgen vroeg waren nog geen berichten ontvangen, over de reddingsbooten van het ge zonken Britsche s.s. „Vestris". Aan het zoeken naar de booten nemen thans 14 schepen deel. De kapitein trachtte eerst door te varen, totdat het water in de machine-kamer drong en. ook de marconist niet meer In staat was berichten uit te zenden. Het schijnt wel vast te staan, dat de marco- nist met den kapitein als laatsten het schip verlieten, nadat tevoren alle andere opvaren den zich in de reddingsbooten hadden begeven. Aan boord van de „Vestris" bevonden zieh de Amerlkaansehe consul te Buenos Aires en zijn vrouw, de New-YorksOhe correspondent va.n de te Buenos Aires verschijnende „Nation" en versoheiden bekende automohielhandelaren. LONDEN, 13 November. (H.N.) Volgens een te New-York ontvangen radiobericht heeft een Amerikaansoh schip de reddingsbooten van de „Vestris gevonden en is het thans bezig, de passagiers aan boord te nemen. De naain van het stoomschip wordt echter niet gemeld. Nadere Vlinderlieden ontbreken eveneens. Een ander bericht meldt, dat de Amerikaan- sche oorlogsschepen „Wyoming" en „Davis" vannacht om 3 uui aangekomen zijn op do plaats, waar de „Vestris" is vergaan. Vannacht om 1 uur seinde het stoomschip „Santa Barbara aan de „Berlin" van den Norddeutsoher Lloyd, dat het op dat oogen blik wraJkhont passeerde, doch niets van red dlngsibooten zag. Bit bericht ls het eerste, waarin van wrakhout wordt gesproten, ter wijl alle andere schepen Tappoi-teerden, dat zij niets gewonden hadden. De „Santa Barbara had seinen van de Ber lin opgevangen, die zij echter niet kon ver staan. In tegenstelling met het officieele weerbe richt melden de schepen slecht weer. LONDEN, 13 November. (H.N.) Uit New- York wordt gemeld, dat het station der ma rine te Washington een radiotelegram van het stoomschip „Miriam" aan de „Berlin" heeft opgevangen, waarin de „Berlin" Verzocht wordt, ten spoedigste naar de plaats te ko men, waar de „Miriam zich bevindt, aange zien er nog reddingsbooten op zee ronddrij ven. De „Miriam" zelf heeft de inzittenden van reddingsboot nr. 5 opgepikt. NEW-YORK, 13 November. (V.D.) Tegen vijf uur hedenochtend (Amerikaansche lijd), deelde het departement van marine het volgen de mede: Het hulpschip „American Shipper" hat in de vroege ochtenduren op de plaats van de ramp is aangekomen seint: zagen roode licht,raketten op 37 gr. 19 min. NB. en 70 gr. 38 min. W.L. Uit dit heriolit zou men kunnen opmaken, dat enkele der schipbreukelingen, of wellicht allen nog in leven zij®. In dit geval zouden de raketten als een eer ste teeken van leven va u reddingbooten van het s.s. „Vestris" beschouwd kunnen wor den. NEW-YURK, 13 November. (V.D.) Naar het Radio Marine Station te Washington te 6 uur hedenmorgen (11.20 A'dam-itijd) mededeelt, heeft het s.s. „American Shipper" gemeld, dat het drie reddingbootea van het gezonken Brit sohe stoomschip „Vestris" gevonden heeft. Het aantal geredden is niet opgegeven. Het Franiscfhe stoomschip „Mirlam", dat ook da eerste reddingsboot vond, heeft te 11.87 (A'dam-tijd) de opvarenden van een tweede reddingboot aan boord genomen. Zooals bekend, bevonden zich aan boord van de „Vestris" 137 leden der bemanning en 209 passagiers. NOG EEN SCHIP GEZONKEN, NORFOLK (Virginia), 13 November. (R. O,). Een draadloos bericht van den reddlngspost te Kaap False, nabij Kaap Hatteras, meldt, dat een onbekend schip in do nabijheid is gezonken. De reddingsboot „Modoc", die wa3 uitgezon den^ om te trachten de passagiers van de „Ves tris te redden, ontving bevel terug te keeren en het onbekende schip ter hülp te komen, GUNSTIGER VERSCHIJNSELEN. Hevige aardschokken ROME, 12 November (VJJ.) Heden is de hevigheid van de uitbarsting van den Etna, voor het eerst sinds het begin iets minder geworden Het blijft echter te bezien of "dit het begin van het einde zal zijn, dan wel of het slechts meen tijdelijke Inzinking betreft. In ieder geval begint er thans weer een spoortje hoop te komen dat de plaatsen Nunziata en Giarre, die tot nog toe steeds ernstig bedreigd waren, gespaard zullen worden. De stroomsnelheid van de 'lava is heden ten zeerste verminderd. Terwijl deze gisteren nog met een snelheid van 20 tot 30 voet per uur voortstroomde werd vandaag slechts een derde van dien afstand per uur afgelegd. Prof. Ponte, directeur van het observatorium- van den Etna, heeft opnieuw de werkende kraters in een watervliegtuig onderzocht. Hij verklaarde, dat de uitgeworpen vulcanlsche stoffen zeer verminderd zijn, doch waar schuwt er voor op dezen grond te groots ver wachtingen te baseeren, daar fasen van ver minderde werkzaamheid, gevolgd door fasen van heviger werken bij alle vuleanische uit barstingen voorkomen. Een gunstig teeken is, dat er vandaag groote hoeveelheden rook uit den hoofdkrater van den Etna opstegen, een verschijnsel, dat bijna altijd het einde van een uitbarsting aankon digt. Prof. Ponte is echter van meening dat het nog wei twee tot drie weken zal duren voor de eruptie volledig uitgestorven ld. De situatie van Nunziata en Carrabba blijft sinds gisteren practiseh onveranderd. Onge veer de helft van het eerste dorp is verwoest, terwijl de rost, die op hooger gelegen tcwein gebouwd is tot nu toe werd gespaard. Toch wordt nog aan niemand toegestaan het dorp in te trekken, daar de toestand nog als uiterst gevaarlijk wordt aangezien, omdat de opgestapelde lava, die hoog optorent hoven de gebouwen ieder moment neer kan vallen, waar door binnen enkele uren het overblijvende deel van Nunziata verwoest kan worden. In Carrabba heeft de lava echter eerst den rand van de plaats bereikt en eenige der verste huizen vernietigd. ROME, 12 November. (V.D.) Nader verluidt omtrent de uitbarsting van den Etna nog het volgender In een interview met de „Giornale d' Italia" verklaarde prof. Ponte, dat binnen enkele dagen verwacht kon worden, dat de lava in zee zou stroomen. Een gevaar lijke explosie daarbij was niet waarschijnlijk:. In 1SC9 had de lava eveneens de zee bereikt en toen waren er alleen stoomzuilen ontstaan. Dit verschijnsel zou, daar de explosie ditmaal heviger was, waarschijnlijk in meerdere mate optreden. In den bovenloop van de lavastroom vormen zich nieuwe zijstroomen, die de tot nog toe ge spaarde woningen bedreigen. Maandagmorgen vroeg zijn aardschokken bemerkt, die heviger waren dan dien van Zaterdagavond. Men ka® van tuberculose g-eneze®, maar het vergt tijd en geduld. Hoe eerder gij uw huisdokter raadpleegt, hoe gTooter kans op herstel gij hebt. Kleine wonden genezen vlugger en beter dan groote. Droge hoest, gebrek aan eetlust, spoedig* vermoeidheid, vermagering kunnen bedenke lijke verschijnselen zijn. Degelijk onderzoek door en voorlichting van een geneeskundige ls dan noodig. Richt U in geen geval tot een kwakzalver GEZONDHEIDSRAAD. UITZENDING OP DE JUISTE GOLFLENGTE Het Bureau van de Union de Radiophonie de Genève, dat te Brussel een eigen laboratorium heeft, geeft maandelijks een bericht uit, waar in vermeld staan de stations, die zich niet aan de golflengte hebben gehouden, welke hun ls toegewezen. Hilversum, dat eenigen tijd geleden ook op de zwarte lijst stond, heeft thans blijkbaar goed opgepast. De Fransche stations Lyon, Lille-P.T.T. en Bordeaux-P.T.T. hebben het echter verbruid en kregen evenals het station Bremen en enkele Russische zenders een waar schuwing om op de juiste zendgolf te letten. UITBREIDING TRANSATLANTISCHEN TELEFOON- EN TELEGRAAFDIENST. Volgens een bericht van de American Tele phone en Telegraph Company zal een stuk grond, zeven mijlen ten noorden van Trenton N. Y. gelegen, worden bestemd voor de uit breiding van den transatlantischen telefoon- en telegraafdienst. Met de vervaardiging van het nieuwe materiaal zal een aanvang gemaakt worden, zoodra de plannen voor het nieuwe station voltooid zijn. Vast staat reeds, dat men een antenne-systeem van 4500 voet lengte in gebruik zal nemen. Be halve een installatie voor het langegolfverkeer, zullen er te Trenton drie kortegolfstations wor den gebouwd. Deze zullen Gebruikt worden, als de verbinding onbetrouwbaar is op de lange golf. HET SEMINARIE TE RIJSENBÜRQ Wat de collecten voor de uitbreiding opbrengen In de kerken en kapellen van het Aartsbl dom werd, Zondag, een schrijven voorgeleze van den Aartsbisschop, Mgr. H. v. d. Weterlni waarin dank werd gebracht aan de geloovlge voor hunne giften, ten behoeve van de uitbre ding van het Groot-Seminarie Rijsenburg. De collecten hebben ruim 200.000 opgei bracht, zijnde ongeveer 4/5 van de bouwkosten, HET NEDERLANDSCH ELFTAL Naar een nieuw systeem van samenstellenT Naar „de Courant" verneemt, zullen de Technische Oommissie van den Nederlandsche Voetbalbond en de Westelijke Elftalcommissie Woensdagavond a.s. te Amsterdam bijeenko men ter bespreking van de werkwijze van de Technische Commissie bij de samenstelling van het Nederiandisoh Elftal. Deze bespreking Is op een dezer dagen door de Westelijke Elf talcommissie gehouden spoedvergadering voor gesteld. DR. J. H. ABERSON Hedenmiddag had in de huipaula der Land- bouwkoogeschool te Wageningen, In een pu blieke Senaatsvergadering, de promotie plaats van den heer ptoL J. H. Aöerson, oud-hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool, tot doc tor in de Landbouwkunde, honbris causa. DOODELIJK ONGEVAL Een Duitsch dienstmeisje door een autobus gedood 1 Gisterenavond werd op den Biitschen straat weg bij De Bildt het 26-jarige Duitsche dienst meisje M. L., in betrekking bij een familie te Rilthoven, door een autobus aangereden. Z(| bekwam zoodanige verwondingen, dat zij na enkele oogenblikken overleed ten huize van den hovenier de Groot, bij wien zij was bin nengedragen. Het meisje had langs den Bilt- sohen straatweg in de richting Utrecht ge reden. Een autobus reed haar tegemoet, waar van de chauffeur opmerkte, dat zij niet op bet fietspad doch er naast reed. De chauffeur wilde nog iets uithalen, doch kon een botsing niet meer voorkomen met het reeds bekende gevolg. Hem treft waarschijnlijk geen schuld. Het lijk is per auto naar Utrecht overgebracht. Dj» po-lltie stelt een onderzoek in DE GESTRANDE .HSIN-TSCHI Door zeeroovers omringd Volgens berichten uit Shanghai is het Chi- neeache s.s. „Hsin-Tachi", dat bij het Tae-eiland la de nabijheid van Foetsj'ou aan den grond is geloopen, door ongeveer 20 piraten-schepen omringd. Het schip kan als verloren worden be schouwd, Indien de snelvarende torpedobooten, die onmiddellijk na het bericht van de stran ding zijn vertrokken, het niet tijdig bereiken. Aan boord bevinden zich ongeveer 900 Chi- neesclie passagiers, eenige, En gelachen en Amerikanen. De passagiers zijn op het Tao- eiland aan land gegaan, maar de inheemsch® bevolking neemt een uitgesproken vijandig* houding tegenover hen aan, DE OVERSTROOMINGEN IN BR. INDlë Zooals thans uit de officieele rapporten blijkt, zijn bij de overstroomingen in Oostenrijk Madras 6000 huizen, verscheidene straten en vel* spoorwegbruggen vernield. Het aantal menschen, djat om hat leven kwam, kon nog niet nauwkeurig worden vast gesteld maar is zeer aanzienlijk. VROUW IN EEN IJZEREN KOOI I OPGESLOTEN 1 In een dorpswoning in de nabijheid van Trient (Tyrol) deden agenten, door geroep om hulp opmerkzaam gemaakt, een merkwaar dige ontdekking. Aan het einde van een don kere gang bevond zich een ijzeren kooi, waar in een volkomen verwaarloosde en vermagerde vrouw onafgebroken weeklaagde. Uit haar gevangenschap bevrijd deelde de ongelukkige mede, dat zij door haar zwager en zuster sedert Juli opgesloten was. Men had haar door de tralies slechts spaarzaam voed sel verstrekt en haar verder aan haar lqjt overgelaten. Uit het verhoor, dat onmiddellijk afgenomen werd, bleek, dat de ongelukkige vrouw In Juli teekenen van zinsverbijstering had gegeven en dat haar familieleden haar opsloten om de onaangenaamheden en vooral de kosten van een verpleging in oen krankzinnigengesticht te vermijden. HAAGSCHE MUSICI TE KEULEN In de Kunstvereinssaal te Keulen hebben Zaterdag de Haagsche pianiste mej. Arendina ICroese en de Ie concertmeester van het Re sidentieorkest Sam Swaap met medewerking van de Keulsche altzangeres Frau Julie Klimmer boom een kamermuziekavond gege ven. TRAMBOTSING TE MAAGDENBURG Te Maagdenburg zijn door het weigeren der remmen twee tramwagens tegen elkaar gehotst. De inzittenden werden <1oot den schok van hun zitplaatsen geslingerd en voor een deel tegen de vensters gesmakt. Vijf hunner werden ernstig gewond. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM l Londen 12.07%, Berlijn 59.32, Parijs 9.73f België 34.61, Zwitserland 47.95, Amerika 2.49 Oostenrijk 35.05, Denemarken #6.39, Zweden 66.58%, Noorwegen 66.39 Spanje 4(f.15, Italië. 13.05.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3