Dinsdag 13 November 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. ENGELSCH SCHIP GEZONKEN KARDINAAL MERRY DEL VAL. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA DE UITSLUITING IN DE DUITSCHE IJZERINDUSTRIE DE TROONBESTIJGING IN JAPAIi CONFLICTEN IN DUITSCHLAND NIEUWE REGEERING IN ROEMENIë amf.rikaansce WOORDEN Het reusachtig conflict in de Duitsche ijzer industrie, tengevolge waarvan honderddui- den arbeiders op straat gezet zijn, bekeerscht Momenteel de gedackten der Duitschers. Er ls gisteren in den Duitscken rijksdag uitvoerig over gesproken. De minister van arbeid ver klaarde, dat de uitsluiting kier en daar al was toegepast voor ket begin van de laatste scheids rechterlijke pogingen. Bemiddelaar nocih minis ter hebben te laat Ingegrepen. De uitsluiting werd afgekondigd om een con flict met de arbeiders uit te vechten. De mi nister weersprak de meening der patroons als zou zijn scheidsrechterlijke uitspraak niet vol komen volgens de wet zijn gedaan. De patroons, aldus de minister, dragen de schuld der uit sluiting; ook de ernstige gevolgen daarvan ko- Men op hun rekening. Zij hadden wel hoogere loonen moeten betalen^ maar niet de hoogste. Trouwens, daarom ging het niet; het doel van de patroons is: heel de arbeidswetgeving te veranderen. De regeering zal wel degelijk over wegen of zij aan de uitgesloten arbeiders recht- streeksche principieele hulp zal verleeaen. Do katholieke oud-minister Stegerwald ver klaarde, dat de werkgevers een jaar geleden in een circulaire aangekondigd hebben, dat zij bij de eerste de beste gelegenheid den strijd zouden uitvechten. Tot dat doel hebben zij een strijdfonds van vijftig millloen mark bijeenge bracht. Zij hebben echter vergeten, dat in de Noord-West Duitsche ijzerindustrie de loo- hen al heel slecht zijn en de winsten der indus- friëelen zeer groot. Ook wat hun andere arbeidsvoorwaarden be treft, zijn de arbeiders van de Noord-West Duitsche ijzerindustrie in ongunstiger conditie dan de overige arbeiders. Toen in 1927, dus vijf en twintig jaar later, In Engeland ook In deze industrie de acht uren arbeidsdag zou worden ingevoerd, was het antwoord der werk gevers het stichten van een strijdfonds van vijftig millioen. De noodzakelijkheid van wij ziging van het huidig scheidsrechtstelsel wordt door allen erkend; afschaffing er van hebben echter zelfs de werkgevers op de conferentie bij den minister van arbeid niet durven eischen. Intusschen duurt de uitsluiting, die catastro faal kan worden, voort en het ergste is, dat nu weer $en arbeidsgerecht verklaard h'eeft, dat de patroons wèl mochten overgaan tot de uit sluiting. Inmiddels zouden er vandaag weer onderhandelingen beginnen. De Duitsche liberalen, wier minister Stre- semann binnenkort het herstelvraagstuk moet behandelen, vragen een sterke meerderheid waarop een regeering kan steunen. Wanneer het Duitsche parlement deze meer derheid niet kan vormen, verdient het elke critiek, welke op hem wordt geoefend. Waarom hebben de liberalen, door hun ver zet tegen de rechtvaardige schoolwet, het Cen trum en de nationalen die een meerderheid 5 konden helpen vormen, doen heengaan? Maar deze toeren zij overal hetzelfde: nationaal is liberaal en liberaal is sterk en eigenlijk alleen tot regeeren in staat. De nieuwe Roemeensche boeren-min is ter-pre sident Manioe verklaarde aan den correspon dent van de „Times" te Boekarest, dat het de eerste taak van de nieuwe regeering zal zijn de grondwet werkelijk uit te voeren en het be stuur van elk bederf te bevrijden. De bevol king van Bessarabië en andere noodlijdende gebieden zal door bijzondere maatregelen van de regeeving ondersteund worden. De buitenlandsche politiek, zal gevoerd wor den naar het inzicht van het geheele land. De regeering wil vriendschappelijke betrekkingen met alle naties onderhouden en Manioe ihoopt in het bijzonder de betrekkingen met Hongarije te verbeteren. Of hij dat bereiken zal, is een heele groote vraag. De AmerilMan.sclie president heeft op wapen stilstandsdag een rede gehouden waarin be weerd werd, dat Amerika geen stoffelijke winst uit den oorlog heeft getrokken en dat het zich nu wapent om oorlogen te voorkomen en zichzelf te verdedigen (tegen wie werd er niet gezegd). Wat de schuldovereenkomsten betreft, heb ben de Vereenigde Staten rekening gehouden met het betalingsivermogen van de sckulde- naarsstaten, doch zij wensehen de voorberei ding voor toekomstige oorlogen niet te finan- cleeren. Indien de Vereenigde Staten van de zijde van Europa grootere tegemoetkoming bij de devinitieve regeling der oorlogsschulden en bij de bespreking van de bewapening ont moeten, zal het vertrouwen van Amerika, om Europa krachtig vooruit te kunnen helpen, be langrijk versterkt worden. De president verdedigde de politiek der Ver eenigde Staten om zich niet ln Europeesche aangelegenheden te mengen. Wel sprak hij den wensch uit dat Europa het hooge peil van den Amerikaanschen levensstandaard zal hereiken. VLAAMSCHE ARBEIDER TOT ASCH VERBRAND In een kalkoven gevallen Onze Brusselselie correspondent meldt ons: In een cementfabriek te Autoing heeft zich een verschrikkelijk ongeluk voorgedaan: Twee arbeiders, de gebroeders de Smet, waren bezig langsboven met kleine wagons kalksteen uit te storten in een kalkoven, die gloeiend heet was gestookt. Op een gegeven oogenblik viel een der arbeiders tengevolge, van een ongelukkige beweging in den oven, zijn broer meesleepende, die trachtte hem tegen te houden. Het was onmogelijk een der ongeluk- kigen te redden, die tot asch zijn verbrand. EEN VERRASSING. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Een zekere E. de Roover uit de Lakenstraat, te Gent, kon het niet best meer met zijn vrouw vinden. Dies besloot hij maar een paardenmid del te gebruiken om er vanaf te geraken. Hij maakte haar wijs, dat zij hem naar Dron gen moest vergezellen, om er een bedrag van een paar duizend francs te ontvangen, dat hem z.g. toekwam voor den verkoop van een motor fiets. De vrouw ging mee, doch het berouwde liaar spoedig. Onderweg ontstond weer ruzie. Op een eenzame plaats gekomen langs de Leie, greep de man zijn vrouw vast en wierp haar in de rivier. Daarna ging hij huiswaarts. Doch groot was zijn verwondering, toen hij 's anderdaags bij den rechter werd geroepen en daar geconfronteerd werd metzijn .Vrouw. Deze had zich, ondanks het feit dat zij twee maal onder water was geraakt, weten te red den. Het eerste huis, waar zij na haar onver wachte bad aanklopte, was dat van een veld wachter, die haar 's anderdaags naar Gent bracht, met het gevolg dat men kent. De brutale echtgenoot werd dadelijk opge sloten. Zijn zilveren Kardinaalsfeest Men schrijft ons uit Rome: Zaterdagmorgen heeft kardinaal Merry del Val zijn zilveren feest met een H. Mis in de St. Jan van Lateranen, waar het feest van kerkwijding vandaag wordt gevierd, herdacht. De juhileerende kardinaal werd geassisteerd door de studenten der beide Pauselijke semi naries. Gisterenmiddag kwamen de leden der II. Congregatie van het H. Officie, wfarvan de ju hileerende kerkvorst secretaris is, onder leiding van den assessor, mgr. Nicola Canall, den kar- dinaal gelukwensehen. WAAR MUSSOLINI HEERSCHT DOOR ZIJN SCHOONZUSTER GEDOOD. Volgens de Berlijnsche bladen is Zondag avond in een café in de Bruederstrasse in Span- dau een ernstige misdaad geschied. De dochter der waardin raakte met haar van haar geschei den levenden man in twist en werd daarbij door hem bedreigd. Daarop wilde men den man uit het lokaal dringen. Hij werd evenwel handtas- telijk. In haar angst greep toen de zuster der vrouw een revolver en schoot twee schoten af, waarvan een den man zoodanig verwondde dat hij enkele minuten daarna overleed. WREEDE BANDIETEN. Een slachtoffer gepijnigd De „Schlesische Zeitung" verneemt uit Namslau: Bandieten, die in een auto reden, hebben alhier het echtpaar Rapke in zijn wo ning overvallen. De man werd met de beenen aan het ledikant vastgebonden, nadat hem een Prop in den mond was gestopt en hij geblind- doekt was. Daar man noch vrouw wilden zeg- gen, waar zij hun geld verborgen hielden, be gon een der bandieten den man in het dijbeen te steken en bracht hem niet minder dan dertig- steekwonden toe. Ten slotte wisten de schelmen 700 mark in «outanten machtig te worden, waarmede zij ontkwamen. In het nabijgelegen dorpje Dam- er Werd op soortgelijke wijze een overval ge noegd, De bevoegdheid van den fascistischen raad Men schrijft ons uit Rome: In den senaat worden op het oogenblik be sprekingen gevoerd over de bevoegdheid van den nieuw ingestelden „grooten raad", waarbij m een desbetreffende resolutie wordt gezegd: e nieuwe fascistische staat heeft zekere over eenkomsten met een andere, grootsclie, eeuwen oude instelling n.l. met de Katholieke Kerk, en wel deze, dat de nieuwe staat buiten de noimale organisatie der publieke macht nog een andere organisatie bezit, welke een groot aantal instellingen in zich sluit welke het doel hebben dezen staat nader tot de massa des volks te brengen en er zoo diep mogelijk in door te dringen, het te organiseeren en te hervormen, niet alleen het geestelijke, doch ook het economische leven der geheele natie. Uit deze hervorming werd de noodzakelijkheid ge boren een opperste orgaan te stichten, waarin alle krachten van het regime, al zijn organi saties worden samengevat, om op deze wijze een onderlinge tucht en een samenwerking van alle krachten te bereik, u. De inschijving voor de fastische partij Men schrijft ons uit Rome a se°r®tarls"generaal der fascistische partij A. Turati heeft nieuwe voorschriften nopens de inschiijving voor het lidmaatschap van de fas- cistische partij gegeven. In het vervolg moeten ook de universi teitsstudenten van te voren de fascistische scholing doorloopen, voordat zij tot dte partij worden toegelaten. De universiteits studenten beneden 18 jaar moeten of bun ouders liet wensehen of niet bij de groep der fascistische universiteitsstudenten worden ingeschreven. HET INTERNATIONAAL FILMINSTITUUT TE ROME De .ilgemeene ïegïementen goedgekeurd. ROME, 10 November. (B. T. A.) De beheers raad van het internationaal filminstituut heeft haar werkzaamheden beëindigd en heeft de algemeene administratieve, financieele en per- soneele reglementen goedgekeurd. DE „OPSTAND" IN MEXICO MEXICO, (stad), 12 November. (R.O.) Twee en dertig „rebellen" en twaalf federale sol daten werden gedood nabij Comala i.n den staat Collma. De „rebellen" hadden zonder sucees de stad Autlan aangevallen, doch werden achtervolgd en met groote verliezen op de vlucht gedre in. v.--- VERSCHILLENDE SCHEPEN TE HULP GEIJLD. Passagiers en bemanning gered? NEW YORK, 12 November. (V. D.). Hier werd bericht ontvangen dat het stoomschip „Vestris", metende 10.000 ton, zich 100 mijlen voor de kust van Virginia, bij zware zee in grooten nood bevond. De passagiers moesten van de reddingsbooten gebruik maken, aange zien het schip reeds naar een zijde overhelde. Van alle kanten begaven zich schepen naar de plaats des onheils om hulp te bieden. De „Vestris", een Britsch schip, was op weg van New York naar RIo i' j Janeiro. Behalve de bemanning bevonden zich 62 passagiers 1ste klas, 19 passagiers 2de klas en 45 passagiers 3de klas aan boord. Het Amerikaansche departement van marine te Washington gaf den opperbevelhebber der vloot opdracht, alles in het werk te stellen, om het schip tijdig te bereiken. Vier torpedoja gers en 6 patrouillebooten begaven zich naar de plaats van de ramp. Het Engelsche s.s. „Newton" en het Japan- sohe s.s. Ohio Mam" snelden eveneens te hulp. Het Duitsche s.s. „Berlin", dat zich op een af stand van 180 mijlen van de „Vestris" bevond, veranderde van koers en hoopte het in nood verkeerende schip van avond om 10 uur te he reiken. Alleen de kapitein, een deel van de beman ning en eenige passagiers bleven aanvankelijk nog aan boord. De „Vestris" zond vanmorgen noodseinen uit, die door de Amerikaansche radiostations werden opgevangen. Daar de positie van het stoomschip niet geheel zeker kon worden op gegeven, wei-den verschillende radiostations met peilingen belast om de juiste positie aan te geven. Verschillende schepen, o.a. het Engel sche stoomschip „Oorwin", het Duitsche stoom schip „Berlin" en het Japansche stoomschip „Ohio Maru", die de noodsignalen hadden op gevangen, snelden te hulp. Om 12.25 uur Amerikaansche tijd berichtte de marconist van de „Vestris", dat de „Ohio Maru" het schip had bereikt en in de buurt bleef, om de passagiers, die zich in de reddings booten hadden begeven, op te nemen. Nadat ook de bemanning door de „Ohio Maru" aan hoord was genomen, zonk het schip. Er waren 200 passagiers aan boord NEW YÓRK, 12 November. (R. O.). Volgens nadere gegevens had het s.s. „Vesters" 200 pas sagiers aan boerd en was het op weg naar Barbados. Toen het zijn hulproep uitzond gaf het als zijn positie op „37,35 Noord en 71/8 West". De oorzaak van den ramp NEW YORK, 12 November. (N. T. A.). Het s.s. „Vestris" was Zaterdagnacht nabij de kust in een storm geraakt, waarbij de lading ver schoof, zoodat het schip slagzij maakte. Een telegram, dat het stoomschip „San Juan" van de „Vestris" ontving, meldde, dat het dek aan stuurboordzijde reeds onder water stond en dat het schip onmogelijk verder kon varen. Er stond een tamelijk hooge zee. De reddende radio NEW YORK, 12 November. (N.T.A.). Om 12 u. 55 Amerikaanschen tijd begaven do pas sagiers van de „Vestris" zich in de booten. Om 12.25 was de radio-installatie van de „Vestris" nog in werking. De „Vestris" zonk 300 mijlen van Hampton- roads. In totaal waren er 350 opvarenden NEW YORK, 12 November. (V. D.). Een radiobericht van het s.s. „Davis" bevestigt eveneons dat het s.s. „Vestris" gezonken is. Allo opvarenden, ook de marconist, hebben tij dig het schip kunnen verlaten. Het aantal opvarenden bedroeg in totaal waarschijnlijk ongeveer 350. De reddingsschepen waren te Iaat NEW YORK, 12 November. (R. o.). Volgens een telegram, door de „Radio Corp of Ameri ca" opgevangen, heeft geen enkel schip ten slotte de „Vestris" tijdig gemoeg bereikt of schoon eerst geseind was, dat een Japansch stoomschip op de plaats des onheils zou zijn aangekomen. Het weer was tamelijk onstuimig, toen de 139 passagiers en de uit 210 leden bestaande bemanning in de booten afdaalden. Zijn de schipbreukelingen gered? NEW-YORK, 12 November. (N.T.A.) De pas sagiers en de bemanning van het verongelukte s.s. „Vestris", die zich, gelijk gemeld om 1 uur smiddags (Amerik. tijd) in de booten begeven hebben en het schip aan zijn lot moesten over laten, zijn tegen de verwachtingen in, die men op grond der van verschillende schepen ont vangen berichten koesterden, nog door geen schip opgenomen. Het weer nabij do plaats des onheils werd blijkbaar zoo slecht, dat de hulpschepen moeite hadden om voorwaarts te komen. Het e.s. „Santa Barbara" seint, dat het de schipbreukelingen niet vóór 7 uur 's avonds ge looft te kunnen bereiken. De marinekotter „Davis" gelooft op z'n vroegst om 5 uur 's middags ter plaatse te kunnen zijn. Het Duitsche s.s. „Berlin" poogt mot vollen stoom varend ,de schipbreukelingen te be reiken. Zou het schip niet voor het donker ter plaat se zijn dan zou dit de redding zeer verzwaren. Mededeelingen in den Ministerraad ROME, 12 November. (H.N.) De Italiaansche ministerraad heeft zich vandaag bezig gehou den met de maatregelen tot ondersteuning van do slachtoffers van de uitbarsting van den Etna. De minister van openbare werken deelde mede, dat tot nu toe 700 huizen onder de lava bedolven zijn en 5000 personen dakloos zijn geworden. Hij prees de moedige houding van de bevolking. De ministerraad besloot 600 te huizen voor dakloozen te bouwen tb stelae voor degene», JiMclëü üêST&cïên zï'ri WK faff '1,(565.000 lire beschikbaar. Geen crisis-uitkeering voor de uitgesloten Metaalbewerkers Zaterdagmorgen behandelde de arbitrage commissie van den oppersten verzekeringsraad te Dusseldorf in hooger beroep het geval, of de uitgesloten metaalbewerkers al of niet voor werkloozenuitkeering in aanmerking komen. Vanwege do principieele beteekenis van dit geval werd een beslissing niet genomen, maar verwees men de zaak naar den arbitrage-senaat van het rijksverzekeringsbureau. De arbitrage-commissie zelf was van mee- niug, dat een uitsluiting beschouwd moet worden als een strijdmiddel en dat daarom pa ragraaf 94 van de desbetreffende wet van toe passing is, volgens welke paragraaf geen uit- keering kan worden verstrekt. Ingetrokken eischen De vakvereenigingen van metaalbewerkers in het district Peine, die eenigen tijd geleden bepaalde looneischen hadden gesteld, zijn na langdurige onderhandelingen tot de erkenning gekomen, dat de huidige economische situatie de inwilliging van hun eischen niet toelaat en hebben bun eischen Ingetrokken. De afdeeling Peine van bet verbond van werkgevers heeft daarop harerzijds de reeds gegeven ontslagaan zeggingen ingetrokken. DUITSCHLAND, 12 Novembey. (R. O.). Na een beraaa', dat IV2 uur duurde, heeft het Ar beidsgerecht te Duisburg in het conflict in de metaalindustrie der groep Noord-West de vol gende uitspraak gedaan: Vastgesteld wordt, dat een tarief-overeen komst op grona' van de bindend verklaarde ar bitrale uitspraak van 30 October 1928 niet be staat. De kosten van het procés komen ten laste van de beklaagden. De waarde van het strijd-object wordt op een millioen Reichsmark vastgesteld. De proces kosten bedragen 600 Mark. Do uitspraak bevat voorts eenige overwegin gen, waarin de belangrijkste punten van het geschil worden aangeduid. Oneenigheid over de steun DUISBURG, 12 November. (V.D.) De gedele geerdenconferentie van den Christelijken me taalarbeidersbond heeft Zondag besloten de uit betaling der steungelden stop te zetten daar bekend, is geworden, dat de gemeenten 'bij de uitbetaling van steungelden aan de werkloozen rekening houden met de bedragen, die de arbei ders van de vakvereenigingen ontvangen. De bond heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd. De steun der gemeenten wordt betaald uit de' belastinggelden, waaraan ook de bij de arbei dersorganisaties aangesloten leden hun aandeel betalen. De a rbeiders moeten niet gestraft worden, omdat zij maatregelen hebben geno men zich persoonlijk tegen werkloosheid te beschermen. De conferentie heeft 'verder opnieuw vastge steld, dat naar haar meening de arbitrale uit spraak van den rijksminister van arbeid bindend moet zijn. Zij verklaarde zich bereid zich te onderwerpen aan arbitrage van onpar tijdige zijde. Het centrum veroordeelt de patroons HAMM, 11 November. (W.B.) De provin ciale partijdag van de centrumspartij, welke vandaag alhier werd gehouden, heeft na een beschouwing van den rijksdagafgevaardigde prof. dr. Schreiber uit Munster over „het cen trum en de politieke wereld in den winter van 19281929" een resolutie inzake de uit sluiting aangenomen, waarin wordt gezegd: De Provinciale partijdag van de centrums partij in Westfalen veroordeelt de houding vau de werkgevers der Noord-Westgroep, omdat zij ondanks de bindendverklaring van de scheids rechterlijke uitspraak de algemeene uitslui ting ten uitvoer hebben gebracht, voordat de verklaring van den volgens hun Inzicht twijfel aobtigen rechtstoestand een feit was. De partij dag verwacht van rijksregeering en wetgeven de macht ten spoedigste een initiatief Buiten dien eischt hij onmiddellijk ingrijpen van de regeering, opdat de vreeselijke nood, ln het gebied der uitsluiting, welke door den intre- denden winter nog wordt verscherpt, wordt geleen igd. Het arbeidsgerecht vóór de patroons DUISBURG, 12 November. (W.B.) De drie metaal-arbeidersbonden hebben aan hun leden een oproep gericht, waarin het o.m. heet: Het arbeidsgerecht te Duisburg' heeft het standpunt van den werkgeversbond, volgens hetwelk de scheidsrechterlijke uitspraak van 23 November niet rechtsgeldig was, aanvaard. De drie metaalbewerkersbonden beschouwen dit oordeel als een vergissing en zullen den weg van hét recht verder gaan tot het rijks- arbeidsgerecht toe. Het te Duisburg gevelde vonnis verandert aan den tegenwoordigen toestand niets. De vakvereenigingen zullen haar leden te gelegenertijd. instructies geven en verwachten, dat allen die instructies zullen opvolgen. HINDENBURG VERDEDIGT DEN EX-KEIZER Een verklaring over Wilhelm's vlucht De „Kreuzztg." publiceert de volgende mede- deeling van rijkspresident Hindenburg: ,,In een artikel „In het hoofdkwartier op 9 November" in het „Berl. Tagebl." beweert een voormalig Pruisisch officier, dat Z. M. de keizer en koning in overhaaste vlucht en uitsluitend gehoor gerend aan de wensehen zijner omge ving en de zorg voor zijn persoon naar Neder land Is vertrokken. In verband hiermede verwijs ik naar de in de „Kreuzztg." van 27 Juli 1919 gepubliceerde ge meenschappelijke verklaring van General- oberst v. Flessen, staatssecretaris v. Hintze, do generaals baron v. Marsehall en graat von der Schttlenburg en van ondergeteekende. Uit deze verklaring blijkt oncmstootelijk, dat het besluit van den keizer op raad van mij en van anderen eerst na pijnlijken zielestrijd is genomen en ten uitvoer gebracht, om de voort zetting van den oorlog of een burgeroorlog te vermijden en daardoor het vaderland nood en ellende te besparen". BELA KUN IN ROEMENIë GEKNIPT Volgens uii Erarest ,8 de com- Beta Kim uezer <5agen te Constantza &.ffirrés{«ercf. Hij was ln tot bezit van een be langrijken voorraad bankbiljetten. HEEL OUDE PLECHTIGHEDEN Voorlezing van het keizerlijk woord Over de troonbestijging van den keizer vSp Japan worden uit Tokio thans eenige nadere bijzonderheden gemeld. De journalisten, die voor het eerst in de geschiedenis bij dit soort plechtigheden wer den toegelaten, waren buiten de Keizerspoort opgesteld, direct tegenover den troon. Voor deze poort zagen zij op den voorgrond de tempelhof. Vier rijen banieren leidden den blik langs een avenue van kleuren naar de breede trappen van een tempelachtig ge bouw aau het Noordeind-e van den tempelhof. De banieren waren van purper, scharlaken en goudbrokaat. Vóór de banieren waren twee dubbele rijen gardesoldaten opgesteld in an tieke uniformen, vervaardigd uit kostbare stoffen in sprekende kleuren. Allen droegen zwaarden, met goud gemonteerd. Door de Zonnepoort in den Oostmuur en de Maanpoort ln den Westmuur trok een onafge broken stroom van dignitarissen, meest in zwart en goud. Langs de hooge veranda van de Troonsbe stijgingshal trokken dan degenen, die het voorrecht -hadden, onder hetzelfde dak te mo gen staan als de keizer zelf. Hier waren do prinsen, vreemde gedelegeerden en alle Ja- panneis, die het grootlint van één der ver schillende ridderorden bezitten, waarmee da hoogste diensten in den staat worden beloond, Al deze hooggeplaatsten trokken in stilte voort en het eenige blijk van organisatie werd' gegeven door een hofmaarschalk, die nu en dan zijn band omhoog hief. Aller oogen waren naar de Troonsbestij gingshal gericht. De hal was slechts met zij den versieringen in strengen stijl getooid. Een waarschuwende kreet kondigde do komst van den keizer aan. Al de gasten maakten een diepe buiging. De keizer, die op zijn troon had plaats geno* men, stond op, een soort priesterstaf in dë hand. Na een oogenblik van diepe stilte, daa'lde baron Tanaka, de premier, die bij den troon gestaan had, langzaam de 19 treden van de hal af en bleef staan op den grond: een een* zarae figuur, vertegenwoordigend tot volk van Japan, dat de keizer nu toesprak. Het keizerlijk rescript werd door hem met heldere stem voorgelezen. In dit rescript wordt o.a. gezegd, dat tus- schen souverein en volk een verhouding heerscht als tusschen vader en kinderen. Het volk wordt aangespoord, alle zelfzucht af te leggen en met den keizer te werken voor do moreele en materieele verheffing van de Ja- pansche natie, opdat „wij met een gerust ge weten de hemeische geesten onzer voorvaders mogen aanschouwen". In het stuk herinnert de keizer nog aan het werk van hervorming van zijn keizerlijken grootvader, die het volk een constitutioneels regeering gaf, en aan de voortzetting van dat werk door zijn keizerlijken vader. De keizer zelf, thans tot den troon geroepen, zegt zich maar al te zeer zijn gebreken be wust te zijn en daarom wenscht bij vurig, dat de geesten van zijn voorouders hem mo-; j gen besebermen en dat zijn millioenen gelief de onderdanen hem zullen steunen, opdat hij zijn heilige plichten moge kunnen vervullen op een wijze, het groote verleden niet onwaar dig. De keizer zegt te zullen trachten, het volk moreel en materieel te verheffen, zoodat e? harmonie eu tevredenheid onder zijn onder danen mogen lieerschen eu macht en welvaart het deel der natie zijn. Wat het buitenland betreft, zal de keizer trachten, vriendschappelijke relaties te ondef* houden met alle naties en aldus hij te dragen tot het behoud van den wereldvrede en de bevordering van 't welzijn der menschheld. Na deze voorlezing van het rescript doof den keizer beklom baron Tanaka weer de trap pen, stelde zich op voor den troon en las eeri antwoord-adres voor, waarin hij trouw beloof de aan de oude monarchie. De voorlezing van tot keizerlijke rescript en baron Tanaka's antwoord-rede waren de eenige „acten" der plechtigheid. Later werden de keizerlijke bevelen afge kondigd tot gratieverleening aan gevangenen en bet toekennen van onderscheidingen aart' vele onderdanen. UIT HET SOVJET-PARADIJS Woelingen op het platteland MOSKOU, 11 November (N.T.A.). Uit vele deelen -van Rusland worden botsingen tusschen boeren eii sovjetambtenaren gemeld. In een aantal bestuursdistrlcten moet een krachtige tegenstand van de boeren tegen de belastingambtenaren ten gevolge van belasting- verhoogingen en tegen de beheerders der ge socialiseerde goederen zijn waar te nemen. Ook moeten er brandstichtingen hebben plaats ge vonden. De sovjetorganen eischen strenge be straffing en verwijten den plaatselijken sovjet rechtbanken te groote lankmoedigheid. BIOSCOOPBRAND IN RUSLAND Verschillende kinderen het slachtoffer Naar uit Moskou gemeld wordt, is in liodiretsj in het gouvernement Woronetsj tijdens een kindervoorstelling brand uitgebro ken in een bioscooptheater, waarbij vele kin deren om het, leven kwamen. Het gelukte tot nog toe slechts negen verkoolde kinderlijkjes te bergen. De opruimingswerkzaamheden wor- den voortgezet. tiet juiste aantal der slachtoffers is nog ni^fc bekend. AMERIKA'S RIJKDOM Het aantal miilionnairs neemt toe WASHINGTON, 12 November (W.B). Een bewijs van de welvaart der Vereenigde Staten wordt gegeven door het feit, dat bet aantal personen, die een jaarlijksch inkomen van één millioen dollar of meer opgaven en waarop belasting werd betaald, in 1927 283 bedroeg. Dit is het hoogst genoteerde aantal, dat, ver geleken met het voorgaande jaar, een vermeer dering va» 52 beteekëüt, Evenwel is het aantal Inkomens van 5.000.00(1 dollar of meer van 40 in 1926 tot 10 in 19!$ gedaald. ...J tB&T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9