TTfUf n WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 VULKAAN EN VULKANISCHE UITBARSTINGEN WAT DE VESUVIUS LEERDt f>x M 1 vtk PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND SPORT EN SPEL voetbal. LUCHTVAART UITLOTINGEN. marktberichten. riviertijdngem. 1 a. DE 3IENSCH BEDWINGT DE GLOEIENDE LAVASTROOMEN Da uitbarsting van den Etna, zoo dielit in de nabijheid, in een land, dat menig onzer uit eigen aanschouwing kent, doet ons peinzen over den aard der waargenomen verschijnselen. In totaal telt de aarde ongeveer drie hon derd vulkanen, die min of meer In werking staan. Het is vaak moeilijk, om van uitgedoofde vulkanen te spreken, wijl 6ommige, die sinds menschenheugemis rustig zijn geweest, plotse ling beginnen te werken. De Kilimandsjaro o.a. kan men ais uitgedoofd beschouwen, doch ln zijn omtrek vertoonen zich nog steeds zwakke vulkanische verschijnselen. Verder ie het be kend, dat de Vesuvius, vóór de verwoesting van Pomipej.i, een met bosschen begroeide berg was. Ofschoon intusschen de aaadbevings- en de vuikanengebieden samenvallen, heeft de erva ring toch geleerd, dat de werkzaamheid dei- vulkanen volstrekt niet met die der z.g. aard bevingshaarden samenvalt, desondanks kun nen beide door dezelfde factoren veroorzaakt worden. De Duitsche geleerde piof. Meijer, die de groote uitbarsting van den Vesuvius in 1906 medemaakte, en dezen vulkaan ook jaren daar vóór had bestudeerd, deelde van zijn bevindin gen het een en ander mede, dat een begrip geeft van de werking van vulkanen in het al gemeen. Reeds in 1875 bezocht hij den Vesuvius voor het eerst, drie jaar na zijn laatste groote uit barsting. Sinds een jaar hadden grootere en kleinere erupties de uitbarsting aangekondigd, doch die trad desondanks zóó plotseling op, dat verschillende menschen, die zich tot dicht bij den kraterwand gewaagd hadden, door de lava werden verrast en gedood. De Vesuvius kwam direct na de groote uit barsting van 1S72 tot rust, in 1875 stootte hij nog slechts zwaveldampen uit. De kraterinzin king bleek een diepe ketel, met een doorsnede van eendge honderden meters. In 1903, drie jaar voor een andere uitbarsting, was zijn werkzaamheid geheel veranderd. Onophoudelijk, schier om de vijf minuten, von den kleitle erupties plaats. Donkere roolimas- sa's werden hoog in de lucht geworpen, tegelijk met brokken lava en steenen. De kratermond was veel kleiner geworden. Op den bodem be vonden zich drie gaten, waaruit de rook omhoog steeg. De aschkegel was veel hooger geworden. In 1905 bleek de lava den aschkegel doorbroken te hebben. Zes weken vóór de groote uitbarsting van 1906 stroomde de lava al in beduidende massa's uit. De werkzaamheid van den Vesu vius nam steeds toe. Hooge rookzuilen stegen op. Op Napels vielen benauwende asobregens neer. En onverwacht openden zich aan de Zuid-Oostzijde verschillende kratermonden. In den nacht van den zevenden op den acht- eten April vond de groote uitbarsting plaats. In j den geheelen omtrek viel een dichte asckregen. De Napolitanen konden den berg niet eens zien. De Vesuvius stootte een geweldige, een paar kilometer hooge rookwolk uit, waarin gloeiende bommen tot acht honderd meter hoog werden weggeslingerd. Onophoudelijk schoten bliksem stralen heen en weer, de rookwolken blauw en vaalgeel kleurend. De gloed van den krater- mond was diep rood. De berg scheen aan zijn rechterflank open gespleten te zijn. Een breede lavastroom ver deelde zich in verschillende armen. Toen opende zich de vulkaan ruim zes hon derd meter onder zijn top en witgloeiend stroomde een reusachtige stroom lava uit. De nieuwe krater wierp brokken steen van meters lengte in de lucht. De lava stortte als een wa terval de helling af. Gloeiende bonken rolden over elkaar, daverden ln snelle sprongen om- laag. Een schouwspel van indrukwekkende schoonheid, maar angstaanjagend. Eerst ver der naar beneden vertraagde de vuurstroom, maar hier flikkerden de vurige tongen telkens op, wanneer een buis of een wijngaard weid aangetast. De lava verspreidde groote hoeveelheden waterdamp en rook. De geheele omgeving werd er in gehuld. Spoedig kon men den Vesuvius nergens meer onderscheiden. Tusschen 1 en 2 uur 's nachts bereikte de tiitbarsting liaar hoogtepunt. Er volgde een geweldige ontploffing, toen trad er een betrek kelijke rust in. Alleen de rookwolk dwarrelde nog tot enorme hoogten op. Bij meting bleek haar hoogte dertien kilometer te bedragen. Na de catastrophe had de Vesuvius zijn vorm aanmerkelijk gewijzigd. -Hij was flink wat lager geworden. Van 1385 meter zakte de berg tot 1232 meter. De krater, die vroeger een doorsnede van zestig meter had, had daarna 650 meter mid dellijn. De geheele top van den vulkaan was letterlijk in de lucht geblazen! Aan de hand van deze waarnemingen is het den Duitschen geleerde mogelijk geweest, deze uitbarsting natuurkundig te verklarea. Uit het binnenste der aarde was de gloeiende massa steeds hooger gestegen, naar den mond van den krater toe. Daar ze steeds een menigte gassen met zich voert, hadden er kleinere uitbarstin gen plaats, die den aschkegel deden stijgen. De lava in den berg moest telkens meer stijgen, om een uitweg te vinden, doch de uitlaat werd steeds moeilijker, de druk in den berg nam ieder oogenblik toe. De kracht der vloeibare massa's werd grooter en grooter. Ze deden den berg tenslotte splijten. Maar hierdoor stortten de wanden van den krater ineen. De wegvloeien de lava had een groote open ruimte overgelaten. De gassen in den berj; vonden echter hun uit laat versperd, doclr baanden zich tenslotte toch een weg en ze brachten een ontploffing teweeg, die heel den top van den Vesuvius neer wierp op een stadje van 15Ö00 inwoners, Otta- jano, benevens op verschillende dorpen. Het was volbracht De kracht, die de lavamassa's omhoog drukte, is echter nog onbekend. Vulkanische uitbar stingen hebben intusschen niet alle het zoo juist omschreven karakter. Ofschoon in den Etna thans wel hetzelfde plaats vindt, weet men het niet met zekerheid, daar alle toegangswegen tot den top zijn afgesloten. Men kan slechts vanuit een vliegmachine uiteraard onnauwkeu rige waarnemingen doen. Maar één gevolg is hetzelfde: de vernieling van geheele steden en dorpen en de tragische vlucht van jammerende dakloozen. De Etna is daarbij van een gecompliceerder opbouw. Er zijn plaatsen, waar zich tientallen kraters bij elkaar bevinden en er ontstaan tel kens nieuwe openingen. Hierdoor heerscht er de grootste onzekerheid omtrent de dingen, die ge beuren zullen. Volgens de deskundigen zal deze uitbarsting van langen duur zijn. Mogelijk heeft ze een geleidelijk verloop, maar ons onbekende machten kunnen onberekenbare effecten teweeg brengen. Een verheugend verschijnsel is het, dat de mensch geleerd heeft, zich in zekere mate ook tegen dit gevaar te weer te stellen. Door dam men poogt men de lavastroomen, die zich ge makkelijk laten afleiden, een andere richting te geven, zoodat ze zonder al te groote schade aan te richten, naar zee stroomen. Tevens voor komt een systematische, door de autoriteiten geleide ontruiming van het bedreigde gebied, gelijk thans bij den Etna gebeurt veel ongelukken. In het algemeen kan er veel voorkomen wor den door een nauwkeurige observatie der vul kanen. De Vereenigde Staten, Nederlandsch- Indië en Japan staan, volgens Prof. Dr. H. Reck, van het Geologisch Instituut der Berlijn- sehe universiteit, vooraan ln de organisatie van den afweer van vulkanische rampen. Natuurlijk heeft ook Italië zijn observato riums, waarin geleerde vuikanologen de werk zaamheid der vulkanen bestudeeren. Men was op de Apennijnen zelfs van plan, de krachten van den Etna economisch te benutten. Maar hiervan zal voorloopig wel niets komen, nu de oude reus het op zijn heupen heeft gekregen EEN MONUMENT VOOR EEN EDELMOEDIGE >11011" Twee kardinalen "bij de onthulling. Men schrijft ons uit Rome: De kardinalen Bisleti en Laurenti zijn naar Castelnuovo Pogliano bij Milaan vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een monument, dat daar is geplaatst ter na gedachtenis van de voor eenige jaren overle den prinses Sforza-Pallavicini. Deze rijke dame liet haar heeie vermogen en bezittingen, ook bet kasteel waar zij leefde, na aan den Paus voor goede werken. In het kasteel is thans gevestigd een hoogesehool voor zusters van allerlei congregaties, die zich aan het onderwijs wijden. In Italië moeten allen, die middelbaar onder wijs geven, een diploma voor hoogere studies behaald hebben. De verschillende onderwijs congregaties kunnen nu hare toekomstige leei aressen naar Castelnuovo Fogliano sturen, waar zij het kloosterleven kunnen blijven be oefenen en tegelijk hoogere studies maken. Im mers de Katholieke universiteit van Milaan, die het jus promovendi heeft, heeft het klooster der zusters geadopteerd en de professoren der universiteit gaan er wekelijks een paar uren les geven. Als onderwijs-inrichting staat het instituut onder de H. Congregatie van Seminaries en Stu diën, waarvan kardinaal BIsleti prefect is, en als klooster staat het onder de H. Congregatie der Regulieren, waarvan kardinaal Laurenti prefect is. ha*rwikai<Unalen WÜden e€n bl'ik van dank baarheid geven aan de nagedachtenis der edele stichteresse van het instituut, door tegenwoor dig te zijn hij de onthulling van het monument, voor haar opgericht. Een overzichtskaartje van de voornaamste vulkaangebiedcn en aardbevingscentra. op aarde OVERWERKVERGUNNING VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. In verband met de aanstaande feestdagen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken "worden vervaar digd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 19 November tot en met 5 December 1928 op werkdagen, en bovendien op 21, 22, 24, 28, 29 en 31 December 1928: lo. in afwijking van het bepaalde in art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919 de werktijd van de in hunne onderneming werkzame bakkers gezellen per dag met ten hoogste twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd 2o. in afwijking van het bepaalde in de ar tikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 door de in hunne onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren pen- dag en 55 uren per week arbeid wordt ver richt, onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd deaer jongens in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. de betrokken jongens, indien zij op Za terdag na 1 uur des namiddags arbeid verrich ten, in dezelfde week hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, het zij op Maandag voor 12uur des namiddags geen arbeid verrichten. Voorts heeft de minister vergund, dat ln broodbakkerijen in alle gemeenten d.es Rijks: lo. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaal de in artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, bakkers ar beid wordt verricht; a. op Woensdag 5 December 1928 tusschen 2 en G uur des voormiddags; b. op Maandag 24 December 1928, en c. op Maandag 31 December 1928, telkens tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur des voor middags; een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor wel ke eene vergunning, als bedoeld in art 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend reeds in den nacht van Dinsdag 4 op Woens dag 5 December 1928 om 12 uur met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; en voorts onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar op de onder b en'of c genoemde data van deze vergunning woTdt gebruik gemaakt, op Dinsdag 25 en Woensdag 26 December 1928 en/of Dinsdag 1 Januari 1929 geen arbeid wordt verricht d. op Donderdag 27 December 1928 tusschen 4 en 6 uur des voor middags, of, indien inge volge liet bepaalde ln artikel 35, tweede lid. onder e of f, der Arbeidswet 1919 om 5 uur des voormiddags met den bokkersarbeid mag wor den begonnen, tusschen 3 en 5 uur des voor- middags. Bovendien mag, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke eene vergunning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend, op dien dag gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkeraarheid mag aanvangen, arbeid, be staande in het gereedmaken van deeg en ovens, wordt verricht; 2o. door bakkersgezellera, in afwijking van het bepaalde in art. 40, eerste lid, der Arbeids wet 1919, op Maandag 24 en Maandag 31 De cember 1928 gedurende ten hoogste 10 uren arbeid wordt verricht, tenzij een coupon, ais bedoeld in artikel 35, tweede lid, onder b. der Arbeidswet 1919 tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie, in welk ge val de werktijd ten hoogste 13 uren mag be dragen. AMBTSAANVAARDING DR. BUFFIN Dr. J. M. Buffin leeraar aan het gymnasium te Leiden, vanwege het Leidsch Universiteits- fonds benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere Fransehe letterkunde aan de Leid- sche universiteit zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van eene rede op Woensdag 19 December des namiddags 2 uur in bet groot auditorium der universiteit. INHALEN VAN ARBEIDSTIJD. Voor fabrieken, waar op 24 en 31 Decembei niet wordt gewerkt. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeden daarvan op 24 en/of 31 December 1928 geen arbeid wordt ver richt, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919 vergund het aantal daar door verzuimde uren tot een maximum van rasp. 17 uren, te doen Inhalen op de eersto vijf werkdagen der weken, vallende in het tijd vak van 26 November tot en niet 29 December 1928, met dien verstande, dat, indien het inha len. één dag verzuim betreft, de werktijd per dag ten hoogste 9 uren, en indien twee dagen verzuim wordt ingehaald, de werktijd ten hoogste 9 y2 uur per dag bedraagt. OVERTREDING INVALIDITEITSWET. Een arbeider, die naam en adres van zijn werkgevers niet wil opgeven De kantonrechter te Amsterdam veroordeelde den aTbelder M. J. m V. aldaar wegens weige ring van inlichtingen'omtrent namen en adres een van de werkgevers, bij wie hij werkzaam was geweest, tot een geldboete van 15.- subsi diair 10 dagen hechtenis. BRUG- EN VAARGELDEN IN Z.-HOLLAND Het prov.-blad van Zuid-Holland bevat het besluit van Ged. Staten dier provincie tot afkondiging van vier besluiten der Staten tot het doen vervallen van de verordening op de heffing van bruggeld voor den overtocht van de brug over de Oude Maas met ingang van 1 Januari 1929 en tot wijziging der verordenin gen op de heffing van. rechten voor het beva ren van het scheepvaartkanaal tusschen Rijn en Schie en voor het overzetten over dat kanaal met de schouw aan den Hofweg, voor het opha len va» de brug over d«n Rijn te Alphen aan den Rijn en voor het bevaren van de Gouwe, Gisteren kwamen de Provinciale Staten van Zuid-Holland in tweede gewone zitting bijeen in het gebouw der Eerste Kamer. Nadat de voorzitter, Jhr. mr. H. A. van Kar- nebeek, de zitting in naam der Koningin en met gebed had geopend, werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De voorzitter heeft vervolgens eenige woor den gewijd aan twee leden, die sinds de vorige zitting aan het college zijn ontvallen, en wel den heer Van Aaltent die door den dood uit een werkzaam leven is weggenomen,, en den heer Rutgers, die naar elders is vertrokken, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar. Hierna werd overgegaan tot de installatie van de opvolgers van genoemde heeren. De heer Hoogendijk (vaeature-Rutgers) leg de den eod af, terwijl de heer Sohilthuis (va cature-van Aalten) de belofte aflegde. De verschillende agendapunten werden ver volgens afgehandeld, overeenkomstig de voor stellen van Ged. Staten. De voorzitter stelde ten slotte voor, dat de Staten opnieuw zouden bijeenkomen op 27 No vember. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) achtte 'm termijn van 14 dagen te kort voor een goede voorbereiding van <Ja voorstellen en stelde voor de volgende bijeenkomst over een maand te houden. De beer Schaper (S.D.A.P.) sloot zich hierbij aan. Het voorstel-van Voorst werd ten slotte ver worpen met 45 tegen 31 stemmen, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot tot 27 No vem/ber des morgens te 11 uur in het gebouw der Eerste Kamer. DIOC. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. De volledige uitslagen van Zondag 11 Novem ber zijn als volgt: le klasse. A: G.V.O.The Unity 22- Wilskracht 2De Meer 2 41; P.V.C.B.N.E.A. 12; B: Sant poortR.K.V.Z. 5—1; H.B.C. 2—India 5—2; Geel-WitConcordia 2—5; C: V.G.M.—D.H.L. 2 0—2. 2e klasse. A. Vitesse—A.R.C. 20; B: St. LouisRoda 0 SWilskracht 3Volendam 2 24; N.V.A. Purmerend 10: C: Santpoort 2D.E.S. 61Onze Gezellen—Victrix C—0; D: V.V.L. L. en S. 2 2—3; V.A.P.—A.V.V. 5—1; V.A.C. Wilhelmus 27; E: Aeolus—Duiven 2 32; Donk 2—St. Lodewijk 53. 3e klasse. A: ViosA.R.C. 2 5—2; S.V.W.—G.V.O. 2 3—2; B: V.I.C. 2—N.V.A. 2 0—0; C: Amstel- dük—The Unity 2 6—1; De Meer 3—V.V.A. 2 7—0; D: T.Y.B.B. 3—Alliance 1 3—6; Teylin- gen 2—Santpoort 3 1—4; Geel-Wit 2—B.S.M. 1 3—3; E: D.V.O.—O.V.V. 0—0; S.N.A.—Lei den 2 4—2; F: Graaf Willem 3—Geel-Zwart 1—4; Wilhelmus 2—H.V.C. 0—1; G: Spartaan 3—Aeolus 2 0—1; Celer 2—S.G.V. 0—3; Excelsior 3—M.S.B. 5—0; Donk 3—T.O.G. 3—3. 4c klasse. A: A.R.C. 3D.E.M. 3 11? B: Amsteldyk 2—S.E.V. 40; The Unity 3—St. Louis 2 6—0; N.E.A. 2—N.V.Z. 2—2; N.V.A. 3—Z.P.C. 3 1—5; C: Roda 2Zwaluwen 4 60; Z.P.C. 2S.V.F. 32; Purmerend 2D.O.S.S. 2 5—1,; P.V.C.B. 3 Wilskracht 4 26; D; V.V.F.R.K.V.Z. 2 3—6; Victrix 2—H.B.C. 3 2—2; T.Y.B.B. 4 Alliance 2 110; D.S.S. 2—Santpoort 4 6—1; E: O.V.V. 2—B.S.M. 2 4—2; Teylingen 3—V.V.L. 2 40; D.O.S. 2D.V.O. 2 30; F: A.V.V. 2 Westlandia 2 0—0; H: Excelsior 4—St. Lodewijk 3 32; Duiven 3S.F.D. 40. 5e klasse. A: P.F.C. 5—V.A.C. 2 2—2; Geel-Zwart 2— Westlandia 3 1—1; D.H.L. 4—S.D.S. 2 5—2; P.F.C. 6—Valkeniers 2 3—3; B; S.F.L. 2— D.O.N.K. 4 3—2; Duiven 4—Celer 4 1—7; Spar taan 4—St. Lodewijk 4 2—0; S.G.V. 2—T.O.G. 2 5—1. DE H.N.A.E N. OP DEN TERUGWEG Te Bagdad aangekomen Bij de K. L. M. is van de bemanning vap het vijfde vliegtuig, thans op de terugreis naar Nederland, een telegram ontvangen, 'meldende, dat het vliegtuig om 6 uur, plaatselijkem tijd, uit Bender Abbas vertrokken, te 9.30 pi. tijd, te Bnshir is aangekomen, vandaar te 10.15 weder is vertrokken en om 14.30, pi. tijd, te Bagdad ie aangekomen. Alles is in orde. Aankomst op Schiphol. Da directie der K.L.M. deelt het volgende mede: Nu het postvliegtuig H.N.A.E.N. heden te Bagdad is aangekomen, kan verwacht worden, dat het morgen, 14 November, te Constanti- uopel arriveert. Zijn -de weersomstandigheden gunstig, dan zou dus het vliegtuig Vrijdagavond, vermoede lijk na zonsondergang op Schiphol kunnen aan komen. Echter zal waarschijnlijk de afstand ConstantinopelAmsterdam in verband met de weersgesteldheid op deze route, niet in twee dagen kunnen worden afgelegd. Op welken dag en welk uur echter ook de aankomst op Schiphol zal plaats hebben, het publiek is er welkom en zal kosteloos van deze aankomst getuige kunnen zijn. FONCIèRES ET COMMUNALES 1927. Trekking van 10 November 1928. No. 590.551 is betaalbaar met frs. 250.000. No. 1.633.743 met frs. 30.000, No. 1.977.830 met frs. 25.000, No. 1.846.562 en 1.971.527 met frs. 5 000 No. 238.410, 827.025, 960.719, 1.047.857, 1.166 711 1.271.296, 1.427.017, 1.678.264. 3.710.191 en 1.797.180 met frs. 1.000. Voorts zün 50 nummers betaal baar met frs. 500. COMMUNALES 1920. Trekking van 10 November 1928. xtNo- 1-983.571 is betaalbaar met frs. 500.000, - 06 met frs- 106.000, No. 1,793.999 met frs, 60.000, No. 300.701 met frs. 10.000, No. 793.851 en No. 1.695,318 met frs. 5.000. Dertig nummers zün vervolgens betaalbaar elk met frs. 1.600. ROTTERDAM, 13 November. (Codn. Tuin bouwveiling „De Zuid-Hollandscho Eilanden* G.A Spruiten le soort 8—14, 2e Soort ƒ5.1, ,60, uien 25, Bergamotten le soort ƒ16— 21, -e soort 914, Armgaard le soort 2024 ?s so°rt f 111S> Present van Engeland le soori 1-8, 2e soort ƒ22. Louwtjesperen le soort ƒ21 -e soort ƒ13, Campagners le soort 16—22. '2? soort 1116, Bellefleurs le soort 2733, 2< soort ƒ1620, Wijnperen le soort ƒ29—3.1, 2« soort 2028, goudreinetten le soort 2S—46 2e soort 21—26, Comtesse de Paris le soori ƒ-■ 0—27, 2e soort 14—18, Jodeperen le soor< 19—22, 2e soort ƒ17. .alles per 100 kg., andijvie le soort 1.702.40, 2e soort 1.201.60, savoy? kooi 2.906, groene kool 2.904.9i,, bioem- 7°0i„l6 soort 14, 2e soort ƒ4—10, roode kool -.607.70 per 100 stuks, prei f 1.605.C0, knol selderij 5—25 per 100 bos. Black Alicante ƒ42 —46 per 100 pond, boerenkool 17—35 et. per kist. HANS WEERT, 13 November. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM; st. Telegraaf 15; Ideaal; Cor. nel iaExcelsior; Jannigje; R.W. 6, Wieman!! Theodoor Elize, Kroezen; Fraternité 1, v. d» Kreke; Christina, Oppeneer; Adriaan. van Doo- dewaard; Amandus, Schoenmakers; St. Michael, Peters; IIANSWEÊRTExatention, Duwelf hTeodeila, de Clerck; Louisa, de Wilde- st Zoej Flore; DORDRECHT: Prins Willem 1, de Dek,' ker; Tijd zal 't Deeren, de Rijder; st. 2 Ge- Zusters; Luik 15, Vertooren; Keo, Meckel; An- mar the, Stegers; SWA LEEN: st. Betsy; DEN HAAG: Marie, de Beer; VEGHEL: st. Elisa/ beth; ALKMAAR: Rival, Koster; II. I.- AM* BACHT: Godefridus, Kiëboom; DIRKSBAND! st. Joseph 4; DREISCHOT: 4 Gebroeders, van Dijk; VIANEN: st. .Tannetje Adriana; KAM, PERLAND: st. Rehoboth; WEMELDINGE: st, Les cinq frères; ZWOLLE: st. Stad Zvvollef ALPHEN: st. Sympathy; AMSTERDAM: Ja, rima, Jorens; Marcel Adolf, de Roeck; DELFT! Maria, v. d. Pluym; SCHENGEPOLDER: st. Q Gebroeders; KORTGENS: st. Tijdstroom; ROS, SUM: St. Joseph, Diepenhorst; WEMEBDINV GE: Avontuur, Goeseye; HOORN: Op Hoojj van Zegen, v. d. Adel; WOLFAARTSDIJKst 2 Gebroeders. pUIPSCHLAND: La Madeion, Wenz; SaheL Kissel; Jen Nette, Goedgezelschap; Van Leriu9, Herinx; Auvergne, August; Hamal, v. d. Krans/ Arbon, Verberght; Filia Rheni, v. d. W'tjgerdj Zorg en Vlijt. Groenhof; Jeanne, Westerlinckf' D.A.P.G. 5, Leuthner. BELGIë: st. St. Antoine; Clement Joseph)! V eiandering'; Maathe Elisabeth; Frobenlusf - Dirkje; Amstel 5; Nieuwe Zorg; Risico; ResoJ luto 2; Julia; Broedertrouw 9; Risico, van Holt)! Janna, Kielen; Gerda Eva, Hagen; Emile Claus, Bauwens; Teirma, Teirlinck; Pharailda, d« Mayer; Baden 11, Laubach; Noordster, Kruizeji Badenia 21, Winter; Scaldis 1, Rocktus; 3 Ge-S broeders, de Bruyn; Coöperatieve 3, Duut; RenêJ Stobbeiair; van Dijk. de Jong; Mathilde, v. di Weyer; Jugus, Deurlo; Adrianus, Verschureii Justine, de Reus; Morgenster, Rycquart; Chari-4 tas, Oosse; Dankbaarheid, van Eek; Brabo 31,' van Galen; Mannheim 26, Lohman; Desiré, de Decker. LOBITH, 13 November. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: s. Harmonie, s. Buffon, s. Fiat: 13, s. IC. Vaart 9, s. Gerard, s. Wesselina, s.:; d'Alembert, s. Jacobus, s. Haniel 3, s. Katla, s. Govert, s. Cornells Adrianus; Dopping 4, Lesageft Binnenvaart 2, Klap; Rudolf Otto, de Bruin)!) Triton, Zimmerman; Penelope, Hay; Harpen 16-1 Dumont; Maria Gertrud, Jager; Elisabeth, Toos-e ten; Senior, Havers; Edison, Kaufer: Ki-onosw Wunderle; Elisabeth, Engelsman; lvriemhilde? Schumacher; Johanna 2, Vehrlng; Caub, Rit-? hof; Fritz, Heckhof; Ansgar, Haas; Babettë,! Fen'del; Alwin Clara, Oechs; s. Sambre; Nep tun,;1 Goob; s. Willem 3; Koeln 47, Eichel; Koeln 50,11 Gold; Credo, v. d. Pluym; Penelope, Hay; Prins der Nederlanden, Verhagen; s. Lydia; s. Ideaal;]1 Johanna, de Haas; s. Linden 5; Johanna Wilhelm,-' de Does; s. Theo; s, Edmund; s. Antonio; Eld or; s. .Tapico; s. Cornells; s. Industrie 7ft s. Kronos 1; s. Roelfina; s. St. Bucliloh 5ft s.-Paul; s. Ludwig; Benediota, Cornellssen; Elwi,', Walckee; Charmen, Brehm; San Antonia, Pau-l wer; Servatia 5, Lachniet; Einigkeit, SchSnauft AMSTERDAM: Columbus 2, Bode; Emanuel, Swinkels; Wijkdienst I, v. d. Toom; -s. Does- wijk; Wijkdienst 15, Poppelier; s. Winterswijk; Themar, v. d. Horst; Fortuna, Fiom; Ideaal; Oudakker; Gutrune, Baak; Gotelinde, Pb Le- schore; W.T.A.G. 80. Runkei; Cem 1, Joep: Ba den 43, Klenk; Mannheim, Wehner; REN CUM:' Maria, Schaden; PERNIS: Overlading,. P'.atz; GRONINGEN: Hoop op behoud, ICaptein; BEL GEN OP ZOOM: Cornelia Maria, v. Schijndelj- KORNWERDERZAND: Rheinfahrt 25, Ihrigft ARNHEM: Boompjes, Janssen: ZUTPHEN: Da- ventria. Musslg; DIEREN: Del Voluntas, Maauwsen; DE STEEG: Nenuphar, v. cl. Kampjf HARDINGEN: Petrus, v. Alphen- Bi-ma Ilart-- man; ZWOLLERKERSPEL: Pro et Con trap Stooter; VLAARDINGEN: Spes Vera, Verliagenft UTRECHT: Eendracht, Oosterwük; Agnes, v.j d. Wens; ZWIJNDRECHT: Astoria, Kahlhovenft DEVENTER: Catharlna Elisabeth, de Jonge)'? LEIDEN: St. Maria, Buil; Florus Plelena, de Graaf; Spes, van Dort; BONGENAAR: Veranda? ring, Vonk; HERBAYEM: Soli Deo Gloria, Pry? der; Eendracht, Bryder; VELZEN: Conflauce,- V^os; 's-GRAVENDEEL: Van God gegeven? Kluitenaar; BUIKSLOOT: Spontaan, Volk er]? SCHIEDAM: En Avant Cornelissen; VVYDE-' NES: Diewertje Catharina, v. Baar; MAAS SLUIS; Lahntreue, Scheer; LOBITH: Johanna, Vermaas; KEIZERSVEER: Wilhelmina. v. d.i Staay; STRIJEN: Streven, Terpstra- OUDE: TONGE: Ster der Zee, Theunissen; IJMUlDENi'-i Arulf, Stolk; OUDEWATER: Spera in Deo, Roy? °tt0 MarS'aretha, Eer tram? DEDEMSVAART: Risico, Meinen: BELGIë: Ludwina, Dooms; Maseotto, Cat? teuws; st. Badenia 5; Dameo 4, Pfiefer; Ca ma? H 4 loos; Judea, Heuvelman; .Tééephlne^ v* Wjjgerd; Fluviale 11, Breur: Sani 12, PJo4 rie; August Therese, Reynier3; 'VVilly, P.-.]; Ba-; leine, Welvis; Komaan, v. d. Bossche; NaJite, Meyer; Adriana. Jiskoot; Persephone, Coi-gcn; Congro, S-alm; Petrus, Wijkmans; Bruges, Ver tongen; Mannheim 21, Dietz; Philathelis Ger- lach DLITSCHLAND: Rhenania 45, Kamp; st. Siegfried; Drei Bruder, Knapp; Rhenania 42', Boshoven; St. Joseph, Meffert; Mareelles. Revigé1 st. Harmonie 5; Hendrilta, v. Boon; Medina, Büj- denstein; Disponibel, Brieksma; Niobe, Glas-r; Quarta, Engeisma; Mannheim 36. Neureutlier;- Karlsruhe 8, Albert; st. Wacht am Rhein 5; st. Rhenania 2; st. Leopart; Fluviale 13, de Metn' Dakota, v. d. Abeele; st. Pauia 2; Anna Piel. r- nella, Karemarn; Amor, Kelenburg; st. Kater- veer; st. Industrie 2; st. HaafiswUk; Nebraska, Vermeulen; st. Stinnes 18; st. Stom.pwvjk; st. Katwijk; st. Hans Adolf; Trio Hooglander; st.' Lri, Nebraska, Vermeulen; Fortuna, Zimmer man; Ludwig, Neuer; Rheinfahrt 2 3, Mussig)' Fides, Stanke; st. Fiat 10; st. Credo; st. Maria? Cornelia: st. Teuna 3; St. Dula st. Helvetia 3)1 St. Raab Karcher 2; Christine, Spieker; Kaabf Karcher 75, Balbach; Pieter Schram, Monstcrj] Majo, Kooymans; Raab Karcher 37. Kassei Schreck; Gelrla, Leunis; .Ampetco? ■Ut immermans; st* Kara; Duprez, de Keizer?-' berg- 01^*' Lamlj^rthe, L'iroonv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12