I I I J Woensdag 14 November 1928 Tweede Blad Pagina 1 t DE BRUTALEN OVERTROEFD 'ff* NA DE PLECHTIGE SYNODE. BMP d" '""J v' V ■y*. ->* i j DR. DE VISSER GAAT HEEN VERVALLEN VERKLAARD ALS RAADSLID. RfJKSBEGROOTING EN ALGEMEENE BESCHOUW.NGEN VERVROEGDE VERKOOP VAN BROOD. Op Dinsdag 13 November beraadslaagde o, ongelooflijke zaak de Tweede Kamer verder over de mogelijkheid van een revo lutie. Rechts verzette zich tegen dc gedachte, dat een minderheid zou heerschen over een meerderheid en men herinnerde de socialis ten eraan dat, mocht hun vakbeweging al 200.000 georganiscerden bezitter», de Katho lieke en Protestantsche vakvereenigingen samen 130.000 mannetjes achter zich hadden, terwijl er nog 100.000 ongeorganiseerden waren. „Wij zien den lieer Wijnkoop reeds gereed staan de taak van Troelstra over te nemen en daarom zal liet grootste deel van het Nederlandsche volk krachtig positie nemen tegen het avontuur van Troelstra", zei de heer Smeenk. Daarna nam de minister-president Ruys de Beercnbrouck het woord en na verklaard te hebben, dat de regeering over groote hoe veelheden levensmiddelen de beschikking zou krijgen, ging hij voort: „Mocht er een partij zijn in ons land die den illegalen weg wil inslaan, dan vindt zij de regeering tegen haar. De regeering wenscht voort te arbeiden In den geest van de meerderheid van het Nederlandsche volk en daarin zal zij niet Wijkon, ook niet voor gewéld (applaus). De regeering is niet begonnen met een be roep te doen op dc macht, maar wel de heer Troelstra. Indien deze gebruik wil maken van zijn macht, de regeering is bereid de 'dingen die komen af te wachten". Er zou niets meer komen. De kranige woorden van den premier, die momenteel in het ziekenhuis ligt, lieten niet na. indruk te maken. Wel betoogde de, töendertijd voor do zoo genaamde S. D. P. in de Kamer zittende Wijnkoop, dat „het thans de tijd is om een omwenteling te bewerkstelligen"; wel ver weet hij aan de S. D. A. P. haar slapheid cn verzekerde hij op hoogen toon, dat „het hoog tijd is dat dc koningin afstand doet Van den troon en wel onmiddellijk" en sprak hij de hoop uit „dat de koningin zoo ver standig zal zijn om in deze dagen uit haar zelf weg te gaan, zoo niet dan zal het volk haar verjagen" ,,zeer juist", zei de S. D. A. P.-sche Helsdingen toen maar. van zijn wenschen, dat de regeering geen troepen zou Oproepen en dat zijn kornuiten het gezag in handen zouden nemen, kwam natuurlijk niets. De heer Wijnkoop is al lang uit de Kamer; de Koningin zit nog rustig op haar troon. De liberaal Treub en, de vrijzinnig-demo craat Marchant namen daarna Troelstra op ongenadige wijze onderhanden. Zij verweten hem de democratie te verkrachten, de vrij heid aan te taston, de minderheid baas te laten over de meerderheid, en dat alles uit louter machtswellust. Gij verwijt de regee ring op geweld te steunen en gij zegt zelf 'dat, als het noodig is, leger en politie achter U staan. Gij steunt dus ook op bajonetten, riep de heer Marchant. Maar deze beide sprekers begrepen best, "dat hun woorden Troelstra niet zouden be- keeren maar alleen de daad en Treub was eerlijk genoeg te bekennen, dat men vooral op den weerstand rekende van de katholieke .en protestantsche georganiseerde arbeiders. Inderdaad hadden laatstgenoemden zich snel tot geduchten afweer gereed gemaakt De gezamenlijke Bisschoppen riepen hun on- derhoorigen op „pal te staan tegenover elke revolutionaire beweging en vast te houden aan de katholieke beginselen welke voor schrijven eerbiediging cn handhaving van het gezag". In liet geheele land werden vergaderingen uitgeschreven, tallooze sprekers waren in de weer, overal werden burgerwachten gevormd en het leek er vee! op, dat als een revolutie zou losbreken, er harde klappen zouden Vallen. Inmiddels bleef op-echt-Hollandsche wijze de Tweede Kamer de vraag behandelen over de kans van slagen, die de revolutie zou hebben Dat er niets van komen zou omdat Troel stra spoedig zou aankondigen het niet zóó erg bedoeld te hebben, kon niemand toen vermoeden. Nederland ging slapend den nacht van 13 op 14 November in, maar er waren er velen klaar wakker! HET COLLEGE DER JESUIETEN TE OUDENBOSCH. De overplaatsing van het college der Jesuie- itea te Oudenbosch naar Nijmegen zal met in gang van 7 Januari geschieden. Volgens het „D.v.N." zal het klooster te Oudenbosch worden betrokken door de missio narissen van G-oirle fXieuwkerk). DEKEN J. LAANE, De toestand van den Hoogeer w. heer J. Laane, Pastoor te Oasteiind en Deken van Oosterhout, fa thans vooruitgaande. EM. PASTOOR M. VERBEEK. De Zeereerw. heer M. Verbeek, rustend pas toor van Broeksittard, welke parochie hij ruim twintig jaar bestuurde en die thans te Sittard verblijft, is gisteren voorzien van de laatste H. Sacramenten. AUDI NTIES. De audiënties van den Minister van Water staat en van den Minister van Onderwijs, Kuu- ten en Wetenschappen zullen op Maandag 19 óveanber e.k. niet plaats hebben. -JSV OI' DE lNTERN AT ION'ALÉ AÜTOMOBIU L- EN 'UOTOR-'/ENTÓONSTEhUNG TE BERLIJN, is o.m. ook -de hierboven afgebeelde nieuwe uitvinding der firma Opel, 'bekend door de raketten automobiel, te bezichtigen. Ze paste eenzelfde systeem 'toe op een motorrijwiel, gelijk' men op ouze foto ziet In het Bisdom 's Bosch EEN BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. In alle kerken van liet Bisdom 's Bosch is Zondag een schrijven voorgelezen van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, van den volgenden inhoud. Mij brengen ter kennis van al onze geloo vigen, .dat, met ingang van 2 December a.s., den éérsten dag van het nieuw Kerkelijk Jaar, voor ons geheel bisdom de besluiten en ver ordeningen in werking treden der plechtige diocesane synode, die Wij in de derde week na Pasclien in onze kathedraal gehouden hebben, en danken hen voor den kraebtigen steun hun ner gebeden en goede werken, bij die gelegen heid Ons en onzen Synodalcn gegeven. Wij vestigen er voorts thailfa de bijzondere aandacht der geloovigen op. dat, overeenkom stig het gebruik te Rome en de kerkelijke wetgeving voor ons bisdoir., voortaan de biechtstoelen vair alle kerken en kapellen open moeten zijn en geen deuren meer mogen hebben, met uitzondering van de halve deur vóórx den zetel van den biechtvader, terwijl het ook geoorloofd is, gordijnen aan te bren gen, die tot de halve hoogte van de biecht stoel t opgangen afha ngen. De goicovigen zullen dientengevolge, ter- wille van het bewaren van het biechtge heim, hier en daar iets verder van de biecht stoelen hunne beurt hebben a,t te wachten, dan tot dusverre ter plaatse gebruikelijk was. Aan de zorg der geestelijke herders over latend, liunue geloovigen tijdig over andere voorschriften in te lichten, spreken Wij de zekere verwachting uit,, dat al onze diocesa- nen al de nieuwe verordeningen onzer sy node met een volgzamer hart zullen vernemen en deze met groots bereidwilligheid zullen op volgen en onderhouden. KAAPSTAD—STOCKHOLM. Een kranige expeditie. L, worden tegenwoordig door automobilis ten stoute stukjes geleverd. Ze trekken zon der aarzelen door de Sahara en door de Gobi- woestijn eu thans is er weer een gezelschap onder weg van Kaapstad naar Stockholm, dwars door Afrika en Europa. De expeditie-auto's bij hef overtrekken van een pas in Zwitserland. Het zijn Chevrolet wagens, die in het hartje van het zwart© werelddeel bewezen hebben, dat ze een stootje kunnen verdragen, 't Ging door rivieren, moerassen en rulle zandwoestij nen. Ze vormen een expeditie, aan wier hoofd kapitein Lacey staat, een bekend automobilist, die in zijn drie metgezellen, Wilson, Williams en Mukepeaoe goede helpers heeft. Makepeace is een Zuid-Afrikaansch journa list en verbonden aan de „Star", een te Jo hannesburg verschijnend blad. De automobilisten hebben het zwaarste ge deelte van den tocht afgelegd, maar beginnen aiu aan hun belangrijkste taak: ze moeten too- nen, dat hun wagens, ondanks water, woestijn eu sneeuw, ze trokken ook de Alpen over, nog fit zijn. Ze vertrokken Maandagmiddag van Antwer pen naar Rotterdam. DIPLOMATIE. Mr. C. Ridder van Rappard, Nederlandsch geaaut te Rio de Janeiro, keert heden per s.s. Gelria naar zijn post terug. De Amerikaansche gezaut te 's-Gravenhage, de heer Richard M. Tobin, is voor eenige maan den naar Amerika vertrokken. De gezaut van Zweden in den Haag, de heer von Adlercreutz, i3 met verlof naar het buiten land vertrokken. Twee donkere punten in zijn politiek leven GEEN GROOT VERLIES Het „H u i s g e z i u" kan het heengaan van dr. de Visser uit de politiek, met allen eerbied voor erkenning van zijn bekwaamheid niet als een groot verlies beschouwen. In zijn politiek leven zijn twee donkere piraten. De eerste te zijn houding tegenover het gezantschap bij den H. Stoel. Op dien dag van Kersten liet uij zijn vol gelingen tegen het gezantschap stemmen en ging zelf bij de stemming de zaal uit. Dit was beneden de houding van eeu leider: een man als Lobman ware niet heen gegaan. maar zou zijn stem, vóór of tegen, zonder schroom hebben uitgebracht. Het defaitisme van dr. Visser heeft op vriend en tegenstander een pijnlijken indruk gemaakt; dat was niet de daad van eeu man. De tweede grief tegen den heer de Visser is gelegen in zijn rede bij het algemeen debat over de Staatsbegronfing. Ze betreft zijn buiging voor de liberalen, zijn geneigdheid óm hen in een eventueele regeeringsmeerderheid op te nemen. Die houding heeft hij nadien in een pers- gesprek nog geaccentueerd. Een bondgenoeisflhap met de liberalen, heeft altijd zoo ver mógelijk buiten <feu gezichtskring van de rechterzijde gelegen. Voor godscltenstig-zedelijke belangen is van de liberalen niets te verwachten. Tegeu de zedelijks wétten hebben zij zich altijd verzet, hun vrijheid van pers, tooneel, film staat met bandeloosheid gelijk. Op sociaal en economisch terrein zijn ze onze tegenvoeters. Heeft niet vóór dr. de Visser de woord voerder der liberalen in de Kamer, de heer v. Gijn, vóór de vrijheid getuigd op een wijze, die op de onderdrukking der kleinen en zwakken moet neerkomen? Ate de heer Van Gijn samenwerking aan biedt met elke groep, „die ook het hoog houden van de liberale gedachte op geestelijk gebied en van de individueele zelfverant woordelijkheid op materieel gebied in haar vaandel wil schrijven", dan moet de rech terzijde zulk eeu samenwerking afwijzen. Dr. de Visser zou zelfs, indien de anti revolutionairen er in toestemden, een minder heids-kabinet. van de protestantsche rechter zijde met de liberalen willen vormen, waar bij hij zich dan van den warmen steun van een ds. Kersten en een ds. Lingbeek verze kerd zou kunnen houden. Dit alles bewijst duidelijk, dat de heer De Visser den zuiveren kijk op een rechtsche meerderheid en de beteeken is daarvan voor ons land heeft verloren. Een man, die de liberalen in de coalitie wil opnemen, desnoods de katholieken voor de liberalen ven-uilen wil. doet er wèl aan, het politieke leven vaarwel te zeggen: zijn aan blijven zou eukel tot voor de christelijke ge- diachte en de christelijke actie ongewenschte stappen .hebben kunnen leiden, aldus besluit het „Huisgezin". VOOR MOBILISATIE-INVALIDEN EN HUN NABESTAANDEN Inlossen van een eereschuld Het „Alzijdig Nationaal Comité tot verkrij ging van volledig recht voor Mobilisatie In validen en hun Nabestaanden" dat 29 October te Utrecht ls opgericht, hoopt Maandag 19 Nov. opnieuw te Utrecht bijeen te komen, des namiddags om één uur in Hotel „Terminus". Er zal dan een definitief plan-van-actie wor den vastgesteld, alsmede een uitvoerend be stuur worden gevormd. Het Comité stelt zich voor, overall in den lande' de gedachte levendig te maken, dat de Mobilisatie-Invaliden en hun Nabestaanden op eeu waardige wijze geholpen dienen te worden. Door het vormen van alzij dige plaatselijke comitê's en het houden vau openbare vergaderingen hoopt men het Neder landsche Volk bij te brengen, dat hier eeu eere schuld moet worden ingelost, Op alle vrienden van recht en billijkheid, onverschillig van wel ke richting, zal een beroep wonden gedaan hun medewerking te verleene-v Een bijvoegsel van het prov, blad van Zuid- Holland bevat het besluit van Ged, Staten, waarbij W. van Gent jr, te Ridderkerk ver vallen is verklaard van zijn lidmaatschap van den Raad dier gemeente. TWEEDE KAMER DE DEBATTEN IN EERSTE INSTANTIE GEÖINDIUD Do heer Heemskerk eindigde de vorige week zijn redevoering met de woorden, dat alles hier aan Gods leiding onderworpen was. Aan die woorden moesten we denken, toen ia den voorzittersstoel niet, zooals nu reeds drie jaren steeds liet geval is geweest, Jbi\ Ruys de Beerenbrouck zetelde, maar de lieer Schaper. Wie zou dat Vrijdag j.l. bij het sluiten van de vergadering hebben gedacht? Maar de mensch wikt eu God beschikt. De heer Schaper wenschte den voorzitter een spoedig en algeheel herstel toe. We voegen er gaarne onzerzijds een gelijken wensch aan toe. Onder leiding van don heer Schaper hebben zich de kleine nagerechten afgespeeld, nadat de vorige week de leiders van de fracties den hoofdsiag hadden geleverd. Eindelijk na 4 dagen en IS uren spreken zijn we zoover, dat de Minister-President aan het woord is. Van de - Katholieke fractie hebben nog ge sproken de heeren Veraart, Kortenhorst en Bulten. De heer Veraart heeft hierbij het standpunt verdedigd van het lid, dat in het Voorloopig Verslag betoogde, dat de tijd van coalities voorbij is en dat handhaving van het parle mentaire stelsel op een anderen voet moet worden gezocht dan vroeger. Hij wenscht een soort program-ministerie, waarbij de forma teur voor de belangrijkste punten steun moet zoeken-bij de verschillende partijen, die dezen steun aan het kabinet alleen verleenen voor zoover het betreft de punten tilt bun program. Tegenover den heer Albania verdedigde de heer Veraart met kracht de sociale paragraaf uit het Katholiek Program en hij bestreed den leider der S. D. A. P., waar deze meende, dat net Partijbestuur bewijs had gegeven van toeuaderingsgezindheid ten opzichte van de vroegere eoalitiegenooten door niet te staan op liet verkrijgen van drie principieele Katholieke eischen: gezantschap, missie- en processie vrijheid. Bij deze bestrijding konden we den keer Veraart niet bepaald gelukkig noemen en zeker niet toen geïnterrumpeerd werd, waarom de Katholieke ministers dan destijds waren op gestaan en uit het kabinet getreden, waarop hij antwoordde, dat hij voor zich daar ook geen verklaring van kon geven. We betreuren dit zeer, temeer waar hij later bij een interruptie den heer Kersten toevoegde, dat ze waren weg gegaan omdat het afstemmen van het gezant schap een beleediging was van den H. Stoel. Dat is niet geheel juist. Mgr. Nolens heeft destijds uitdrukkelijk verklaard, dat wij niet samen konden werken met partijen, die op deze wijze, enkel om de Katholieken hier te grieven, hadden meegewerkt aan de opheffing. Een miiiisterieele vergunning Do Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders vau brood bakkerij en iu alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in af wij iking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Woensdag 5, Maandag 24, Donderdag 27 eu Maandag 31 December 1928 deeg of brood, dat na S uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: lo. van half 8 uur des voormiddag® af uit het gebouw met aaotlMxxrfaheden, waarin zich de broodbakker ij bevindt, wordt vervoerd; 2o. van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. OVERTREDINGEN MOTOR- EN RIJWIELWET. Processen-verbaal bij een wedstrijd Bij den gehouden kampioenswedstrijd van de Kan. Ned. Motorvereemtging heeft de politie op Walcheren streng toezicht gehouden op 't nakomen dor voorschriften van de Motor- en Rij wiel wet, met het gevolg, dat niet minder dan 40 processen verbaal zijn opgemaakt. Het aantal overtredingen was echter veel grooter, daar tijdens het opschrijven van een nummer andere rijders kans zagen voorbij te snellen, zander dat het gelukte ook hun nummer te lezen en te noteeren. Hierdoor verviel het rechtsche bondgeucotiehag de coalitie en waren de Katholieke ministers, die daarop steunden, wel verplicht weg te gaan. De heer Kortenhorst heeft, nadat Mgr. Nolens' in zijn rede reeds gewézen had op het belang en de noodzakelijkheid van een onderhande- lingstarief voor ons land, dit verlangen van de Katholieke Staatspartij nog eens uitvoerig ver dedigd tegenover den heer van Gijn, die met eigen verklaringen niet onaardig in een hoek werd gedreven. Den Minister van Buitenlandsche Zaken ver zocht de heer Veraart voortaan niet meer te spreken van een „Vèchttarief", want dat was geen Geneefsehe uitdrukking. In dat laud, waar meh den wereldvrede wil,, praat men niet van vechten en is dat woord zelfs onbekend De heer Bulten is met kracht opgekomen tegen liet eenstemmig advies van het georgani seerd -overleg, da-t door de regeeririg was afge dwongen en waarbij de onderwijzers er het allerongunstigst zijn afgekomen. Vooral in de groote gezinnen is er geen reden tot tevreden heid, omdat daar van eenige verhooging geen sprake is. Of zijn beroep op de regeering om een grooter bedrag beschikbaar te stellen, waar zij zegt dit bedrag of niets, veel baten zal, betwijfelen we. Ook de heer Ter Laan sjirak in gelijken geest. Het overige debat giug voor een groot deel langs de regeering heen. Dominé Kersten, of volgens den voorzitter moeten we zeggen de heer Kersten, want domifié heeft voor sommigen iets beleedigends, richtte zich in het bijzonder tegen de Katholieken, Een samen gaan van A.R.- en C.H.-partij met Rome noem de hij nog altijd een monstrum. Deze partijen konden evengoed samengaan met de revolutie. In de oogen van deze heeren zijn wij, Katho lieken, niet veel. Eer lief te laat is, zullen de heeren Kersten en Zandt het volk uit den moordenden hand, dien Rome om Nederland slaat, bevrijden. De Katholieken worden door ben op één lijn gesteld met revolutie, bij- en ongeloof. De heer Schouten heeft den heer Kersten en de heer Langman, daarna dominé Lingbeek bestreden. Dezen laatste werd zijn oude plunje voorgehouden en daardoor aangetoond, dat hij alleen tot zijn tegenwoordige houding gekomen is, omdat hij in de Christelijk-Historische partij, waarvan hij vroeger lid was, niet voor uit kwam. Erg verheffend voor het parlement zijn deze laatste debatten niet. De Tweede Kamer heeft hedennacht oin half één zonder hoofdelijke stemming de be grooting van Buitenlandsche Zaken goed gekeurd. EEN GEFINGEERDE PROCEDURE De heeren, die een landbouwer bedrogen Indertijd hebben wij gemeld, hoe een eenza me landbouwer te Barneveid de dupe is ge worden van een paar sluwe oplichters. Zij zou den een zoogenaamd rechtsgeding voor den boer „opknappen" eu kwameu, daarvoor tel kens weer geld van hem vragen, eerst 20, toen^ 40, daarna nog eens 000, 1200 en ten slotte 2000. Al deze bedragen werden den goedgeloovigen landbouwer afhandig gemaakt door een zaakwaarnemer te Ede, terwijl diens medeplichtige, een koopman te Baruevekl van den boer nog een bedrag van 285 wist los te krijgen. Gisteren stonden, naar het „U. D." meldt, de beide verdachten terecht voor da Utrechtache Rechtbank. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewe zen en eischte tegen den koopman één jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen den zaakwaarnemer één jaaT en drie maanden. LOUIS BOER VOOR DE COÖPERATIE Hij zal eenige werken dirigeeren De co-Opera-itie heeft den heer Louis Boer, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, aangezocht en bereid gevonden, gedurende dit seizoen eenige werken te dirigeeren. Als eerste work ls de „Taunhauser" van Richard Wagner aan de beurt. IS BARMEN HEEFT EEN STEENGROEVE- EN GRONDBEZITTER Johanu Meisloch, twee hean toebehoorende woonhuizen met dynamiet in de lucht laten vliegen. De reden van deze droevige daad, tengevolge waarvanhij zelf om het teven kwam en verscheidene omwoners zwaar wei-den gewond, scliijntjaloezie te zijn geweest. Onze opname toont het vernielde huls. der familie Meisloch metop den achtergrond politie en nieuwsgierigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5