pag;na 3 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1928 TWEEDE BLAD KEELZIEKTEN EN MAILSCHEPEN AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN ONRECHTMATIG IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT OPGESLOTEN KERKDIEF VOOR DE RECHTBANK UIT VLAARDINGEN GEMEENTERAAD. Wat een onderzoek heeft uitgewezen Aan het „Bataviaasch5' Nieuwsblad" ontlee- nen wij, dat de havenarts van Tandjong Priok op 12 October, na aankomst van de „Christiaan Huygens" een onderzoek heeft ingesteld naar de gevallen van keelziekte, die zich tijdens de uitreis hebben voorgedaan. Cr. Brouwer werd daarin bijgestaan door dr. Van Hasselt, specialist in keelziekten. Het onderzoek wees uit, dat zich geen en kel ernstig geval heeft voorgedaan. De pa- tienten zijn, op één kindje na, allen reeds hersteld en hebben hun bestemming in Indië ongehinderd kunnen volgen. De toestand Van het kindje is niet ongunstig. Er is geen aanleiding om tot algeheele ont! smutting van het schip over te gaan. Bij aankomst van de „Tjerimai" is melding gemaakt van eenige ziektegevallen aan boord van dat schip. Een der bladen knoopte daar aan beschouwingen vast over ziektegevallen aan boord van andere schepen, speciaal de „Hooft." Niet „meer dan normaal" Dit seinde Aneta naar Holland en de Mpij. „Nederland" deelde op liaar beurt mee, dat zich aan boord van de „Hooft" op geen en- kale reis een „meer dan normaal aantal an- ginagevallen" en dat nog wel „zonder exan- theem" heeft voorgedaan. Deze tegenspraak zegt niet veel, oordeelt het blad, en wat zij zegt kan zij, voor zoover het blad kan oordeelen, niet verantwoorden. De ervaring van de Indische medüci is, naar het blail van dr. Van Lonkhuyzen vernam, in ieder geval in overeenstemming met hetgeen de „Javabode" meldde op dit punt, om het even nu of het angïna-gevallen of andere ziektege vallen betreft. Reeds anderhalf jaar,., en ook bij buitenlandsche maatschappijen Trouwens, nu reeds anderhalf jaar lang ko men keelontstekingen, tijdens bootreizen opge daan, in grootere mate voor den normaal mag heet en. Aanvankelijk dacht men, dat het alleen de Benepen der beide Nederlandsche maatschap pijen waren, die met dit euvel te kampen had den, doch uit de gegevens blijkt, dat ook op de buitenlandsche schepen meer angina voorkomt dan normaal 1». Gelukkig hebben totdusver alleen verschil lende gevallen op de „Insulinde" een doode- lijken afloop gehad, maar dat neemt niet weg, dat hier te Weltevreden verscheidene passa giers van de „P. C. Hooft", die veertien dagen vóér de „Insulinde" binnenkwam, in ernstige mate angina gehad hebben, zij het dan ook zon der exantheem. Op bootreizen altijd keelziekten Gegronde reden, om van bootreizen af te zien, in verband met dit alles, bestaat niet: in derdaad hebben, zoover de geschiedenis terug gaat, bootreizen zdch altijd door patiënten met keelziekte gekenmerkt. Zooals men zelf uit het bovenstaande reeds heeft kunnen afleiden, verloopen de gevallen bijna altijd zeer gunstig. Dc thuisreis van de „Huygens" Naar aanleiding van de berichten over sterf gevallen aan boord van de „HuygenB" op de laatste thuisreis deelt de Maatschappij „Neder land" mede, dat deze sterfgevallen niets te maken hadden met eenige ziekte vafl besmet- telijken aard. De sterfgevallen betroffen: een dame op leeftijd, hartverlamming; een heer, hersensziekte; een heer, achtergebleven we gens lichaamszwakte, van een eerder schip. Deze werd reeds zeer eanstig ziek te Sabang aan boord gebracht; hoewel het toen reeds twijfelachtig was, of deze passagier Holland zou bereiken, meende de scheepsarts uit hu- inaniteitsoverwfgingen hem nog een kans t.e moeten geven. Eenige dagen vóór aankomst te Amsterdam overleed hij. Voorts stierf een baby een uur na de geboorte. Andere sterfgevallen kwamen niet voor. De „Tjerimai" Aneta meldt uit Soerabaja: Nadat op 11 Oc tober de geheels bemanning van de „Tjerimai", tweehonderd man groot, door den gezonohei'ls- dienst onderzocht was en geen besmettelijke ziektegevallen aangetroffen waren, is op 12 October de „Tjerimai" door den plaatselijken gezondheidsdienst, wat betreft de vier hutten waarin zieke passagiers gehuisvest zijn ge weest,, ontsmet. EEN ONHEIL VOORKOMEN. Kleine oorzaken hadden groote gevolgen kunnen hebben Gistermiddag om half 2 werd in het uit de 16de eeuw dateerende raadhuis te Leiden een sterke brandlucht waargenomen. Bij onder zoek bleek, dat er brand was ontstaan In een kist met oud papier in de afdeeling oud-archief, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen vau een brandende sigaret. Door een ambte naar der secretarie en een bode van het stad huis is het vuur, waarvan de vlammen reeds flink oplaaiden, met behulp van een minimax- s.pparaat gebluscht. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. De inzittende gedood Te Grijpskerk is eon auto, bestuurd door den heer J. Sch. uit Groningen, dn snélle vaart te- Ken ©en boom gereden, waardoor de wagen ^erd vernield. Met hevige verwondingen weird inzittende eigenaar opgenomen. Een dokteT bon slechts den dood constateeren. TERWIJL RECHERCHEURS HUN „GROOT WILD" OP HET SPOOR WAREN Het inbreken ging wel, maar daarna kwam de verrassing Het was in den avond van 10 Mei li., dat de Amsterdamsche rechercheurs H. "W. en K. B. „groot Wild" op 't spoor waren. Zonder zelf gezien te kunnen worden, sloegen zij twee personen gade, zekere J. G. en S. K. beiden goe de bekenden van de politie, die hun speciale aan dacht concentreerde op 'n perceel aan de Kei zersgracht, waar toen gevestigd was het kan toor van den koopman S. van B. Op een ge geven moment zagen zij, dat G. en K. voor de deur van het perceel bleven staan. Nadat hij tegen de deur geduwd had, zagen zij, dat K. een voorwerp, dat op een breekijzer leek, te voorschijn haalde en het werktuig tussehen de sponning van het kozijn en de straatdeur wrong, om deze laatste het volgend oogenblik zonder veel gerucht open te breken. Daarna wandelden beiden rustig weg, doch keerden na enkele minuten terug. G. reikte K. toen een damosparapluie, model tompouce, toe prach tig voorwerp om een breekijzer in te verbergen en verdween vervolgens In het gehouw, K. bleef nu en dan naar allé kanten spiedend, op de gracht been en weer loopen. Te kwart over 9 kwam G. naar buiten. K. voegde zich bij hem en beiden wandelden op hun gemak weg. Het was echter een wandeling van korten duur, want de rechercheurs, die het oogenblik van in grijpen gekomen achtten, sprongen eensklaps te voorschijn en arresteerden het zeer verbluf te tweetal. Een onderzoek in het bewuste kantoor wees uit, dat daar een loketraampje en een lessenaar opengebroken waren; voorts was «r aan de brandkast gemorreld. Merkwaairrdig genoeg Heek G. ziich niets te hébben toegeëigend! Ter zake van poging tot diefstal met braak, tezamen en i-n vereenigling gepleegd, hebben K. en G. z,ich destijds voor de Amstendamsche Rechtbank te verantwoorden gehad. De Recht bank heeft toen het ten laste gelegde ■wettig en overtuigend bewezen verklaard en ieder een jaar en vijf maanden gevangenisstraf opgelegd. G. berustte in zijn straf; K. „nam het niet" en teekemde hooger beroep aan. Gistermiddag verscheen hij voor het Amstardamsche Ge rechtshof. „Ik heb de deur nftet aangeraakt, ik stond alleen op den uitkijk", was zijn bescheid op de vragen van pneside-nt mr. Jolles. Pres.: „Maar dat breekijzer in de parapluie?" Verd.: (kwaad): „Wat parapluie, ik had dat ijzer in mijn jaszak!" Pres.: (het zware op een koevoet gelijkende stuk van overtuiging opnemend)„Maar dan zou je zak uitscheuren! Kom eens naar voren, K., en stop het eens in je jas!" Waarop K. demonstratief de verdachtentank verliet en het lange stuk ijzer keurig in zijn binnenzak verdwijnen deed, zijn jasje toeknoop- te en den president met een geziecht va.n „Zie je wel, dat het best gaat?" zegevierend aan keek. Pre.s: „Tja, ik zie het. Maar hoor nu eens K., ging G. inbreken, terwijl jij het breekijzer bewaarde?". Verd,: „Natuurlijk niet. G. heeft de deur et- van te voren mee opengebroken". Pres. (in een voot hem op taf ét liggend pak rommelend)„Bij G. ie anders ook een breek ijzer gevonden, maar dat is maar een Kleintje. Ik zal eens kijken wat er nog mees- in zit. O ja, de gewone dingen, handschoenen, &leu- mis nog een zaklantaarn, maar die komt misschien ook nog wel voor den dag." De rechercheurs, die als getuigen werden gehoord, verklaarden pertinent, dat zij K. de deur haidden zien openbreken. Verd.: „Absoluut niet waar, als 't zoo was, zou ik het hetiseh wél zeggen. Pres.: „Je hent ander al meermalen veroor deeld K. in 1908 en in 1919 wegens diefstal in vereemiging tot drie jaren!" Do procureur-generaal mr. A. baron van Ha- rinxrna thoe Slooten, was van oordeel, dat ver dachte terecht als mededader is veroordeeld. De rechercheurs hebben duidelijk gezien, dat bij bet breekijzer _tusschen de sponning en de deur heeft geduwd. Spreker eischte hervestiging in zijn geheel van het vonnis der Rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. POGING TOT INBRAAK Vechtpartij tusschen een grondwerker en een dame in eigen huis Gisteren beeft voor de Utrechtsche recht bank terecht gestaan de 48-jarige grondwer ker L. C. M. te Utrecht, die een paar weken geleden door middel van een valschen sleutel in een woning in de Wolfstraat was binnen gedrongen, terwijl de bewoonster uit was. Het was echter bij een poging tot diefstal ge bleven, want toen de bewoonster thuis kwam was er een vechtpartij tussohen beiden ont staan, waarbij de vrouw hem het huis uit sloeg. Verdachte ontkende de dader te zijn doch het O.M. achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd en eischte tegen verdachte die al acht veroordeelingen achter der rug heeft een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Uitspraak 20 dezer. DIEFSTAL MET BRAAK DOOR KOLENDAMP BEWUSTELOOS De heer J. L., zijn vrouw en een kindje van f®6 jaaT worden ts Eel de bewusteloos In hun woning aangetroffen. De oorzaak bleek kolen dampvergiftiging te zijn, vermoedelijk ontstaan °°i' het defect xukem van de kachel. Tegen twee verdachten gevangenisstraf geëischt Voor de rechtbank te Maastricht stonden terecht F. C. S., Maastricht, 49 jaar en Jos. van D., 48 jaar, ter zake van poging tot diefstal met braak in het bureau van dan mozaikwerker Pyls, aan den Cabergerweg, te Maastricht. Het O. M. eischte tegen eersten verdachte 2 jaar en 6 maanden, tegen den tweeden verdachte 1 jaar gevangenisstraf. Het vonnis der Bredasche rechtbank vernietigd. DE KAPITEIN TOT GETUIGENBEWIJS TOEGELATEN. In de bekende procedure van een gepen- eionneerd kapitein der infanterie hij het Ned. Leger, wonende te Rotterdam, tegen een ge neesheer te Bergen op Zoom, in welke zaak op 9 October door de raadslieden van partijen werd gepleit, heeft het Gerechtehof te 's Herto genbosch gisteren arreet gewezen. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank t3 Breda vernietigd en den kapitein ambtshalve toegelaten tot getuigenbewijs. Tenslotte heeft het Hof de zaak teruggewe zen naar de Rechtbank te Breda en den kapi tein In de kosten van het hooger beroep ver oordeeld. AANGEREDEN EN HULPELOOS BLIJVEN LIGGEN Er was niet voldoende uitgeweken GELOGEN „OP LAST VAN EEN HULPOFFICIER VAN JUSTITIE". In den avond van 6 Nov. 1927 werd bij Grave een rijwielhersteller, die op een motorrijwiel naar zijn woonplaats Nijmegen reed, aange reden door een auto, hoewel hij rechts van den weg reed. Hij kon niet opstaan en is naar zijn motor gekropen en daar blijven lig gen. Later heeft een voorbijganger hem op zijn fiets gezet en naar een dokter in Wy- chen gereden. Het bleek dat de rijwielher steller een beenbreuk boven den enkel had en bovendien een vinger had gebroken. De 39-jamge chauffeur van den auto stond terecht wegens het aan zijn schuld te wijten hebben van de aanrijding door niet voldoende naar rechte uit te wij keu en bovendien we gens het in hulpeloozen toestand achterlaten van den gewonden rijwielhersteller. Verdachte beweert, dat de motorrijder den auto heeft aangereden. Hij zegt ook da.t hij rechts van den wog reed. Pres. mr. Quintus: u staat te liegen op iast van den hulpofficier van Justitie, den bur gemeester van Scbaik. Die burgemeester heeft zich schandelijk gedragen door de re cherche voor te liegen. De burgemeester van de gemeente Scbaik werd als getuige a décharge gehoord. Getuige heeft met vtouw en dochter in den auto ge zeten, -waardooT de aanrijding werd veroor zaakt. Pres.: U is destijds door de recherche ge hoord ©n hebt ontkend iets van een auto ongeluk af te weten. U heeft uw vronw, uw dochter en uw chauffeur opgedragen om, als de politie kwam, te liegen. U is niet waardig om hulpofficier van justitie te zijn. U hebt aan uw chauffeur ook nog gezegd, dat hij moest zeggen, dat hij de beschadigingen aan den auto moest toeschrijven aan een onge lukje op öe pont. U bent ook bij den substi tuut-officier van justitie geweest en hebt ge zegd, dat u de zaak financieel wel z-ourit stoppen, daarbij een handbeweging makend van „in den doofpot stoppen". Getuige ontkent dit laatste. Pres.: Dan zal de subst.-officier van justi tie als getuige worden geboord. Ik begrijp niet dat de verdediger als getuige dagvaart dezen man, die bewezen hooft onbetrouw baar te zijn. Ik vind het oog brutaal van den verdediger. De verdediger jhr. mr. v. d. Goes Nattis: Ik protesteer ertegen dat u de zaak zoo een zijdig beziet. Ik heb den getuige alleen gedag vaard om de waarheid aan het licht te doen komen. Getuige erkent dat hij een fout heeft be gaan; hij en .zijn familie verkeerden na de aanrijding In zemiwachtigen toestand. De substituut-officier van juistitie jhr. mr. Nahuys wees op den ernst van de beide ten laste gelegde feiten. Uit moreel oogpunt, meente spr., dat alle inzittenden van den auto evenveel schuld hebben aan het tweede feit als de verdachte. Na lang zoeken Is ontdekt, welke auto de aanrijding bad veroorzaakt. De burgemeester heeft zich toen ln een waas van leugens gehuld, al is bij dan later naar den burgemeester van Wychen gegaan om de toe dracht te vertellen. Eerste christenplicht is, dat men den gewonde helpt en het wil er bij spr. niet in, dat alle inzittenden uit zenuw achtigheid zijn weggereden Het wegrijden geschiedde z.i. om zich aan strafrechterlijke en eiviel-rechteriijke aansprakelijkheid te ont trekken. De eisch tegen dea verdachte luidde 3 maan den gevangenisstraf. De verdediger jhr. mr. v. d. Goes van Natus pleitte vrijspraak voor bet eerste feit en ont slag va,n rechtsvervolging voor het tweede, subsidiair oplegging van Ben geldboete. EEN GROOTE STEUR AANGEBRACHT. Door den stoomtrawler IJ.M. 39, welke van do NoordzeeTisscherjj' te IJmulden terugkeerde, werd een steur aangebracht, die niet minder dan 230 kilogram woog. DOOD DOOR SCHULD Een meisje door een auto aangereden Voor de Maastrichtsehe rechtbank stond terecht J. A. h. R., 22 jaar, chauffeur te Hoensbroek, ter zake dat hij op 6 September hot 4-jarige meisje G. J- Bokken, te Geleen, heeft aangereden, waardoor schedelbreuk ont stond, die den dood tengevolge had. Twee jaar gevangenis geëischt Voor de arrondissemenls-reehtbank te Maas tricht stond terecht H. J- M. W., kleermaker, ter zake van 4 diefstallen, gepleegd op 19 Moi in de kerk te Limmel, einde Mei in de school te Einighausen hij Lembricht, 28 Juni in de kerken te Oirsbeak en Doenrade en daarna nog eens in de kerk te Limmel. Hot O. M. eischte tegen verdachte: in de eerste zaak vrijspraak, in de drie overige gevallen elk 8 maanden gevangenisstraf, dus bij elkaar twee jaar gevangenisstraf OVERTREDING VAN DE LEERPLICHT WET. De adjudant-onderofficier, die zijn kindereu niet naar school laat gaan Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan ia de zaak tegen den adju dant-onderofficier-instructeur Z. uit Leiden, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch is ver oordeeld tot drie geldboeten van vijf gulden, subs, driemaal tien dagen hechtenis, wegens overtreding van de Leerplichtwet, driemaal ge pleegd. Beklaagde heeft godsdienstige bezwaren om zijn kinderen naar de school te zenden en be weert, dat alle onderwijs buiten den vader om onecht is. Alles wat zijn kinderen noodig heb ben, zal hpn wel door God worden bijgebracht. Het Hof bevestigde het vonnis van den Krijgsraad. LIEFHEBBEND VADER Zijn zoon mishandeld Een chauffeur te Leiden is wegens mis handeling van zijn zoon, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, door de Haag- sche rechtbank tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld, voorwaardelijk met eeu proeftijd van drie jaren. Gisterenavond had de voortzetting plaats van de behandeling der gemeente begroot ing. Het woord was thans aan de Wethouders. Wethouder de Haan vond het belangrijkste punt, wat in debat was gebracht en zijn afdee ling betreffende, het rioleeringsvraagstuk in het. Oostelijk stadsgedeelte. Door bijplaatsen van pompen enz. kunnen vol gens spr. geen afdoende maatregelen verkregen worden, daar het heele stelsel aldaar van een verouderd systeem is. De thans heerschende toe stand kan niet blijven bestendigd; ook de In specteur der Volksgezondheid heeft er meerma len aanmerking op gemaakt. Ook uit een oog punt van verkeer wordt het gemaal aldaar een sta in den weg, om nog niet te spreken van het eventueel op die plaats te stichten abat toir. Het instellen van een commissie, zooals de heer Niemantsverdriet wil, acht spr vaai niet te veel nut, daar iedere deskundige dade lijk zal zeggen eerst het geheele systeem op nieuwerwetschen grondslag te plaatsen. Wat verouderd is, moet verbeterd worden. De rioleering moet dieper worden gelegd over het geheele stadsgedeelte aldaar. Spr. raadt aan andere werken, zooals door braak naar het Westen, liever te laten rusten en al het geld nu eerst te besteden voor een goede rioleering en bemaling van het Oostelijk stadsgedeelte. Sprekende over de doorbraak naar het Wasten deelt spr. mede, den ook dit onderwerp ernstig besproken zal worden, doch eerst moet een zoo goed mogelijk globaal over zicht verkregen worden van de kosten. Aan de verbouwing van het stadhuis, hoe nuttig ook, kan niet begonnen worden, daar alles geleide lijk moet gebeuren. Et zijn zoo vele nuttige en gevraagd-a werken, die op uitvoering wachten, doch hx>t meest urgente gaat voor. Ook staan er nog 300 M. beschoeiing op verbetering te wachten. De aanleg van sport- en spoolraiden zal ev^ftens moeten wachten op betere flnancieele tijden. De beplanting der Sahara zal nog wel eens ernstig worden overwogen. Indien ©enigszins mogelijk zal dit jaar nog iets gedaan worden voor de bemaling van het Westelijk stadsgedeelte. Wethouder v. Rijn dankt den Raad allereerst voor de zeer welwil lende crltlek op bet beleid van het College. De klachten dat er te veel bezuinigd is ge worden, waardoor de vitale belangen van de inwoners zouden zijn geschaad vindt spr. wat*t onderwijs betreft, sterk overdreven. Spr. ziet niet in de noodzakelijkheid van het aanstellen van boventallige onderwijzers, terwijl het in stituut schoolartsen niet ingesteld kon worden dpor gebrek aan de daarvoor benoodigde finan ciën. Dat echter door deze beide beperkingen bet onderwijs zou zijn geschaad, betwijfelt spr. ste-Om het U. L. Onderwijs te reorga nise eren, omdat de kosten per leerling zoo sterk gestegen zijn de laatste jaren, is volgens spr. moeilijk te doen, daar b.v. samenvoeging der belde U. L. Scholen niet mogelijk is we gens het te groote leerlingenaantal. Dat deze kosten zoo gestegen zijn, vindt zijn oorsprong vooral in het overschrijden door het Hoofd der school van het bedrag voor het aan- koopen van leermiddelen. Daartegen zal dus ge waakt moeten worden. Over de Volkshuisvesting zegt spr. dat de S.D.A.P. zich voordoet alsof zij alleen hiervoor op de bres staat. Het College heeft gedaan, vat mogelijk is en zal dit blijven doen en mochten zij, die moesten verhuizen uit de onbewoonbaar verklaarde woningen, naar duurdere woningen, dan zal het Burgerlijk Armbestuur en de Kerkelijke besturen moeten bijspringen. Ook vooir de Werkloosheids zorg is gedaan wat mogelijk is, al ls men daarbij gebonden ge weest aan de gemeenteflnanciën. Dat er mis bruiken zijn, ontkent spr. niet, doch die zal men hebben bij iedere regeling, ook van organi satiezijde. Als we de loonen van het gemeentepersoneel vergelijken met de loonen uit de beste betaalde particuliere bedrijven en met de loonen van het gemeentepersoneel uit andere plaatsen, dan kunnen de onze den toets der critlek ruim schoots doorstaan. Spr. verklaart zich tegen verlaging dar gas- tarieven, zoolang de helastingfactor niet om laag is gébracht kunnen worden, over de ver laging der electriciteit zal wel nader gespro ken worden. Vervolgens houdt spr. een uitvoerige be schouwing over zijn standpunt, inzake samen werking der verschillende partijen en over de groote verschillen welke linke en rechts schei den. Volgens spr. zal een combinatie Roomsch- Rood nooit goed kunnen gaan, daar hun grond beginselen hemelsbreed verschillen. Spreker's standpunt inzake de feestviering op Koningin nedag ie, dat gewaakt moet worden voor de eerste stap, inzake het toestaan van het plaat sen van draai- en golfm-olena enz., daar men niet weet, waar men dan tenslotte belandt. Wethouder Hoogerwerf zal geen politiek be. handelen, doch zich alleen bepalen tot de be drijven en wat daarover is gesproken. Allereerst behandelt spr, de reservefondsen B 1 en Bil, welke ingesteld zijn voor het be drijf zelf, voor mogelijke stroppen en noodza kelijke plotselinge uitgaven. 1 B bezit thans ruim 49.000 en mag slechts 50.000 bevatten. Er kan dus dit jaar niet meer de jaarlijksche ƒ3000 gestort worden. Om dit fonds geheel of gedeeltelijk aan te wenden voor den dienst 1928 kan spr. goedkeuren, mits men eerst afwacht hoeveel 1928 zal noodig hebben. "Laten we er dus thans nog 300 in storten om de 50.000 vol te maken en de overige Ï700 zoolang in het bedrijf laten. Met cijfers toont spr. aan dat Vlaardingen niet behoort tot die plaatsen, die maar uit zijn op winstmakerij uit de bedrijven. Spr. verklaart zich tegen verlaging van den gasprijs met 1 cent per kub. Meter, daar dit het bedrijf direct 26.000 kost. Om de meter- huren af te schaffen vindt spr. thans niet juist. Eventueel moeten we daarmede wachten tot 1929, wanneer dit toch herzien moet wor den. Verlaging van de electriciteitsprijzen zal bin nenkort worden voorgesteld, als de onderhan delingen met Rotterdam geëindigd zijn. Voor licht za! worden voorgesteld een verlaging van 30 op 26, voor kracht van 18 op 15 en voor warmte van 6 op 5 cent per IC W. U. Ten slotte verdedigt en huldigt spr. het beleid van den vertrokken Wethouder Roos. Hierna is het woord aan den Burgemeester, die de portefeuille van financiën beheert. Pertinent verklaart spr. dat de begrooting sluitend is en dat daarop geen gefingeerde cij fers voorkomen. 1928 kan niet uit zichzelf slui tend gemaakt worden, omdat daarop moest ge plaatst worden het groote tekort van ƒ127000 van 1927. Toch staat 1928 er gunstig voor en spr. gaat mede met de idee om hef reservefonds B 1 geheel of gedeeltelijk aan te wenden voor den dienst 1928. Met nog eenige andere fiman- cieele handelingen is het dan mogelijk 1928 te doen sluiten zonder tekort. Al waarschuwt spr. voor te groot optimisme, Vlaardingen staat er thans niet ongunstig voor en al kan spr. geen pertinente toezeg ging doen, er bestaat toch de mogelijkheid de Inkomstenbelasting te verlagen. Spr. voelt hier meer voor dan b.v. den gasp rijs te verlagen. Ook waarschuwt spr. tegen de hooge verwach ting omtrent de uitkeerlng aan onze gemeente uit het nieuw in te stellen Rijksfomds. Een commissie voor het onderzoeken tot het instel len van een grondbedrijf acht spr. niet noodig. De demping van den Veitenoordsloot acht spr wel mogelijk, doch de hooge kosten daaraan ver bonden zijn thans een onoverkomelijk bezwaar. Ten slotte geeft spr. een uitvoerige verdedi ging van zijn toestemming omtrent het plaat sen van golf- en zweefmolens en luchtschom- mels op Koninginnedag. Spr. citeert hierbij het standpunt van dir. A. Kuiper welk standpunt spr. tot het zijne maakt, en hij zal op den in geslagen w>eg blijven voortgaan, daar hij er niets geen kwaad in ziet en zijn ondervinding te, dat er veel minder onzedelijks gebeurt, wan neer In het openbaar de feeststemming tot uiting komen kan. Spr. Is dan ook een positief voorstander van het toelaten van dergelijke vermakelijkheden, te meer daar het politioneel rapport melding maakt van een volkomen kal me feestviering, terwijl dronkenschap of brood, dronkenheid niet is voorgekomen. Een verge lijking met een kermis gaat volgens spr. abso luut niet op, daar hierbij van een geheel an dere gedachte wordt uitgegaan Samenwerking tusschen betreffende vereeni- gingen en het oprichten van buurtvereenigin- gen zou spr. zeer toejuichen. Hierna, volgen de replieken, waarover we natuurlijk kort kunnen zijn. De hoej- Niemantsverdriet (C.H.) stelt zich aan de zijjde van den Voorzitter, wat betreft de feestviering op Koninginnedag, terwijl de heer De Heer (C. H.) de volgende motie in dient: De Raad, gezien dat doo-r B. en W. op 31 Augustus kermisvermakelijkheden op het ter rein aan den Hofsingel en op openbare straten zijn toegestaan, spreekt zijn teleurstelling daarover uit en besluit dat de openbare stra ten, pleinen enz. niet meer voor kermisver makelijkheden mogen worden in gebruik ge steld. Voor liet woord kermisvermakelijkheden kan volgens voorsteller desnoods een andere ter minologie gebezigd worden. Direct hierop schorst de voorzitter de verga dering tot Woensdagavond half acht. R. K. VROUWENBOND. Op de ledenvergadering op Vrijdag 16 No vember ae. 's avonds 8 uur in het Vereeni- gingsgebouw, heeft o.m. de vaststelling van het winterprogram plaats, waarna de Zeer- Eerw. Heer Pastoor H. J. Maas een lezing met lichtbeelden zal houden over „Een reis naar Rome". IN 'T WATER GEVALLEN. Gisterenmorgen viel de 14-jarige S, Nauta doordat hij struikelde, nabij de „Hollandia" in de haven. Doordat het laag water was kon de jongen slechts met groote moeite, door middel van een touw door den portier der Ilollandia- fabrielc. Brandwijk, worden gered. In het schaftlokaal werd de jongen van droge lclceren voorzien en daarna naar huis gebracht, DRONKENSCHAP EN HARE GEVOLGEN. Een persoon „in kennelijken staat" wekte den lach- en plaaglust op van het personeel eener fabriek aan de Kon. Wilhelminahaven. De man maakte zich daarover zoo boos dat hij één zij ner plaaggeesten een gat in het hoofd toebracht en een ander zoodanig in het gelaat stompte, dat dit opzwol. Door de politie werd de man ter ontnuchtering opgeborgen. VISSCHERIJ. Alhier binnengekomen: VL 39 D. Poot met 3*6 last; VL 192 D. de Hond met 34 last; VL 216 P. v. d. Zwnn mot 34 last; VL 132 H Plugge met 29 last; VL 106 C. v. Toorn met 28 last; VL 124 B. RoeleveM met 20 last; SCH 53 D. Toet met 30 last; SCH 69 A. r. d. Zwan met 24 last; KW. 123 D. v. d. Plas met 38 last. Betaald werd voor: Volle haring Eng. Wal ƒ17,80—19, Steurharing Eng Wal 12.80— ƒ13,50, bedde per kantje. Vertrokken VL 195 A. Poot VL 85 A. Visser, VL 124 B. RoedeveM; SCH 53 D. Toet; SCH 69 A. v. d. Zwan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7