till lilt DQMDERDAG 15 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 WEERBERICHT UIT vlaardingen f gemeenteraad 54.000 53.000 610.000 322.000 dering 9 ■'•0#* f 2000 170 per fctodjjj v 3000 en hooger 200 per kimdjr 'V UIT 6LEISWIJK LAATSTE BERICHTEN DE „VESTRIS"-RA?/ P SPORT EN SPEL voetbal ROTTERDAMSCH ELFTAL—BONDS- ELFTAL. SCHAKEN. HET OFFICIEELS ONDERZOEK VERKLARINGEN VAN GEREDDEN. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA -55 'i Verv. .-uht wordt: 1 Stormachtige tot fcracktigen Zuidelijke tot 'ZuW-T'cfltteJij-kea wind, bétTökken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen ton ie H..'armer, Stormwaarsehuwin-geflieaist geseind aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit Zuid- Westen.". Fiat ars en motorrijders lichten op van 's avonds 4.35 tot 's morgens 6.56. j JUBILEUM. De lieer A. O. va:i Wingerden, exped'iLe- hy-a bij de expediteur-firma H. G. Vermeulen aan de Korte Wijnstraat, herdacht vandaag zijn 25 jarig jubileum. Van morgen per auto van hui. gehaat.i, werd de jubilaris namens de directie eau eed eau onder/couvert aangeboden. Te.'.-: s had de directeur de heer H. G. Ver. meuk n voor hem aangevraagd de zilveren eere- ipenniitti van de Vereenigdng Stoomvaartbëlaa- gen in Nederland. Ma-Msus liet kantoorpersoneel werd de heer van Wingerden toegesproken door den procu ratiehouder den heer C. Fetore-s, onder aanbie ding in een gouden horloge. De dag werd 'verder in hirieelijken kring doorgebracht. 25 j. FIG JUBILEUM ALS COLLECTANT Gisteren herdacht de heer P. C. van der Eerden den dag, waarop hij voor 25 jaar tot het College Kerkcolkctanten der St. Domi- nicusuerk (Steiger) toetrad. Om 9 uur werd door den Zeereerw. Pastoor D. v. d. Geest aan hel versierde Hoogaltaar te zijneT in ter, tie een H. Mis opgedragen, waaronder de jubilaris mat zijn medofteden en zijn gezin ter H. Tafel naderde. Ka de H. Mis vereenigde n zich de jubilaris met ziiu talrijk gezin, zijn medeleden en den heer J. Slrijbes, als vertegenwoordiger van het Kerkbestuur, in de pastorie, waar de Zeer eerw. Pastoor D. v.d. Geest den juU mis toe sprak, niet alleen als president van hst College, maar ook als .president van het Ke, ktoestn ir wijl dit Colleetantenoolfege speciaal voor tie kerk zorgt. Spreker wenschte de jubilaris har telijk geluk met zijn 25-jarige werkzaamheid voor Gods touia, wees hem op den verheven post van collecteeren, hiervoor in den geest terug gaande tot den oorsprong in den apostolischeii tijd en 'bracht hem dank voor zijn trouwe plichtsvervulling. Ook zijn echtgenoote en kin deren werden door den Eerw. Spreker in zijn hulde betrokken. Vervolgens spreuk de heer J- Roüde, vice- ■preeident van het College, om den jubilaris te huldigen als een prettigen, aangenamen vnenQ, wien .allen een bijzondere sympathie toedragen en wiens persoon men niet gaarne mist op e bijeenkomsten van toet College. Namens ie College bood spreker den jubilaris een huis houdelijk cadeau en een bloemenhulde aan. Nadat nog de heer H. .Maltha, secretaris van toet College, toet woord had gevoerd, dankte de jubilaris den Zeereerw. Pastoor voor toet op dragen der H. Mis, den heer Strijbos voor zyn tegenwoordigheid, de hoeren Rohde en Maltha voor l'.un hartelijke woorden en alle leden voor het scihoone cadeau. Gisterenavond werd de behandeling van de gemeentehegTODting voortgezet De heer Buis «preekt nogmaals uitroe ,ig over het beleid inzake de financiën en poogt aan te toonen dat door bet instellen van een grondbedrijf, lage erfpacht, lage grondprijzen en een zoet winstje voor de gemeente zal ver kregen worden. Als het loopt met den dienst 1928, zooals is opgezet, dan heeft spr. gegronde hoop dat de dienst 1929 geen teleurstelling, doch groote blijdschap zal geven. Wat de doorbraak naar het Westen betreft, dringt spr. op ernstigen spoed aan, evenzoo op bet aanleggen van sport- en speelvelden, daar iflit laatste, volgens spr. geen groote sommen Bal vergen en steun van de overheid hiervoor dringend noodzakelijk is. Spreker doet het vooi- stel tot het instellen van een grondbedrijf over te gaan, opdat B. en W. daarover prae-advies kunnen verstrekken. Be 'heer Moerman (v.b.) die in eeiste in stantie heel weinig heeft gesproken, houdt thans een eenigszlns uitvoerig betoog, over het geen de liberale raadsfractie van meèniug is '.ten opzichte van deze begtrooting, die zij voor I Ide volle honderd procent aanvaardt. Over de samenwerking in deu Raad is spr. toet eens, met hetgeen de heer Niema-ntsverdriet dien aangaande heeft gezegd en hij komt verder terug op een aantal aangesneden onderwerpen, als j,vernieuwing rioleering Oostelijk stadsgedeelte, iWanr spr. groot voorstander van is en op een 'in te stellen grondbedrijf. Wat dit in te stellen grondbedrijf betreft merkt de voorzitter od, dat het College daar- •over nrae-aèvies' zal verstrekken, zoodat dit i onderwerp verder huiten de besprekingen zal kunnen blijven. De heer Moerman valt op velschillende pun- ten de tactiek der S. D. A. P. aan, waabbij hij i van meening is. dat toet voor een goeden gang 'Van zaken inzake de gemeente-politiek te ge vaarlijk is. aan de S. D. A. P. een bestuurs .functie te geven. Spr. verklaart zich voor een (Samenwerken met die recbtsche raadsgroepen i op den grondslag deor den hear Niemantsver- ■drie-t aangegeven. Dan is er gezamenlijk veel goeds tot, stand te tor aas en. Wat de vermakelijkheden op 31 Augustus j betreft,, juicht spr. de toouding van den bur- gemeester hartelijk toe en «pr. wenscht en ver- I trouwt dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan De heer J. Hoogenverf (s.d.) valt op vrij bef- T-igo wijze dein heer Moerman aan en behandelt fde z.i. verkeerde toestanden inzake heit onder- jjWijs op de scholen alhier. Spr. houdt een korte btjsdhouwflng over die gjetroffen miaatregellen (inzake Volkshuisvesting, Werklooeheidszorg, j Toonen en salarissen der gemeentewerklieden en ambtenaren en inkrimping van personeel. Spr. doet een voorstel de prijs voor het licht. Pa kookgas met ingang van 1 Januari met één vtot per M3 te verlagen. Spr. verklaart züch socialist, doch zonder de volledige theorie van Marx te aanvaarden. De toeer Jonker (a.r) verklaart zich op de eerste plaats voorstander van verlaging der In komstenbelasting, vóór verlaging van gasprijs. Spr. verklaart zich om formeele redenen te gen de motie van den heer de Heer al juicht hij de feestviering, zooals hij op 31 Augustus is gehouden, nliet toe. Verder voeren de toeeren Jonker en Brouwer (vrije a.r.) een kort debat over de oneenigtoe- den, die de beiide groepen nog steeds scheiden. De hoer Enters (r.k.) zegt, dat hij met be wijzen kan staven, dat de middenstanders al hier veel profijt gehad hebben van de feestvie ring op 31 Augustus zooals die thans iè ge houden. De heer de Re ij (rjk.) komt op tegen het- geem de heer Brouwer verwisten heeft aan wet houder van Rijn en spreekt nogmaals den wiensch uit, dat inzake de feestelijkheden op 31 Augustus op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Wethouder de Haau geeft een kont antwoord op do gemaakte opmerkingen, welke in hoofd zaak betreffen de vernieuwing van de riolee- (rjing en bemaling in het Oonhelijk stadsge deelte. Spreker beloofde in 1929 met een ge detailleerd plan bij den Raad te komen. Wethouder van Rijn verdedigt nogmaals vrij uitvoerig zijn beleid. Spr. geeft den heer de Heer ernstig in over weging zijn motie in te trekken daar hij ver werping de toestand dienaangaande Verergerd zal zijn. Wethouder Hoogorwerf blijft bij zijn stand punt inzake de reservefondsen, D'e burgemees ter behandelt nogmaals den financieelen toe stand der gemeente en doet den Raad rnede- deeüing van de hieronder vermelde mededee- ling der Verieeniging van Nederlandsctoe ge meenten. Vender verzoekt spr. den heer de Heer, zijn motie in te trekken, hetgeen gedaan wordt. Het voorstel' der S. D. A. P. om den gas prijs mat 1 cent per M3 te verlagen wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Hierna wordt de vergadering geschorst tot Dinsdagavond half zeven en zal begonnen wor den met de ar tik stege wij ze behandeling. NIEUWE BELASTINGWET. De vermoedelijke resultaten voor onze gemeente Woensdagmorgen is van de Directie der Ver- eenigiing van Nederlandische Gemeenten de mededeling ontvangen, dat deze gemeente bij aanneming van het thans aanhangige wetsont werp tot regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, uit het in te stel len Gemeentefonds een uitkeering zal ontvan gen ran rond 322.000. Burgemeester en Wet houders hadden gehoopt op vier ton; de toeer Roos verwachtte 448.000, Mij krijgen nu de volgende berekening van bet resultaat van het aanhangige wetsontwerp ten aanzien van deze gemeente. De Gemeente verliest: Opcenten Personeels belasting Uitkeering volgens wet 1897 Opbrengst, inkomsten belasting: thans geraamd op 645.000 af: kwade posten 35.000 Totaal verlies De Gemeente ontvangt: Uitkeering Gemeente fonds 80 opcenten Geme-en- tefoudsbe-Iasting vol gen becijfering der afd. Financies en ge baseerd op het ko hier 1927-28 Hoofdsom grondbelas ting gebouwd Totaal aan ontvangsten Er blijft dus te voorzien in een hiaat van ƒ717.000 136,000 62.000 ƒ520.000 ƒ197.000 Hiervoor komt in de een-s te plaats in aan merking een verteringsbelasting gelijk aan de thans bestaande personeele belasting, vermeer derd met rijks-, provinciale- en gemeentelijke opcenten. Deze brachten in 1927 160.000 op. Darp blijft dus nog te voorzien in een tekort van 37.000. Dit bedrag zal gevonden moeten worden óf uit de bedrijven óf uit de verte ringsbelasting. Een derde mogelijkheid is, dat het aanhangige wetsontwerp in dezen geest gewijzigd wordt, dat de heffing van meer dan 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting toe gestaan wordt Het resultaat van het ontwerp valt voor deze Gemeente dus niet mee. Afgezien van de dek king dei' tekortkomende 37.000 en de dekking van wat de Provinciale moet missen door in trekking der wet tot heffing eener Personeele belasting, brengt het ontwerp nochtans een groote belasting-verlaging voor de ingezetenen. Ter vergelijking kunnen "de Volgende cijfers dienen Belast Aanslag Gemeente Vermin bare som plaatselijke fondsbellas- inkomsten ting pilus In pro belasting 80 opet centen. 1000 22.56 61 1500 45.36 24 47 - 2000 79.40 54 33 5000 333.43 234 30 „10000 1035.85 588 43 Ook de kinderaftrek wordt veel gunstiger. Deze bedraagt thans: bij 1 kind 60 bij 2 kinderen 110 bij 3 kinderen 180 bij 4 kinderen 260 bij 5 kinderen 350 bij 6 kinderen 450 Zij wbrdt voortaan in verhouding gébracht tot toet inkomen em zal bedragen: bij een inkoimen van: 1000. 100 per kind;' ,-T* 1500 1 120 pes- kind VER. ZORG VOOR HET ACHTER LIJKE KIND Door d<e Vereeniging Zorg voo-r het Achter lijke kind worden pogingen in toet werk gesteld om in hét voorjaar van 1929 een loterij aan te leggen, om zoodoende haar financiën te ver sterken, daar het onderhouden van haar werk inrichtingen veel geld eisctot. Ook op de Ïoonen moet vaak toegelegd worden en in ziektege vallen meet voorzien worden. Om haar doel te bereiken wordt thans aan ver-schillende voor. aanstaanden gewaagd een prijs ter beschikking te stellen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria, dochter van M. Eindho ven en H. Tol: Jan, zoon v. S. Helder en J. Z-wiers. EIERENVEILING. Aangevoerd 1075 kippeneieren a f 12. f 13.75 de honderd. GEORGANISEERD OVERLEG. Niet-doceerend hooger onderwijs-personeel. De bijzondere Commissie van georganiseerd overleg voor het niet-doceerend hooger onder - wijs-personeel vergaderde den leu November 1928. De voorzitter heette het nieuwe lid, aan gewezen door den Central en Nederlandschen Affitot-emaarsbonddien heer Vijihrief, als zoo danig welkom. Naaa- aanleiding viain een hierbij gestelde vraag, of door de benoeming van hoofdbestuurs leden der organisaties het oorspronkelijk karak ter van de bijzondere commissie niet dreigde te veranderen, ontspon zich eisn uitvoerige discussie. Men achtte het ten slotte ge wenscht, af te wachten, hoe de beslissing van de Regee ring zal lulden met betrekking tot de door de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg voorgestelde wijzigingen inzake het overleg. Besloten werd aan de ministers in overwe ging te geven aan de plaatselijke dienstcom missies een meer officiéél karakter te geven; voor deze dienstcommissies zal een reglement ontworpen worden. Aan deze commissies zal een aantal aangelegenheden voorgelegd worden met verzoek daarover te adviseeren o. a. een voor gestelde indeeling vtan -enkele groepen van amb tenaren-werklieden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Technische Hoc-g-sschoo-l te Delft, alsmede een voorgestelde ind-eeling van eenige werklieden aan de voormalige Vee- art sen ij kund i ge H oogeisetoool Aan voorzitter en secret-arts w-ard verzocht een advies uit te brengen inz'ake de bevordering van enkele vroegere amanuenses le klasse tot technici le klasse. Over eventueel te stell-en eiscto-en van beno-em baarheid, alsmede over een in te voer-en rege ling var. het leerlingwezen zu-llen eenige reg-ee- rlngsvertegenwoo-rdigers advies uitbrengen. Bepleit werd de wen-s ch-e-lijkheid om aan het persouee-l mededeelin-g te do-en van bestaan-do vacatures, ten einde hen, die reeds in 's Rijks diens-c zijn, alsdan -gedegenheid tot sollicitee-re® te ge-ven. De voorzitter deed mededeelingen van dien aangaande getroffen regelingen. Besloten werd aan de ministers 'in ever we ging te geven te -bepalen, dat, behoudens hij enkele nader aam te geven functies, na enkele jaren tlj-dalijken dienst tot va-ste a-amstelling zal moeten worden overgegaan. In het Bondselftal, dat Zondag te Rotterdam uitkomt, is een wijziging gebracht, daar van Loon (Willem II) op medisch advies voorloo- pig niet meer uitkomt. G. Tap (A.D.O.) verhuist nu van de rechtsbinnen-plaats naar linksbinnen, terwijl rechtsbinnen van Kesteren (H.B.S.) komt. DE WERKWIJZE VAN DE NEDERL. ELFTAL-COMMISSIE. Uit de bespreking van de Technische Com missie van den N.V.B. met de Westelijke Dis- ta-icts-commissie is gebleken, dat bi) eerstge noemde commissie vrijwel gelijke toestanden, als door de Westelijke Districts-commissie, naar voren werden gebracht omtrent een meer metho dische wijze van werken tot het verkrijgen van inzicht in het beschikbare spelersmateriaal, als mede betreffende de opleiding, vorming, enz. van die spelers. Dit bii de T. C. naar uit de bespre kingen bleek reeds geruimen tijd bestaande voornemen, kon eerst thans tot uitvoering ko men. omdat eerst 6 October j.l. daartoe door het bestuur van den N.V.B. de noodige middelen worden toegezegd. Aangenomen mag worden, dat de T. C. een nader werkplan, door de nieuwe situatie moge- Hik en noodig geworden, in nieuwe samenwer king met haar directe adviseurs, de districts commissies, zal opstellen. De uitvoering van dit Werkplan, dat dus aan de ter vergadering geuite wenschen van de West. Dlstricts-Commissie geheel beantwoordt, zal, naar men hoopt, het mogelijk maken, op den duur te geraken tot de zoo gewenschte spelver- beterlng, en als gevolg daarvan, tot verruiming van de keuze voor het nationaal elftal. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het in de bedoeling ligt, in deze werkwijze tevens meer dan tot nu toe het geval was, de vereeniglngs- besturen te betrekken. R.K. SCHAAKCLUB „IVOREN TOREN". Sedert de oprichting in Augustus houdt bovengenoemde Rotterdamsch-Hillegersbergsehe vereeniging, om de krachten der leden onderling te vergelijken, een wedstrijd volgens het Zwit- sersche systeem, met de bedoeling, dezen wed strijd te doen doorgaan tot Kerstmis. Na de aqlitste ronde is de stand als volgt:" F. Witte, 7 p.; G. Snieder, 6 p.; G. Beijé, 5y, p.; H. J. v. d. Linden, 5; L. v. Velzen, 5; P. v. d. Graaf, 4%; J. Leroe, 4; A. Seelen, 4; A. Snieder, L. Heesakker, 3'A; E. Simons, 3K>; Q- Beünen, 3; J. Wooning, 2'A en Bartels, 1%, Behalve dezen wedstrijd en de gewone vriend- schappeltjken partijen heeft de vereenigmg reeds twee simultaanwedstrijden gegeven, respectieve lijk door 2 en 7 leden en introducé's gewonnen. Voor belangstellenden zij nog vermeld dat de speelavond bepaald blijft op Donderdag 8 uur in het Vereenlglngsgebouw by de St. Liduina- kerk te Hillegersberg. ALLE GETUIGEN NOG BIJEEN Waartoe het zich zal uitstrekken NEW-YORK, 15 November. (V.D.) De Arneri- kaansche regeering heeft, gelijk reeds gemeld, een onderzoek naar do oorzaken van de ramp gelast. Dit onderzoek zal ten zeerste bespoedigd worden, daar de benoodigde getuigen thans nog bijeen zijn. Het onderzoek strekt zich uit tot de uitzen ding van de S. O. S.-seiuen en het uitzetten der reddingbooten, waarbij voor alles zal wor den nagegaan, of de booten inderdaad ondeug delijk en de bedienende manschappen onge oefend waren. Tenslotte zal nog onderzocht worden de klacht, dat leden der bemanning aan om hun leven worstelende passagiers opneming in de booten zouden hebben geweigerd, waarbij zij zich zelfs niet ontzien zouden hebben de schip breukelingen in het water te duwen. DE OORZAAK DER RAMP LONDEN, 14 November. (H.N.) Zoowel van het Amerikaan sche als van het Engelsche kan toor der reederij Lamport en Holt wordt ver klaard, dat de ondergang van de „Vestris" niet aan het verkeerd of zorgeloos stuwen van de lading te wijten kan zijn. Blijkens de telegrammen van de overlevenden heeft de „Vestris" Zaterdag tijdens een hevi- gen storm slagzijde gemaakt, zoodat het 39 gr. schuin kwam te liggen. De kapitein heeft klaar blijkelijk gehoopt door het over boord gooien van lading het schip nog in goede positie te kunnen brengen. NEW-YORK, 14 November. (N.T.A.) Onder de talrijke verklaringen van overlevende schip breukelingen van de „Vestris" verdient de ver klaring van den matroos Sadowski bijzondere vemelding. Hij beweert, dat alle luiken van het stoom schip gebrekkig en dat de spuigaten, die het wegloopen van het bij storm op het dek neer komende water moesten verzekeren, verstopt waren. Ook de schotten in het binnenste van het schip waren niet waterdicht. BERLIJN. 15 November. (W.B.) Volgens een der ochtendbladen heeft de kapitein van een Hamburgschen Oceaanstoomer, die met den toestand van de „Vestris" nauwkeurig op de hoogte is, verklaard, niet te gelooven, dat de „Vestris" is vergaan tengevolge van het wer ken der lading, maar veeleer tengevolge van haar eigen on zeewaardigheid. Het schip behoorde reeds sedert langer dan tien jaar niet meer tot de Lioydklasse Ia. Hij had den laatsten tijd veel personen, ook Duit- schers, gesproken, die op ds „Vestris" hadden gewerkt. Allen hadden eenstemmig verklaard, dat het schip een „oude rammelkast." was. Herhaaldelijk waren op de laatste vaarten behalve eenige ernstige defecten aan de ma chine vele lekken ontstaan, die ten deele onder de waterlijn lagen. Het houtwerk was oud en ten deele niet sterk. Het schip had zelfs een matigen storm niet kunnen doorstaan. Reeds vóór den oorlog had het schip eens tengevolge van een paar lekken slechts met moeite een haven kunnen bereiken. NEW-YORK, 14 November. (N.T.A.) Van de talrijke verklaringen van hier aangekomen overlevenden van de „Vestris" is nog vermel denswaard, dat een der raddijngbooten zulk een groot gat vertoonde, dat liet met planken moest worden dichtgespijkerd. Toen de boot te water werd gelaten, zonk zij onmiddellijk. Een vrouw vertelde, dat de uit negers be staande bemanning van de reddingboot, waarin zij zich bevond, weigerde, de passagiers uit een zinkende reddingboot, waarin haar man was, te helpen, z.g. wijl het gevaarlijk was de boot fce overladen. De ingenieur Mack deelde mede, dat hij te zamen met den ingeniur 01 Maxey 2y2 uur lang de door negers bemande reddingboot was nagezwommen, voordat het den hoofdingenieur Adams gelukte de negers over te halen de zwemmenden op te nemen. Maclc betoogt, dat he-t slechts aan den golf stroom te danken is, dat niet nog meer perso nen zijn omgekomen. NEW-YORK, 15 November (H. N.). Tuttle, de procureur van het federale districtsgerechts- hof, heeft verklaard, dat in verband met -de ontstellende verklaring van de geredden van de „Vestris'' het onderz ek in verband met het vergaan van de „Vestris'' vandaag' reeds zal beginnen. Volgens berichten van sommige geredden zou de „Vestris" reeds gezonken zijn, toen nog slechts 80 van de 328 personen aan boord in de reddingsschepen hadden plaats genomen. Volgens de oude traditie werd eerst vo-or de vrouwen en kinderen gezorgd. In de twee eerste reddingsbooten hadden 37 vrouwen en kinderen plaats genomen en de bemanning was juist bezig de booten neer te laten, toen door een onverwachte beweging van het schip de booten t-egen den want van het schip sloegen met het ongelukkig gevolg, dat allen uit de booten in het water geslingerd werden. Naar het schijnt zijn alle kinderen uit dez>e booten ■verdronken terwijl van de vrouwen er slechts 10 gered zijn. De kinderen komen ten minste niet voor onder de tot nu toe bekend geworden namen der geredden. De toouding van de bemanning wordt door de gereddén algemeen geprezen, daarentegen wordt op de houding van den kapitein steeds scher per kritiek geoefend, omdat hij te laat nood seinen heeft laten geven en ook de overige maatregelen voor de veiligheid der passagiers te laat nam. Overigens worden treffendje staaltjes van heldenmoed en offervaardigheid gemeld. Voor al de steward Licorica, die het commando over reddingsboot nr. 14 voerde, heeft zich onder scheiden en alleen reeds 20 personen toet leven geïed. Hij begaf zich telkens te water, om per sonen, die in het water lagen, aan boord van de reddjngsbooten te helpen. Slechts over d.a houding van enkele zwarte matrozen wordt ge klaagd. Da marconist O'Loughlin is tot het laatste ooajenblik bij zijn toestel gebleven en met het schip ondergegaan. DE TOESTAND VAN JHR. MR. CH. RUYS DE BEERENBROUCK Omtrent den toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. Ruys de Beer-enbrouck, wordt naed-egedeeld, dait de patiënt een goeden nacht bad, doch nog volstrekt geen bezoek mag c-ntvangen. GENERAAL H. C. A. DE BLOCK f I Op 64-jarigen leeftijd is in den aügeloopen nacht te 's GrDrenhaga overleden de gepen- sio-nnee-nde lui-teD.aut-gencraal H. C. A. de Block, sinds 16 Mei 1922 Inspecteur der Bur gerwachten. ■De thans -ontslapene was ridder in de orde van dein Nederl-audactoen Leeuw en ridder in - d-e Orde vau Oranje-Nassau. De plechtige H. Mis van Requiem zal wor. den opgedragen op Maandag a.s. in de pa.ro- - •cihüekertk van den H. J-aeolbus, Parkstraat te 's Graventoage des morgens te 10 uur. Do begrafenis heeft plaats op hat R. K. kerkhof aan de Kerktooflaaa. Vertrek om streeks 11 uur r«-nirR de kerk. DE CHEVROLET-EXPEDITIE-FILM Daar -d-eze film, waarover wij elders in dit blad schrijven, vermoedelijk no-g vele malen in ons land vertoond zal worden, zij gemeld, d-a,t wij het (bijwonen van deze filmvertooniog voor niet-volwassenen moeten ontraden. VOOR DE HEILIGVERKLARING VAN J PETRUS DONDERS. f Men seint ons uit R.ome: In de vergadering van de Congregatie der Riten hebben de kardinalen gisteren beraad slaagd over de heiligheid, het leven, de deug den en -de wonderen van den eerbied vaardigen Petrus Donders. GUNSTIGE BERICHTEN. i ROME, 14 November (V. D.). Ofschoon da - Etna nog steeds lava spuwt, schijnt de uitge- I worpen massa hedennacht geringer geworden te zijn. De gloed van den vurigen stroom was j ook minder fel en veel doffer dan de vorige I nachten, terwijl de snelheid waarmede de stroom de zee nadert ook geringer is gewor den. Dit zou evenwel ook kunnen toegeschre- j ven worden aan het feit, dat de stroom in dit vlakker terrein de neiging vertoont in de breedte uit te vloeien. Het verkeer tusschen Messina en Catania is geheel verbroken sinds den vorigen nacht, toen de automobielweg te Carabba vernield werd. De trein loopt nu slechts tot Taormina. Men is hier van meening, dat, tenzij de nieu we krater voor de volgende nieuwe maan op houdt te werken, er opnieuw een geweldig on- deraardsch getij kan opkomen, zoodat de ge volgen dan niot te overzien zouden zijn. Voor- loopig is het gevaar echter nog niet groot, daal de lava een vrij groote oppervlakte voor zich heeft, waar niets te vernielen valt, en waar langs zijn weg waarschijnlijk zal gaan. Voor spellingen kunnen echter moeilijk gedaan wor den. Overal wordt door militairen de wacht ge houden. Niemand wordt in de nabijheid van da gevaarlijke zóne toegelaten, ook niet de be woners, die komen kijken naar wat er nog van liun bezittingen over is. Speciale passen worden door de overheid uitgeTeikt, doch uiterst spaarzaam. Ook de contról® op deze passen is bijzonder streng. Het leven op Sicilië begint al reeds zijn ge- wonen.gang te hernemen. OOK DE VESUVIUS IN ACTIE. NAPELS, 14 November. (W.B.) De Vesu vius, -die reeds sinds eenige dagen een zekere onrust toonde, is in den afgeloopen nacht in vrij levendige actie gekomen. Vooral uit den krater, die begin Augustus 1.1. is gevormd, stroomen lavamassa's. Volgens -deskundigen bestaat er echter In het gebied van den vulkaan voer de bevolking niet het minste ge-vaar. CYCLOON. Woensdag is het geheele dorp Cerbara door een cycloon verwoest. Vele huizen zijn inge stort. Er zijn geen mensclienlevens te be treuren. De schade is zeer groot. Tachtig families zijn dakloos. DOOR ZIJN FAMILIE VERMOORD Een gefingeerde roofoverval mislukt T; Onlangs werd te Praag de kaslooper Ja- rouscek, die met 140.000 kronen verdwenen was, dood in een kanaal gevonden. Deze zaak heeft thans een eige-naardigen keer genomen door een verklaring, welke door de dochter van den -kaaloopeir is af gelegd. Het meisje zegt n.l., dat Jarousce-k met zijn familie een plan had gemaakt voor een gefingeerd en roofoverval. Overeenkomstig dit plan liet Jarouscek zich door »ijn familie leden hinden. Ze doden dit pchter zóó stevig, dat de kaeloopsr het bewustzijn verloor, waarna zijn verraderlijke mr -Mchtigen -hem In het water wierpen. De politie kwam de zaak-Jarousc-ek op het spoor, doordat kort na de verduistering van •het geld een d-er crediteuren van Jarousoek 12.000 kronen ontving. Zijn vrouw, ziju dochter en haar verloofde, die allen ge arresteerd waren, hadden eenstemmig ver klaard, dat Jarouscek het slachtoffer van een roofmoord was geworden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 1 Landen 12.07"/^, Berlijn 59.35, Parijs 9.731/4, België 34.(52, Zwits-aidanld 47.96, Amerika 2.49Vj, Oostenrijk 35.02%, Denemarken 66.39, Zweden 66.59, Noorwegen 66.39, Spanje 40.15 Italië 13.06. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT Is de kracht van 'thuidige zakenleven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3