DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Woensdag 21 November 1928 No. 15270 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS COMMISSIE BENOEMINGEN HET STEDELIJK TOCH NIET DE JUISTE WEG AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco rer post ƒ3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440. ADVEUTENT1EN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschcn den tekst GO ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct lot eer. maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0 75, 15 regels ƒ1.—. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij jerbes t lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; -b bij ran beide banden, voelen of oogen; .250 bi verlies van eiken anderen vinger. De erzek i verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver ering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Du raadsvergadering van morgen vermeldt als eerste punt van de agenda de benoeming van een lid van de commissie voor onder wijszaken en van de commissie voor bet onderzoeken der rekeningen, in welke een vacature is ontstaan door het aftreden van den heer S, Ilijman als raadslid, liet betreft hier dus linksche vacatures, waaromtrent we het liefst zouden zien, dat men het daar onderling eens werd. Al is de commissie voor de rekeningen lieusch niet zonder beteekenis in de memorie van antwoord leggen B. en W. zeer terecht daarop den nadruk het gaat hier toch in hoofdzaak om de belangrijke commissie voor het onderwijs, thans met. wethouder de Bruin als voorzitter bestaande Uit de heeren J. G. v. Dorp (R.K.), B. G. Hoogenadm (A.B.) en J van den Tempel 1C.II.) liet staat hier dus drie rechts, twee links; dringende noodzaak om daarin verandering aan te brengen zien we niet; de S. D. A. P. is met den wethouder als voorzitter zeer voldoende vertegenwoordigd. De vraag is derhalve, wie verder als gegadigden over blijven. Kn als wij daaruit een keuze gaan doen, ftan is er bij ons geen aarzeling. Er is, sinds do heer van den Bovnnkamp zijn ontslag na nu op zijn plaats een raadslid gekomen, dat herhaaldelijk blijk heeft gegeven niet slechts voor onderwijszaken zich te interes- see re n, maar ook daarin thuis te zijn en er een frisBchen kijk op te hebben. We mee- Oen te weten, dat hij een eventueele benoe ming gaarne zou aanvaarden. Welnu, dan lijkt hij ous, den rechten man op de rechte plaats. Dat is geen stemming maken tegen het, nieuwe raadslid, den heer Koopmans, die op den zetel van den heer Ilijman komt te zitten. We denken er niet aan. En wanneëi na. een'eventueele benoeming in de com missie voor onderwijs de heer Broek, want hij is het, dien we .bedoelen, voor een der commissicplaatscn welke hij bezet zou wil len bedanken tervvillo van den heer Koop mans, zullen wij daartegen geen bezwaar maken. Het ecnige, waarom het hij ons gaat., is, dat do vacante zetel van onderwijs worde ingenomen door iemand, die zich daar thuis gevoelt en er derhalve nuttig werk zal kun nen verrichten. We hebben reeds enkele regels geschre ven naar aanleiding van het schrijven van B. en W. aan den raad, nopens de vragen van den heer van Dorp en het verzoek van een viertal muziekvereonigingen betreffende het geven van openbare concerten. Men kan de kwestie van het Stedelijk Mu ziekkorps moeilijk bezien, zonder rekening te houden met de geschiedenis, In ons nummer van 4 September jongst leden hebben we die geschiedenis opgehaald. We achten ons derhalve ontslagen daarop nog eens terug te komen. Wel moge er hier met enkele woorden nogmaals aan worden herinnerd, dat het muziekkorps van de dienstdoende Schutterij 22 jaar geleden ge handhaafd werd, opdat in onze stad goede muziek zou kunnen worden gegeven, en levens zouden we er op willen wijzen, dat hi 1914, toen de subsidie aan het Stedelijk nog slechts 1500 bedroeg, dit korps zelf met een aanbod bij den raad kwam om van die subsidie 500 te laten vallen, een aan bod dat, terecht overigens, niet werd aan vaard. Wat ons in heel de geschiedenis van het Stedelijk Muziekkorps het. meeste tegenstaat, K dat door B. en W. geen enkele poging is aangewend, om in een kwestie, die toch het cultureele leven in onze stad ten nauwste raakt en waarin door een groot deel der -"Jrgerij belang wordt gesteld, om niet te - ggen dat velen er zelfs belang bij heb ben, niets wordt gedaan, om tot een com promis te geraken, dat, zooal geen voldaan heid, dan toch een zekere mate van bevre diging schenkt. Er wordt hier niet, ais in 1914, door de atlresseerende vereenigingen een aanslag op bet. leven van het „Stedelijk Muziekkorps" gedaan. Do actie tegen het „Stedelijk" komt hiat voort uit een soort jalouzie, omdat men iet korps het licht in de oogen niet zou Kunnen* maar omdat elk verzoek om voor bescheiden subsidie in aanmerking te bogon komen, van een of andere faciliteit te mogen profiteeren, yordt afgewezen juist met een verwijzing naar het Stedelijk. Zelfs het verlof om in de muziektent in de Plantage te mogen concerteeren. moest worden afgeperst. Zoo zijn B. en \V. zelf oorzaak, dat er een wrok tegen het „Stedelijk" is ontstaan, een wrok die gehandhaafd blijft, wanneer het advies van B. en W. zooals het daar ligt, wordt aangenomen. Het adres der vier vereenigingen richt zich niet. tegen het „Stedelijk'met enkele honderden guldens voor die vereenigingen uit te trekken waarbij zelfs aan het sub sidie van het Stedelijk volstrekt niet zou be hoeven te worden getornd zou een schik king zijn te treffen, waarhij het muziekleven in onze stad zou zijn gebaat, waarbij aan B. en W. eendge invloed op de betreffende vereenigingen zou worden toegekend en waarbij een bron van ontevredenheid zou zijn verstopt. Er zullen wel ooit grootere bedragen voor minder nuttige doeleinden zijn gevoteerd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur In het eerste artikel, dat wij aan de be grooting hebben gewijd, hebben wij ons de vraag veroorloofd, hoe het mogelijk was, dat wethouder van Velzcn zijn begróoting voor het electrieiteitsbedrijf ongewijzigd kon la ten, hoewel njet de verlaging der electrici- teit.starieven een bedrog was gemoeid van 22.000. We hadden als antwoord op die vraag twee veronderstellingen gemaakt: de eerste, dat de wethouder meende te mogen verwachten, dat als gevolg van de lage tarieven het verbruik zoozeer zou toenemen, dat daarin een behoorlijke compensatie zou worden gevonden; de tweede, dat in de be grooting' van ons eleetrieiteit sbedrijf en wellicht ook in die der andere technische bedrijven nog een stille winstmarge zou schuilen. Deze laatste veronderstelling ver wierpen we echter onmiddellijk, omdat ze ons niet minder behoorlijk leek. Intusschen blijkt dan toch, dat zij de ware was. B. en W. toch schrijven in hun memorie van antwoord op het. Sectieverslag over de begrooting, waarin was opgemerkt dat de winstuitkeringen der technische bedrijven optimistischer kunnen worden bezien, ge zien de resultaten van de vorige jaren, het volgende: Hier moet een misverstand in het spel zijn. In de eerste plaats vestigen 15. en W. er de aandacht op, dat in deze begroo ting niet is verwerkt de verlaging der elec- triciteitstarieven, -waartoe onlangs op het voetspoor van do gemeente Rotterdam ia besloten en waarmede een bedrag vïin f 22.000 is gemoeid; bovendien staan zij voor belangrijke uitgaven, met bet oog op een noodzakelijke uitbreiding van het kan toorgebouw der Technische Bedrijven. In de tweede plaats moet men niet blij ven stilstaan bij de gvoote overwinsten van 1927. De ramingen voor 1929 zijn wer kelijk niet laag te noemen. En men houde daarbij in het oog, dat in verband met de hier gevolgde gedragslijn de ramingen niet scherp mogen zijn, doch een behoorlij ke overwinst moeten overlaten. Immers onze begrootingen zijn berekend op een beginsaido van den woegeren dienst. En daartoe moeten in de eerste plaats de bedrijven medewerken. Ging men dus zoo ramen, dat geen overwinst meer was te verwachten, dan zou men dit jaar de overwinst dubbel ge nieten, n.l. die van 1927 en die van 1929 zelf. De ramingen, B. cn W. zeggen het zelf, zijn derhalve niet scherp, ze laten gegronde verwachtingen op een behoorlijke overwinst toe. We kunnen de redeneering, waarmee B. en \V. deze gedragslijnen bepleiten, volko men begrijpen, in zeker opzicht zelfs waar- deeren, maar zijn toch van meening, dat hier niet de juiste weg wordt gevolgd. Wan neer een begrooting niet een eerlijk beeld geeft van den toestand, niet op volkomen juiste gegevens berust, dan, het klinkt harder dan wij het bedoelen brengt men daarmee den Baad en het publiek op een dwaalspoor. We weten daarbij heel goed, dat in de „Technische Bedrijven" zich heel wat toevalligheden kunnen voordoen; dat onze financiën nog altijd van dien aard zijn, dat een tegenvaller op de bedrijven moet worden voorkomen. Maar terzake, tegenvallers cn een over winst waarop bij de begrooting reeds wordt gerekend ia een groot verschil, dat, wil men van een zakelijke begroeting spreken, dient te worden overbrugd. Zouden we dan het gevaar loopcu in éen jaar de winst van twee jaar op te maken, dan lijkt ons daaraan door een andere wijze van reserveering wel te ontkomen. HINDERWET Ingekomen is een verzo< k van: A. H. Noor- degraaf om vergunning tot uitbreiding van de brood-, beschuit- eu banketbakkerij in het pand Hoofdstraat S3, kadaster Sectie L. no. 1400, met. een heeteluchtoven ter vervan ging van een spaanderoven en 1 electro motor van 2 F.K., drijvende een deegmachine; Dit verzoek is met. do bijlagen op de secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 December 1028, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raad-huize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit. verzoek in te brengen en .die mondeling of schriftelijk toe -e lichten. Gedurende drie dagen vóór bet tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 21 November 192S. EERSTE SCHIEDAMSCHE «tCHAAKVEREENIGING De uitslag van de 4de ronde Winterwedstrijd E. S. S. luiden als volgt: Af deeling I. Wit Zwart Balkesitein (2)4)Toledo (4) 0 1 Vermaat (2)—J. Penning (3)4) 0—1 v. d. Toorn (3)—J. J. Th. Penning 2() 1—0 Pennekamp (1)-Eering (3) 0 1 v. Heiningen (2)Verburg (1) 1 0 Smit (1)4)—Malkus (1%) Vs—Vj Van Slobbe vrij (1)4). Afdeeling 11. Van Seteds (2Hamstra (3) uitgesteld. Nieswaag (2)Haanstra (3) 01 Boele (lji)Ritman (2(4) 3434 Mak (1)—Tuytel (2) 0—1 De cijfers tusscben haakjes wijzen op bet behaald aantal punten. GEMEENTERAAD R. K. lï VD10VEREEN1G1NG l>e tweede groote radioavond van de R. K. Radiovereeniging St. Uiduina, alhier, zal wor- dn gehouden op Vrijdag - 30 November a.s in de groote zaal van den R. K. Volksbond. Deze avond dient tot opening van de groote propagandamaand voor de Kath. Radio Gids. Het programma zal bestaan uit een lezing met. lichtbeelden ovev de radio en de toepas sing daarvan, terwijl verder zeer belangrijke experimenten met de bekende Telefunkentoc- stellen en apparaten zullen worden gehouden. Het. geheel zal staan onder leiding van de Telefunken Mij. te 's-Gravenhage, waarvan de heer Fr. Heggelman, Singel, vertegenwoordi ger is. Aan v i'. Hing s agenda Dc aanvullingsagenda voor de vergadering van den gemeenteraad vermeldt: 7a. Voorstel van B. en W. tct. het verleeneu ran een credtet van 20.500 op perceel 21 van het Grondbedrijf ten behoeve van den aanleg van zandbanen. de rioleering en besLrating van de Ampèrestraat, en- een gedeelte van de F.di- sonstraat. 7b. Voorstel vu-n B.. en W. tot bet verleeaen van een crediet van 31.000 op perceel 21 van het Grondbedrijf ten behoeve van den gedeel telijken aanleg van den Rotterdamschen Dijk, de Lange Singelstraat, -de Galileïstraat en de Halleystraat. bestaande uit het aanleggen van de zandbanen en -bet aanbrengen van een tij delijke bestrating met oude keien. De behandeling van de gemeente-begrooting, voorkomende onder 7 op de agenda voor den Gemeenteraad d.d. 16 November 1928, zal thans onder 8 aan de orde worden gesteld. N EDEULAN DSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De afdeeling Schiedam van de Nederland- sche vereeniging voor huisvrouwen houdt in het gebouw „Musis* Sacrum op Donderdag en Vrijdag 22 en 23 November, van half 3 tot 5 en van 7—10 uur oen kleine tentoon stelling van handwerken, kunstvoorwerpen en boeken Voorts is er muziek en een theesehenkerij. „ONDER E«N DAK" De algemeene middenstandsvereeniging geeft a.s. Maandag een feestavond in „Musis Sacrum", welke zal worden opgeluisterd door de Vlaardingsche toonoelvereeniging „Varia", met „Onder één dak blijspel in drie be drijven door Jan Fabrtcius. UITVOERING „EUPHONIA" De eerste Schubert-herdenking in Schie dam! Maar er zullen er niet veel meer volgen, gezien de programma's van de ver schillende muziek vereenigingen. Toch was die herdenking gisteravond op zijn plaats, want den bescheiden schepper van bet lied was een ruime plaats ingeruimd lu bet programma van de mandolineclub „Euphonia". die een uitvoering gaf in ..Musis Sacrum". Het kleine troepje leden beeft od deze muziek blijkbaar ernstig gestudeerd en, behoudens een paar kleine vlekjes beleefden de nos. 6 en 2 van de „moments musicaux" een goede uitvoering. Een groote fantasie van Schubert's werken, ofschoon voor niet-ken- ners van deze muziek ietwat langdradig, kwam er eveneens goed af. Na de pauze volgde o.m. een uitvoering van Franz Léhar's ^Veuve Joyeuse". Wat ons bij „Euphonia" trof, was het ge heel ontbreken van schel klinkende blaas instrumenten en rammelend slagwerk, waar door de fijnzinnige muziek uitstekend tot haar recht kwam. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld door (Jen humorist L. de Bruin. Voor den aanvang der uitvoering was den dirigent, den heer J. Jongbloed, door den heer J. van Bouwelen. voorzdtter der ver eeniging, een fruitmand aangeboden 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius S uurt R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Damclub I. D. O. Patronaateigebouw Lange Haven; aanvang S uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. IC. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Kouinkl. man- v nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen: lederen Woensdagavond vergadering ^Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond clubavond R. K. S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath, Leven. Gebouw Kath. Kriilg. L. Haven. Aanvang half negen lederen Vrijdagavond o-efeningsavond tot het verleeneu van Eerste Hulp bij Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. led ren Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum. St. Joris Do-ele, Doeletuin. Woensdag 21 November Jeugdgroep R. K. Volksbond. Lezing van ka pelaan Goossens over Rome, St. Pieter én Valicaan. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart voor negen. Soirêe te geven door de mandolineclub „O. N. I." Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Van 21 tot 24 November Tentoonstelling vaai boeken eu plaatwei ken van Nederlaudsch-Indië: Gebouw Openbare leeszaal (studiezaal). Donderdag 22 November Dilettanten symphonie-orkest „L. van Beet- boven". Concert, te geven in den R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 November Eerste ontwikkelingsavond K.S.A. Spreker de weleerw. pater G. Vrijmoed O.F.M. On derwerp; Paus Leo XIII. Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang S uur. Zaterdag 24 November Tooneelvereeniging „Ous Vermaak". Eerste uitvoering. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang S uur. Zondag 25 November Eerste winteruitvoering, te geven door het harmonie-gezelschap ,0. B. K.". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Dinsdag 27 November Nederlandsche Blindenbond.. Propaganda- Kunstavond. Gebouw „Musis Sacrum". Vrijdag 30 November It. K. Radiove-reeniging „St. Liduina". Twee de groote radioavond. Gebouw R. IC. Volks bond. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 21 Nov. - Offlcieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 21 Nov. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H. L. Ruwe gvaanspiritus 60 pet. 17.per H.L. 1 o-li IJ h'A fWEE UIUJOEE WAARDE -4-4.Y RADIO M bevat het kleine, op deze foto afgebeelde buisje. Zooals men weet is deze zeer kostbare en tevens gevaarlijke delfstof een uitstekend middel gebleken bij de bestrijding van kanker. TE ROTTERDAM 21 Nov.: Groote Schouwburg, IttgoleCo (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen.) 22 N 0 v.: Groote Schouwburg, Der blaua Vogel (Jushny-gezelscliap) S.15 uur 24 Nov. Groote Schouwburg, Da Forztt del destino (Holl. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 25 Nov. Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur. Dagelijks: Tirol) Schouwburg, Drie arme kleine meisjes (Ned. Operette Gez.) S uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 dezer in: Thalia, (voor volwassenen); Royal (voor volwasse nen) en W. B.-theater (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1