feuilleton jsawrjig-Tr-4't ss MIJ IS DE WRAKE! WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD DE GEMEENTEBEGROOTING PAGINA 2 RADIONIEUW? programma voor donderdag. I t MEMORIE VAN ANTWOORD Algemeen* Beschouwingen II. Wilhelminahaven en gronden in de omgeving daarvan Onbetwistbaar juist is bet standpunt, dat de Wiihelminahaven bestemd is voor de vestiging van ondernemingen, die gelegen moeten zijn aan diep water. Uit den aard der zaak zullen dan ook wel geen andere aaravnagen daarnaar worden ge daan. Waar gesproken werd over de geringen ruimte, die nog beschikbaar is kunnen wij thans mededeelen dat plannen tot uitbreiding thans bij Uwen Raad zullen wonden aanhangig gemaakt. Tevens zal u een plan worden aangeboden tot aanleg van. een haventje toot niet diepgaan de schepen, dat de exploitatie van de gronden Iang3 de rivier zal mogelijk maken, waarbij dan tevens een terrein doorloopende tot de rivier, voor plantsoenaanleg zal worden gereserveerd. Zeer bezwaarlijk ml het zijn ten aanzien van de handels- en industrieterreinen voor de gron den in de omgeving van de haven een plan vast te stellen of vaste regels te geven, daar men in dezen zoozeer afhangt van de vraag. Overigens merken wij op, dat men den toe stand daar geheel in de hand heeft, daar de Gemeente eigenares is van het geheel. Gronden aan de Damlaan en den Vla ardingerdij k Aan het bouwrijp maken van de gronden in den Nieuwlandschen polder zit zooveel vast als men alleen maar denkt aan den afvoer der rioolstoffen dat, zoolang er nog elders bouwterrein beschikbaar is, aan het in exploi tatie brengen van deze gromden niet kan wor den gedacht. Daarbij bedenke men, dat, wan neer wij te veel hooi op onze vork zouden ne men, ons grondbedrijf zeker topzwaar zou wor den. Ook aan de bebouwing langs den Vlaardinger Dijk zijn gemote bezwaren verbonden. Overi gens spreekt het vanzelf, dat bij een eventu- eelen bouw langs den Vlaardingerdijk met de nieuwe begraafplaats rekening zal worden ge houden. Bewaarschoolonderwijs Teu aanzien van het bewaarschoolonderwijs moeten wij mededeelen, dat meermalen in ons College over dezen tak van onderwijs ernstig h beraadslaagd. Het resultaat daarvan is, dat de bestaande subsidie-verordening niet meer aan de eischen van dezen tijd voldoet en. een nieuwe rege ling niet zal uitblijven. Hieraan zijn echter ver schillende moeilijkheden verbonden, die een verdere behandeling hebben vertraagd. Wij ho. pen niettemin binnen niet al te langen tijd tfeze zaak b!J Uwen Raad aan de orde te kun- aen stellen Lager Ouderwijs Wat betreft de verlaging van het aantal leerlingen per klasse, verwijzen wij naar het aanhangig wetsvoorstel, waarbij wordt voorge steld, om met ingang van den nieuwen cur sus in 1929 de schaal van de Wet van 1923 we der tn te voeren. Naar aanleiding van de opmerking ten aan. xten van school G2 zij er aan herinnerd, dat deze is aangewezen tot opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S., met welke bestem ming derhalve bij de opneming van kinderen moest worden rekening gehouden. Openbaar Slachthuis Het is den Raad bekend, dat bet voorstel tot samenwerking tussehen Vlaardingen en onze Gemeente, in Vlaardingen ia aangehouden, om alsnog te onderzoeken, of het niet de voorkeur verdient aldaar een eigen abattoir te stichten. Wij meenen, dat, waar deze zaak daar nu commissoriaal is gemaakt, dezerzijds een af wachtende houding moet worden aangenomen. Hoewel wij de vertraging betreuren, con- stateeren wij, dat is bepaald, dat het onderzoek vóór 1 Januari moet worden afgeloopen en nog tot zoolang te wachten, daartegen bestaat geen overwegend bezwaar Wegenplan Het is Uwen Raad bekend, (lat verleden jaar door ons een krachtige actie is gevoerd bij de Provinciale Staten. Het was en is nog onze overtuiging dat de bestaande verbinding met Vlaardingen 'over de Nieuwe Koe mar ktb rug, behalve dat zij vermoe delijk Terlegd zal worden, langs de Burgemees ter Knappertlaan, de groote verbindingsweg- zal blijven en dat deze met het oog op haar intercommunaal karakter op het provinciale wegenplan had behooren te zijn geplaatst. Gedeputeerde Staten hebben toen echter be weerd, dat dit de verbinding was, die bedoeld was op bet Rijkswegenplan, als onderdeel van den daarop voorkomenden weg Rotterdam-Hoek van Holland, wat wij hebben bestreden, omdat het ons toen reeds bekend was, dat de Rijksweg Rotterdam-—Hoek van Holland aan Waterstaat werd gedacht ten Noorden van de Maassteden; waarbij d|an de bestaande verbinding haar volle reden van bestaan zou behouden en voor plaatsing op het Provinciale Wegenplan in aanmerking kwam Waar ons wel bleek, dat deze zaak toen nog niet tot klaarheid was te brengen, hebben wij er ons mede vergenoegd op haar de aandacht te vestigen, om daarop later te kunnen terug komen. v Het behoeft wel niet gezegd, dat in deze om standigheden de volle aandacht op haar ge vestigd blijft. Nieuwe Begraafplaats Eerstdaags zullen u de regelingen, die in ver band staan met het in gebruik nemen van de nieuwe begraafplaats, worden aangeboden. Onbegrijpelijk is ons liet voorstel om de be graafplaats, terwijl zij reeds is aangelegd we der te verplaatsen. Bovendien vragen wij, ons een terrein voor dit doel geschikt aan te wijzen, waarvan vast staat, dat niet binnen langer of korter tijd in de omgeving zal worden gebouwd. Men zal er zich in dezen toe moeten bepalen, ten aanzien van den bouw in de omgeving re kening te honden met de begraafplaats. Spoorwegovergang Overschiescheweg De nieuwe winterdienstregeling voor den treinenloop in 1927 gaf ons reeds aanleiding om den Minister van Waterstaat, en de Neder- landsche Spoorwegen te wijzen op den onlioud- baren toestand voor het verkeer te water en te tand en te verzoeken met het oog daarop maatregelen te nemen. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft zich toen ter zake tot den Minister gericht. Wij zullen opnieuw de aandacht van den Minister en de Nederlandsche Spoorwegen op deze zaak vestigen. Vervuiling Lange Haven Wij geven toe, dat de toestand in de zomer- maanden dikwijls slecht Is. Vaak is het echter niet mogelijk de Schio te doen afstroomen en dan zal mén zich aan net onvermijdelijke moeten onderwerpen. In gevallen, dat wel zou kunnen worden ge stroomd, zou echter verbetering kunnen wor den verkregen. Wij stellen ons voor ons hierover In verbin ding te stellen met Dijkgraaf en Hoogheem raden van Delfland, daar bij het reglement van Delfland uitdrukkelijk is bepaald, dat de loo- zings- en inlaatmlddelen van den Scbieboezem aan de Maas zoo zullen worden gebruikt, dat (>zooveeI mogelijk worde gezorgd, dat de Ge meente Schiedam uit den boezem water kunne ontleenen tot doorspoeling barer grachten". Fabrifonds Uit de tentoongestelde ontwerp-bouwplannen zal gebleken zijn, dat de plannen voor den bouw van een nieuw gesticht ter vervanging van het bestaande St. Jacobs-Gasthuis in een vergevorderd stadium verkeeren. Waar rekening gehouden moet worden met de vooral in den laatsten tijd baanbrekende nieuwere opvattingen omtrent bouw en exploi. tatie van een dergelijke inrichting, zal de oor spronkelijke kostenraming dienen te worden herzien, waarvoor de goedkeuring van den Raad nog zal worden gevraagd. Intusschen kan de zaak zelf voortgang heffben. De houw van de nieuwe Instelling hangt zoodanig met het „Fabrifonds" samen, dat het niet doenlijk lijkt den bouw van dit fonds gescheiden te houden. Gorzen Het plan van een nieuwe brug ovér 'de Westerhaven stond in verband met een aan vrage voor grond aan die haven. Deze aan vrage is echter niet doorgegaan. Met het maken van het riool tot ontlasting van de rioleering in het laaggelegen gedeelte der Gorzen zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Na toestaan van het crediet gijn onmiddellijk de aanvragen voor de rioolschuiven verzonden. Tlians is overeen stemming verkregen en zijn deze besteld. Zoo lang de levering niet heeft plaats gehad is aanbesteding van de riooleering een waagstuk, aanbesteding van de rioleering een waagstuk Als de besteding echter plaats vindt, kan bin- hier kost de voorbereiding meer dan de uit voering. Verkeer In den tegenwoordigen tijd heeft dit punt natuurlijk doorloopend onze aandacht. Binnen kort kunnen dan ook voorstellen van ons te gemoet worden gezien voor verbetering van den toestand zoowel op den Rotterdamschen. als op den Vlaardingerdijk. Het snijpunt BranderssteegWestvest is o.i. niet zoo gevaarlijk, dat daar nog meer veilig heidsmaatregelen genomen moeten worden. Hoogstraat Na alles, wat hiervoor reeds in het midden is gebracht, valt het moeilijk over dit punt nog iets te zeggen. Men weet dat asphalteering afstuit op de kosten van bijkomende werken. Zijlstraat en Noordmolenstraat De kanaalverbinding ten Noorden van de stad is wel in het uitbreidingsplan voor dit stadsdeel verwerkt, doch kan niet helpen als middel ter verbetering van de bestaande grachtjes in de oude stad. Voor de Noordmo- leustraat wordt eeu oplossing beproefd, die als de eigenaren der panden langs dat water meewerken willen, den Raad spoedig zal wor den voorgelegd Onbewoonbaarverklaring' Het standpunt door ons College bij het laat ste voorstel tot onbewoonbaarverklaring in genomen, is nog zoo kort geleden door het be trokken lid van ons College in openbare raads vergadering uiteengezet, dat het ons niet noo- dig voorkomt hierop thans wederom in te gaan. Overigens lijkt ons een voorstel tot onbe woonbaarverklaring van 20 woningen in een gemeente als de onze, zooals dat door ons College is ingediend, bezwaarlijk een argu ment voor de meening, als zou ons College in sterke mate de conservatieve richting uitgaan. Of het huiseigenaren-element in de Commis sie voor den Gemeentelijken Woningdienst te sterk is vertegenwoordigd, is een vraag, welke meer aan den Raad^ dan aan ons College moet worden gestald. WoYilngbouw Wij merken op, dat op woninggebted de Ge meenten zich moeten bepalen tot het uitvoe ring geven aan de Woningwet. En deze heeft bedoelde hypotheekverleening' niet onder haar maatregelen opgenomen; hetgeen ook begrijpe lijk is, want tot welke consequenties zou het leiden, wanneer men begon met aan een zekere groep hypotheek van overheidswege te ver schaffen!. Het is ons ook niet bekend, dat eenige Gemeente zich op dit gebied heeft be wogen Rechtskundige Bijstand Aan de oprichting vau een Gemeentelijk bureau voor kosteloozen rechtskundigen bij stand bestaat naar onze roeening In het alge meen geen behoefte. Behalve de bureaux, welke door drie vakver- eeniglngen hier ter stede worden ln stand ge houden, moge hier worden gewezen op het bureau voor rechtsbijstand aan on- en min vermogenden te Rotterdam, dat voor het ge- heele arrondissement Rotterdam is Ingesteld. Vooralsnog zijn wij echter van meening, dat voor het verleenen van subsidies aan deze bureaux geen termen aanwezig zijn. In dit verband mogen wij verwijzen naar hetgeen in de raadsvergadering is gezegd, toen het verzoek om subsidie van het bureau te Rotterdam behandeld werd. (Wordt vervolgd) BELOONING WAARNEMEND HOOFDSCHAP Een gemeentelijke regeling GELIJKE ""BEHANDELING VAN OPENBAAR- EN BIJZONDER- ONDERWIJS Wij hebben de eer u hiernevens aan te bieden een concept-verordening tot toeken ning van een belooning aan de onderwijzers Voor de waarneming van het hoofdschap. Wü vestigen er uw aandacht op, dat tot 1 Januari 1925 van rijkswege (dus in hef Rüfcsbezold igingsbeslu(t 1920) aan de waar nemende hoofden voor de tijdelijke waar neming vau het hoofdschap een belooning werd toegekend. In het nieuwe Bezoldigings besluit, dat op 1 Januari 1925 in werking trad. werd alleen een belooning voor de waarneming van het hoofdschap opgenomen voor de onderwijzers, die niet vast als onderwijzers aan de school, waaraan zij hei hoofdschap waarnemen, verhonden zijn, een geval, dat zich in den regel niet voordoet. Het wenschelijke van een bezoldiging voor de waarneming van liet hoofdschap behoeft, naar wij meenen, niet te worden betoogd. Herhaaldelijk zijn wij reedis met het onbil lijke van den bestaanden toestand in aan raking gekomen. Nu het Rijk deze belooning niet meer toe kent, meenen wij, ofschoon wij van oordeel blijven, dat het Rijk deze lasten behoorde te dragen, dat hier plaats i-s voor eeu ge meentelijke regeling. De vraag kan nog rijzen, of het wel ge oorloofd is voor de gemeenten om een be- looning te geven niet voor de aanwijzing tot plaatsvervangend hoofd, maar voor de waar neming van het hoofdschap zelf. Hierover hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Volgens de tegenwoordige interpretatie van Gedeputeerde Staten heeft, de gemeente het recht een belooning toe te kennen, voor de waarnemingen in gevallen van tijdelijke ver hindering van het lioofd tart. 41. 3e lid), dus niet in de gevallen van schorsing, ontslag of ontstentenis (art. 41, le lid). Deze onder scheiding is natuurlijk niet billijk; aan de waarneming is in beide gevallen hetzelfde werk verbonden. Echter zullen wij hierin moeten berusten. De ontwerp-verordening, welke hiernevens wordt aangaboden, veraischt verder nog de volgende toelichting: Artikel 1. In het tweede lid is nog eens uitdrukkelijk geconstateerd, dat alleen een belooning zal worden gegeven bij tijdelijke verhindering van het hoofd. Het derde lid achten wij van belang voor een gelijke behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs. De beoordeeling, of de andere redenen van verhindering gegrond zijn, is in handen van ons college gelegd, opdat wij hij de beoor deeling daarvan hetzelfde standpunt knnnen innemen, als bij het verleenen van verlof om ..andere redenen" aan de hoofden der openbare scholen Artikel 2. De belooning is vastgesteld op het bedrag van de hoofdemmaree. Dit is rationeel. Ook het Bezoldigingsbesluit 1920 deed dit. Deze maTge bedraagt voor G. L. O.-seholen 400.indien het aantal leerlingen minder clan 145 bedraagt 500.—, indien het aantal leerlingen 145 of meer, doch minder dan 337 bedraagt en 700 indien het aantal leerlingen 337 of meer bedraagt; en voor U.L.O.-scholen 700 Indien het aantal leer lingen minder dan 91 bedraagt; 900 indien het aantal leerlingen 91 of meer. doch minder dan 1S1 bedraagt en 1100, indien het aanta-l leerlingen 181 of meer bedraag.t Het spreekt vanzelf, dat deze belooningen alleen kunnen worden verleend, wanneer de waarnemer ook aan de eischen, die het Be zoldigingsbesluit voor het genieten van de marge noemt, voldoet. Artikel 3. De wachttijd ls op 12 achtereen volgende schooldagen gesteld. Met het oog op de billijkheid kan een be paling, als ln het 2e lid vervat, niet worden gemist. Artikel 4. Gelijken regel passen wij toe bij de bezoldiging va.n de tijdelijke waarnemers bij ziekte enz. van de onderwijzers. Artt. 6 en 7. Deze bepalingen dienen om een regelmatige uitkeering aan de waar nemers va.n de bijzondere scholen, die ln de termen vallen, te bevorderen. Mat ten slotte de kosten, verbonden aan de uitvoering dezer Verordening betreft, heb ben B. en W. berekend, dat deze zouden zijn geweest, wanneer zij over 1925. 192G en iepantu&t, Heel Jyoli.P 9 Huizen (340,9 M., na 0 uur 1S70 M.) 12.30 —1.45 concert. Mevr. VV. Canté— v. Amerongen (sopraan), mevr. L. v. d. Brink—Prakken (fluit), A. Adema (piano); 2—2.30 schooluitzen- ding. Palestina, als het land van den Bijbel, door dr. Marang; 7—7.30 boekhoudles; 7.30S.— causerie: Pluimveeteelt; 8.— K.R.O. concert in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen te Kotterd&tn. „Rotterd;tmsche Harmoniekapel b-ia- dion dir. H. Meg-hin. Mannenkoor St. Joseph- gezeHen, dir. C. v. Munster. L. v .d. Hulst (de clamatie), C. P. de Wit (bariton), P. W. Men- nings (piano), N, Tinbergen (piano). Hilversum (1071 M.) 12.30—2.— Boris Lensky-trio5.307.15 Omroep-orkest. L. Stor tenbeker (viool); 7.157.45 Engelsc-he conver satieles; 8.15 aansl. van het Con -ertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Jos. Jongen (orgel), M. Loevénsohr.n (cello), daarna verrassingsnummer. Da ven try (1000 M.) 11.20 gramofoonmu- ziek; 1:2.20 concert. TO. Bailey-trio en N. Roylo (sopraan); 1.20 muziek; 1.35—2.20 orkest; 2.50 voor de scholen; 3.10 muziek; 4.05 lezing; 4.20 concert (alt-bariton-eelio-piano)5.35 kin, er- uurtje 6.20 muzoek; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 voor den Ianlbouwer; 6.53 muziek; 7.05 piano duetten van Schubert; 7.20 lezing; 7.35 muziek; 7.45 lezing'; 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variélé-artisten; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 le zing; 9,50 nieuwsberichten; 9.55 orepa-comique programma. O. Groves (sopraan), H. Ximber (bariton), orkest; 10.50—12.20 dansmuziek. Paros („Radio-Paris" 1750 M.) 12.50— 2.10 orkest; 4.055.05 symphonieconcert8.50 —10.50 concert. Orkest, vocale en instrum. so listen. Lange nl rg (469 M.) 11.30 mechanische muziek; 12.251.50 orkest; 4.355.45 Sehubert- feest. Jeugdconcert; 7.20—9.35 concert Werag- orkest; 8.20 „Taimas Ende", 1-acter van Fried- manm en Polgar. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Königcwusterhauaen Z ;esen (1150 en 1700 M.) 11.204.20 lezingen; 4.205.20 con cert; 5.207.05 lezignen; 7.20 „Tannhauser", romantische opera in 3 acteu van "Wagner. Or kest o. 1. v. Bruno Walter. Daarna tot 11.50 dans muziek. Hamburg (395 M.) 3.33 declamaties; 4.20 en ■).tO orkest; 7.20 „Die Verschwörenen", zangspel van Castelli. Muziek v. Schubert; 8.35 orkest; 10.0e11.20 da.nsmuziek. Jazzband v. d. Norag. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; 6.5C trio- concert; 7.20 gramofoonmuz'ek8.15 her-uitzen ding van het concert in het Concertgebouw le Amsterdam. 1927 had gegolden, resp. 117.95; 444.10 en 519.44 voor de openbare scholen. Uiter aard zijn deze kosten lastig te ramen. Gelet op de hierboven vermelde cijfers meenen B, en W., dat voorloopig op niet meer dan 1000 per jaar behoeft te worden ge rekend voor alle lagere scholen tezamen. DISTRICTS-ARBEIDSBE URS Aangeboden arbeidskracht» n: glasblazers; stellers; letterzetters; grondwerkers; metse laars; opperlieden; schilders; timmerlieden; zager; flesscbenbeteenersaanhouders; klin kers; metaalboordersseheepskokers; calfater; voorslaanders; stokers; ijzerworkers; branders- knechts; broodbakkers; distillateursknechts; mouters, sigarenmakers; magazijnpersoneel Chauffeurstransportarbeiders; vellenberei- ders; varenseezcffilsnvoerlieden; wakers zakkendragers; kantoorbedienden; fabrieksar beiders en losse-werkiieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: jongste bediendenaanvanger; bankwerker; meisjes voor fabrieksarbeid. Bij de Kon. Ma rine, leerlingen torpedomakers en matroos tor pedomakers. I oor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Broersveid no. 142. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 13—29 November. GEBOREN: Delia Lena, d. van G. Roelofs en G. van den Bosch, Nieuwe Haven; Caspa- rus Wilhelmus z. van F. A. W. Looman en B. M. L. de Groot, Dr. Noletstraat. Teuntje d. van J. W. A. van der Horst en H. Poulus Lekstraat; Leendert, z. van L. Koorenge- vei en T. J. Ritman, L. Kerkstraat. OVERLEDEN: W. Walraven 12 j. Nassau- ,7 H' Van Efferen' 73 i- Steenstraat; P. M. T. Dries oud 1 dag, Dr. Noletstraat. Vrij naar het Engelsch van R. H. GARDAGH 29) Deze man was als god Tezcat, gehuwd met Otomie, prinses der Otemie. de dochter van Montezuma, uw nicht, zet Guatemoc weer. Zij heeft hem lief. Als ik mij niet vergis, zal zij ook voor hem instaan. Zal men haar laten roe pen? Zooals ge wilt, neef. Maar een vrouw, die liefheeft, is blind, en ongetwijfeld heeft hij Ibaar ook misleid. I het uw wensch. dat de prinses ontboden wordt, vrienden? Enkelen zeiden neen, maar de meesten zij, die Otomie voor zich gewonnen had zelden Ja; en zij werd ontboden. Een oögenbllk later verscheen zij, fier als altijd, en boog voor den raad. "Wij vragen ons af, prinses, zei Cuitlahua, pf deze Teule terstond gedood moet worden, dut wel als eeu der onzen zal worden erkend, 9/ls hij een eed wil afleggen. Prins Gmtemoo Itaat voor hem in, en zegt, dat gij ook voor •tem wilt instaan. Een vrouw kan dat maar JP één wijze doen: door hem, voor wien zij ,'nstaat tot echtgenoot te nemen. Zijt gij bereid, Aem te huwen volgens de gewoonte van ons !and, en voor zijn trouw ln te staan met uw lgen leven? Ik ben bereid, antwoordde Otomie kalm )ts hij wil, Het is een groote eer, die gij hem wilt aanoen, zei Cuitlua. Bedenk: gij zijt prinses, der Otomie, en de dochter van den keizer. En op u reken en wij, om de bergstmmen der Otomie terug te brengen van hun rampzalig bondgenootschap met de Flascalanen. Is uw leven niet te kostbaar, om het zoo lichtvaardig op het spel te zetten? Want, Otomie, als hij onbetrouwbaar blijkt te zijn, dan zal uw vang u weinig baten. Ik weet het, antwoordde zij kalm. Ik heb dezen man lief, en wil voor hem Instaan met mijn leven. Bovendien reken Ik op hem, om mij te helpen, het volk der Otomie weer voor ons te winnen. Doch laat hem zelf spreken, heer, Het ban zijn, dat hij niet verlangt, mij te hu wen. Cuitlaluia glimlachte grimmig. Als hij de keuze heeft tussdhen den dood eh u, nicht, dan kan men gemakkelijk zijn antwoord gissen. Spreek, Teule, en snel! Ik heb weinig te zeggen, heer. Als prin ses^ Otomie mij wit huwen, ben ik bereid haar te n uwen volgens gebruiken en voorschrif ten van mijn volk Zoo waren in het oogenblik des gevaars al mijn twijfel en bezwaren verdwenen. Zooals Cuitlahua gezegd had, het was gemakkelijk te gissen, wat iemand in dit geval zou kiezen. Otomie zag mij waarschuwend aan, en zeide fluisterend Herinner u, wat we gezegd hebben, Teule. Gij verzaakt aan het verleden, en geeft uw toe komst aan mij. Ik weet het, antwoordde ik. En terwijl ik sprak, rees er voor mijn oogen oen visioen op van Lily's gelaat, zooals ik het gezien had, daarginds, toen wij afscheid na men. Dit was dus het einde Cuitlahna zag mij aan, alsof hij in mijn hart wilde lezen. Ik hoor uw woorden, Teule. Gij, een rond. trekkend vreemdeling verklaart u genadig be reid, om deze prinses tot vrouw te neonen; en door haar hoog verheven te worden onder de grooten van dit land. Maar spreek, hoe kun nen wij u vertrouwen? Ais 0Ils bedriegt, sterft uw vrouw, maar dat kan u misschien niet schelen. Ik ben bereid, trouw te zweren, antwoord de ik. Ik haat deSpanjaarden, en ondea- hen bevindt zich mijn bitterste vijand, dien ik over de zee gevolgd ben, om hem te dooden, en die nog vandlaag getracht heeft, mij neer te vellen. Meer kan lk niet zeggen. Als gij aan mijn woorden twijfelt, zou het 1 ^>6st6 zÜn- om aan alles een eind te maken. Ik heb al veel geleden van uw volk, en bet kan mij wei nig schelen of ik sterf of le®1"- Boud gesproken, Teule, Nu, vrienden, vraag ik uw oordeel. Zal deze man aan Otomie ten huwelijk worden gegeven, en als een der onzen worden aangenomen, of zal hij terstond gedood worden? Gij kent de zaak. Als hij te ver trouwen is, zooals Guatemoc en Otomie gelop- ven, dan zal hij voor ons een leger veel waard zijn, wamt hij kent de taalde gewoonten, de wa pens en de wijze van oorlogvoeren van deze blanke duivels, die de goden op ons hebben los gelaten. Maar als hij niet te vertrouwen is en het is moeilijk voor ons, om vertrouwen te stellen ln iemand van zijn ras ^an ban hij veel schade doen, want ten slotte zal hij ont snappen naar de Teules, en onze raadslagen en onze sterkte verraden, of wat daaraan ont breekt. Het is aan u, om te oordeelen. Nu beraadslaagden de aanwezigen, en het bleek, dat zij niet eensgezind waren. Cuitla- hua werd ongeduldig en verzocht hun over de zaak te stemmen, door de hand op te steken. Eerst hielden zij, die vóór mijn dood waren, da hand op, en vervolgens zij, die van meening ■waren, dat het verstandig zou zijn, mij te spa ren, Er waren 26 raadsleden. Cultlalhua niet meegerekend ,en dertien van hen stemden voor mijn dood, en dertien stemden er.voor om mij te sparen. Het schijnt, dat ik de beslissende stem moet geven, zei Cuitlahua, toen de stemmen ge teld waren; en een rilling liep mij over de le den, want ik had bemerkt dat hij tegen mij was. Toen nam Otomie nogmaals het woord: Vergeef mij, oom, maar vóór gij spreekt, heb ik iets te zeggen. Gij hebt mijn diensten noodig is het niet zoo? Want als het volk der Otomie naar iemand wil luisteren, dan naar mij. Mijn moeder wias hun vorstin, en ik ben haar eenig kind. Daarom is mijn leven van niet geringe waarde in dezen tijd van moeite want hoewel ik zelf niets hen, zou het kun! nen gebeuren, dat ik 30.000 krijgslieden onder uw vanen breng. De priesters wisten het, toen ik naast den Teule wilde blijven tot het einde toe, en verzetten zich er daarom tegen, totdat ik de wraak der goden over hen afriep. Ik zeg u thans dit: dood dien man als gij wilt, maar weet, dat gij dan een antler moet vinden dan mij, om de Otomie van den weg van den ontrouw terug te brengen. Dat is mijn onherroepelijk besluit. Zij zweeg, en een gemompel van verbazing ging door de zaal, want niemand had zulk een liefde en moed bij deze vrouw verwacht. Alleen Cuitlahna werd toornig. Sohaamtelooze vrouw! zeide hij. Durft gij uw minnaar vóór uw land te laten gaan' Schande over u. Nu, het zit in het bloed; zoo ™u7'rZ° <T0?h,ter" Heeft ook Montezuma zijn len' N om met de Teules te beu ken iroeSr 0ifmie ztfn voetstappen druk- aMêén van k*. lat gij en uw minnaar Si Pyl'amWe wl3t te ontkomen ter- a s de zaken anders stonden, en ik mijn zin had dan zoudt gij aan de zijde van dezen man sterven, en binnen het uur. Hij zweeg, buiten adem, en zag haar woedend aan. Doch Otomie raakte niet van haar stuk. Bleek en kalm stond zij voor hem, met gevou wen handen en neergeslagen oogen. Doe mij verwijten, omdat mijn liefde sterk is, of doe ze mij niet, antwoordde zij; maar ik hieb mijn laatste woord gesproken. Veroordeel dozen man ter dood, en gij moet een ander zoe ken om de Otomie weer voor de zaak van Anahuac te winnen. Cuitlahna dacht na, terwijl hij vóór zich zag en aan zijn baard trok, en er heerschte diepe stilte, want niemand wist, tot welk be sluit hij zou komen. Eindelijk sprak hij: Het zei zoo. Wij hebben Otomie noodig, en het is nutteloos, tegen de liefde van een vrouw bestrijden. Teule, wij schenken u het leven en mét het leven aanzien en rijkdom, en de edelste vrouw van het land, en een plaats in onzen raad. Neem dit alles en neem haar, maar ik zeg u beiden: weest voorzichtig, hoe gij die gaven gebruikt. Als gij ons bedriegt, neen, als gij slechts denkt aan verraad, dfca zweer ik u, dat gij een dood zult sterven, zoo langzaam en vreeselijk, dat de beschrijving alleen u zou doen bezwijken. Komt, laat hij den eed afleggen. Een nevel kwam mij voor de oogen. Wéér was ik gered van een oogenblikkelijken dood! Otomie zag mij aan met een ietwat droeven glimlach. Dan trad de priester op ons toe, en alvorens nu volgens de gebruiken van zijn volk ons tot man en vrouw te verklaren liet hij mij den volgenden eed afleggen: (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2