DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 51ste Jaargang Donderdag 22 November 1928 No. 15271 STADSNIEUWS Dit nummer bestaat alt drie bladen HERDENKINGSAVOND PAUS LEO XIII HET JUBILé VAN DEN HEER J. F. M. SMITS DE GEMEENTEBEGROOTING AGENDA t KUNST-AGENDA Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ8.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81-110. ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels ƒ0 7.6, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver. lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. liet, is een treffende gedachte geweest van het bestuur der K. S. A., om de eerste ver gadering, welke in het ingetreden seizoen wordt gehouden, te wijden aan den man, hij wiens afsterven thans vijf-en twintig jaar geleden vriend en vijand over de ge- heele wereld getuigde, dat hij was, onte genzeglijk, de grootste persoonlijkheid van het laatst, der negentiende en het begin der twintigste eeuw, Paus Leo XIII. We gaan hier geen, zij het zelfs heel beknopte karakteristiek geven van dezen grooten Paus, een licht aan den hemel, zooals hij in de rij der Pausen genoemd wordt. Dat licht overstraalt thans nog de ge- heele maatschappij; het zijn de encyclie ken van Leo XIII, die de taak afbakenden van Kerk en van Staat, beide op haar eigen terrein en in de medewerking welke elk aan de ander heeft te verstrekken ter ge makkelijker bereiking van ieders bijzonder doel. Het is een encycliek van Leo XIII, welke als de grondwet is voor de ware Verhouding tusschen den werkgever en den Werknemer; een grondwet, op welke de ge- heele Katholieke maatschappijleer is geba seerd. Dien Paus zal pater dr. Vrij moed morgen avond voor ons doen herleven. Een pieuse hulde; maar dèt toch niet alleen, en we zouden zeggen: dót niet op de eerste plaats. Maar vooral een aansporing om in het po litieke en meer nog in het maatschappelijke leven ons meer en meer te doordringen van de groote beginselen, welke Leo XIII daar voor heeft vastgesteld, omdat alleen die be ginselen het zijn, die het devies van zijn heiligen opvolger op den Stoel van Petrus, Pius X, „Omnia Instaurare in Christo", al les in Christus herstellen, de heele maat schappij weer te plaatsen op christelijkcn grondslag, tot vervulling zullen kunnen bren gen. We twijfelen er niet aan, of pater Vrijmoed zal morgenavond een overtalrijk en aan dachtig gehoor vinden. Niet slechts de le den van de organisaties, welke zijn aan gesloten bij de K. S. A., doch alle Katho lieken- zonder onderscheid zijen welkom. He toegang is geheel gratis De avond zal Worden opgeluisterd door enkele zangnum mers van een dubbel-kwartet van het l'i'ankelandsclie zangkoor. Zoodat de eerste ontwikkebngsavond, dooi de K. S. A. voor dit seizoen georganiseerd, ei' een zal zijn van leering en van wijding, ®U zoowel om het onderwerp als om den spreker en den zang van succes verzekerd n'ag zijn. Hoewel officieel niets „gedaan" zou wor den, zijn je blijken van belangstelling dooi den Keer en mevrouw J. F. M. Smits bij gele genheid van bun 40-jarig huwelijk ontvangen Zoo talrijk geweest, dat ieders verwachtingen daardoor zijn overtroffen. 8 Morgens werd, gelijk reeds gemeld, de gezongen H. Mis van half 10 opgedragen tot otentie van bruidspaar en familie. En daar na kwamen gelukwenschen, zoowel van bin- en als van buiten de stad in allerlei vorm "'hnen. bloemstukken waren gezonden door „St. Am- Uosius", door de Verhuurdersverèenlging, aarvan de heer Smits 2e voorzitter is, door e Oranjevereemging en door vele vrienden en kokenden van de familie Smits. Voorts kwam het hoofdbestuur van de Oran. ^'erceriiiging in den loop van den dag persoon- de familie Smits complimenteeren. moals vanzelf spreekt, kon ook „St. Ambro- ^Us niet achterblijven om zijn dirigent een ,pf' ver<Uende hulde te brengén. En zoo arri- if^T<}e'n ^an te£fen 3 uur de muzikanten vóór He i 00 ^en Dam, waar reeds een groote lm", te belangstellenden ziclli had opgesteld, liet geven van een serenade. ie 'f,; bestuur der vereeniglng heeft hierna tva Smits gecomplimenteerd, waarbij Woi-611 Weer hartelijke woorden werden ge- Jn meer intiemen kring werd de feestviering «erna voortgezet. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE Teneinde onderstaande landen nog vóór 1 Januari 1929 te bereiken moet de daarvoor be stemde Nieuwjaarsconrespondientie uiterlijk op de daarachter aangegeven tijdstippen ter post bezorgd worden: Land van bestemming Datum Laatste busl. Argentinië 10 Dec. 9.25 Afl'Uba 5 Dec. 9.25 Australië 29 Nov. 13.05 Bonaire 5 Dec. 9.25 Brazilië. (Rio de Janeiro m en Santos) 13 Dec. 19.50 Brazilië, (Pernambuco en Bahia) 30 Nov. 19.50 Britsch Indië 13 De.c 13.05 Canada 19 Dee. 13.05 Ceylon 13 Dec. 16.25 China 15 Dec. 17.05 Curacaot rechtstreeks uit. Amsterdam (Zuid-Paeificlijn KNSM) 10 Dec. 2110 Egypte 21 (Dec. 21.40 Japan 12 Dec. 13.05 Mexico 17 Dec. 1 05 Nederlandsch-Indië (Mail) 6 Dec. 11.25 Nederlandsch-Indië (Zeep.) Rechtstreeks uit R'dam (s.s. Sibajak 27 Nov. 21.40 Paraguay 10 Dee. 9.25 Penang 6 Dec. 13.05 Philippijnsche eilanden 30 Nov. 17.05 Saba. 27 Nov. 9.25 Siam 6 Dec. 13.05 St. Eustatius 27 Nov. 9.25 St. Martin 27 Nov- 9'^ Straits Settlements 6 Dec. 13.05 Suriname 5 Dec. 9.2a Unie van Zuid-Afrika 6 Dec. 18'2a Uruguay 10 Dec. 9.25 Ver Staten van Amerika 10 Dec. *3.05 De overtochtsduur is berekend tot aan het eerste station of de eerste haven van het land van bestemming, waar de brievenmalen worden afgegeven. Voor correspondentie voor verder gelegen plaatsen is dus vroeger ter post be zorging gewenscht. EXCURSIE „KATHOLIEK LEVEN" Bezoek aan de Orgelfabriek „Standaart" Woensdagmiddag Meld Katholiek Leven een excursie naar Standaart's orgelfabriek, op de Nieuwe Haven aühder. Het gezelschap werd rondgeleid door den heer W. Blaisse. Aller eerst werd een kijkje genomen in de tinwner- afdeeling, waar men de electrieche zaagma chine, lintzaag en schaafmachine in werking zag. Daarna begaf men zich naar de pijpen- gieterij. Het metalen pijpwerk wordt hier ver vaardigd uit een mengsel van Engelsoh tin en Spaanscih lood, hetwelk na uitgieten op dé gdetbank gewalst en afgeschaafd wordt. Bier- na worden de platen gerond, gesoldeerd en op maat gesneden. Ook een interessant gedeelte was het bezichtigen van de in toneer kamer waar de ver-schillende pijpen afgestemd wor. den. Nadat aldus verschillende onderdeelen van het orgel bekeken waren, vergastte de heer A. BQaisse de excursisten op eenige stukjes op het demonstratieorgel. Wat het cinemaorgel betreft het bevat 2 of meer amualeu, waarboven de registers als wippers zijn aangebracht. Deze worden onder het speten even met de vinger aangeraakt, waardoor ze geopend of gesloten worden. Een basculetrede boven het voetklavier dienst om de jalouzign van de erescendokast te openen of te sluiten, zoodat dus het zachtste pianis simo tot het sterkste crescendo verkregen wordt. Verder is voor gezorgd dat elk ge luld nagebootst kan worden, zoodat men -fluit- trommel, xylophoon, harp, of jasz te hooren kan krijgen. Een der nieuwste vindin gen is weer het paardengetrappel. De heer Blaisse deelde mede, dat bij den heer Leo Ott, organist van het Grand-théatre, de leiding berust van de school voor cinema- organisten, waarbij aan deze de verzekering wordt gegeven dat zij na hun diploma behaald te hebben een betrekking krijgen als organist in een of ander theater. Dit is voor de firma „Standaart" een zeer groot voordeel, daar bij aflevering van een orgel er meest ook een organist bij gevraagd wordt. Bij het verlaten der fabriek werd aan alle excursisten nog een keurig boekje over het bedrijf en de geschiedenis van de orgelfabri- eage aangeboden. WERKVERSCHAFFING EENERVELD Stopzetting in de maanden December en Januari Van den Minister van Binnenlandsche Za ken is bij het Gemeentebestuur alhier bericht ingekomen, dat de werk verschaffing op het Eenerveld voor de maanden December en Jan. zal worden stopgezet. RECHT, PLICHT EN ORDE Door het bestuur van de R. K, Kiesvereenl- ging „Récht, Plicht cn Ordé' is op Vrijdag 30 November a.s. een buitengewone ledenvergade ring uitgeschreven. Als spreker zal optreden het Tweede Kamerlid van onzen kieskring, de heer C. J. Kuiper, met als onderwerp: Ons program 1929. De vergadering waarvan het aanvangsmir op half 9 is gesteld, wordt gehouden Jn het ge- bouw van den R. K, Volksbond. MEMORIE VAN ANTWOORD Algemeen» Beschouwingen III Werkliedenreglement Het nieuwe Werkliedenreglement zal, met andere voor de werklieden belangrijke wen ken en voorschriften, opgenomen woTdeD in nieuw te drukken Dienstboekjee De drukproef hiervoor is zoo juist ont vangen, zoodat het in druk verschijnen van deze boekjes binnen eenigé weken te ver wachten is. Het ligt in de bedoeling alsdan aan iederen werkman zoo'n dienstboekje uit te reiken. Werkloozenzorg eit Arbeidsbeurs Een lid der eerste Sectie heeft gevraagd wat het College inzake het werkloozenvraag- stuk van plan is, in dit verband wijzende op Vlaai-dingen. Het werkloosheidsvraagstuk heeft de voort durende aandacht van het College. Wat de verwijzing naar Vlaardingen betreft, ont gaat ons daarvan de beteekenis. De werk loosheid treedt in de eene gemeente in scherper vormen, op Jan in de andere, heeft vaak plaatselijke oorzaken en zal derhalve in de eene gemeente op andere wijze moeten worden bestreden dan in een andere moge lijk is. Wij verheugen ons, dat ten aanzien van den omvang der werkloosheid een belangrijke ver betering is ingetreden. Het aantal personen, dat. bij de Arbeids beurs of bij hun vakvereenigtng stempelde, bedroeg: In de laatste week van Januari 192S: 781; idem Februari 551; idem Maart" 443; idem April 330; idem Mei 273: idem Juni 256; idem Juli 274; idem Augustus 212; idem September 105; Idem October 199; op 6 November 191. Wij betreuren, dat de Rijks-bijdrage ver laagd Is van 75 tot 30 en hebben niet na gelaten daartegen ons nar in te dienen. Wij merken op, dat voor de werkverschaf fing de 60 pet. bijdrage van het Rijk is ge handhaafd gebleven. Wat verder betreft de werkverschaffing, ia het Uw Raad bekend, dat do werkverschaf fing in de gemeente zoo goed als uitgeput is. Bovendien boude men in het oog, dat de werkloosheidsbestrijding een zaak is, die de Regeering zich heeft aangetrokken en zoowel met het oeg op haar financieel© belangen als op de algemeene belangen daarbij betrokken, een rijkswerkverschaffing heeft georganiseerd. En het spreekt wel van zelf, dat onze Ge meente, waar de werkloosheid altijd nog belangrijk Is, en die altijd nog rijkssubsidie geniet, wel onder de eersten voor gebruik making van die werkverschaffing in aan merking komt. Wat betreft de aanwijzing van werkloozen voor de werkverschaffing kan worden mede gedeeld, dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die trekkende zijn van bet Burgerlijk Armbestuur of van den crisis- steun. Het is duidelijk, dat de Arbeidsbeurs bier niet als zoodanig optreedt, daar het hier geen arbeidsbemiddeling betreft, doch de ambtena ren van de Beurs, die met dit soort werk zaamheden vertrouwd zijn, verleenen in dezen hun medewerking. .Ten aanzien van de opneming van iemand van 66 jaar merken wij op, dat de uitzending geschiedde op eigen verzoek, nadat de be trokkene geneeskundig geschikt was ver klaard. De opzichter was echter van meening, dat het beter was. dat betrokkene in Schie dam bleef, omdat hij niet spitten heelemaa.1 niets verdienen kon. De gevraagde gegevens omtrent de werk verschaffing te Eenerveld volgen hier: Geweigerd (om welke reden, ook) 43 per sonen; lichamelijk ongeschikt verklaard 42; niet ter keuring verschenen 7; werkzaam ge weest en niet meer vertrokken 52; ongeschikt teruggezonden 6; ontslagen om bijzondere redenen 8; teruggeroepen naar Schiedam 1; uitstel verleend 6; thans nog candidaat 8; op 12 November j.l. vertrokken naar Eenerveld 43 aantal dat te weak gesteld kan worden 50. Aangezien ombekend is, waar de menscken, die niet naar het Eenerveld zijn gegaan, thans werkzaam zijn, kan niet worden opgegeven, welke Iconen zij verdienen. Schoolvoeding- en "Meeding Een lid der eerste Sectie dringt er op aan inderdaad tot schoolvoeding over te gaan. Wij merken op, dat deze wentel} ook in vorige jaren is uitgesproken en telken male onze meening daarover is uiteengezet. Voor zoover noodig stippen wij hier der halve aan, dat onze zienswijze dienaangaande ongewijzigd, is en de plaatselijke omstandig heden de verstrekking van warm voedsel zoo danig bemoeilijken, dat er vrees bestaat dat groote kosten gemaakt zouden moeten worden) terwijl in verhouding daarvan slechts een ge ving bedrag den kinderen werkelijk ten goedo zou komen. Wij wijzen er bovendien op, dat de hoof den der scholen gemachtigd zijn voeding te verstrekken, wanneer daaraan behoefte blijkt. Dat de ambtenaren van het Burgerlijk Arm bestuur bij de verstrekking der schoolvoeding en -kleeding ongeschikt zouden zijn, is een meening, die door ons niet wordt gedeeld. Wij kennen geen afdeeling van de gemeente lijke diensten, die voor deze werkzaamheden meer aangewezen zou zijn. Meer Raadsvergaderingen Ons College is zich niet bewust, dat de Raad te weinig bijeengeroepen wordt. Dit moge ook blijken uit de omstandigheid, dat van overladen agenda's niet kan worden ge sproken. Verbod van overwerk Hoewel wij op het standpunt staan, dat bezoldigd overwerk zooveel mogelijk moet worden voorkomen, zonden wij toch een al geheel verbod niet juist vinden, daar zich gevallen kunnen voordoen, waarin overwerk niet kan worden gemist. Verantwoording van posten Wij meenen goed te doen het lid der derde sectie, dat ten aanzien van de verantwoording van posten een opmerking heeft gemaakt, te wijzen op de gelegenheid, welke voor de leden van den Raad bestaat om bij de goedkeuring der gemeenterekening op- en aanmerkingen te maken. Ongerijmdheid Wat betreft de gewraakte zinsnede in den geleidebrief zij er op gewezen, dat daarin toch terecht werd geconstateerd, dat, terwijl in het algemeen door de werkloosheid de koopkracht van de bevolking vermindert, er ook iu dezen verbetering te bespeuren is, en de midden stand weder betere zaken maakt. (Wordt vervolgd) NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Kleine tentoonstelling Vanmiddag is in de bovenzaal van „Musds Sacrum" een kleine tentoonstelling geopend uitgaande van de Nederlandsche vereeniglng van huisvrouwen. De leden van de vereeniging zorgdeu zelf voor een keurige collectie handwerken welke alleszins het bezichtigen waard is, terwijl mevr van Seventei-de Snoo udt den Briel met een speciale Inzending van weefwerk de collectie vervolmaakte. Vóórts zijn door eenige firma's artikelen ter opluistering ingezonden en zoo noemen we dan in de eerste plaats de Kunsthandel „De Bei aard" uit Schiedam die zorgde voor een verzameling uit leder, koper en glas ver vaardigde verbruiksvoorwerpen en sieraden. Ook heeft de „Beiaard" een verzameling practicsdh, v heett modern kindanspeelgoed terwijl' een gedekte tafel prijkt met damast naar ontwierpen van Chris Le- beau. Het metaalwerk is door den eige naar zelf vervaardigd Bet „Indanthren" huls uit Amsterdam, even- alls de „Beiaard" een oude bekende bij de ver eeniglng van huisvrouwen, exposeert met wascli- zon- weer- en tropenechte kleedjes, zak doeken enz. Om alch van al die eigenschappen te overtuigen, krijgen dé dames, die daar be lang in stellen een lapje stof mee, om dat thuis aan de noodige proeven te onderwerpen. De goederen zijn vervaardigd in Holland- eciie fabrieken, terwijl de ontwerpen vervaar digd zijn door Hollandsche sierkunstenaars als Jaap Hidddng en v. d. Plas. Behalve wol kun. nen alle goederen met Indanthren verfstoffen worden gekleurd. Behalve de fa. Hrs. Rebel's, met een collectie uitgaven van de fa. va.n Goor, exposeert nog de uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck uit Bussum met een uitgezochte, ook in tech nisch opzicht goed verzorgde, collectie kin derboeken eu andere werken in groote ver scheidenheid. Een artistieke uitgave ligt er van Bouten's „Beatrijs", terwijl ook (bij andere schrijvers de bandversiering, hoewel zeer een voudig, opvalt. Alle literaire uitgaven van de fa. van Dis hoeck zijn oorspronkelijk Nederlandsche wer ken. Het gelieel is de moeite van het bezichtigen ruimschoots waard, al moet voor de boeken en dit geldt ook voor de kinderboeken reserve in acht worden genomen. Tenslotte kunnen de bezoekende dames eenige aangename oogenblikken doorbrengen bij de tiieeschenkerij, waar muziek de gezellige stemming verhoogt. DE HAVENLOODS Naar wij vernemen is de havenloods J. Goos, die aanvankelijk was afgekeurd, na nader in observatie te zijn geweest, voor den dienst goedgekeurd. SCHEEPVAART SCHIEDAM. 22 Nov. Vertrokken: motor, schoener Nijseiana, kapt. L. Pot, met ledige flesschen naar Londen, via Vlissingen; s.s. Ge neraal van Swieten, naar Rotterdam; s.. Kei- bergen, naar Rotterdam; s.s. Nice, naar Rot terdam. SCHIEDAM, 22 Nov. Aangekomen: Letfisch s.s. Lucy, vau Riga om kolen te bunkeren In de "Wilhelmlnalhaven. HARBURG, 22 Nov. Vertrokken: s.s. Agi lity1, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 22 Nov. Aangekomen: Eng. s.s Authority, kajt. W. Miller, met olie van Har. burg voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven; Eng. s.s. Shellie, van Londen voor N.V. Schieveem;Eng. s.s. Reventaaon, van Bremer- hiaven om te dokken in de 'Wilhelmlnahavenj s.s. Antinea, van Hamburg. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambroslus 8 uur R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O. Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. Iederen Dinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereemlging Lorenzo' Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereeniglng „Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. Iederen Woensdagavond vergadering ^Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. Iederen Woensdagavond van 7 uur tolj hal fnegen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. Excelsior. Gebouw Kath. Kring. Iederen Woensdagavond clubavond R. K, S. V. Excelsio-r. Gebouw Kath. Kring. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath. Kring, L. Haven. Aanvang half negen. Iederen Vrijdagavond oefeningsavond tot het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken; gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart oven; acht. Iedren Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is geopend het Stedelijk Museum, St. Joris Doele, Doeletuin. Van 21 tot 24 November Tentoonstelling van boeken en plaatwerken van Nederiandsch-Indië:" Gebouw Openbar» leeszaal (studiezaal). Donderdag 22 November Dilettanten symphonie-orkest „L. van Beet» hoven". Concert, te geven in den R. K. Volk» bond. Aanvang 8 tiur. Vrijdag 23 November Eerste ontwikkelingsavond K.S.A, Spreker, de weleerw. pater G. Vrijmoed O.F.M. On- derwerp: Paus Leo XIII. Gebouw R. K. Volk». bond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 24 November Tooneelvexeeniging „Ons Vermaak". Eerst» uitvoering. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Zondag 25 November Eerste winteruitvoering, te geven door het harmonie-gezelschap ,0. B. K.". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang S uur, Dinsdag 27 November Nederlandsche Blindenbond.. Propaganda. Kunstavond. Gebouw „Musis Sacrum". Vrtfdag 30 November R. IC. Radiovereeniging »,St. Lidulna". Twee de groote radioavond. Gebouw R. K. Volks bond. R. K. Kiesvtireenigi,ng „Recht, Plicht en. Orde". Buitengewone ledenvergadering. Spreker de heer C. J. Kuiper, lid der Tweed» Kamer, met als onderwerp: Ons program 1929, Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. TE ROTTERDAM 22 N o v.: Groote Schouwburg, Der blau» Vogel (Jushny-gezelscbap) 8.15 uur. 24 Nov. Groote Schouwburg, La forza dol destino (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 25 Nov. Groote Schouwburg, Boefje (Rott, Hofst.tooneel) 8,15 uur. Dagelijks: Tlvoli Schouwburg, Dri» arme kleine meisjes (Ned. Operette Gez.); 8 uur (Zondag ook 2 uur). Bioscopen: goedgekeurde programma'» tot en met Donderdag 22 dezer in: Thalia (voor volwassenen); Royal (voor volwasse nen) en W. B.-theater (voor volwassenen), BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 22 Nov. Officieele noteeriug van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per II. L, H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 22 Nov. Men noteert voof. Melasse-eptrltus f 33 per H. L. Ruwe graanspirltus 60 pet. IT.—per H.Ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1