wintergroenten FEUILLETON VERSCH GEKARND HALF POND 12 BLUE BAND. cl ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 An BEID, KANCEL EN NiüVERHE D ViER MOTIES BIJ EEN BEGROOTING BELASTING OP NALATEN SCHAPPEN EN SCHENKINGEN. DE SECRETARIS VAN HALSTEREN De winter staat weer voor de deur en daarmee de tijd van hutspot en boerenkool, zuurkool en dergelijke. Met de koude eischt ons lichaam een krach tige, vetrijke voeding. BLUE BAND bevat 84% zuiver vet. Be reidt dus de gestampte pot en de wintergroenten met De smakelijkheid van het gerecht wordt er door be vorderd en het komt Uw lichaam ten goede. PEE DE REGELING TOT 1 APRIL A.S. VAN KRACHT. DE GASWERELD .1 EM \RD. IK EN JUFFROUW HONINGZOET. TWEEDE KAMER GEEN GROOTE LIJN IN DE DEBATTEN Dan': zij de geringe belangstelling van de leden op dezen laatsten zittingsdag van de week, is men met de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid gereed gekomen. Eenige 'groVlijn was er tn het debat niet te vin den. Hot waren alle kleine, op zich zelf wel belangrijke, onderwerpjes die besproken wer- 'den. Do oorzaak hiervan was ten minste voor zoover handel en nijverheid betreft, voor een 'groot deel gelegen in den korten spreektijd van 10 minuten die leder lid maai- had. In 1923 heeft de verkeeTSCommissie bij den Volkenbond een afzonderlijke commissie be noemd onder leiding van prof. v. Eysinga, die liad na te gaan in hoeverre vooral uit een economisch oogpunt kalenderhervorming noodzakelijk was. Dr. Kortemhorst heeft, voor zoover de tijd dat toeHet, deze kwestie uitvoe rig besproken. Warmee®1 men de zaak nuchter 'beziet, dan is er allee voor te zeggen, dat de maanden steeds even lang zijn en alle gebeur tenissen ieder jaar op denzelfden dag vallen, 'maar hard loopt men er hier te lande niet 'voor. Er zitten aan de kalenderhervorming be zwaren van religieuzen, internationalen en eociaal-ecouomlsclien aard. Wij zullen in dezen echter moeten afwachten wait de andere lan den doen, maar iutussehen dient toch wel eons te worden nagegaan ln hoeverre Neder land ter zake zou kunnen medewerken, voor al nu wel vas| staat dat het zleh niet afzij dig zal houden. Als gevolg daarvan heeft Dr. Kortenhorst de toezegging gekregen, dat er wel een commissie gevormd zal worden om da', te onderzoeken. Door den heer v. d. Bilt is gepleit voor het onder controle stellen door de overjieid van automatische meet- en weegwerktuigen. Theo retisch en logisch heeft hij met dien eisch vol- komcu gelijk. De minister aarzelt echter, om dat het ijken van de toestellen toch niet de abeolute zekerheid brengt en men ook niet altijd vveot of de fout schuilt in het werktuig of in de wijze van wegen. Controle is er noodig vooral in dezen tijd en waar deze op alle gebied wordt toegepast, daar zien we niet in waarom automatische meet- en weegtoestellen er gedeeltelijk buiten moet. n vallen jvai derde onderwerp door de heeren van Wijnbergen en Krijger ter sprake gebracht, betrof de voorlichting van den middenstand. Reeds nu kon aan het departement de kleine nijverheid voorlichting krijgen, maar men meende dat ook de winkelstand er recht op had. Uit het antwoord van den minister bleek, dat aan dit verzoek zal worden voldaan en dat reeds besprekingen plaats hebben en plan nen ip voorbereiding zijn De afdecding volksgezondheid bracht de vierde motia bij deze begrooting en de derde van socialistische zijde. Als dat zoo doorgaat kan hot togen Kerstmis een aardige verzame ling opleveren. Men zou tegen de verkiezin gen. door het steeds maar laten stemmen over moties, een soort program kunnen samenstel len. van wenscben, waarvoor in de Kamer een meerderheid is. Als dit dau den formateur werd aangeboden had hij een prachtigen leidraad. De moties over de vacanties en het ouderdomspensioen komen later in behande ling. maar over de motie van Mevr. de Vries Bi-dus zal Dinsdag zonder debat maar ineens gt- 1 v.d worden. In die motie wordt gevraagd om hygiënisch schooltoezicht, maar de frac ties zullen -e eerst gedrukt voor zich moeten aien voor zij er over beslissen. d afderling volksgezondheid schijnt boven dien te behoor en tot het. ten-oln waar de da mes zich zeer voor interesseeren en de minis ter had er heel wat mee te stellen. De hear Engels heeft evenals het vorige jaar nog eens gepleit voor de maatschappelijk hooger staande arbeiders, die vooral ten plat telands eigenaar van hun woning willen wor den. De Woningwet maakt het mogelijk en de minister heeft zich nu bereid verklaard den arbeider in dit streven te steunen. Zonder stemming werd de begrooting aan genomen. EERSTE KAMER Van Nederlanders in het buitenland HET ONTWERP VERWORPEN De Eerste Kamer heeft gistermorgen met 21 tegen 16 stemmen het wetsontwerp betref fende de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die zijn inge zetenen des Rijks, verworpen. Wij schreven in ons overzicht van gister avond reeds, dat er in den Senaat 'n krach tige oppositie waa tegen dit wetsontwerp. Het verwonderde ons dan ook geenszins gisteren hij de replieken uit den mond van den krachtigsten bestrijder van het ontwerp, den heer van Lanscliot, te vernemen, dat van de Regeerlngstafel geen enkel der door dezen Ka tholieken senator geopperde bezwaren afdoen de was weerlegd. Over het algemeen waren de replieken een herhaling en zoo mogelijk een nog scherper stellen van de bezwaren, welke in eerste ter mijn waren geopperd, en minister de Geer deed in tweede termijn weer niet veel anders dan trachten met zijn optimisme den senaat langs die bezwaren heen te leiden naar zijn einddoel: de aanneming van het wetsontwerp. Maar de senaat liet zich het onvoldoende ge motiveerd optimisme van den minister niet op dringen en verwierp het wetsvoorstel met de bovenvermelde stemverhouding. Dat was het droevig einde van het deerlijk gehavende ontwerp, dat de minister-president met zoo veel moeite uit de branding van de Tweede Kamer had weten te redden. Nu ble ken al die moeiten en zorgen nog vruchteloos. Een droeve dag voor den premier! Eervol ontslag door den Raad verleend. De Raad der gemeente Halsteren heeft in zijn vergadering van gisterenmiddag, waarbij ■et 6 tegen 3 stem 's eervol ontslag lenaar van den 'steren, met in- twee leden afwezig men aan den heer verleend als secret:. Burg. Stand der ge. gang van 1 Januari 19. Eeu verzoek van den heer v. Hoek om eenige restitutie van betaalde gelden, lokte een lang durige bespreking uit. Ten slote werd een voorstel van den heer Haverkoek met 4 tegen 3 stemmen en 2 ont houdingen aangenomen, om aan den heer van Hoek terug te betalen een bedrag van 350 wegens te veel betaaldo geldon en een bedrag van 650 als salaris. MC.UI? BAND 3° ARBEID IN HET BAKKERSBEDRIJF Het verplicht overleg niet tijdig genoeg door den Alg". Ned. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf aangevraagd. Naar wij vernemen heeft in de gisterenmid dag gehouden vergadering van de Centrale Commissie, bedoeld bij art. 22 van de Arbeids regeling 1925, ,deze commissie zich uitgespro ken, dat het verplichte overleg, hetwelk een opzegging dezer arbeidsregeling vooraf moet gaan, niet tijdig genoeg door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf Is aange vraagd geworden, en mitsdien geen opzegging van deze overeenkomst kan plaats hebben te gen 1 Januari a.s. De arbeidsregeling blijft dus in elk geval tot 1 April 1929 van kracht. KOELIERELLETJES IN INDIë HET DR. SCHAEPMAN-FONDS Gelderland brengt tot dusver 31.000 bijeen. De totaal-opbrengt van Gelderland van de collectes voor het Dr. Sehaepnianfonds bedroeg tot nu toe, 31.000. MENTALITEIT VAN EEN BEDENKELIJK GEHALTE SEMARANG, 22 November. (ANETA). De correspondent van De Locomotief op Banka meldt omtrent de jongste relletjes in mijn no. negentien na'bij Belinjoe, dat dè c. .zaak van d,e moordbeweging nog in het duister ligt. Wel is uit het ingestelde onderzoek afdoende ge bleken, dat de oorzaak in geen geval is te zoe ken in ontevredenheid over de heerschende arbeidstoestanden bij de mijnen. De reden aldus betoogt de correspondent moet buiten de mijn gezoebt worden. Het doel was kennelijk het grootste deel van het ïnijnbestuur uit te moorden. Voor zoover zulks was na te gaan wijzen verschillende stukken, die men in be slag heeft genomen, in de richting van een verboden geheime Chineesche vereeniging. Hoe wel niets met zekerheid kan worden meege deeld, is het een feit, dat de mentaliteit van de gedurende het laatste jaar uit China aange brachte koelies van een bedenkelijk gehalte KLIPPER GELICHT. De klipper van schipper Schol, die voor eenige dagen in de Wester Schelde nabij Ber gen op Zocrm is gezonken, is door de Bergings Mij. Hoogeboezem en Tak gelicht. Te Doetinchem DE SCHORSING VAN DEN SECRETARIS GEëINDIGD In de te Doetinchom gebonden buitengewone vergadering van 't college van B. en W. werd besloten in verband met de uitspraak van den Officier van Justitie de schorsing van den ge meente-secretaris als geëindigd te beschouwen- Te Nijkerk EEN OUD-DIRECTEUR STAAT TERECHT Tegen een oud-directeur der gemeente-gasfa briek te Nijkerk, die ongeveer ƒ7000 aan re- tourcommissies heeft ontvangen in den loop der jaren 1923—1026, is voor de Zwolsclia rechtbank drie maanden gevangenisstraf ge- eischt. DR. J. TH. DE VISSER. Wederom in de ICamer Na een ongesteldheid van eenige dagen was gisteren dr. J. Th. de Visser weder in de ver gadering der Tweede Kamer aanwezig, zoo- dat hij het voorzitterschap weder kon waar nemen. f' Tt L'omance van een huwelijksleven, f naar het Engelsch I. van J KATE HORN, i 1 21.) Mijn handige moeder wist binnen en kele uren de atmosfeer van haar om geving in zich op te nemen en toen ik haar zag, kreeg ik de id tie, alsof ze op een wherry geboren was. Er was iets breeds in de manier waarop ze me groette. Ze keek naar het weer, alsof ze jarenlang gewend was, uit den loop der wolken de kansen van den dag te berekenen, en de algeheele voldoening, die zij als een nimbus met zich meedroeg, gaf n weer een heel nieuwen kijk op mijn moe- d karakter. l-afty Matilüe zag er in naar blauw costuum- taiiie. r tamelijk ontevreden uit, en ik kon zien, dat ze zich met alle macht verzette tegen he. nieuwe in haar leven: het feit namelijk, dat ze voor het eerst de ondergeschikte van mijn moeder was. Lieveling hartelijk welkom zei mijn moeder. Beste Edward, we zijn in de wolken, dat we je zoo dicht bij ons zullfti hebben, of schoon we deze uitdrukking strikt tot het fi guurlijke wensehen te bepalen, zei mijn moeder met uiterste geestigheid. Ik had al in de gaten, dat zij maar halt te vreden was over mijn blouse cn rok, die dan ook niets weg hadden van een zorgvuldig uit gekozen sportpark. En mijn vermoedens wer den bevestigd, toen ze me even later in het oor fluisterde: Schat, waar is je Cowes-costuum van ver leden jaar? Dit is toch niet meer uit de mode dan dezo serge rok? Ik vermoed dat Frangoise dat al lang ver pand heeft, of dat ze het dit jaar zelf draagt, Zei ik wat bits. En trouwens ik was niet ver dacht op al deze praal. De eenige wherry, waar ik ln mijn leven mee kennis gemaakt kefc, had j&en vies dek en een fladderend zeil en een Her- joules op bloota voeten, die er zoo'n raar taaltje Iiitsloeg, dat lk daar verder maar geen com- Jnentaar op zal geven; maar deze kerels zien Sr uit als opgepoetste gondeliers. Lieve Gabriel, dat was een der. schitte rendste invallen van Dover, zei mijn moeder met zoo veel nadruk, dat ik twijfelde, of ze uit vrees dan wel vereering op zijn voorstel was ingegaan. Ofschoon die mannen er in het be gin ook niet erg mee weg schenen te loepen, hebben ze zich spoedig aaai de situatie wef.cn aan te passen. Zien ze er werkelijk niet vlug en helder uit. Hij wilde ook nog een mandoline- troep hebben, maar niemand had in dit verlo ren oord van mandolines gehoord. Op dat oogenblik bemerkte ik dat sir Mau rice Boyd me met een uitdrukking in zijn oogen aanzag, die mij het bloed naar de wan gen deed stijgen. Het viel wel erg ongelukkig uit, dat Edward hiervan getuige was, want hij zette onmiddellijk al zijn veeren op als den oude haan in een kippenren en wist mij naar het achterdek te manoeuvreeren. Ik verbied je met Maurice Boyd te spre ken, zei hij scherp. Ik kan dat gluren van die oogen niet uitstaan. Ilc weet niet, wat Edward dien morgen be zielde, maar wellicht had Dover hem in dat slechte humeur gebracht en de zon scheen erg fel in het water, wat ik een andere verklaren de omstandigheid vond, zoowel voor zijn enor me jaloerschheid als voor de prikkelbaarheid, die er hij mij het gevolg van was. Mijn zenu wen waren tot het uiterste gespannen, en ais dan een man als Edward je nog komt tergen met dergelijke hatelijke zinspelingen op je be trekkingen met een langvergeten oude vlam, weet je niet meer wat je zegt, natuurlijk. Ik zal zooveel tegen Maurice Boyd spre ken als ik zelf verkies, zei ik bits. Ik kan'dat onuitstaanbare spiouneeren niet hebben, Ed ward, en terwijl ik dit met veel waardigheid ln het verstoorde gezifht van mijn hatelijken man had geslingerd, die op dat oogenblik als door den duivel bezeten was, wandelde ik naar stuurboord, waar ik met een zalvenden glim lach Boyd een hand toestak Ilc wist, dat ik een snoes van een hoedje op had en ik had dien morgen uiterste zorg aan mijn haar besteed, en ofschoon mijn blouse mijn moeders goedkeuring niet had kunnen wegdragen, was ze toch vam de fijnste mous seline, met kant van heel goede kwaliteit ver werkt en mijn slanke hals rees heel gracielijlc uit een ruche kraag. Sir Maurice en lk waren vroeger in mijn dagen, dat ik op het platteland de onschuld moest bewaren, zeer dikke vrien den geweest en ofschoon hij geaarzeld had om zijn vrijgezellen-vrijheid aan mij over te ge ven, weet ik toch, dat mijn moeder ernstig on gerust geweest was door het niet te ontstrijden feit, dat hij mij verafgoodde. Zij zag toen ech ter reeds naar hoogere mogelijkheden voor haar dochter uit dan de hand van een eenvou- dlgen landjonker. Gabrielle zei hij op halfluiden toon, ik kan je niet zeggen, hoeveel genoegen het me doet, je weer terug te zien. Ik wist, dat Edward me met een paar bull- dogoogen zat af te loeren, en daarom stond ik Maurice toe, dat hij mijn hand wat langer vasthield, dan voor de begroeting van een ge trouwde vrouw geoorloofd was, terwijl ik hem vanuit mijn keurig omgebogen wenkbrauwen een blik toezond, die hem klaarblijkelijk ge heel van streek bracht! Beste Gabriel, begon hij heel romantisch, wat een heerlijken dag zullen we doorbrengen in jouw gezelschap. De schok van deze geheel onverwachte^ woor den, deed mij echter terugkrabbelen en ik ma tigde onmiddellijk mijn vooropgezette vriende lijkheden, die geen ander doel hadden, aan een ellendig jaloerschen echtgenoot een lesje in zelfbeheersching en vertrouwen te schenken. Op dat oogenblik kwam mijn moeder ons waarschuwen, dat men aan tafel zou gaan voor de lunch, door een van veel ervaring getuigen de marteling van de scheepsbel. Ik had willen hebben, dat het scheeps volk een soort scheepskoraal zou aanheffen, lieveling, begon ze me vertrouwelijk toe te spreken, maar Dover gooide er onmiddellijk koud water over. Het volgend oogenblik zaten we aan tafel, met Edward zoover mogelijk van mij verwij derd en Maurice Boyd aan mijn linkerkant. Het was een onmogelijke lunch voor een wherry. We begonnen met kaviaar en hadden aan het dessert alle mogelijke vruchten, die het seizoen wel en niet opleverde en mijn stiefvader dronk op mijn gezondheid een glas heerlijk in het ijs gekoelde champagne. Terwijl we zoo rustig zaten te smullen als waren we in een der chicste Londeilische restau rants neergestreken kwam er wat beweging in de wherry en we gleden door het water als droeg ons een school van behendige nymfen. Aan beide kanten zongen ze haar ondefini eerbare muziek en ze klapten met haar vleugels de golfjes tegen het boord. Dit heb ik weer uitgedacht, zei mijn moe der, terwijl ze met een beminlijken glimlach ln het rond keek. Terwijl we vroeger eten zullen we een beetje heen en weer kruisen om verder op onder de boomen thee te drinken. Het was waarschijnlijk nooit hij mijn moeder opgeko- men, dat een wherry om wind te kunnen van gen gewoonlijk, met heele kleine stukjes moet laveeren, of dat de tafels allesbehalve berekend waren op scheepsgebruik. Want toen de Water lelie voor den tweeden keer in den wind kwam ik vraag excuus indien ik hier zondig tegen de scheepstechnische vocabulaire zond de scherpe hoek dien ze maakte onder den invloed van den sterken bries, alle tafels met een vaartje het water ill met zoo onverwachte snelheid, dat mijn moeder en Lady Matilde hooge gilletjes uitstieten. Ilc zal nooit ver geten, hoe Dover in de keurig geslepen salade- kom de sla stond aan te roeren en toen met een door den schrik vertrokken gezicht in mijn moeders schoot belandde, waar hij plichts getrouw de sla opdiende. Ik behoefde voor me zelf niets te vreezen, want toen de wherry zich weer herstelde van dit onverwachte over stag gaan zoo noemde een der matrozen het later had Edward zijn aam reeds om mijn leest geslagen, terwijl hij zich met de andere aan den mast vasthield. Sir Maurice Royd echter, die heel losjes op zijn stoel was gezeten, vanwege mijn bekoorlij ke nabijheid, was overboord geslagen, voordat hij ergens een houvast had kunnen vinden. De windstoot, die de wherry zoo'n duikeling had doen maken, was even spoedig weer tot rust gekomen en de boot lag spoedig doodstil, terwijl het zeil boven onze hoofden fladderde als een knallende zweep. Mijn moeders gillen sneden de l.ucht aan flarden en schenen ein delijk de twee bootsmannen tot het leven terug te roepen. Al dien tijd hadden ze met open mond naar den omgeslagen stoel staan kijken, die eens tot zetel van Sir Maurice Boyd had gediend. De man aan het roer liet al de spa ken snel rondgaan en ik hoorde hem wat roe pen tot de kerels aan het achterdek, maar het volgend oogenblik had Edward zijn jas reeds uitgeworpen en ik zag hem mot zijn bekende lenigheid in het water schieten. Groote genade, hoorde ik mijn moeder zeggen. Hij zal onder mijn oogen verdrinken en Gabrlelle zal nog weduwe worden voordat zo twintig is. Dat beteekent een vol jaar zwart dragen voor dat arme kind. Dan kun je je diadeem zeker wel missen. Gabrlelle. Maar ik was zelf ook door die woorden zoo geschrok ken, dat ik naar de reeling liep en een eind touw over dek slingerde. Mijn moeder schudde Dover en de sla uit haar schoot en begon lord Avon uit te vloeken, dat hij haar naar dat Godsverlaten oord van Chevral Broad had gebracht, maar mijn stief vader kwam naar mij toe en legde zijn hand op mijn arm. Ze behoeft niets te vreezen, Gabrlelle, zei hij vriendelijk. Edward kan uitstekend zwem men en ze hebben ginds de boot al los gemaakt ze hebben Boyd binnen een minuut weer binnen boord. Maurice Boyd was als een steen gezonken en de zuiging van den stroom had hem onder de wherry getrokken en toen Edward na verschil lende malen gedoken te hebben, hem eindelijk aan de oppervlakte bracht, zag hij er nlt als het meest beklagenswaardige schepsel dat lk ooit in mijn leven heb ontmoet. Hij droop van het water en zijn haren vielen in lange stre pen tot in zijn oogen. Maar wat voor den ar men Maurice het ergste was: zijn haarverf was in zwarte strepen over heel zijn gezicht uitge vloeid en liet nu in zijn haren een allerellen digste verlatenheid, van zwart en grijs achter. Toen hij dan ook eindelijk aan dek gelieschen was, bracht zijn kamerdienaar hem in alle haast naar zijn hut en hij iiet zich dien middag niet meer zien. Nadat Edward zich met eigen krachten aan boord geholpen had, scheen hij me weer echt groots en heerlijk toe. Hij stond zich als een Newfoudlander uit te schudden, zoodat de druppels in Dovers gezicht sprongen, die ze Keel voornaam met zijn servet wegwischts. Maar ik trad met kwalijk onderdrukte snikjes op mijn man toe en verborg mijn gezicht in zijn natte hemd: O, Edward, zei ik, ik heb er zoo'n spijt van. Lord Avon vond een schitterende oplossing voor dit voor de omstanders wat pijnlijke in cident. Gabrielle was bang, dat haar man zou ver drinken, Edward, zei hij op zeer beminlijken toon. Ik geloof dat liet nu wel het beste is, dat we allen naar beneden gaan om een kop warme koffie te gebruiken. We kunnen weer naar het dek terug gaan, als ze de stoelen wat verzekerd hebben. Edward, in mijn hut zul je wel wat droge kleeren vinden. Souris, zei mijn man heel zacht, toen we samen tusschen de resten van de saus en de scherven van het schitterend tafelservies ston den te wachten tot de anderen het smalle trapje zouden zijn afgedaald, om één ding ben lk in ieder geval blij en dat is dat Dover zich heel menselielijk zeer menschelijk heeft getoond in het organiseeren van zijn lunch. Wat moet hem toch bezield hebben om lichte rieten tafeltjes en stoeltjes op het dek van da wherry te plaatsen? Ik geloof dat de engel van het liefdever- bond hem dit ingefluisterd heel't zei ik met een stem, die half de vreugde om het herstelde ge luk en half de schaamte om mijn weerspannig heid vertolkte want heel den dag zou voor ons bedorven geweest zijn, als Maurice Boyd niet in het water was gevallen. Maar al3 je het aan Maurice Boyd vraagt, zal hij je wel antwoorden, dat het de inbla zingen van Satan waren, antwoordde Edward schaterlachend. O, Souris, heb jij ooit geweten, dat hij zijn haar verfde? (Wordt vervolgd), j:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10