ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 DERDE BLAD PAGINA 3 LEEKENAPOSTOLAAT DE ARBEIDSWET 1919 PROV. BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND. MEMORIE VAN ANTWOORD. DE STORM SCHEPEN IN NOOD. VEEL MOEILIJKHEDEN MET STOPTRELNEN SPORT EN SPEL. VOETBALBESPfEGELfMG Af dading I. LUCHTVAART. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. R! VIERT WDINGEN l. Nu li-et bisschoppelijk bevel tot oprichting van bet Leekeraapostolaat in alle etads- en grooteve buitenparoehies in bet diocees Haar lem is uitgevaardigd en daardoor dit zeer bij zonder en nog niet zoo algemeen bekend apos tolaat terecht in bet brandpunt der belangstel ling van alle katholieken komt te staan, hoort men van menige zijde, zelfs door ontwikkelde leeken, de vraag stellen, welke de bedoeling en do beteekenis van dit apostolaat feitelijk is. In bet bisschoppelijk schrijven, waarin tot oprichting van het godvruchtig genootschap „Het Leeken apostolaat" wordt aangedrongen, >vordt als doel hiervan genoemd „de Geeste lijkheid bij te staan in baar werkzaamheden yoor de zielzorg buiten de Kerk." En als mid delen om tot dit doel te geraken worden aange geven a. het gebed en gebruik der H.H. Sa cramenten en b. Het Huisbezoek." Dat alles klinkt al zeer eenvoudig. Door bet bovengenoemd artikel eenigszins Uitvoerig te volgen, zullen wij echter zien, dat de werking van het Leekenapostolaat, hoe een Youdig in doelstelling en middelen oogenschijn- lijk dan ook, van ontzagwekkende beteekenis Is voor ons openbaar Katholiek leven, zoowel als voor het leven der Kerk zelve als van kaar leden. Het Leekenapostolaat moet gezien worden breed en groobsch als 'n Godsgenade voor dezen zeer bijzonderen tijd, als een deel van den ont wikkelingsgang in het leven van onze Kerk, ingezet door de diepgaande voorbereidingen ter vernieuwing der maatschappij, van Paus Leo XIII, ontwikkeld en verdiept door de prak tische toepassing van de leuze van Paus Pius X ..omnia instaurare in Christo", „alles her stellen in Christus", en doorgevoerd door Paus Pius XI in talrijke vermaningen aan de bisschoppen, priesters en leeken van de ge- heele wereld. „Steeds opnieuw", aldus zegt Pater C. Nop- pel S.J., van wien bovengenoemd artikel uit de „Stimmen der Zeit" werd overgenomen, „heeft in den loop der eeuwen de Kerk zich in de kracht van dezen Geest (Pinkstergeest) ge handhaafd als het zout der aarde, tijden van verval overwonnen, tijden van nieuwen opbloei helpen ontwikkelen. In de laatste jaren is er. nu hier, dan daar op gewezen, hoe bij het kee- ren van de eeuw een geheel nieuwe kracht be gint ta werken en nieuw leven wekkend, steeds dieper ingrijpt in liet leven der Kerk en van haar leden. Deze geheel nieuwe kracht, die het leven van onze Kerk in deze tijden steeds scherper begint te kenmerken, is de verdieping van el- ken arbeid der leeken, dien wij met den naam „Katholieke actie" kunnen aanduiden. Pius X vorderde daden, persoonlijke dab den, de zuiver Christelijke leer toegepast in de praktijk des levens, gestreng en zonder aar zelen, rigoureus, niet slechts van de leden der Kerk individueel, doch, zooais wij nabij zullen Zien, ook van verzamelde leden der Kerk, van de Katholieke vereenigingen. Paus Plus XI heeft deze gedachte van zijn roem ruchten voorgangier verder doorgevoerd en in zijn vredesbrief aan de bisschoppen wordt zeer duidelijk het leekenapostolaat genoemd als geheel geeigende arbeid voor dezen tijd. Leest men hierna het reglement, door onzen bisschop, Mgr. Aengenent, voor het leeken apostolaat aangegeven, dan zal men ontwaren, dat dit den arbeid der leeken geheel zuiver volgens de wenschen van Paus Pius XI heeft afgebakend. Ook hier wordt eenige ontwikke ling en studie geëischt om te kunnen voor gaan, te kunnen leiden, ook hier blijft de op perste leiding bij de priesters. En gesterkt door deze scholing en beproefd onder deze leiding zullen de katholieken zich aaneensluiten, nu vooral ook de intellectueelen, om de priesters in hun zich steeds meer en meer uitbreidenden werkkring bij te staan. P. J. J. NUYENS. W KRKTIJD IN WASSCHERIJEN EN STRIJKINRICHTINGEN De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft aan hoofden of bestuurders van wassclierijen en strijkinrichtingen in alle ge meenten des Rijks vergund, dat gedurende het tijdvak-van 21 December 1928 tot en met 5 Januari 1929 in hunne onderneming door de aldaar werkzame arbeiders, in afwijking van Arbeidswet 1919, arbeid wordt vericht als het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der volgt: ®P 24, 27 en 2S December 192S en 2, 3 en 4 Januari 1929 gedurende ten hoogste 10 uur per dag en op de Zaterdagen 29 December 1928 en 5 Januari 1929 gedurende ten hoogste 9 uren, een en ander onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd der betrokken arbeiders ■°P de dagen, waarop in genoemd tijdvak 10 eren wordt gewerkt, in zijn geheele is gelegen fussehen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op de beide Zaterdagen tus schen 7 uur des voormiddags en G uur des na middags; h. in de onderneming, waar van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, op Dinsdag -a en Woensdag 26 December 1928, alsmede °P Dinsdag 1 Januari 1929, geen arbeid wordt verricht; U. hoofden of bestuurders van de onder A bedoelde ondernemingen er aan herinnerd, dat: zoolang van de vergunning gebruik wordt semaakt, overeenkomstig het bepaalde bij ar- a w'. ^rde lid, van het Rusttijden- en 1 b'Mfisljjstenbesluit voor fabrieken of werk- aa«sL,n 1923, uit een naast de arbeidslijst op- geschrift op duidelijke wijze de Seimg van de arbeids- en rusttijden moet 'ril ken; fi Km' ->P de dagen, waarop ingevolge deze ver- Wor!n'1S langer daB 8% UU1' PO1- dag arbeid ut verricht, overeenkomstig het bepaalde Ai-/1!'',11161 3 van vorengenoemd Rusttijden- en arw i i3stenbesluit' de arbeidstijd van een heholff ü3et na ten hoogste iy3 uur arbeid èehv t te wor<ien afgewisseld door een onaf- ÖnderVen rustt«d van ten mjnste een half uur, n,i (pr,V?orwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens 8°!d °3'e 4 uur arbeid wordt afgewis- hiusto F eea onai=ebroken rusttijd van ten loopoto kwartier en bovendien na ten lchen 'J5 'i PUr na ke' begin van zijn dagelijk- IJd v,„ eriuijd door een onafgebroken rust- ten minste een half uur. De gevolgen der wijziging van de financicele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Verschenen zijn het voorloopig verslag en de memorie van antwoord inzake de begrooting van Zuid-Holland voor 1929. In verhand met de vraag tot welke opmer kingen het wetsontwerp tot regeling der finan cieel® verhouding van het Rijk en de gemeen ten Gedep. Staten aanleiding geeft, doelen Gedep. Staten mede, dat de Regeering hun col lege over dit ontwerp heeft gehoord. Gedep. Staten houden zich thans met dit advies bezig. Volgens het aanhangige wetsontwerp worden de provinciën voor het verlies der personeele belasting-opcenten schadeloos gesteld door een verhooging van het maximum aantal opeen ten op de vermogensbelasting en de inkom stenbelasting van 25 tot 40. Met de heffing van 5 tot 6 opcenten meer op deze belasting zal hier 't verlies van do 20 opcenten op de personeele belastingen zijn goedgemaakt. Het ontwerp beteekent derhalve voor de pro vincie Zuid-Holland een aanzienlijke verrui ming van het provinciaal belastinggebied. Wegen, bruggen en kanalen. De weg langs de Leidscbe vaart van de Post- brug naar Voorhout en Noordwijk wordt inder daad -door de onderhoudsplichtige, de gemeente Leiden, niet voldoende onderhonden, Gedep. Staten zullen die gemeente nog eens op haar verplichtingen wijzen. De weg komt voor op het provinciaal wegenplan. Omtrent de over neming van dezen weg door de provincie is echter nog geen overeenstemming mot het ge meentebestuur van Leiden verkregen. Ten aanzien van de brug over de Gouwe t§ Waddinxveen zijn Gedep. Staten ervan over tuigd geworden, dat in het belang van het scheepvaartverkeer aan die brug een door- vaarthoogte van 2.50 M. behoort te worden gegeven. Inzake den stand van de plannen tot vaart- verbetering in het Westland kunnen Gedep. Staten mededeelen, dat de minister van Wa terstaat zich bereid heeft verklaard de toe kenning van een subsidie van vermoedelijk 25 pet. tot ten hoogste van 500.000 uit de Rijks middelen te bevorderen voor den aanleg der bride hoofdkanalen. Gedep. Staten overwegen thans den financiëelen kant van dit vraag stuk. Het bestek voor het maken van de grond- en kunstwerken van de spoorbaan GoudaAlphen is verschenen en de aanbesteding is bepaald op 8 Januari 1929. Geneeskundige verzorging. Omtrent den stand van het vraagstuk van het geneeskundig schooltoezicht ten plattelande deelen Ged. Staten mede, dat de organisatie daarvan nog steeds in een stadium van voor bereiding verkeert. Ged. Staten hebben het advies van den In specteur der Volksgezondheid, door hen inge wonnen nopens de vraag of er termen zouden bestaan, om toepassing te geven aan art. 23 der Armenwet met betrekking tot de oplossing van het zlekenhuisvraagstuk op de Zuid-Hol- landsche eilanden ter inzage van de leden ge legd. In dit advies komt de Inspecteur tot de conclusie, dat de bouw van ziekenhuizen op de Zuid-Hollandsche eilanden met klem moet worden ontraden. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID De tweede dag. OVER WELDADIGHEID SOCIALE ZORG EN Vrijdagmorgen werd de vergadering van de Nederlandsche vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid te Utrecht voortgezet. Thans kwam aan de orde de behandeling van het onderwerp „Grondslagen en uitoefe ning van weldadigheid en van sociale zorg", geprae-advlseerd door de heeren dr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, den Zeereerw. Pater mr. E. vtfn der Helm O.F.M., leeraar aan de R.K. H.B.S. te Leiden; dr. J. P. H. Kroon, refejpndarie ter gemeente secretarie van Amsterdam en J. Schouten, lid van de Tweede Kamer. Mr. dr. Baron van Lynden wilde de vraag wat staat de Ned. vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid te doen, naar aanleiding van de conclusies der piae-advisenrs aldus beant woord zien 1. Herziening' der Armenwet. 2. Bevordering van georganiseerde samen werking van hen die zich aan eenzelfde tak van maatschappelijke!! steun wijden. 3. Centraal register van de bemoeiingen der diverse organen in de gezinnen. 4. Samenwerking tusschen Overheid, par ticulieren en kerkelijke instellingen te bevor deren in groepeeringen. 5. Wat te doen opdat de persoonlijke lief dadigheid zich meer uitzette en een steeds meer algemeen maatschappelijk standpunt moge innemen. 6. Subsidieering gemakkelijker maken. 7. Wat te doen tot meerdere voorkoming van armoede en hulp voor half behoeftigeu 8. Moet de Staat meer doen voor hen, wier armoede het gevolg is van onvoldoende reehis- wetgeving of van misgroei der maatschappe lijke toestanden, of den algemeenen toestand der mlaatschappij. 9. Wat te doen ter bevordering van een armenzorg meer in overenstemming met de be ginselen en de grondgedachte der Armenwet en ter voorkoming van te veel overheidszorg en te weinig kerkelijke en particuliere armen zorg Aan het eind der vergadering huldigde de vice-fjresidente den scheidenden voorzitter mr dr. baron van Lynden om de uitstekende kwa liteiten, welke hij in de jaren van zijn functie had getoond te bezitten, dankte hem voor het geen hij voor de vereeniging gedaan heeft en gaf de verzekering dat zij hem miesen zal. De voorzitter dankte voor deze waardeeren- de woorden en uitte den wensch, dat de vereeniging zal voortgaan op den ingeslagen weg ter ricktige vervulling van de groote taak. waartoe zij geroepen is. Na nog den afgetreden secretaris jhr. dr. C. G. Quarles van Ufford gedankt te hebben voor de wijze waarop hij zijn bestuursfunctie heeft waargenomen en den nieuwen secretarie, mr. II. J. J. Sckollens te hebben geïnstalleerd, sloot hij de vergadering. Hulp geweigerd Gelukkig geen ongelukken Plet visschersvaartuig „Ierseke 35", schipper JespeTse, met nog aan boord vier andere per sonen heeft tijdens den storm op de O aster- schelde zijn zeilen verloren. Het schip verkeer de daardoor in nood. De bemanning van het motorvisschersvaartuig „Philippine 37" ver leende terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet bereiken. Het vis schersvaartuig „Ierseke 30" dat inmiddels pas seerde, weigerde hulp te verleenen. Het is ten slotte aan de bemanning van de Philippine 37 mogen gelukken het schip te Wemeldinge bin nen te brengen. Gisterenmiddag om 1 uur is een schuit van schipper Schot uit Bergen op Zoom, geladen met suikerbieten, even buiten den Steenbsrg- sche Vliet door stormweer overvallen en gezon ken. De opvarende schipper Schot, diens vrouw en knecht konden zich nog bijtijds tn een roei boot hegeven en werden later door de stoom boot „De Dageraad" opgepikt. Do schuit was afkomstig uit Stampersgat. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur verkeerde een Ransdorper botter, die in het Krabbersgat voer, in nood. De Delfzijlscbe sleepboot „Anna Frater" voer den botter te hulp en bracht hem behouden in de haven van Enkhuizen binnen Voorts bracht de Urkerboot „Insula" giste renmiddag omstreeks 5 uur den Ransdorper bot ter 68 binnen, waarvan de giek stuk was. De R, GS had in het Hop in nood verkeerd. Het Betonningsvaartulg; thans gestationneerd te Enkhuizen, heeft gisterenmiddag een jo! veilig binnengebracht, die op de Zuiderzee hul peloos had rondgedreven. EEN STOOMSCHIP GESTRAND. Het Grieksehe ss. „Eugenia" is op de Zuider- haaks gestrand. De reddingsboot „Dorus Rij kers" is uit Nieuwediep vertrokken. STORING IN HET TREINVERKEER Geen sneltreinen op de lijn DE Gisterenavond ongeveer 6 uur ia op de lijn van de Z. H. E. S. M. ter hoogte van Berkel Rodenrijs vermoedelijk door den storm een heu gel gebroken van een der electrische treinen komende uit de richting den Haag. Door dit ongeval ontstond tegelijk kortslui ting in het betrokken netgedeelte zoodat het niet mogelijk was den defecten trein te ver plaatsen. Het verkeer op de lijn ondervond hierdoor ernstige storing. De dienst op de tus schen den Haag en Rotterdam gelegen station»? werd onderhouden door ter plaatse waar de storing was over enkel spoor te rijden. De reizigers voor Rotterdam werden te den Haag en die voor den Haag werden te Rotter dam naar de lijn over Delft verwezen. Aan het station Hofplein te Rotterdam ver namen wij het vol-gende: De trein die om 17.15 uur uit Den Haag naar Rotterdam Hofplein vertrok, is vermoedelijk doordat tengevolge van den sterken wind een beugel defect werd geslagen en ook de boven leiding het te kwaad had gekregen, tusschen Berkel en Rodenrijs blijven staan. De reizigers moesten wachten op den vol genden trein uit Den Haag, die een eind voor de plaats waar de trein stilstond, op het link- sche spoor werd gebracht, en hen meenam in de richting Rotterdam. Een montagewagen werd naar den stilstaan- den trein gereden, waarna met de herstelling van de bovenleiding werd begonnen. De trein is bij Berkel op een zijspoor gebracht. Tengevolge van deze stagnatie besloot men, zoowel in Rotterdam als in Den Haag, de jei- zigers voor deze beide plaatsen van de lijn over Delft gebruik te laten maken en voorloopig althans alle sneltreinen te latpn vervallen. De stoptreinen trachtte men zoo goed en kwaad als dit kon, op tijd te laten vertrekken, hetgeen echter terstond al misliep bij den eer sten stoptrein die van het station Hofplein na 18 uur vertrekken moest. Deze trein reed om 18.45 het station uit, doch was nauwelijks buiten de kap of ter hoogte van de Zomerhof.8traat, toen de bestuurder vaart begon te zetten, knapte de beugel geheel af, tengevolge van kortsluiting en kwam op da straat terecht, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De bovenleiding bleek door den wind defect geraakt, zoodat het verkeer in opgaande rich ting geheel gestremd was. De heugel werd door personeel van het sta tion Hofplein weggehaald, doch daar er geen sprake meer was van geregeld vertrek van het station Hofplein, werd het station Bergweg als begin- en eindpunt genomen, en de reizigers die van een stoptrein gebruik wilden maken, moes ten zich naar het station Bergweg begeven. Inmiddels kwamen ook aan dit kleine station de treinen met vertraging binnen. Om 22.21 uur waagde men het den stoptrein, die om 22 uur van het station Hofplein had moeten vertrekken, hier vandaan te laten weg rijden, doch Fortuna had een kwaje bul. Nau welijks was de trein bij het eerste seinhuis ge komen of de twee beugel3 waren reeds defect. Met behulp van een accu-locomotief werd deze trein teruggesleept in het station Hofplein; de reizigers konden öf naar het station Berg weg gaan, waar te 22.50 uur een trein naar Den Haag vertrok, öf wachten. Dit duurde tot 23.20; toen ging weer een stoptrein het station Hofplein uit. Inmiddels was het defect bij Berkel reeds geruimen tijd verholpen; nu restte dus slechts een verkeer over enkel spoor tusschen Rotter dam en Schiebroek. Er kwam weer eenig mate riaal en de laatste trein uit Den Haag, die om 23.45 in Rotterdam-Hofplein moest aankomen, «ou nog tot Leidschendam terugrijden, om de gedupeerde reizigers althans nog tn de gele genheid te stellen, hun woonplaats te bereiken. Het is bij eenigszins krachtigen wind wel riskant, per electrische te reizen, hoewel het verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam over Delft zich gisterenavond uitstekend heeft gehouden Hier was alleen geringe vertraging. ELECTRISCHE STORING IN HET GOOI. Ten gevolge van den storm trad gisterenmid dag omstreeks 5 uur een groote storing in op het electrisch net in het Gooi. Ale indirect gevolg geraakte een kabel defecr in een deel van Amsterdam-Zuid, begrensd door de Corn. Krusemanstraat, Valeriusplein, Koninginneweg en Vaartstraat. Het binneu dit kwartier liggende gedeelte was gedurende 59 minuten van electriciteit verstoken. Omstreeks 7 uur was de storing zoowel in liet Gooi als in Amsterdam weer verholpen. Sparta vooi- een zware taak De Natris weer bij Ajax Fijenoord-D.F-C. De Tweede Klassers R. K. F. Overgangsklasse. In C komen slechts twee wedstrijden op het programma voor. De voornaamste hiervan is de ontm veting tusschen L. en S. met V.V.Z., waarbij de thuisspelende Hagenaars op z'n hoogst één punt op de ongeslagen leiders kunnen verove ren, maar de kans daarop slaan we zelfs niet hoog aan. D.I-I.L. werd in Delft nog niet ge klopt en we denken dat de Leeuwen zich tegen T.Y.B.B. ook zullen handhaven, al wordt het een „narrow escape' N. V. B. Sparta moest ten gevolge van de nederlaag tegen H.F.C., in haar laatsten competitie-wed strijd, de leiding weer aan de Hnagsche clubs afstaan. Of de dag van morgen hierin wijziging ten goede zal brengen voor de Rotterdammers, gelooven we niet erg. Immers de kopclubs krij gen Zondag partijen tegenover zich, waarvan ze niet behoeven te verliezen, terwijl Sparta ander maal voor een zware taak gesteld wordt, weder om in Haarlem. A.D.O. krijgt Hilversum op be zoek, waarmee zs in 't Gooi gelijk speelde. Bo vendien zijn de laatste beurten der Gooirind-ers niet van dien aard, dat we hun v .el kans op succes in de residentie toerekenen. V.U.C. moet naar Utrecht en *t zou al raar moeten loopen indien U.Y.V. het tot een overwinning op de Hagenaars zou brengen. Bij het eerste treffen in Den Haag was 64 voor V.U.C. de uitslag. Sparta trekt, gelijk gezegd, weer nam- Haarlem. De tegenpartij is nu R.C.H. De Rotterdammers moeten niet denken, gedachtig aan de 7—t) zege op Spangen, dat het weer van een leien dakje zal gaan. De Haarlemmers zijn sindsdien de plotselinge inzinking te boven en wenschen te toonen dat genoemde cijfers heusch de krachts verhouding niet weergeven. Intussc-hen willen we niet bewEren dat Sparta niet kan winnen deZen keer, maar wel dat, wanneer 't tot een meer derheid komt, deze heel wat matiger zal zijn. H.F.C. krijgt Ajax tegenover zich. De Amster dammers met de Natris en Hamel in de voor hoede, hebben zich voorgenomen nu ee.i gunstige wending i- den gang /an zaken te brengen. We wonschen den loop der dingen af te wachten maar betwijfelen of de Haarlemmers onder den voet laten loopen. In Amsterdam was 22 het resultaat. De Stormvogels toonden teekemen van beterschap, terwijl H.D.V.S. bleek af te zakken. De Schiedammers dienen dus morgen op te passen en niet te veel te bouwen op de 64 overwinning in IJmuiden behaald. Afdeeling IT. Feijenoord speelt op eigen terrein tegen D.F.C. De Dartenaren zijn na een goed begin leeljjk aan 't slabakken geraakt en onderhand in de onderste helft van het ranglijstje terecht ge komen. Op eigen terrein verloren ze met 41 van de Rotterdammers en er bestaat weinig hoop voor hen dat ze het er morgen beter afbrengen. Bdauw Wit zal voor Feijenoord natuurlijk niet onder willen doen en de concurrentie onver minderd handhaven. Ook de Amsterdammers hebben eigen grond onder de voeten met H.B.S. als tegenpartij. De Hagenaars verloren op Houtrust met 31 en maken, vooral daar Denis voorloopig niet van de partij is, ook ditmaal geen kans. De eenigsste overwinning, welke Ex celsior dit seizoen vermocht te behalen, ver kreeg ze op V.S.V, in Rotterdam. Bü het tegen bezoek aan Veleen zal echter ook deze ploeg voor de Kralingers te sterk blijken. H.V.V. be vocht in haar laatsten wedstrijd de eerste zege. De slechte situatie van Excelsior inspireert bo vendien de Hagenaars om meer schapen over den dam te jagen nu r een is gepasseerd. Dat dit nu morgen reeds zal gelukken, wagen we te betwijfelen. Immers Edo is de bezoekende ploeg en al moge da nederlaag der geel-gwarten, ln Haarlem met 21 geleden, vrij eervol zijn, toch achten we de kwaliteit der Haarlemmers supe rieur. 't Gooi werd in Hilversum nog niet ver slagen en Z.F.C., die te Zaandam met 53 wist te winnen, zal nu een blik op de tegenzijde der medalje gegund worden. TWEEDE KLASSE Wanneer men het programma voor morgen beziet, zou men geneigd zijn aan het viertal topclubs een niet al te moeilijke zege te voorsipellen, wat in de bovenste regionen tot onveranderde raijgnummering leiden zou. Toch komt het ons voor, daf niet allen maar zonder meer een overwinning in den zak dragen. Xerxes krijgt een niet te versmaden tegenstandster, n.l. de oud-eorsfte-klasser Quick. En nu mag het waar zijn, dat de residentie- mannen in deze competitie nog niet veel hebben bgreikt, op eigen veld kunnen z» vaak geducht van leer trekken. Waarmee we maar zeggen willen, dat een Xerxes-ovet-win. ning nog allerminst zeker is. Oppassen lijkt ook voor D.H.C. de bood schap. V.O.C. zal hen ontvangen ook een van de niet te vertrouwen elftallen. Zijn de Schiebroekhewoners niet in staat om met 7—0 te verliieizen, maar een anderen keer even zoo vroolijk met d ezel fde cijfers te winnen?! O.D.S. en Overmaas krijgen minder zwaar werk. De eerste ontvangt B M.T. en de tweede A.S.C. en belde bezoekende clubs znllen er ongetwijfeld aan moeten gelooven. De ontmoeting V.I.O.S.Unitas zal wel op een overwinning voor de laatste uitloopen. Het zal menigeen beuieuwen of Neptunus blijken van blijvend herstel zal geven. Zij moet dat morgen tegen C.V.V. bewijzen. R.F.C.Hercules kon wel eens een gelijk spel worden, evenals S.V.W.S.V.V. Steeds Hooger achten wij in staat met Marwede korte matten te maken. In Gouda gaat de meest belangrijke ver tooning van afdeeling B zich afspelen. For tuna zal dan moeten bewijzen baar eerste plaats waard te zijn. Het Goudsche team zit echiter goed in elkaar en op Hinken tegen stand kunnen de Vlaardingera zich dus voor bereiden. Misschien zou het beste resultaat nog een gelijk spel zijn. .to BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstoi inge maagbranden, congesties, algemeen gevoel vui onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuch tere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef" bitterwater. Volgens de in klinieken voor in wendige ziekten opgedane ervaringen is be Franz-Jo3eI"-water een uiterst weldoend af- voermiddel. Verkrijgbaar hij Apoth. en Drogisten DE JAVA-DIENST. De directie der K. N. I. L. M. te Qeu Haag deelt mede dat van den op I November j.l. ge openden Java-dienst reeds een zeer druk ge bruik gemaakt wordt. Uit ontvangen bericli ten blijkt, dat zoowel het van Batavia naai Bandoeng vertrekkende, als het vandaar terug koerende toestel bijna voortdurend geheel be «et is. ROTTERDAM, 23 November. Veilingsvereeni- ging Vrij e A u rdbeien v ei 1 i n g Charlois: spruiten le soort 1320, 2e soort 514, 3e soort 27, kroten 4.104.80, peen ƒ2.904.50, uien le soort 5.70G.S0, 2e soort 2.803.S0, gen. roe- loff 20, sterappelen 3438, zrw. wijnperen le soort 3138, 2e soort 2528, goud reinetten le soort 4555, 2e soort 3541, Se soort 20 30, b-wgamotten 1722, armgaarden le soort 20—25, 2c soort ƒ1518, bellefleurs ƒ2234, comt die paris 2G38, klelpsrcn 1827, roode kool 3.10—6.20, witte kool 2.90—4.20, gele savoye kool 2.505.90 per 100 kg., andijvie 2 3, bloemkool le soort 1726, 2e soort 918, 3e soort 3.40-6.40, -gToene savoye kool 2.90 5.60, eieren 10.4011.80 per 100 stuks, knol len 2a903.40, peen 4.80S.10, prei 3.505.80 selderij 1.603 per 100 bos, boerenkool 1424 ct„, .veldsla 1886 et. per kist, knolselderij 1433 et per bos. ZW1JNDRECHT, 23 November. (Groenten- en Fruitveiling). Andijvie le Srt. 1.703.90, 2e srt 0.30—1.90,' bloemkool le srt. 5—16, 2e srt 0.507.70, gele savoye kool 1.308, groene dito 2.10—C.10, kropsla le srt. 6.90—11.30, 2a srt. O.S'O5.20, roode kool 3.709.90, alles per 100 stuks, goudreïnetten 3344, 'boorekool 1.704.20, comtesse de Paris 3234, splnazia 1924, spruiten 3e srt. 917, losse 0.607, veldsla 517, uien 5.806.90, winterpeen 2.203, wortelen (afbreekpeen 1.6012, alles per 100 kg., knollen witte 10.503.30, knolselderij S36. kroten 1.202.50, pie terselie 1.302.70, prei 1.G04.80, radüs wit'punt 2.907.40, rammenas 0.602, wor telen 3.5014.30, alles per 100 bos, selderij 1"40 ct per dozijn, stoofsla 4S115 et. pet kist. KRALING SCHEVE SR, 23 November. Aan gevoerd 10 schotzalmen, prijs ƒ0.402 per stuk. LQBITH, 23 November. i^~/passeerd en bestemd voor: ROTTERDAM: stoomschepen: Kenia, Excel sior, Noord, Fiat 8. Alalante, Haniel 22, Anton, IClabat, Moselle, Annard, Legia, Jacobus, Emma, Aisna; Scaidia 1, Jaspers; Herman Gerrit, Schob ben: Horschei, Friedman; Sindoro, v. d. Zande; Bulwer, Schreudcrs; Montan 16, Terschuren; Gebr. Joho, Jobo: Vesta, Schouwstra; Emilie, Weinman; Immaculate, Fell; Anmartbe, Stegers; Anna, Emmig; Marconi, Th eten; Lecrihen, v, Maaren; Haniel 97. Scholten; st. Newa; st. Hcd- wig 2; st. Bonnefooi; st. Marie; st. Noord kaap; Baden 71. Roth; Adrianus Johannes, Meywaard; St. Antonio, Lieven; Thejo. Diehl; st. Hollandiaf st. Pollux; st Stinnes 12 en 23; st. Joma; st, Rijn en Lek 2; St Tiel, Weelandst. Actief; VLAARDINGEN: Seblat, Fink; Silaboe, Joras; ZUTPHEN: Anna Maria, Muller; Daventria, Mussig; ZYV1JNDRECHÏ: Transporteur, Roden burg; HOORN: Spes, v. Oosten; DE STEEG: Nenuphar, v. d. Kamp; ZWOLLERKERSPEL: Rival, Padding; NIJMEGENSynthese, Jongen; NEERBOSCHGeerlruida Elisabeth, v. Steen; DEVENTER: Elsje, Jansen; DEN HAAG: Al- bert, v. Kranenburg: Gerarda, Born; BUDEL; Jo, Emans: TIEI-: de Hoop, Maasbach; TER- NEUZEN: de Zwerver, Hazewindus; AMSTER DAM: Ludeger, Hooymt-ycrs: Nelia, Claesens; Spas, Mooren; Onderneming, Traas; RENKUM; Asteroth 5, Happ: AUKEL: Kathe Fritz, Nal- bacb; DELFT: Janetje, Dekker; DEN BOSCH: st. V,ilhelmZWOLLE: Siem Jae.i Klomp; DELFT: PietroneKa Allegonda, Kemperman;1 APPEL TERN: Zeeland, Kieboom: DE STEEG: Geertruida, Roeberding: RENKTTM: Mori::, Kem perman; 'T VISSCHERTJE: Vios. Bastiaanse; 'S-BOSCH: Res Nova, de Bie; ALPHENEuge nie, de Bruin; ZUTPHEN: Johannes, Dekker; BUIKSLOOT: Deo Gloria, Volker. BELGI Merwede, Engelhardt; st. Rijnschel- de 8; Andromeda. Maas; Fustel du Colange, Stelgleiter; Annam, Spengler; Llberté, V. Koe veringen; Hendrina, LubbelinkhofJudo, Pop pen; Edouard, Rombaut; Madeleine, Nauwelaersj Fomalhout, Fischer; Anna, v. d. Sande; Franklin, JaJ sens; Anna, de Dekker; Condorcet, V. d. Sluis; Louis, Kwik; 's-Boscii 6, v. Kessel; Zwei Briider. Engier; Medea, Pols: Jaheauja, v. San ten; Hermir.e, de INtter; St Josef, Korcman; Gonda, de Jong; Johan, Jansen: Rüntrans 7( Sroits. DUlTSC'ilLAND: stoomschepen: Vatna, Seine, Cornelia, Crescendo 3, Dula, Hekla, Condor, Som- me] Vilt, Heinrich, Johanna, Presto 4; Marne, Westri, Goliath, Linibugia, Maipo, K. Vaart 8, Henny, Skacii, Frigga, Westerbouwing, Walsum 1. Nassaukade, Willem Anton, Bertha, Walsum 2, Wingi, Nordri, Sund; Emil Ckius, Bauwens; Avontuur 2, de Visser; Duitse land, Ducoffre; Elisabeth Johan, Klein; Maria 1 "da, Jahn; He lena 2, Joosten; Hansa 107, Saidtrs; Stedo, Ste gere; st. Hermine; Brelthorn, Hönig; St Jozef, v. d. Berg; Renan, Pauwer; Anna, Rensen; Maria, Vermeulen: Mekobeja, Boekhorst; Louisa, Breur; Libra, Mingen; Vios, Musters; Paul, HeckhoC; Gomeiza, de Iloeck; st. Markgraf; Con- fiance, Kraayeveld; Camee, Marquin; Stella, Klein; st. Arnhem; Antonia, Oerlemans; Baden 20, Heuss: Acldum, Boontjes: Elisabeth, Fuchs; Tonkin, Klee; Anna, van Woerkom; Else Cer- trud, Urmetzer: liegen. Kessel; Carl, Schlndcle; Union 19, Lellmann; Baden 5, Grleshaber; Se- gambrer, Schwamm; Bavaria, Schoolmeester; Anna, Renings; R S G 6. Vollcner; Harry, van Diem; Richard 1, Rensen; Binnenvaart 29, La- gerwaard; Maria, Joorens; Berry. Bock: Einig- keJt, Schönau; ifrrcurius, v. Zuydam; Anna, v, d. Pluym; Mahler, Gubbels; Walsum 5, Koks; Zeeland, Roc te; Cosmopolite, Koster; Heinrich, Weigardt; Marienfela, Kaufer; Walsum 1, Hey- men; St Antonle, Janssen; Bakhuizen, v. d. Zan de; Maria, de Muyter; Merva, de Vries; Herman, Dodewaard Julia, v. Steen; Onderneming 7, da Jong; at. Siegfried: st. Rhea; Mannheim 50, DidlerGabi, Maldri; St Antonius 2, Peters; Geertruida, Schmitz; Norma, Bergsma; Badenla 5, Schmahl; St Joseph, Schwippert; Robert Agnea, Zhnmermans; Marie, Silvius; Mannlieim 39, Hoffmann; Rheinlust, Greulich; Badenla 52, Eichelhardt; Theodora, Kessel; 'totalis, Bongers^ Emil, Wenzel; Mars, Pernot; Ebenhaezer, Steen bergen. a.J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11