's Morgens en 's Avonds MAANDAG 26 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT UIT ROTTERDAM VAN DEN BERGH'S FABRIEKEN. GRONDVERKOOP. DOOR DE RADIO IN DEN VAL GELOOPEN RADIONIEUWS f: AAR TWENTS ENclRSIE VAN DE NEDERLANDSCHE HANDELSHOOGESeHOOL. Krachtige tot stormaehtigeu Noordwestelij ken, later tijdelijk afnemende en krimpende •windzwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk nog regen- en hagelbuien en kou der, later iets zachter. S to-rm waarschuw ingsdient geseind aan alle posten 26 November 9.55 uur: „Wondt verwacht etorm uit N. W." De barometer stijgt op den voormiddag snel. Pietsera en motorrijders lichten op van •s avond 4.24 tot 's morgens 7.11. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe to passen; daarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Keel. 3338S G R. K. S. V. EXCELSIOR Mooie resultaten op de bondst urn wedstrijden Gisteren vonden te Rotterdam de ja&rlijk. eohe groote bondsturnwedstrijden plaats, diie ook ditmaal getuigden van den enormen groei der R. K. sportbeweging. Er waren een kleine duizend deelnemers uit alle oorden des lands, en er werd sport van uitnemende kwaliteit geboden. Excelsior heeft, der gewoonte getrouw, weer op diverse prijzen beslag gelegd. De dames- senioren behaalden den isten prijs, de djames- junioren een 2 en prijs, oven als de heeren-senl- oren. De heeren-junioren hebben geen deel ge nomen aan deze wedstrijden. Verder won mej. C. Jan se een 4en prijs met hoogspringen en P. Walbeek, eveneens voor hoogspringen, lootte om een 2e prijs die hem echter ontging. Begrijpelijkerwijze heeTSchte onder de zwart- witten een zeer opgewekte stemming en ge- ruimon tijd bleef men na de prijsuitreiking op den inderhaast geimprovtiseerden feest avond bijeen In verband met het slechte weer zijn alle voetbalwedstrijden Van Zaterdag en Zondag OPENBAAR SLACHTHUIS. U.» Commissie voor de Strafverordeningen schrijft aan den Raad: „De op 9 Juli 1925 vastgestelde verordening tot aanwijzing, krachtens art. 4 der Hinder wet, van het Openbaar Slachthuis voor het oprichten, hebben o* gebruiken van slachte rijen en andere inrichtingen, geldt tot 1 Ja nuari 1929. In uwe zitting van den 17en Fe- bruavi 1927 is echter besloten de op het abat toir gevestigde nevenbedrijveu te verplaatsen. Aangezien deze verplaatsing op 1 Januari a.s. nog niet tot stand zal zijn gekomen, is het noodzakelijk de voormelde verordening, zij het ook voor een korten termijn, opnieuw vast te «tellen. De Commissie voor de bedrijven stelt daarom voor deze vaststelling thans voor twee jaar, alzoo ot 1 Januari 1931, te doen geschie den. Zoowel de directeur van de Bouwpoli-tie en den Wóningdienst, als de Gezondheidscom missie kuur1 ---1 ?-;e!i met de-e verlenging ver een! gen". R. K. MIDDENSTANDSVEREENTGING. Het bestuur van de R. K. Middenstandsver- eeniglng verzoekt ons mede te deelen. dat voor den tooneelavond van Woensdag a.s. in de Tivoli-bovenzalen (niet Tivoii-Schouwburg, gelijk op de convocatie staat vermeld) alsnog hedenavond (Maandag) in 't Zuld-Hollandsch Hotel, Korte Hoogstraat, gelegenheid tot plaatsbespreking bestaat. Dus niet in het ge- houw van den Katholieken Kring. JUBILARISSEN BIJ VAN BERKEL. Zaterdag hebben de heeren J. Cisterne, A. Klein, J. W. F. Nates-oari?. J. Noijen en G. L. Oskam «jen dag hérdatTuT waarop zij vóór 25 jaren in dienst getreden zijn hij de Maat schappij „Van Berkei's Patent". Reeds in den vroegen morgen werden zij ver rast met een bloemstuk van de directie en een van het personeel. In den middag werden de jubilarissen met hunne respectievelijke echtgenooten per auto van huis gehaald en had de officieels huldiging plaats in de zaal „Louis Seize" van Restau rant Martinot, aan den Nieuwen Binnenweg. Namens de directie, die door ambtsbezighe den verhinderd was, sprak de heer J. A. Ha- zewinkel, procuratiehouder der maatschappij, hen toe in een toepasselijke rede en over handigde ieder hunner een gouden horloge met inscriptie en een geschenk onder couvert. De heer H. J. Koevoets complimenteerde na mens het personeel, onder aanbieding van ge schenken voor huishoudelijk gebruik. Hierbij werd de eerewijn geschonken waarbij vooral-niet vergeten werd een glas te ledigen op het welzijn van de directie en den groei en bloei van de maatschappij „Van Berkel's Pa tent". Ook door hun bedrijfsleiders en chefs wer den de jubilarissen op hartelijke wijze gehul digd. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. Huldiging der Fabrieks-jubilarissen. Gelijk ieder jaar heeft Zaterdagavond in de Groote Doelezaal de huldiging plaats gehad van niet minder dan 41 jubilarissen en jubi- laressen, werkzaam bij de N. V. Van den Berg-h'e Fabrieken. Nadat een jubelmarsch was gespeeld door de Harmonie-vereeniging S. V. D. B., onder leiding van den heer J. J. Hoeffgen, werden de jubilarissen toegesproken door de heeren R, en S. de Kadt. Zij ontvingen ieder de ge bruikelijke oorkonde, henevens een cadeau on der couvert en verder eenige geschenken. Nog werden de jubilarissen toegesproken door de heeren J. van Loon en L. Terlouw. Het verdere van den avond werd gevuld door zang, uitgevoerd door het mannenkoor S. V. D. B., onder leiding van den heer J. P. A. Kriek. Ook werd nog een blijspel in één bedrijf opgevoerd door de leden van D. E. H. O. Hieronder volgen de namen der jubilarissen en jubilaressen: De heeren A. P. van Lent, B. C. v. d. Linden, W. Pannekoek, en J. A. Vol kers, allen met 40 dienstjaren; A. C. Been, L. L. Brouwers, C. A. Dool, J. J. Fasol, G. Geenen, A. de Geus, C. van Gils, J. C. den Hoed, P. Hof, J. H. Hol, L. Jansson, J. de Jong, C. A. de Jonge, W. B. Kodde, M. G. v. d. Linden, D. Metaal. J. M. Peters, G. P. Petersen, A. v. d. Reyden, A. Th. H. Roder- kerkrn, W. Romijn, J. Saris, J. W. Schols, ,T. N. Schoor, A. J. van Schouwen, G. D. Spuij, P. C. N. v. d. Steen, M. Trouwborst, J. C. Wagemaker en B. v. d. Werken, allen met 25 dienstjaren; en de dames A. E. D. Koolmees, I. Bul, J. Heijnsdijk, W. Otterspeer, W. C. Put, M. J. Stevense en W. Tolhoek. allen met 12J-* dienstjaren. DIEVEN, DIE EEN HUWELIJKSGELUK VERSTOORDEN. Onlangs had een meneer uit Den Haag, die zou gaan verhuizen naar de Maasstad, en zich dan tevens in het huwelijk wilde begeven, aan de Leede 153 een huis gehuurd en dat nieuw Ingericht. Het zag er keurig en knus-gezellig uit, doch o jammer, terwijl de eigenaar en zijn bruid in Den Haag nog wachtten op den dag, waarop zij verbonden zouden worden, kwamen dieven en roofden de woning leeg. Deze verstoorders van het geluk tusschen twee jonge menschen zijn thans bij hun kraag gepakt en in verzekere bewaring gesteld. Zij zijn P. C. S. en L. A. v. d. M., wonende In de Riederstraat. Al het huisraad, dat door hen was gestolen, werd in de woning aan de Riederstraat terug gevonden. Zoodat de honeymoon voor het paar nu achteraf toch nog geheel gelukkig kan zijn, want ze krijgen hun meubeltjes terug. B. en W. leggen den Raad over de ontwerp besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan de heeren L. en A. Boom - en perceel op den hoek van do Beijerlandschestraat en de Westerbeekstraat, groot 983 c.A., tegen 20 per M2.; b. aan de aatscliappij van onroerend goed „Optima" een perceel op den hoek van de Wil lem Buytewechstraat en de Kapelstraat, groot 1887 c.A., tegen 47,50 per M2.; c. aan de firma H. van Velzen twee percee len op den hoek vau den Grandheerendijk en de GrondheeTenstraat, tezamen groot 648 c.A., tegen 35 per M2.; d. aan den heer C. Snoek een perceel aan de Westerbeekstraat, groot 3S9 c.A., tegen 17 per M2.; In aansluiting op ons bericht omtrent den handigen oplichter, die van een firma hier ter stede een compleet radio-toestel zonder be talen in handen wist te krijgen, voorgevende dat het een geschenk voor zijn moeder was, dat hij eerst eenige dagen wilde beproeven, kunnen wij thans melden, dat hij door een ra dio-bericht is gearresteerd. Toen n.l. het bericht van den diefstal Vrij dagavond per radio werd uitgezonden, werd dit o.a. opgevangen door een schoenmaker te Amsterdam, hij wien des middags een man gekomen was met een grooten, zwaren koffer. De man had gevraagd dezen koffer tot Zater dag hij den schoenmaker te mogen laten staan De schoenmaker ging, toen hij het radio bericht gehoord had, eens kijken, wat die koffer wel kon bevatten en bevond, dat er een nieuw radio-toestel in zat. Hij waarschuw de de politie met gevolg, dat de oplichter, toen hij Zaterdag den koffer wilde komen halen, door de recherche in zijn kraag werd gepakt. Hij bleek een zekere v. R. te zijn. Den luid spreker had hij den v-orlgen dag al verkocht, doch daar hij vertelde aan wien, kon ook deze in beslag worden genomen. De man, die zich nog niet eerder aan der gelijke oplichtingen heeft schuldig gemaakt, is hier in verzekerde bewaring gesteld. DE OPIUMWET. De Politie van het bureau Nassaukade heeft een razzia gehouden op Katendrecht, met als gevolg, dat in een pand in de Veerlaan twee Chineezen werden gearresteerd, toen zij opium aan het bereiden waren. In de Delistraat werd eveneens een Chinees betrapt. De opium werd in beslag genomen. FILHARMONISCH GENOOTSCHAP Het bestuur wan het Rotterdamsch Phllhar. monisch Genootschap deelt ons mede, dat de voorzatter, de heer Strieder zijne functie heeft neergelegd. Het voorzitterschap zal tijdelijk waargenomen worden door den heer S. Gotlib. ROTTEfHXHiSCHE BILJARTBOND Miss Blanche Beker De wedstrijden om den Miss Blanclie-beker zijn geëindigd. In de finale wist Fating b haar elubgenoote Patinga te slaan. De uitslag was: car. brt. h.s. moy. Baay 172 25 43 6.88 Schwedler 50 24 10 2.08 Blokland 136 42 16 3.24 Rood-huizen 92 42 14 2.19 Goppel 98 38 10 2.58 Strasser 70 37 11 1.62 De prijzen weTden behaald door; H.M.S. wisselbeker le prijs. De Rots 2e prijs. Pating b 3e prijs. Pating a 4e prijs. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS **rr Gevraagde werkkrachten Afdeeling voor mannen. Tel. 10403 en 10404. Loopjongens, fabriek sjongens, halfwas kleer maker, leerling boekdrukkers en boekbinden, slagersleerling, halfwas kappersbediende, h-aït- ter, kappersbediende, aank. drogist bediende, magazijnjongens, kleermakersleeriingen, half was bakker, boekbindersleerUagen, Halfwas bakker, dameskapper, wasohknecht, trap-psrs- drukker, leerling meubelmaker, schildersleer ling, leerling glas in lood zetter, meubel- of stoelenmakershalfwas, timmermtmslSerUng, loodgieterslearting, aank. halfwas meubelma kers, meubelmakers, leerling mach. houtbewer ker, jongste bedienden, piccolo's voor baukin- i stelling, vertegenwoordiger voor fijnbont en vloerbelegging, goed ingevoerd reiziger voor Nederland voor kantoorboekhandel, colporteurs voor boeken, naaimachines, radio-apparaten, spaart) rieven, reinigingmiddel, lederwaren, hnish. art., gas-apparaten, reiziger voor schrijf machines, colporteurs voor werkloosheids- en ziekteverzekering, piccolo voor bankinstelling, meubelstoffeerder-reiziger voor ontvlekkings- middel, agenten voor levensverzekering, net persoon ter opleiding in bet varzakeringsbe- drijf, colporteurs voor bakesid dagblad, reizi gers voor papiarbnanahe vertegenwoordigers b. m. kantoor-, school-, schrijf-, teeken- en schilderslbehoeften, leerling winkelbedienden, aank. winkelbedienden, aank. stenotypisten, filiaalhouder voor sigarenfabriek, geen woning disponibel met borgstorting, 3de bankotbedien- den, kok voor gesticht, restaurant-bellaar, leer ling kellner, koksleerling, electriclen, gereed- schapssmid, metaalslijper, aank. fnadser-draaier, metaalslijper, instrumentmaker, schrijfmachi nemonteur, electr. lasscher, metaal-draaier, smidsleerling, schrijfmachine-monteurs leeT- ling, banikwerkersleerli-ng, radiomonteur. Voor Hillegersberg: jongens ter opleiding in het loodgieters- en electriciensvak, loopjongen, ver tegenwoordiger voor den verkoop van brand alarm-apparaten, kleermakerajongen, vleesch- 1 hou wens jongen vleescihhonwersk-necht. Voor Drelschor; electrician. Voor Krimpen a. d. I Jsselmachine-bankwerker, fabrieksjongens, voor IJsselmonde: 10 koperslagers, volwas en halfwas ijzerwerker. Voor Numansdiorp: win kelbediende. Voor Oud-Bejjerland: ongehuwde smidsknecht. Voor Curacao: 10 bekwscheeps- rnaobine-bankwerkers, pijpfitter, draaier. Afdeeling voor Vrouwen,. Tel. 8860 en 9398. Steotyp-iste voor de moderne talen, lingerie- naaisters, machines tlteters, handwerksters- heereavtak, leerling naaisters, hui-s-, verstel en cotuumnaaislers, leerl. aank. en bekw. zak- keinzetsters, lampekapnarfisters, r_ rfectiestrijk- sters, meisjes voor waschinricbtïizg en strijk- bers mangelmeisje, ïnpakmeisjes, cairto-n-nage- werksters, loopmeisjes. Winkelbedrijfwinkel juffrouwen en leerlingen sdhoeneovak, krui denierswaren, melkzaak, bakkerij, manufac turen, huisih. art. en stoffenvak, voor juweliers winkel en d am es h oeden winkel, verkoopsters voor afd. baby-artikelen, te Middelburg voor kruidenierswinkel: filiaalhoudster (moeder mei dochters). Huishoudsters, hulpen 1. d. huishouding, voor inrichtingen dienstboden en bekw. keukenmeid, dienstboden, keukenmeis jes, 2e meisjes, kindermeisjes, dag-dienstboden, noodkuwlpen, voor Rozenburg: meidhuiahoud. ster, voor Schiedam: meidhuisihouds-ter bij heer alleen 40—50 j. oor hotel en Rest.; bedienjut- frouw bekend met talen, werkmeisjes, koffie juffrouw, kookster. Te Duisburg voor schip- perscafé een Hollandsohe buffetjuffrouw, te Scheveainsen: kamermeisjes en buffetjuffrouw Toor hotel, te Amsterdam voor pension huis juffrouw, voor inrichting: linnenstops-ter, Win. keijuffrouwen voor de S-t. Nicolaasdrukte en caissières. Winkeljuffrouw bekend met de snij machine. Bekw. 2de kapsters on leerlingen, ma- ohinebreidsters, uitknipster kleedjes, leerling koedenstifcsters, bekw. roantelnaai&ters. Lom- pensorteeraters. PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG Huizen (340.9 M„ na 6 uur 1832) uit sluitend K.R.O. uitzendingen; 12.301.30 con cert door feet K.R.Q.-trio; 5.20—6.30 gramo- foonmuziek; 6.307 Duitse he les, beginners; 77.30 en 7.30S cursus Kerklatijn; 8. uitzending uit Oudenbosch. R. K. Harmonie Eendracht, dir. J. M. v. d. Bergihe, R. K. Harmonie Philocalia, dr. A. A. Groot, R. IC. Oudenbosch Mannenkoor, dir. J. M. v. d. Bergóe, R. K. Da-raeskoe-r en R. K. Oude-n- bOfSiScke ISymphonie o. 1. v. J. M. v. d. Berghe, J. M. r. <L Ber-gbe (viool:), mevr. Braat-Muistert (piano). Sp-r.: P. J. A. Hoeks, burgemeester van 'Oudenbosch. Opening door J. de Vroom, voorzitter R. K. Radio-vereeni- ging. Hilversum (1071 M.) 12.30—2 concert door feet Boris Le-ns-ky-truo34 kniples; 67.15 oonoert door het Boris Le-nsky-trio 7.157.45 Engelsche les, gworderd-enS.05 tot 3.35 boekenbal!uurtje door Wies Moens; 8.3510.15 oonoert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Tree-p. S. Haase-Pieneman (zang);; 10.15 persberichten; 10.30-TOO dansmuziek. Daventry (1600 M.) 11.20 gramofoon- rauziek; 12.20 Studio-concert (trio-sopraan);1 1.20-2.20 orkest; 2.50 muziekles; 3.50 muziek;' 3.55 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 moderne Engelsche poëzie; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 muziek; 7.05 Schaven t's viool- en piano muziek; 7.20 lezing; 7.35 muz-iek; 7.45 lezing;) 8.05 co-nc-ert, M. Bennet (sopraan), F. Titter- ton (tenor), Squire celeste-Oc-t-et; 9.35 muziek les; 9.55 nieuTCfoerichteai; 10.orkest, mu ziek van Herb. Ferrers, „S. Robertson (bas);] 1112.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.502.10 orkest; 4.055.05 orkest; 8.3511.20 „La Bohème, opera van Puccini, met medewerking van den heer di Mazzel, koor en orkest. Langenberg (400 M.) 11.30 mechani sche muziek; 12.251.50 orkest; 5.055.50 orkest; 7.20 Klein Wcrag-orkest; S.20 „Gas"* toon-eelspel in 5 aeten van 'G. Ka-is-er. K n 1 g s w u s t-er h a u se n (Zeesen) (1250 en 1680 M.j 11.20—4.20 lezingen; 4.20—5.20 orkest; 5.207.05 lezingen; 7.207.50 lezing; 8.10 Brahms-concert voor piano, vio-ol en oello8.50 Be journalist spreekt. Hamburg -{395 M.) 3.35 nieuwe concert stukken; 535 dansmuziek7.20 Richard Wag- n-eravond, orke-st en G. Günther (zang)8.50 Biedermeiers, -orkest en solisten; 10.0511.10 liefdes-novellen -der Ttaliaansc-he Renaissance. Brussel (500 M.) 5.20 orkest; 6.50 trio» ooncert; 8.05 ,„De Huzaren van VlUars", qpera-comiqiue van Maillart Orkest, koor en solisten. DE V. A. R. A. Een villa met studio's en kantoren Naar in „Het Volk" wordt medegedeeld, heeft de V. A. R. A. aan de Heuvellaan te Hilver sum een villa gehuurd, waarin de studio's en de kantoren zullen worden ondergebracht. Men hoopt met Ingang van het nieuwe jaar uit eigen studio te kunnen uitzenden. PROEFNEMINGEN Het aardrijkskundig Genootschap in Georgia doet op het -oogenbllk proefnemingen met draadlooze telefonie in den Kaukaaus ©p vep> schillende hoogten, ten-einde -de -geluidsterkte ma te gaan op gebieden, die 2400 ea 2600 naeter boven den zeespiegel liggen. HET AANTAL LUISTERAARS IN AMERIKA. Het aantal gezinnen, dat in de Vereenigda Staten een radio toestel bezit volgens de nieuw ste opgaven, bedraagt S.640.348. AUTO'S MET EEN RADIO-TOESTEL De Stutz Motor Co. America heeït juist een nieuw model wagen uitgebracht, dat voorzien is van een radio-ontvanger. Het toestel is geliel ingebouwd, behalve da instelknoppen. Men heeft het op bijzondere wijze afgeschermd, zoodat storingen door den Eiotor uitgesloten zijn. De antenne Is verwerkt in de dakbedekking, terwijl een kleine luidspreker aan het plafond bevestigd is. Ij... zes opstaan en dat voor een student, beteekent een tamelijke zelfoverwinning. Maar zooais het méér gaat, als je eruit moet, blijkt de aanvankelijke gedachte „reuzenzwarighoid" achteraf tot een minuscule moeite te zijn ge- rodueeerd. Op het perron van het Maasstatkn groote -bedrijvigheid! We zijn met ons zeventigen, dus een behooriijTc aantal! Ik denk zoo bij mijzelf: „Wat een animo! En wat een dorst naar ken nis!" Wat ik er meer bij gedacht heb. verraad ik niet. Als ik ze zoo allemaal aankijk', maak i-k een vergelijking tusschen „uitgeslapen" en „uitge slapen". Professor Sneller, organisator en leider van de excursie monstert met veldheereblih zijn troep. Zijn instructies luiden kort en gede cideerd 7.09 stoomen we het station uit; grijs-nevelig omhult de mist de stad en omgeving. Dan begint de kennismaking onder de com- partiment-genooten. Dit is één der goede zijden van een nitstapje, er worden nieuwe vriend schapsbanden geslagen. Op de Hoogeschool loop je elkaar voorbij, zonder belangstelling. Je kent alleen maar „je" groepje, dat zich soms spontaan, maar vee! vaker helaas als „Kind der Not" als uitvloeisel van partij-gToepeering geformeerd heeft Naar anderen, buiten je kring, gaat je be- langstelling niet uit, je staat er niet eens on bevangen- en onbevooroordeeld tegenover. Dat de studenten allen één gemeenschap zullen uit maken, vereenigd door gevoelens van vriend schap, onderling hulpbetoon en solidariteit, blijft voorshands nog een illusie. Maar een Illusie, naar welker vervulling moet worden gestreefd. Maar dan: geen „Kastengeiet". Zon der loslating van dezen geest is de gewenschte ^homogeniteit onbereikbaar en verkrijgt men Onderling geen wederzijdsch vertrouwen en begrijpen. Hiér, in het kleine compartimentje, waarin bet toeval, naast clubgenooten „outsiders" te- When br§ngt, vindt je gelegenheid deze bui tenstaanders te hooren en het valt toch wel eens sterk mee! In Rijssen wacht ons een motortram. We per een ons in den wagen, bengelen aan de lussen en dan brengt de tram ons hijgend naar Nij- verdal, van waaruit onzo bezoeken aan de fabrieken zullen aanvangen. Over drie leiders verdeeld, hebben wij bet jiijvere bedrijf van de Koninklijke Stoomwe verijen bezichtigd. We hebben ons kunnen overtuigen van den lntensieven arbeid, die kier door mensch en machine gepresteerd wordt om voor een niet onbelangrijk deel mede te wer ken aan de bevrediging van 's lands en over- zeescke economische behoeften. De Twentsche kanalen. 's Avonds in Hengelo aangekomen worden we verwacht voor een lezing in het Vereenigings- gebouw van de firma Stor-k. Prof. Sneller distribueert ons over de verschillende hotels, er wordt haastig gegeten. We vallen er midden in. deze lezing over „de Twentsche kanalen". Ir. Wolterbeek, ingenieur bij den Rijks waterstaat, verhaalt ons van de staatscom missie Jolles, die het vraagstuk van de kana lisatie van Twente heeft bestudeerd. Haar rapport heeft aanleiding gegeven tot het indie- uen van een wetsontwerp dat op 4 November 1919 wet ia geworden. Van de artikelen der Memorie van Toelich ting levert spreker den noodigen commentaar. Spreker ontwikkelt dan eenige technische hij zonderheden. Vervolgens don economischett kant van den kanalenaanleg beschouwend, merkt de inleider op, dat op het oogenblik het belang van water wegen in economisch opzicht weer groot ls. Na de pauze geeft spreker eenige beschou wingen over het rentabiliteitsvraagstuk en de wijze, waarop dit t.a.v. de Twentekanalen is uitgewerkt. In de buurt van Hengelo zal van gemeentewege een haven worden aangelegd. Spreker besluit zijn sterk gedocumenteerde rede met de opmerking, dat het in uitvoering zijnde kanalenplan, ook voor Hengelo, op den duur voordeel zal afwerpen. Als we na de lezing ons hotel opzoeken, heb ben we het idee, dat we dien dag veel gezien, gehoord en geleerd hebben. Den volgenden morgen naar Almelo, waar een bezoek is gebracht aan de firma ten Kate Hzn. Co. Een doublure van het aan schouwde van gisteren. In Hengelo hebben we geluncht. Toen zijn we gegaan naar het Vereenigingsgebouw van de firma Stork. Bij Stork- Aandachtig luisteren 'we naar de korte voor dracht van de beide gebroeders Stork. Ener gieke, maar ook joviale koppen. Ze hebben dadelijk contact met ons, deze menschen, van wie straks blijken zal, welk groot sociaal work ze verrichten. Eers-t een korte schets door één d-er gebroe ders over de ontwikkelings-geschiedenis van de firma, opgezet in 1868 door diens grootvader en overgegaan van vader op zoon. Er is verband geweest tusschen de Factorij, Nijverdal en Stork. Typisch is het feit, dat één van de aanleidingen tot cl© oprichting van deze metaalfabriek is geweest, dat Stork Sr. een Fransch boek heeft gelezen, waarbij bleek, dat arbeiders van de metaalindustrie over het al gemeen van beter kwaliteit waren dan in de overige industrie. De fabriek werkt thans met 2800 man personeel. Wat het loonsysteem aan- gaat, men werkt op „tarief. De arbeider kan z.g. „stukgeld" verdienen, als hij korter doet over een karwei dan den tijd, daarvoor vast gesteld. Dit stukgeld wordt om de 3 maanden uitbetaald, waardoor de arbeider ineens een tamelijk hoog bedrag krijgt. Het tarief wordt vastgesteld door deskundigen, maar kan her zien en eventueel gecorrigeerd wordeu door een looncommissie, waarin ook de arbeiders vertegenwoordigd zijn. Op verlerlel wijzen tracht de directie het contact met het perso neel zoo nauw mogelijk te doen zijn. Do heer Stork noemt als oorzaak van de langzame ontwikkeling van zijn hedrijf o.a. da noodzaak om da opleiding van het personeel zelf ter han-d te nemen. Ieder moet eerst een .examen'' hebben afgelegd, voor hij tot de fabriek wordt toegelaten. Wij willen, zoo besluit spreker, de arbeiders zoo tevreden, hun mileu zoo goed mogelijk doen zijn. M-en behoeft slechts de verstrekte cijl'crs na tö gaan, betreffende de uitbetaling aan loonen en bijdragen aan de „Vereenlging tot beharti ging van de belangen van het personeel" om to constateeren, dat het den gebrs, Stork ernst l», Daarna bespreekt de tweede heer Stork -dg inrichting en werkwijze van de „Vereenlging" Inderdaad, deze „Vereeniging" behartigt de be langen van het personeel en hun gezin minu tieus en tot in de kleinste onderdeden. In een machtig bestek wordt hier het sociale inzicht tenvo-lle ontplooid en uitgewerkt Na de bezichtiging van de fabriek, waarbij we ons een idee hebben kunnen vormen van de in uitvoering' zijnde massale werken, -o.a. be stellingen van Indische suikerfabrieken, zijn we ook v-oor den verderen dag de gast van gehrs. Stork. Aan een geanimeerd diner houdt prof. Snel ler eeu tafelrede waarin hij de tegenstelling belicht tusschen Twente met zijn geschiedenis en traditie en Holland met zijn gejacht en rusteloosheid. De heer Kroes se spreekt namens de studen ten, en brengt den heeren Stork extra hulde en dank voor de genoten gastvrijheid. In een speech van den tafelvoorzitter merkt deze op, hoezeer de arbeidersbevolking ervan doordrongen is, dat Ino'lë en Nederland bijéén belmoren. Voor Indische avonden bestaat bij haar steeds de grootste belangstelling. Als hij een heildronk inzet op onze toekomst, schalt 't „Io Vivat" Den volgenden dag gold ons -bezoek de Lonae- ker coöperatieve zuivelfabriek te Enschede. We hebben er het proces van de mclkverwer- king tot boter en consumptiemelk gezien. Zoutindustrie. We maken ons gereed voor den laatsten tocht. De autobus brengt ons naar een eenzame vlakte, Boekeh), waarop zich de Koniuklijke Nederlandsche Zoutindustrie bevindt. Heel interessant is de wordingsgeschiedenis van deze industrie. Men hoore: sedert 1895 bestond bij den heer Vis. toenmalig firmant van de firma Kolff en Vis, zoutziederij te Kralingsche Veer, de overtuiging, dat er zich zout zou bevinden in onzen bodem. Hij wenschte, dat Nederland door een bezit van een eigen zoutindustrie zich onafhankelijk zou kunnen weten van het buitenland, indien het door een oorlog van den zoutaanvoer zou verstoken zijn. De eerste hovingen in 1903 hadden geen re sultaat. In hetzelfde jaar kwam een wet tot stand, waarbij aan den Staat gedurende een tijdvak van 20 jaar het uitsluitend recht van exploratie vau delfBtoffea werd voorbehouden. Vandaar was een tweede boring naar zout door de combinatie Vis niet mogelijk -en werden de gegevens van de eerste boring te Eiber gen lier beschikking gestéld van den Rijksopspo ringsdienst. Ia 1909 werd bij Winterswijk zont aange boord, im 1911 bij Buurs», voor welker •ont ginning door de combinatie Vis concessie werd aangevraagd. In 1917 werd echter de „wet zoutentginning bij Buurse" verworpen ondanks da waarschu wingen van den toenmaiigen minister Post- huma, die voor zóutgebrok door den wereld oorlog vreesde. In 1918 werd een nieuw wetsontwerp aan genomen. Direct na de aanneming dezer wet, werd door de Koninkl. Ned. Zoutindustrie be gonnen met boren naar zout in de gemeente Lonneker en met het bouwen van een fabriek onder Boekei©. Augustus 1919 werd de eerste pan in bedrijf gesteld, terwijl in December van jjat jaar de geheele fabriek met een capaciteit van ea. 25JOOÖ.0OO Kg. zout per jaar, in toe- drijf wax Wat de verhouding tot den Staat lietret'i, ds laatste ontving teij de exploitatie-overeenkomst in 1918 15® aan deelen a ƒ1000, zonder het doen van eenige storting. De Staat deelt verder in de winst mee; overigens geniet de Koninklijke NTed. Zoutindustrie algeheele bewegingsvrijheid, is dus de facto een particulier bedrijf. Met de bestaande zoutziederijen werd een overeenkomst aangegaan, deze hebben zicb met de K. N. Z. veree-nigd tot een kleine zouttrust. De verkoop 'is gecentraliseerd wat een groot© besparing gééft aan verkoopskosben. Er wordt ook 'zout uitgevoerd, vooral «aar Duitscblaud, waar door de dumping-politiek vian dat land, d-e binnenlandsche prijzen sterk zijn opgevoerd, terwijl buiten zijn grenzen, niet name ook in «mis land, het pToduet ver -beneden bostienden prijs wordt verkocht. Oo-k hier hebben we hot bedrijf bezichtigd- Do pekel wordt, na door middel van chemi caliën, ontdaan te zijn van verontreinigende stoffen, ingedampt in vlakke pannen, onder, atmosferischen druk, of in gesloten apparaten, eventueel onder verlaagden druk. Het zout uit do open pannen wordt geheel met liandkracht ver werkt, terwijl ó'at uit de gesloten apparaten geheel machinaal wordt geproduceerd. We zijn daarna nog even naar de boorterreP nen geweest, die zich op een afstand van 2 2)6 K-M. van de fabriek bevinden. j\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2