DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 51ste Jaargang Dinsdag 27 November 1928 No. 15275 Dit nummer bestaat uit vier bladen de winkelweek Sit STADSNIEUWS VOOR DEN EIGEN WINKELSTAND de daad der organisatie DE WINKELWEEK GEOPEND. TOESPRAAK VAN DEN HEER J. BROUNTS JA*J SALIE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal No. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440. ADYERTENTIEN 1 5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst GO ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tol een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0.50, 10 regels 0 75, 15 regels ƒ1.Incassokosten worden berekend. 1 Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies 1 lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij 1^r==============r======zz==r==r===============:::::::::::::=::: van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, ééu voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij ver- verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Een winkelweek kan overal nuttig zijn. Maar voor een plaats als Schiedam is de collectieve reclame van een Winkelweek in buitengewone mate van belang. Schiedam is de naaste huur van een staag zich uitbreidende grootstad. Schiedam kan verwachten binnen afzienbaren tijd één Seheel te zullen vormen met het groote siadslichaam van Groot-Rotterdam. Schie dam is reeds thans door talrijke ver keersmiddelen met zijn machtigen buur Verbonden. Schiedam heeft er dan ook bet. grootste belang bij, zoo krachtig hogelijk het eigen en zelfstandig ka rakter van zijn stedelijk leven en ook van z ij n winkelstand tot. uiting 'e brengen. Voor den Schiedamschen winkelstand is bet bij de huidige ontwikkeling der dingen 'cn Oosten van de stad een levenskwestie, bet Schiedamsche publiek duidelijk te ma- keu, dat het voor alles wat het noodig heeft, ln Schiedam zelf terecht kan. Annexatie of geen annexatie dat vraag stuk staat hier buiten -de Schiedamsche Winkeliers hebben er voor te zorgen, dat zij bun klanten houden, dat het koopend pu bliek op Schiedam zelf georiënteerd blijft, en dus: dat het aan Binnenweg en Coolsingel keen behoefte heeft. Zoo vaak worden bij de behandeling van bet annexatie-vraagstuk het feitelijke en Juridische door elkaar gehaspeld. Zoo vaak I'beent, men de bezwaren van het naderende krootestadsleven afdoende te Runnen bestrij den dooi' zich tegen annexatie te verzetten. Zoo vaak schijnt men te meenen, dat men den groei cn de uitbreiding van Rotterdam kan tegenhouden, door het te beletten zijn krondgebied uit te breiden. Laat men in de grensgemeente van Rot terdam, en laat men vooral in Schiedam, dat S'ootsch mag gaan op een eigen stedelijk karakter, toch bedenken, dat er bij het aan rollen van den Rotterdamscben huizen- stroom, nog iets meer aan de orde is dan de vraag van de staatsrechterlijke organisa tie; dat vooral en in de eerste plaats aan de °rde is de vraag, hoe behoudt Schiedam, haast en in de groeiende grootstad, zijn ^gendommelijkheiö en zijn zelfstandigheid 'u geestelijk en in economisch opzicht? Leze vraag is van primaire beteekenis, en zij blijft haar belang behouden, onverschil lig welke oplossing' de toekomst mag geven hun het bestuursvraagstuk van Groot-Rot- terdarn, onverschillig of er annexatie komt 1 0{ niet. Deze vraag is vooral voor den han deldrijvende» middenstand van Schiedam fan overgroot en beslissend belang. Zuilen de Schiedamsche winkeliers hun klanten behouden? zullen zij er in slagen bij voortduring de aandacht van het ltoo- Pencl publiek gevestigd te houden op het Schiedamsche winkelcentrum? Of zullen zij bet moeten aanzien, dat de „goudstroom" zich richt naar andere punten'van Groot- 1 ^otterdam? Deze winkelweek levert het over- '"•igende bewijs, dat de Schiedamsche mid denstand althans in zijn georganiseerd gedeelte - inziet, dat zijn positie bedreigd is en dat hij aan de versterking van die positie dient te arbeiden, wil hij in het leven der Schiedamsche burgerij de plaats blij ven innemen, die hij er steeds met eere heeft bekleed. Moge de winkelweek dan worden een door slaand en een afdoend succes! Moge zij het besef vernieuwen van de beteekenis, van den eigen winkelstand voor het leven van de stad. En moge het Schiedamsche publiek dat, en terecht, zoo trotsch is op zijn stad, en zoo staat op haar zelfstandigheid too- nen, dat het dit streven weet te waardeeren en dat het, om te winkelen, Roterdam niet noodig heeft. De Schiedamsche Hanze is niet lang ge leden haar vijfde lustrum ingegaan. De „Nieuwe Schiedamsche", die onder de wak kere leiding van haar hoofdredacteur steeds paraat is, waar het geldt de zaak van den Roomschen Middenstand, heeft destijds in allen overvloed kond gedaan van de acta et gesta van de roerijke geschiedenis van de Schiedamsche R. K. Middenstandsvereeni ging. Het was niemand minder dan pater Borromeus, die bij het ingaan van de nieuwe aera de bazuin mocht steken tot leden en niet-leden van de Hanze. Thans zet de Hanze met cle organisatie van deze winkelweek haar dadenirijk en vrucht baar leven weer voort. Moge de toekomst aan onze Schiedamsche afdeeling evenveel roem brengen als het verleden haar heeft ge bracht, en moge een welgeslaagde winkel week het voorteeken zijn van een gelukkig vijfde lustrum in het leven der vereeniging. Moge deze winkelweek het hare bijdragen tot de verhooging' van het standsgevoel, van cle collegialiteit, en de stands-solidari- teit onder de Schiedamsche Middenstanders En mogen cle buitenstaanders de parasitair- aangelegden zij, die wel de lusten, maar niet de lasten wenschen te incasseeren van demiddenstandsorganisatie erkennen, dat het hun taak is, zich aan te sluiten bij de organisatie, die krachtens hun levensbe schouwing voor hen is aangewezen, om te zamen en met vereende kracht op te trek ken voor cle belangen van don Schiedam sche Middenstand! MR. F. J. II. BACH, Directeur van het Centraal Hanze-Bureau voor het Bis dom Haarlem. Hedenmiddag is cle Schiedamsche win kelweek geopend. 't Is de eerste niet; het zal cle laatste niet zijn. Maar toch, wil zij aan haai' doel beantwoorden, dan dient ze ccn mijlpaal te zijn in bet Schiedamsche middenstands- wezen. En als zoodanig moet ze iets zeggen tot het Schiedamsche publiek, let den kooper en cle koopster; maar en we zouden baast durven zeggen, dit is van nog veel meer beteekenis ze moet den middenstander zelf iets zoo vast in bet hoofd hameren, dat dit één wordt met heel zijn denken en ban delen, dat heel zijn doen en denken als mid denstander er door wordt geïnspireerd. Wat moet dc winkelweek loeren aan het koopend publiek? Dat onze gjgen midden stand zijn kooplust ten volle kan bevredi- DE WATER,sMjiil) .t.l.v ItJii .ui Hoofd ondei water DE WATERRAMP, De instorting aan het nieuwe pand van v. d. .Valk en Co. gen; dat het hier vinden k«n even goed en even goedkoop wat het elders met extra- kosten en veel tijdverlies nog maar al te vaak gaat zoeken. Het is nog veel te veel een idéé fixe bij velen onzer, dat men voor welk gebruiksartikel dan ook toch maar beter in Rotterdam terecht kan. Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat wij ons een artikel, van welken aard clan ook, in Rot terdam hadden aangeschaft en dat wij vlak daarop hetzelfde artikel in onze Schiedamsche winkels zagen geprijsd zoo danig, dat wij ons zelf afvroegen, waar voor wij toch zooveel extra-moeite deden voor wat- in onzenaiJijI;«»d vft-n' de -hanc^,, lag. De gedachtegang bij velen is juist het tegendeel van wat hij cliënt te zijn. Ze gaan voor hun inlcoopen naar Rotterdam en als er op een gegeven moment plotseling iets bijzonders noodig is, dan is de Schiedam sche middenstander goed genoeg. Treft het dan, juist om het plotselinge en het bijzon dere van het geval, dat men niet geholpen kon worden, clan wordt de Schiedamsche winkelstand naar dat geval beoordeeld en veroordeeld. Men voelt de onbillijkheid. Men voelt ook dat het juist andersom be hoort te zijn. Voor alle normale gevallen zou eerst de Schiedamsche middenstander in aanmerking dienen te worden gebracht, terwijl voor abnormale gevallen Rotter dam als ressource ten dienste staat. We zullen het er nu niet meer over heb ben van hoeveel belang het is, niet slechts voor den middenstander, maar voor cle geheele stad, dat Schiedam zich in een bloeionden winkelstand verheugen mag. We hebben daarop reeds meermalen dc aan dacht gevestigd en het is zoo evident, dat wij daarop voor ditmaal niet zullen terug komen. Van meer belang achten we, den mid denstand zelf nog eens onder het oog tc houden, wat deze winkelweek hem te zeg gen heeft en hem zeggen moet. De winkel week moet eindelijk onzen middenstanders eens leeren, dat er geen reden is om bij de pakken te gaan neerzitten, dat aanpakken alleen, tot succes leidt en zulks alleen langs don weg van organisatie, dat wil zeggen dat alleen langs den weg van samenwer king, van solidariteit, iets blijvends valt t.e bereiken. „Do natuurlijke verhouding tusschen twee middenstanders", aldus de te vroeg ontsla pen directeur van de Hanze, Chris Jansen, in een zijner leerrijke artikelen voor „De Nederlandsehe Hanze", ,4s een geheel an dere dan die laten we zeggen tusschen twee arbeiders en zulks met name op het stuk van solidariteit". „Twee kameraden der laatste categorie mogen 'elkaar al 'ns buiten dc muren ver wijt maken over meerdere of mindere vak bekwaamheid, tegenover den paix-ooii vor men ze onmiddellijk een linie, en zijn ze elkanders natuurlijke verdedigers tegenover de andere.partij. „Maar laat een middenstander 'ns aan z'n collega bekennen, dat hij verschil gehad heeft met een zijner cliënten. Zijn dan ook alle collega's tegen de verleiding bestand om na zoo'n bekentenis hun kaartje in da bus van den ontevreden cliënt te moffelen? Of om er eens aan te bellen met de al of niet bedektelijk uitgesproken mededeeling, dat ze gehoord hebben, dat meneer een schil der, of meubelmaker, of slager of weet ik wat zoekt? Of zelfs om zich in den loop der eventueel volgende gesprekken ten aan zien van den collega, die in ongenade viel, zekere mond- en schoudergebaren en min of meer klejnecrende kwalificaties te ver oorloven?" Waar het den middenstand aan mangelt, dat is saamhoorigheidsgevotl. En dat saam horigheidsgevoel waardoor men elkander de hand boven het hoofd houdt, waardoor men zooveel gemakkelijker samenwerkt aan één doel, is hier in onze stad zooveel te meer noodig dan elders, omdat maar al te graag onze middenstand gekleineerd wordt, omdat maar al te velen een uitvlucht zoe ken ora onzen eigen middenstand voorbij tc loppen. Moge dan der gunstige resultaten dit zijn, dat dé middenstanders gaan govoclen, dat zij op elkander zijn aangewezen, dat alleen dan cle Schiedamsche middenstand tot bloei zal geraken wanneer zij in en door de organi satie werken met en voor elkander. In het Verkoopdokaal aan de Lange Haven heeft hedenmiddag de opening plaats gehad van de SoMedamisdhe Winkelweek. De heer J. Brounts, voorzitter van de Hanze, en voorzitter van de permanente commissie der drie samenwerkende middenstandsorgani saties,. heette allereerst de aanwezigen welkomj en opende vervolgens de winkelweek met een korte t&espraak. De heer J. H. van Linden v. d. HeuveUj voorzitter van de Kamer van Koophandel, liield hierna een korte toespraak. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de heeren G. Wittkampt', secretaris en W, Brouwer Pzn., afgevaardigde van het Klein» bedrijf der K. v. K. Van B. en W. was een schrijven ingekomen, dat ze in verband met dc (behandeliag van de gemeentebegrooting verhinderd waren aanwezig te zijn. Naar aanleiding van een in dit verband ge maakte opmerking deelde de heer BrounW nog mede) dat de etalages zullen beoordeeld worden naar den algemeenen indruk en de hulpmiddelen die bij het vervaardigen ge bruikt zijn. Door het gemeentebestuur zijn niet een ver* guld zilveren met twee zilveren, doch 3 verguld zilveren medailles aan het winkelweek-comité 1928 voor hun etalage-wedstrijd geschonken. ook van ctêze winkelweek een GLASFABRIEK „DE SCHIE" 60 Personen buiten betrekking Naar wij vernemen komen waarschijnlijk Zaterdag ongeveer een 60-tal werklieden van de gllasfabriek „De Schiie" door uitlesslng van een der glasovens tijdelijk buiten werk. N.V. v. d. ENDE'E AUTOBUS MIJ. In overleg met den commissaris van politie is door de N.V. v. d. Ende's autobus-mij. be» sloten om met ingang van 1 December a.a. het eindpunt te Schiedam van het Fabri- plein te verplaatsen naar den Vlaardingschö» dijk, tegenover do R. IC. Begraafplaats. De route naar dit eindpunt wordt via hef Fabriplein, in de richting Rotterdam nu als volgt: Vlaardingschedijk, Aleidastraat en verder als gewoon. Met. ingang van morgen wordt het bedrijf van de fa. v. d. Endo overgebracht naar de nieuwe, modern ingerichte garage aan de Graaf FlorisstraaL Jan Salie, de slappe, die eens zoo uitstekend Door Potgieter, zaliger, uit werd geteekend, Is steeds nog dezelfde lummel gebleven En waart nu ook in ons vereenigingsleven Zóó suffig en sloffig en sloomerig rond. Alsof er geen gloednieuwe tijd nu bestond. De leer van de „Salies" blijft daar ook van kracht: Hun bed is hun bijbel: hun leuze: slaap zacht! En wie mocht probeeren h:et beter te weten, Die wordt zoo plus minus voor ketter versleten Jan Salies van twintig je zoudt er bij huilen! Gaan vaak reeds bun ziel als een aardappel kuilen In duffige boeken, waar potsierlijk beroerd. Belabberde weekheid ten toon wordt gevoeld. Van durf en van geestdrift verstaan ze geen letter Ze dansen zich liever de hersens te pletter Dan dat ze aan eenig verhevener streven Een half uur per ittan en per week zouden geven. In 't Modeblad gelden ze stellig voor twee Voor de rest zijn hst nullen! Sluit de kist: R. I. P.! Je vindt voorts Jan Salies. die in 't best hunner jaren Zoo velen voor ondergang konden bewaren. Wanneer ze de 'zwakken maar vóór wilden gaan En ook eens een ke rtie vooraan gingen -Staan! Maar vooraan staan ze slechts en met autoriteit' In 't bitteruur van hunne sociëteit! Den roem van Lueullus bezingen ze innig. Verslijten d,e rest, ja, voor apelkrankxinaiig. Eu mocht j'in hun binnenste een kijkje eenswagen Je vond er geen hart. maar haast zeker! twee magen! Jan Salie, patroon aller luien en louwen. De gauwdief van werklust en en leven,overtrouwen. Staat zelfs nog niet stil bij de ouden van dagen. Hoe -vaak die dan ook in hun leven reeds zagen, Dat telkens verval en verwording weer dreigt. Als slaphe id op geestkracht de overhand krijgt. Ze gaan maar wat kaarten of dam'men of kienen: 't Zal immers hun tijd nog wel uit kunnen dienen! De toekomst? daar hoeven ze niet voor te schromen: Betovergrootpa is er nèt zoo gekomen! Gelukkig! daarnaast staat de wakkere werker, Geëerd slechts door enk'len, maar zooveel te sterker Gehoond en gesmaad, bespot en bejoeld Door 't gros, dat voor actie geen snipper gevoelt. Komt op! deserteurs uit den strijd voor het leven, Jan Salie met al uwe nichten en neven! Gij kranige pachters van bdertafelmoed, Neemt af voor dien werker je stoffigen hoed! En eerhded voor dezen volhardenden held, Die langzaam maar zeker den Saliegeest velt! De Ned. Hanze (4.9.20)1 j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1