DE COURANT DIE HIER TER STEDE HET MEEST GELEZEN WORDT SS...... mMNO 1878 - BUREAU KOEMARKT 4 - TELEFOON 68085 DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 G :MEENTERA*D VAN SCHIEDAM DE BEGROOTING. WEERBERICHT LAATSTE BERICHTEN DE TRAGEDIE VAN DE SALENTO VERGEEFSCHE TOCHTEN NAAR HET DOODENSCHIP ALLE OPVARENDEN VERDRONKEN JE NIEUWE SCHIEDAMSCHE" Iii de gisterenmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester geimuden raadsvergade ring. was de Ueeir "Wengang afwezig. De watersnood in de Gorzen De VOORZITTER drukt, zijn deelneming uit, met de door den watersnood getroffenen. Al draagt de gemeente geen aansprakelijkheid, zoo heeft hij toch den heer Tan der Vlies, directeur Burger!. Armbestuur opgedragen de menschep, ter hulp te komen. De voorzitter deelt verder mee, dat de heer Broek bedankt heeft voor de financieele com missie. Aan de orde worden thains gesteld de Algcmeene Beschouwingen over de begrooting Be heer VAN DORP (R. K.) heeft in de me morie van antwoord een somberen toon be luisterd. Spr. begrijpt niet, hoe B. en W, deze begrooting kunnen bezien zonder annexatie. We zijn. er geleidelijk mee verzoend geraakt dat de technische bedrijven veel geld in de ge meentekas brengen. Ten aanzien vaji 't grondbe drijf wil spr. he use h niet, dat de reserves te zeev worden aangesproken. Maar de toekomst, den groei van dit alles kunnen we niet bezien, zonder tegelijk de annexatie-kwestie in oogen- schouw te nemen. Kunnen we royaler en haastiger de gelden uitgeven dan tot nu toe? Dit hangt ook ai weer met de vraag of tve zelfstandig zullen blijven samen. Wanneeir ons annexatie dreigt, kunnen we allicht wat milder te werk gaan. Spr. denkt hïey aan den Qversehieseheweg; aan oude bruggen enz. Op de vraag hoe B. en W. denken over „Eigen Woning", hebben B. en W. slechts een mager antwoord gegeven. Voor een groote ar beidersbevolking zou spr. gelegenheid willen scheppen om tot een eigen woning te komen. Waningbonwvereenigingen en gemeente zou den hier de behulpzame lxand kunnen bieden. Almelo sprak zich. uit voor hulp aan PatrL- monium voor den bouw van huurkoop-wonin gen. In Nijmegen, Helmond, Tilburg, tracht men denzelfden weg op te gaan. Spr. vindt een onderzoek, óf door B. em W. óf door een com missie, ingesteld door B. en W. niet onge- weascht. De heer BINKELAAR (S. D. A. P. meent dat de begroeting in twee a drie zittingen kan nfioopen. Er heerscht een matte, lustelnoze geest. We zagen dat in het sectiever»Iagf en ooit in de memorie van antwoord, t Is begrij pelijk, we leven niet in verkiezingstijd. Toch, is daarvoor wel reden? Er is reden voor optimisme. Grondbedrijf en Technische Bedrijven maken een ongekend gunstigen tijd door. Het gasbedrijf gaf een toe name in 1927 te zien va® 85 pCt. De heer VAN VELZEN: Ondanks de toon zaal! Do heer DINKELAAR: Daarover straks. Ook Eleetriciteits- en "Waterbedrijf bloeien. Ook mot de werkloosheid wordt het beter, zooals we in de memorie van antwoord lezen. Ook den middenstand, den altijd klagenden middenstand, reet het volgens B. en W. naar den vleeze. Waarom dan die matte stemming? Is dat tactiek? Willen B. en W. zulks een stem ming bewerken, om goede dingen tegen te houden? Spreker gelooft van ja. Het komt hem voor, dat de raad is ingeënt met midden- standsbelangen-stof. Dat leidt spr. af uit de eri- tiek die wordt gegeven op al wat wordt gedaan in eigen beheer. Al wat in het sectie-verslag wordt gezegd bij Algemeens beschouwingen, hoort veel meer thuis bij de betrekkelijke be drijven. Spr. zal dan ook over de toonzaal spreken bij bet gasbedrijf. Spr. zou graag willen weten, wat B. en W. bedoelen met de uitgaven voor het kantoor van de gasfabriek. Er zijn allerlei geheime potjes, en ook hier is weer zoo'n geheim potje, waar uit de verbouwing moet worden bekostigd. Wat beteekent echter zoo'n verbouwing bij de groote winst die er gemaakt is vorig jaar 185.000 voor de gemeente? Van het Eleetrieiteitsbedrijf is 107.000, aan de gemeente uitgekeerd. Met het bedrag van waterleiding bedraagt dat voor de Technische Bedrijven 343.000. Met hot Grondbedrijf staat't al evenzoo. Spre ker 'K!grijpt de in de memorie van antwoord gegeven cijfers niet. Als we CTe cijfers van taxatie en boekwaarde bezien, ziet dat be drijf er uitstekend uit. Maar er is toch een re serve en een extra-reserve. Dan komt spr. al boven de IC millioen gulden. Als we dezelfde winst op de gronden krijgen, die we tot nu toe gehad hebben (dat is zeer laag. want de laagste prijs was vroeger 6. 8 en 10, thans is het minimum 14.) dan hebben we nog een rciizenfcrdrag te goed. Het grondbedrijf is kern gezond. Is het gewensckt, nu nog extra-potjes te maken, als we straks met niiliioenen kunnen gaan werken? Neen; dat verbiedt art. IS der verordening' en als. liet ook maar dreigen zou scheef te gaan, dan zouden Ged. Staten wel ingrijpen. We moeten het Uedendaagsche ge slacht niet zwaarder belasten dan hard noodig is. En we kunnen ons niet van de annexatie kwestie losmaken. Door potjes te maken wer ken we, als de annexatie komt, voor Rotterdam. Verder staan we voor een reorganisatie van bet belastinggebied. We kunnen dus best wach ten met het maken van potjes. Spr. en de zijnen zullen dus tegen de reserve van f 100.000 voor het grondbedrijf stemmen. iSpr. en de zijnen achten het noodzakelijk dat iVe tot belastingverlaging overgaan, en daar voor moet die f 100.000 dienen. We hebben in fcet Westen een mooie woonwijk, maar de mensehen worden afgeschrikt door de hooge belasting. Op dezen grond verzet spr. zich tegen den post van f 100.000, die voor belastingverlaging zou kunnen worden gebruikt. Het geid zou eveneens kunnen dienen voor verbetering der bewoonbaarheid. Spr. denkt aan het Julianapark, een Hertenkamp enz. en hoopt dat B. en W. ook voor dit laatste iets zullen kunnen doen. Uitgraving dei' Wiihelmiuahaven is no-odig, maar tegen het haventje in het Sterrebosch heeft spr. groote bezwarenwe hebben er niets aan en ook Rotterdam niet. Spr. meent dat de nieuwe algemeene begraaf plaats spoedig in gebruik zal moeten worden genomen. Spr. zou willen vragen boe het komt dat de vacature Bcddeiis voor 't college van admini- statenren van 't Fabrifonds en bet "college van regenten van liet St. Jaeobsgasthuis nog niet is vervuld. Spr. vraagt, wie den grond voor het nieuwe St. Jaeobsgasthuis heeft beschik baar gesteld. De teekeningen zijn ai gemaakt naar den disponibel gestelden grond. Dat is juist de omgekeerde weretd. Niet de grond moet de plannen, maar de plannen moeten den grond bepalen. Van het Gasthuis naar de Gorzen. Spr. vraagt of het nu wel noodig was in het eectie- versiag aan te dringen op iets waarover pas een besluit in den raad is genomen. De brug over de Westerhaven dient te wor den vervangen. Er zou een behoorlijke breede brug moeten zijn van de Stadhouderslaan rich ting Groenelaan. Dan kon een der bruggen vervallen. Spr. zou een afdoende verbetering wenschen van den Vlaardingerdijk en dringt er bij B. en W. op aan, dut daarover Delfland zal worden onderhouden. Ook bij de Oranjebrug begint het zoetjesaan spaak te loopen. Een kleine maatregel de verwijdering van een klein buisje bij de brug zou al veel verbetering aanbrengen. Van si>r. is niet de verklaring dat B. en W. gaan in conservatieve richting voor wat be treft de onbewoonbaarverklaringcn. Honderd- twintig onbewoonbaarverklaarde woningen in één jaar is alleszins redelijke. Spr. meent echter dat het de taak van de gemeente is voor men seden die uit liun woningen worden verdreven, andere te houwen,. In de Noordmolenstraat dienen maatrege len te worden genomen ten aanzien van de hofjes van Rebois. Het zou spr. spijten ala de ophaalbruggen, zooails die vaon de Appelmarkt wegens bet ver keer zouden moeten worden opgeruimd. Een eigen huisje, al3 de heer Van Dorp wenscht, past niet meer in onzen tijd. Met een goede, ruime woning is de arbeidersklasse veel meer gebaat. We behoeven ons niet te laten drukken door de annexatie, maar we mogen ze ook niet oveir het hoofd zien. Ei- moet gedaan worden, wat te doen valt. En daarvoor kan, waar we niets hebben te vreezen, de f 100.000 reserve van het grondbedrijf worden bestemd. De heer HOOGENDAM (A. R.) brengt eerst een woord van dank aan B. en W. Hij is er van overtuigd, dat elk volgens zijn beginsel gedaan heeft, wat hij meende te moeten doen. Beginselen regeeren de wereld. En elk wil doen wat te doen valt volgens zijn beginse len, omdat hij meent dat volgens die begin selen het algemeen belang het best wordt ge diend. De A. R. zijn voor gezonde wel vaart apolitiek, gezonde sociale politiek. De A. R. in dezen raad hebben daartoe in het afgeloopen jaar door ver schillende. maatregelen te steunen, meege werkt. En zij deden dat, waar het particulier initiatief niet kan optreden of tekort schoot, dus de waarheid moest optreden. Belangenpolitfek wordt door de A. R. ver worpen. Er is echter een begrenzing der waar- heidstaak en door die zedelijke begrenzing heeft de A. R. partij zich laten leiden: ook bij de kwestie dor toonzaal. Door teveel over heidsbemoeiing wordt de energie, liet eigen initiatief gedood. Ten aanzien van deze toon zaal valt van eenigen noodtoestand, een tekort van particulier Initiatief niet te spreken. Boven deze begrooting staat: zuinig, zuinig. Ook al omdat de post voor onvoorzien zoo bizon- der laag is. Belangrijke factoren der inkom sten zijn die der Technische Bedrijven en het grondbedrijf. Spreker zou graag alle mid delen in bet werk willen stellen om tot belas tingverlaging te kunnen overgaan. Dat is voor Schiedam een vitaal belang. Zouden de ra mingen van de uitkomsten der Technische Bedrijven niet honger te romen vallen en de reserve van het grondbedrijf niet kunnen wor den verminderd? Een behoorlijke reserve voor bet, grondbedrijf is natuurlijk noodig. Maar die gunstige gang van bet béd-rijf doet toch af vragen af hier wel zoo'n reserve noodig is. "VV'at de Technische Bedrijven betreft meent «pr. dat de ramingen der uitkeering wel wat hooger kunnen worden gesteld. De ramingen en werkelijke uitkeeriugen loopen te ver uiteen. De som van 22.000 gasbedrijf zal wel wor den geëlim'neerd dar orooter product'. en voor t kantoorgebouw bestaat een bouwfonds of komt de kapi taaldienst in aanmerking. Speouleeren is een buitengewoon gevaariija ding, maar een beetje durf als bet gaat om belastingverlaging zou sfr. B. en W. ln„h wed durven raden. Bij belastingverlaging zal Schiedam in aan trekkelijkheid als woonstad sterk toenemen. Ook de tegenwoordige wethouder van Finan ciën heeft sterk voor belastingverlaging ge pleit. In de memorie van antwoord is geen ant woord gegeven op, de vraag, wat het wets ver loop van minister de Geer voor Schiedam zal beteekenan. Spr. hoopt nog op een antwoord. Vol verwachting klopt ons hart. De begroeting moet opgemaakt en bezien worden los van de annexatie. Spr. zou wil len, dat een. 'beslissing over annexatie vroeg kWam, maar de begrooting kunnen we niet in bet licht, daarvan samenstellen. De werkloosibeidspost kost ons 32.000 meer dan het vorig jaar, hoewel de werkloosheid afneemt. Spr. vraagt: prof'Ucsrea wij wel vol doende van de gelden uitgetrokken voor de rijkswerkverschaffing? Spr. voelt sterk voor werkverschaffing; maar wie is economisch het be3t af met het geld dat wij voor werkver schaffing uittrekken: het rijk of de gemeente? Spr. zou nog even willen vragen hoe het staat met de brug over het Spui kanaal. De verbinding tusscben Noord en West van de stad komt spr. onvoldoende voor, cu een spoedige oplossing lijkt spreker geboden. Wat de asfalteer ing betreft, zon spr. gaarne willen weten welke bestratiugspolitiek B. en W. in de toekomst zullen volgen. De toeschiete lijke houding, vorig jaar door den wethouder ten aanzien van de Hoogstraat iu acht geno men, had spr. iets anders doen verwachten, dan wat nu woedt gezegd. Ten aanzien van de reorganisatie van het bewaarscboolendorwijs, hoopt spr. dat deze spoedig baar beslag zal krijgen. Spr. zon voorts wenschen, dat de wethou der voor onderwijs eens wat meer advies in won van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs. Spr. meent, dat de wethou der de commissie wel wat al te afzijdig houdt. Nog over de subsidies zou spr. een enkel woord willen zeggen. Het a.-r. standpunt hier is, dat geëerbiedigd worde bet particulier initiatief. Kan subsidie overheidsbemoeiing tegenhouden, dan is dat natuurlijk goed te keuren. Niet altijd mag bet geven van subsi die afhankelijk worden gesteld van den fi- nanoieslen toestand; er kan immers een te groot belang mee zijn gemoeid. De heer BROEK (v. b.) meent ook, dat de begrooting in twee, drie zittingen zal kun nen af loopen en wel, omdat door B. en W. alles reeds is aangesneden. Te® aanzien van de financieele kwestie hebben de optimisten naar spr. meent, gelijk. Er zijn in vergelijking met eenige jaren ge leden lichtpunten; we hebben bet wetsont werp omtrent de financieele verhouding. We mogen verwachten dat onze stad in een hoo- gere klasse der personeele belasting zal wor den aangeslagen. En dan is er de te verwach ten uitbreiding der Wilhelminahaven, waar van nog al iets ten voord eele van onze stad mag worden verwacht. We worden wel nog steeds gedupeerd door dat de spoorwegaansluiting zoo lang op zich laat wachten. Hier schijnt een bijzondere macht aan het werk te zijn. Spr. hoopt dat B. eh W. alles Ut "het werlt zulten stellen, om deze aansluiting te krijgen. Er is geen enkele aanleiding om de an nexatie-kwestie opnieuw te bespreken. Alleen vraagt spr. of we onze eigen grondpolitiek kunnen voeren, juist met bet oog op die an nexatie. Spr. meent van wed; we kunnen bier- in geen verandering aanbrengen, al zou spr. ook gaarne belastingverlaging willen. War den overgang aan den Overselnesche- weg betreft, wil spr. opmerken, dat te Bus- sum een luchtbrug, die 150.000 beeft ge kost voor 2/3 door de Spoorwegen is bekos tigd. Wal onbewoonbaar ver k laringeh betreft, hoopt spr.„ dat B. en Wop den ingeslagen weg zullen voortgaan, vooral nu er geen wo ninggebrek meer is. Spr. zou gaarne nadere mededeelingen willen van B. en W. omtrent de stopzetting der werk verschaffing in de maanden December en Januari. Reeds in 1901 zijn de regenten va,n het St. Jaeobsgasthuis en de administrateuren van het voormalig oude Manhuis tot overeenstemming gekomen met het ooilege betreffende verstrek king va® grond en de keuze van dien grond. Hoeft liet college van regenten en administra teuren zich mat deze keuze van grond van B. en W. vereenigd? De heer SCHEURKOGEL (C.H.) bespreekt allereerst het grondbedrijf- Spi. vraagt of er niet een groot overcompleet komt aan wonin gen? Hoe moeten we die bewoond krijgen? Door belastingverlaging. Particulireen, gemeente, w oningbouwvereeni- gingen hebben groote hunrdei ving. Belasting, verlaging zal de menschen hierheen trekken. Spr. zou de reserve van het grondbedrijf ■daarvoor in zekeren zin willen aanspreken. Dat is ook ten hate van het. grondbedrijf, omdat anders de tijd zou Icuiureu komen, dat geen grond voor woningbouw meer zou worden, ver kocht. Spr. zou een besluit willen zien genomen be treffende het bouwrijp maken dier gronden langs den. Vlaandingsclie dijk. Van een rustige ligging der begraafplaats zal stiaks niet meer kunnen worden gesproken. In den Nieuw-land- polder ligt een stuk grond van 5 H.A. buiten bet verkeer, dat zich wellicht heter voor be graafplaats zou lecnen^ Ook vastligt spr. de aandacht op den spoorweg overgang aan den Overschiesciheweg. De heer COLLé (rev. veirk.) wijdt enkele woorden aan de beschouwingen in de peins over de laatste raadszitting, volgens welke beschou wingen de raad zich zo;l hebben geblameerd. Spr. wil wel zeggen, dat de gezamenlijke raads leden per jaar evenveel verdienen als één wet houder. Spr. meent da|t {®e raa,d Donderdag aan haar prestige verplicht was een dergelijk be sluit te nemen. In vijf dagen kan de memorie van antwoord niet bestudeerd worden. Spr. vraagt of het wel juist Is, dat wij den zaak van den optimistischen kant bekijken. Men kan dunkt spr. de begrooting ook in ander licht bezien. De- begrooting is geen louter com mercieels zaak. De belangen der belastingbe talers zijn niet de eenige die behartigd dienen te worden. Da begeleidingsbrief begint wat te gelijken op een troonrede. Maar wat er ook in staat: dit is wel hoofdzaak: voor belangrijke zaken is er geen geld, en op belastingverlaging valt niet te rekenen. Maar er zijn hier ook nog an dere mensehen dan middenstanders. Men zie Verwacht wordt: Matige, tijdelijk: nog krach tige Noordwestelijke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hageSbuitjes, zelfde temperatuur. De barometer is stijgende. De stroom van lag e-d rukker* nen ds t ij del ij k onderbroken. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.23 tot 's morgens 7.13. Reel, 2980S 8 de statistiek over de belastingbetalers, jaar verslag 1927, maar eens na. Ondanks den optimistischen toon van B. en W. wordt toch de post inkomstenbelasting nog lager geraamd. De politiek van B. en W. is zeer sterk aan den conservatieven kant. Verschillende com missies door den raad ingesteld -ten behoeve der sociale zorg (werkloozenzorg, sehoolvoeding en kleeding) werden door B. en "W. uitgeschakeld We zijn den laatsten tijd meer en meer geko men onder een soort van ambtenaranr-egeering. Men kan aan geen hoofdambtenaar raken of ze worden door B. en W. gedekt. Spr. denkt b.v. aan den directeur va,n 't burgerlijk armbestuur an dan directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs Ten aanzien van het bureau voor rechtsbij stand meent spr. dat B. en W. de zaak wel wat te lichtvaardig bezien. Spr. zou B. en W. willen vragen of het niet noodig iis, dat ook eens iets wordt gedaan voor de voeding van de schoolgaande jeugd. Als het verstrekken va/n klompen en kousen noodza kelijk blijkt, zou dan het verstrekken van warm vo-edsel niet noodig zijn? Van de ri,t)0 uitge trokken voor kleeding is dooir het Burgerlijk Armbestuur slechts 3000 uitgegeven en daar van is nog 900 voor salaris en administratie Spr. heeft te dezen aanzien een motie opge steld, die hij hij het betrekkelijk punt zal in dienen. School G II is opleidingsschool voor H.B.S. en Gymnasium, maar kunnen dan het onder wijs op H. B. S. e.u Gymnasium alleen die kin deren volgen wier oudere tot de beter gesitu eerden behooren? Spr. gelooft, dat we hier met een standenschool te maken hebben. Spr- vestigt de aandacht op den toestand aan den Rotterdanisehedijk en aan den Vlaarding- schedijk. Rotterdam heeft reeds aanstalten ge maakt voor een breede® verkeersweg, maar we loopen kaïns, dat het verkeer hij ons op een vuilnisbelt terecht komt of in eeu trechter loopt. Ook wat betreft het vergrooten van de Wil'helmiina,haven komen we hopeloos achter aan. Spr. brengt dan ter sprake de onbewoonbaar- verklaring van de 12 woningen, voor de volks gezondheid beteekent dit nog weinig. Spreker heeft een aanbal woningen eens gemeten, en hij heeft woningen gezien, groot als een hon denhok, waar het water van de muren sijpelt en hij begrijpt niet dat de wethouder het advies van den directeur van den woning- dienst niet Iheeft gevolgd. Er zijn woningen afgekeurd, veel beter dün deze. Men keurt toch eerst het allerslechtste af, en dan het minder slechte, en niet omgekeerd. Spr. is ook woningen tegengekomen, door en door slecht, die niet voor afkeuring zijn voorgedra gen. Spr. vraagt zich af, welke lijn door de commissie van den woniugdienst wordt ge volgd. In de St. Pietersteeg is één woning onbe woonbaar verklaard, welke lang niet de slecht ste is. Het maakt den indruk, dat men min of meer een loterij heeft gehouden. Daarom ook vroeg spr. of niet al te zeer in de commissie voor den woningdienst het h-tffeeigeharenele ment op den voorgrond treedt. Ook het Maashofje was voor opruiming voorgedragen,doch door de commissie voor den woningdienst wewr afgevoerd. Spr. vraagt zich overigens af hoe de minder-gegoede arbeiders met loonen van f 20 a f 25 en met een aantal kinderen een woning kunnen huren van f 5 a f 6. Als de raad ernstig tot ontruiming van krotwoningen wil overgaan, dan moeten we niet gaan in de richting van den heer van Dorp, doch in die van woningbouw ran ge meentewege voor minder-kapitaalkrachtige ge zinnen, en in den prijs van f 2.50 a f 3. Dat is volgens deskundigen niet onmogelijk. Spr. zal afwachten, hoe het idee door den betrokken wethouder zal worden ontvangen en dan desnoods met een eigen voorstel komen. Degenen, die zoo bard op de werkloozen spuwen, moeten ook eens een poosje werkloos zijn. Dan zouden ze over die menscben wel anders spreken. Het is zoo heel begrijpelijk, dat er nog veel werkloozen in onze stad zijn. B. en W. spreken niet van het aantal werkloozen in lnux memorde van antwoord, maar van bet aan tal steuntrekkende®. Dit laatste aanbal neemt af, maar van hot aantal werkloozen spreken v B. en W. niet. De werkverschaffing kan volgens spr. niet als serieus worden beschouwd. We hebben hier te doen met een strafkolonie. De voorwaarden worden expres zoo gemaakt, dat ar zooveel mogelijk uitloopen en die vallen dan weer van den steun af. De heer ZWARTJES (R. K.) Ze verdienen toch een behoorlijk loon! De heer COLLé. U zotidt er zeker niet mee tevreden zijn. Spr. vraagt nog wie de „terugge roepen" arbeider ia uit de werkverschaffing en waarom werd hij teruggeroepen. Volgens spr. moet de Arbeidsbeurs de arbeids bemiddeling bevorderen en heeft hij zich niet. in te laten met arbaidsdwang. Het meest sme rige werk wordt den Sobiedamschen werkloozen opgedragen en komen ze in conflict met hun werkgever, dan worden ze van de steunrege ling vervallen verklaard en het ia zelfs ge beurd, dat ze van bepaald werk voortaan wer den uitgesloten. Het lijkt spr. toe, dat de wijze waarop met de werkzoekenden in onze gemeente door de Arbeidsbeurs wordt omgesprongen, bet wen- schelijke overschrijdt. De commissie van toe zicht op de arbeidsbeurs vergadert ook veel te weinig. Als men maar wat zwart is wit wil noemen, dan krijgt men nog wel eens gemak kelijk werk. DE VOORZITTER. Dat is een insinuatie. De heer COLLé. Spreker gelooft graag dat de voorzitter niet kan gelooven, wat hij hier zegt; daar staat de burgemeester te boog voor, maar toch, het is zoo, en spr. kan het desnoods bewijzen. De vergadering wordt even voor half zes ver daagd tot 's avond acht uur. (Vervolg zie 2e blad). 1 SCHEEPVAART Te Schiedam, 26 Nov., aangekomen: motor- schoener Oostzee II, kapt. A. Tammes, ledig van Rotterdam, om te repareeren aan de werf De Hoop ln de Nieuwe Haven. Te Schiedam, 27 Nov. aangekomen: Eng. s.s. Agility, kapt. C. Wingfietd met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wil helminahaven. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 27 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 19.per H. L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 27 Nov. Men noteert voor Melasse-spiritus f 33 per H, L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per fl.L. Onze berichtgever te IJmuideu meldt: De sleepboot „Noordzee", welke met een reddingsvlot van Hoek van Holland vertrok ken was, is ongeveer half vijf hedenmorgen op de sfrondingsplaats aangekomen, docli kon niets uitrichten omdht het vlet was stukge slagen. Inmiddels was de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van Nieuwediep aangekomen. Van het aanbod, om deze reddingboot door de sleepboot te late® wegbrengen, behoefde geen gebruik to worden gemaakt, omdat de boot op eigen gelegenheid met den Noordwestenwind achter zich, even snel kon varen. Driemaal is de „Dorus Rijkers" rond het wrak gevaren, doch kon geen levend wezen meer aan boord ontdekken. Met behulp van het zoeklicht der aan het Bloemeiidaalsche strand opgestelde schijnwerpers, had men een buitengewoon duidelijk overzicht op het schip. Op aanroepeu werd ook geen antwoord ontvangen. Het schip schijnt geheel doorgebroken te zijn, want da masten hebben hun gewonen stand verloren. De brug is totaal ingeslagen, zoodat er nauwe lijks menschen een onderkomen hadden kun nen vinden, evenmin als in bet want, dat slap bij de masten neerhangt. Op den schoorsteen, waa,r men gisteren nog van land af menschen zag of meende te zien, werd ook niemand meer waargenomen- De „Doms Rijkers" liep daarop in IJmuiden binnen, om rapport uit te brengen. Bij binnen komst van de reddingboot bevond zich de con sulaire vertegenwoordiger van Italië aan de buitenhaven, om eventueele geredden te ver. wolkomen. Helaas, er waren er geen meege komen. Bij daglicht is de boot opnieuw uitgevaren om een tweede onderzoek i® te stellen even tueel naar lijken, maar eveneens zonder resul taat. Er kan dus vastgesteld worden, dat deze scheepsromp niet ailleen aan een inzittende van de IJnnvlder reddingboot, maar ook aan alle opvarenden het leven heeft gekort. KARDINAAL VAN ROSSUM Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: De toestand van kardinaal van Rossum is veel beter. De hooge patiënt ia (heden drie uur op geweest. DE ACTIE VOOR HET DR. SCHAEPMANFONDS Wat bereikt werd In aansluiting bij de eerste publicatie over den stand der actie voor het Dr. Schaepman- fonds bij gelegenheid der jongste vergadering van den Partijraad bereikte het Comité van Actie sinds dien eene voorloopige afdracht van het Provinciaal Comité in den Rijkskiee- kring Groningen, ad 5.496.55. De Rijkskies kring Groningen telde in 1925 8.215 stemmen op de R. K. lliat. Hierdoor wordt bevestigd, dat het bijeen ge brachte totaalbedrag grooter ia, dan kon worden gemeld, terwijl eveneens blijkt, dat van eigen- lijke achterblijvers niet kan worden gespróken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2