4 V WOEMSDAG 28 NOVEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 3 RAADSOVERZICHT VOLOP IN DE WINKELWEEK f RADIONIEUWS. DAMMEN. LUCHTVAART LAATSTE BERICHTEN HOOGWATER DE VECHTDIJK BEZWEKEN 1 DE EERSTE DAG De begroeting. Multa sed non mul tuin. De maidenspeech van den heer Weergang. Belasting verlaging niet onmogelijk. Het viel te voorzien, dat eT in de atgemeene beschouwingen «ver de begrooting weinig lijn te onderkennen zou zijn. In het voorloopig verslag was van alles aangeroerd en de debat ten vormden daarop den weerslag. Vele dingen weiden besproken, maar over het algemeen was het kleingoed!" multa sed non multam, veel snaar niet veel zaalks. Het interessantst was nog wel hoe de raads leden als een aantal poesjes rond een hoeten brijpot om de reserve-„ton" van Grondbedrijf drentelden. De werén Dinkelaar en Weergang wilden het heele zaakje zoo naar binnen slik ken, maar brandden zich de tong; de heer Hoogondam was voorzichtiger, maar kwam tooh met den neus haiil dicht bij het verleide lijke goedje. Zoowel wethouder van Velzen als wethouder Slavenburg waa.nsch.nwd en met allen trast er af te blijven, en ook mr. IC ave- Ctaani vond dat het verstandigst. De eerste intik- ehen deed er een toezegging hij, die wel licht ook dïr r'*e-.--*! i.-"inen verzoe nen. Gp do reo...o vuu hec urondhedrijf is een bedrag uitgetrokken van 100.000. Dat bedrijf verkeert intuaschen in zulk een bloeiendien toe stand, dat de heer Dinkelaar en na hem de heer Weergang meenden, dat die 100.000 wel voor belastingverlaging kon worden aangewend. Nu voelt natuurlijk iedier voor belastingver laging, maar het grondbedrijf is zeer specula tief. Een stevige reserve voor de mogelijkheid 'dat het er eens niet goed mee zou gaan, is onmislbaar. Maar feit is, actus mr. Van Velzen, dat wij door die reserve e,n door een voor zichtige raming van de uitkeeriug uit de tech nische bedrijven, ons zoo veilig stellen als maar mogelijk is. En daarmee zou hij tere!,ge reke ning houden, ais straks, in April, de belas- tingfactor ter sprake komt. En waar ook wet houder Slavenburg de mogelijkheid, dat het tot een belastingverlaging zou kunnen komer niet buitengesloten achtte, gelooven wij da. tenslotte de partijen elkaar wel zullen vinden. De heer Weergang hield zijn maidenspeech, en al zullen we den inhoud laten voor wat hij is, naar den votrm bracht hij het er lang niet kwaad af. 't Was een beetje theatraal en een beetje zalvend, maar het ging hem gemak kelijk af. We zouden voor de rest gevoeglijk naar het verslag kunnen verwijzen. Alleen nog dit, dat de 'beide wethouders, die aan het woord zijn geweest, de hoeren Slavenburg en Van Velzen, het opuamen voor een niet al te scherpe raming van de Technische Bedrijven, iets wat ons, we hebben het al meermalen gezegd, niet juist lijkt, al voelen we terdege de moeilijkheid, welke van een scherpe raming het gevolg zal zijn voor het sluitend maken van de begrooting van 1931 als geen flink begins aid o ten dienste zal staan. G'i de kans, dat de regeling van de verhou- diu, uisriohen Rijk en Gemeenten, wat vooi Schieuam naar wethouder Slavenburg ons voorhield, etn uitkomst zal wezen, alsdan wet zal zijn, mogen we niet rekenen. Van den heer Steens kregen we een aantal frisisehe ideeën omtrent de werkloosheid, ideeën welke hij terecht aan de aandacht van B. en W. aanbeval. DE TWEEDE DAG De Wethouders aan het woord De „ton" van het Grondbedrijf Nog eens „hongerige Gijs". Zoo saai en taai en droog en dor en siap en lusteloos wethouder Houtman ons door de woestijn van zijn begrootingsafdee- ling voerde, zoo kwiek en mon-ter deed het de üeer De Bruin, 't Was ot' wij, na duf en suf door de harre vlakte te zijn heengezeuld opeens in een oaze kwamen. Wethouder Houtman had zijn dag niet; de raad geeuwde; de helft zocht een toe vlucht in de koffiekamer; het laatste half uur hadden we moeite den wethouder, die toch over zeer behoorlijke stemmiddelen be schikt, te verstaan. Het was een opluchting toen wethouder de Bruin aan de beurt kwam. Alles veerde op; de plaatsen werden weer ingenomen. Reeds maakte de wethouder aanstalten te beginnen, toen de voorzitter vijf minuten respijt gaf. De theepauze was in den ban gedaan, sind.s de Rand die vorige week mis bruikt heeft voor een snoode samenzwering: maai' gisteren gaf de burgemeester dan tocli taa:ir weer toe, daarmee zekerlijk den dank verdienend van d.e journalisten, die de vin gers wel eens een oogenblikje willen strek ken. 't Vv'as weer interessant van het begin tot bet tinde, wat d-e sociaal-democratische wet houder vertelde. O neen; we waren het er laag niet altijd mee eens, en het zal hem in den raad ook nog wel verteld worden «en enkelen keer bleek het al hij interruptie dat op zijn betoog wel wat valt aan te merken; maar hij spreekt altijd pittig, en er klinkt in zijn toon, niet eens zoo'n prettigen toon, een overtuiging, waarvoor ook de tegen stander waarde-ering gevoelen kan. Hij begon met een principieel debatje over <ie korte beginselverklaring door den heer Hoogcndam afgelegd. De anti-revolutiounaire fractie-leider had gezegd dat zijn partij Wilde samenwerken met die partijen welke - de christelijke beginselen belijden. Wethouder de Bruin meende, dat het chris telijk beginsel niet alleen in de zoogenaamd christelijke partijen bestaak, maar dat het over de partijen heenredkt, in alle partijen, 29 mogen dan rechts of links staan, leeft, volkomen juist; maar de wethouder vergat of bij te zeggen, dat alleen de christelijke bhrtijen dat christelijk beginsel laten leven de politiek, dat zij alleen het tot grond- a8 nemen van haar politieke handelingen, wethouder kwam ook nog even terug op -de commissi ebenoemingen, zulks naar ^hleiding van de klacht van den heer '"oorgang, dat ook de S.D.A.P. hem niet Sosteund had, om een plaats in een com- ssie van eenige beteekenis te krijgen, en b verweet daarbij de rechterzijde, dat zij Ebon! aI,a "hongerige Gijs" had gedragen. Het plekje, dat wij half September over deze n?elegenheid met „Voorwaarts" voerden, kwam hierbij nog even ter sprake en zal ook, nu wethouder de Bruin de kwestie heeft aangesneden, nog wel meer in het delbat worden gebracht. Wethouder de Bruin kwam er op terug, dat in de voornaamste commissies, die van de technische bedrijven, gemeentewerken, weningdlenst, grondbedrijf, reiniging, onderwijs, personeelsaangelegen heden en havendienst, de S.D.A.P. zoo schriel, tè schriel is vertegenwoordigd. Het is echter heusch niet vol te houden. De S.D.A.P., we herhalen het nog eens, feit 6 leden op de 27; ze bezet dus nog minder dan een vierde van liet aantal raadszetels. i Welnu, de commisie voor de technische be drijven telt 6 leden; de S. D. A. P. kreeg er één, wat minder is dan haar toekwam; maar daarentegen zou twee plaatsen veel meer zijn geweest dan waarop ze recht heeft; voor ge meentewerken,, wojningdaensb, grondbedrijf, personaelaangelegenlieden en havendienst, werd één der vier beschikbare plaatsen aan de S. D. A. P. toegekend, één van de vier, telkens meer dus, dan waarop ze xedhit kan doen gel den. Blijft derhalve nog: onderwijs en reini gingsdienst. Maar van de commissie voor on derwijs is de wethcrader zelf voorzitter en wat reiniging" betreft,'t is waar, hier is vla* de vier plaatsen aan de S. D. A. P. er geen gege ven, maar in vijf van de volgens de heer De Bruin voorname commissies heeft de S. D. A. P. meer dan haar toekomt en in de commissie voor de strafverordeningen bezet ze zelf twee van de vier plaatsen. Wethouder de Bruin moet niet met steenen gooien, als hij in een glazen huisz.it. 't Is te gevaarlijk. Heusch, als ooit, wat God verhoede de S. D. A. P. de meerderheid mocht krijgen in onzen raad dan zuilen we te vreden zijn, als ze voor zulk een billijke com missie- verdeeling zorgt als de rechterzijde thans te haren opzichte gehouden heeft. Vermeiden we nog, dat de wethouder gezel lig met den heer Houtman debatteerde over de f 100.000 reserve voor het grondbedrijf, De verdediging van den heer Ilautmnn was werkelijk slapper geweest, dan we hadden ver wacht, en in tweede instantie zal hij duidelijker hebben te maken, dat het .rieëele en geen ultra- voorzichtige politiek is, dat bedrag te reservee ren, wil hij niet de kans loopen, dat de raad gaat oordeelen, dat het op doelmatiger wijze kan worden besteed. Wethouder van Velzen verdedigde op afdoen de wijze zijn beleid terzake de onbewoonbaar. en-klaring van woningen en nam en passant den heer Fetter onder banden, die den kin- dertc-3Arg, de fokpremie", zoclüs hij .het smalend had genoemd, wilde laten vervallen voor inkomens boven f 2500. De wethouder gaf daarbij den heer Fetter een lesje over de betee kenis van het gezin voor de maatschappij en trachtte hem aan het verstand te brengen, dat een gezin met een betrekkelijk hoog inkomen op kinderbijslag somtijds veel meer is aange wezen, dan een gezin met veel geringer inko men. ZANGVEREENIGING „GEMENGD KOOR" Een Sdiuberthei'denking De receptieavoud van gisteren stond voor ge noemde vereeniging In een bijzonder teeken. Door den voorzitter, den heer Metsemakers, wend als honderste lid aan de aanwezigen voor. gesteld mevr. J. van Heyningen. Tevens wer den nog zes nieuwe leden voorgesteld, zoodat het ledental thans 106 bedraagt. Op deze mededeelingen volgde een daverend applaus, dat tot een ovatie oplaaide, In een geestige toespraak, waarin de voorzitter ver schillende episoden uit het bestaan der ver eeniging de revue liet passeeren, constateerde hij, dat Gemengd Koor met het klimmen der jaren (Gemengd Koor bestaat thans 58 jaar) steeds friescher van kracht wordt en in bloei gestadig toeneemt. Tenslotte drukte hij den leden op het hart de vereeniging steeds trouw te blijven en te blijven medewerken aan den uitbouw ervan, Na een korte repetitie word de verdere avond in gezellig samenzijn doorgebracht. Het eerste winterconcort, dat door „Gemengd Koor" gegeven wordt zal plaats vinden op Dinsdag 22 Januari a.s. Uitgevoerd wordt „Die Schöpfung" van Jos. Haydn. Als solisten zul len dan optreden Mevr. B. Mak van Waay Dooremans sopraan, de heer Jac. van Kempen tenor, en de heer W. Ravelli bas. Een orkest bestaande uit strijk- en blaasinstrumenten zal medewerking verleenen. Op het tweede concert zullen alleen werken van Schubert worden gezongen, terwijl dan als solist zal optreden de heer Ko de Keyzer met piano-werken van Schubeit. In verband met de groote toename van het aantal donateurs zullen de concerten alleen voor hen toegankelijk zijn en geen toegangs bewijzen worden verkocht. No-g slechts een gering aantal personen kan als donateur van Gemengd Koor" toetreden. J)E OVERSTROOMiNG VAN HET MAASHOFJE Tijdens het gezellig samenzijn van „Gemengd Koor" werd een collecte gehouden voor de getroffenen van de overstroommg in het Maashofje die 18.64 opbracht. Op den door de alg. middeustandsveree- niging gehouden feestavond is ten behoeve van de bewoners van het Maashofje een be drag van over de 100 gulden bijeengebracht. NED. R. K. METAALBEWERKERSBOND Buitengewone vergadering Morgenavond om 8 nur zal in de groote zaal van den Ned. R. K. Volksbond een buitenge wone algemeene vergadering worden gehouden van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Schiedam. Als sprekers zullen optreden de heeren F. van Welie en J. van Abbevé> die het woord zullen voeren over den strijd in de ijzer industrie in het Roergebied en over hetgeen zich op arbeidsterrein in ons land afspeelt. De vergadering zal worden opgeluisterd door muziek. TENTOONSTELLING TELEFUNKEN Gedurende de winkelweek en in den St. Nico. laastijd houdt de firma Heggelman in liet pand Hoogstraat 156a een tijdelijke Telefunken-ten- toonstelling. Van 6 tot 11 uur 's avonds zal ieder in de gelegenheid worden gesteld de Telefunken-apparten te liooren. Het is al duidelijk te merken, dat we volop in de winkelweek zitten, die duidelijke demonstratie van de uitstekende kwaliteiten van Schiedam's middenstand, welke hiermee nog eens aandikt de meening dat we In eigen stad alles kunnen vinden wat voor onze dagelijks olie behoeften noodzakelijk is, ter wijl ook de minder alledaagBChe dingen door onze winkeliers geleverd kunnen worden. Nu op de voornaamste'punten van de 6ta,d groote, wapperende doeken attentie vragen voor de deelnemers aan de diverse wed strijden, zijn de winkeliers niet ten achter gebleven en keurig verzorgde etalages, waar in de voornaamste artikelen smaakvol zijn uitgestald trekken de aandacht van het win kelend publiek, dat zich verlustigt in het bekijken van al dat moois. Enkele punten van die wandeling willen we nog eenigs&ins accentueeren, door de aan dacht te vestigen op de talrijke adverteerders in ons speciaal winkelweeknummer, die we in het kort de revue laten passeeren. We beginnen maar met de Hoogstraat, waar vanmorgen de jury, begeleid door den heer Korvinus, een aanvang maakte met haar moeilijke taak. Daar kijken we op de eerste plaats naar het heerenmodemagazijn „The prince of Wales", wear iedere heer zelfs met den meest gadistingeerden smaak zijn inltoopen kan doen van dassen, hand schoenen enz. Een meer „smakelijk" idee geeft ons de winkel van den heer H. Wijsbroek. Allerlei heerlijkheden van gebak, horstplaat en mar sepein doen juist in de komende Sinter- klaasdagen opgeld. Eveneens vraagt de heer J. Vester de aandacht voor zijn collectie goud, zilver, diamant en uurwerken, uit stekend geschikt om er een mooi St. Nico- laasgeschenlc in te vinden^ Soms wel wat kostbaar, maar.... van blijvende waarde. Ook de fa. J. Mak zorgt er voor, dat het on3 behalve aan kruidenierswaren, aan boter letters, suiker- en chocoladewerk en specu laas niet ontbreekt. Even kijken naar de kleine meubel ten toon stelling van den hear J. Exler en dan steken we over naar de fa. B. Hakkert, die zorg draagt voer een stukje muziek, dat we kun nen beoortdeifeii op een mooie gramofoon, piano of orgel. Een Philips gramofoonverster- lcer is onze aandacht waard. Huismoeders voorzien zich in magazijn „De Ster", zoowel op de Hoogstraat als in de Groenelaan, van een voorraad dekens, waar van zij gedurende de wintermaanden veel ple zier kunnen beleven. Aan de bakkerij van den lieer H. Behie heeft de jeugd al op het eerste gezicht haar hart verloren, want in de etalage staan taai-taai poppen en marsepeinvarkens om van te wa tertanden. Een oude zaak ia die van de gebr. S. en P. Adams, die handelen in lederwaren. Ver derop hebben zij een wjnkel. waarin vooral de dames en eventuecle trouwlustigen hun hart kunnen ophalen aan serviezen, glaswerk en kunstvoorwerpen. Bijna zouden we de elec- trische lijstenfabriek vergeten zijn, van den heer Vermeul; die verdient echter onze aan dacht volkomen. Bij de heer H. FeeMerS gaar. we nu een de licaat sigaartje opsteken. Een mooie étalage toont ons een groote collectie pijpen en andere mannelijke gebruiksvoorwerpen, als tabakszak ken, sigaren- en sigarettenkokers. Een paar huizen verder komen wij terecht bij van Deldeu's volkskleeding-magazijn. Hier een kleine étalage, maar binnen een uitge breide sorteering. „Waarom naar Rotterdam"? is wel het groote vraagwoord van den heer van Delden. „Corona", aan den overkant, zorgt voor bloe men, per auto aangevoerd uit de centra Bos koop en Aalsmeer, terwijl daarnaast een groote voorraad luxe-artikelen ons dikwijls de keus erg moeilijk maakt. De fa. v. d. Arend hoeft een overzichtelijke etalage, waarin een zwart fluweelen achter grond verschillende optische artikelen mooi doet uitkomen. Op fotogebied is deze firma eveneens ruim gesorteerd, zoodat amateur fo tografen altijd op Hoogstraaf 91 terecht kun nen. Weer steken we over bet lijkt wel een heen en weerbootje en nog voor we al het op onze wandeling reeds geziene hebben be sproken, komen we terecht bij de fa. L, Kamp, die op de nummers 122 en I2S haar zaken ge vestigd heeft in haarden, kachels en huishou delijke artikelen. Lak geëmailleerde trommels e. d. vormen letterlijk en figuurlijk het mid delpunt van de etalage, die slechts een. klein gedeelte van den voorraad huishoudelijke ar tikelen laat zien. De heer Kamp heeft ook in de Vierambachtstraat te Rotterdam een zelfde soort zaak. Dit voor menschen, die on danks alle propaganda töch naar Rotterdam willen gaan! Vermeldenswaard is verder een étalage van den overbuur, den heei P. v. d. Sman, waar van een zelf vei'vaaindiigide schildering den achtergrond vormt. Voor den avond is een kleurige verlichting aangebracht. Van den heer M. c- van Warneten is een schoenhandel, waar iedereen kan slagen. Naast élegante damesschoentjes verkoopt dé heer van Wamden ook steviger modellen. Mochten hieraan soms eens mankementen ko men, een schoen is toch ooit niet van ijzer, dan heeft de lieer van Wamelen altijd nog een reparatie-inrichting tot zijn dispositie. Speciaal dames niet hulsalijken aanleg ver wijzen wij naar de fa. De Vree, dia op de Hoogstraat handwerken en kleedjes verkoopt. Voor vlijtige hardwerkende dames is het hier een eldorado. De goederenhandel „Excelsior" maakt een bekende reclame-tekst tot den haren: spreek met Excelsior en 't komt In orde! (Wordt vervolgd). SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 November. Aangekomen: Grieksch s.s. Eleftberios K. Veaizelos, ledig van Rotterdam om te repareenen in de Wilheluitna- baven; s.s. Merchant, ledig van Rotterdam om te dokken in de WHhelmiiiahaven; s.s. Swyn- fleet, terug uit zee om te repareeren. SCHIEDAM, 27 November. Vertrokken: s-s. Braga, ledig naai' Rotterdam; s.s. Agility, ledig naar Harburg. SCHIEDAM, 28 November. Aangekomen: Motor-schoener Elltf, kapt, H, Schrage, ledig van Rotterdam om flesscheu te laden voor de Vereenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven. f PROGRAMMA VOOR DONDERDAG, Huizen (340,9 M., na 6 uur 1852 M.) 12.30 -—1.45 concert. Mej. C. Möi-lenkarnp (alt), J. Bie renbroodspot (viool), H. Vermeer (piano); 2— 2.30 school-ultaending; dr. G. F. Marang: Pa lestina, als het land van den Bybel; 77.30 boek- houdles; 7.30 Prot. uitzending, Hilversum (1071 M.) 1010.15 morgen wijding; 12.302,— lunchmuziek door het Boris Lensky-trlo; 5.307.15 concert door het Omroep, orkest; 7.157.45 Engelsche conversatieles; 8.15 aansluiting van het Concertgebouw te Amster dam. Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Mon- teux. In de pauze en na afloop: Radio-tooneel. „Huiselijk geluk" en „Een Gouden Bruiloft", 1-acters; 10.15 persberichten. Daventry (1600 M.) 11.20 granxcloonmu- ziek; 12.20 studio-concert. H. Taylor (sopraan), E. White (tenor) met pianobegel.1.202.20 gramofoonmuziek; 2.45 lering; 3.10 muziek; 4.05 lezing; 4.20 studiaconcert. Madelene Mooney Octet en A Mc Gregor (bariton)5.35 kinder uurtje; 6.-C muziek; 6.35 nieuwsberichten; 6.50 voor den landbouwer; 6.55 muziek; 7.05 Schu bert's viool, en pianomuziek; 7.20 voordracht; 7.35 muziek; 7.45 lezing; 8.05 kamermuziek. S. Askenase (piano). Het B.-osa strijkkwartet; 9.20 nieuwsberichten; 9.35 lezing; 9.50 berichten; 9.55 „Love", van Lance Sieveking. Muziek van Scott Goddard. Orkest, koor en solisten; 10.5012.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris" 1750 M.) 12.502.10 orkest; 4.055.05 klassieke muziek; 8.5011.20 concert. Werken van B-etboven en Mozart. Orkest. Langeno-rg k*-- -o..) 11.350 meeuanisciie muziek; 12.251.50 orkest; 5.055.50 Wiener Volksmuziek. Schrammeltrip; 7.208.15 concert. Orkest Fr. Hansen (sopraan); 8.20 „Hans Hu- ckebeln", klucht in 3 acten van O. Blumer.thaL Daarna tot 11.20 dansmuziek. Königswusterhausen Zeesen (1250 en 16S0 M.) 11.20—4.20 lezingen; 4.20—5.20 con cert; 5.207.20 lezingen; 7.20 uitz. uit de Beet- hovenzaal Berlijn. Prof. Szigeti (viool), G. Piati- gorsky (cello)7.50 dialogen der wereldlittera tuur. Daarna tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 3.35 causerie; 4.20 or kest; 5.20 populair concert; 6.05 causerie; 7.20 symphonieconceft. Dr. Bobrik (declamatie)9.50 11.10 dansles en dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20 orkest; 6.50 trio concert; 7.20 gramofoonmuziek; 8.3510.35 or kest M. v. te Lil (bariton). DEMONSTRATIE-AVOND R. K. RADIO- VEREENIGÏNG „ST. LIDUINA" Om geen afbreuk te doen aan de vergade ring van „Recht, Plicht en Orde", die eveneens op Vrijdagavond is gesteld, heeft het bestuur van de R. K. Radiovereeniging „St, Liduina" besloten, den demonstratie-avond te verzetten op Vrijde® 7 December. DE HOOFDKLASSE COMPETITIE. Dinsdagavond werd te Vlaardfoigen de wed strijd gespeeld tussohen de Vlaardln-gsche dam- en schaak vereeniging en de Rotter damsche dam ver eeniging Het Westen. De uitslag was 713. VLIEGHAVEN GRONINGEN- Door de commissie uit de Kamer van K. en F. te Groningen is ƒ25.000 bijeengebracht. Er moet 40.000 worden ingezameld, vooraleer men zal adre&seeren aan de autoriteiten om steun. HET VLIEGVELD TE HAMBURG- De senaat van Hamburg heeft zich met den toestand van het vliegveld, waardoor Hamburg van het luchtverkeer is afgesloten, bezig ge houden. De betrokken autoriteiten zijn van meening, dat de verbetering van het vliegveld spoedig tot stand zal zijn gekomen. Men over weegt maatregelen voor een betere drainage, versterking van het grastapijt en vergrooting van het platvorm. MET GROOTE KRACHT STROOMDE HET WATER DE POLDERS IN Mem meldt oms uit Loanen: Gisterenavond bleek de Vechtdijk niet hunger bestand tegen het water. Nabij Overmeer schoof de dijk plotseling over en lengte van circa 12 Meter weg en met groote kraöht stroomde het water den achtergelegen polders binnen. Gelukkig is dit een eenzame polder. Er staan daar slechts weinig huizenj zoodat de schade niet belangrijk zal zijn. Reeds spoedig was deze doorbraak merkbaar aan het zakken van het water van de Vecht. In allerijl toclh mem aan het werk om het gat roet zlakken zand te stoppen, hetgeen na eenigeh tijd inderdaad mocht gelukken. KERKELIJKE LEENING Pater Superior van de Congregatie der E.E.P.P. Pallotiner (Poolsche Provinci, bericht dat de inschrijving op de 8 pet. Eerste Hypothe caire Obligatielening, groot 135.000, ten laste dezer Congregatie, in stukken van 1000, 500 eu 100 tot den koers van 98 pet. van heden, af is opengesteld bij de Rotterdamsche Commissiebank. De storting moet geschieden op 6 December. De leening wordt gesloten met Pauselijke goedkeuring en met machtiging van den Rector Generalis te Rome. De geheele schuld zal uiterlijk, in den loop van 25 jaren zijn gedelgd. Als trustee voor obligatiehouders zal optre den het Trustkantoor voor Belegging en Admi nistratie te 's-Gravenhage. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.07%; Berlijn 59.34%; Parijs 9.73% Belgiö 34.61%; Zwitserland 47.96; Amerika 2.48 15/16; Oostenrijk 35.Denemarken 66.40; Zweden 66.55; Noorwegen 66.38; Spanje 40.13; ItaliS 13.05%. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PIUS XI Een plechtige Pausmis op 21 December Naar verluidt zal de H. Vader bij gelegenheid van de Intrede van het gouden jubeljaar Zijner priesterwijding op 21 December een plechtige Pausmis In de St. Piet er opdragen. M. H. GEERTSEN Te Nijmegen Is op 70-jarigem leeftijd over leden de hem' M. H. Geertsen, een der pioniers in het Katholieke sociale leven en mede-oprich ter van den R. K. Volksbond. STAKING VAN VROUWELIJK 1 FABRIEKSPERSONEEL Te Amsterdam is aan de Chocoladefabriek „Hollamdsch-Zwitsersche" een staking uitge broken onder het vrouwelijk personeel. Da staking die onder leiding staat van den Alg. Ned. Bond van Arbeid(st)ers In het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf, is in gezet voor erkenning van den Bond door de directie en betere arbeidsvoorwaarden, neer gelegd in een arbeidsovereenkomst Op enkele uitzonderingen na is het ge heele vrouwelijke personeel der fabriek bij de staking betrokken. OPLICHTER AANGEHOUDEN. i De reclames op spijskaarten, waarvan Ij niets terecht kwam De 38-jarige reiziger R. J. P., die onder de valsche namen Ketelaar en Berghuis, zich In Culemborg, zoowel als in andere plaatsen aan oplichting had schuldig gemaakt, is gisteren door de politie te Culemborg aan de justitie te Tiel overgeleverd, waar hij in hechtenis is ge zet. Q-. maakte er werk van gelden te vorde ren van winkeliers voor reclames op spijs kaarten van den een of anderen hotelhouder. Van deze spijskaarten evenmin als van het geld kwam nooit iets terecht. HET DRAMA VAN DE „SALENTO" Bijna niets meer merkbaar Het aanhoudend beuken van de nog steeds onstuimige en wilde golven op het wrak van de „Salento" heeft nieit nagelaten het ont bindingsproces te bespoedigen. Hedenmorgen plofte de achtermast In zee. zoodat nu de schoorsteen en de linkermast alleen nog maar zichtbaar zijn. Op het grondgebied van Noordwijk ls het lijk van een man, gekleed in zeemanstrui, aan gespoeld. Vermoedelijk ls het een der schip breukelingen van de „Salento". 1 DE BEMANNING VAN DE NOORSCHE SCHOENER HöYDAL i Omtrent hun lat nog altijd onzekerheid Omtrent het lot van de bemanning van den Noorschen schoener „Höydal", die Zondag voor de Koog is vergaan, is nog weinig of niets met zekerheid te zeggen. Ook bij de reederij te Bergen zijn nog geen nadere berichten binnengekomen, evenmin als bij den Noorochen consul. Het schip ls grootendeels vernield en moet als verloren worden beschouwd. SCHIP GEZONKEN Zes man verdronken De vor'ige wteek is tijdens den storm aan de Noordkust van Holland een schip gezonken, welks nationaliteit onbekend was. Thans ls uit het onderzoek gebleken, dat het schip een Deenseh motorschip is, met een la ding briketten onderweg vtain Stettin. De zes leden der bemanning zijn verdronken. STORM BOVEN DE ZWARTE ZEE Naar uit Moskou gemeld wordt, woedt boven de Zwarte Zee een orkaan van ongewone he vigheid, zoodat de Russische havens voor het uitvaren van schepen naar Turkije gesloten moesten worden. NATION AAL-SOCIALISTEN TEGEN |l COMMUNISTEN 1 Bloedige botsingen te Bochum Tijdens een vergadering-der nationaal-socia- listlsche arbeiderspartij te Bocfhum. kwam het tot heftige botsingen tusschen de natlonaal- socialisten en communisten. De in grooten getale aanwezige communisten poogden de vergadering reeds In den aanvang te verstoren. Tegen het einde der vergadering kwam het echter tot een har lgemeen waarbij de in de zaal aanwezigen ell :rter met stoelen bewerkten. Do politie kon de tegenstanders slechts met moeite uiteen drijven, waarbij van gummistok ken gebruik gemaakt werd. Het aantal gewonden, onder wie er zijn, die zwaar gewond werden, staat nog niet vast. VROUW EN KINDEREN GEDOOD Te Salamanea is een Portugees gearresteerd die zijn vrouw en drie kinderen doodde door hen de ledematen af te snijden. DE RAMP VAN DE „VESTRIS", 1 Waardoor de redding te laat kwam Uit New York wordt gemeld, dat bij het on deraoelc naar de oorzaak van het vergaan vaï de „Vestris" de kapitein van den Amerikaan schen kruiser heeft verklaard, dat de „Vestris* haar positie onnauwkeurig heeft opgegeven et zich 58 K.M. ten Westen van de aangegeveï plaats bevond. Daardoor zijn verschillend» schepen, die te hulp snelden, te laat aange komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3